Τραγική κατάληξη - find Alex...

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η ΕΣΗΕΑ και το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης τα έψαλαν καλά στους "δημοσιογράφους" για την στάση τους απέναντι στους ανήλικους από τους οποίους παίρνουν συνεντεύξεις τις τελευταίες μέρες... Δείτε αναλυτικά!

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει και δεοντολογία η οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση καταπατήθηκε. Γι'αυτό τα έχω πάρει με τους δημοσιογράφους και τις παλιοειδήσεις τους! Γιάννη θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι οι πολίτες έχουν τη δύναμη να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά και εδώ, όπως και για άλλες περιπτώσεις που έχουν τη δύναμη, απλά δεν κάνουν τίποτα. Η νοοτροπία της ξάπλας και του "δεβαριέσαιρεαδερφέ" (ωχαδερφισμός) καλά κρατεί...

Για την είδηση: https://www.journalism.gr/content/view/571/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Και πολύ καλά κάνανε.....μια απορία έχω όμως....τα παιδιά δεν έχουν κηδεμόνες;;;;;; Τα αφήνουν ελεύθερα να αποφασίσουν μόνα τους για το αν θα δώσουν συνέντευξη ή όχι;;;;; Και αν που από την στιγμή που οι κηδεμόνες των παιδιων τα αφήνουν να μιλήσουν οι δημοσιογράφοι, γιατί να μην το εκμεταλευτούν;;;;
Υπάρχουν κανονισμοί συγκεκριμένοι για αυτό;;;;
Δεν γνωρίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Η ΕΣΗΕΑ και το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης τα έψαλαν καλά στους "δημοσιογράφους" για την στάση τους απέναντι στους ανήλικους από τους οποίους παίρνουν συνεντεύξεις τις τελευταίες μέρες... Δείτε αναλυτικά!

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει και δεοντολογία η οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση καταπατήθηκε. Γι'αυτό τα έχω πάρει με τους δημοσιογράφους και τις παλιοειδήσεις τους! Γιάννη θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι οι πολίτες έχουν τη δύναμη να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά και εδώ, όπως και για άλλες περιπτώσεις που έχουν τη δύναμη, απλά δεν κάνουν τίποτα. Η νοοτροπία της ξάπλας και του "δεβαριέσαιρεαδερφέ" (ωχαδερφισμός) καλά κρατεί...

Για την είδηση: https://www.journalism.gr/content/view/571/2

Γενικά αυτό που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος είναι ότι τα κανάλια τρώνε καμπάνες συχνά απο το ΕΣΡ για υποβάθμιση προγράμματος, θέματα ανηλίκων κτλ Πάντα υπάρχνουν σωστοί και λάθος επαγγελματίες σε όλες τις δουλιές απλά δεν μου αρέσει να βγάζουμε σαν τηλεοπτικό κοινο την ουρά μας απ'έξω και είναι καιρός να καταλάβουμε ότι εμείς είμαστε η ρίζα του προβλήματος. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να δεις αυτό που έχει το πρόγραμμα του αλλα όταν η τηλεθέση συγκεντρωτικά αγγίζει το 80% του ΄τηλεοπτικού πληθισμού μην τα ρίχνουμε στον δημοσιογράφο που τα λέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα Γιάννη, εγώ δεν είπα ότι δεν φταίμε. Όπως γκρινιάζουμε για την κυβέρνηση που ΕΜΕΙΣ ψηφίσαμε έτσι γκρινιάζουμε και για το πρόγραμμα που ΕΜΕΙΣ βλέπουμε. Ε, με συγχωρείς, όμως κριτική στη δουλειά τους μπορώ να τους κάνω γιατί είναι επαγγελματίες υποτίθεται και έπρεπε η δουλειά τους να είναι υψηλού επιπέδου. Όταν στο ένα ρεπορτάζ μου λένε ότι φταίει η φτώχεια και η διαλυμένη οικογένεια και στο αμέσως επόμενο μου λένε ότι μεγάλο ποσοστό των παιδικών συμμοριών γίνονται από παιδιά ευκατάστατων οικογενειών, ε τρελαίνομαι! Μιλάνε μόνο για να μιλάνε.

Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα συμπεριφοράς στον τομέα μου. "Ψυχολόγοι" σε εκπομπές κοινωνικού περιεχομένου που πάνε εκεί μέσα και σφάζονται και αυτός κάνει τον έξυπνο που δίνει τις απαντήσεις. Ε, ΔΕΝ είναι αυτή σωστή συμπεριφορά επαγγελματία. Ούτε να δίνει συμβουλές δίχως να έχει κάνει συνεδρία με τον πελάτη, ούτε να εκθέτει την προσωπική ζωή του άλλου δημόσια μέσω των ερωτήσεών του. Ο Κώδικας Δεοντολογίας ορίζει σαφώς ότι τέτοιες συμπεριφορές κρίνονται αντιδεοντολογικές. Κι όμως... Αυτές οι συμπεριφορές χτυπάνε κόκκινο στα μηχανάκια της AGB και είναι φυσικό... Άρτος και θέαμα!

Το ότι χτυπάνε κόκκινο όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει το μεγάλο μερίδιο ευθύνης και ο ψυχολόγος για κακή χρήση του τίτλου του! Το ίδιο ισχύει και για τους δημοσιογράφους. Το οτι πουλάει καλά η μαρτυρία ενός ανήλικου ότι δεν σκότωσε τον Άλεξ, το ξέρουμε. Όμως ο δημοσιογράφος δεν είναι αστυνόμος για να πάρει κατάθεση και μάλιστα δημόσια για μία υπόθεση που τώρα βρίσκεται σε εξέλιξη...

Αυτήν την σιχαμένη συμπεριφορά καταδικάζω εγώ, υπενθυμίζοντας ότι δεν διαφωνώ στο ότι όλοι μας έχουμε μερίδιο ευθύνης για την κατάντια αυτή. Απλά το βάρος των δημοριογράφων είναι μεγαλύτερο γιατί σκοπός του επαγγέλματός τους είναι όχι η τηλεθέαση (υποτίθεται έστω) αλλά η μεταφορά των γεγονότων... Αυτοί είναι επαγγελματίες, ενώ ο κάθε πολίτης όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι βρε γιαννη, δεν αντιλεγω οτι αυτα θελει ο κοσμος αυτα του προσφερουν, αλλα αυτο δε σημαινει οτι αυτο που κανουν ειναι και το καλυτερο.. Εγω παντως "κολλησα" με διαφορα πραγματα.. Δεν μπορει ενω τη μια δειχνουν την ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ (και κομπιαζει η φωνη), στη συνεχεια να βαζουν βιντεακι με τα πιθανα σεναρια που δολοφονηθηκε ο Αλεξ! Πως να το κανουμε, δεν ειναι μονο αντιεπαγγελματικο, ειναι και απανθρωπο! Βαζουν στο ενα παραθυρο φωτο της μαμας του Αλεξ, που λεει οτι ελπιζει να τελειωσει αισιοδοξα η περιπετεια και να βρουν τον Αλεξ, κι απ'την αλλη χωρις να εχουν απτες αποδειξεις, χωρις να εχει κανει καποια δηλωση η αστυνομια, να λενε οτι πιθανον να τον θαψανε στα θεμελια νεοαναγειρομενης πολυκατοικιας!! Ενταξει, δεν ξερω, ισως ειχα να δω καιρο ειδησεις, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτος ειναι ο μονιμος τροπος που λειτουργουν. Κι εχεις δικιο οτι ο κοσμος, κι εσυ, κι εγω καθομαστε και τους βλεπουμε και βαρανε κοκκινα τα μηχανακια, ομως δε θα πρεπε να υπαρχει καποιο μετρο απ'τους ιδιους τη στιγμη που εχουν τη δυναμη να μπουν σε καθε σπιτι και να πουν ο,τι θελουν? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μοναχέ συμφωνώ ότι έχουμε το δικαίωμα και πρέπει ως κοινό να κρίνουμε τη δουλειά του κάθε επαγγελματία της τηλεόρασης.Η καλύτερη κριτική στην περίπτωση αυτή είναι τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ.Και αν δεν υπάρχει κανένας που να μας ικανοποιεί (που είναι και το πιο πιθανό), υπάρχει και το κουμπί που κλείνει την τηλεόραση.Ευτυχώς σήμερα, οι επιλογές μας σχετικά με το ποιος θα μας ενημερώνει είναι πάρα πολλές.

