Το επίθετο των παιδιών

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι στη σχολή είχαμε μία με ΔΥΟ ονόματα και ΔΥΟ επίθετα! Και ήταν και πολυσυλλαβα!!! Κανονικοί σιδηρόδρομοι δηλαδή! :hehe: :hehe:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι στη σχολή είχαμε μία με ΔΥΟ ονόματα και ΔΥΟ επίθετα! Και ήταν και πολυσυλλαβα!!! Κανονικοί σιδηρόδρομοι δηλαδή! :hehe: :hehe:

Παναγιώτα Σεβαστιανή Παπαχρονοπούλου Χατζιβασιλειάδου.

Είναι σαν το ανέκδοτο

- Ποιος χτυπάει το κουδούνι συνέχεια ρε?!

- Ο Ζαν Κοντ Βαν Νταμ

- Άμα κατέβω κάτω θα σας γαμήσω και τους τέσσερις.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι όσοι έχουν και τα δύο επίθετα των γονιών, αργότερα μπορούν να επιλέξουν μόνο το ένα από τα δύο. Δεν είναι δυνατό ένα παιδί που θα προκύψει να έχει 4 ή 3 επίθετα, για τον απλό λόγο ότι ο νόμος επιτρέπει ως ανώτατο όριο τα 2 επίθετα.

Επιπλέον, όσες γυναίκες παντρεύτηκαν πριν το 1983 νομικά έπαιρναν το όνομα του συζύγου τους, αλλά είχαν τη δυνατότητα να διατηρήσουν κατ'εξαιρεση το πατρικό τους επίθετο. Μετά το 1983 οι γυναίκες υποχρεωτικά κρατούσαν το πατρικό τους επίθετο, χωρίς να μπορούν να το αλλάξουν. Η δυνατότητα να προσθέσει νομικά ο/η σύζυγος το επίθετο του άλλου/της άλλης συζύγου στο δικό του δόθηκε αργότερα (νομίζω μέσα στη δεκαετία του '90). Όλα τα παραπάνω αφορούν το πώς γράφεται το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα και τα κρατικά έγγραφα. Φυσικά, για κοινωνικούς λόγους μπορείς να πεις ότι σε λένε ακόμη και "Οδυσσέα από την Ιθάκη".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Θυμάμαι στη σχολή είχαμε μία με ΔΥΟ ονόματα και ΔΥΟ επίθετα! Και ήταν και πολυσυλλαβα!!! Κανονικοί σιδηρόδρομοι δηλαδή! :hehe: :hehe:

Έχει τύχει να κάνω γραμματειακή υποστήριξη στη σχολή μου και απλά όταν ερχόντουσαν να μου ζητήσουν βεβαιώσεις σπουδών κλπ και έμπαινα στο σύστημα να τις βγάλω έβλεπα ονόματα τέτοιου είδους και κρατιόμουν να μη γελάσω. :look:

Επιπλέον, όσες γυναίκες παντρεύτηκαν πριν το 1983 νομικά έπαιρναν το όνομα του συζύγου τους, αλλά είχαν τη δυνατότητα να διατηρήσουν κατ'εξαιρεση το πατρικό τους επίθετο. Μετά το 1983 οι γυναίκες υποχρεωτικά κρατούσαν το πατρικό τους επίθετο, χωρίς να μπορούν να το αλλάξουν. Η δυνατότητα να προσθέσει νομικά ο/η σύζυγος το επίθετο του άλλου/της άλλης συζύγου στο δικό του δόθηκε αργότερα (νομίζω μέσα στη δεκαετία του '90). Όλα τα παραπάνω αφορούν το πώς γράφεται το ονοματεπώνυμο στην ταυτότητα και τα κρατικά έγγραφα. Φυσικά, για κοινωνικούς λόγους μπορείς να πεις ότι σε λένε ακόμη και "Οδυσσέα από την Ιθάκη".

Με θυμάμαι μικρή να έχω την απορία γιατί η γιαγιά μου έχει το επίθετο του παππού μου ενώ ο πατέρας της είχε άλλο επώνυμο. :hmm: Μην τα πολυλογώ, είχα την αίσθηση οτι οι γιαγιάδες μου με τους παππούδες μου ήταν αδέρφια και όχι ζευγάρια, ακριβώς επειδή είχαν το ίδιο επίθετο.

