Το επίθετο των παιδιών

Σπύρος

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σχετικά με τα δύο επίθετα. Εγώ επέμενα να πάρουν και τα δύο επίθετα σε αντίθεση με την γυναίκα μου που δεν την απασχολούσε καθόλου. Με το που γεννήθηκε ο πρώτος γιός τρέχαμε στον εισαγγελέα για να διορθώσουμε την λάθος εγγραφή του παιδιού στην κλινική!!!! [τον καταχώρησαν, κατά λάθο με το επίθετο της μητέρας του μόνο!!! ]. Γεννήθηκε ο 2ος γιός και μία από τα ίδια. Αυτή την φορά μόνο με το δικό μου επίθετο και φυσικά πάλι στον εισαγγελέα για διόρθωση. Πάμε στον Δήμο να πάρουμε πιστοποητικά και ... ο χώρος για το επίθετο δεν έφτανε και για τα δύο και το 2ο ΄ταν κομμένο. Στην τράπεζα το ίδιο. Κάποια στιγμή η γυναίκα μου κουράστηκε απ το όλο μπέρδεμα και ζήτησε δικαστικά να αφαιρεθεί το επίθετο της απ τα παιδιά. Φτάσαμε 5μελές εφετείο, πληρώσαμε 1.500.000 δρχ!!! σε δικηγόρους και η τελική απόφαση ήταν " ας προσέχατε όταν το δηλώνατε..." και στα 18 τους τα παιδιά θα αποφασίσουν μόνα τους.!!! Παρά την άπειρη αγάπη που έχω για την γυναίκα μου μετανιώσαμε πικρά. [αυτά όλα έγιναν μεταξύ 1999-2002]. Μία σκέψη τελευταία. Εάν ο ένας γιός κρατάει της μητέρας του και ο άλλος του πατέρα του, φαντάζεστε το μπέρδεμα?? Δε λέω, σωστή και απαραίτητη η ισσότητα αλλά ίσως τέτοια διαδικαστικά να τ' αφήσουμε για τα παιδιά μας. Δεν αναφέρω τα καθημερινά λάθη πχ ταχυδρομείο, σχολεία, βεβαιώσεις κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σχετικά με τα δύο επίθετα. Εγώ επέμενα να πάρουν και τα δύο επίθετα σε αντίθεση με την γυναίκα μου που δεν την απασχολούσε καθόλου. Με το που γεννήθηκε ο πρώτος γιός τρέχαμε στον εισαγγελέα για να διορθώσουμε την λάθος εγγραφή του παιδιού στην κλινική!!!! [τον καταχώρησαν, κατά λάθο με το επίθετο της μητέρας του μόνο!!! ]. Γεννήθηκε ο 2ος γιός και μία από τα ίδια. Αυτή την φορά μόνο με το δικό μου επίθετο και φυσικά πάλι στον εισαγγελέα για διόρθωση. Πάμε στον Δήμο να πάρουμε πιστοποητικά και ... ο χώρος για το επίθετο δεν έφτανε και για τα δύο και το 2ο ΄ταν κομμένο. Στην τράπεζα το ίδιο. .



Εντάξει άμα σε λένε π.χ. Δήμου και την γυναίκα σου Λίνου αλλά άμα λέγεσαι Παπασπυροανθοτελόπουλος και η γυναίκα σου Βικοσταυροδεσποτοπούλου κατανοώ ότι γίνεται σπατάλη δημοσίου χαρτιού :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thetis

Νεοφερμένος

Η thetis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα παιδία μου έχουν το επίθετο του πατέρα τους ,μου το είχε θέσει πολύ λογικά :hmm:«εσύ είσαι σίγουρη ότι είσαι η μανά τους δεν δικαιούμαι να έχω κι εγώ μια σιγουριά»:/::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα παιδία μου έχουν το επίθετο του πατέρα τους ,μου το είχε θέσει πολύ λογικά :hmm:«εσύ είσαι σίγουρη ότι είσαι η μανά τους δεν δικαιούμαι να έχω κι εγώ μια σιγουριά»:/::blink:
"Ναι γλυκέ μου, γι'αυτό θα μπουν και τα δύο" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εγώ πάντως θα απαντούσα : <<αυτή η σιγουριά θα σε φάει>> και θα γελούσα ένοχα και χαιρέκακα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
"Ναι γλυκέ μου, γι'αυτό θα μπουν και τα δύο " ;)


..... το δικό σου γλυκέ μου , και του κουμπάρου ! :devil:

fixed !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
..... το δικό σου γλυκέ μου , και του κουμπάρου ! :devil:

fixed !


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:clapup: ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟ!!!

Λοιπόν.. Αν ποτέ μπω σε διαδικασία να κάνω οικογένεια, το να έχει το παιδί και το δικό μου επίθετο δεν θα μπω καν σε διαδικασία να το συζητήσω. Για εμένα είναι αυτονόητο.Και θεωρώ απαράδεκτο να παίρνουν κάποιες γυναίκες ακόμη και τώρα το επίθετο του άντρα τους. Μπορεί σε εσάς να μην φαίνεται άδικο αλλά εμένα με πειράζει πολύ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειναι γελοιο να εχει το παιδι δυο επιθετα λες και ειναι ο κληρονομος για το βασιλικο στεμα της ισπανιας.
εγω που εχω του πατερα μου δεν επαθα και τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εσύ άμεσα μπορεί να μην έπαθες τίποτα... Αλλά σε ρωτώ ευθέως, αφού το πάμε στο ένα επίθετο...
Γιατί να έχεις μόνο του πατέρα σου και όχι μόνο της μητέρας σου? Άλλωστε,εκείνη σε "φιλοξενούσε" 9 μήνες, εκείνη σε ανέθρεψε...
Γιατί λοιπόν να έχεις του πατέρα σου?
Θα μου επιτρέψεις, αλλά μόνο γελοίο δεν ακούγεται σε εμένα... Γιατί για να μπορεί ένα παιδί να έχει αυτό το δεύτερο, γελοίο επίθετο όπως το χαρακτήρισες, πέρασαν ΠΟΛΛΑ χρόνια και αρκετοί αγώνες από το γυναικείο κίνημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ειναι γελοιο να εχει το παιδι δυο επιθετα λες και ειναι ο κληρονομος για το βασιλικο στεμα της ισπανιας.
εγω που εχω του πατερα μου δεν επαθα και τιποτα.