edit: Κατερίνα μπορεί αυτοί να έχουν τη δύναμη να μπαίνουν σε κάθε σπίτι, εσύ όμως έχεισ τη δύναμη να τους διώξεις από το δικό σου τουλάχιστον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε ότι η Ελληνική Τηλεοπτική δημοσιογραφεία είναι ακόμα στα πρώτα της χρόνια και ειλικρινά μέχρι να φτάσουμε σε ένα νορμάλ επίπεδο έχουμε πάρα πολύ δρόμο.
Το πιό μακάβρυο δεν είναι η μάνα του αλεξ και οι ειδήσεις αλλα τα ζωντανά λινκ την ώρα που σκάβει η μπουλτόζα που ανα πάσα στιγμή θα μπορούσε πιθανόν να ανασείρει το πτώμα ενός 14 παιδιού σε προχωρημένη σήψη.
Όταν λοιπόν ο κόσμος μένει καρφωμένος μπροστά στον δέκτη του μήπως πετύχει κάποια τέτοια σκηνή και μια τέτοια σκηνή θα ήταν αυτή που θα έκανε τον γύρο του κόσμου σαν ένα πολύ επιτυχημένο ρεπορτάζ, πόσο θα ήταν το βάρος της ευθύνης του δημοσιογράφου που μεταφέρει την -μακάβρια- είδηση και πόσο του κοινού που θα ζήταγε να το δει ξανά και ξανά γιατί καταβάθος του αρέσει να κλαίγετε.
Πάντος αυτά που λέω μπορώ να διακαιολογήσω ώς ένα σημείο τους δημοσιογράφους και ο μοναχός και εσύ έχεται αρκετό δίκιο για τα όρια που βάζει ο καθένας στο επάγγελμα του και σίγουρα το να είσαι δημοσιογράφος δεν είναι λειτούργημα για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εγραφα, κι εγραφα και παρε το ρανταιμ ερο στη μαπα. Παμε παλι:

Faith δεν διαφωνω, και ξερω οτι εγω θα αλλαξω καναλι εκεινη την ωρα, ομως δεν σχολιαζω το τι δυναμη δινω (και) εγω σ'αυτου του ειδους τη δημοσιογραφια αλλα το γεγονος οτι δεν υπαρχει πλεον κανενα ηθικο οριο στο πως βγαινει προς τα εξω μια ειδηση. Και Μικρουτσικο δε θα κατσω να δω, αλλα με "απασχολει" το οτι παιζουν τετοιας ποιοτητας εκπομπες σε τετοια ωρα..

Γιαννη, νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει απ'το οριο της ειδησης, πλεον βλεπουμε ενα θριλερ σε συνεχειες. Μας εφυγε το αρχικο σοκ, μας εφυγε η θλιψη, μας εμεινε η περιεργεια. Αυτο που με προβληματιζει εμενα, ειναι κατα ποσο οι δημοσιογραφοι κι ο καθενας που εχει τοση δυναμη μεσω της τηλεορασης να επιβληθει, μπορουν να κρινουν οτι καποια πραγματα ΠΑΡΟΛΟ που θα πουλησουν τρελα, δεν θα πρεπε για κανεναν λογο να βγουν προς τα εξω. Και αυτο δεν εχει να κανει με το υποτιθεμενο λειτουργημα που ασκουν, αλλα με καποια ορια που πρεπει να μπαινουν στον τροπο που παρουσιαζονται τα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πλέον τους θεωρώ χειρότερους σαν είδος απ τους δικηγόρους....
ειναι.

