Το να είσαι σκύλος στην Ελλάδα

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Σκοπός του συγγραφέα δεν ήταν σίγουρα το να σου χαλάσει τη διάθεση.. Το έκανε προφανώς για να ευαισθητοποιήσει μερικούς και να κοιτάξουν πέρα απο τον εαυτούλη τους, να κάνει μερικούς άλλους ν'αλλάξουν στάση απέναντι στα αδέσποτα κτλ.. Και πιστέψτε με, δεν υπερβάλλει καθόλου.. Μα καθόλου όμως.. Συμβαίνουν κάθε μέρα αυτά, όπως και πολλά άλλα..
Ένιγουέι, οκ ρε djohn, σου ζήτησε κανείς να ασχοληθείς με τα αδέσποτα ορ σάμθινγκ ή να δώσεις χρήματα ή δεν ξέρω τι άλλο περιγράφεις.. Απλά σου λέμε οτι ο συγγραφεύς δεν το παραγάμ*σε καθόλου. Την αλήθεια έγραψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λοιπόν

Κατ αρχάς Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα σκυλιά, γατιά, πάντα, κοάλα, γύπες, έντομα, δάση, ++++++++++ (+ότι άλλο ζωντανό υπάρχει στον πλανητη μας και υποφέρει).. Στο τέλος δεν θα έχω εγώ να φάω, και θα χρειάζομαι κάποιον να ασχοληθεί με μένα....

Στέλνω χρήματα (όχι ότι μου περισσεύουν) από το εισόδημα ΜΟΥ (και όχι του μπαμπά ή της μαμάς) για να βοηθάω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σε τριτοκοσμικές χώρες...

Τώρα γιατί το παραγάμησε ο συγγραφές? Γιατί σε ψυχοπλακώνει / σου γαμάει την διάθεση/ σε κάνει να αισθάνεσαι τύψεις για κάτι που δεν φταις...

Θα προτιμούσα απλά να προβάλλει μία κατάσταση (και καλά θα εκάνε)...

Με το να με αηδιάζει με τις φωτό αυτές (ή με κάτι άλλες φωτό που κυκλοφορούν όχι μόνο για σκυλιά αλλά και για ανθρώπους/μωρά σε chain letters) τι θα καταφέρει? Να μου χαλάσει την μερα?

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ... ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩς ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ.. ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΚΟΥΔΕΣ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΕΛΩΝΕΣ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΛΑΙΝΕΣ ΟΥΤΕ..... ++++

(ΟΥΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ, εκτός απ το να στέλνω λίγα χρήματα)

djohn

out


Υπάρχει και η θεάρεστη προπαγάνδα και στα πλαίσια αυτής κινείται η δράση. Αν δεν σου χαλάσει τη μέρα δεν πρόκειται να συνειδητοποιήσεις τίποτα. Η απλή προβολή μιας κατάστασης τι να λέει; Έχουμε αποδείξει ότι έχουμε πλήρη ανοσία. 20 χρόνια γράφουν πάνω τα πακέτα τσιγάρων ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία. Κανένας, όμως, δεν το μείωσε ή δεν το έκοψε πριν δει πάνω στα πακέτα του τις φωτογραφίες με σάπια, καπνισμένα και κατάμαυρα πνευμόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
παντως τζον να ξες οτι αν δεν ασχοληθεις με τα δαση,ζωα και οικοσυστηματα γενικα συντομα θα ασχοληθουν αυτα μαζι σου (ή εστω με τα παιδια σου) και τα αποτελεσματα δεν θα σου αρεσουν καθολου,το υπογραφω..

καλα κανεις και θετεις σε πρωτη γραμμη τον ανθρωπο αλλα σε γενικοτερο επιπεδο η σχεση και η εξαρτηση αναμεσα στα ζωα,τα φυτα και τον ανθρωπο ειναι σαφως μεγαλυτερη απο αυτην που βλεπουμε επιφανειακα..βασικες αρχες της οικολογιας και της βιολογιας,you see.

