Τι μουσική ακούτε;

Τι μουσική ακούτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 236)
  • Άλλο είδος από τα παρακάτω (πείτε ποιο)

    Ψήφοι: 30 12.7%
  • Λαϊκά

    Ψήφοι: 40 16.9%
  • Έντεχνα

    Ψήφοι: 73 30.9%
  • Ρεμπέτικα

    Ψήφοι: 34 14.4%
  • Rock

    Ψήφοι: 132 55.9%
  • Metal

    Ψήφοι: 95 40.3%
  • Gothic

    Ψήφοι: 30 12.7%
  • Κλασική

    Ψήφοι: 62 26.3%
  • Soundtracks

    Ψήφοι: 56 23.7%
  • Hip-Hop

    Ψήφοι: 34 14.4%
  • Pop

    Ψήφοι: 54 22.9%
  • Μπαλάντες / Blues

    Ψήφοι: 66 28.0%
  • Electronic

    Ψήφοι: 43 18.2%
  • Celtic

    Ψήφοι: 19 8.1%
  • Traditional/Folk

    Ψήφοι: 24 10.2%
  • Disco

    Ψήφοι: 6 2.5%
  • Jazz

    Ψήφοι: 15 6.4%
  • Reggae

    Ψήφοι: 13 5.5%

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
DEEP PURPLE-PERFECT STRANGERS

ακούω την λοβ να τραγουδάει <<απαγορεύονται τα κεφαλαία>>



επίσης ακούω Κατσιμιχαίους , γιατί είμαι έφηβος με κρίση μέσης ηλικίας που θα ήθελε να είναι ενήλικας που θυμάται τα παλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
- Saybia
Guardian Angel
- Lunatic Soul
Out on a Limb ---> https://www.youtube.com/watch?v=5UGUhlD7rr0
Lunatic Soul ----> https://www.youtube.com/watch?v=2hEapYZj1s8
- Porcupine Tree
- Conjure One (Endless dream, Extraordinary way)
- Vast

Des, ακους μουσικαρες! Χωρις πλακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κυριως ακουω progressive house και vocals(ακούσματα εφηβικά: ψυχεδελική μουσική).
Αγαπημένοι djs σε vocals Tiesto, Digweed, Van dyke, Morillo, Van Buuren.
Μου αρεσει η jazz και ατμοσφαιρικη electronica.

Χορεύω την r&b επειδή έχει ρυθμο.
Ακούω και ελληνική μουσική(ακούσματα παιδικά) (Βιτάλη, Αλεξίου, Πάριος, Γονίδης, Χατζηγιάννη, Ολυμπίου, C-real, Γλυκερία, Μαρινέλλα, Βισση- την εποχη της ομως- ). Ανετα ακούω βαριά σκυλάδικα όπως Πάολα και Σακελλαρίου που μαρέσουν πολύ:D)
Ελληνική ροκ (ακούσματα εφηβικά) όπως Τρύπες
και Ξένη ροκ τυπου Archive, Raconteurs, Anouk. Μαρέσει ο Αlice Cooper.

Αγαπημένα ξένα συγκροτήματα: Conjre One, Way out West, Morcheeba, Nouvelle Vague, Oasis, Placebo, Depeche Mode, Deep Dish, Roxette, The Magic Numbers, Purresence, Radiohead, Portishead, Garbage και εκστασιάζομαι με Prodigy. Μαρεσει αρκετα η μουσική του Μοby.

Ξεχωριστή, μία και μοναδική η dear Miss Kittin!
Προσφατα εμαθα και την Ayria και μπορώ να πω πως εξεπλάγην!

Αυτο το είδος κυρίως, μπορώ όμως να ακούσω κυριολεκτικά τα πάντα, αλλα το στυλ της μουσικής που μου είναι οικείο δεν έχει αλλάξει όσες φορές κι αν έχω αποκλίνει απο αυτήν θέλοντας να ακούσω και κατι διαφορετικό, ναμαι πιο ψαγμενη και με αλλα ειδη.

Πάντα ομως καταλήγω σε κομμάτια και καλλιτέχνες που αγγίζουν την ψυχή μου!...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μελιώ έγραψε πως ο Χέντριξ είπε ....
« Ο Χιώτης είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κοσμο »
Αν δεν με απατα η μνημη μου, μυθος!

