Το πολυβραβευμένο φιλμ «Αγόρια στο ντους» έδειξε η δασκάλα στους μαθητές Δημοτικού

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορούμε μεγάλοι άνθρωποι, πόσες σελίδες τώρα, να καταλάβουμε για τί ακριβώς διαφωνούμε...Και έχουμε την απαίτηση απ΄ τα παιδιά να τα κατανοήσουν όλα, σε τέτοια ηλικία (μάλλιασε η γλώσσα μου...)...

Δεν είναι ανήθικη η ταινία. Δύσπεπτη είναι για παιδάκια τέτοιας ηλικίας. Που μοιάζουν μ΄ έναν υπολογιστή...Που αν τον φορτώνεις δεδομένα, δεδομένα, δεδομένα...(ζούμε και στην εποχή της πληροφόρησης και της παραπληροφόρησης...), χωρίς να του αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή, θα ΄ρθει να κλατάρει...
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ανήθικη η ταινία.
Μάλιστα, άρα μιλάμε για ηθικό παιδικό πορνό.
Εδώ δεν μπορούμε μεγάλοι άνθρωποι, πόσες σελίδες τώρα, να καταλάβουμε για τί ακριβώς διαφωνούμε...Και έχουμε την απαίτηση απ΄ τα παιδιά να τα κατανοήσουν όλα, σε τέτοια ηλικία (μάλλιασε η γλώσσα μου...)... Δύσπεπτη είναι για παιδάκια τέτοιας ηλικίας. Που μοιάζουν μ΄ έναν υπολογιστή...Που αν τον φορτώνεις δεδομένα, δεδομένα, δεδομένα...(ζούμε και στην εποχή της πληροφόρησης και της παραπληροφόρησης...), χωρίς να του αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή, θα ΄ρθει να κλατάρει...
Χωρίς να το χω ψάξει ιδιαίτερα, φαντάζομαι ότι τα παιδιά δεν πήγαν θερινο σινεμα και μετα έφυγαν σπίτι τους. Φαντάζομαι, ότι η όλη προβολή της ταινίας έγινε στο πλαίσιο κάποιας αντίστοιχης θεματικής, και κατόπιν αποτέλεσε τροφή για σκέψη και συζήτηση. Άντε να δεχθώ ότι το μέσο 9χρονο δεν θα επεξεργαστεί το μήνυμα της τοξικής αρρενόπωτητας από μόνο του, αλλά γι’αυτό ακριβώς βρίσκεται ο δάσκαλος εκεί. Για να απομονώσει τα κακά μηνύματα, και να κρατήσει τα καλά. Σε αυτά μάλλον δεν συμφωνούμε, όντως.

τώρα αν ο δάσκαλος δεν είναι καλός στη δουλειά του, και δεν μπορεί να επικοινωνήσει σωστά κάποια πράγματα, αυτό είναι άλλο θέμα.