συγκεκριμενα στο θεμα των αδεσποτων (γιατι οσο να ναι εγω ξεφυγα λιγακι) με καλυψαν οι προλαλησαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λοιπόν djohn, είναι από τις λίγες φορές, που διαφωνώ τελείως μαζί σου. Εντάξει τα chain letters που μου στέλνουν, δεν τα ανοίγω καν, το έχω μάθει το κόλπο. Όμως αυτό το κείμενο, αν και τραβηγμένο, δείχνει μια αλήθεια. Είναι παράδειγμα προς αποφυγήν. Εντάξει κάποιος θα μπορούσε να σκεφτεί και τι έγινε, το επέστρεψε στο περιβάλλον του. Το σκυλί αυτό, αφού το πήραν από την οικογένειά του, το έκαναν ένα σκυλί του σαλονιού, το πέταξαν στο δρόμο. Αυτό συμβαίνει πολλές φορές. Το ζώο αυτό δεν μπορεί να επιβιώσει μετά από αυτό επειδή δεν έχει μάθει να είναι ανεξάρτητο. Είναι σαν να σε άφηναν εσένα στην ζούγκλα, και να σου πουν ΖΗΣΕ. Αμφιβάλλω αν θα άντεχε κανείς από εμάς για πάνω από μια βδομάδα (μην πω και μερικές μέρες).
Με τις πράξεις μας αυτές καταστρέφουμε τις ζωές αυτών των πλασμάτων, που δεν είναι άνθρωποι μεν, αλλά έχουν και αυτά το ίδιο δικαίωμα για ζωή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Το δικό μου σκυλάκι ψόφησε προχθές… εγώ δεν έκλαψα μεν αλλά οι αδερφές μου ακόμα και τώρα κλαίνε…
Α btw αν αναρωτιέστε για το που πήγαν τα αδέσποτα σκυλιά στο Βαρδάρη(Ένα μέρος στο κέντρο της Θεσσαλονίκης) ψάξτε καλύτερα να τα βρείτε σε Κανά κινέζικο εστιατόριο :P νέα σπεσιαλιτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
τροεμερο κειμενο και με μεγαλη ουσια..... στο τελευταιο που λες αυμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου, δηλαδη αν καποιος θελει να παρει ενα ζωο ας παρει ενα αδεσποτο, ή απο ενα φιλοζωικο ομιλο..... εχω μιλησει με πολλους που λενε οτι θα παρουν ενα σκυλο απο ενα μαγαζι, που θα κανει 500-600 ευρω (και υπαρχουν και ακροβοτερα), και εγω οταν τους ακουω γινομαι καλως ή κακως εξαλλη, και τους εξηγω οτι υπαρχουν τοοοοοοοοοοοοσα αδεσποτα, και εκεινοι θα πανε να χωσουν μια τοσα λεφτα για να αγορασουν ενα!!....και οταν τους ρωταω τελικα γιατι δεν παιρνουν ενα αδεσποτο μου λενε "μα το αδεσποτο δεν ειναι ρατσας!"..... το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορω να πω για αυτους τους "ανθρωπους", ειναι οτι φερονται και σκεφτονται σαν γουρουνια.......και ξαναλεω..... ειναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπρω να πω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έχω ένα βλάκα συμμαθητή κομπλεξικό και τα σχετικά που έδωσε 1000φεύγα για να πάρει λουκανικόσκυλο και περηφανεύεται ότι είναι από τους 20 ιδιοκτήτες λουκανικόσκυλων στην ελλάδα...

