Το ότι δεν μιλάμε μερικές φορές δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι!

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μερικές φορές, προκειμένου να μη χάσουμε μία ερωτική ή φιλική σχέση κάνουμε τα στραβά μάτια και τελικά βρίσκουμε και το μπελά μας από πάνω. Καιρός λοιπόν να καταλάβουν μερικοί οτι άλλο σημαίνει "είμαι μ@λ@κας" και άλλο "κάνω το μ@λ@κα"...Ξεσπάστε ελεύθερα λοιπόν!!:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενα παραδειγμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batmancor

Νεοφερμένος

Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πες τα!καλο ειναι να σωπας αλλα ακριβως γ ν μν σε περασουν κ γ μαλακα καλο ειναι καμμια σποντουλα που και που..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συνήθως είμαι πολύ φλύαρος. Προτιμώ να σιωπώ μόνο σε δυο περιπτώσεις, όταν έχω να κάνω με ανθρώπους που δεν ξέρουν να ακούνε και όταν πενθώ. Τότε είναι οι εποχές που προτιμώ να μονολογώ και να χτυπάω ένα σάκο του μποξ, γιατί έχω πια βεβαιωθεί ότι και να ουρλιάξω, αυτός που δεν θέλει ν'ακούσει, δεν θα ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να με ενοχλησει κατι σε καποιον (του οποιου η παρεα με ενδιαφερει και τον θεωρω κοντινο μου προσωπο) και να μην του το πω-την ιδια στιγμη.. και αυτο απαιτω και απο τους φιλους μου. Δε θα μπορουσα να κανω αυτο που κανουν πολλοι, το να μη μιλανε για ο,τι τους πειραζει, να μαζευουν πολλα και να εχουν εκρηξεις σε ασχετες στιγμες επειδη απλως "δεν αντεχουν αλλο" και εσυ να μενεις αναυδος απο τις υστερικες κορωνες τους! Καλυτερα ειναι δηλαδη να λενε τον πονο τους σε αλλους και να καθονται να σε σχολιαζουν μαζι? Ευθυτητα πανω απ'ολα... αρκει να μη φτανει στα ορια της αγενειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εξαρτάται από το άτομο. Μου έχει τύχη να μιλήσω γιαυτό που με ενοχλεί, να το περάσει έτσι για να με εκνευρίσει. Νομίζω η καλύτερη λύση, είναι η συμπεριφορά και ο τρόπος στο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


για μένα η σιωπή σε κάτι που με ενοχλεί σημαίνει ότι ή ότι κατά βάθος γνωρίζω ότι ο εκνευρισμός/ενόχληση
μου είναι αναίτιος/υπερβολικός (οπότε το βουλώνω γιατί δεν θέλω να προκαλέσω καυγά/παρεξήγηση επειδή
εγώ δεν μπορώ να διαχειριστώ σωστά κάτι) ή έχω γραμμένο στα παλιά μου τα παπούτσια αυτόν/η που με
ενόχλησε (οπότε γιατί να χάσω χρόνο και φαιά ουσιά μαζί του για να προσπαθήσω να του εξηγήσω τη στιγμή
που έχει σταματήσει να μετράει ως φίλος/εραστής/σύντροφος/συνάδελφος)


σε οποιανδήποτε άλλη περίπτωση μιλώ - και περιμένω και από τους άλλους να κάνουν το ίδιο

η σιωπή για μένα είναι σχεδόν ισοδύναμη με το ψέμα (γιατί μ αυτόν τον τρόπο αντί να εκφράσεις αυτό που
αισθάνεσαι/σκέπτεσαι στην πραγματικότητα, υποκρίνεσαι - και η υποκρισία δεν ωφέλησε ποτέ και κανέναν
μακροπρόθεσμα)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το ότι δεν μιλάμε μερικές φορές δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι!