Σε αλλά νέα την είδα την ταινιούλα στο διάλειμμα μου, τόσο σύντομη ήταν. Έχω δει και καλύτερο πορνό. 😛
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Μάλιστα, άρα μιλάμε για ηθικό παιδικό πορνό.
Σ΄ έχασα...Μίλησες για ηθική και είπα ότι η ταινία δεν είναι ανήθικη. Έρχεσαι και γράφεις το παραπάνω, με το συμπερασματικό "άρα", μπροστά. Πώς απ΄ αυτό που είπα, προκύπτει αυτό που είπες, εσύ ξέρεις...
Χωρίς να το χω ψάξει ιδιαίτερα, φαντάζομαι ότι τα παιδιά δεν πήγαν θερινο σινεμα και μετα έφυγαν σπίτι τους. Φαντάζομαι, ότι η όλη προβολή της ταινίας έγινε στο πλαίσιο κάποιας αντίστοιχης θεματικής, και κατόπιν αποτέλεσε τροφή για σκέψη και συζήτηση.
Καλά το λες...Φαντάζεσαι ότι έγινε στο πλαίσιο κάποιας αντίστοιχης θεματικής. Τώρα ποιό ήταν αυτό το πλαίσιο και κατά πόσο αναπτύχθηκε το θέμα όπως θα έπρεπε, πριν και μετά την προβολή, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
Άντε να δεχθώ ότι το μέσο 9χρονο δεν θα επεξεργαστεί το μήνυμα της τοξικής αρρενόπωτητας από μόνο του, αλλά γι’αυτό ακριβώς βρίσκεται ο δάσκαλος εκεί. Για να απομονώσει τα κακά μηνύματα, και να κρατήσει τα καλά. Σε αυτά μάλλον δεν συμφωνούμε, όντως.
Στην ηλικία δε συμφωνούμε. Και μόνο εκεί. Μα δε θες / θέλετε να το δεχθείτε. Πάει καλά...
τώρα αν ο δάσκαλος δεν είναι καλός στη δουλειά του, και δεν μπορεί να επικοινωνήσει σωστά κάποια πράγματα, αυτό είναι άλλο θέμα.
Κι όμως, δε θα έπρεπε να είναι άλλο θέμα...
Σε αλλά νέα την είδα την ταινιούλα στο διάλειμμα μου, τόσο σύντομη ήταν. Έχω δει και καλύτερο πορνό. 😛
Μάλιστα. Οκ. Ό,τι πεις.-
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,093 μηνύματα.
Καλά, το όλο πράγμα είναι ο ορισμός του θέματος που πήρε πολύ περισσότερη δημοσιότητα από ό,τι έπρεπε και το συζητήσαμε υπερβολικά πολύ. Μια τελευταία παρέμβαση, κυρίως για το παρακάτω που λέει η Πουπουλίνα.
Κια ο Ηλιας εχιε σπουδες σχετικες με ψυχολογια και τα ιδια λεει με εμας.ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.
Αρχικά, για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση, δεν είμαι ψυχολόγος. Κοινωνικός λειτουργός είμαι :P

Έπειτα, αυτό που είπα εξαρχής, είναι ότι δεν υπάρχει (τουλάχιστον από εμένα) θέμα για το θέμα της ταινίας. Καλό είναι τα παιδιά να έρχονται σε επαφή νωρίς με πράγματα που έτσι κι αλλιώς θα συναντήσουν στην κοινωνία. Το θέμα μου ήταν η ερωτική σκηνή (και πάλι, από περιγραφές που είχα διαβάσει που την παρουσίαζαν υπερβολικά τολμηρή). Ε, από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι.

Για να τελειώνουμε, θεωρώ ότι η δασκάλα απλά πρέπει να πάρει μια επίπληξη/σύσταση (ή ό,τι άλλο κάνουν στους δασκάλους) για το ότι έδειξε κάτι μη εγκεκριμένο για τη συγκεκριμένη ηλικία και τέλος. Όλα τα παρελκόμενα που έγιναν ήταν (λογικά) για διαφήμιση του δικηγόρου* και να' χουμε κάτι «juicy» να ασχολούμαστε. Αυτά και φτάνει, ειλικρινά με κούρασε το θέμα.

*παίζει και για διαφήμιση της ίδιας της ταινίας, εδώ οι στεκίτες μόνο χάκερ από το dark web δεν έψαξαν να προσλάβουν για να τη βρει :laugh:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,627 μηνύματα.
Καλά, το όλο πράγμα είναι ο ορισμός του θέματος που πήρε πολύ περισσότερη δημοσιότητα από ό,τι έπρεπε και το συζητήσαμε υπερβολικά πολύ. Μια τελευταία παρέμβαση, κυρίως για το παρακάτω που λέει η Πουπουλίνα.

Αρχικά, για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση, δεν είμαι ψυχολόγος. Κοινωνικός λειτουργός είμαι :P

Έπειτα, αυτό που είπα εξαρχής, είναι ότι δεν υπάρχει (τουλάχιστον από εμένα) θέμα για το θέμα της ταινίας. Καλό είναι τα παιδιά να έρχονται σε επαφή νωρίς με πράγματα που έτσι κι αλλιώς θα συναντήσουν στην κοινωνία. Το θέμα μου ήταν η ερωτική σκηνή (και πάλι, από περιγραφές που είχα διαβάσει που την παρουσίαζαν υπερβολικά τολμηρή). Ε, από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι.

