Τουρκία: ραγδαία πτώση της τούρκικης λίρας - αναταραχή στην αγορά

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πιστεύεται υπάρχει πιθανότητα να το γυρίσει σε ηλεκτρονικό νόμισα για να κερδίσει τον πληθωρισμό?
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πιστεύεται υπάρχει πιθανότητα να το γυρίσει σε ηλεκτρονικό νόμισα για να κερδίσει τον πληθωρισμό?
Δύσκολα, δεν νομίζω ότι υπάρχει αρκετή εμπιστοσύνη για να γίνει μια τέτοια αλλαγή. Πιο πιθανό να αγοραστούν πάγια στοιχεία όπως χρυσός, ασήμι και ακίνητα. Επίσης δεν θα έλεγα ότι τα ηλεκτρονικά νομίσματα σχετίζονται ιδιαίτερα με τον πληθωρισμό
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Δύσκολα, δεν νομίζω ότι υπάρχει αρκετή εμπιστοσύνη για να γίνει μια τέτοια αλλαγή. Πιο πιθανό να αγοραστούν πάγια στοιχεία όπως χρυσός, ασήμι και ακίνητα. Επίσης δεν θα έλεγα ότι τα ηλεκτρονικά νομίσματα σχετίζονται ιδιαίτερα με τον πληθωρισμό
Τα ηλεκτρονικά νομίσματα δεξ έχουν πληθωρισμό
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τα ηλεκτρονικά νομίσματα δεξ έχουν πληθωρισμό
Kαι ναι και όχι. Αφού έχουν αξία σε FIAT, έχουν έμμεσα πληθωρισμό.

Εdit για το μπερδεύομαι:
@Nick890 Έστω ηλεκτρονικό νόμισμα x. Για να το αγοράσεις θέλεις 100$, έστω η τιμή δεν αλλάζει ποτέ. Έστω πληθωρισμός στο δολλάριο σε ένα έτος 10%. το νόμισμα κοστίζει 100$ πάλι, αλλά έχει την ίδια αξία με πριν?
H απάντηση είναι ~91 $ του προηγούμενου έτους
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Kαι ναι και όχι. Αφού έχουν αξία σε FIAT, έχουν έμμεσα πληθωρισμό.

Εdit για το μπερδεύομαι:
@Nick890 Έστω ηλεκτρονικό νόμισμα x. Για να το αγοράσεις θέλεις 100$, έστω η τιμή δεν αλλάζει ποτέ. Έστω πληθωρισμός στο δολλάριο σε ένα έτος 10%. το νόμισμα κοστίζει 100$ πάλι, αλλά έχει την ίδια αξία με πριν?
H απάντηση είναι ~91 $ του προηγούμενου έτους
Δεν γνωρίζω καλά ,απλά έχω ακούσει από πολλούς(σε βίντεο) ότι τα online currencies δεν έχουν πληθωρισμό και είναι πιο safe απ τα γνωστά .και σκέφτηκα ότι ίσως ο Τούρκος μπορεί να το σώσει με online crypto το θέμα
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω καλά ,απλά έχω ακούσει από πολλούς(σε βίντεο) ότι τα online currencies δεν έχουν πληθωρισμό και είναι πιο safe απ τα γνωστά .και σκέφτηκα ότι ίσως ο Τούρκος μπορεί να το σώσει με online crypto το θέμα
Το πιο safe είναι πολύ σχετικό, κανείς σοβαρός δεν θα έκανε επένδυση ζωής σε κρύπτο. Αυτά καθαυτά μπορεί να μην έχουν αλλά ισχύει αυτό που έγραψα.

A little quote I like:
It is well enough that people of the nation do not understand our banking and monetary system, for if they did, I believe there would be a revolution before tomorrow morning.