Δεν έχω να πω τίποτε.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να με ενοχλησει κατι σε καποιον (του οποιου η παρεα με ενδιαφερει και τον θεωρω κοντινο μου προσωπο) και να μην του το πω-την ιδια στιγμη.. και αυτο απαιτω και απο τους φιλους μου. Δε θα μπορουσα να κανω αυτο που κανουν πολλοι, το να μη μιλανε για ο,τι τους πειραζει, να μαζευουν πολλα και να εχουν εκρηξεις σε ασχετες στιγμες επειδη απλως "δεν αντεχουν αλλο" και εσυ να μενεις αναυδος απο τις υστερικες κορωνες τους! Καλυτερα ειναι δηλαδη να λενε τον πονο τους σε αλλους και να καθονται να σε σχολιαζουν μαζι? Ευθυτητα πανω απ'ολα... αρκει να μη φτανει στα ορια της αγενειας.

Επειδή αυτή τη φάση την εξασκούσα για πολλά χρόνια, όλοι όσοι δεν μιλάμε καλό είναι να προπονηθούμε στο αντίθετο πριν φορτώσουμε γιατί επειδή δεν ξέρουμε πως να το κάνουμε όταν το κάνουμε βγαίνει χάλια! Δεν είναι των άλλων πρόβλημα.... είναι δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!!!;)

Πες τα!Δεν είμαστε μ@λ@κες άλλο άν κάνουμε τους μαλάκες!!!
Ακούστε...Τα έφτιαξα με τον αδερφό μίας φίλης μου και ενώ είχαμε εξηγηθεί μαζί της ότι ό,τι και να γίνει με τον αδερφό της εμείς θα είμαστε κομπλέ εκείνη απομακρύνθηκε τελείως απο μένα και μετά άρχισε να λέει ότι δεν με πάει και τέτοια...Στο τέλος χώρισα με τον αδερφό της και σταματήσαμε τελείως τις επαφές μας...μόνο ένα "γειά" στην σχολή και αν...!
Πείτε μου σε τί εφταιξα??
Και προσπάθησα να τις μιλήσω αλλα δεν μπορούσα να την βρω...και στο τέλος αποφάσισα ότι δεν αξίζει να της μιλησω με τέτοια συμπεριφορά που έδειξε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πείτε μου σε τί εφταιξα??

Eίναι προφανές, στο ότι δεν είχες κι εσύ ένα (διαθέσιμο) αδερφό!:hmm:

Συμπερασματικά:
Κάθε σιωπή έχει τον λόγο της που εμπεριέχει την αιτία ενός λάθους! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Eίναι προφανές, στο ότι δεν είχες κι εσύ ένα (διαθέσιμο) αδερφό!:hmm:
χεχεχε...σωστόοος...κρίμα για την κοπέλα!

Συμπερασματικά:
Κάθε σιωπή έχει τον λόγο της που εμπεριέχει την αιτία ενός λάθους! ;)

Κάααατσε γιατί μόλις γύρισα από Illuminati και μου έπεσε κάπως βαρία η φράση αυτή...What do you mean ντιαρ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ότι δεν μιλάμε μερικές φορές, σημαίνει απλά πως επιλέγουμε να μην μιλήσουμε. Αν τώρα οι άλλοι πιστεύουν πως δεν μιλάμε επειδή είμαστε ηλίθιοι, ε ας το πιστεύουν! :p
Με το να τσαντιζόμαστε και να λέμε πράγματα πάνω στο θυμό μας που ίσως να μετανιώσουμε αργότερα, για να μη "νομίζει" ο άλλος ότι είμαστε ηλίθιοι, μάλλον εγωισμό δείχνει και ανασφάλεια
το πρώτο γιατί θέλουμε να "δείξουμε" στον άλλο ότι είμαστε έξυπνοι
και το δεύτερο ...χμ, γιατί θέλουμε να "δείξουμε" στον άλλο ότι είμαστε έξυπνοι! :D