Για να τελειώνουμε, θεωρώ ότι η δασκάλα απλά πρέπει να πάρει μια επίπληξη/σύσταση (ή ό,τι άλλο κάνουν στους δασκάλους) για το ότι έδειξε κάτι μη εγκεκριμένο για τη συγκεκριμένη ηλικία και τέλος. Όλα τα παρελκόμενα που έγιναν ήταν (λογικά) για διαφήμιση του δικηγόρου* και να' χουμε κάτι «juicy» να ασχολούμαστε. Αυτά και φτάνει, ειλικρινά με κούρασε το θέμα.

*παίζει και για διαφήμιση της ίδιας της ταινίας, εδώ οι στεκίτες μόνο χάκερ από το dark web δεν έψαξαν να προσλάβουν για να τη βρει :laugh:
την εχεις δει;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Καλά, το όλο πράγμα είναι ο ορισμός του θέματος που πήρε πολύ περισσότερη δημοσιότητα από ό,τι έπρεπε και το συζητήσαμε υπερβολικά πολύ. Μια τελευταία παρέμβαση, κυρίως για το παρακάτω που λέει η Πουπουλίνα.

Αρχικά, για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση, δεν είμαι ψυχολόγος. Κοινωνικός λειτουργός είμαι :P

Έπειτα, αυτό που είπα εξαρχής, είναι ότι δεν υπάρχει (τουλάχιστον από εμένα) θέμα για το θέμα της ταινίας. Καλό είναι τα παιδιά να έρχονται σε επαφή νωρίς με πράγματα που έτσι κι αλλιώς θα συναντήσουν στην κοινωνία. Το θέμα μου ήταν η ερωτική σκηνή (και πάλι, από περιγραφές που είχα διαβάσει που την παρουσίαζαν υπερβολικά τολμηρή). Ε, από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι.

Για να τελειώνουμε, θεωρώ ότι η δασκάλα απλά πρέπει να πάρει μια επίπληξη/σύσταση (ή ό,τι άλλο κάνουν στους δασκάλους) για το ότι έδειξε κάτι μη εγκεκριμένο για τη συγκεκριμένη ηλικία και τέλος. Όλα τα παρελκόμενα που έγιναν ήταν (λογικά) για διαφήμιση του δικηγόρου* και να' χουμε κάτι «juicy» να ασχολούμαστε. Αυτά και φτάνει, ειλικρινά με κούρασε το θέμα.

*παίζει και για διαφήμιση της ίδιας της ταινίας, εδώ οι στεκίτες μόνο χάκερ από το dark web δεν έψαξαν να προσλάβουν για να τη βρει :laugh:
Mε βρισκεις ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνη σε ΟΛΑ οσα εγραψες. :thumbup:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,067 μηνύματα.
Πέντε μήνες μετά, και μετά τη σχετική ΕΔΕ που είχε αρκετά μεγάλη (πολύμηνη) διάρκεια η εκπαιδευτικός απαλλάχθηκε από κάθε κατηγορία με τη βούλα της υπηρεσίας της. Το λογικό δηλαδή που στην Ελλάδα όμως δεν είναι πάντα αναμενόμενο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπράβο στη Δασκάλα που τόλμησε, μπράβο και σ' αυτούς που την απάλλαξαν από κάθε κατηγορία. Ντροπή στα φασισταριά που άνοιξαν το θέμα και στον βουλευτή των Σπαρτιατών και σκυλάκι του Κασιδιάρη που περιφερόταν στα κανάλια ζητώντας το κεφάλι της δασκάλας. Αυτή τη φορά στην Ελλάδα έγινε το σωστό και λογικό.

1698331260915.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,118 μηνύματα.
Μία χώρα μιμίδιο. Ας αφήσουμε εκτός το τι απόψεις έχει ο καθένας επί του ζητήματος (μιας που προφανώς οι προοδευτικοί θα πανηγυρίζουν και οι συντηρητικοί θα εκνευρίζονται). Οι κανονισμοί του υπουργείου προβλέπουν πως η εν λόγω ταινία είναι κατάλληλη για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας από εκείνα στα οποία την πρόβαλε η εν λόγω εκπαιδευτικός.

