Τι μουσική ακούτε;

Τι μουσική ακούτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 236)
  • Άλλο είδος από τα παρακάτω (πείτε ποιο)

    Ψήφοι: 30 12.7%
  • Λαϊκά

    Ψήφοι: 40 16.9%
  • Έντεχνα

    Ψήφοι: 73 30.9%
  • Ρεμπέτικα

    Ψήφοι: 34 14.4%
  • Rock

    Ψήφοι: 132 55.9%
  • Metal

    Ψήφοι: 95 40.3%
  • Gothic

    Ψήφοι: 30 12.7%
  • Κλασική

    Ψήφοι: 62 26.3%
  • Soundtracks

    Ψήφοι: 56 23.7%
  • Hip-Hop

    Ψήφοι: 34 14.4%
  • Pop

    Ψήφοι: 54 22.9%
  • Μπαλάντες / Blues

    Ψήφοι: 66 28.0%
  • Electronic

    Ψήφοι: 43 18.2%
  • Celtic

    Ψήφοι: 19 8.1%
  • Traditional/Folk

    Ψήφοι: 24 10.2%
  • Disco

    Ψήφοι: 6 2.5%
  • Jazz

    Ψήφοι: 15 6.4%
  • Reggae

    Ψήφοι: 13 5.5%

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Σχεδόν τα πάντα, δεν έχω πρόβλημα με κανένα μουσικό είδος εκτός από αυτά που βγάζουν τα υπερβολικά εμπορικά/εύπεπτα τραγούδια. Προτιμώ ακραίο metal (κυρίως black, λιγότερο death, hardcore, grindgore), doom/atmospheric metal, dark industrial, punk, gothic, dark ambient, trance, psytrance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αναλογως την ορεξη και τη διαθεση ακουω και τον αναλογο τυπο μουσικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InnerSilence

Νεοφερμένος

Η InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν ακούω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Λίγο απ'όλα για να γουστάρω ανάλογα την διάθεση πάντα. Φυσικά όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας... Οι δικές μου είναι Rock, Metal classic και progressive βεβαίως βεβαίως και οτιδήποτε το ρομαντικό ατμοσφαιρικό και εύηχο ...

αυτάάάά...
and the list goes on and on and on... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuts

Νεοφερμένος

Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ ακούω κυρίως ροκ ξένο και από ελληνικό μονο Παπακωνσταντίνου, λίγο μέταλ (αλλα όχι "βαριά" είδη), λίγο Soundtracks, λίγο εντεχνο και λίγο ρέγκε το καλοκαίρι. :)
Kαι γω ακριβώς τα ίδια :) Αν και ακούω και Nu-Metal και συγκεκριμένα είμαι μεγάλος φαν των Linkin Park.Είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα. Επίσης ακούω αρκετά ρέγκε και ξενο αλλά και τραγούδια του τύπου "Πάμε Χαβάη" κλπ :D

<offtopic> καλώς με βρήκατε στην παρέα σας </offtopic>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timbakiforever

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ακούω κυρίως ελληνική μουσική.....δηλ χατζηγιαννη,βανδη...κλπ...αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν ακουω και αλλα ειδη μουσικης....απλα λιγοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

powerania

Νεοφερμένος

Η powerania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Metal ψηφισα, κατι με το οποιο ασχολουμαι τα τελευταια χρονια.

Τα αγαπημενα μου γκρουπς ειναι απο Power metal κυριως.
Helloween, gamma ray, blind guardian, stratovarius, jag panzer, edguy, masterplan, savatage(οσο μπορουν να θεωρηθουν παουερ), heavens gate, primal fear, nocturnal rites, angra, riot, freedom call, avantasia, innerwish, iron savior, sanctuary, warlord κ.ά.