θες γαματη ιστορια, οταν σκοτωθηκε η μαμα μου, ημουν (σχετικα) μεγαλος (15) και πηγα στο νοσοκομειο μαζι με τον πατερα μου. Αν δεν το ξερεται, τα κορακια οι δημοσιογραφοι τη στηνουν σε νοσοκομεια και οταν βλεπουν περιεργες φασεις (οπως εγω με το πατερα μου κομματια) πανε και ψαχουλευουν.

αφου λοιπον βγηκε ο πατερας μου απο την αναγνωριση σε κακο χαλι ο ανθρωπος, ηρθε ο δημοσιογραφος που λογικα ειχε ρωτησει καποιο γιατρο τι ειχε παιξει, η τη ψιλιαστικε και μου ειπε "εσυ δεν θελεις να δεις τη νεκρη μητερα σου?".

ο πατερας μου καπου εκει σαλεψε και τον ξυλοφορτωσε (και καλα εκανε βεβαια) και ο *****ΗΣ μετα απειλουσε οτι θα βγαλει στις εφημεριδες αυτη την αγριοτητα και κατι τετοιες μα$&$%ες.

για να καταλαβεις τι εστι δημοσιογραφος

(p.s ο πατερας μου ειναι "σχετικα" γνωστος, οντας ποιητης και ας πουμε "λογιος" ανθρωπος αν και σιχαινομαι αυτο τον ορο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Περί δημοσιογράφων:

Όταν σπούδαζα φωτογραφία, είχαν καλέσει στη σχολή ένα φωτογράφο που ακολουθεί τους γιατρούς χωρίς σύνορα.
Μας είπε για μια ομάδα δημοσιογράφων που στον πόλεμο στον Περσικό Κόλπο, μπήκαν σε ένα σπίτι και βρήκαν μια μητέρα να σαβανώνει το νεκρό γιό της. Την ανάγκασαν να ξε-σαβανώσει το παιδί και να κάνει τη διαδικασία από την αρχή για να μπορέσουν να τραβήξουν βίντεο και φωτογραφίες.

Τα σχόλια είναι περιττά!

EDIT: Δεν βάζω όλους τους δημοσιογράφους σε ένα τσουβάλι πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
μια απορία έχω όμως....τα παιδιά δεν έχουν κηδεμόνες;;;;;;


Εδω εχουν κανει αλλα κι αλλα αυτα τα παιδια, σε αυτο θα ασκησουν βετο οι.. κηδεμονες? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
EDIT: Δεν βάζω όλους τους δημοσιογράφους σε ένα τσουβάλι πάντως!

Πολύ σωστά πράττεις γιατί δεν χωράνε όλοι σε ένα τσουβάλι!
Θα χρειαστούν περισσότερα για να καθαρίσει ο τόπος από τα πλάσματα αυτά [με ελάχιστες εξαιρέσεις δυστυχώς].

