Τι κάνει έναν έρωτα ανήθικο;

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παρατηρουμε στις μερες μας να εχουμε κολλησει "καρτελακια" στο τι ειναι αποδεκτο και τι οχι σε ερωτες και σχεσεις και αυτοματα μεταφραζουμε ο καθενας το ανηθικο ή μη σε μια σχεση ή εναν ερωτα.Εχουμε την ατομικη ηθικη του καθενος οπου ο καθενας δρα αναλογα με την ηθικη του και τις εμπειριες/κοσμοθεωρια του βεβαιως και εχουμε και την κοινωνικη ηθικη,της κοινωνιας του περιγυρου.Ανηθικος επομενως ειναι οταν αντικρουει σε καποια στερεοτυπα,ομως μεσα μας και σε αυτον που επιλεγει την ανηθικοτητα,πως επιδρα ολο αυτο?
Πως δικαιολογουμε το ανηθικο και πως το αφομοιωνουμε?Οι ανηθικοι ερωτες επιβιωνουν για πολυ καιρο?Τι πιστευετε,τι εχετε δει να συμβαινει,τι εχετε ζησει ενδεχομενως και ποια ειναι η αιτια αν θελετε που δεν θυμομαστε τα "ανηθικα" του παρελθοντος?Επιλεγουμε να τα θαψουμε σωζοντας εμας?
Ειναι ενα ωραιο θεμα για κουβεντουλα και περιμενω τις αποψεις σας.
Ευχαριστω :)
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα Evanescence, μπράβο! :thumbup:

Για αρχή, περιορίζομαι στο να πω ότι, λίγο-πολύ, όλοι έχουμε θέσει ηθικά όρια (που κατά την ταπεινή μου άποψη σωστό είναι να υπάρχουν)και είμαστε έτοιμοι να καταδικάσουμε χωρίς δεύτερη σκέψη ότι ανήθικο βλέπουμε να συμβαίνει σε άλλους... μέχρι να συμβεί και σε μας.
Και αν έχουμε αδύναμες αντιστάσεις και αφήσουμε να μας συμβεί, τότε βλέπουμε την ηθική ως λάστιχο, που τεντώνεται κατά το δοκούν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να το πω με μια φραση ξεκινωντας δηλαδη οποτε εκει θα εντοπισουμε την αναγκη υπαρξης ανηθικοτητας και θα τη σχολιασουμε βεβαιως "θα κανατε ποτε σχεση με εναν παντρεμενο ή δεσμευμενο γενικα?θα διαλυατε τη σχεση ή το γαμο και θα γινοσασταν το τριτο προσωπο?"
Ο ερωτας δεν εχει νορμες,ξεκιναμε απο κει.Ο καθενας λειτουργει στις σχεσεις και στο ερωτικο κομματι αναλογα των βιωματων/εμπειριων του και αναλογα του τροπου που εχει μαθει να φερεται στις κοινωνικες του σχεσεις για παραδειγμα,τι του αρεσει,γιατι ειναι και ενα θεμα οτι καποιος για παραδειγμα μπορει να του αρεσει η εναλλαγη συντροφων και να μην μπορει σε καμια περιπτωση να περιοριστει σε μια μονο σχεση.
Η θεση μου ειναι οτι καλο ειναι να κοιταμε εμας και οχι τι κανουν οι αλλοι στα κρεβατια τους και στις ζωες τους,να μην κρινουμε,ο καθενας ειναι πραγματικα ελευθερος να κανει οτι θελει,απο τη στιγμη που προκειται περι επιλογων που κανει,να ειναι ετοιμος και για τις οποιεσδηποτε συνεπειες βεβαιως.
Δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων.Γνωριζουμε αλλους ανθρωπους σχετιζομαστε το γεγονος και μονο οτι επιλεγουμε να μπλεχτουμε στη μια ή στην αλλη κατασταση δειχνει και εμας δειχνει το ποιον μας,δειχνει πως θα συμπεριφερομαστε σε μια μεση κατασταση αν θελετε.
Εχω δει ατομα επιρρεπη στην απιστια να μην μπορουν να ξεφυγουν απο αυτην και εχω δει ατομα που στο παρελθον ηταν απιστοι ως συντροφοι ξαφνικα εκαναν μια αναστροφη και εγιναν πιστοι,αν και εγω προσωπικα αυτο θα το εβαζα με ερωτηματικο,δεν ξερεις πότε θα ξυπνησουν στον αλλο τα όποια καταπιεσμενα παθη του.
Οι σχεσεις επομενως ειναι επιλογες,το να επιλεγει καποιος να γινει το τριτο προσωπο σε μια σχεση αυτοματα αποδεχεται οτι δεν εχει την προτεραιοτητα .οτι ερχεται παντα δευτερος,και εκει σε αυτον τον ανταγωνισμο θελει να κυριαρχησει .θελει να κλεψει και να χωρισει τον συντροφο απο το γαμο ή τη σχεση του που ηδη υπαρχει.Θα μου πειτε αν ο αλλος ειναι στα χωρισματα και ξαφνικα βρει ενα ταιρι που νιωθει οκ?Εκει τι?Παλι το ιδιο ειναι?Αφου θα χωριζε και θα εμενε ενα διαστημα μονος να αναζητα απλα την βρηκε στα τελειωματα της σχεσης που λεμε.
Προσωπικα ολα αυτα μου φαινονται μπλεγμενες καταστασεις,στις οποιες απαξ και μπλεξεις μετα ειναι δυσκολο να σε ξαναβρεις,καπου χανεις και εσυ τον εαυτο σου στην πορεια προσπαθωντας να ισορροπησεις σε μια τετοια σχεση,και γιαυτο προσωπικα παντα επελεγα ξεκαθαρες καταστασεις,να μην εχω τρεχαματα, να μην εχω ανατροπες που ανα πασα στιγμη μπορουσε και ο αλλος να μεινει στην υπαρχουσα σχεση ή γαμο του ετσι? Οσοι επιλεγουν το παρανομο και το ανηθικο οπως το ορισα, ξεχνουν οτι ειναι μία «προσωρινή» κατάσταση. Δε σημαίνουν και κάτι ιδιαίτερο για τον αλλον,οτι τους εχει σχεδόν αποκλειστικά για το σεξ. Αν δε σας ήθελε μόνο για αυτό θα είχε ήδη χωρίσει και θα είχε ήδη επισημοποιήσει τα πράγματα μαζί σας.

