Τοπικές προφορές

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Λοιπον, ειπα να ανοιξω ενα θεμα που με απασχολει.....Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?Πιο συγκεκριμενα, πολλοι (που δεν ειναι απο την ροδο) μου λενε οτι μιλαμε πολυ περιεργα, σαν τραγουδιστα! Στην πενταημερη παλι στη θεςς ενας ταξιτζης μας ρωτησε αν ειμαστε κυπριοι!:confused:
Μα καλα τοσο περιεργη προφορα εχουμε??????????????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τη Ρόδο, αλλά ένα είναι σίγουρο: Όσο χωριάτικη προφορά κι αν έχει κάποιος, ποτέ δεν το συνειδητοποιεί (εκτός αν του το πούν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ναι, ο ταξιτζής έχει δίκιο:)
Κι εγώ όταν είχα πάει πενθήμερη στη Ρόδο, είχα βρει μεγάλη ομοιότητα με την κυπριακή προφορά. Και όντως μιλάτε λίγο τραγουδιστα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
δηλ. ειναι ενοχλητικο??????????????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όχι, δεν είναι ενοχλητικό, απλά διαφορετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για τη Ρόδο δε ξέρω...η Κερκυραϊκή προφορά πάντως -επίσης τραγουδιστή- εμένα με συναρπάζει!

Τι θα πει ωραίο και άσχημο; Το διαφορετικό δεν είναι απαραίτητα και ενοχλητικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να είναι ενοχλητική η χωριάτικη προφορά; Κατεβήκαμε 5 εκατομμύρια λαός στην Αθήνα και άλλα 2 στη Θεσσαλονίκη και ξαφνικά γίναμε κυριλέ πρωτευουσιάνοι που όταν γεννηθήκαμε μας τύλιξαν σε πορφύρα και τα κάναμε σε χρυσαφένιο γιογιό;;;:clapup:

Οι ιδιωματισμοί, οι χρωματισμοί, τα πάντα που απαρτίζουν μια τοπική παραλλαγή της μητρικής γλώσσας, είναι απολύτως φυσιολογικά!:)

Για τους Ρόδιους δεν γνωρίζω αλλά οι Κύπριοι μιλούν μια παραλλαγή σα να τους έχεις πιάσει από τη μύτη ή σαν χαλασμένο ραδιόφωνο στα βραχέα. Το είχα πει ακριβώς έτσι και στην κολλητή μου που είναι Κύπρια αλλά και σε άλλους φίλους μου από εκεί και μου εξήγησαν ότι όσο πιο επαρχιώτης είναι ο Κύπριος τόσο πιο "σαν χαλασμένο ραδιόφωνο" θα μιλάει. Είναι η προφορά της Κυπριακής υπαίθρου. Οι Λευκωσίτες μιλάνε σχεδόν όπως ένας Αθηναίος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Στα Αφάντου πάντως μιλάνε λίγο περίεργα,.. απο εκεί είσαι?:P

Πάντως δεν νομίζω πως έχουμε πια παράξενη προφορά, εκτός και αν κάποιος είναι απο χωριό...

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να νομίζει κάποιος ότι είμαι Κύπριος πάντως:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαι απο τα αφαντου....κ ομως μιλαμε πολυ περιεργα!πιστεψε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οντως μιλατε γρηγορα και τραγουδιστα, οταν ειχα ερθει Ροδο ζητουσα καθε φορα να μου επαναλαβουν τι ελεγαν :p Εμενα παντως ΜΕ αρεσει (δεν εχει κανενα ΛΛΛΛΛαμδα μεσα να το πω γμτ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αχ ποσο θα ήθελα να είχα κρητική προφορά...

μετά από την εμπειρία εδώ στα ξένα μου έχουν γίνει φετίχ οι προφορές, κι ας χάλασαν τι γοητεία τους οι επιθεωρήσεις τις μετά-αστικοποίησης εποχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπον, ειπα να ανοιξω ενα θεμα που με απασχολει.....Ξεχωριζετε εσεις τα ατομα αναλογα με την προφορα τους?Πιο συγκεκριμενα, πολλοι (που δεν ειναι απο την ροδο) μου λενε οτι μιλαμε πολυ περιεργα, σαν τραγουδιστα! Στην πενταημερη παλι στη θεςς ενας ταξιτζης μας ρωτησε αν ειμαστε κυπριοι!:confused:
Μα καλα τοσο περιεργη προφορα εχουμε??????????????:hmm:

Ένας ροδίτης πάντως που σπουδάζει εδώ στην Κύπρο μας είπε οτι τα ροδίτικα (τα χωριάτικα) μοιάζουν πάρα πολύ με κυπριακά...

