Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Διακριτικότητα και λεπτότητα με τραβάει .
Έτσι γενικά όλους τους συμπαθώ ή μου είναι αδιάφοροι στη χειρότερη , εκτός αν πούνε ή κάνουν κάτι για να τους αντιπαθήσω .

Δεν είναι όλοι οι ανοιχτοί άνθρωποι και καλόκαρδοι.

Πιστεύω ότι εννοούν τα ανοιχτά βιβλία, υπάρχουν άτομα που είναι αγαθοί και σίγουρα δεν το ξέρουν γιατί αν το ήξεραν δεν θα ήταν και αγαθοί . Και εμένα μου είναι συμπαθείς αυτοί .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μου αγοράσει φαγητό κάποιος, σίγουρα θα τον συμπαθήσω και με το παραπάνω μάλιστα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,241 μηνύματα.
Τα πιστεύω του.

Αν είναι αριστερός μπήκε στην black list.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,241 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,241 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτάζοντας όλους τους ανθρώπους που συμπαθώ στην ζωή μου αλλά και αυτού που αντιπαθώ κατέληξα σε κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας τα οποία κερδίζουν την συμπάθεια μου.

Πρώτον θα έλεγα πως είναι το φιλότιμο. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον άνθρωπο που συνάντησα ο οποίος ήταν φιλότιμος, είχε δηλαδή την καλή διάθεση να με βοηθήσει και νοιαστηκε για εμένα και δεν τον συμπάθησα.

Δεύτερον θα πω την ειλικρίνεια. Λατρεύω τους ανθρώπους που είναι ευθείς και προτιμούν να πουν την αλήθεια από το χαϊδεύουν αυτιά και να χρυσωνουν το χάπι. Το να μου λέει ο άλλος ψέμματα, ακόμα και για το καλό μου το θεωρώ υποτίμηση και ασέβεια διότι θεωρεί πως δεν μπορώ να διαχειριστώ την αλήθεια και επιλέγει αυτός για εμένα. Από ανθρώπους με τους οποίους έχω πει πέντε πράγματα και με ξέρουν δεν το ανέχομαι αυτό.


Τρίτον η ωριμότητα χαρακτήρα. Συμπαθώ τους ανθρώπους που κάνουν ενδοσκόπηση και μπορούν να σκεφτούν πέντε πράγματα παραπάνω στην ζωή. Δεν μπορώ όσους μενουν πάντα στην επιφάνεια στην ζωή. Αυτό το χαρακτηριστικό είναι ίσως και το κυριότερο με βάση το οποίο επιλεγω να επενδύσω στην σχέση μου με κάποιον.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Κοιτάζοντας όλους τους ανθρώπους που συμπαθώ στην ζωή μου αλλά και αυτού που αντιπαθώ κατέληξα σε κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας τα οποία κερδίζουν την συμπάθεια μου.

Πρώτον θα έλεγα πως είναι το φιλότιμο. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον άνθρωπο που συνάντησα ο οποίος ήταν φιλότιμος, είχε δηλαδή την καλή διάθεση να με βοηθήσει και νοιαστηκε για εμένα και δεν τον συμπάθησα.

Δεύτερον θα πω την ειλικρίνεια. Λατρεύω τους ανθρώπους που είναι ευθείς και προτιμούν να πουν την αλήθεια από το χαϊδεύουν αυτιά και να χρυσωνουν το χάπι. Το να μου λέει ο άλλος ψέμματα, ακόμα και για το καλό μου το θεωρώ υποτίμηση και ασέβεια διότι θεωρεί πως δεν μπορώ να διαχειριστώ την αλήθεια και επιλέγει αυτός για εμένα. Από ανθρώπους με τους οποίους έχω πει πέντε πράγματα και με ξέρουν δεν το ανέχομαι αυτό.