Ο κανονισμός δεν τηρήθηκε, έγινε καταγγελία. Το μιμιδιακό κράτος αθώωσε την δασκάλα για να μην θιχτεί προφανώς το αφήγημα της προόδου και της «συμπερίληψης» (όπως έγινε η νέα λέξη του καιρού). Ένα κράτος το οποίο δεν ημπορεί να εφαρμόσει τους ίδιους του τους νόμους ή τις ίδιες του τις νουθεσίες/κανονισμούς. Άλλη μία τρανταχτή απόδειξη του γιατί σε αυτή τη χώρα αυτός που τηρεί τους νόμους, τα πρωτόκολλα και είναι τυπικός στο τέλος θα είναι πάντα και ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
πως η εν λόγω ταινία είναι κατάλληλη για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας
Μα άλλο μια ταινία με κάποιο μήνυμα που δεν θα τη καταλάβει ένα παιδί και άλλο ότι έχει ακατάλληλες σκηνές σεξ και βίας . Εδω τι ισχύει ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,118 μηνύματα.
Μα άλλο μια ταινία με κάποιο μήνυμα που δεν θα τη καταλάβει ένα παιδί και άλλο ότι έχει ακατάλληλες σκηνές σεξ και βίας . Εδω τι ισχύει ;
Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό κατηγοριοποιήθηκε ηλικιακά η εν λόγω ταινία. Από όσο έχω καταλάβει το υπουργείο έχει (στο myschool?) ένα αρχείο ταινιών μικρού μήκους οι οποίες επιτρέπεται από τους/τις εκπαιδευτικούς να χρησιμοποιηθούν εν ώρα μαθήματος για διδακτικούς σκοπούς. Στο αρχείο οι ταινίες έχουν κατηγοριοποιηθεί με κάποια κριτήρια για συγκεκριμμένες ηλικίες και άνω. Η εν λόγω εκπαιδευτικός έδειξε αυτή τη ταινία χωρίς να πληρούται το κριτήριο της ηλικίας.

Αν είναι να αθωώνεται ε τότε τι στην ευχή βάζουν κανονισμούς που στο τέλος όλοι τους γράφουν στα παλαιά των υποδημάτων τους και το κράτος τους επιβραβεύει;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,511 μηνύματα.
Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό κατηγοριοποιήθηκε ηλικιακά η εν λόγω ταινία. Από όσο έχω καταλάβει το υπουργείο έχει (στο myschool?) ένα αρχείο ταινιών μικρού μήκους οι οποίες επιτρέπεται από τους/τις εκπαιδευτικούς να χρησιμοποιηθούν εν ώρα μαθήματος για διδακτικούς σκοπούς. Στο αρχείο οι ταινίες έχουν κατηγοριοποιηθεί με κάποια κριτήρια για συγκεκριμμένες ηλικίες και άνω. Η εν λόγω εκπαιδευτικός έδειξε αυτή τη ταινία χωρίς να πληρούται το κριτήριο της ηλικίας.

Αν είναι να αθωώνεται ε τότε τι στην ευχή βάζουν κανονισμούς που στο τέλος όλοι τους γράφουν στα παλαιά των υποδημάτων τους και το κράτος τους επιβραβεύει;
Το υπουργείο είχε εγκρίνει και πίπες που λέγαν πως η άλλη αν βλέπει αγάλματα στην εγκυμοσύνη θα κάνει ωραία μωρά μην τρελαθούμε πως όλες οι αποφάσεις που παίρνονται είναι σωστές. far far from that.
Το πρόβλημα ξεκίνησε απο οτι το απαγόρευσαν λανθασμένα, άλλη μια γκάφα, άλλη μια καθημερινή μέρα στο banana republic.
Ο βαθύς συντηρητισμός σου Γιάννη, πραγματικά δεν σε αφήνει να το αποδεχτείς. Τίποτα άλλο. Και Οσο cool και inclusive υπερπροσπαθείς να δείχνεις ενίοτε, προσωπικά, δεν το πιστεύω και σε κατατρώει ο πυρήνας σου . Πως να το κάνουμε δεν γίνεται και σκληροτράχηλος μπασίστας πατρίς θρησκεία οικογένεια και σε αποδέχομαι όπως είσαι και σκέφτομαι προοδευτικά.

