Το μέλλον των Ελλήνων

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Χωρίς υποδιαιρέσεις; :dash1:

Ναι. Οπως ήταν η δραχμή πχ. Οπως τη ζήσαμε εμείς. Δεν είχε πιο κάτω. Πενηνταράκι ας πούμε όπως παλαιότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το γεγονός πως θα μειωθεί τόσο πολύ ο πληθυσμός δεν είναι θετικό. Το θεμα είναι να μην φτάσουμε εκεί, όχι να δούμε τα θετικά αυτής της κατάστασης. Παρόλα αυτά, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχει μείωση, από το 2010 και μετά που άρχισε η πολιτική εξουσία να εφαρμόζει πολιτικές οι οποίες είναι καταστροφικές, η ζωή στην Ελλάδα είναι σχεδόν ανυπόφορη.

Γιατί δεν είναι θετικό Chris; Εξαρτάται. Δεν νομίζεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω καλά τα πηγαίναμε με εθνικό νόμισμα. Most of the time.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,730 μηνύματα.
Ναι. Οπως ήταν η δραχμή πχ. Οπως τη ζήσαμε εμείς. Δεν είχε πιο κάτω. Πενηνταράκι ας πούμε όπως παλαιότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γιατί δεν είναι θετικό Chris; Εξαρτάται. Δεν νομίζεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω καλά τα πηγαίναμε με εθνικό νόμισμα. Most of the time.
Δεν νομίζω ότι είναι θετικό που ο κόσμος αναγκάζεται να μεταναστεύει επειδή η χώρα του δεν προσφέρει τα απαραίτητα για να ζήσει. Με αυτό το σκεπτικό το εννοώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν είναι κακό το 5.500.000 πληθυσμός. Αρκεί αυτός ο πληθυσμός να αποτελείται από άτομα με παιδεία, χαρακτήρα, και ευστροφία. Είναι μάλλον το ιδανικό. Εξυπνα ατομα που ομονοούν τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα από ομάδες που διαφωνούν για ανόητους λόγους χωρίς να επέρχονται αλλαγές για δεκαετίες ολόκληρες. Επιπλέον σε οτι αφορά το μέλλον της Ελλάδας μάλλον θα ήθελα να δω μια αλλαγή ακόμα. Να επιστρέψουμε σε εθνικό νόμισμα χωρίς υποδιαιρέσεις της μονάδας για να αντιλαμβανόμαστε την πλήρη αξία του και σε μορφή που να μπορούμε να το μετρήσουμε. (Οχι κινέζικο e-γουάν ή e-euro). Χωρίς να εξέλθουμε όμως από την Ευρωπαική ένωση. Πιστεύω θα ήταν το ιδανικό.

Ποιος είσαι εσύ ως χώρα που θα θέσεις αυτές τις αξιώσεις και σε ποιους; Έχω βαρεθεί να διαβάζω ροζ-συννεφάκηδες. Συγγνώμη αλλά η Ελλάδα από τότε που ιδρύθηκε με καταστατικό χωραφιού, το λεγόμενο πρωτόκολλο του Λονδίνου, αποτελεί προτεκτοράτο αυτών που την ορίζουν ως νομική έννοια κράτους, της κάνουν εισαγωγές από καπότες με γέμιση φρούτου μέχρι πολεμικά αεροπλάνα, παίρνουν πολλούς νέους για μεταπτυχιακές σπουδές με απόσβεση στη δική τους οικονομία και φυσικά την δανείζουν λεφτά για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις. Δεν είμαστε ακριβώς αποικία αφρικανικού τύπου με σύστημα υποτέλειας φεουδάρχη αλλά δεν έχουμε πολιτική γραμμή ανεξαρτησίας σε αποφάσεις, όπως για παράδειγμα η Ολλανδία που αναγράφεται ως κυρίαρχο κράτος των Ολλανδών και η Ελλάδα δηλώνεται ως χώρα. Υπάρχει μια διαφορά διπλωματικού τύπου σε αυτή την λεξιλογική λεπτομέρεια. Ιδανικά θα ήθελα και εγώ ο κατώτατος μισθός στην Ελλάδα να ήταν 5000 ευρώ καθαρά το μήνα και να ...κάθομαι. Όμως; :bye2:
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ποιος είσαι εσύ ως χώρα που θα θέσεις αυτές τις αξιώσεις και σε ποιους; Έχω βαρεθεί να διαβάζω ροζ-συννεφάκηδες.