Μεγαλώνοντας μου εξήγησε γιατί συνέβαινε αυτό και είχα την εντύπωση οτι αν παντρευτώ θα χάσω το επίθετο μου και έτσι έλεγα σε όλο τον κόσμο πως δεν θα παντρευτώ ποτέ για να μη χάσω το... δοξασμένο. :hehe:
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλώς κάνουν και κρατάνε το πατρικό τους ως φόρο τιμής στον πατέρα τους. Από αυτόν κατάγονται, όχ από τον άντρα τους.
Kι απ΄τη μάνα τους κατάγονται.
Α ρε χάκερ, μου θυμίζεις κάτι τζιμάνια ξαδέλφια μου, που οι παππούδες μας (αδέλφια) ήταν από το Χ νησί, ήρθαν Αθήνα και έκαναν οικογένειες, και μας λένε τώρα ότι αυτοί είναι από το Χ νησί γιατί έχουν το επώνυμο, ενώ εμείς όχι. Λότζικ. :hehe:
Το όνομα που πρέπει να δίνεται είναι το λιγότερο χάλια (δεν είναι και ψηλά ο πήχης στην Ελλάδα).
Αν είναι μικρά, κλάιν, δώσε και τα δύο και διαλέγει μετά το παιδί ξερω γω.
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εγώ λέω να παίρνει το παιδί το όνομα του πατέρα! Ούτως ή άλλως αν δεν του αρέσει, μετά το 18ο έτος της ηλικίας του,του δίνεται η δυνατότητα να το αλλάξει και να το κάνει όπως θέλει, άρα δεν έχει σημασία ποιο όνομα θα πάρει, αλλά καλό θα ήταν να συνεχιστεί αυτό το "έθιμο" , μέχρι το παιδί να είναι ελεύθερο να αποφασίσει μόνο του!
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Εγώ λέω να παίρνει το παιδί το όνομα του πατέρα! Ούτως ή άλλως αν δεν του αρέσει, μετά το 18ο έτος της ηλικίας του,του δίνεται η δυνατότητα να το αλλάξει και να το κάνει όπως θέλει, άρα δεν έχει σημασία ποιο όνομα θα πάρει, αλλά καλό θα ήταν να συνεχιστεί αυτό το "έθιμο" , μέχρι το παιδί να είναι ελεύθερο να αποφασίσει μόνο του!

Μετά τα 18 πέταξε το πουλάκι τα περισσότερα προβλήματα με το επώνυμο τα αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο σχολείο, μετά υπάρχει πρόβλημα μόνο σε περίπτωση που θέλεις να πολιτευτείς ή να γίνεις γενικά δημόσιο πρόσωπο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Το όνομα που πρέπει να δίνεται είναι το λιγότερο χάλια (δεν είναι και ψηλά ο πήχης στην Ελλάδα).
Έτσι πρεπει να γίνεται και για το επίθετο των παιδιών. Αν και οι δυο γονεις έχουν χαλιά επίθετο τι γίνεται;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Μια απορία μια γυναίκα που έμεινε χήρα και ξαναπαντρεύτηκε μπορεί να κρατάει το επώνυμο του προηγούμενου συζύγου της? Λέμε παράδειγμα Ντόρα Μπακογιάννη επιτρέπεται αφού το πατρικό της είναι Μητσοτάκη και ο σύζυγος της λέγεται Κούβελος?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Επιτρέπεται όταν είσαι θύμα τρομοκρατίας. Είναι τιμή για τους συγγενείς των θυμάτων τρομοκρατίας. Ο Μπακογιάννης έπεσε θύμα του κόκκινου και ριζοσπαστικού φασισμού. Αιώνια η μνήμη του...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το επίθετο του πρώην συζύγου που πέθανε μπορείς να το κρατήσεις και ας μην έχει υπάρξει θύμα τρομοκρατίας.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Το επίθετο του πρώην συζύγου που πέθανε μπορείς να το κρατήσεις και ας μην έχει υπάρξει θύμα τρομοκρατίας.