Henry Ford
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οι γείτονες μας γλιστράνε σε έναν δρόμο παρακμής που μου φαίνεται πρωτοφανής. Εχουν εκλέξει ένα δικτάτορα-χασάπη που δεν φάνηκε ή δεν ήταν στην αρχή τέτοιος και τους ρουφάει το αίμα. Εγώ πιστεύω πως και πάλι υπερέχει η Ελλάδα σε όλους τους τομείς και αν εμπλεκόμασταν σε πόλεμο εναντίον τους αυτή τη στιγμή θα τον κερδίζαμε. Η Ελλάδα έχει καταρχήν πολύ καλύτερες συμμαχίες με χώρες του πρώτου κόσμου ενώ αυτοί έχουν πάρει σβάρνα όλες τις τριτοκοσμικές. Πακιστάν, Λιβύη κτλπ. Αλλά ποιό το όφελος; Προσωπικά δεν είμαι εθνικιστής και το μέγεθος της χώρας μου μου φαίνεται μια χαρά. Ούτε χρειαζόμαστε παραπάνω εδάφη ούτε πληθυσμό. Αν μας περισσεύουν κάποια δις υπάρχουν πολλά έργα υποδομής που μπορούν να γίνουν. και ο πληθυσμός μας κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να μειωθεί αισθητά και να μείνουμε οι πιο ποιοτικοί άνθρωποι.

Πίσω στη Τουρκία. Πόσο δυνατά είναι γαντζωμένος στην εξουσία ο Ερντογάν άραγε; Δεν ακούμε και πολλά για αυτό. Αν δε πέσει ο Ερντογάν ειλικρινά πιστεύω πως σε λίγο η Τουρκία θα τα πηγαίνει χειρότερα από Αφρικανική χώρα. Και η Αφρική αναπτύσσεται να φανταστείς. Οσον αφορά εμάς αν δεν σακατέψει την οικονομία μας ο Κορωνοιός μάλλον θα διατηρήσουμε τα πλεονεκτήματα μας και θα τα πάμε ακόμα καλύτερα. Αλλά αυτό μάλλον εξαρτάται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ία δεις σε μια 20ετια που θα καταρρεύσει πλήρως το ασφαλιστικό και θα πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας που ήδη πληρώνουμε αν χρειαζόμαστε και άλλο πληθυσμο η όχι.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ία δεις σε μια 20ετια που θα καταρρεύσει πλήρως το ασφαλιστικό και θα πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας που ήδη πληρώνουμε αν χρειαζόμαστε και άλλο πληθυσμο η όχι.