Σε απατά :)
Μπορεί παντού να υπάρχει ένας μύθος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μόνος μύθος είναι
ο Μανώλης Χιώτης , ή μάλλον για να ακριβολογώ μυθικός πλέον !

το τριχορδο καμια σχεση με τον Χιωτη. Το τετραχορδο λεγετε οτι επινοησε, αλλα πολυ λενε οτι δεν ητανε ο πρωτος που το δημιουργισε

Εδώ σε απατά η μνήμη σου κατά το ήμισυ κιθαρίστα μου :)
Είναι πράγματι το τετράχορδο ( εμένα με απάτησε το πληκτρολόγιο :D) και να είσαι καλά που το διαπίστωσες !
Και μάλιστα όχι μόνο τετράχορδο αλλά και ηλεκτρικό
Και ναι ήταν ο πρώτος που το δημιούργησε !

υγ : Κρόνε , απίστευτοι μουσικοί και οργανοπαίχτες υπάρχουν σε όλες τις χώρες
μην υποτιμάς κανέναν από το είδος της μουσικής που παίζει , ακόμα κι αν δεν είναι του γούστου σου .
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
λατρευω τους scorpions!!
γενικοτερα μου αρεσει η rock... placebo, aerosmith,roxette και αλλα πολλα συγκροτηματα...

και γενικοτερα: conjure one, delerium, oasis, mattafix, morcheeba, nouvelle vague, armin van buuren, felix da housecat, depeshe mode, gorillaz, tiesto, black eyed peas, massive attack, thievery corporation,way out west, moby....και αλλα πολλα...

ακουω και ελληνικα γιατι με αναιβαζουν και με διασκεδαζουν!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μελιώ έγραψε πως ο Χέντριξ είπε ....


Σε απατά :)
Μπορεί παντού να υπάρχει ένας μύθος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μόνος μύθος είναι
ο Μανώλης Χιώτης , ή μάλλον για να ακριβολογώ μυθικός πλέον !



Εδώ σε απατά η μνήμη σου κατά το ήμισυ κιθαρίστα μου :)
Είναι πράγματι το τετράχορδο ( εμένα με απάτησε το πληκτρολόγιο :D) και να είσαι καλά που το διαπίστωσες !
Και μάλιστα όχι μόνο τετράχορδο αλλά και ηλεκτρικό
Και ναι ήταν ο πρώτος που το δημιούργησε !

υγ : Κρόνε , απίστευτοι μουσικοί και οργανοπαίχτες υπάρχουν σε όλες τις χώρες
μην υποτιμάς κανέναν από το είδος της μουσικής που παίζει , ακόμα κι αν δεν είναι του γούστου σου .
:)


Δεν εχει να κανει με την μουσικη που ακουω, αλλωστε μ'αρεσει και ο χιωτης!
Απλος για την διλωση που λες του hendrix, δεν εχω δει η ακουσει τιποτα τοσα χρονια, παρα μονο καπιους να το αναφερουν, χωρις καμια αποδειξη. Μαλιστα μια εποχη που ειχα ασχολιθει λιγο παραπανω με το μπουζουκι ειχα πεσει πανω σε μια συζητιση για αυτο σε ενα φορουμ, και κατι με ειχε πεισει οτι αποτελει αστικο μυθο, δεν θυμαμε ομως, δυστιχος, τι ητανε αυτο...

Οσο για το τετραχορδο, θα παραπεμψω παλι στις συζιτισεις αυτου του φορουμ. Πολοι ανεφεραν οτι το 4χορδο υπηρχε πριν τον χιοτη. Αυτος ομως ητανε ο πρωτος που το χρησιμοποιησε με τοση επιτυχια, και για αυτο "κολισε" με το ονομα του. Αλλωστε και στο βιντεο που παραθετεις δεν αναφερει οτι ητανε ο πρωτος που εφτιαξε 4χορδο, παρα μονων οτι ητανε ο πρωτος που εφτιαξε μαγνιτη για μπουζουκι.