Ομως συμβαινει να εχουν γνωριστει 2 ανθρωποι οι οποιοι ηταν ηδη παντρεμενοι ή σε σχεση,και η χημεια τους και το μεταξυ τους να ειναι εντονο και μαλιστα να νιωθουν να θελουν να ειναι μαζι οποτε εκει χωριζουν και ξεκινουν μια νεα σχεση οι 2 τους.Εχει συμβει και αυτο.
Εγω δεν κρινω κανεναν.Προσωπικα επελεγα τα ξεκαθαρα ,ακριβως γιατι τα όποια μπλεξιματα δημιουργουνται ,σε αφηνουν στη συνεχεια με κατι ημιτελες,περιμενεις για κατι και αυτο το κατι μπορει να μην ερθει ποτε.
Δεν λεω οτι δεν εζησα χωρισμους ή κερατα απο τους συντροφους,αλλα το να επιλεγεις εσυ ο ιδιος να γινεις το τριτο προσωπο ή να κερατωσεις ενδεχομενως,πρεπει αυτη η στιγμη να σε φερνει και αντιμετωπο με μια ευθυνη.Μπλεκεις και αλλους.
Και να εχεις τα κοτσια να το παραδεχτεις.Ναι συνεβη.Και να τραβηξεις την πορεια σου αφηνοντας ελευθερα τα ατομα που δε σε καλυπτουν πια.Οι σχεσεις θελουν ελευθερια- ναι αυτο πιστευω -θελουν ομως και μια αμοιβαιοτητα,οπως και να το κανουμε δεν ειμαστε κενοι συναισθηματων,ε σε καποιους απλα δεν βγαινει.
Άντρας που κερατωνει άλλη με εσένα, σίγουρα κάποια στιγμή θα κερατωσει με άλλη, εσενα,αυτο ξερω.
Βεβαια αναλογα και τα ατομα ετσι?
Οσοι κερατωνουν εχουν την απιστια ως κατι το φυσιολογικο ,επομενως εκει δειχνουν οτι δεν έχουν ενδοιασμούς και ειναι ικανοι για τα παντα ετσι?Και στο παραλληλο την ευθυνη την εχουν και οι 2 που εμπλεκονται να τα λεμε και αυτα.
Και συμφωνω πολυ με αυτο που εγραψε η @Aleksa εδω:

Για αρχή, περιορίζομαι στο να πω ότι, λίγο-πολύ, όλοι έχουμε θέσει ηθικά όρια (που κατά την ταπεινή μου άποψη σωστό είναι να υπάρχουν)και είμαστε έτοιμοι να καταδικάσουμε χωρίς δεύτερη σκέψη ότι ανήθικο βλέπουμε να συμβαίνει σε άλλους... μέχρι να συμβεί και σε μας.
Και αν έχουμε αδύναμες αντιστάσεις και αφήσουμε να μας συμβεί, τότε βλέπουμε την ηθική ως λάστιχο, που τεντώνεται κατά το δοκούν.
Αφηνω ενα ερωτημα
Παιδιά έχω απελπιστει.. υπάρχουν τελικά αντρες, γυναικες που είναι 100% σωστοί και δεν κερατωνουν ? πείτε μου ειλικρινά. :P
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Δύσκολο να βρεθούν στην πραγματική ζωή (ιδιαίτερα αν αφορά άντρες:P).
Βέβαια (θέλω να) πιστεύω πως οι περισσότεροι από μας ξεκινάμε μια νορμάλ σχέση για 2, με την προοπτική να παραμείνουμε μονογαμικοί. Όμως, όσο περνά ο χρόνος και η σχέση "παλιώνει", τόσο οι έξωθεν "πειρασμοί" γίνονται εντονότεροι, τόσο σε σωματικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο. Η καθημερινότητα, κακά τα ψέματα, φθείρει. Και χρειάζεται πολλή δουλειά για να κρατηθεί σχέση "ζωντανή". Ασφαλώς όχι στο αρχικό της στάδιο με την παρουσία του έρωτα, αλλά το ζευγάρι να είναι παρόν και καθόλη τη διάρκεια των μεταβολών που φέρνει η ζωή (που είναι αναπόφευκτο να συμβαίνουν) και ανάλογα να προσαρμόζεται.

Το "κεράτωμα" σπανιότατα είναι σκοπός. Κανείς δεν αρχίζει μια σχέση με την προοπτική να μπάσει και τρίτο άτομο μέσα εν αγνοία του/ης συντρόφου του. Οπότε, εν δυνάμει, είμαστε όλοι σε θέση να απατήσουμε τον άλλον, ασχέτως αν θα το κάνουμε ή όχι.
Γράφεις κάπου:
,αλλα το να επιλεγεις εσυ ο ιδιος να γινεις το τριτο προσωπο ή να κερατωσεις ενδεχομενως,πρεπει αυτη η στιγμη να σε φερνει και αντιμετωπο με μια ευθυνη.
Τα άτομα που το επιλέγουν αυτό εξ αρχής, είτε είναι ανασφαλή και θέλουν να επιβεβαιωθούν ή έχουν κάποιου είδους φοβία με τη δέσμευση και -συνειδητά ή όχι- βρίσκονται πάντα με ανθρώπους που δεν είναι διαθέσιμοι, αφού ήδη είναι δεσμευμένοι ή παντρεμένοι.
