Τι "μανίες" έχουμε οι ίδιοι ή ποιες έχουμε συναντήσει στο περιβάλλον μας;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μήπως όλοι έχουμε μανίες; Μικρές ή μεγάλες;

Έχω παρατηρήσει στη δουλειά μου, μια κυρία που για να κάνει οτιδήποτε πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζει ότι πιάνει, από την καρέκλα που θα κάτσει μέχρι το στυλό που θα χρησιμοποιήσει.....ο χώρος της μυρίζει πάντα οινόπνευμα και κατά καιρούς σε κουβέντα που έχουμε πιάσει, καταλαβαίνω ότι έχει μικροβιοφοβία με τα πάντα όμως....ακόμη και για να ακουμπήσει το σακάκι της στον τοίχο κολλάει πάνω σε αυτόν καθαρό χαρτί υγείας κάθε μέρα.......και τελικά είναι να γελάς με αυτό το θέμα ή να κλαις;

Σε συζητήσεις με φίλους, κάποιος υποστήριξε ότι καλύτερα κάποιος να έχει μια μανία και να εκτονώνεται εκεί όλη η πιεσμένη ενέργεια, παρά να εξελιχθεί σε επικίνδυνη συμπεριφορά.....ίσως να έχει δίκιο....άλλωστε ποιον βλάπτει ο άνθρωπος που είναι συνέχεια με τα καθαριστικά μαντηλάκια ανά χείρας...μάλλον κανένα, απλά η εμμονή ίσως να κουράζει τους γύρω του.....

Η αλήθεια είναι ότι και μια άλλη περίπτωση γυναίκας που θυμάμαι, ήταν περίεργη (για τα δικά μου μάτια) με τα εστιατόρια τα ποτήρια και τα πιρούνια......ήταν φίλη φίλων μου και με είχαν προειδοποιήσει ότι είναι καλή κοπέλα αλλά κάπως "μίζερη".....πράγματι στο εστιατόριο που κάτσαμε άλλαξε τρεις φορές το ποτήρι της, μια φορά τα μαχαιροπήρουνά της και απαγορευόταν (μετά από συμβουλή των φίλων) να κάνουμε τη γνωστή βούτα στη χωριάτικη σαλάτα με το ψωμάκι γιατί σιχαίνεται......

Τώρα αν κάτσω να σκεφτώ αν έχω κάποια μικρή μανία......χμμμμμμμμμμμμμμμ ίσως να είναι μανία ότι κοιτάζω δυο και τρεις φορές αν έχω κλείσει το αμάξι μου και έχω ενεργοποιήσει το συναγερμό.......

από το περιοδικό FOCUS
Όλοι έχουν τις δικές τους, συνήθως μικρές και αθώες. Κανένα πρόβλημα, αρκεί να μη γίνονται επικίνδυνες.

Μικρές εμμονές, τικ, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές χαρακτηρίζουν πολλούς ανθρώπους κάθε ηλικίας, φύλου και κοινωνικής θέσης. Και συχνά προκαλούν το γέλιο στους άλλους. Ούτε οι διάσημοι –είτε πρόκειται για πολιτικούς, καλλιτέχνες ή αθλητές– στερούνται τέτοιων νευρώσεων. Γιʼ αυτό οι ηθοποιοί, οι κωμικοί και οι μίμοι μαθαίνουν να τις παρατηρούν, ώστε στη συνέχεια να τις μιμούνται και να τις σατιρίζουν μπροστά στο κοινό τους.

Μπορεί να γελάμε με τα σκετσάκια τους, ας το παραδεχτούμε όμως: όλοι έχουμε τουλάχιστον μία φαιδρή συνήθεια. Κάποιοι, όταν διασχίζουν τις διαβάσεις πεζών, προσπαθούν να πατούν μόνο στις λευκές ρίγες, άλλοι δε γράφουν με μολύβι που δεν έχει μυτερή μύτη, ενώ υπάρχουν κι εκείνοι που δεν μπαίνουν στο WC χωρίς το αγαπημένο τους περιοδικό! Παρακάτω έχουμε συγκεντρώσει μερικά παραδείγματα εμμονών: ανάμεσά τους σίγουρα θα αναγνωρίσετε και κάποιες δικές σας. Υπάρχουν κινήσεις που κάνουμε λόγω προλήψεων, αυθόρμητες χειρονομίες με τις οποίες προσπαθούμε να πετύχουμε ή να αποφύγουμε κάτι, σταθερά τελετουργικά που έχουν, υποσυνείδητα, ένα και μοναδικό σκοπό: να απομακρύνουν ένα ανεπαίσθητο αίσθημα ανασφάλειας.