Δε σου προσέφερε τίποτα η χώρα σου καθώς μεγάλωνες; Αν ναι τα έκαναν οι προηγούμενοι. Αν όχι πρέπει να δεις τι θα κάνεις. Αν κάποιος δεν προσφέρει τίποτα στους άλλους αυτόματα εντάσσεται στην κατηγορία "μη χρήσιμος". Τα σκουπίδια βρίσκονται σε αυτή τη κατηγορία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Γιατί απομονώνεις το κομμάτι που θέλεις να ακούσεις; Τι ακριβώς να μου προσέφερε; Ανεργία νέων ανθρώπων; Μιζέρια; Θρησκευτικό μεσαίωνα; Νέοι με συντηρητικές απόψεις που ζουν ως γέροι; Λοβοτομημένη αριστερή και δεξιά προπαγάνδα με εμφυλιοπολεμικά μίση; Σπουδές με ποιότητα αλλά και οργάνωση εκπαιδευτικής διαδικασίας κάτω του μετρίου; Υποθήκευση της δημόσιας κινητής και ακίνητης περιουσίας σε ξένους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς; Τι μπορεί να προσφέρει κανείς σε ένα τέτοιο κλίμα; Λίγος ρεαλισμός δεν βλάπτει. Η αγάπη για την πατρίδα δεν φτάνει.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γιατί απομονώνεις το κομμάτι που θέλεις να ακούσεις; Τι ακριβώς να μου προσέφερε; Ανεργία νέων ανθρώπων; Μιζέρια; Θρησκευτικό μεσαίωνα; Νέοι με συντηρητικές απόψεις που ζουν ως γέροι; Λοβοτομημένη αριστερή και δεξιά προπαγάνδα με εμφυλιοπολεμικά μίση; Σπουδές με ποιότητα αλλά και οργάνωση εκπαιδευτικής διαδικασίας κάτω του μετρίου; Υποθήκευση της δημόσιας κινητής και ακίνητης περιουσίας σε ξένους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς; Τι μπορεί να προσφέρει κανείς σε ένα τέτοιο κλίμα; Λίγος ρεαλισμός δεν βλάπτει. Η αγάπη για την πατρίδα δεν φτάνει.

Να φανταστώ Ελληνικά ήξερες να γράφεις εκ γενετής; Σε τι άλλο να σου απαντήσω οτι είμαστε προτεκτοράτο; Ισως δεν ισχύει αυτό που λες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Να φανταστώ Ελληνικά ήξερες να γράφεις εκ γενετής; Σε τι άλλο να σου απαντήσω οτι είμαστε προτεκτοράτο; Ισως δεν ισχύει αυτό που λες.

Mια χώρα δεν είναι προτεκτοράτο όταν:

- δεν χρωστάει ούτε σεντς σε δανειστές
- ελέγχει τα σύνορά της και σε επίπεδο στατιστικής περιφερειακής ανάλυσης
- μεριμνά για την κοινωνική ευημερία μέσω κανονικών επαγγελμάτων και όχι με δουλίτσες μέσω επιδοματικής στήριξης μέσω ΕΣΠΑ κτλ που ουσιαστικά μειώνουν την οικονομική κυριαρχία της με νέα δάνεια
- δεν στηρίζει την οπλική άμυνα αποκλειστικά σε αγορές από ξένες οικονομικές δυνάμεις
- δεν στηρίζει την καταναλωτική οικονομία αποκλειστικά σε εισαγωγές από ξένες οικονομικές δυνάμεις
- παράγει ακόμη και ευτελή καταναλωτικά προϊόντα π.χ. καρφίτσες, γραφική ύλη, χερούλια για κατσαρόλες, προφυλακτικά, κτλ
- παράγει επιστημονική και τεχνολογική καινοτομία με εισροή κεφαλαίων καθώς την "πουλάει" σε άλλες χώρες μέσω κίνησης φοιτητών, ακαδημαϊκού προσωπικού ή και μέσω προώθησης βιομηχανικής τεχνολογίας
- δεν έχει ΜΜΕ που να φιλτράρουν την είδηση με βάση τα προωθούμενα συμφέροντα από ξένους ή εγχώριους παράγοντες
- δεν έχει για πολιτικούς πρώην ηθοποιούς, τηλεαστέρες μαϊντανούς ή και απόγονους "τζακιών" που θεωρούν τον εαυτό τους κληρονομικό δικαίωμα την πολιτική αφού δεν έχουν άλλο επάγγελμα να κάνουν!
- η δημόσια πολιτική και κοινωνική ζωή δεν επηρεάζεται από δημόσιους υπαλλήλους καθ' αποκλειστικότητα συνδικαλιστές ή αποτυχημένους εκλεγμένους πολιτικούς ως "διευθυντές ή προέδρους δημοσίων οργανισμών" που προωθούν κοινωνικά δικαιώματα βασιζόμενοι σε ατομικά συμφέροντα