Οικονομολόγος δεν είμαι. Αν και άνοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσουμε κυρίως για τη Τουρκία.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω καλά ,απλά έχω ακούσει από πολλούς(σε βίντεο) ότι τα online currencies δεν έχουν πληθωρισμό και είναι πιο safe απ τα γνωστά .και σκέφτηκα ότι ίσως ο Τούρκος μπορεί να το σώσει με online crypto το θέμα
ναι αλλα ποιο online,εκει ειναι το θεμα.
Υπαρχουν πολλα και μερικα ειναι μη αξιοπιστα οποτε λιγο ρισκο το ολο εγχειρημα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για αυτό θα βγει το CHP και θα είναι πιο δύσκολα για μας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι θα χάσει ο Ερντογάν τόσο εύκολα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γείτονες μας γλιστράνε σε έναν δρόμο παρακμής που μου φαίνεται πρωτοφανής. Εχουν εκλέξει ένα δικτάτορα-χασάπη που δεν φάνηκε ή δεν ήταν στην αρχή τέτοιος και τους ρουφάει το αίμα.
Νταξ παιδιά, κάθε χρόνο αυτό λέμε, κάθε χρόνο η Τουρκία καταστρέφεται δήθεν κι όμως πίπα κώλο τον πάει τον σιμουλτανέ τουρίστα που παριστάνει τον πρωθυπουργό της Ελλάδας.
Εγώ πιστεύω πως και πάλι υπερέχει η Ελλάδα σε όλους τους τομείς και αν εμπλεκόμασταν σε πόλεμο εναντίον τους αυτή τη στιγμή θα τον κερδίζαμε.
Καλέ ναι εννοείται, μέχρι την Άγκυρα θα φτάναμε.
Η Ελλάδα έχει καταρχήν πολύ καλύτερες συμμαχίες με χώρες του πρώτου κόσμου ενώ αυτοί έχουν πάρει σβάρνα όλες τις τριτοκοσμικές. Πακιστάν, Λιβύη κτλπ.
Η Γερμανία τίνος σύμμαχος είναι, αγαπούλα; Η ΕΕ αγαπούλα, που δε τολμάει να βάλει καν μια κύρωση της προκοπής; Η Ρωσία; Ο ΟΗΕ που έχει μια φορά επικυρώσει το τουρκολιβυκό σύμφωνο;
Αλλά ποιό το όφελος; Προσωπικά δεν είμαι εθνικιστής και το μέγεθος της χώρας μου μου φαίνεται μια χαρά. Ούτε χρειαζόμαστε παραπάνω εδάφη ούτε πληθυσμό.
Δηλαδή πότε θα χρειαζόμασταν παραπάνω εδάφη; Τύπου ζωτικό χώρο; Θα αρχιζες κι εσύ σαν τον Χίτλερ να επεκτείνεσαι; Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Αν δεν χρειαζόμαστε άλλο χώρο, μήπως έχουμε περισσότερο απ' όσο χρειαζόμαστε; Θα έδινες δηλαδή χώρο σε άλλη χώρα που ίσως το χρειάζεται παραπάνω; Ή είμαστε ακριβώς στο όριο και στον τέλειο χώρο και δεν κάνουμε τίποτα; Αχαχα πλάκα έχετε.
και ο πληθυσμός μας κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να μειωθεί αισθητά και να μείνουμε οι πιο ποιοτικοί άνθρωποι.
Να προτείνω; Μετανάστες να εξολοθρευτούν πρώτοι; Ανάπηροι; Ε δε τους λες και ποιότητα. Αριστεροί; Εβραίοι; Ιδέες δίνω.
Οσον αφορά εμάς αν δεν σακατέψει την οικονομία μας ο Κορωνοιός μάλλον θα διατηρήσουμε τα πλεονεκτήματα μας και θα τα πάμε ακόμα καλύτερα.
Δλδ για να καταλάβετε, τα πάμε ήδη καλά λέει και θα τα πάμε και καλύτερα. Οκ, ενταξει μπορείς τώρα να διαβάσεις και λίγο ειδήσεις, επιτρέπεται.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
@klean

Δε ξέρω ποιοί λέτε και τι λέτε αυτό που βλέπω εγώ είναι οτι οι συνθήκες διαβίωσης στην Τουρκία είναι άθλιες. Δεν έχουν όλοι φαγητό. Αλλά το χειρότερο είναι οτι λόγω της συμπεριφοράς τους τους έχει καθίσει στο σβέρκο ένας αιμοδιψής τύρρανος που τους καταπατά την ελευθερία και αν αντιμιλήσουν τους φυλακίζει. Μακάρι ποτέ σου να μην γνωρίσεις αυτό το συναίσθημα. Εμείς εδώ μπορεί να βιώσουμε πείνα αλλά θα φταίει για αυτό αποκλειστικά ο Κορωνοιός και αύριο θα είμαστε και πάλι όρθιοι ελπίζω. Ειδήσεις βλέπω αρκετές.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Κι όπως έλεγε κι ο Ναζίμ Χικμέτ, η δημοκρατία στην Τουρκία είναι όπως ο καφές, ουδέποτε ο καφές μπόρεσε να καλλιεργηθεί στην Τουρκία, όπως και η δημοκρατία. Μη φανταστείτε δηλαδή ότι αν φύγει ο Ερντογάν, αυτοί που θα έρθουν θα είναι καλύτεροι. Όντως στο εσωτερικό της χώρας το άστρο του Ερντογάν έχει αρχίσει να φθείρεται και να σβήνει, αλλά όχι με τόσο γρήγορους ρυθμούς όσο κάποιοι θα ήθελαν, το κόμμα του εξακολουθεί να είναι πρώτο. Η οικονομία που τον έκανε δημοφιλή, αυτή σήμερα τον ρίχνει. Όλα τα υπόλοιπα, δημοκρατία, εθνικά θέματα κλπ για τον μέσο Τούρκο είναι δευτερεύουσας σημασίας. Μην ξεχνάτε ότι μεγάλος μέρος των Τούρκων είναι θρησκόληπτοι, μειωμένης μόρφωσης και χαμηλών εισοδημάτων, κρίνουν επομένως με ό,τι έχουν στην τσέπη τους και λίγο τους ενδιαφέρει ποιος είναι στην εξουσία. Αν σε αυτό προσθέσει κανείς την καθημερινή πλύση εγκεφάλου που υφίστανται οι Τούρκοι από τα ΜΜΕ, μια και ο σουλτάνος έχει φροντίσει να φιμώσει τις περισσότερες αντιπολιτευόμενες φωνές, καταλαβαίνει κανείς γιατί δεν έχει πέσει ακόμα.

