Το καλύτερο μουσικό άλμπουμ όλων των εποχών

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Δεν παίζει να έχω ακούσει πάνω από 3-4 τραγούδια της, δεν ξέρω πώς έχει καθιερωθεί σε pop teen idol. Δεν έχω συσχετίσει καμιά μου παιδική-εφηβική ανάμνηση με κανένα τραγούδι της. Ίσως μονάχα το Toxic να χα ακούσει μικρός.
Η Rihanna είναι κλάσεις ανώτερη ως female artist πρότυπο.

Η Rihanna σε καμία περίπτωση δεν φτάνει την Britney Spears σε επίπεδο φήμης ούτε σαν idol. Την περίοδο 1999-2004 η Britney ήταν ίσως το πιο διάσημο άτομο που γνώρισε ο πλανήτης [ μαζί με τον Michael Jackson προφανώς] καθώς ήταν κυριολεκτικά παντού. Από διαφημίσεις της Pepsi έως την Nokia είχαν σαν βασικό πρόσωπο στις διαφημίσεις τους την Spears. Επίσης, ήταν τόσο διάσημη που υπήρχαν κούκλες, ρούχα αλλά ακόμη και τηλέφωνα ντυμένα στο πρόσωπο της. Ο λόγος που έγινε τόσο διάσημη είναι επειδή τα 2 πρώτα τηs Album άλλαξαν εντελώς την Pop βιομηχανία και έθεσαν τις βάσεις για την Pop όπως την γνωρίζουμε τα τελευταία 20 χρόνια.

Η Rihanna από την άλλην έχει ωραία φωνή και πολύ ωραία παρουσία αλλά σε καμία περίπτωση δεν έφερε την επανάσταση στην μουσική βιομηχανία όπως έκανε η Britney Spears, η Madonna και προφανώς ο Michael Jackson.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
Δεν παίζει να έχω ακούσει πάνω από 3-4 τραγούδια της, δεν ξέρω πώς έχει καθιερωθεί σε pop teen idol. Δεν έχω συσχετίσει καμιά μου παιδική-εφηβική ανάμνηση με κανένα τραγούδι της. Ίσως μονάχα το Toxic να χα ακούσει μικρός.
Η Rihanna είναι κλάσεις ανώτερη ως female artist πρότυπο.
Εξαρτάται την γενιά.
Η Britney έγινε pop teen idol το 1999. Δηλαδή οι σημερινοί 30-35+ την έχουν ανάμνηση ως teen idol, εμείς είμαστε αρκετά μικροί. Και εγώ που την έζησα, την έζησα μέσω μεγαλύτερων τοτε-ξαρδερφων μου.
Αντιθέτως, η γενιά μας (σημερινοί κάτω των 30) ζήσαμε περισσότερο την Rihanna, Lady Gaga κτλ.

(Να τονίσω εδώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά οι καλλιτέχνιδες μεταξύ τους, η Ριάνα τραγουδούσε R&B και όχι ποπ, οπότε ποια είναι καλύτερη είναι στα γούστα του καθενός).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εξαρτάται την γενιά.
Η Britney έγινε pop teen idol το 1999. Δηλαδή οι σημερινοί 30-35+ την έχουν ανάμνηση ως teen idol, εμείς είμαστε αρκετά μικροί. Και εγώ που την έζησα, την έζησα μέσω μεγαλύτερων τοτε-ξαρδερφων μου.
Αντιθέτως, η γενιά μας (σημερινοί κάτω των 30) ζήσαμε περισσότερο την Rihanna, Lady Gaga κτλ.

(Να τονίσω εδώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά οι καλλιτέχνιδες μεταξύ τους, η Ριάνα τραγουδούσε R&B και όχι ποπ, οπότε ποια είναι καλύτερη είναι στα γούστα του καθενός).

Βασικά η Rihanna όσο διάσημη και αν είναι ποτέ δεν υπήρχε “Rihanna maniac” στον πλανήτη όπως δεν υπάρχει και στο 99% των καλλιτεχνών. Όταν εννοώ maniac εννοώ ο καλλιτέχνης να βρίσκεται παντού και συνέχεια μέσω διαφημίσεων, τηλεόρασης, φανατικών οπαδών που αγοράζουν ότι τους πασάρει το σύστημα με την μούρη του καλλιτέχνη πάνω και προφανώς να έχει τρελές πωλήσεις Album / singles. Όλα τα παραπάνω τα βίωσαν μόνο ο Michael Jackson, Madonna, Britney Spears, Eminem ίσως και η Celine Dion την περίοδο του Titanic movie όπου πούλησε 60 εκατομμύρια albums μέσα σε μόλις 2 χρόνια ενώ σάρωσε όλα τα βραβεία που υπήρχαν.