Η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύω, μπαίνει σε μια τέτοια ιστορία χωρίς να το έχει προγραμματίσει. Από τη μεριά του τρίτου προσώπου τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα. Ζει διαρκώς μέσα στην ανασφάλεια για τα συναισθήματα του ανθρώπου με τον οποίο έκανε σχέση, ακόμα κι αν εξαρχής το γνώριζε οτι δεν ήταν ελεύθερος/η (γιατί σε πολλές περιπτώσεις, το μέλος του ζευγαριού που μπλέκει με τρίτο πρόσωπο, αποκρύβει πως είναι δεσμευμένο με άλλο άτομο).

Εν κατακλείδι, η έννοια του "ανήθικου" σε αυτές τις περιπτώσεις περνάει μια πιο πολύπλοκη διαδικασία πριν πάρει τον χαρακτηρισμό της.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Νομίζω οι άντρες γίνονται πιο εύκολα τρίτα πρόσωπα από τις γυναίκες που έχουν ( ή τις έχουν φορτώσει όπως το πάρει κανείς) περισσότερους ηθικούς φραγμούς. Το ίδιο και η απιστία. Το έχουν κάπως ιδεολογία ορισμένοι, ότι ''ναι εννοείται και θα ξενοπηδήσουμε'' που δεν το έχουν οι γυναίκες.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Σωστό Aura.
Γιατί έτσι μεγάλωσαν, πως ο αρσενικός είναι από τη φύση του πολυγαμικό ον, οπότε είναι κάτι φυσιολογικό.
Από την άλλη η αλήθεια είναι πως ενώ το κάνουν με πολλή περισσότερη άνεση από τις γυναίκες (γενικά μιλώντας), το περισσότερο πιθανό είναι να εγκαταλείψουν το "εμβόλιμο" τρίτο πρόσωπο στη σχέση τους, παρά τη μόνιμη σύντροφό τους. Και τούτο γιατί απιστούν περισσότερο με το κορμί.
Το αντίθετο συμβαίνει αν η απατήσασα είναι γυναίκα. Τότε πιο πιθανό είναι οτι πολύ πιο πριν, είχε ήδη συναισθηματικά "φύγει" από την προηγούμενη σοβαρή της σχέση και μάλλον χωρίς επιστροφή.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Νομίζω οι άντρες γίνονται πιο εύκολα τρίτα πρόσωπα από τις γυναίκες που έχουν ( ή τις έχουν φορτώσει όπως το πάρει κανείς) περισσότερους ηθικούς φραγμούς. Το ίδιο και η απιστία. Το έχουν κάπως ιδεολογία ορισμένοι, ότι ''ναι εννοείται και θα ξενοπηδήσουμε'' που δεν το έχουν οι γυναίκες.
Γιατι οχι οι γυναικες δεν ειναι και αυτες τριτα προσωπα? Γιατι απο τη στιγμη που ενας αντρας επιλεγει να ξενοπηδησει τη γυναικα καποιου αλλου θα παρει ειτε σε σχεση ειτε σε γαμο, μπορει να ειναι και ελευθερη δε λεμε.
Αρα εκει και η ιδια η γυναικα που χωνεται σε μια σχεση αλλη αν θες ή που ψαχνει να κερατωσει ε εχει φυγει απο αυτο που εχει ηδη.
Για μενα σημαινει συνενοχη. Το να εισαι τριτο προσωπο.
Και αυτος που κερατωνει ναι και ο αλλος.
Και οι δυο φταινε.
Γιατι δεν μπλεκεσαι αμα δε θες.
Αρα για να μπλεχτεις παει να πει οτι κι εσυ δεν εχεις ηθικους φραγμους, για οσους μπλεκονται δηλαδη.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ωραίο θέμα Κοίτα ανήθικο για μένα είναι όταν κάποιος Μπαίνει στη ζωή ενός ζευγαριού ανήθικο για μένα είναι ο έρωτας ανάμεσα σε συγγενείς ανήθικο για μένα είναι ο έρωτας ανάμεσα σε ενήλικα με ανήλικο
Ανήθικος Αυτό θα πει ότι δεν έχει κάποιος ηθικούς φραγμούς όταν ερωτευόμαστε δεν πάει να πει ότι αφήνουμε τα πάντα στον αέρα και θα μας πουν και Μπράβο Για αυτό.. Ο έρωτας δεν είναι πάντα καλός βγάζει στην επιφάνεια πτυχές του χαρακτήρα μας..
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και ειναι και γυναικες που πλεον κερατωνουν και συχνα και ανοικτα εννοω δεν δισταζουν να κλεψουν τον αντρα της αλλης.
Εκει ναι μεν φταιει και ο αντρας που μπλεχτηκε φταιει και αυτη που χωθηκε φταιει θα λεγαμε σε ενα βαθμο και η αλλη της οποιας ο αντρας εφυγε. Αναλογα πως συμπεριφεροταν ο καθενας.
Ολοι εχουμε ευθυνες και ολοι κανουμε λαθη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορει εγω να φερομαι σαν καφρος στην όποια σχεση μου και μετα να κλαιω μα γιατι εφυγε με αλλη? Ή το οτιδηποτε ετσι?
Ε να γιατι.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Και ειναι και γυναικες που πλεον κερατωνουν και συχνα και ανοικτα εννοω δεν δισταζουν να κλεψουν τον αντρα της αλλης.
Εκει ναι μεν φταιει και ο αντρας που μπλεχτηκε φταιει και αυτη που χωθηκε φταιει θα λεγαμε σε ενα βαθμο και η αλλη της οποιας ο αντρας εφυγε. Αναλογα πως συμπεριφεροταν ο καθενας.
Ολοι εχουμε ευθυνες και ολοι κανουμε λαθη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορει εγω να φερομαι σαν καφρος στην όποια σχεση μου και μετα να κλαιω μα γιατι εφυγε με αλλη? Ή το οτιδηποτε ετσι?