Το πρόβλημα είναι το εξής: πότε μπορούμε να μιλάμε για απλές, ακίνδυνες συνήθειες και σε ποιες περιπτώσεις αυτά αποτελούν συμπτώματα κάποιας παθολογικής κατάστασης; Χωρίς να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι ακόμη και αθώες κινήσεις, όπως ένα τικ, μπορεί να μας εκθέσουν σε κάποιο ιδιαίτερα «ευαίσθητο» περιβάλλον, όπως στο γραφείο μας: για παράδειγμα, όταν δαγκώνουμε το στιλό μας ή τρώμε τα νύχια μας δίνουμε στους άλλους την εντύπωση ότι είμαστε... νευρωτικοί.

Αυτοέλεγχος
Δεν είναι κακό να διατηρούμε το σπίτι μας τακτοποιημένο, να πλένουμε συχνά τα χέρια μας, να ελέγχουμε αν έχουμε σβήσει το φούρνο ή αν έχουμε κλείσει την πόρτα. Ωστόσο, σύμφωνα με τις αρχές της συμπεριφορικής και γνωστικής ψυχοθεραπείας, όταν μια συμπεριφορά «παίρνει το πάνω χέρι» και μετατρέπεται σε αυτόματη, επαναλαμβανόμενη και ανεξέλεγκτη αντίδραση, η οποία καταπιέζει τον αυθορμητισμό μας και επηρεάζει την ποιότητα της ζωής μας, μπορούμε να μιλάμε για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή παθολογική μανία. Το ίδιο κι όταν γίνεται τόσο συχνά που μας κάνει να νιώθουμε άσχημα ή συνοδεύεται από δυσάρεστα συναισθήματα, όπως φόβο και άγχος. Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες, περίπου το 2% του συνολικού πληθυσμού (ποσοστό που μεταφράζεται σε 200.000 Έλληνες) υποφέρουν από κάποια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

Όποιος δεν έχει ούτε μία, να σηκώσει το χέρι
- Διασχίζουμε τις διαβάσεις πεζών προσπαθώντας να αποφύγουμε τις λευκές ρίγες ή, αντίθετα, τα κενά ανάμεσά τους.
- Γυρνάμε όλους τους διακόπτες φωτισμού στην ίδια θέση.
- Παίρνουμε το ασανσέρ μόνο στο ανέβασμα κι όχι στο κατέβασμα ή το αντίθετο.
- Τοποθετούμε τα μαχαιροπίρουνα στο τραπέζι το ένα παράλληλα με το άλλο.
- Κάνουμε ζάπινγκ πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ πάντα με μια συγκεκριμένη σειρά.
- Τοποθετούμε τα παπούτσια και τις παντόφλες έτσι ώστε να έχουν ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό.
- Χρησιμοποιούμε πάντα το ίδιο ποτήρι για να πίνουμε νερό.
- Δεν αντέχουμε την εικόνα ενός στραβού κάδρου.
- Ανεβαίνουμε ή κατεβαίνουμε τις σκάλες πάντα από την ίδια πλευρά.
- Γυρίζουμε τα κλειδιά στην κλειδαριά συγκεκριμένες φορές.
- Σηκώνουμε τα στόρια πάντα μέχρι το ίδιο ύψος.
- Δε βγαίνουμε από το αυτοκίνητο αν δεν έχουμε τραβήξει χειρόφρενο.
- Επαναλαμβάνουμε συχνά στο μυαλό μας την ίδια λέξη ή φράση.