Τωρα απο αλλα ειδη:
iron maiden, judas priest, bathory, iced earth, fates warning, queenryche, ark, slayer, bury your dead, stampin' ground, amon amarth, haunted, at the gates, ensiferum, eluveitie, elvenking, wintersun, norther, children of bodom, dissection, down, pantera, fu manchu, spiritual beggars, kyuss, kawir, pain of salvation, pyramaze, system of a down, symphony x, warrel dane και απο κλασσικες ροκιες, pink floyd, doors, deep purple, peter gabriel, the who και φυσικα, SUPERTRAMP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ακούω σχεδόν τα πάντα.. μ αρέσει να ψάχνω για καινούρια κομμάτια και το τι μουσική θα ακούσω εξαρτάται από τη διάθεση μου.. το κάθε είδος μουσική έχει το δικό του νόημα και το δικό του τρόπο έκφρασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ρεμπέτικα είναι η αγαπημένη μου μουσική.... οποιαδήποτε ώρα μπορώ να την ακούσω... την λατρευω.
Ακούω και έντεχνα.. και λίγο Ροκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ακούω τα πάντα ανάλογα με την διάθεση μου....αλλά ιδιαίτερη αδυναμία μου είναι η έντεχνη-αν και αυτές οι ταμπέλες καταντούν λίγο γελοίες:mad:- Αλλά προτιμώ τις μουσικές του Αλκίνοου Ιωαννίδη, Χρήστου Θηβαίου, Παπακωνσταντίνου....αν και οι αυτοί που ακούω πιο συχνά είναι Ιωαννίδης,Αλεξίου,Μητροπάνος! Βέβαια ειδικά με την παρέα...έτσι για να περνάμε καλά...ακούμε τα πάντα....αναλόγως τα κέφια.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Η επιλογη μουσικης κατα τη ταπεινη μου γνωμη. :)
Ειναι οπως η επιλογη φαγητου σε μπουφε 5στερων ξενοδοχειο :redface:
αρπαζεις το πιατο......και βαζεις λιγο απο ολα!!!!!!!!!!!!:clapup::D
ακουω τα παντα εκτος απο σκυλε-μπουζουκια-κλαρινα κ.τ.λ.π-κ.τ.λ.π


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σας χαιρετώ σαν νέο μέλος.
Στο άλλο είδος, συμπληρώστε και την instrumental μουσική που δεν είναι στην ψηφοφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ρεμπέτικά..... αλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αυστηροτατα METALLIKAAAAAAAAAAAA,LET ZEPPELLIN,BLACK SABBATH,SCORPIONS,DEEP PURPLE. ROCK FOR EVER MY FRIEND ROCK FOR EVER.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γενικα οτι εχει να κανει με εντεχνο ροκ ελληνικο αλλα το μεγαλυτερο μου παθος ειναι low bap σκηνη ACTIVE MEMBER,SADAHZINIA,XNARIA, OSCURA VISTA....
ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ:music:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ενοειται HIP-HOP. Και μιλαμε κυριως για ποιο underground μονοπατια. Μ'αρεσει κυριως η hip hop που στηριζεται σε soul βασεις και την ονομαζουν συνηθως Soulful Hip Hop.
Δεν ξερω αν εχετε ακουσει ποτε ονοματα οπως the roots, common, talib kweli, de la soul, ghostface, pharaohe monche...;
Kαι ενοειται οτι περα απ'το hip hop μ'αρεσει ολο το φασμα της μαυρης μουσικης και κουλτουρας.
Πως γινεται να αντισταθεις εξαλου οτιδηποτε παταει πανω σε ενα γλυκο και ρυθμικο break;

Γενικα οτι εχει να κανει με εντεχνο ροκ ελληνικο αλλα το μεγαλυτερο μου παθος ειναι low bap σκηνη ACTIVE MEMBER,SADAHZINIA,XNARIA, OSCURA VISTA....
ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ:music:
Ακους low bap ρε μουτρο;
Και εγω συνηθιζα να ακουω αλλα παει λιγος καιρος απο τοτε. Ακομη ακουω που και που, χωρις ενοειται να παθιαζομαι (Ακουω και Νικητα με λιγα λογια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Blackfield, Poets of the Fall, Coldplay, Evanescence, Nightwish...
Εγώ είμαι περισσότερο των συναισθηματικών ακουσμάτων..:)
Θέλω αν έχετε να μου προτείνεται συγκροτήματα που
να πλησιάζουν τους Blackfield σε είδος. Ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θέλω αν έχετε να μου προτείνεται συγκροτήματα που
να πλησιάζουν τους Blackfield σε είδος.