Η σκληρή αλήθεια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,118 μηνύματα.
Το υπουργείο είχε εγκρίνει και πίπες που λέγαν πως η άλλη αν βλέπει αγάλματα στην εγκυμοσύνη θα κάνει ωραία μωρά μην τρελαθούμε πως όλες οι αποφάσεις που παίρνονται είναι σωστές. far far from that.
Το πρόβλημα ξεκίνησε απο οτι το απαγόρευσαν λανθασμένα, άλλη μια γκάφα, άλλη μια καθημερινή μέρα στο banana republic.
Ο βαθύς συντηρητισμός σου Γιάννη, πραγματικά δεν σε αφήνει να το αποδεχτείς. Τίποτα άλλο. Και Οσο cool και inclusive υπερπροσπαθείς να δείχνεις ενίοτε, προσωπικά, δεν το πιστεύω και σε κατατρώει ο πυρήνας σου . Πως να το κάνουμε δεν γίνεται και σκληροτράχηλος μπασίστας πατρίς θρησκεία οικογένεια και σε αποδέχομαι όπως είσαι και σκέφτομαι προοδευτικά.

Η σκληρή αλήθεια
Δεν αρνήθηκα ποτέ πως είμαι κατά της προβολής αυτής της ταινίας. Απλά αποφάσισα να εξετάσω το ζήτημα από ουδέτερη οπτική. Εννοείται και είμαι κατά του να προβάλλεται τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Το δηλώνω ευθαρσώς δημόσια.

Ούτε cool ούτε τίποτα δεν προσπαθώ να δείχνω. Δείχνω αυτό που είμαι. Και το τρίπτυχο Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια είναι το μόνο σύστημα αξιών το οποίο υπηρετώ και θα υπηρετώ μέχρι το τέλος. Ως τόσο κρίμα να μιλάμε για αντιφάσεις έτσι; Γιατί άλλοι είναι που μιλάνε για προοδευτισμό και πάνε αγκαλιά και χέρι χέρι με κάτι εισαγόμενα αγόρια με «ενδιαφέρουσες» απόψεις για γυναίκες, lgbt κ.λπ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,511 μηνύματα.
Δεν αρνήθηκα ποτέ πως είμαι κατά της προβολής αυτής της ταινίας. Απλά αποφάσισα να εξετάσω το ζήτημα από ουδέτερη οπτική. Εννοείται και είμαι κατά του να προβάλλεται τέτοιο πράγμα στα σχολεία. Το δηλώνω ευθαρσώς δημόσια.
Γιατι είσαι κατά αυτής της ταινίας;
Θα ήσουν κατά αυτής της ταινίας αν δεν ήταν δύο αγόρια;
Δεν υπάρχει ουδέτερη οπτική, υπάρχει η υποκειμενική κρίση και σε ρωτάω για την δική σου. Βγάλε το νομικό πλαίσιο με την έγκριση του μπανανίου έξω στο λέω εγω ήταν μούφα, γιατι άλλο σε ενοχλεί αυτή η ταινία;
Σε ρωτάω γιατι παλαιότερα με κατηγόρησες πως σε κατηγορώ άδικα για ομοφοβία/ομοφοβικά σχόλια και θα στεναχωρήσω αλλά θα σε κατηγορήσω ξανά καθώς για μένα είναι έκδηλο και πάλι στην προκειμένη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,118 μηνύματα.
Θα ήσουν κατά αυτής της ταινίας αν δεν ήταν δύο αγόρια;
Ναι, η σεξουαλικοποίηση των πάντων με βρίσκει αντίθετο. Τα παιδιά είναι παιδιά και ήδη στον σύγχρονο κόσμο του διαδικτύου έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση και «ωριμάζουν» αρκετά νωρίτερα από όσο πρέπει.