- Ελέγχουμε διαρκώς αν το μολύβι μας είναι καλά ξυσμένο.

- Ανάβουμε και σβήνουμε το φως στην κρεβατοκάμαρα συγκεκριμένες φορές προτού αποκοιμηθούμε.

- Αφήνουμε την οδοντόβουρτσα σε μια συγκεκριμένη θέση.

- Μετράμε από μέσα μας τα σκαλοπάτια της σκάλας.

- Τοποθετούμε τα βιβλία πάντα με τον τίτλο στη ράχη από πάνω προς τα κάτω ή το αντίθετο.

- Καθόμαστε και ξανασηκωνόμαστε πάντα μία φορά από το τραπέζι προτού αρχίσουμε να τρώμε.

- Όταν περπατάμε σε πλακόστρωτα αποφεύγουμε να πατήσουμε στα σημεία ένωσης των πλακιδίων.

- Μασάμε την τσίχλα εναλλάξ από τη δεξιά και την αριστερή πλευρά του στόματος.

- Ακυρώνουμε το εισιτήριο του μετρό πάντα στο ίδιο μηχάνημα.

- Μπαίνουμε στην τουαλέτα πάντα με ένα περιοδικό ή μια εφημερίδα ανά χείρας.

- Πλένουμε τα δόντια μας μετά από κάθε γλυκό.

- Ξεφυλλίζουμε τις εφημερίδες ή τα περιοδικά πάντα από το τέλος (το κάνει των 30% των αναγνωστών περιοδικού Τύπου).

- Μετράμε από μέσα μας πόσα γράμματα έχει μια λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα. Πριν το διαβάσω δεν είχα αναλογιστεί ποτέ τις ''μανίες'' μου. Σε γενικές γραμμές δεν πιστεύω ότι είναι σημαντικές ή επικίνδυνες.

Λοιπόν, καταρχάς έχω μια μανία να διπλοτσεκάρω την ύλη για οποιοδήποτε διαγώνισμα ή γενικά ότι έχω για διάβασμα. Ακόμα, όταν έχω κανονίσει ραντεβού με φίλους, ακόμα και αν έχουμε συμφωνήσει την ώρα και το μέρος, θα στείλω 10000% ένα μήνυμα στο κινητό για να βεβαιωθώ. Επίσης, μ' αρέσει να ξαπλώνω σε μια πολύ συγκεκριμένη θέση στον καναπέ. Χμ... Αυτά μπορώ να σκεφτώ για τον εαυτό μου σε γενικές γραμμές. Σίγουρα είναι και άλλα που δεν τα αξιολογώ ή δεν τα έχω παρατηρήσει.

Στο περιβάλλον μου, τώρα, υπάρχει διάχυτη σε μια...χμ... φίλη-γνωστή μανία με την καθαριότητα. Τεράστια μανία. Επίσης, ένας κοντινός συγγενής κάθε φορά που παρκάρει κοιτάει το αμάξι απο εδώ και από 'κει να βεβαιωθεί ότι κλείδωσε, ότι είναι μια χαρά, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το χτυπήσει κανείς επειδή εξέχει κλπ. Χμ, δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
*πλενω τα χερια μου πολυ συχνα..Δεν ξερω εαν φτανω την "βρωμομανια" οπως λεγεται η συμπεριφορα αυτη αλλα ειμαι στα ορια LOL
*Βαζω ξυπνητηρι σε συγκεκριμενες ωρες και λεπτα εαν πρεπει να ξυπνησω το πρωτο μισο στις 11 πχ θα βαλω 11:06 εαν πρεπει να ξυπνησω στις 9 πχ 08:52
*κλειδωνω το αμαξι και φευγω μονο κ μονο για να ξαναγυρισω (το χω παθει πολλες φορες) να δω εαν ειναι κλειδωμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όποιος δεν έχει ούτε μία, να σηκώσει το χέρι
- Διασχίζουμε τις διαβάσεις πεζών προσπαθώντας να αποφύγουμε τις λευκές ρίγες ή, αντίθετα, τα κενά ανάμεσά τους.
- Γυρνάμε όλους τους διακόπτες φωτισμού στην ίδια θέση.
- Παίρνουμε το ασανσέρ μόνο στο ανέβασμα κι όχι στο κατέβασμα ή το αντίθετο.
- Τοποθετούμε τα μαχαιροπίρουνα στο τραπέζι το ένα παράλληλα με το άλλο.
- Κάνουμε ζάπινγκ πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ πάντα με μια συγκεκριμένη σειρά.
- Τοποθετούμε τα παπούτσια και τις παντόφλες έτσι ώστε να έχουν ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό.
- Χρησιμοποιούμε πάντα το ίδιο ποτήρι για να πίνουμε νερό.
- Δεν αντέχουμε την εικόνα ενός στραβού κάδρου.
- Ανεβαίνουμε ή κατεβαίνουμε τις σκάλες πάντα από την ίδια πλευρά.
- Γυρίζουμε τα κλειδιά στην κλειδαριά συγκεκριμένες φορές.
- Σηκώνουμε τα στόρια πάντα μέχρι το ίδιο ύψος.
- Δε βγαίνουμε από το αυτοκίνητο αν δεν έχουμε τραβήξει χειρόφρενο.
- Επαναλαμβάνουμε συχνά στο μυαλό μας την ίδια λέξη ή φράση.