- Saybia

The Day After Tomorrow ----> https://www.youtube.com/watch?v=okrRBLIC8WQ

Dressed in Black (το λατρεύω, βρες το...για τις υπέρτατες μαυρίλες)

Guardian Angel

The second you sleep

κλπ...



- Lunatic Soul


Out on a Limb ---> https://www.youtube.com/watch?v=5UGUhlD7rr0

Lunatic Soul ----> https://www.youtube.com/watch?v=2hEapYZj1s8

κι άλλα πολλά (ψάξου)


- Porcupine Tree


- Conjure One (Endless dream, Extraordinary way)


- Vast

Sunday I'll be gone ---> https://www.youtube.com/watch?v=gz02LiNTa1o

One more day ----> https://www.youtube.com/watch?v=PbRELg8iJvA

και το flames όμορφο, με τα πολλαπλά χάδια των βιολιών.



Βιάζομαι, θα κλείσουν τα ζαχαροπλαστεία :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'

Τα πάντα όλα!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν ακούω μουσική :look:
Θα το έχετε διαπιστώσει άλλωστε …

Λατρεύω την ησυχία , τους ήχους της φύσης , το θρόισμα των φύλλων , τον παφλασμό των κυμμάτων :angel:

Είμαι τόσο ήρεμος άνθρωπος που όταν αποφασίσω να ακούσω μουσική συνήθως προτιμώ αφρορέγκε
[FONT=&quot]

[/FONT]Ή μελοποιημένη ποίηση

Βέβαια κάποιες στιγμές νιώθω βαθιά την ανάγκη να ακούσω κλασσική μουσική και ειδικά
Γιοχ-αχ ! Σεμπαστιαν Βαχ !



:P:D

...................................................................................................



Πάντως από τη δημοσκόπηση φαίνεται πως έχουμε πολλούς μεταλάδες … εύγε !
Και πάλι ευγε !!

Απλά οφείλουμε να θυμόμαστε πως ο Χέντριξ υποκλήθηκε μπροστά σΤΟ ταλέντο , λέγοντας

« Ο Χιώτης είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κοσμο »

( στο 07:45 όποιος είναι μουσικός μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολο εως αδύνατο είναι το παίξιμο που
κάνει ο Χιώτης με δυο χορδές στο τέρμα του μπουζουκιού παίζει ...αγγέλους )

Ο Μανώλης Χιώτης επινόησε το τρίχορδο μπουζούκι και υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους μουσικούς και δεξιοτέχνες του προηγούμενου αιώνα .
Στο αρχείο του Χέντριξ βρέθηκε αυτό το κομμάτι

Για μένα είναι από τα πιο ανατριχιαστικά και μοναδικά ταξίμια / σόλα / μουσικές που έχουνε γραφτεί
ποτέ , στο 2:06 το μπουζούκι ηχεί 10000000 οκτάβες πάνω από τον ..ουρανό !



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απλά οφείλουμε να θυμόμαστε πως ο Χέντριξ υποκλήθηκε μπροστά σΤΟ ταλέντο , λέγοντας

« Ο Χιώτης είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κοσμο »​


Αν δεν με απατα η μνημη μου, μυθος!


Ο Μανώλης Χιώτης επινόησε το τρίχορδο μπουζούκι

το τριχορδο καμια σχεση με τον Χιωτη. Το τετραχορδο λεγετε οτι επινοησε, αλλα πολυ λενε οτι δεν ητανε ο πρωτος που το δημιουργισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top