Αν αναλογιστούμε βέβαια πώς γίνονται και πώς προωθούνται πλέον οι δημοσιογράφοι, θα κουνάμε σκεπτικά το κεφάλι για την κατάντια της κοινωνίας μας.
Καθρέπτης της κάθε κοινωνίας είναι οι φυλακές της, είχε πει ένας νορβηγός καθηγητής εγκληματολογίας. Και τα ΜΜΕ της επίσης, θα συμπλήρωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο με τους Δημοσιογράφους, καλοί και κακοί επαγγελματίες παντού υπάρχουν. Έχουμε βρει την καραμέλα με τους δημοσιογράφους και κάνουμε το κλασικό να μας φταίνει για τα πάντα οι άλλοι ενώ εμάς μας παρασέρνουν κτλ
Βλέπουμε τα δελτία των δημοσιογράφων ακόμα και του ΣΤΑΡ και μετά ισχυριζόμαστε ότι το ..."γύρισα ένα λεπτό", το έβλεπε η γυναίκα μου κτλ.
Μια ζωή για όλα μας φταίνε οι άλλοι οι αλήτες, τα ζώα οι δημοσιογράφοι και όταν δούμε συνεργέιο κάνουμε κολοτούμπες και παίρνουμε όποιον έχουμε γνωστό να του πούμε ότι μας πήρε η κάμερα
Μια ζωή εμείς βλέπουμε τα ντοκυματέρ της ΝΕΤ και δεν έχουμε ιδέα για τις σειρές και τις σαπουνόπερες και τα ντοκυματέρ τα βλέπει ένα 2% της τηλεθέασης
Μια ζωή η τηλεόραση είναι σκουπίδια και καθόμαστε καρφωμένοι μπροστά της και φυσικά μετά απο λίγο που βλέπουμε ότι και οι άλλοι τα βλέπουν ξέτουμε τα πάντα για τους πάντες
Αν θέλετε λοιπόν δικαιολογίες και να βρείτε ένα εξηλασθήριο θύμα σε αυτά που βλέπετε κάντε το αλλα την αλλήθεια την δείχνουν τα νούμερα και τα εκατομύρια ευρώ σε χρόνο διαφήμισης που πέφτουν καθημερινά την ώρα που υποτίθεται ότι όλη η Ελλάδα βλέπει τα ντοκυματέρ της Νετ.
Το επίπεδο της τηλεόρασης το καθορίζουμε όλοι μας και αυτό είναι το επίπεδο που μας εξίζει, το στέκι έχει 1.000 χρήστες και είναι τηλεοπτικό κοινό, όλοι λοιπόν άσχετα με το άν το παραδέχονται οι όχι γελάνε με την Πάνια, βλέπουν ειδήσεις, παρακολουθούν τις σαπουνόπερες και ελάχιστοι απο αυτούς θα δούν το ντοκυματέρ στην ΝΕΤ.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και να θέλετε να συνεχίσετε να κοροιδεύεται τους ευατούς σας κάντε το κανένα πρόβλημα.

@epote Λυπάμε για τον χαμό της μητέρα σου και δεν με παρεξενέυει τον τρόπο που κάπιοι δημοσιογράφοι λειτουργούν αλλα δεν είναι όλοι έτσι.

Όταν κάποιος δημοσιογράφος βάζει απέναντι ένα πολιτικό και τον ταράζει για θέματα που πραγματικά μας καίνε τότε είναι καλός δημοσιογράφος. Αν πάντος θέλεται να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους ο δημοσιογράφος είναι απλά αυτός που ταίζει τα λιοντάρια με φρέσκο κρέας και η δουλειά του είναι να τα κρατάει ταισμένα, τώρα πιοί είναι τα λιοντάρια καταλαβένεται

@tsitsilegas Η κοινωνία μας έχει μόνο ένα πρόβλημα τους δημοσιογράφους, αυτοί ρίχνουν το υψηλό επίπεδο μας και όντως είναι η πηγή όλων των προβλημάτων μας. Αυτά τα πλάσματα όμως που θές να τα καθαρίσεις κιόλας, κατα καιρούς σε έχουν αφυπνήσει για θέματα που πραγματικά σε καίνε, καλύτερα ήταν όταν είχαμε μόνο ένα κανάλι και που αναμασάγαμε την καραμέλα της εκάστοτε κυβέρνησης.
Και αλήθεια tsitsilegas πως προωθούνται οι δημοσιογράφοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
[off topic]
Καποιος τα πηρε ασχημα..
[/off topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τζονιμ ουτε δημοσιογραφος να σουνα... (ή είσαι βρε? :P )


ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι ο δημοσιογραφος ειναι μορφωμενος... οτι γνωριζει οτι διαμορφωνει την κοινη γνωμη.... οτι εχει αρχες ηθος και δεοντολογια....