- Ελέγχουμε διαρκώς αν το μολύβι μας είναι καλά ξυσμένο.

- Ανάβουμε και σβήνουμε το φως στην κρεβατοκάμαρα συγκεκριμένες φορές προτού αποκοιμηθούμε.

- Αφήνουμε την οδοντόβουρτσα σε μια συγκεκριμένη θέση.

- Μετράμε από μέσα μας τα σκαλοπάτια της σκάλας.

- Τοποθετούμε τα βιβλία πάντα με τον τίτλο στη ράχη από πάνω προς τα κάτω ή το αντίθετο.

- Καθόμαστε και ξανασηκωνόμαστε πάντα μία φορά από το τραπέζι προτού αρχίσουμε να τρώμε.

- Όταν περπατάμε σε πλακόστρωτα αποφεύγουμε να πατήσουμε στα σημεία ένωσης των πλακιδίων.

- Μασάμε την τσίχλα εναλλάξ από τη δεξιά και την αριστερή πλευρά του στόματος.

- Ακυρώνουμε το εισιτήριο του μετρό πάντα στο ίδιο μηχάνημα.

- Μπαίνουμε στην τουαλέτα πάντα με ένα περιοδικό ή μια εφημερίδα ανά χείρας.

- Πλένουμε τα δόντια μας μετά από κάθε γλυκό.

- Ξεφυλλίζουμε τις εφημερίδες ή τα περιοδικά πάντα από το τέλος (το κάνει των 30% των αναγνωστών περιοδικού Τύπου).

- Μετράμε από μέσα μας πόσα γράμματα έχει μια λέξη.

Εγω παντως δεν εχω καμμια απο τις παραπανω, αλλα και γενικοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγω παντως δεν εχω καμμια απο τις παραπανω, αλλα και γενικοτερα...

Ούτε εγώ, σε ιδεοψυχαναγκασμούς μου κάνουν όλα αυτά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η μητερα μου εχει μανια με τη καθαριοτητα. τεραστια μανια ομως. μπορει να γυρισει σπιτι να βρει ενα ποτηρι στο τραπεζι ή ενα τσιγαρο και να κανει τεραστιο καβγα μονο και μονο για αυτο.

ο πατερας μου εχει μανια με το στοιχημα. παιζει καθε μερα αλλα ευτυχως μικροποσα, ισα ισα να περναει την ωρα του. και με ταπεριστερια του εχει μανια.