Τι από όλα αυτά έχει πετύχει η χώρα μας στα 200 χρόνια ελευθερίας; Ή μάλλον έχει ξεκινήσει ποτέ διάλογος για να ξεκινήσουμε με κάποιο από τα παραπάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Mια χώρα δεν είναι προτεκτοράτο όταν:

- δεν χρωστάει ούτε σεντς σε δανειστές
- ελέγχει τα σύνορά της και σε επίπεδο στατιστικής περιφερειακής ανάλυσης
- μεριμνά για την κοινωνική ευημερία μέσω κανονικών επαγγελμάτων και όχι με δουλίτσες μέσω επιδοματικής στήριξης μέσω ΕΣΠΑ κτλ που ουσιαστικά μειώνουν την οικονομική κυριαρχία της με νέα δάνεια
- δεν στηρίζει την οπλική άμυνα αποκλειστικά σε αγορές από ξένες οικονομικές δυνάμεις
- δεν στηρίζει την καταναλωτική οικονομία αποκλειστικά σε εισαγωγές από ξένες οικονομικές δυνάμεις
- παράγει ακόμη και ευτελή καταναλωτικά προϊόντα π.χ. καρφίτσες, γραφική ύλη, χερούλια για κατσαρόλες, προφυλακτικά, κτλ
- παράγει επιστημονική και τεχνολογική καινοτομία με εισροή κεφαλαίων καθώς την "πουλάει" σε άλλες χώρες μέσω κίνησης φοιτητών, ακαδημαϊκού προσωπικού ή και μέσω προώθησης βιομηχανικής τεχνολογίας
- δεν έχει ΜΜΕ που να φιλτράρουν την είδηση με βάση τα προωθούμενα συμφέροντα από ξένους ή εγχώριους παράγοντες
- δεν έχει για πολιτικούς πρώην ηθοποιούς, τηλεαστέρες μαϊντανούς ή και απόγονους "τζακιών" που θεωρούν τον εαυτό τους κληρονομικό δικαίωμα την πολιτική αφού δεν έχουν άλλο επάγγελμα να κάνουν!
- η δημόσια πολιτική και κοινωνική ζωή δεν επηρεάζεται από δημόσιους υπαλλήλους καθ' αποκλειστικότητα συνδικαλιστές ή αποτυχημένους εκλεγμένους πολιτικούς ως "διευθυντές ή προέδρους δημοσίων οργανισμών" που προωθούν κοινωνικά δικαιώματα βασιζόμενοι σε ατομικά συμφέροντα

Τι από όλα αυτά έχει πετύχει η χώρα μας στα 200 χρόνια ελευθερίας; Ή μάλλον έχει ξεκινήσει ποτέ διάλογος για να ξεκινήσουμε με κάποιο από τα παραπάνω;

Οταν αναφέρεις την έννοια "προτεκτοράτο" το μυαλό μου πάει σε μια πολιτεία η οποία δεν είναι σε θέση να προστατευτεί από εξωτερικές και εσωτερικές απειλές και καταφεύγει στη βοήθεια τρίτων, δυνατότερων με αυτό το σκοπό. Αυτό θεωρώ πως απέχει πολύ από την Ελληνική κοινωνία.