Και αν θέλουμε να το "δείξουμε", σημαίνει ότι κατα βάθος εμείς οι ίδιοι δεν το πιστεύουμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κάααατσε γιατί μόλις γύρισα από Illuminati και μου έπεσε κάπως βαρία η φράση αυτή...What do you mean ντιαρ?:)

Δεν σε αδικώ, έτσι που το έγραψα, κι εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν...βγάζω νόημα! :confused:

Αν και αναφέρθηκα γενικά, κολλάει μιά χαρά και στην περίπτωση της ..."σιωπηλής" σου φιλης
Θέλω να πω ότι η (συν) ένοχη σιωπή έχει πάντα την αιτιολογία της, που κι αυτή με την σειρά της έχει την δικαιολογία της!!! ;)

illuminati χθές, πού βρε;
Εκτός από συμφορουμίτες λες να είμαστε και ...στο ίδιο έργο θεατές :hmm:
Το άκουσες κι εσύ από τη γαλαρία... "οι πεφωτισμένοι πότε γιορτάζουν ρε παιδιά, των φώτων;;"

Και δεν είχε, εδώ που τα λέμε, άδικο ο άνθρωπος, αφού οι ίδιοι ισχυρίζονται πως φωτίζονται απ ευθείας από τον θεό χωρίς την βοήθεια μυστηρίων!!! (βαριά κι ασήκωτη η κατάσταση)

ΥΓ Επίσης η...OSRAM δεν είναι τυχαίο που είναι βαυαρική! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πες τα!Δεν είμαστε μ@λ@κες άλλο άν κάνουμε τους μαλάκες!!!

Από την άλλη, όλοι οι λαλάκες το ίδιο ισχυρίζονται. Είναι αυτό που λένε: "Μη σας ξεγελάει που παριστάνει το λαλάκα, είναι όντως λαλάκας!!":clapup:

Ακούστε...Τα έφτιαξα με τον αδερφό μίας φίλης μου και ενώ είχαμε εξηγηθεί μαζί της ότι ό,τι και να γίνει με τον αδερφό της εμείς θα είμαστε κομπλέ εκείνη απομακρύνθηκε τελείως απο μένα και μετά άρχισε να λέει ότι δεν με πάει και τέτοια...Στο τέλος χώρισα με τον αδερφό της και σταματήσαμε τελείως τις επαφές μας...μόνο ένα "γειά" στην σχολή και αν...!
Πείτε μου σε τί εφταιξα??
Πάτησες επάνω στο "Σύνδρομο της Ηλέκτρας" ή όπως το λένε οι επιστήμονες. Κάθε (ή σχεδόν κάθε) αδερφή είναι κρυφά ερωτευμένη με τον αδελφό της, αυτό αποτελεί πλέον κοινοτοπία...

Το να μη μιλάς πάντως έχει και τα καλά του, αφού συνήθως ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου. Επίσης, αυτός που γουστάρει να σε βγάλει λαλάκα, θα βρει τον τρόπο να το επιτύχει, είτε μιλήσεις είτε όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάτησες επάνω στο "Σύνδρομο της Ηλέκτρας" ή όπως το λένε οι επιστήμονες. Κάθε (ή σχεδόν κάθε) αδερφή είναι κρυφά ερωτευμένη με τον αδελφό της, αυτό αποτελεί πλέον κοινοτοπία...
Βασικά δεν ειναι σωστο αυτο. Το "συμπλεγμα της Ηλεκτρας" θεωρειται (απο τον Φρουντ, αν και επικρατησε η αλλαγη ονοματος απο τον Jung), μια μορφη Οιδιπόδειου συνδρόμου για τις γυναικες. Περνανε μια φαση στη ζωη (σε πολυ μικρη ηλικια) οπου το κοριτσι προσκολλαται σεξουαλικα-συναισθηματικα στον πατερα, και απωθει τη μητερα. Αυτο, αργοτερα εξαλειφεται αλλά προφανως οχι τελειως σε ολους, οπότε και "μενει κατι" και στην εφηβεια ή και αργοτερα. Σημερα εχει μικροτερο επιστημονικο βαρος από οτι παλαιοτερα. Δεν εχει καταρριφθει, απλά ο ρολος του θεωρειται μικροτερος απο πριν.