Φυσικά και μπορείς να το κρατήσεις αλλά αν κάνεις νέο γάμο αλλάζει το πράγμα, τώρα για την τρομοκρατία δεν γνωρίζω αν υπάρχει πουθενά στην νομοθεσία.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Διάβασα μια περίπτωση πριν λίγο, με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα, όπου η γυναίκα ήθελε να κρατήσει το επίθετο του συζύγου της που πέθανε στον επόμενο γάμο , απλώς η δυσαρέσκεια υπήρχε από πλευράς του γαμπρού (γονείς κλπ). Δεν ανέφερε κάποιο νομικό ζήτημα η κοπέλα (50 ετών).
Δεν βρήκα κάπου νομοθεσία για θέματα χηρείας, παρά μόνο διαζυγίου.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Το πλήρες όνομα είναι Ντόρα Μητσοτάκη Μπακογιάννη Κουβέλου αλλά το έχει απλουστεύσει σε Ντόρα Μπακογιάννη.
 

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μια απορία μια γυναίκα που έμεινε χήρα και ξαναπαντρεύτηκε μπορεί να κρατάει το επώνυμο του προηγούμενου συζύγου της? Λέμε παράδειγμα Ντόρα Μπακογιάννη επιτρέπεται αφού το πατρικό της είναι Μητσοτάκη και ο σύζυγος της λέγεται Κούβελος?
Όσον αφορά στη προσθήκη του συζυγικού επωνύμου με ισχύ τόσο για τις κοινωνικές όσο και για τις έννομες σχέσεις, αυτή γίνεται με δήλωση ενώπιον της ληξιαρχικής αρχής, για την οποία ο Αστικός Κώδικας στο άρθρο 1388 παρ.3 προβλέπει ότι: "Αν ο γάμος λυθεί με διαζύγιο, η δήλωση θεωρείται ότι ανακλήθηκε. Αν ο γάμος λυθεί λόγω θανάτου, η προσθήκη εξακολουθεί να ισχύει, εκτός εάν ο επιζών σύζυγος συνάψει νέο γάμο ή προβεί σε ανακλητική δήλωση ενώπιον του ληξιάρχου." Το αυτό ισχύει ερμηνευτικά και στην περίπτωση ακύρωσης του γάμου.
Τώρα όσον αφορά στη χρήση του συζυγικού επωνύμου με ισχύ στις κοινωνικές απλώς σχέσεις, αυτή είναι δυνατή κατόπιν συμφωνίας ρητής ή σιωπηρής των δύο συζύγων, η οποία όμως έχει ισχύ όσο διαρκεί ο γάμος. Αν δηλαδή ο γάμος λυθεί με διαζύγιο ή με το θάνατο του ενός συζύγου ή ακυρωθεί αμετακλήτως, τότε παύει η χρήση του συζυγικού επωνύμου. Ωστόσο, οι σύζυγοι έχουν τη δυνατότητα να συμφωνήσουν ότι θα εξακολουθεί η χρήση και μετά τη λύση του γάμου. Τέλος, ακόμα και αν δεν υπάρξει τέτοια συμφωνία, η απαγόρευση χρήσης του συζυγικού επωνύμου μετά το διαζύγιο ίσως κριθεί καταχρηστική (Α.Κ. 281), αν ο σύζυγος έχει γίνει ιδιαίτερα γνωστός με το επώνυμο αυτό.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Βρε παιδιά, γιατί να μη ρίχνουμε ένα ζάρι όταν γεννιέται το παιδί και ό,τι κάτσει; Σαν πολύ δεν το κοσκινίζουμε; :Ρ

Επίσης, ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Μεγαλονήσου και ας κάνουμε όλα τα επίθετά μας στη γενική από εδώ κι εμπρός.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μαυρίκιε, υπάρχει θέμα που ΔΕΝ έχεις καταφέρει να το μετατρέψεις σε αντιπολιτευτικό; :hehe:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Για κανένα λογο δεν θα ήθελα να παρω το επίθετο της μητερας μου.
 
Top