Είναι εντελώς διαφορετικό να είσαι super star και εντελώς διαφορετικό να είσαι Mega Global star όπου το πρόσωπο σου είναι παντού καθημερινά ακόμα και πάνω σε ρούχα, παπούτσια, τηλέφωνα κτλ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ναι αλλά βλέπουμε την κατάληξη. Τότε ήταν idol, εγώ ρώτησα τώρα γιατί συνεχίζει να είναι; Το net worth της είναι μόλις 60εκατομ € ως δημόσιο πρόσωπο παρα τα top selling albums που είχε κάποτε πριν μια 20ετια. Η Rihanna από την άλλη έχει χτίσει από το 0 μόνη της και διατηρήσει μια αυτοκρατορία 1,5 δις € ως businesswoman magnate, εκ των οποίων τα 250εκατομ € είναι από τη μουσική ενώ τα υπόλοιπα είναι από Fenty Beauty και Savaxe x Fenty. Αν με ρωτάτε θα έλεγα πως success story είναι ξεκάθαρα η Rihanna μεταξύ των δύο και ας είναι 6 χρόνια μικρότερη και ας μην ήταν εκτυπωμενη σε τσαντες σουβενιρ και τούρτες. Η Britney μπορεί να έλαμψε τότε στα 2000s όμως έσβησε προ πολλού το glory της. Αντίστοιχα ο Eminem μπορεί να είχε relapse και να χάθηκε μερικά χρόνια λόγω ναρκωτικών όμως είχε την ικανότητα να επανέλθει δριμύτερος 1000% και είναι on top of the rap game στα 50 του. Επειδή το κατέχει, έχει τα skills. Όπως και η Rihanna έχει φωνάρα, όποτε και να το πιάσει μπορεί να το υποστηρίξει φωνητικά. Αντιθέτως η Britney και η Taylor Swift για μενα έχουν αδιάφορες φωνές παρόλο που μπορεί να βγάλουν hit κομμάτια: είναι το γενικότερο image τους που πουλάει, όχι τοσο η φωνή τους.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αρκετά υποκειμενικό ζήτημα θεωρώ. Για'μένα τουλάχιστον το καλύτερο είναι αυτό που μιλά περισσότερο μέσα μου, παρά το πόσο πούλησε ή όχι.

Για'μένα είναι 2, καθώς δε μπορώ να τα ξεχωρίσω. Το Cerulean από τον Baths κι το No Ghostless Place από τον Raised By Swans


Στάθηκαν δίπλα μου όπως κανείς άλλος στις δύσκολες στιγμές. Πλέον δεν τα ακούω συχνά γιατί μου ξυπνούν άσχημες αναμνήσεις, αλλά η μουσική τους επικοινωνεί μαζί μου σε άλλα επίπεδα.

We were never young
Departure
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ναι αλλά βλέπουμε την κατάληξη. Τότε ήταν idol, εγώ ρώτησα τώρα γιατί συνεχίζει να είναι; Το net worth της είναι μόλις 60εκατομ € ως δημόσιο πρόσωπο παρα τα top selling albums που είχε κάποτε πριν μια 20ετια. Η Rihanna από την άλλη έχει χτίσει από το 0 μόνη της και διατηρήσει μια αυτοκρατορία 1,5 δις € ως businesswoman magnate, εκ των οποίων τα 250εκατομ € είναι από τη μουσική ενώ τα υπόλοιπα είναι από Fenty Beauty και Savaxe x Fenty. Αν με ρωτάτε θα έλεγα πως success story είναι ξεκάθαρα η Rihanna μεταξύ των δύο και ας είναι 6 χρόνια μικρότερη και ας μην ήταν εκτυπωμενη σε τσαντες σουβενιρ και τούρτες. Η Britney μπορεί να έλαμψε τότε στα 2000s όμως έσβησε προ πολλού το glory της. Αντίστοιχα ο Eminem μπορεί να είχε relapse και να χάθηκε μερικά χρόνια λόγω ναρκωτικών όμως είχε την ικανότητα να επανέλθει δριμύτερος 1000% και είναι on top of the rap game στα 50 του. Επειδή το κατέχει, έχει τα skills. Όπως και η Rihanna έχει φωνάρα, όποτε και να το πιάσει μπορεί να το υποστηρίξει φωνητικά. Αντιθέτως η Britney και η Taylor Swift για μενα έχουν αδιάφορες φωνές παρόλο που μπορεί να βγάλουν hit κομμάτια: είναι το γενικότερο image τους που πουλάει, όχι τοσο η φωνή τους.

Αρχικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει το Net worth κανενός καλλιτέχνη καθώς είναι προσωπικά στοιχεία. Προβλέψεις κάνουν οι οποίες μπορεί να είναι εντελώς λάθος, πχ για την Britney Spears άλλες εκτιμήσεις της δίνουν 60 εκατομμύρια Net worth και άλλες εκτιμήσεις δίνουν 100 εκατομμύρια δολάρια. Αποκλείεται να έχει μόλις 60 εκατομμύρια $ η Britney Spears καθώς μόνο τόσα έβγαλε σε ένα έτος το 2012 όπου δεν ήταν καν το peak της σαν χρόνια. Επίσης, η συγκεκριμένη έχασε πάνω από 150 εκατομμύρια $ την περίοδο που ήταν σε conservatorship καθώς η οικογένεια της κυριολεκτικά της έκλεβε τα χρήματα μόνο και μόνο επειδή ήταν θύμα, η Britney έχει βγάλει πάνω από 1.2 δισεκατομμύρια $ σε έσοδα από το 1999 έως το 2020 γεγονός που δείχνει ποσό πετυχημένη ήταν και είναι. Αλλά ακόμα και έτσι το Net Worth δεν λέει τίποτα για το impact ενός καλλιτέχνη. Η Madonna έχει net worth κάπου στα 800 εκατομμύρια ενώ η Rihanna σχεδόν 1.5 δισεκατομμύριο $, αυτό σημαίνει ότι η Rihanna είναι πιο πετυχημένη και με μεγαλύτερο impact από την Madonna?? Ούτε καν προφανώς ίσα ίσα η Madonna θεωρείται η βασίλισσα της POP εδώ και 40 χρόνια.

Όσο αφορά το Glory κανένας καλλιτέχνης δεν μείνει στην κορυφή για πάντα καθώς μεγαλώνει ένα παράλληλα έρχονται νέα πρόσωπα στην επιφάνεια. Η Spears ήταν στην κορυφή του πλανήτη την περίοδο 1999-2009, η Madonna την περίοδο 1984-2000 ενώ ακόμα και ο Michael Jackson είδε την φήμη του να μειώνεται ραγδαία μετά το 1995. Όσο αφορά την Rihanna δεν έχει βγάλει κανένα album ούτε κάποιο super single μετά το 2016 και ούτε ξέρει κάποιος αν βγάλει ξανά καθώς δεν ψήνεται ούτε η ίδια για κάτι τέτοιο. Παρόμοια υπόθεση και η Lady Gaga η οποία έκανε τεράστιο bam την περίοδο 2008-2012 όμως μετά άρχισε να μειώνεται η φήμη της αρκετά γρήγορα.

Όσο αφορά την φωνή όντως η Britney και η Taylor δεν έχουν κάποια σπουδαία φωνή όπως και το 90% των pop καλλιτεχνών στις ημέρες μας. Για εμένα την καλύτερη φωνή την έχει η Adele η οποία βγάζει πολύ ωραία κομμάτια ενώ παράλληλα έχει τρομερές πωλήσεις σε albums και singles. Μάλιστα το album 21 της Adele είναι το best selling του 21ου αιώνα με πωλήσεις άνω των 30 εκατομμυρίων μονάδων.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Και ναι προφανώς το καλό δεν σημαίνει το πιο εμπορικό ή το ποιο πούλησε περισσότερο, εννοείται αυτό!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι η Adele εχει φωναρα. Οσο για την Rihanna ψηνεται να βγαλει δισκο, τον κανει tease απο περυσι και ελπιζουμε φετος να τον βγαλει επιτελους. Για τον Eminem τι λες; Οντως κυριαρχησε 1999-2006 και μετα ξανά την τελευταια δεκατριετια με ενα μικρό hiatus 3 χρόνων 2006-2009, το εχει παρει σερί δεν εχει αφησει την κορυφη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης να μην ξεχναμε πως οι πωλησεις τοτε και τωρα μεταφραζονται αλλιως. Τότε μετριουνταν σε χρηματα και ποσες πωλησεις units κανανε. Πλεον, απο το 2015 και μετα, με την ψηφιακη μουσικη και τις streaming υπηρεσιες (Spotify κλπ) πολυ λιγοτεροι αγοραζουν οντως δισκο σε φυσικη μορφη, πλεον η επιτυχια/δυναμη τους μετριεται σε προβολες, subscribers και streaming κομματιων τους σε Spotify πχ. Το οποιο ουτε εμενα μου αρεσει αλλά ειναι η πραγματικοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο τίτλος του θέματος χρειάζεται μια διευκρίνηση. Το "όλων των εποχών" το βρίσκω αν μη τι άλλο, υπερβολικό. Διότι προυποθέτει γνώση όλων των περασμένων δεκαετιών- πράγμα που είναι αποτέλεσμα αρκετά καλής μουσικής παιδείας ή, τουλάχιστον, κάποιας ηλικίας.
Οπότε θα μπορούσε να αντικασταθεί από λ.χ. "των τελευταίων χ δεκαετιών".