Ε να γιατι.
Άντρας γυναίκα Τι σημασία έχει πια σίγουρα αυτός που Σίγουρα δεν φταίει είναι το θύμα της όλης υπόθεσης που τον κοροϊδεύουν... αλλά είχε γίνει και λίγο μόδα να ενοχοποιείται ο άνθρωπος Σου λέει Ναι σε απάτησα αλλά φταις εσύ που δεν μου δίνεις σημασία:D
Δεύτερος γύρος σφαλιάρας δε σου φτανε η μία σου ρίχνει κι άλλη. Ρίξε κι εσύ την ΤΕΛ την πιο γερή ναα ρθετε ισοπαλα. Γενικά αυτά είναι ανήθικα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Εκει ναι μεν φταιει και ο αντρας που μπλεχτηκε φταιει και αυτη που χωθηκε φταιει θα λεγαμε σε ενα βαθμο και η αλλη της οποιας ο αντρας εφυγε. Αναλογα πως συμπεριφεροταν ο καθενας.
Ολοι εχουμε ευθυνες και ολοι κανουμε λαθη.
Ναι. Προτιμώ να τα αποκαλώ "λάθη", το "αμαρτίες" το θεωρώ αρκετά βαρύ.
Κι είναι ήδη ολέθρια από μόνα τους.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Άντρας γυναίκα Τι σημασία έχει πια σίγουρα αυτός που Σίγουρα δεν φταίει είναι το θύμα της όλης υπόθεσης που τον κοροϊδεύουν... αλλά είχε γίνει και λίγο μόδα να ενοχοποιείται ο άνθρωπος ελληνικά. Σου λέει Ναι σε απάντησα αλλά φταις εσύ που δεν μου δίνεις σημασία:D
Ναι λεω οτι φταιει μονο αμα η συμπεριφορα και οι πραξεις του θυματος αν θες εσπρωξαν τον συντροφο να φυγει. Ε δεν το εχεις ακουσει απο μερικους να λενε στις γυναικες τους φτανει πια σε βαρεθηκα! Τι σημαινει αυτο?
Οτι κατι καπου χαθηκε η επικοινωνια η επαφη. Δεν συμβαινει παντα. Αμα ο αλλος ειναι φυση απιστος ε οτι και να του κανεις απιστος θα μεινει.
Μιλω για το να γινει μια σχεση ενας γαμος αφορητα βιωσιμη κατασταση εκει δεν το συζητανε κιολας δε θελουν να το διορθωσουν ε το παιχνιδι εχει χαθει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατι οχι οι γυναικες δεν ειναι και αυτες τριτα προσωπα? Γιατι απο τη στιγμη που ενας αντρας επιλεγει να ξενοπηδησει τη γυναικα καποιου αλλου θα παρει ειτε σε σχεση ειτε σε γαμο, μπορει να ειναι και ελευθερη δε λεμε.
Αρα εκει και η ιδια η γυναικα που χωνεται σε μια σχεση αλλη αν θες ή που ψαχνει να κερατωσει ε εχει φυγει απο αυτο που εχει ηδη.
Για μενα σημαινει συνενοχη. Το να εισαι τριτο προσωπο.
Και αυτος που κερατωνει ναι και ο αλλος.
Και οι δυο φταινε.
Γιατι δεν μπλεκεσαι αμα δε θες.
Αρα για να μπλεχτεις παει να πει οτι κι εσυ δεν εχεις ηθικους φραγμους, για οσους μπλεκονται δηλαδη.
Όλοι είναι , απλά δεν θα ακούσεις γυναίκα να κοκορεύεται ότι έχει απατήσει τον γκόμενό της ή ότι θα έμπλεκε με δεσμευμένο με τόση άνεση

Το τρίτο πρόσωπο για μένα φταίει λιγότερο ηθικά, γιατί δεν έχει και καμία υποχρέωση προς το ξένο άτομο, ο άλλος που έχει μια παράλληλη σχέση μπορεί να πεις ότι κοροιδεύει τον άνθρωπο του.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Άντρας γυναίκα Τι σημασία έχει πια σίγουρα αυτός που Σίγουρα δεν φταίει είναι το θύμα της όλης υπόθεσης που τον κοροϊδεύουν... αλλά είχε γίνει και λίγο μόδα να ενοχοποιείται ο άνθρωπος Σου λέει Ναι σε απάτησα αλλά φταις εσύ που δεν μου δίνεις σημασία:D
Ολοι έχουν μερίδιο ευθύνης, άλλος μεγαλύτερη κι άλλος μικρότερη. Ναι, και το "θύμα". Εφόσον, έστω και ασυνείδητα, συναίνεσε στο να αφήσει μια πόρτα ανοιχτή στον/ην "εισβολέα".
Κακά τα ψέματα. Τρίτο πρόσωπο μπαίνει, όπου υπάρχει "ρωγμή" στη σχέση.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ κορίτσια δεν πιστευω οτι φταίει ο κερατας που λέμε. Δε μου ρχεται άλλη λέξη. Όσα και να κάνε στον άλλο, ας τον παρατησει ο άλλος και μετά ας κάνει ότι θέλει. Πρέπει να τον απατήσει? Πιστευω φταίνε οι συνένοχοι ξεκάθαρα, εντάξει κάποιοι πιστευουν φταίει το θυμα αλλά εγώ νομιζω πως πιο πολυ δικαιολογία των άλλων δυο είναι αυτή και δυστυχώς δεν μπορώ να συμμεριστώ την άποψη αυτή. Τη δέχομαι όμως σαν άποψη :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε παρα πολλους ανθρωπους αρέσει η ανηθικοτητα και το παρανομο, είναι μια πραγματικοτητα. Τη βρισκουν με αυτο, δεν πιστευω πως απατα κάποιος μόνο επειδή έχει ρωγμή απαραίτητα στη σχέση του. Αλλιώς θα άλλαζε σχέση και δε θα δημιουργουνταν τόσες πολλες παραλληλες σχέσεις. Πιστευω απατα αυτός που χει ρωγμή η σχέση του, απατα κι αυτός που γουστάρει το ριψοκινδυνευμενο. Είναι θέμα συνθηκών και ανθρώπου. Εκεί έρχεται η ηθική το θέμα μας. Πόσο έχει κάποιος, αν έχει όρια κι ως που μπορεί να φτάσει..