Τώρα αυτό που κάνεις είναι αναφέρεις 1) Οτι δεν λειτουργεί βέλτιστα στην Ελλάδα. 2) Οτι δεν λειτουργεί καλά κατά τη γνώμη σου 3) Οτι θα μπορούσε να λειτουργήσει με διαφορετικό τρόπο όπως σε άλλες χώρες. Και από εκεί επιχειρηματολογείς και λες οτι η χώρα μας είναι για πέταμα. Στην ουσία είναι σαν να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ενώ εγώ το βλέπω μισογεμάτο. Και όπως σου είπα πριν αρχίσεις να σκέπτεσαι τι προνόμια απολαμβάνεις ως Ελληνας πρέπει να αναλογιστείς και ποιά είναι η δική σου προσφορά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Αν ήταν κατά την προσωπική γνώμη μου, δεν θα είχαμε τόσα θέματα ως χώρα με το σημαντικότερο την κοινωνική κρίση πάνω στην οποία έχουν καταστραφεί δυο γενιές επαγγελματικά τελείως. Δυστυχώς η χώρα μου με τον τρόπο της μου το είπε στα μούτρα ότι δεν με θέλει να συνεισφέρω. Το ποτήρι έχει αδειάσει γιατί πάντα αδειανό ήταν αφού ποτέ δεν έγινε το κράτος σωστό εξ' αρχής. Όταν ιδρύθηκε το νεοελληνικό κράτος δημιουργήθηκε με όρους δουλοπαροικίας. Τώρα μετά από 2 αιώνες, δεν έχουμε κάνει και μεγάλα άλματα ανεξαρτησίας ώστε να αποκτήσουμε την δική μας ταυτότητα σαν νέοι Έλληνες. Το 100% της θεμελιακής γνώσης των σπουδών σε τομείς των Θετικών, Οικονομικών και Τεχνολογικών επιστημών είναι γνώση παραγόμενη από άλλες χώρες άσχετα αν κομπάζουμε ότι πριν 2000 χρόνια κάποιος Πυθαγόρας, Αρχιμήδης και άλλοι έθεσαν τη βάση της επιστήμης. Λόγω συγκυριών και άλλων αιτιών έχουμε μείνει σε αυτή την βάση. Σημασία έχει ότι άλλοι λαοί σήμερα βγάζουν εκατομμύρια ευρώ από την δική τους συνεισφορά και εξέλιξη της επιστήμης στην κοινωνία τους πρωτίστως, δίνοντας κάτι από αυτό και στην Ελλάδα για να σπουδάζουν οι νέοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,575 μηνύματα.
Όλοι έχουν παράπονα με την Ελλάδα και θέλουν αλλαγές αλλά μόλις τους λες να ψηφίσουν πατριωτικό κόμμα βγάζουν φουσκάλες. Μη θέλετε αλλαγές όταν ψηφίζετε ξανά και ξανά τα ίδια κόμματα ή δεν ψηφίζετε καν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Όλοι έχουν παράπονα με την Ελλάδα και θέλουν αλλαγές αλλά μόλις τους λες να ψηφίσουν πατριωτικό κόμμα βγάζουν φουσκάλες. Μη θέλετε αλλαγές όταν ψηφίζετε ξανά και ξανά τα ίδια κόμματα ή δεν ψηφίζετε καν.

Τα πατριωτικά κόμματα ή όσα εργαλειοποιούν τη λέξη πατρίδα στο καταστατικό τους δίνουν έμφαση μόνο στο εθνικο-απελευθερωτικό ιδεώδες και δεν υπάρχει πρόγραμμα χώρας για τον 21ο και 22ο αιώνα.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το 100% της θεμελιακής γνώσης των σπουδών σε τομείς των Θετικών, Οικονομικών και Τεχνολογικών επιστημών είναι γνώση παραγόμενη από άλλες χώρες άσχετα αν κομπάζουμε ότι πριν 2000 χρόνια κάποιος Πυθαγόρας, Αρχιμήδης και άλλοι έθεσαν τη βάση της επιστήμης.
Δυστυχώς και στις ανθρωπιστικές-κλασικές σπουδές η κατάσταση είναι τραγική. Υπάρχουν χώρες που είναι πολύ πιο μπροστά. Σκέψου ότι σε ορισμένες θεωρητικές σχολές στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο τα προτεινόμενα συγγράμματα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και γραμματείας καθώς και αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και φιλοσοφίας να είναι ξένων καθηγητών (Γερμανών, Άγγλων κ.λ.π)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Δυστυχώς και στις ανθρωπιστικές-κλασικές σπουδές η κατάσταση είναι τραγική. Υπάρχουν χώρες που είναι πολύ πιο μπροστά. Σκέψου ότι σε ορισμένες θεωρητικές σχολές στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο τα προτεινόμενα συγγράμματα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και γραμματείας καθώς και αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και φιλοσοφίας να είναι ξένων καθηγητών (Γερμανών, Άγγλων κ.λ.π)