Τρίτον η ωριμότητα χαρακτήρα. Συμπαθώ τους ανθρώπους που κάνουν ενδοσκόπηση και μπορούν να σκεφτούν πέντε πράγματα παραπάνω στην ζωή. Δεν μπορώ όσους μενουν πάντα στην επιφάνεια στην ζωή. Αυτό το χαρακτηριστικό είναι ίσως και το κυριότερο με βάση το οποίο επιλεγω να επενδύσω στην σχέση μου με κάποιον.
Από όσο σε ξέρω συμπαθείς αυτούς που είναι ίδιοι με σένα. Λογικό το βρίσκω. Αυτά που μας αρέσουν στους άλλους συνήθως προσπαθούμε να τα κάνουμε εμείς, ίσως γιατί δείχνοντας στον άλλον αυτό που είμαστε ζητάμε έμμεσα να κάνει κι αυτός τα ίδια. Αν αγκαλιάσουμε τον σύντροφό μας για να δείξουμε οτι τον αγαπάμε, σημαίνει υποσυνείδητα οτι του λέμε "αν θες να μου δείξεις αγάπη, αγκάλιασέ με".

Σχετικά με την ειλικρίνεια. Από πολύ μικρή ήθελα να είμαι ειλικρινής και ευθύς και νομίζω οτι είμαι άνθρωπος που κάνει αυτοκριτική (ίσως και παραπάνω από όσο είναι υγιές). Οπότε πάντα μού άρεσαν οι ευθείς άνθρωποι, όσο κι αν με πονούσαν καμιά φορά οι αλήθειες. Τουλάχιστον με την αλήθεια έχεις μπροστά σου τα δεδομένα και πρέπει να κινηθείς με αυτά. Όσο περνάνε τα χρόνια δε σού κρύβω οτι αρχίζει να με φοβίζει η αλήθεια κι η ειλικρίνεια. Νιώθω οτι κάποιες φορές δεν είμαι πλέον τόσο δυνατή όσο ήμουν για να τις αντιμετωπίσω. Μετά μπαίνει κι η καχυποψία: αυτός τώρα μού λέει μια αλήθεια γιατί με αγαπάει ή γιατί με μισεί;

Σχετικά με την ωριμότητα, ναι, κι εγώ δεν μπορώ να έχω καμία επαφή που επί χρόνια μένουν οι ίδιοι συναισθηματικά και ψυχολογικά. Και είναι πολλοί αυτοί, αλλά δεν τους αδικώ. Θέλει κότσια να κοιτιέσαι στον καθρέφτη και να αυτο-κριτικάρεσαι. Καμιά φορά εύχομαι να ήμουν κι εγώ σαν αυτούς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο περνάνε τα χρόνια δε σού κρύβω οτι αρχίζει να με φοβίζει η αλήθεια κι η ειλικρίνεια. Νιώθω οτι κάποιες φορές δεν είμαι πλέον τόσο δυνατή όσο ήμουν για να τις αντιμετωπίσω.
Θεωρώ πως αυτό το παθαίνεις επειδή δεν έχεις συμφιλιώθει με την ιδέα του θανάτου. Όσο περνάνε τα χρόνια και γερνάμε και βρισκόμαστε πιο κοντά στο θάνατο, τόσο μας ξενίζει η αλήθεια. Είναι και αυτός ένας από τους σημαντικούς λόγους που οι γέροι στρέφονται προς τη θρησκεία. Νομίζω πως το αντίδοτο σε αυτό είναι να ζεις μια ζωή με νόημα.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω κάποια κριτήρια, αλλά το κυριότερο είναι να έχουμε παρόμοια αίσθηση του χιούμορ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μεγαλείο της αθωότητας και της συγχώρεσης καλά κρυμμενο μέσα σε μια καρδιά γεμάτη παιδικότητα και αστείρευτης ανδρείας!

Πολύ σπάνιο όπως και τα άτομα που σπάνια πλέον θα πω ναι είναι αυτά που τα θέλω στην καθημερινή μου ζωή...
Δεν ρισκάρω να βάλω καινούργια γιατί κάτι τέτοιο θέλει πολύ δουλειά και από τους δυο ;)
 

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η ευγένεια, το χιούμορ, ζεστό χαμόγελο, καλοσύνη
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Έχω μια τάση να συμπαθώ πιο εύκολα - άμεσα ανθρώπους με γυαλιά. Γενικά έχω μια ευαισθησία σε προβλήματα όρασης και ίσως υποσυνείδητα μού βγαίνει αυτή η συμπάθεια.
 
Top