Καλα κι εγω δεν επαθα κατι...αλλα γιατι να μην εχω και τα δυο επιθετα, ωστε να εχω τη δυνατοτητα να χρησιμοποιω ειτε και τα δυο (εαν αρεσκομαι σε σιδηροδρομους) ειτε αυτο που θεωρω πιο ευηχο?
Θελω να πω που ακριβως κωλυομαστε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
σιγα μην κατσω να ασχοληθω για το επιθετο. υγιες να ειναι το παιδι μου, να υπαρχει υγεια και ας παρει το επιθετο του αντρα μου. σιγα μη σκασω. αυτα ειναι παραδοσεις χρονων. και εγω ειμαι παραδοσιακη γυναικα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σιγα μην κατσω να ασχοληθω για το επιθετο. υγιες να ειναι το παιδι μου, να υπαρχει υγεια και ας παρει το επιθετο του αντρα μου. σιγα μη σκασω. αυτα ειναι παραδοσεις χρονων. και εγω ειμαι παραδοσιακη γυναικα. :D

Δεκτον και σεβαστον που λενε...:);)
Εγω που δεν ειμαι μπορω να εχω τη δυνατοτητα να δωσω το επιθετο μου στο παιδι μου...ναι?!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρακτικα καλυτερο ειναι το παιδι να παρει ένα επωνυμο....

τωρα εσεις λετε να μπορει να παρει μονο της γυναικας?λετε να γινεται αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πρακτικα καλυτερο ειναι το παιδι να παρει ένα επωνυμο....

τωρα εσεις λετε να μπορει να παρει μονο της γυναικας?λετε να γινεται αυτο?

Πριν την τελεση του γαμου μπορει το ζευγαρι να υποβαλλει κοινη δηλωση για το ποιο επωνυμο επιθυμει να λαβει το παιδι του. Διαφορετικα, εαν δεν το δηλωσουν πριν το γαμο, θα λαβει το επωνυμο του πατερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πριν την τελεση του γαμου μπορει το ζευγαρι να υποβαλλει κοινη δηλωση για το ποιο επωνυμο επιθυμει να λαβει το παιδι του.

α..οκ..οποτε ρυθμιζεται..οποτε γιατι το προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
α..οκ..οποτε ρυθμιζεται..οποτε γιατι το προβλημα?

Μα αυτο ακριβως λεμε οτι δεν υπαρχει προβλημα...
Αλλα θα ηταν ακομα καλυτερο να μη χρειαζεται το ζευγαρι να μπαινει στη διαδικασια αυτη της κοινης δηλωσης και να παιρνει το παιδι αυτοματα τα επωνυμα και των δυο γονεων και ας χρησιμοποιειται μετεπειτα ειτε ο συνδυσμος και των δυο ειτε το ενα εξ αυτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και να παιρνει το παιδι αυτοματα τα επωνυμα και των δυο γονεων και ας χρησιμοποιειται μετεπειτα ειτε ο συνδυσμος και των δυο ειτε το ενα εξ αυτων.
θεωρητικα καλο μου φαινεται.
αλλα πρακτικα ισως οχι..να γεννιουνται ολοι εξ αρχης με δυο ονοματα..και να διαλεγουν μετα..φαντασου ποσα μπερδεματα μπορουν να γινουν ή απατεωνιες..θελουν σκεψη αυτα τα πραγματα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thetis

Νεοφερμένος

Η thetis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγώ πάντως θα απαντούσα : <<αυτή η σιγουριά θα σε φάει>> και θα γελούσα ένοχα και χαιρέκακα 8)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι :hmm:ναι είναι σίγουρος ακόμα και να είχα κάνει λαδιά εγώ :confused:γιατί γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί και όχι αυτός που το γεννάει:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Είχα μια φίλη όπου είχε άλλα 4 αδέλφια!2 αγόρια και 2 κορίτσια..Τα κορίτσια της οικογενείας πήραν της μάνας το επίθετο(κότσαραν και από δίπλα και του πατέρα,μόνο και μόνο για να μη διαμαρτύρεται :P),ενώ τα αγόρια μόνο το επίθετο του πατέρα τους!Αυτό,το θεωρώ λιγάκι αρρωστημένο..όχι το να έχει ένα παιδί απλώς 2 επίθετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είχα μια φίλη όπου είχε άλλα 4 αδέλφια!2 αγόρια και 2 κορίτσια..Τα κορίτσια της οικογενείας πήραν της μάνας το επίθετο(κότσαραν και από δίπλα και του πατέρα,μόνο και μόνο για να μη διαμαρτύρεται :P),ενώ τα αγόρια μόνο το επίθετο του πατέρα τους!Αυτό,το θεωρώ λιγάκι αρρωστημένο..όχι το να έχει ένα παιδί απλώς 2 επίθετα!

r u sure?
Εχω την εντύπωση ότι δεν μπορούν τα αδέλφια (επίσημως) να έχουν διαφορετικά επώνυμα [όταν είναι παιδιά της ίδιας μάνας και του ίδιου πατέρα--τουλάχιστον στα μάτια του νόμου :P- εννοώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top