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όλοι είναι , απλά δεν θα ακούσεις γυναίκα να κοκορεύεται ότι έχει απατήσει τον γκόμενό της ή ότι θα έμπλεκε με δεσμευμένο με τόση άνεση

Το τρίτο πρόσωπο για μένα φταίει λιγότερο ηθικά, γιατί δεν έχει και καμία υποχρέωση προς το ξένο άτομο, ο άλλος που έχει μια παράλληλη σχέση μπορεί να πεις ότι κοροιδεύει τον άνθρωπο του.
κι ομως εχω ακουσει να παινευονται σε φιλες οτι εχουν κλεψει αντρες παντρεμενους και μαλιστα εκφραζονται με τις χειροτερες εκφρασεις προς τη γυναικα που εφαγε το κερατο.
Το τριτο προσωπο οταν επιλεγει να χωθει νομιζω φταιει το ιδιο και με τον αλλον που κοροιδευει τη σχεση του.
Και λεω το ιδιο γιατι μπορει και το τριτο προσωπο να εχει και εκεινο ηδη σχεση,οποτε εκει οι 2 εμπλεκομενοι αν θες κοροιδευουν παραλληλα τις σχεσεις τους.
Πιστευω πως το κομματι αυτο το κερατωμα αν θες,εχει 2 ακρα 2 αποψεις,
Αναλογα αν εισαι εκεινος που κερατωνει αλλη αποψη εχεις και σαφως επιχειρεις να το δικαιολογησεις κιολας αν θες να φανει οσο γινεται λιγοτερο ανηθικο.
Αναλογα αν εισαι εκεινος που τρωει το κερατο σαφως και η γνωμη ειναι αλλη.
Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του πολυγαμικός αυτο το ξερετε.
Ομως θα πρεπει να παραδεχομαστε και τα λαθη μας,ή οτι δεν αντεχουμε ας πουμε μια σχεση εναν γαμο,οχι να μενουμε απο συνηθεια ή ευκολια ή δεν ξερω εγω τι αλλο,και ταυτοχρονα να κερατωνουμε οπου γης.
Προσωπικη αποψη.Να μην το παιζουν αυτοι που κερατωνουν τοσο αθώοι και οικογενειάρχες ,οτι και καλα ξενοπηδανε χωρίς να το θέλουν. Ο άλλος είναι σε σχέση αυτός έχει ευθύνη απέναντι στην γυναίκα του. Η ξένη θα νοιαστει; Η ξένη μπορεί να κάνει ο,τι θέλει. Αν ο άλλος δεν θέλει δεν πάει.
Και κοβει κιολας και οποια του ριχτει αν θες.Τα παρασύρθηκα είναι για τα ανήλικα.
Βλεπουμε ομως οτι υπαρχει και διαφορετικη αντιμετωπιση αν θες αλλιως αντιμετωπιζεται μια γυναικα που κερατωνει αλλιως ενας ανδρας που κερατωνει,αν η γυναικα κερατωνε τον αντρα της με αλλον παλι αυτη θα κρινοταν πιο βαρια απο οτι ενας ανδρας πιστευω γιατι οι αντρες ειναι αντρες,το δικαιολογουμε με το γενικο στερεοτυπο.
Είτε άντρας είτε γυναίκα και οι δυο εχουν ευθυνη ειναι ή δεν ειναι στη σχεση τους.
(και πάρα πολλά παραστρατήματα έχουν συμβεί λόγω ίντερνετ, τι λέτε; Να καταργήσουμε το μέσο; )
Επισης να πουμε και ενα αλλο τιπ το μυαλο δε φυλακιζεται.Επομενως κανεις δεν ειναι και πραγματικα σε μια σχεση δοσμενος ολοκληρωτικα αν θελετε,θελω να πω ολες οι σχεσεις εμπεριεχουν και την απιστια στο λαιτ της.
Εισαι σε μια σχεση χρόνια,μενετε μαζι,κοιμαστε μαζι,τρωτε μαζι.Το αν εκεινος σκεφτεται αλλη,και μπορει να το κανει,και δεν θα το μαθεις ποτέ?Γιατι απλα δεν θα στο πει.
Αρα εν δυναμει υπαρχει αν θελετε μια δοση μικρη απιστιας με την εννοια η Α εχει τη σχεση της περνανε και οι 2 υπεροχα ολα μια χαρα,αλλα η Α σκεφτεται τον ερωτα τον πρωην της και ο αλλος νομιζει οτι η Α ειναι ευτυχισμενη μαζι του.Ειναι ναι αλλα καποιες στιγμες σκεφτεται τον πρωην της.Εκεινες τις στιγμες απλα ο νυν δεν υπαρχει.Ουτε τα ματια φυλακιζονται ουτε το μυαλο.Και δεν μπορουμε να αλυσοδενουμε και ανθρωπους οτι επειδη δεχτηκαν να μοιραστουν το χρονο τους και τη ζωη τους με εμας πρεπει να μεινουν σαν αγαλματα.
Δεν εγκρινω το κερατο.