Πάλι προσπαθείς να κάνεις συνδέσεις που δεν υπάρχουν. Όπως στο onlyfans πήγες να συνδέσεις την αντίθετη μεριά με σεξισμό και μισογυνισμό εδώ προσπαθείς να το συνδέσεις με ομοφοβία... Βιάζεσαι και δεν περιμένεις πρώτα να δεις την οπτική του άλλου. Δεν με ενδιαφέρει ποία θα ήταν η σύνθεσις των φύλων σε κάτι τέτοιο, θα ήμουν εξ ίσου κατά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,511 μηνύματα.
Πάλι προσπαθείς να κάνεις συνδέσεις που δεν υπάρχουν. Όπως στο onlyfans πήγες να συνδέσεις την αντίθετη μεριά με σεξισμό και μισογυνισμό εδώ προσπαθείς να το συνδέσεις με ομοφοβία...

Επειδή τόνισα το αυτονόητο πως στο θρέντ μιλούσαν απλά για τις ελαφρόμυαλες πόρνες χαζοβιόλες και δεν έκανε κανείς αναφορά στους άντρες του φανς;
Ξεκάθαρα ήταν τα προβλήματα κι αν δεν τα έβλεπες εκεί σημαίνει πως τα ενστερνίζεσαι.

Βιάζεσαι και δεν περιμένεις πρώτα να δεις την οπτική του άλλου. Δεν με ενδιαφέρει ποία θα ήταν η σύνθεσις των φύλων σε κάτι τέτοιο, θα ήμουν εξ ίσου κατά.
Την βλέπω την οπτική σου, την διαβάζω και σου είπα τι παρατηρώ και έχω τις ενστάσεις μου για αναρίθμητα θέματα, το ξέρεις.
Θα σου έλεγα δεν με πείθεις αλλά καμιά σημασία δεν έχει αν εγώ ή εσύ θα κερδίσουμε κάνα argument, τουλάχιστον για μένα.
Αυτά που ήθελα να σου πω τα είπα όπως στα λέω πάντα κι αν καταφέρω συλλογικά να σε προβληματίσω έστω και στο ελάχιστο, αυτό για μένα θα ήταν το αίσιο τέλος της συζήτησης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,118 μηνύματα.
Επειδή τόνισα το αυτονόητο πως στο θρέντ μιλούσαν απλά για τις ελαφρόμυαλες πόρνες χαζοβιόλες και δεν έκανε κανείς αναφορά στους άντρες του φανς;
Ξεκάθαρα ήταν τα προβλήματα κι αν δεν τα έβλεπες εκεί σημαίνει πως τα ενστερνίζεσαι.
Δεν είδα για το γιατί, εγώ είδα πως κατηγορήθηκα και εκεί για μισογυνισμό ενώ εξέφραζα τις αντιρρήσεις μου και για τα δύο φύλα (το επισήμανα πολλάκις). Το ίδιο και εδώ, ανέκαθεν είναι γνωστές οι απόψεις μου για το ζήτημα της πρόωρης σεξουαλικής ωρίμανσης των μικρών (της Gen A). Για εμένα αυτό είναι ένα κοινωνικό πρόβλημα που αφορά όλους τους σεξουαλικούς προσδιορισμούς. Τα 10χρονα μοιάζουν με 20χρονα πλέον σε πολλά και αυτό είναι θέμα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,567 μηνύματα.
Μα άλλο μια ταινία με κάποιο μήνυμα που δεν θα τη καταλάβει ένα παιδί και άλλο ότι έχει ακατάλληλες σκηνές σεξ και βίας . Εδω τι ισχύει ;
Δεν έχει ακατάλληλες σκηνές. Η θεματολογιά απλά είναι προτεινόμενη για το γυμνάσιο, πάει συνδυαστικά με το πρόγραμμα σπουδών αν δεν κάνω λάθος. Ίσως με προτζεκτ κτλ, δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Αν θυμάμαι καλά τη συγκεκριμένη επιλογή την έκανε επειδή υπήρξε ένα σχετικό πρόβλημα στην τάξη με τους μαθητές και ήθελε να ανοίξει την κουβέντα μαζί τους. Γενικώς η ταινία πάντως δεν είναι 11+, αλλά και για μικρότερες ηλικίες σύμφωνα και με τις βραβεύσεις που έχει πάρει. Αν μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο, είναι μια άλλη κουβέντα.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Γιατι είσαι κατά αυτής της ταινίας;
Θα ήσουν κατά αυτής της ταινίας αν δεν ήταν δύο αγόρια;
Δεν υπάρχει ουδέτερη οπτική, υπάρχει η υποκειμενική κρίση και σε ρωτάω για την δική σου. Βγάλε το νομικό πλαίσιο με την έγκριση του μπανανίου έξω στο λέω εγω ήταν μούφα, γιατι άλλο σε ενοχλεί αυτή η ταινία;
Σε ρωτάω γιατι παλαιότερα με κατηγόρησες πως σε κατηγορώ άδικα για ομοφοβία/ομοφοβικά σχόλια και θα στεναχωρήσω αλλά θα σε κατηγορήσω ξανά καθώς για μένα είναι έκδηλο και πάλι στην προκειμένη.
Την άποψή μου επί αυτού του θέματος, την έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες.