Για να είμαστε σωστοί και δίκαιοι. :rolleyes:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ώρα να γράψω τις πωλήσεις Album της Adele η οποία έχει με διαφορά την ωραιότερη φωνή από όλους τους καλλιτέχνες των τελευταίων 15 ετών ενώ παράλληλα έχει και τις περισσότερες πωλήσεις. Όλα τα album της θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια και για αυτόν τον λόγο τα έχω αγοράσει όλα.


• Album 19 [2008]

• US Sales: 3.2 million units
• Rest of the world sales: 5.5 million units
• Total Sales: 8.7 million units

IMG_2726.png



• Album 21 [2011]

• US Sales: 13 million units
• Rest of the world sales: 17.07 million units
• Total Sales: 30.07 million units

IMG_2727.png


• Albert Hall live concert [ 2011]

• US Sales: 1.6 million units
• Rest of the world sales: 1.8 million units
• Total Sales: 3.4 million units

IMG_2731.jpeg



• Album 25 [2015]

• US Sales: 10 million units
• Rest of the world sales: 11.7 million units
• Total Sales: 21.7 million units

IMG_2729.jpeg



• Album 30 [2021]

• US sales: 1.9 million units
• Rest of the world sales: 1.83 million units
• Total Sales: 3.72 million units

IMG_2730.png



• US Sales total: 29.7 million units
• Rest of the world total sales: 37.89 million units
• Total Album Sales Globally: 67.59 million units

• Total Singles sales: 110 million units

• Albums + Singles sales: 177.59 million units




• Προφανώς τα παραπάνω νούμερα αφορούν μόνο τα Pure sales, αν βαλουμε μέσα και τα streaming services τότε έχει πουλήσει πάνω από 250 εκατομμύρια Albums + Singles.

• Το Album 21 είναι το Best selling album του 21ου αιώνα καθώς έχει πουλήσει πάνω από 30 εκατομμύρια μονάδες σε pure sales ενώ μαζί με τα streaming φτάνει τα 50 εκατομμύρια πωλήσεις.

• Το Album 25 είναι το 5ο πιο πετυχημένο Album του 21ου αιώνα με σχεδόν 22 εκατομμύρια pure sales ενώ μαζί με τα streams φτάνει τα 32 εκατομμύρια μονάδες.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.
Ώρα να γράψω τις πωλήσεις Album της Adele η οποία έχει με διαφορά την ωραιότερη φωνή από όλους τους καλλιτέχνες των τελευταίων 15 ετών ενώ παράλληλα έχει και τις περισσότερες πωλήσεις. Όλα τα album της θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια και για αυτόν τον λόγο τα έχω αγοράσει όλα.


• Album 19 [2008]

• US Sales: 3.2 million units
• Rest of the world sales: 5.5 million units
• Total Sales: 8.7 million units

View attachment 127733


• Album 21 [2011]

• US Sales: 13 million units
• Rest of the world sales: 17.07 million units
• Total Sales: 30.07 million units

View attachment 127734

• Albert Hall live concert [ 2011]

• US Sales: 1.6 million units
• Rest of the world sales: 1.8 million units
• Total Sales: 3.4 million units

View attachment 127735


• Album 25 [2015]

• US Sales: 10 million units
• Rest of the world sales: 11.7 million units
• Total Sales: 21.7 million units

View attachment 127736


• Album 30 [2021]

• US sales: 1.9 million units
• Rest of the world sales: 1.83 million units
• Total Sales: 3.72 million units

View attachment 127737


• US Sales total: 29.7 million units
• Rest of the world total sales: 37.89 million units
• Total Album Sales Globally: 67.59 million units

• Total Singles sales: 110 million units

• Albums + Singles sales: 177.59 million units




• Προφανώς τα παραπάνω νούμερα αφορούν μόνο τα Pure sales, αν βαλουμε μέσα και τα streaming services τότε έχει πουλήσει πάνω από 250 εκατομμύρια Albums + Singles.

• Το Album 21 είναι το Best selling album του 21ου αιώνα καθώς έχει πουλήσει πάνω από 30 εκατομμύρια μονάδες σε pure sales ενώ μαζί με τα streaming φτάνει τα 50 εκατομμύρια πωλήσεις.

• Το Album 25 είναι το 5ο πιο πετυχημένο Album του 21ου αιώνα με σχεδόν 22 εκατομμύρια pure sales ενώ μαζί με τα streams φτάνει τα 32 εκατομμύρια μονάδες.
Από αυτού του είδους την μουσική μόνο adele και Sia μου αρέσει. Κάνε ένα recap και για την Sia αν μπορείς :prettyplz:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
@Volkswagen Fan Και για Eminem αν εχεις χρονο!
Είναι το επόμενο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από αυτού του είδους την μουσική μόνο adele και Sia μου αρέσει. Κάνε ένα recap και για την Sia αν μπορείς :prettyplz:
Έγινε 😉😉.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Μετά από ερώτηση του @Micro και του @chester20080 έψαξα τις πωλήσεις του Eminem και τις παραθέτω. Είναι ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες που σίγουρα αξίζει ότι έχει πετύχει.