Ομως αν κατι παει στραβα σε μια σχεση να προσπαθουμε να το λυσουμε,αυτο ειναι η προτροπη μου και απο κει και περα αν δεν διορθωνεται φευγεις.Το να μενεις σε μια τελειωμενη σχεση απο φοβο μη χασεις την καβατζα για να κερατωνεις ασυστολα,εκει δειχνει οτι δεν παραδεχεσαι ποτε και τα σφαλματα σου και την ανικανοτητα βεβαιως για οσους το κανουν.Θελει @@ να το παραδεχετεις που δεν ταχουν οι περισσότεροι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ κορίτσια δεν πιστευω οτι φταίει ο κερατας που λέμε. Δε μου ρχεται άλλη λέξη. Όσα και να κάνε στον άλλο, ας τον παρατησει ο άλλος και μετά ας κάνει ότι θέλει. Πρέπει να τον απατήσει? Πιστευω φταίνε οι συνένοχοι ξεκάθαρα, εντάξει κάποιοι πιστευουν φταίει το θυμα αλλά εγώ νομιζω πως πιο πολυ δικαιολογία των άλλων δυο είναι αυτή και δυστυχώς δεν μπορώ να συμμεριστώ την άποψη αυτή. Τη δέχομαι όμως σαν άποψη :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε παρα πολλους ανθρωπους αρέσει η ανηθικοτητα και το παρανομο, είναι μια πραγματικοτητα. Τη βρισκουν με αυτο, δεν πιστευω πως απατα κάποιος μόνο επειδή έχει ρωγμή απαραίτητα στη σχέση του. Αλλιώς θα άλλαζε σχέση και δε θα δημιουργουνταν τόσες πολλες παραλληλες σχέσεις. Πιστευω απατα αυτός που χει ρωγμή η σχέση του, απατα κι αυτός που γουστάρει το ριψοκινδυνευμενο. Είναι θέμα συνθηκών και ανθρώπου. Εκεί έρχεται η ηθική το θέμα μας. Πόσο έχει κάποιος, αν έχει όρια κι ως που μπορεί να φτάσει..
μα φυσικα ειναι και θεμα πως εχει συνηθισει ο αλλος να λειτουργει πολλοι λειτουργουν ετσι,κερατωνουν και το εχουν σαν μια νορμα ολο αυτο,θελω να πω ουτε ανηθικο τους φαινεται και ουτε ενοχες γεμιζουν και το κανουν και το συνεχιζουν μια χαρα.Αναλογα τα ατομα βεβαιως.
Ολα ειναι επιλογες.Αυτο πιστευω.
Και οτι συμπεριφορα και πραξεις δικες μας και των αλλων εχουν καποιες συνεπειες και να ειμαστε ειλικρινεις τουλαχιστον να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας αν θες.Στο τι επιλεγουμε καθε φορα να κανουμε.
Ειναι πολυπλευρο σαφως δεν υπαρχει κατι ρητα προδιαγεγραμμενο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
κι ομως εχω ακουσει να παινευονται σε φιλες οτι εχουν κλεψει αντρες παντρεμενους και μαλιστα εκφραζονται με τις χειροτερες εκφρασεις προς τη γυναικα που εφαγε το κερατο.
Το τριτο προσωπο οταν επιλεγει να χωθει νομιζω φταιει το ιδιο και με τον αλλον που κοροιδευει τη σχεση του.
Και λεω το ιδιο γιατι μπορει και το τριτο προσωπο να εχει και εκεινο ηδη σχεση,οποτε εκει οι 2 εμπλεκομενοι αν θες κοροιδευουν παραλληλα τις σχεσεις τους.
Πιστευω πως το κομματι αυτο το κερατωμα αν θες,εχει 2 ακρα 2 αποψεις,
Αναλογα αν εισαι εκεινος που κερατωνει αλλη αποψη εχεις και σαφως επιχειρεις να το δικαιολογησεις κιολας αν θες να φανει οσο γινεται λιγοτερο ανηθικο.
Αναλογα αν εισαι εκεινος που τρωει το κερατο σαφως και η γνωμη ειναι αλλη.
Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του πολυγαμικός αυτο το ξερετε.
Ομως θα πρεπει να παραδεχομαστε και τα λαθη μας,ή οτι δεν αντεχουμε ας πουμε μια σχεση εναν γαμο,οχι να μενουμε απο συνηθεια ή ευκολια ή δεν ξερω εγω τι αλλο,και ταυτοχρονα να κερατωνουμε οπου γης.
Προσωπικη αποψη.Να μην το παιζουν αυτοι που κερατωνουν τοσο αθώοι και οικογενειάρχες ,οτι και καλα ξενοπηδανε χωρίς να το θέλουν. Ο άλλος είναι σε σχέση αυτός έχει ευθύνη απέναντι στην γυναίκα του. Η ξένη θα νοιαστει; Η ξένη μπορεί να κάνει ο,τι θέλει. Αν ο άλλος δεν θέλει δεν πάει.
Και κοβει κιολας και οποια του ριχτει αν θες.Τα παρασύρθηκα είναι για τα ανήλικα.
Βλεπουμε ομως οτι υπαρχει και διαφορετικη αντιμετωπιση αν θες αλλιως αντιμετωπιζεται μια γυναικα που κερατωνει αλλιως ενας ανδρας που κερατωνει,αν η γυναικα κερατωνε τον αντρα της με αλλον παλι αυτη θα κρινοταν πιο βαρια απο οτι ενας ανδρας πιστευω γιατι οι αντρες ειναι αντρες,το δικαιολογουμε με το γενικο στερεοτυπο.
Είτε άντρας είτε γυναίκα και οι δυο εχουν ευθυνη ειναι ή δεν ειναι στη σχεση τους.
(και πάρα πολλά παραστρατήματα έχουν συμβεί λόγω ίντερνετ, τι λέτε; Να καταργήσουμε το μέσο; )
Επισης να πουμε και ενα αλλο τιπ το μυαλο δε φυλακιζεται.Επομενως κανεις δεν ειναι και πραγματικα σε μια σχεση δοσμενος ολοκληρωτικα αν θελετε,θελω να πω ολες οι σχεσεις εμπεριεχουν και την απιστια στο λαιτ της.