η μαλακι@ σε όλο της το μεγαλείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
....σε κατι τετοια αναφερομουν κουερτι......:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ότι ο πολιτισμός του κάθε λαού φαίνεται από τον τρόπο που αντιμετωπίζει τους πιο αδύναμους είναι γεγονός... Τα αδέσποτα δεν έχουν πουθενά να πάνε. Κανέναν να τα ελέγξει.
Είναι δυστυχές το γεγονός ότι πολύ λίγα γίνονται από πλευράς κράτους για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Διαβάστε τι έγινε λίγες μέρες πριν στην γειτονιά μου! Μια γάτα εγλωβίστηκε σε ένα υπόγειο και νιαούριζε. Μετά από δύο ημέρες το είπε ένας, στον ιδιοκτήτη του υπογείου και απαντάει : ''Έχω πάρα πολλά πράγματα μέσα, και είναι δύσκολο να την βγάλω, οπότε θα την αφήσω να ψωφίσει''! Είναι δυνατόν ; Ντροπή.................................................... .:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ ρε φιλε, Ε Λ Ε Ο Σ....... μου φερνουν αηδια κατι τετοιοι τυποι.....:mad::sick::sick::sick::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Mα, πως μπορούν κάποιοι άνθρωποι να είναι τόσο αδιάφοροι? Δεν μιλάμε για άψυχα αντικείμενα..αλλά για ζωντανά πλάσματα.
Λυπάμαι αυτούς τους ανθρώπους γιατί δείχνουν μέσα από αυτά τα γεγονότα την παιδεία μας...και αν είναι αυτή..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι μπορείς να σώσεις κάποιο ζώο, από βέβαιο θάνατο, και να είσαι σαν να μην συμαβαίνει τίποτα είναι τραγικό και πάρα πολύ εκνευριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Τι να πω.. Απορώ με την αναισθησία οριμένων ανθρώπων.. Δηλαδή, πως μπορούν να το λένε τόσο άνετα, χωρίς καθόλου τύψεις? Εγώ όποτε βλέπω αδέσποτα, άρρωστα ζώα τα λυπάται η ψυχή μου και κάνω τα πάντα για να τα βοηθήσω κι εκείνος βοηθάει στον θάνατο μιας κακόμοιρης γάτας που παγιδεύτηκε? Αφού έτσι κι αλλιώς θα πάει που θα πάει στο υπόγειο, τόσο δύσκολο είναι να την βοηθήσει? Δεν αντέχω! :mad:
Το καλοκαίρι, γυρνώντας απο ένα καφε με την παρέα μου, ακούσαμε νιαουρίσματα. Αφού ψάξαμε κάμποση ώρα να δούμε απο που έρχονταν, ανακαλύψαμε ότι ενα γατάκι είχε παγιδευτεί στην μηχανή ενός αυτοκινήτου. Καθόμασταν, σκεφτόμασταν ποιανού ήταν το αμάξι... Περιμέναμε μία ώρα τουλάχιστον μπας κι έρθει, αλλά τίποτα. Προσπαθήσαμε να το βγάλουμε, αλλά πάλι τίποτα. Η παρέα μου έφυγε, όμως εγώ συνέχισα να περιμένω... Είχε βραδιάσει, εγώ όμως είχα μείνει εκεί και είχα υποσχεθεί στο γατάκι πως δεν θα το αφήσω... Μέχρι που ήρθε ένας 16ρης με ρώτησε γιατί έχω κάτσει κουλουρισμένη δίπλα απ' το αμάξι του πατέρα του (!) και όταν του είπα, έβγαλε τα κλειδιά απο την τσέπη, άνοιξε το καπό και το βγάλαμε... Δεν φαντάζεστε την ανακούφιση που ένιωσα όταν είδα μια μικροσκοπική μπάλίτσα να βγαίνει και να με κοιτάει, σαν να μου λέει "ευχαριστώ..." Το πήγαμε με εκείνον σε έναν κήπο λίγο πιο πέρα κι αφού το αφήσαμε, μου συστήθηκε και μου ζήτησε να βγούμε (τέλειο?:D). Εγώ βέβεια δεν είχα καιρο για τέτοια, αφού το κινητό μου είχε δεχθεί τουλάχιστον 15 αναπάντητες απο όλους, αλλά δεν το σήκωνα γιατί τους είχα θυμώσει που δεν έκατσαν μαζί μου :P.

(ΥΣ: Το γατάκι ζει και βασιλεύει :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μήπως είναι ένα γατάκι για το οποίο υπάρχει αγγελία στη στήλη για τα ζώα του περιοδικού Κ της καθημερινής; Ένα μαύρο με πλούσιο τρίχωμα; Γιατί κι αυτό έλεγε παγιδεύτηκε σε μηχανή αυτοκινήτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μήπως είναι ένα γατάκι για το οποίο υπάρχει αγγελία στη στήλη για τα ζώα του περιοδικού Κ της καθημερινής; Ένα μαύρο με πλούσιο τρίχωμα; Γιατί κι αυτό έλεγε παγιδεύτηκε σε μηχανή αυτοκινήτου.
Όχι καλέ, αυτό το περιστατικό είχε συμβεί το καλοκαίρι...
Γενικώς πολλά γατάκια παγιδεύονται σε μηχανές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, δε συνέβη το καλοκαίρι, αυτή την εβδομάδα το είχε το γατάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Όχι, δε συνέβη το καλοκαίρι, αυτή την εβδομάδα το είχε το γατάκι!
Εγώ σου λέω για το περιστατικό που αναφέρω στο πάνω τοπικ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
το κλαμα π εριξα δν περιγραφετε....:(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
το κλαμα π εριξα δν περιγραφετε....:(:'(:'(
Έκλαψες για την ιστορία του τοπικ με το σκυλάκι?
Ω μωρέ, τι ευαισθητούλα που είσαι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top