Το νόημα της ζωής

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Συμφωνώ, είναι, όμως, όντως σημαντικό να μετρήσουμε τι είναι η ευτυχία για το κάθε άτομο; Μήπως έχει περισσότερη αξία να αφιερώσουμε περισσότερη δουλειά στο να δώσουμε σε όλα τα άτομα τις συνθήκες για να κυνηγούν την ευτυχία τους όπως θέλουν; Εννοώ, μήπως χάνουμε το δέντρο έτι μία φορά ως ανθρωπότητα;
Κοίτα, τώρα κάνουμε μία στροφή προς την πολιτική προέκταση του ζητήματος, νομίζω πως ξεφεύγουμε από το αρχικό μας θέμα, εκτός αν θεωρήσουμε πως η ευτυχία του ατόμου προκύπτει (και) από την "εικόνα" μίας ευτυχισμένης κοινότητας, τοπικής- εθνικής- διεθνούς.
Αλλά δεν θέλω να βγω εκτός θέματος σε αυτό το σημείο.
Αυτό το ζήτημα μπορεί να αποτελέσει ανεξάρτητο thread.

Τώρα, βάσει του αρχικού τίτλου, θα μπορούσε να σχολιαστεί το αν το νόημα της ζωής μας τοποθετείται ήδη ή πρέπει να τοποθετείται στο ζήτημα που θίγεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής είναι να δώσεις στη ζωή σου νόημα, να ζεις και όχι να υπάρχεις. Και δεν εννοώ να ζούμε έντονα με τη σύγχρονη έννοια του "yolo", περιφερόμενοι ασκόπως από πάρτυ σε πάρτυ και δοκιμάζοντας τα όριά μας σε ο,τι έχει να κάνει με ουσίες και σεξ. Εννοώ να αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας και να είμαστε πιστοί στα όνειρά μας, με τους ανθρώπους που θέλουμε και αξίζουμε να έχουμε δίπλα μας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοίτα, τώρα κάνουμε μία στροφή προς την πολιτική προέκταση του ζητήματος, νομίζω πως ξεφεύγουμε από το αρχικό μας θέμα, εκτός αν θεωρήσουμε πως η ευτυχία του ατόμου προκύπτει (και) από την "εικόνα" μίας ευτυχισμένης κοινότητας, τοπικής- εθνικής- διεθνούς.
Αλλά δεν θέλω να βγω εκτός θέματος σε αυτό το σημείο.
Αυτό το ζήτημα μπορεί να αποτελέσει ανεξάρτητο thread.

Τώρα, βάσει του αρχικού τίτλου, θα μπορούσε να σχολιαστεί το αν το νόημα της ζωής μας τοποθετείται ήδη ή πρέπει να τοποθετείται στο ζήτημα που θίγεις.

Η ευτυχία είναι καθαρά υποκειμενική, σε ό,τι αφορά το πώς το βλέπω εγώ, ωστόσο ορίζεται μέσα σε ένα κοινωνικό πλαίσιο, επομένως όλα έχουν να κάνουν με την κοινωνική διάσταση του ανθρώπου - και άρα, όταν παλεύουμε για κοινωνικές διεκδικήσεις παλεύουμε για την ευτυχία όλων αλλά και τη δική μας.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το νοημα της ζωης ειναι οτι τη ζωη την ζεις και δεν ψαχνεις το νοημα της.Αν κανεις σχεδια η ζωη περναει.Αν ψαχνεις ευτυχια θα βρεις δυστυχια.Ζησε επικινδυνα με λαμψη και με αγρια χαρα.
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής είναι προσωπικό. Η ζωή έχει το νόημα που εσύ τι δίνεις, εφόσον εσύ θέλεις. Όπως έλεγε και ο Καζαντζακης: "Η ζωή είναι σαν ένα μεγάλο δέντρο και ο καθένας μας έχει από ένα φύλλο, κάποια σκουληκάκια προσκολλουνται πάνω στο φυλλαράκι τους, ενώ άλλα βρίσκουν το θάρρος και περπατάνε προς στην άκρη του και κοιτούν πέρα από αυτό". Για εμένα το νόημα της ζωής είναι η αγάπη. Η αγάπη είναι ο δρόμος που μας οδηγεί μαλακά πισω στον εαυτό μας και στον συνάνθρωπό μας. Να αγαπάς τη φύση, τους φίλους σου, την οικογένειά σου, την ύπαρξη σου γενικότερα. Αν δεν αφήσεις την αγάπη να σε αγγίξει τώρα που αναπνέεις, η ζωή θα πάει χαμένη. Όλοι πεθαίνουν στα είκοσι τους και δε θάβονται μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, κι αυτό είναι ίσως η χειρότερη κατάρα.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Χεχε μου θύμισες εναν φίλο που μου είχε πάει κάποτε "Βλα στη ζωή μου έχω δει και ζωντανούς και νεκρούς, αλλά οι περισσότεροι που ξέρω είναι ζωντανοί νεκροί" :console:
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής είναι ότι δεν έχει νόημα, ακριβώς για να της δώσουμε το δικό μας!

Stamatis Missirlis
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
I think this deserves to be here :
Ότι πιο accurrate απο επιστημονικής και φιλοσοφικής ταυτόχρονα σκοπιάς έχω ακούσει ποτέ.
Είμαστε απλά δανεισμένη ενέργεια.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
e0bbccfa90f926c20dab930c5a6f95ff.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

I think this deserves to be here :
Ότι πιο accurrate απο επιστημονικής και φιλοσοφικής ταυτόχρονα σκοπιάς έχω ακούσει ποτέ.
Είμαστε απλά δανεισμένη ενέργεια.
Σειράρα παρεπιπτόντως
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
View attachment 101862
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
It's true. Ο χρόνος είναι πεπερασμένος και περιορισμένος. Και όμως οι δράσεις μας, το πως επηρεάζουμε τα πράγματα και τους ανθρώπους γύρω μας,οσοδήποτε,και οι ιδέες που στηρίζουμε και πιστεύουμε όταν κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται, κάνουν ripple στο μέλλον και έχουν επιρροή ακόμα και όταν εμείς δεν υπάρχουμε πλέον.
Σειράρα παρεπιπτόντως
Διαμαντάκι σίγουρα. Έχει δυνατά νοήματα μέσα της.
Μακάρι να έβγαιναν περισσότερες τέτοιες. Οι χαρακτήρες, οι ιστορίες τους και πως έμπλεκαν όλες μαζί λένε πάρα πολλά για την ανθρώπινη φύση στο σύνολο της.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δυστύχημα είναι πως για την πλειοψηφία των ανθρώπων του πλανήτη γη η απάντηση έχει γίνει μονόδρομος. Λεφτά και απόκτηση όσο το δυνατόν γίνεται μεγαλύτερης περιουσίας. Δεν υπάρχει πιο λάθος θεώρηση από αυτή. Τα λεφτά ούτε κρατάνε πολύ ούτε δίνουν την πολυπόθητη ελευθερία που φαντάζεσαι. Οι πρόσφατες ανακαλύψεις πάνω στη κλινική αθανασία αυτές, έχουν μια δυναμική να σου φέρουν κάτι.

Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει οτι θέλει αλλά αυτός που θέλει οτι έχει. Ευτυχία αποκτούμε από τη στιγμή που βρίσκουμε μια θέση στις ζωές των άλλων. Ο εγωισμός πρέπει να αποβάλλεται και η γνώση να κυνηγιέται. Μόνο έτσι φτάνουμε σε όλο και μεγαλύτερη πληρότητα και φώτιση εαυτού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top