Tραγικό και αυτό. Πονάει περισσότερο καθώς η χώρα μας σε διαφορετική μορφή πριν 2000 χρόνια ήταν ο τόπος γέννησης της φιλοσοφικής επιστήμης και της επιστημονικής σκέψης, πάνω στην οποία θεμελιώνονται τα μαθηματικά ως αρχή της σύγχρονης τεχνολογίας. Μετά από εκεί μπορεί όντως να περάσαμε το σκοτάδι της Βυζαντινής και Οθωμανικής περιόδου αλλά στην σύγχρονη περίοδο, κάποιες εμβληματικές μορφές των σύγχρονων Μαθηματικών σαν τον Καραθεοδωρή το Ελληνικό κράτος τον αξιοποίησε να διδάσκει Γενικά Μαθηματικά για φοιτητές Χημείας πρώτου εξαμήνου ή πιο σύγχρονα, για την περίπτωση του κορυφαίου φυσικού κ.Νανόπουλου με το Τμήμα Φυσικής του Καποδιστριακού, όπου το Τμήμα αυτόν τον έκρινε ανεπαρκή.

Νόμιζα ότι αυτή η παράδοση για έρευνα στην κλασική αρχαιότητα από ξένους καθηγητές είχε σταματήσει στα πρώτα 10 χρόνια ίδρυσης του Καποδιστριακού. Είχα διαβάσει ότι κατά την ίδρυση του Καποδιστριακού ως Οθωνικού Πανεπιστημίου το 1837, η βασική έρευνα στις φιλοσοφικές και θεολογικές επιστήμες μέρος της οποίας ήταν τα μαθηματικά και η (μετα)φυσική στηριζόταν σε διδακτορικές εργασίες Ελλήνων που είχαν σπουδάσει στη Γερμανία, Ιταλία (Μπολόνια / Πάντοβα) ή Γαλλία κυρίως. Η Αγγλία ακόμη δεν είχε τέτοια "έξαρση" με σπουδές. Εννοείται ότι τότε ήταν λογικό καθώς δεν υπήρχε προϊστορία Πανεπιστημιακών σπουδών στην Ελλάδα για να βγουν νέοι Έλληνες ακαδημαϊκοί εν καιρώ της Οθωμανικής κατοχής. Αλλά μετά από 200 χρόνια βλέπω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Τελικά ζούσα σε σύννεφο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τα πατριωτικά κόμματα ή όσα εργαλειοποιούν τη λέξη πατρίδα στο καταστατικό τους δίνουν έμφαση μόνο στο εθνικο-απελευθερωτικό ιδεώδες και δεν υπάρχει πρόγραμμα χώρας για τον 21ο και 22ο αιώνα.


Πάνω σε αρλούμπες και σε κούφιες ιδέες βασίζονται. Δρανε καιροσκοπικά εκμεταλλευόμενοι οικονομικές και μεταναστατευτικες κρίσεις. Η πατριδοκαπηλία ειναι το ψωμοτύρι του μέσο Νέο-έλληνα πολιτικού.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αν ήταν κατά την προσωπική γνώμη μου, δεν θα είχαμε τόσα θέματα ως χώρα με το σημαντικότερο την κοινωνική κρίση πάνω στην οποία έχουν καταστραφεί δυο γενιές επαγγελματικά τελείως. Δυστυχώς η χώρα μου με τον τρόπο της μου το είπε στα μούτρα ότι δεν με θέλει να συνεισφέρω. Το ποτήρι έχει αδειάσει γιατί πάντα αδειανό ήταν αφού ποτέ δεν έγινε το κράτος σωστό εξ' αρχής. Όταν ιδρύθηκε το νεοελληνικό κράτος δημιουργήθηκε με όρους δουλοπαροικίας. Τώρα μετά από 2 αιώνες, δεν έχουμε κάνει και μεγάλα άλματα ανεξαρτησίας ώστε να αποκτήσουμε την δική μας ταυτότητα σαν νέοι Έλληνες. Το 100% της θεμελιακής γνώσης των σπουδών σε τομείς των Θετικών, Οικονομικών και Τεχνολογικών επιστημών είναι γνώση παραγόμενη από άλλες χώρες άσχετα αν κομπάζουμε ότι πριν 2000 χρόνια κάποιος Πυθαγόρας, Αρχιμήδης και άλλοι έθεσαν τη βάση της επιστήμης. Λόγω συγκυριών και άλλων αιτιών έχουμε μείνει σε αυτή την βάση. Σημασία έχει ότι άλλοι λαοί σήμερα βγάζουν εκατομμύρια ευρώ από την δική τους συνεισφορά και εξέλιξη της επιστήμης στην κοινωνία τους πρωτίστως, δίνοντας κάτι από αυτό και στην Ελλάδα για να σπουδάζουν οι νέοι.