Δεν ειναι η ερωτικη ελξη μεταξυ αδερφων παντως. Μεταξυ συγγενων υπαρχει κατι που λεγεται Genetic Sexual Attraction, και αφορα σχεδον παντα περιπτωση που οι συγγενεις (αδερφια,ξαδερφια κλπ) συναντωνται 1η φορα (ή ειχαν συναντηθει μονο σαν παιδακια) σαν ενηλικες, και υπαρχει μια ελξη που η γενετικη την βασιζει στο οτι τα παρομοια γονιδια μας ελκυουν γιατι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για απογονους χωρις προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
...
Μεταξυ συγγενων υπαρχει κατι που λεγεται Genetic Sexual Attraction, και αφορα σχεδον παντα περιπτωση που οι συγγενεις (αδερφια,ξαδερφια κλπ) συναντωνται 1η φορα (ή ειχαν συναντηθει μονο σαν παιδακια) σαν ενηλικες, και υπαρχει μια ελξη που η γενετικη την βασιζει στο οτι τα παρομοια γονιδια μας ελκυουν γιατι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για απογονους χωρις προβληματα.

:worry: :worry: :worry:

Εγώ τόσα χρόνια ήξερα το ακριβώς αντίθετο, πως τα συγγενικά γονίδια, δηλαδή, μόνον προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν......

(Εκτός θέματος αλλά δεν μπορούσα να μην εκφράσω την απορία μου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ας βγω κι εγώ λιγάκι εκτος, άλλωστε δεν είμεθα εις την ρινοπλαστικήν! :whistle:

υπαρχει μια ελξη που η γενετικη την βασιζει στο οτι τα παρομοια γονιδια μας ελκυουν γιατι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για απογονους χωρις προβληματα.
Το κάλεσμα της φύσης της εκδοχής των γενετιστών και το άλλοθι της συνοδού αυταπάτης (τους) να επαναφέρουν την....τάξη στον κόσμο όταν αυτή διασαλεύεται!

Πως να μη σκεφτείς τον Σοφοκλή και την ιδιαίτερη άποψη ευθύνης που προκύπτει απο την γνωστή τραγωδία του οιδίποδα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θέλεις να αναβιώσεις τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και να φορέσεις...χλαμύδα, πως ότι συντελέστηκε σαν αποτέλεσμα μιας πράξης που δεν ανήκει πλέον στον δημιουργό του εξακολουθεί να υφίσταται και να αλληλεπιδρά μέσα στον κόσμο, έτσι που ποτέ δεν θα μπορούσε να προβλέψει αυτός που την έκανε!

Αχ αυτή η γενετική και οι....βάσιμες υποψίες της, δεν απέχει πολύ από την δημιουργία και συνδιασμό εντελώς νέων γονιδίων άρα και μορφών ζωής! (όπαπατίκα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν ειναι η ερωτικη ελξη μεταξυ αδερφων παντως. Μεταξυ συγγενων υπαρχει κατι που λεγεται Genetic Sexual Attraction, και αφορα σχεδον παντα περιπτωση που οι συγγενεις (αδερφια,ξαδερφια κλπ) συναντωνται 1η φορα (ή ειχαν συναντηθει μονο σαν παιδακια) σαν ενηλικες, και υπαρχει μια ελξη που η γενετικη την βασιζει στο οτι τα παρομοια γονιδια μας ελκυουν γιατι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για απογονους χωρις προβληματα.

:worry: :worry: :worry:

Εγώ τόσα χρόνια ήξερα το ακριβώς αντίθετο, πως τα συγγενικά γονίδια, δηλαδή, μόνον προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν......