• The Slim Shady LP [ 1999]

• US Sales: 7 million units
• Rest of the world sales: 3.3 million units
• Total Sales: 10.3 million units

IMG_2732.jpeg



• The Marshall Mothers LP [ 2000]

• US Sales: 12.7 million units
• Rest of the world sales: 10.7 million units
• Total Sales: 23.4 million units

IMG_2733.jpeg



• The Eminem Show [ 2002]

• US sales: 12.4 million units
• Rest of the world sales: 10.6 million units
• Total Sales: 23 million units

IMG_2734.jpeg


• 8 Mile Soundtrack [ 2002]

• US Sales: 5.4 million units
• Rest of the world Sales: 4.9 million units
• Total Sales: 10.3 million units

IMG_2735.jpeg



• Encore [ 2004]

• US Sales: 5.6 million units
• Rest of the world Sales: 5.6 million units
• Total Sales: 11.2 million units

IMG_2736.jpeg


• Curtain Call Greatest Hits [ 2005]

• US Sales: 4.9 million units
• Rest of the world Sales: 6.8 million units
• Total Sales: 11.7 million units

IMG_2737.jpeg



• Relapse [ 2009]

• US Sales: 2.5 million units
• Rest of the World Sales: 2 million units
• Total Sales: 4.5 million units

IMG_2738.jpeg


• Recovery [ 2010]

• US Sales: 4.9 million units
• Rest of the World Sales: 3.5 million
• Total Sales: 8.4 million units

IMG_2739.jpeg



• The Marshall Mothers LP 2 [ 2013]

• US Sales: 2.5 million units
• Rest of the World Sales: 2.29 million units
• Total Sales: 4.79 million units

IMG_2740.png



• Revival [ 2017]

• US Sales: 470 thousand units
• Rest of the World Sales: 800 thousand units
• Total Sales: 1.27 million units

IMG_2741.png



• Kamikaze [ 2018]

• US Sales: 600 thousand units
• Rest of the world Sales: 460 thousand units
• Total Sales: 1.06 million units

IMG_2742.jpeg



• Music to be murmured by [ 2020]

• US Sales: 360 thousand units
• Rest of the world Sales: 340 thousand units
• Total Sales: 700 thousand units

IMG_2743.png



• US total album sold: 59.33 million copies
• Rest of the World Sales: 51.29 million units
• Total Album Sales worldwide: 110.62 million units

• Singles Sold : 160 million units

• Total Albums + singles sold: 271 million units



• Ο Eminem είναι ο Best selling καλλιτέχνης που έχει κάνει debut μετά το 1995 καθώς μετράει συνολικές πωλήσεις albums και singles ύψους 271 εκατομμυρίων μονάδων.

• Αν προσθέσουμε και τα streaming τότε έχει πουλήσει σχεδόν 360 εκατομμύρια Albums and Singles.

• Το album “The Marshall mothers LP” που κυκλοφόρησε το 2000 είναι το 3ο πιο πετυχημένο album του 21ου αιώνα βάση πωλήσεων ενώ το «The Eminem Show” που κυκλοφόρησε το 2002 είναι το 4ο πιο πετυχημένο album του αιώνα. Βέβαια τα 2 αυτά album δεν φτάνουν το ρεκόρ του Album 21 της Adele το οποίο έχει πουλήσει 30.07 εκατομμύρια μονάδες και αποτελεί το πιο πετυχημένο album του 21ου αιώνα βάση πωλήσεων.

• Ο Eminem ανακηρύχθηκε το 2009 ως “male artist of 2000s decade” από το US Billboard και η Britney Spears ως “female artist of 2000s decade” αντίστοιχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.
Μετά από ερώτηση του @Micro και του @chester20080 έψαξα τις πωλήσεις του Eminem και τις παραθέτω. Είναι ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες που σίγουρα αξίζει ότι έχει πετύχει.