Εισαι σε μια σχεση χρόνια,μενετε μαζι,κοιμαστε μαζι,τρωτε μαζι.Το αν εκεινος σκεφτεται αλλη,και μπορει να το κανει,και δεν θα το μαθεις ποτέ?Γιατι απλα δεν θα στο πει.
Αρα εν δυναμει υπαρχει αν θελετε μια δοση μικρη απιστιας με την εννοια η Α εχει τη σχεση της περνανε και οι 2 υπεροχα ολα μια χαρα,αλλα η Α σκεφτεται τον ερωτα τον πρωην της και ο αλλος νομιζει οτι η Α ειναι ευτυχισμενη μαζι του.Ειναι ναι αλλα καποιες στιγμες σκεφτεται τον πρωην της.Εκεινες τις στιγμες απλα ο νυν δεν υπαρχει.Ουτε τα ματια φυλακιζονται ουτε το μυαλο.Και δεν μπορουμε να αλυσοδενουμε και ανθρωπους οτι επειδη δεχτηκαν να μοιραστουν το χρονο τους και τη ζωη τους με εμας πρεπει να μεινουν σαν αγαλματα.
Δεν εγκρινω το κερατο.
Ομως αν κατι παει στραβα σε μια σχεση να προσπαθουμε να το λυσουμε,αυτο ειναι η προτροπη μου και απο κει και περα αν δεν διορθωνεται φευγεις.Το να μενεις σε μια τελειωμενη σχεση απο φοβο μη χασεις την καβατζα για να κερατωνεις ασυστολα,εκει δειχνει οτι δεν παραδεχεσαι ποτε και τα σφαλματα σου και την ανικανοτητα βεβαιως για οσους το κανουν.Θελει @@ να το παραδεχετεις που δεν ταχουν οι περισσότεροι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


μα φυσικα ειναι και θεμα πως εχει συνηθισει ο αλλος να λειτουργει πολλοι λειτουργουν ετσι,κερατωνουν και το εχουν σαν μια νορμα ολο αυτο,θελω να πω ουτε ανηθικο τους φαινεται και ουτε ενοχες γεμιζουν και το κανουν και το συνεχιζουν μια χαρα.Αναλογα τα ατομα βεβαιως.
Ολα ειναι επιλογες.Αυτο πιστευω.
Και οτι συμπεριφορα και πραξεις δικες μας και των αλλων εχουν καποιες συνεπειες και να ειμαστε ειλικρινεις τουλαχιστον να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας αν θες.Στο τι επιλεγουμε καθε φορα να κανουμε.
Ειναι πολυπλευρο σαφως δεν υπαρχει κατι ρητα προδιαγεγραμμενο.
Εγώ εβανεσενς Μου έχω καταλήξει στο γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι για τον εαυτο τους ο καθένας. Δεν το λέω επικριτικά αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους έτσι είναι η φύση του ανθρώπου αυτό που ενδιαφέρει έναν άνθρωπο είναι να πει τα δικά του Και να ζήσει τα δικά του Και να νιώσει καλά ο ίδιος κατά βάση .Πολύ σπάνια θα συναντήσεις άνθρωπο που θυσιάζεται στο όνομα της αγάπης του έρωτα της πίστης του σεβασμού. είναι και η πίστη ένα σημαντικό κομμάτι εδώ. Όταν αποφασίζεις να δεσμευτείς με έναν άνθρωπο έχεις πατήσει πάνω σε κάποια πιστεύω στους θρησκευτικούς γάμους είναι κάποιος όρκος στους θρησκευτικούς γάμους τους πολιτικούς ή στην απλή συμβίωση στα σύμφωνα που υπογράφονται και όλα αυτά τα καινούργια πάλι για να το κάνεις έχεις βάλει την υπογραφή σου μεταφορικά το εννοώ. υποτίθεται όταν πας να κάνεις ένα βήμα με τον άλλον ξεκαθαρίζετε κάποια πράγματα και βασίζεστε πάνω σε κάποια πιστεύω .όταν αυτά τα ξεκαθαρίσματα δεν αναφέρουν πουθενά μέσα για όρια σεβασμό και ειλικρίνεια αν όχι τότε μην περιμένεις από τον άλλον τον οποιονδήποτε άλλο μάλλον να εχεις την απαίτηση να μη σου φερθεί με ασέβεια. Για αυτό πιστεύω ότι επειδή ο γάμος έχει γίνει πολύ μόδα πρέπει να είναι πολύ ψαγμένο το ζευγάρι Και να προχωράει να θέλουν τα ίδια πράγματα χωρίς απαραίτητα αυτό να καθιστά και δεδομένο ότι θα μείνουν για πάντα οι ίδιοι στη σχέση τους .τουλάχιστον υπάρχει μία βάση τώρα από κει και πέρα τα πάντα ρει που έλεγε και ο Ηράκλειτος και ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει .Αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον ποπό σου που δεν τον βλέπεις καν τότε δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι κανέναν άλλον παρά μόνο τον εαυτό σου. Για παράδειγμα μπορείς εσυ σε ένα γάμο Εσύ να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου να είσαι εντάξει απέναντι στον άλλον κι αν εκείνος σε κερατώσει εσύ να σηκώσεις ψηλά το ανάστημά και να πεις ok πάμε παρακάτω προχωράω από δω και πέρα διαφορετικά? Νομίζω πως η φιλοσοφία της ζωής αυτό απαιτεί να μη θεωρείς τίποτα δεδομένο ,να μην εκδικείσαι, να μη θες να εκδικηθείς ,να μη θέλεις να φερθείς ανήθικα και Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλά τα έχεις με τον εαυτό σου ...μόνο από κει εξαρτάται...