Γενικότερα τώρα και όχι επί του συγκεκριμένου θέματος, για τον τρόπο που αντιδράς.

Είχες γράψει στο θέμα του onlyfans αυτά:

1) "Να συνοψίσουμε θα μας λέτε τι θα κάνουμε, πως θα το κάνουμε, με ποιόν θα το κάνουμε , αν θα δούμε τσόντες ή αν θα μπαίνουμε στο φανς, αν θα συζούμε η αν θα μένουμε χωριστά, αν θα χουμε η οχι σοβαρές σχέσεις με ανθρώπους και θα ορίσετε εσείς την ηθική μας.

Τα γράφω ολα αυτά σε ενα χαρτί και το κάνω χίλια κομμάτια.
Ο καθένας θα κάνει ο,τι θέλει.
Λογαριασμό και κριτική στον εαυτό σας.
bonne nuit και ξύδι"


2) "Τα πάθη και οι εκφράσεις τους είναι μέρος της ζωής του ανθρώπου και η καταπίεση αυτών με οποιονδήποτε τρόπο ακούσια ή εκούσια έχει οδηγήσει σε ενα σωρό ψυχοσωματικά προβλήματα που μας ταλανίζουν. Και το λέω με όλη την σοβαρότητα, είναι πολύ σημαντικό να βγάζεις το μέσα σου έξω και να απολαμβάνεις αυτό που θες χωρίς περιορισμό (με δεδομένο πως δεν γίνεται εις βάρος τρίτου ) αλλά ακόμα πιο σημαντικό να εκφράζεις τον θυμό σου."

Μην μας κουνάς το δάχτυλο και μην μας λες τι θα κάνουμε, πώς θα το κάνουμε, με ποιον θα το κάνουμε, αν θα συζούμε ή αν θα μένουμε χωριστά, αν θα έχουμε ή όχι σοβαρές σχέσεις με ανθρώπους κτλ.
Σίγουρα δεν θα ορίσεις εσύ την ηθική μας και τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα.

΄Οπως εσύ δεν θέλεις να καταπιέζεσαι, έτσι δεν θέλουμε και μεις να καταπιεζόμαστε και θέλουμε και μεις να βγάζουμε το μέσα μας, έξω και να το απολαμβάνουμε χωρίς περιορισμό.
΄Οπως εσύ θέλεις να εκφράσεις τον θυμό σου, υπάρχει πιθανότητα σε κάποιες περιπτώσεις (και όχι παντού όπως κάνεις εσύ) να θέλουμε να τον εκφράσουμε και μεις (και πάλι τονίζω ότι δεν μιλάω γι΄αυτό εδώ το θέμα).

Ο καθένας θα κάνει ο,τι θέλει.

Λογαριασμό και κριτική στον εαυτό σου.

Bonne nuit.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top