• The Slim Shady LP [ 1999]

• US Sales: 7 million units
• Rest of the world sales: 3.3 million units
• Total Sales: 10.3 million units

View attachment 127745


• The Marshall Mothers LP [ 2000]

• US Sales: 12.7 million units
• Rest of the world sales: 10.7 million units
• Total Sales: 23.4 million units

View attachment 127746


• The Eminem Show [ 2002]

• US sales: 12.4 million units
• Rest of the world sales: 10.6 million units
• Total Sales: 23 million units

View attachment 127747

• 8 Mile Soundtrack [ 2002]

• US Sales: 5.4 million units
• Rest of the world Sales: 4.9 million units
• Total Sales: 10.3 million units

View attachment 127748


• Encore [ 2004]

• US Sales: 5.6 million units
• Rest of the world Sales: 5.6 million units
• Total Sales: 11.2 million units

View attachment 127749

• Curtain Call Greatest Hits [ 2005]

• US Sales: 4.9 million units
• Rest of the world Sales: 6.8 million units
• Total Sales: 11.7 million units

View attachment 127750


• Relapse [ 2009]

• US Sales: 2.5 million units
• Rest of the World Sales: 2 million units
• Total Sales: 4.5 million units

View attachment 127751

• Recovery [ 2010]

• US Sales: 4.9 million units
• Rest of the World Sales: 3.5 million
• Total Sales: 8.4 million units

View attachment 127752


• The Marshall Mothers LP 2 [ 2013]

• US Sales: 2.5 million units
• Rest of the World Sales: 2.29 million units
• Total Sales: 4.79 million units

View attachment 127753


• Revival [ 2017]

• US Sales: 470 thousand units
• Rest of the World Sales: 800 thousand units
• Total Sales: 1.27 million units

View attachment 127754


• Kamikaze [ 2018]

• US Sales: 600 thousand units
• Rest of the world Sales: 460 thousand units
• Total Sales: 1.06 million units

View attachment 127755


• Music to be murmured by [ 2020]

• US Sales: 360 thousand units
• Rest of the world Sales: 340 thousand units
• Total Sales: 70” thousand units

View attachment 127756


• US total album sold: 59.33 million copies
• Rest of the World Sales: 51.29 million units
• Total AlbumSales worldwide: 110.62 million units

• Singles Sold : 16 million units

• Total Albums + singles sold: 271 million units



• Ο Eminem είναι ο Best selling καλλιτέχνης που έχει κάνει debut μετά το 1995 καθώς μετράει συνολικές πωλήσεις albums και singles ύψους 271 εκατομμυρίων μονάδων.

• Αν προσθέσουμε και τα streaming τότε έχει πουλήσει σχεδόν 360 εκατομμύρια Albums and Singles.

• Το album “The Marshall mothers LP” που κυκλοφόρησε το 2000 είναι το 3ο πιο πετυχημένο album του 21ου αιώνα βάση πωλήσεων ενώ το «The Eminem Show” που κυκλοφόρησε το 2002 είναι το 4ο πιο πετυχημένο album του αιώνα. Βέβαια τα 2 αυτά album δεν φτάνουν το ρεκόρ του Album 21 της Adele το οποίο έχει πουλήσει 30.07 εκατομμύρια μονάδες και αποτελεί το πιο πετυχημένο album του 21ου αιώνα βάση πωλήσεων.
Τα νούμερα στα 3 τελευταία άλμπουμ έχουν πέσει πολύ, ίσως να ευθύνεται η άνοδος των streaming platforms τα τελευταία χρόνια
Ωραίος Φώτη είμαι σίγουρος είχες τις καλύτερες εργασίες στην σχολή 😁
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπως "καλύτερο μουσικό άλμπουμ".
ακόμα και υποκειμενικά να το δεις, ανά περιόδους, ανάλογα τη διάθεση και τη φάση, πρέπει να κολλάς και με κάτι διαφορετικό. στη μουσική δεν υπάρχει το "είναι καλό", αλλά το "μου αρέσει".
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Έψαξα και βρήκα τις πωλήσεις του Michael Jackson καθώς θεωρείται ο μεγαλύτερος pop star που έζησε ποτέ. Οι πωλήσεις του είναι πραγματικά out of this world καθώς έχει πουλήσει πάνω από 200 εκατομμύρια Albums, πάμε να δούμε τους αριθμούς των πωλήσεων.

Got to be there [ 1972]

• US Sales: 700 thousand units
• Rest of the world Sales: 1 million units
• Total Sales: 1.7 million units

IMG_2746.jpeg


• BEN [ 1972]

• US Sales: 1.2 million units
• Rest of the world sales: 1.1 million units
• Total Sales: 2.3 million units

IMG_2747.jpeg


• Off the wall [ 1979]

• US Sales: 9 million units
• Rest of the world Sales: 11 million units
• Total Sales: 20 million units

IMG_2748.jpeg


• Thriller [1982]

• US Sales: 32 million units
• Rest of the world Sales: 35 million units
• Total Sales: 67 million units

IMG_2749.png


• BAD [1987]

• US Sales: 12 million units
• Rest of the world Sales: 23 million units
• Total Sales: 35 million units

IMG_2750.png



• Dangerous [1991]

• US Sales: 9.5 million units
• Rest of the world Sales: 20.5 million units
• Total Sales: 30 million units

IMG_2751.jpeg


• Past, Present and Future

• US Sales: 4 million units
• Rest of the world Sales: 15 million units
• Total Sales: 19 million units