Το επάγγελμα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή. Δε σε ξέρω βέβαια αλλά ίσως θα μπορούσες να προσπαθήσεις περισσότερο. Ποτέ δεν ξέρεις ποιός μπορεί να χρειαστεί τη βοήθεια σου και κυρίως τις γνώσεις σου. Πιστεύω οτι ο άνθρωπος μαθαίνει πολύ περισσότερο μόνος του παρά μέσω της διδασκαλίας κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος. Οντως οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν σπουδαίοι. Αυτό για τα εκατομμύρια ευρώ δεν θα το σχολιάσω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μόνοι Έλληνες που έχουν μέλλον είναι όσοι φύγουν απο την Ελλάδα.


inset-change_my_mind_meme-001-768x562.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,575 μηνύματα.
Τείνω να συμφωνήσω με αυτό. Αν στις εκλογές δεν προκύψει Βουλή με σοβαρό πατριωτικό κόμμα να κάνει μία σωστή εθνική αντιπολίτευση τότε πράγματι η μετανάστευση είναι η μόνη λύση. Λαός που δεν θέλει να βοηθηθεί αξίζει πάντα τα χειρότερα. Ας μείνουν εδώ με τον Μητσοτάκη, τον Τσίπρα και όλη την παλιοφάρα.

Δυσοίωνο το μέλλον των Ελλήνων.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Το επάγγελμα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή. Δε σε ξέρω βέβαια αλλά ίσως θα μπορούσες να προσπαθήσεις περισσότερο. Ποτέ δεν ξέρεις ποιός μπορεί να χρειαστεί τη βοήθεια σου και κυρίως τις γνώσεις σου. Πιστεύω οτι ο άνθρωπος μαθαίνει πολύ περισσότερο μόνος του παρά μέσω της διδασκαλίας κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος. Οντως οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν σπουδαίοι. Αυτό για τα εκατομμύρια ευρώ δεν θα το σχολιάσω.

Θεωρώ ότι έχω προσπαθήσει πολύ περισσότερο από τον μέσο και μέτριο προς το χειρότερο, Έλληνα. Βέβαια δεν θα καθίσω να κάνω λιβάνισμα του εαυτού μου σε ένα φόρουμ και πόσο μάλλον με άτομα που δεν με ξέρουν. Είναι τραγικό να μου κάνεις "νουθεσία" ότι πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο σε κάτι που δεν ορίζουμε ακριβώς με κάποιο μέτρο σύγκρισης. Για να λέω την γνώμη μου μέχρι ώρας, δεν είμαι τυχαίος και ούτε γεννήθηκα χθες το πρωί.

Καλώς ή κακώς για την εποχή μας, το επάγγελμα δίνει αυτοπραγμάτωση στον άνθρωπο. Οι σοσιαλιστικές αρλούμπες ότι το επάγγελμα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή δίνουν πάτημα σε πολιτικούς να ταϊζουν επιδόματα νέους αντί για κανονικές δουλειές. Επίσης, η χλιαρή διάθεση για κανονικό επάγγελμα συνήθως σημαίνει ότι υπάρχει οικογενειακό λίπος και άρα τα τέκνα κοπροσκυλιάζουν, σοβαρή κατάθλιψη είτε λοβοτομή συγκεκριμένου ιδεολογικού χώρου που όσοι την εκφράζουν συνήθως έχουν βολευτεί με κάποιον τρόπο στην κατάσταση αυτή και απλά κάνουν γενικόλογη κριτική εκ του ασφαλούς. Στην Ελλάδα ναι, όντως κάποιοι έχουν βολευτεί με την κατάσταση σουξουμουξου μανταλάκια (κλείνουν το μάτι εκ του πονηρού με νόημα) και κάνουν κριτική για την άλλη μερίδα των αβόλευτων σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Απίστευτο...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,730 μηνύματα.
Θεωρώ ότι έχω προσπαθήσει πολύ περισσότερο από τον μέσο και μέτριο προς το χειρότερο, Έλληνα. Βέβαια δεν θα καθίσω να κάνω λιβάνισμα του εαυτού μου σε ένα φόρουμ και πόσο μάλλον με άτομα που δεν με ξέρουν. Είναι τραγικό να μου κάνεις "νουθεσία" ότι πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο σε κάτι που δεν ορίζουμε ακριβώς με κάποιο μέτρο σύγκρισης. Για να λέω την γνώμη μου μέχρι ώρας, δεν είμαι τυχαίος και ούτε γεννήθηκα χθες το πρωί.