εγω εχω μανια με τα κιλα μου. καθε φορα που θα φαω κατι, θα κατσω μετα να μετρησω ποσες θερμιδες πηρα. οι περισσοτερες σκεψεις στο μυαλο μου ανα ημερα γινονται για το αν πρεπει να χασω 2 κιλα ακομα ή οχι. και ομολογω οτι με εχει κουρασει πια αυτο. αλλα δε μπορω να κανω και αλλιως.
μανια επισης εχω με το μπανιο μου. ετσι και παει κανας αντρας φιλος μου, τρεχω αμεσως να την απολυμανω με χλωρινη.:redface:
δεν ακουμπαω σε ξενες τουαλετες εκτος απο του σπιτιου μου στη λαρισα και το πατρικο μου, ααα και του σπιτιου μου στη Μανη! ουτε καν σε συγγενεις που ξερω οτι ειναι καθαροι.
καθε βραδυ κοιταω απο δυο και τρεις φορες αν εχω κλειδωσει ολα τα παραθυρα και τις πορτες.
και αυτο με το αυτοκινητο αν και δεν εχω ακομα δικο μου, καθε φορα που γυρναω απο εξοδο σπιτι, απο μονη μου παω να δω αν ανοιγει η πορτα του αμαξιου μας, μηπως εχει ξεχαστει ξεκλειδωτο!!

και αλλες πολλες μανιες εχω... θα επανελθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στα πρώτα λεπτά της ταινίας "Amelie" όπου η κοπέλα εξομολογείται τις μανίες της...:redface:


Η δική μου μανία είναι λίγο ασυνήθιστή...τουλάχιστον δεν την έχω ακουσει από καποιον άλλον να την έχει...

Κάθε φορά που ανεβαίνω σκαλοπάτια μία εσωτερική δύναμη με κάνει να μετράω κάθε σκαλί που ανεβαίνω και στο τέλος φυσικά έχω το σύνολο των σκαλιών που έχω ανέβει...


Ααα!Και η ανατριχιαστική λεπτομέρεια είναι ότι μετράω μόνο όταν ανεβαίνω σκάλες και όχι όταν κατεβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στα πρώτα λεπτά της ταινίας "Amelie" όπου η κοπέλα εξομολογείται τις μανίες της...:redface:


Η δική μου μανία είναι λίγο ασυνήθιστή...τουλάχιστον δεν την έχω ακουσει από καποιον άλλον να την έχει...

Κάθε φορά που ανεβαίνω σκαλοπάτια μία εσωτερική δύναμη με κάνει να μετράω κάθε σκαλί που ανεβαίνω και στο τέλος φυσικά έχω το σύνολο των σκαλιών που έχω ανέβει...


Ααα!Και η ανατριχιαστική λεπτομέρεια είναι ότι μετράω μόνο όταν ανεβαίνω σκάλες και όχι όταν κατεβαίνω...


Δεν είσαι η μόνη! Τα μετράω κάθε φορά, αλλά μετά από λίγο ξεχνάω πόσα μέτρησα! :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν είσαι η μόνη! Τα μετράω κάθε φορά, αλλά μετά από λίγο ξεχνάω πόσα μέτρησα! :redface: :P

σε νιώθω!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδια είναι πολλές αλλα μερικές μπορείτε να τις αντέξετε....νομίζω:P

-Οταν πηγαινω με αμάξι και είμαι συνοδιγός σηκώνω ελαφρώς τα δάκτυλα των ποδιών σε κάθε κολόνα.
-Τα μολίβια μου και τα στυλό πάντα με καπάκι και πάντα πρώς τα κάτω, αν κάποιο είναι πρώς τα πάνω ή μου τα πιράξει κάποιος εκνευρίζομαι.
-τρώω την πάστα διαχωρίζοντας τις στρώσεις απο πάνω πρώς τα κάτω με το πιρούνι και την τρώω με αντίθετη σειρα, απο κάτω πρώς τα πάνω.
-Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ χωρίς κάτι να σκεπάζει τα πόδια μου, φοβάμε μην έρθει κάποιος και μου κόψει τα πόδια.
-όλα τα ονόματα στο κινητο έχουν ένα γράμμα μπροστά ανάλογα την συχνότητα, Α ο σύζηγος Β συγγενείς και φίλοι και πάει λέγοντας εκτώς το Χ που σιμαίνει χαρτιά.
-Τα ρολόγια στο σπίτι πάνε με το δικό μου χρόνο ανάλογα τον τόπο, 20 λεπτά μπροστά το ξυπνητίρι 15 λεπτά του σαλονιού 10 λεπτά το δικό μου οπότε είμαι πάντα στην ώρα μου.
-κάνε ότι θές πές ότι θές μπορώ να σε σκοτώσω όμως άν αγίξεις το μηχανάκι μου, έχω γίνει ο φόβος και ο τρόμος με αυτό, σαν καμπανάκι που μου ανάβει τα λαμπάκια.
-σηκώνω το τηλεφωνο μόνο σε ζυγά χτυπήματα.
-δεν μπορώ να αντέξω τις επιφάνειες εργασίας με πολλά εικονίδια, τρελένομαι, του αφεντικού του έκανα φάκελο που έλεγε πράγματα απο επιφάνεια εργασίας για να μήν τα βλέπω. και του σπιτιού και του γραφείου.