IMG_2752.jpeg



• Blood on the dance floor [ 1997]

• US Sales: 1.3 million units
• Rest of the world Sales: 4.4 million units
• Total Sales: 5.7 million units

IMG_2755.jpeg



• Invincible [ 2001]

• US Sales: 2.7 million units
• Rest of the world Sales: 4.3 million units
• Total Sales: 7 million units

IMG_2753.jpeg


• Greatest Hits volume 1 [ 2001]

• US Sales: 1.2 million units
• Rest of the world sales: 1.5 million units
• Total Sales: 2.7 million units

IMG_2757.jpeg


• Number one greatest hits [2003]

• US Sales: 5.4 million units
• Rest of the world sales: 7.3 million units
• Total Sales: 12.7 million units

IMG_2756.jpeg




• The Essential [2005]

• US Sales: 2.7 million units
• Rest of the world: 4.6 million units
• Total Sales: 7.3 million units

IMG_2758.jpeg



• This is it [2009]

• US Sales: 2.3 million units
• Rest of the world sales: 3.7 million units
• Total Sales: 6 million units

IMG_2760.jpeg



• Michael [ 2010]

• US Sales: 600 thousand units
• Rest of the world Sales: 1.7 million units
• Total Sales: 2.3 million units

IMG_2754.jpeg



• Albums sold in the USA: 84.90 million units
• Rest of the world Sales: 134.10 million units
• Total Albums Sold: 219 million units


Singles Sales: 191 million units

• Total Albums + Singles Sales: 410 million units



• Το Thriller είναι το best selling album όλων των εποχών καθώς και το μόνο album στην ιστορία που κατάφερε να πουλήσει πάνω από 50 εκατομμύρια μονάδες.

• Το Thriller είναι επίσης το best selling album στην Ελλάδα από ξένο καλλιτέχνη καθώς έχει πουλήσει 210.000 μονάδες στην χώρα μας. Συνολικά ο Michael Jackson έχει πουλήσει 500.000 Albums στην Ελλάδα, περισσότερα από κάθε άλλο ξένο καλλιτέχνη.

• Αν αθροίσουμε τις πωλήσεις Albums και Singles έχει πουλήσει 410 εκατομμύρια pure records σε παγκόσμια κλίμακα ενώ αν βαλουμε τα streaming platforms ο συνολικός αριθμός εκτινάσσεται στα 600 εκατομμύρια.

• Το Bad είναι το 5ο πιο πετυχημένο album όλων των εποχών βάση πωλήσεων ενώ το Dangerous είναι το 11ο πιο πετυχημένο album στην ιστορία.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Η μουσική είναι ευλογία. Υπάρχουν τόσα πολλά μουσικά κομμάτια ν' ακούσεις ανάλογα την ώρα και την διάθεση. Και δωρεάν ακόμα. Αν ήθελα να ξεχωρίσω κάποιο, έτσι συμβολικά θα έλεγα Pink Floyd-the wall. "We don't need no education we don't need no thought control!"
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αφού έκανα ανασκόπηση τις πωλήσεις του Michael Jackson που είναι ο βασιλιάς της pop και της Britney Spears που είναι η πριγκίπισσα της Pop ώρα να γράψω για την Βασίλισσα που δεν είναι άλλην από την Madonna.

• Madonna Debut Album [ 1983]

• US Sales: 5.2 million units
• Rest of the world Sales: 4.8 million units
• Total Sales: 10 million units

IMG_2767.png


• Like a Virgin [1984]

• US Sales: 10.3 million units
• Rest of the world Sales: 11.4 million units
• Total Sales: 21.7 million units

IMG_2768.jpeg


• True Blue [ 1986]

• US Sales: 8.2 million units
• Rest of the world Sales: 15.7 million units
• Total Sales: 23.9 million units

IMG_2769.jpeg



• Who’s that Girl [ 1987]

• US Sales: 2 million units
• Rest of the world: 3.7 million units
• Total Sales: 5.7 million units

IMG_2770.jpeg


• Like a Prayer [1989]

• US Sales: 5 million units
• Rest of the world sales: 10 million units
• Total Sales: 15 million units

IMG_2771.jpeg



• I am breathless [ 1990]

• US Sales: 2.5 million units
• Rest of the world sales: 4.2 million units
• Total Sales: 6.7 million units

IMG_2772.jpeg




• The Immaculate Collection [1990]

• US Sales: 12 million units
• Rest of the world sales: 17 million units
• Total Sales: 29 million units

IMG_2773.png




• Erotica [ 1992]

• US Sales: 2.3 million units
• Rest of the world sales: 4.5 million units
• Total Sales: 6.8 million units

IMG_2774.jpeg




• Bedtime Stories [1994]