Καλώς ή κακώς για την εποχή μας, το επάγγελμα δίνει αυτοπραγμάτωση στον άνθρωπο. Οι σοσιαλιστικές αρλούμπες ότι το επάγγελμα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή δίνουν πάτημα σε πολιτικούς να ταϊζουν επιδόματα νέους αντί για κανονικές δουλειές. Επίσης, η χλιαρή διάθεση για κανονικό επάγγελμα συνήθως σημαίνει ότι υπάρχει οικογενειακό λίπος και άρα τα τέκνα κοπροσκυλιάζουν, σοβαρή κατάθλιψη είτε λοβοτομή συγκεκριμένου ιδεολογικού χώρου που όσοι την εκφράζουν συνήθως έχουν βολευτεί με κάποιον τρόπο στην κατάσταση αυτή και απλά κάνουν γενικόλογη κριτική εκ του ασφαλούς. Στην Ελλάδα ναι, όντως κάποιοι έχουν βολευτεί με την κατάσταση σουξουμουξου μανταλάκια (κλείνουν το μάτι εκ του πονηρού με νόημα) και κάνουν κριτική για την άλλη μερίδα των αβόλευτων σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Απίστευτο...
Μια θεωρία, επειδή δεν την συμμερίζεσαι εσύ, δεν σημαίνει πως είναι και αρλούμπα. Ο πλανήτης αλλά και η ανθρωπότητα, αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα εξαιτίας του οικονομικού ''ρεαλισμού'' που εφαρμόζεται εδώ και πολύ καιρό. Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε, πως είναι ''ρεαλιστικό και ''φυσιολογικό'' να κατέχουν 5 τύποι ένα τεράστιο ποσοστό του πλούτου αλλά αν κάνουμε κριτική λέμε αρλούμπες και πετάμε με συννεφάκια. Η εργασία έχει γίνει ιερή, διότι δεν είναι και τόσο εύκολο να κατανοήσει κάποιος πως γεννιέται για να παράγει όσο περισσότερο γίνεται έτσι ώστε να υπάρχει η πιθανότητα να καταναλώνει ό,τι μπορεί (πάντα με το άγχος της ανεργίας). Προσωπικά δεν πιστεύω πως κάποιος πραγματώνεται με το οκτάωρο, το γεγονός πως η εργασία (με την σημερινή της μορφή) έχει φτάσει στο σημείο να θεωρείται το σημαντικότερο πράγμα για την άνθρωπο, λέει πολλά.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά έτσι όπως είμαστε οι Έλληνες δεν μας βλέπω να έχουμε μέλλον, ούτε ότι θα λείψουμε από κανέναν δηλαδή.

Ένας λαός που δεν παράγει σχεδόν τίποτα, αποτελούμενος κατά πλειοψηφία από κάφρους, λαμόγια, θρησκόληπτους, μισαλλόδοξους που υμνούν τα μεγαλεία της αρχαίας Ελλάδας (για την οποία δεν γνωρίζουν σχεδόν τίποτα), κομματόσκυλα και ετοιμους να πουλήσουν τα "ιδανικά" τους για λίγα ευρω παραπάνω.

Οπότε η λύση είναι η αλλαγή, η ριζική αλλαγή μας, αλλιώς θα σβήσουμε αργά, γιατί δεν έχουμε και κάποιο εποικοδομητικό λόγο ύπαρξης, σαν νεοέλληνες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top