Καλά ε... Μιας κ αναφέρθηκε... τα κυπριακά κ αν είναι περίεργη διάλεκτος!!:confused: Α! Και οι Λευκωσιάτες μιλάνε πολύ περίεργα, απλά λιγότερο από τους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Bαλντερ με καλυψες απολυτα!
Διαφορετικες προφορες υπαρχουν σε ολη την Ελλαδα...Απο Αλεξανδρουπολη μεχρι Κρητη θα συναντησεις σε πολλα μερη διαφορετικες προφορες και ιδιοματισμους στην γλωσσα.
Για τους Ροδιτες το ειχα παρατησισει κι εγω και μπορω να πω οτι μου αρεσε ο τροπος που μιλαγαν γιατι ηταν πολυ ευχαριστος.Το ιδιο και οι Κερκυραοι!:)
Αυτο για τις προφορες ομως και το ολο στυλ ομιλιας υπαρχει και στην Ιταλια και σε πολυ πιο εντονο βαθμο.Μεχρι τωρα που εχω μεινει σε "Bari,Perugia,Bologna,Parma" και εχω παει σε παρα πολλες αλλες πολεις μπορω να σας πω με σιγουρια οτι...γινεται το απιστευτο μπαχαλο.
Απλως οταν π.χ. συναντηθω με εναν κρητικο θα μου μιλησει αυτος στα "κοινα" Ελληνικα.Μεταξυ τους οταν μιλανε δυο Κρητικοι μπορω να σας πω οτι δεν πιανω μια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μονο τα Αφαντου ειναι Νικολα; Αρχαγγελιτη(η Ρχαντζελιτη οπως θα ελεγε ενας αρχαγγελιτης:P) δεν εχεις ακουσει ποτε να μιλαει;
Και απο την κρεμαστη που εισαι εσυ ομως tsus εχετε μια διαφορετικη προφορα απο αυτην που εχουμε στην πολη.
Καταρχην ιδικα στην ροδο δεν ειναι μονο η προφορα αλλα και η λεξεις που αλλαζουν. Εχουμε επειρεαστει απο τα γυρο νησια και τους πολους κατοικους που ηρθανε απο αυτα καθος και απο τηους Ιταλους που ητανε στο νησι τοσα χρονια.
Και γενικοτερα εμενα μου αρεσει οταν ακουω ανθρωπους που μιλανε με προφορα, μονο το "Με" που εχουν σε καπιες περιοχες (που ανεφερε και η Κατερινα, σορυ Κατερια...) μου την σπαει αλλα και παλι χαιρομε που το κρατανε οσοι μιλανε ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πΛΛΛάκα με κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως προβλημα με τη ροδίτικη, την ΘεσσαΛΛΛΛΛονικιότικη, την κυπριακή ή την κρητική προφορά....
Ομως.... αν πας κατά τα δικά μου μέρη, που έχουν την καραβλάχικη προφορά (Βλέπε Καρπενήσι κι άνω) είναι κάπως πιο... αστείο να το πω :redface:
Εγώ τουλάχιστον την προφορά του χωριού μου την ψιλοκοροϊδεύω, κάνω πλάκα αλλά όχι κακοπροαίρετα.... δε θα με πειράξει δλδ αν ένας άνθρωπος που συναναστρέφομαι έχει αυτή την προφορά :)
Περαν του ότι νιώθω ότι μιλάω άλλη μια ξένη γλώσσα....


"Τσ εντσαν τσ αλλ???" "Τ ίνους ίσι??" :P μπρρρρρρ κιτσ κιτσ κιτσ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τσαπρρρρρρρρρρρρρρρρ :bleh::bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ένας ροδίτης πάντως που σπουδάζει εδώ στην Κύπρο μας είπε οτι τα ροδίτικα (τα χωριάτικα) μοιάζουν πάρα πολύ με κυπριακά...

Καλά ε... Μιας κ αναφέρθηκε... τα κυπριακά κ αν είναι περίεργη διάλεκτος!!:confused: Α! Και οι Λευκωσιάτες μιλάνε πολύ περίεργα, απλά λιγότερο από τους άλλους
Μηπως το λενε Γιωργο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα σε γελάσω... Ένας με μακριά μαλλιά είναι. ΠΟΛΥΥΥ μακριά όμως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
οχι δεν ειναι αυτος....γιατι εχω ενα ξαδερφο στο πολυτεχνιο στη Λευκοσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top