(Εκτός θέματος αλλά δεν μπορούσα να μην εκφράσω την απορία μου...)
Δεν ξέρω τι ισχύει από άποψη Ψυχολογίας, αλλά από τη μεριά της Γενετικής αυτό που αναφέρει ο Lorien θεωρείται φανφαρολογία. Οι κοντινοί συγγενείς έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα -λόγω κοινής προέλευσης κατά το ήμισυ για αδέρφια, κατά το εν τέταρτο για πρώτα ξαδέρφια κ.ο.κ.- να φέρουν το ίδιο υπολειπόμενο (αν πρόκειται για μονογονιδιακό) ή τα ίδια υπολειπόμενα (για πολυγονιδιακό χαρακτήρα) γονίδια για κάποια σοβαρή νόσο ή το ίδιο/ίδια υπολειπόμενα θνησιγόνα -συνεπώς έχουν στατιστικώς πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκτήσουν απογόνους που θα πάσχουν από κάποια σοβαρή νόσο με υποτελή κληρονομικότητα ή να έχουν καθ'έξιν αποβολές.

Οι κοντινές επιμιξίες (ή οι αιμομιξίες) δεν είναι βοηθητικές της εξέλιξης και της βιολογικής προόδου του είδους -λαμβάνουμε παράδειγμα από κάποιες πολύ περιορισμένες γεωγραφικά και πληθυσμιακά φυλές στην Αφρική, π.χ. όλοι έφεραν μια συγκεκριμένη μετάλλαξη που τους προκαλούσε δυσμορφία στα κάτω άκρα. Αυτό δε θα επικρατούσε επουδενί αν είχαν αποφευχθεί αιμομιξίες, κάτι που ήταν αδύνατο στην περίπτωσή τους.

Άρα μπορεί μεν να υπάρχει έλξη μεταξύ συγγενών, αλλά η εξήγηση που δίνεται δεν ευσταθεί.

Η κτηνώδης έλξη στηρίζεται άμεσα στη Βιοχημεία και έμμεσα στη Γενετική -δεν είναι τόσο οτι πρέπει να ψάχνουμε τα γονίδια, αλλά την ορμονοσύσταση...

...και εν τέλει, τι σημαίνει κτηνώδης έλξη! Ο άνθρωπος εξελίχθηκε, διαχώρισε τον εαυτό του από τα ζώα, λέει οτι ανήκει στα "ανώτερα" θηλαστικά -προφανώς δεν είναι βασικός παράγων επιλογής συντρόφου ζωής η κτηνώδης έλξη, αλλά η επιλογή αυτή επηρεάζεται και οφείλει για το καλό των εμπλεκομένων να επηρεάζεται από παράγοντες που έχουν να κάνουν με τη λογική και αυτό το όχι-κτηνώδες που διακρίνει τον άνθρωπο, τις ανησυχίες και τη σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Qslv : δεν ξερω πως μουρθε και εγραψα οτι η γενετικη το εξηγει ετσι. Λαθος μου. Η εξηγηση που προς το παρον διδεται (γιατι το φαινομενο υπαρχει και ειναι διαπιστωμενο), ειναι οτι λογω παρομοιων γονιδιων, οι ομοιοτητες προσφερουν οικειοτητα και ετσι ελξη.

Η κτηνώδης έλξη στηρίζεται άμεσα στη Βιοχημεία και έμμεσα στη Γενετική -δεν είναι τόσο οτι πρέπει να ψάχνουμε τα γονίδια, αλλά την ορμονοσύσταση...
Το τι ορμονες θα παραχθουν και πότε, εχει αρρηκτη σχεση και εξαρτηση απο το τι γονιδια εχουμε.

Παντως για ξαδελφια, εχω διαβασει οτι η % για προβληματικο απογονο ειναι μονο 2% μεγαλυτερη απο μη συγγενεις.

daemon θα σου εβαζα θετικη αν ειχα καταλαβει τι στο καλο λες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top