Ξέρω- ξέρω σταματάω δεν θέλετε άλλη παράνια χαχαχαχαχαχαχαχαχα (πάντως έχω πάρα πολλά ακόμα):redface:

Πάντως γενικά είμαι περίεργη απλά δεν θέλω να το παραδεκτώ, κολήματα άσχημα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
οτι... σκεφτομαι πολυ?!!?!

:whistle:

α! κι οτι μιλαω πολυ?!?!?!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Εδω και κάποια χρόνια,ενα πολύ φιλικό και αγαπημένο μου πρόσωπο εχει ενα κολλημα με την καθαριότητα των εξωτερικών χώρων του σπιτιού του.Αυλές,κήπος,αλλα φτάνει σε σημείο κάποιες φορές να βγαίνει και να μαζευει διάφορα απο το πεζοδρόμιο έξω απο το σπίτι του ακόμα και τον δρόμο!!
Προσπαθούμε όλοι φίλοι και συγγενείς να το βοηθήσουμε,πολλές φορές το παραδέχεται οτι είναι παράλογο όλο αυτό,και οτι κουράζεται άδικα να καθαρίζει πια τόσο πολύ αλλα εξακολουθεί να το κάνει.Οταν ρώτησα αυτό το άτομο γιατί το κάνει και αν μπορεί να το ελέγξει μου απάντησε ότι κάτι το σπρώχνει να το κάνει και δεν μπορεί να το ελέγξει.Συνήθεια?Ψυχαναγκασμός?Μπορεί κάποιος ψυχολόγος να μου απαντήσει σε αυτό το θέμα παρακαλώ πολύ?
Εχω την εντύπωση οτι με αυτόν τον τρόπο προστατεύει το σπίτι του διότι μάλλον θεωρεί οτι η σκόνη και τα σκουπίδια θα το ρημάξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
- Γυρίζουμε τα κλειδιά στην κλειδαριά συγκεκριμένες φορές.
ναι, όσες χρειάζεται για να κλειδώσει η εκάστοτε κλειδαριά :confused:
- Δε βγαίνουμε από το αυτοκίνητο αν δεν έχουμε τραβήξει χειρόφρενο.
H αλήθεια είναι ότι δεν πολυσυμπαθώ το γείτονα αλλά αποφεύγω να ρισκάρω να του πληρώνω προφυλακτήρα...
Εμμονή κι αυτή indeed!!!
============
καλά αλήθεια τώρα <κάποια> από αυτά που παραθέτει το περιοδικό μπορούν να θεωρηθούν "μανίες"??? Ποιός νοήμων άνθρωπος θα βγει δλδ από το αμάξι του [το οποίο ΔΕΝ θα έχει παρατήσει στη μέση μιας απέραντης ίσιας αλάνας] και ΔΕΝ θα τραβήξει το χειρόφρενο?
Εγώ έχω κι άλλη μία που δεν τη λέει το άρθρο! Περιμένω πάντα να γίνει πράσινο το φανάρι των πεζών για να περάσω ένα δρόμο. Ποτέ δεν περνάω όταν είναι κόκκινο!