Βέβαια από την άλλη ο Ερντογάν φαίνεται ότι χάνει σταδιακά την επαφή με την πραγματικότητα. Φαντάζομαι πώς θα ακούγονται στον φτωχό Τούρκο οι εξαγγελίες του για να φτάσει η Τουρκία στη σελήνη ή για το πόσο μεγάλη και τρανή είναι η χώρα του διεθνώς, ενώ δεν έχει να φάει. Νομίζω ότι πλέον αρχίζει να μοιάζει ολοένα και περισσότερο με κάτι ψυχάκιες τυράννους στην Ασία και διεθνώς (βλέπε Β. Κορέα, Τουρκμενιστάν κλπ) που ενώ ο λαός πεινάει κάνουν μεγαλεπίβολα εξωπραγματικά σχέδια.

Όσο για τη διεθνή θέση της Τουρκίας νομίζω ότι ο πρωθυπουργός της Ιταλίας είπε τα πάντα. Όλοι γνωρίζουν ότι ο Ερντογάν φέρεται ως δικτάτορας, όλοι ξέρουν ποιος έχει και ποιος όχι δίκιο τόσο στα ζητήματα που μας αφορούν όσο και σε αυτά που αφορούν άλλες χώρες, αλλά υπάρχουν πολλαπλά συμφέροντα, όλες αυτές οι χώρες αναγκάζονται να συνεργαστούν με την Τουρκία. Για παράδειγμα η Γερμανία έχει πολλαπλά οικονομικά και στρατιωτικά συμφέροντα στη χώρα αυτή κι επιπλέον ζουν τρία εκατομμύρια Τούρκοι στο έδαφός της. Φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν έρθει σε ευθεία σύγκρουση και αντιπαράθεση με την Τουρκία; (Υπόψην ότι οι Τούρκοι σε σχέση με άλλους μετανάστες στη χώρα, έχουν το μικρότερο βαθμό ενσωμάτωσης σε αυτή). Αν σε αυτά συνυπολογίσει κανείς τον εκβιασμό της Τουρκίας με τα 3 εκατομμύρια πρόσφυγες που έχει στο έδαφός της και το ότι προσπαθούν με νύχια και με δόντια να την κρατήσουν στη Δύση, καταλαβαίνει κανείς την επαμφοτερίζουσα στάση πολλών χωρών.
Παρόλα αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι και η υπομονή απέναντι της δεν έχει και τα όρια της, γι αυτό και ολοένα περισσότεροι ξεσπαθώνουν εναντίον της. Αυτός είναι ο λόγος που τον τελευταίο καιρό ο Ερντογάν προσπαθεί κάπως να το παίξει "καλό παιδί" (ανεπιτυχώς μάλλον).

Αν κάποια στιγμή ο Ερντογάν πέσει, αυτό θα συμβεί εκ των έσω πάντως..
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ωραίος απολογισμός.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Φου να τους κάνεις θα πέσουν. Πρέπει να επιδείξουμε αυτοσυγκράτηση απέναντι στην προκλητική και επιθετική συμπεριφορά τους και να ασχοληθούμε καλύτερα με τα εσωτερικά μας προβλήματα.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Τόσα εγκλήματα κατά του Τούρκικου λαού. They should be burned alive.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top