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή :happy:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ εβανεσενς Μου έχω καταλήξει στο γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι για τον εαυτο τους ο καθένας. Δεν το λέω επικριτικά αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους έτσι είναι η φύση του ανθρώπου αυτό που ενδιαφέρει έναν άνθρωπο είναι να πει τα δικά του Και να ζήσει τα δικά του Και να νιώσει καλά ο ίδιος κατά βάση .Πολύ σπάνια θα συναντήσεις άνθρωπο που θυσιάζεται στο όνομα της αγάπης του έρωτα της πίστης του σεβασμού. είναι και η πίστη ένα σημαντικό κομμάτι εδώ. Όταν αποφασίζεις να δεσμευτείς με έναν άνθρωπο έχεις πατήσει πάνω σε κάποια πιστεύω στους θρησκευτικούς γάμους είναι κάποιος όρκος στους θρησκευτικούς γάμους τους πολιτικούς ή στην απλή συμβίωση στα σύμφωνα που υπογράφονται και όλα αυτά τα καινούργια πάλι για να το κάνεις έχεις βάλει την υπογραφή σου μεταφορικά το εννοώ. υποτίθεται όταν πας να κάνεις ένα βήμα με τον άλλον ξεκαθαρίζετε κάποια πράγματα και βασίζεστε πάνω σε κάποια πιστεύω .όταν αυτά τα ξεκαθαρίσματα δεν αναφέρουν πουθενά μέσα για όρια σεβασμό και ειλικρίνεια αν όχι τότε μην περιμένεις από τον άλλον τον οποιονδήποτε άλλο μάλλον να εχεις την απαίτηση να μη σου φερθεί με ασέβεια. Για αυτό πιστεύω ότι επειδή ο γάμος έχει γίνει πολύ μόδα πρέπει να είναι πολύ ψαγμένο το ζευγάρι Και να προχωράει να θέλουν τα ίδια πράγματα χωρίς απαραίτητα αυτό να καθιστά και δεδομένο ότι θα μείνουν για πάντα οι ίδιοι στη σχέση τους .τουλάχιστον υπάρχει μία βάση τώρα από κει και πέρα τα πάντα ρει που έλεγε και ο Ηράκλειτος και ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει .Αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον ποπό σου που δεν τον βλέπεις καν τότε δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι κανέναν άλλον παρά μόνο τον εαυτό σου. Για παράδειγμα μπορείς εσυ σε ένα γάμο Εσύ να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου να είσαι εντάξει απέναντι στον άλλον κι αν εκείνος σε κερατώσει εσύ να σηκώσεις ψηλά το ανάστημά και να πεις ok πάμε παρακάτω προχωράω από δω και πέρα διαφορετικά? Νομίζω πως η φιλοσοφία της ζωής αυτό απαιτεί να μη θεωρείς τίποτα δεδομένο ,να μην εκδικείσαι, να μη θες να εκδικηθείς ,να μη θέλεις να φερθείς ανήθικα και Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλά τα έχεις με τον εαυτό σου ...μόνο από κει εξαρτάται...
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή :happy:
ναι αλλα δεν ειναι ολα μονο θεμα του εαυτου μας,πες εμεις τα εχουμε καλα και αψογα με τον εαυτο μας ,ειναι και ενα μερος πως μας φερονται οι αλλοι και πως αλληλεπιδρουν αν θες.Σαφως και η αποφαση για γαμο ή παιδια κλπ κλπ θελει περισκεψη και να ξερει κανεις που βαδιζει και τα μετα αλλα δεν λειτουργουν ολοι ετσι.Πολλοι παντρευονται απο ερωτα και καλα και οταν αρχισουν τα προβληματα χωριζουν.
Αμα μπει σε ρουτινα η σχεση τους ξενοπηδανε.
Θελω να πω δεν σημαινει κατι το οτι ο αλλος δεσμευτηκε σε μια δεδομενη στιγμη οτι θα ειναι μαζι μας.
Μπορει να το εκανε ναι.Να ηταν ειλικρινης ναι.Να ειμαστε κι εμεις ειλικρινεις οτι νιωθαμε πραγματα για εκεινον.
Ομως ολες οι σχεσεις εχουν up και down ε σε εκεινες τις πτωσεις να ειναι ικανοι να το παραδεχτουν οτι ξερεις κατι,εμενα δεν μου βγαινει ολο αυτο να συνεχισω ετσι μαζι σου.Δεν το κανουν ολοι και βλεπουμε αυτο που βλεπουμε.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ναι, και το "θύμα". Εφόσον, έστω και ασυνείδητα, συναίνεσε στο να αφήσει μια πόρτα ανοιχτή στον/ην "εισβολέα".
Διαφωνώ κάθετα με κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι δρα ξεπλυματικά αυτός ο τρόπος προσέγγισης και στο συγκεκριμένο θέμα και γενικά.

Ίσως είναι καλή δικαιολογία για οποι@ το κάνει, όμως δεν πάει καθόλου έτσι. Επισης, ο λόγος που συμβαίνει κάτι δεν είναι πάντα αυτός που νομίζουμε ως ο πιο συνηθισμένος. Κάποιοι φέρονται έτσι no matter what ή το κάνουν αψυχολόγητα όπως και να σαι.

Γενικά πάντως ο,τι και να συμβαίνει ο καθένας έχει την επιλογή να ξεκαθαρίσει κάτι και να αποχωρήσει, όσο δεν το κάνει και δρα στα κρυφά εμπαίζοντας τον άλλο απλώς φοβάται να πάρει το ρισκο και τις επιπτώσεις της φυγής.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,637 μηνύματα.
Κάποιοι φέρονται έτσι no matter what ή το κάνουν αψυχολόγητα όπως και να σαι.
Αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που έχει ο άλλος ανάγκη διαρκούς επιβεβαίωσης, ή/και ψυχοπαθολογικές.

Γενικά πάντως ο,τι και να συμβαίνει ο καθένας έχει την επιλογή να ξεκαθαρίσει κάτι και να αποχωρήσει, όσο δεν το κάνει και δρα στα κρυφά εμπαίζοντας τον άλλο απλώς φοβάται να πάρει το ρισκο και τις επιπτώσεις της φυγής.
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top