=====
Καλή η ψυχολογία/ψυχιατρίκή ή whatever δεν λέω αλλα μήπως το φτάνουμε κάπως στις υπερβολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Συμφωνω με την απο πανω, το χειροφρενο ειναι μανια; Αν ναι, τοτε οκ εχω πολλες, πχ κοιταω παντα δεξια και αριστερα πριν διασχισω ενα δρομο.



- εν τω μεταξυ μολις διαβασα ολοκληρο το ποστ και ειδα οτι κι εσυ για διασχιση δρομου λες μετα... Αν και, στην Ελλαδα ειμαστε, σοβαρα περιμενεις τον Γρηγορη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
- εν τω μεταξυ μολις διαβασα ολοκληρο το ποστ και ειδα οτι κι εσυ για διασχιση δρομου λες μετα... Αν και, στην Ελλαδα ειμαστε, σοβαρα περιμενεις τον Γρηγορη;;
Άμα σου έχει σταματήσει δίπλα (αλλά σε έχει ακουμπήσει και ελαφρως σπρώξει) αμάξι σε διάβαση πεζών η οποία είχε πράσινο φανάρι για τους πεζούς και από τύχη δεν σε έχει πάρει μαζί του [ο βλαμμένος που θεώρησε ότι τα φανάρια στην Πατησίων τις Κυριακές υπάρχουν για ...ομορφιά] το σκέφτεσαι και για να περάσεις με ...πράσινο... με 'σταμάτη' ούτε καν το συζητάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Δεν σηκώνω τηλέφωνο όταν παρακολουθώ την αγαπημένη μου
ομάδα. ( κατά την διάρκεια και μία ώρα πριν - συμπεριλαμβάνεται και το ημίχρονο )

Είτε ζωντανά είτε τηλεοπτικά/ραδιοφωνικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


Δεν σηκώνω τηλέφωνο όταν παρακολουθώ την αγαπημένη μου
ομάδα. ( κατά την διάρκεια και μία ώρα πριν - συμπεριλαμβάνεται και το ημίχρονο )

Είτε ζωντανά είτε τηλεοπτικά/ραδιοφωνικά.


χαχαχαχ εχω ενα φιλο, που οποτε παιζει η ομαδα του δε ξυριζεται και εναν αλλο γνωστο που δε τρωει φετα εκεινη την ημερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
χαχαχαχ εχω ενα φιλο, που οποτε παιζει η ομαδα του δε ξυριζεται και εναν αλλο γνωστο που δε τρωει φετα εκεινη την ημερα!



:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πριν χρόνια, είχα έναν μανιώδη συνάδελφο με την ομάδα του.
Όταν την Κυριακή έχανε, την Δευτέρα έπαιρνε άδεια από την σημαία και δεν ερχόταν καθόλου για δουλειά.
Την Τρίτη ερχόταν, αλλά δεν μιλιόταν καθόλου, και ξέραμε ότι αν του λέγαμε ο,τιδήποτε θα ακούγαμε βρισιές και ίσως αρπαζόμασταν.
Από την Τετάρτη κι έπειτα άρχιζε να μιλά...:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μήπως όλοι έχουμε μανίες; Μικρές ή μεγάλες;

Έχω παρατηρήσει στη δουλειά μου, μια κυρία που για να κάνει οτιδήποτε πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζει ότι πιάνει, από την καρέκλα που θα κάτσει μέχρι το στυλό που θα χρησιμοποιήσει.....ο χώρος της μυρίζει πάντα οινόπνευμα και κατά καιρούς σε κουβέντα που έχουμε πιάσει, καταλαβαίνω ότι έχει μικροβιοφοβία με τα πάντα όμως....ακόμη και για να ακουμπήσει το σακάκι της στον τοίχο κολλάει πάνω σε αυτόν καθαρό χαρτί υγείας κάθε μέρα.......

Την φανταζομαι να ακουμπαει με το αριστερο της χερι ,το δεξι και να φωναζει καποιον να της ριξει οινοπνευμα για να μην ερθει σε επαφη με τιποτα ΜΙΚΡΟΒΙΑΑΑ!!:blink:
Αν ειναι δυνατον...αυτο σχεδον ειδικη θεραπεια χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top