Οσο για την wikipedia, και εγω μπορω να γραψω για μενα οτι ο petrucci δηλωσε πως ειμαι ο καλητερος κιθαριστας, οτι ειμαι ο πρωτος που εφτιαξε 8χορδη κιθαρα και στην πορια η ibanez μου εκλεψε την ιδιεα, οτι ειμαι απο τον Αρη και ηρθα εδω απο πυλη χοροχρονου και οτι αλλο θελω. Αυτο δεν συμενει οτι ισχυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ποπ, λαϊκά και που και που λίγο ροκ! Γενικά ακούω ό, τι μου φτιάχνει τη διάθεση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αυτό το καιρό ακούω πολύ Τάσο Κουνέλη πάντα σε στίχους του αγαπημένου Ζαχαρία Τσίχλα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalamata_city

Νεοφερμένος

Ο kalamata_city αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ελληνικο hip hop και ξενο ροκ(κυριως αγγλικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
symphonic metal :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Κυρίως classic rock αλλά και μοντέρνα και ελληνική ροκ. Ε, soundtracks, μπαλάντες και πού και πού λίγο φολκ για χάρη του κυρίου Ντύλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
μονο ελληνικο ροκ κ εντεχνο(πιξ λαξ,υπογεια ρευματα,ντε φακτο,κτλ),δηλαδη υπολογιστε καπου στα 90's
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
μονο ελληνικο ροκ κ εντεχνο(πιξ λαξ,υπογεια ρευματα,ντε φακτο,κτλ),δηλαδη υπολογιστε καπου στα 90's


μωρά στη φωτιά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
μονο ελληνικο ροκ κ εντεχνο(πιξ λαξ,υπογεια ρευματα,ντε φακτο,κτλ),δηλαδη υπολογιστε καπου στα 90's

Φαίνεται από την κόκκινη σημαία στο άβαταρ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
:music:Μονο ελληνικο hip hop!!:worship::clapup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::alljumpy:(και low bap):thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Είδη:

Rock (Eλληνικό + Ξένο) - με ιδιαίτερη κλίση στο Progressive Rock
Μetal (Heavy, Speed, Power, Melodic death)
Electronica, Ambient
Post Rock, Trip hop

Κάποια συγκροτήματα / καλλιτέχνες (Τυχαία σειρά - brainstorming)

Camel (era 1984 - 2002), Jethro Tull (era 1991 - 1999), Jean-Michel Jarre (1976, 1986 - 2003), David Gilmour (solo career), Pink Floyd, Anouk, Archive, Mike Oldfield, Iron Maiden, Sisters of mercy, Mark Knopfler (solo career), Dire Straits, Richard Wright (solo career), In Flames, Amon Amarth, B.R.M.C., Scorpions, Police, Evanescence, Nightwish, Judas Priest, Metallica, Suzanne Vega, Norah Jones, Sigur Ros...

Χρήστος Δάντης (1997 - 2001 μόνο), Χαΐνηδες, Πυξ Λαξ, Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Διάφανα Κρίνα, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Γιάννης Κότσιρας (όχι τόσο πολύ τελευταία), Χάρις Αλεξίου, Τζίμης Πανούσης...

Αφήνω πολλούς έξω απ' τη λίστα γιατί είναι αργά κι αν κάτσω να γράψω τα πάντα που ακούω, θα μου πάρει αρκετές ώρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ότι βάζει το sourtouki :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
όλα τα είδη αρκεί να προκαλούν ροκ ανατριχίλα , μπλουζ κατάθλιψη , λαΐκό παράπονο , χάουζ έκσταση , μέταλ κηδεία εφιαλτών , ποπ ευδαιμονία και σκυλάδικο αλύχτισμα στις 5 το πρωί

ή να είναι μελοποιημένος καββαδίας
θα μείνω πάντα ιδανικός και ανάξιος τρόλερρρ (χορωδία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post παραπάνω με τα είδη και τους καλλιτέχνες που μ' αρέσουν, έχω μια ερώτηση να κάνω:

- Το ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ πού το βρήκες; Εγώ σε έβρισα; Εσύ γιατί με βρίζεις; :P

Καλά, το χάους δεν το σχολιάζω, γιατί θεωρώ πως παρερμήνευσες το electronica & ambient που έγραψα. Κατα τα άλλα, όμως έχεις δίκιο (τουλάχιστον ως ένα βαθμό) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top