• US Sales: 3.2 million units
• Rest of the world Sales: 4.7 million units
• Total Sales: 7.9 million units

IMG_2775.jpeg




• Something to Remember [ 1995]

• US Sales: 3.2 million units
• Rest of the world Sales: 6.8 million units
• Total Sales: 10 million units

IMG_2776.jpeg




• Evita [1996]

• US Sales: 2.7 million units
• Rest of the world Sales: 4.3 million units
• Total Sales: 7 million units

IMG_2777.jpeg




• Ray of Light [ 1998]

• US Sales: 5 million units
• Rest of the world Sales: 11 million units
• Total Sales: 16 million units

IMG_2778.png





• Music [ 2000]

• US sales: 3.2 million units
• Rest of the world: 7.5 million units
• Total Sales: 10.7 million units

IMG_2780.jpeg




• GHV2 [2001]

• US Sales: 1.6 million units
• Sales: 4 million units
• Total Sales: 5.6 million units

IMG_2779.png




• American Life [ 2003]

• US sales: 1.5 million units
• Rest of the world sales: 3 million units
• Total Sales: 4.5 million units

IMG_2781.png




• Confessions of a dance floor [ 2005]

• US Sales: 2 million units
• Rest of the world Sales: 7.7 million units
• Total Sales: 9.7 million units

IMG_2782.jpeg



• Hard Candy [ 2008]

• US Sales: 900 thousand units
• Rest of the world sales: 2.6 million units
• Total Sales: 3.5 million units

IMG_2783.png




• Celebration [ 2009]

• US Sales: 700 thousand units
• Rest of the world: 2.5 million units
• Total Sales: 3.2 million units

IMG_2784.jpeg




MDNA [2012]

• US Sales: 600 thousand units
• Rest of the world sales: 1.3 million units
• Total Sales: 1.9 million units

IMG_2785.png




• Rebel Heart [ 2015]

• US Sales: 250 thousand sales
• Rest of the world Sales: 650 thousand units
• Total Sales: 900 thousand units

IMG_2786.png




• Madame X [ 2019]

• US Sales: 150 thousand units
• Rest of the world sales: 150 thousand units
• Total Sales: 300 thousand units

IMG_2788.jpeg




• Album Sold in the USA: 72.5 million units
• Rest of the World Sales: 127.5 million units
• Total Albums Sold Worldwide: 200 million units


Singles sales: 100 million units

• Total Album and singles sold: 300 million units


• TOP 5 Selling Albums:


• The Immaculate collection (1990): 29 million copies
• True Blue (1986): 23.9 million copies
• Like a Virgin (1984): 21.7 million copies
• Ray of Light (1998): 16 million copies
• Like a Prayer (1989): 15 million copies

• Η Madonna είναι η πιο πετυχημένη female artist όλων των εποχών καθώς έχει πουλήσει 300 εκατομμύρια album και singles. Αν βάλουμε μέσα και τα streaming services τότε οι πωλήσεις φτάνουν τα 450 εκατομμύρια. Δίκαια έχει τον τίτλο “Queen of pop music” καθώς το impact που έχει σαν καλλιτέχνης δεν το έχει καμία άλλη γυναίκα τραγουδίστρια. Βέβαια δεν συμφωνώ με τον χαρακτήρα της καθώς είναι αρκετά provocative για εμένα. Παρόλο αυτά σαν τραγουδίστρια μου αρέσει αρκετά.

• Από το 1983-1992 ήταν σταθερά Νο1 σε πωλήσεις σε παγκόσμια βάση μεταξύ όλων των Female artist. Από το 1993 και μετά οι πωλήσεις άρχισαν να μειώνονται λόγω του boycott που βίωσε η τραγουδίστρια στις ΗΠΑ. Το 1998 επανηλθε δυναμικά με το Ray of light με το οποίο κέρδισε 3 βραβεία Grammy. Όμως μετά το 2005 δεν κατάφερε να βγάλει κάποιο σπουδαίο Hit με αποτέλεσμα οι πωλήσεις να είναι αρκετά χαμηλές.

• Προσωπικά θεωρώ την περίοδο 1983-1990 την καλύτερη της Madonna καθώς τα albums “Madonna”, “True Blue”, “Like a prayer” και “Immaculate Collection” τα θεωρώ έργα τέχνης από κάθε άποψη. Από το 1992 και μετά προσωπικά δεν υπάρχει κάποιο album που να μου αρέσει καθώς θεωρώ ότι έχασε την λάμψη που είχε τα πρώτα 10 χρόνια της καριέρας της αν και το Ray of Light θεωρείται από τους fan της ως το καλύτερο album που έβγαλε ποτέ.


@Micro , @Grand Duchess , @Kate1914 ,@chester20080 ελπίζω να σας άρεσε αυτό το αφιέρωμα 😉😉.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top