Οχι δεν θεωρω άμοιρο ευθυνων τον τηλεθεατή αλλα..... ας μην ξεχνάμε ότι η ΤΒ μπορει να φτιαξει και να καταστρεψει κυβερνησεις... μπορει να κανει καποιον απλο πολιτη εγκληματια και τον εγκληματια αγγελουδι....

Θες δε θες, αν βλεπεις τηλεόραση... σου γινεται πλύση εγκεφαλου!
Θα μου πεις και γιατι να δεις... γιατι δεν ακους ραδιο....

Γιατι ειναι "συντροφια με χρωμα και προσωπα και όχι μονο ήχοι και λέξεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
[off topic]
Καποιος τα πηρε ασχημα..
[/off topic]

Δεν είναι θέμα αν τα έχω πάρει η όχι και δεν τα έχω πάρει με κάποιον συγκεκριμένο απλά είμαι στον χώρο των media και έχω δει το πως αλλάζει έκφραση ο κόσμος και το πως στην αρχή κατηγορούν και μετά χασκογελάνε στέλνοντας την προηγούμενη ιδεολογία τους στα σκουπίδια.
Τα ξέρω πάρα πολύ καλά τα πράγματα απο μέσα και γενικά το στύλ δεν βλέπω τηλεόραση είναι σκουπίδια είναι μια καραμέλα που την έχουν αρκετά άτομα, λες και είναι ντροπή να παραδεχθείς αυτό που πραγματικά πιστεύεις.
Πίστεψε με είναι πάρα πολύ μικρο το ποσοστό των ατόμων που πραγματικά δεν βλέπουν τηλεόραση έχω γνωρίσει τουλάχιστον 500 ατομα (φίλους, γνωστούς, συγγενείς) κτλ και μόνο 1 με 2 άτομα με κοίταζαν σαν ούφο όταν τους έλεγα για κάποιες σειρές κτλ, όλοι οι υπόλοιποι ξεκίνησαν με την καραμέλα, βλέπω Νετ οι δημοσιογράφοι είναι ζώα και κατέληξαν να τους τρέχουν τα σάλια με την ιδέα ότι μαθαίνουν την συνέχεια σε κάτι που βλέπουν συστηματικά για αυτό τα παίρνω γιατί είναι μια συζήτηση την οποία κάνω αρκετές φορές κάθε μέρα και στο 98% καταλήγει έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Εδω εχουν κανει αλλα κι αλλα αυτα τα παιδια, σε αυτο θα ασκησουν βετο οι.. κηδεμονες? :confused:

Συμφωνώ σ'αυτο που λες.....η απορία μου όμως ήταν η εξής:
Κατηγορούμε τους δημοσιογράφους για το ότι εκθέτουν τα παιδιά παίρνοντας τα συνεντεύξεις.....και πως υπάρχουν ειδικοί κανόνες γι'αυτό το θέμα (ότι απαγορεύεται).....και έρχομαι και ρωτάω εγώ....τί γίνεται στην περίπτωση που οι ίδιοι οι κηδεμόνες τους , τους δώσουν την συγκατάθεση τους για να μιλήσουν;;;;; Δεν έχουν κηδεμόνες;;;;;;.......Ότι κάνανε με τον Άλεξ το κάνανε κρυφά.....τώρα όμως αφού μαθεύτηκε θα πρέπει οι κηδεμόνες τους να τα έχουν υπό στενή παρακολούθηση.....και όχι "ξέφραγω αμπέλι" όπως φαίνεται πως τα είχαν πριν......

*Και προς Θεού, για να μην παρεξηγηθώ πάλι.....δεν υποστηρίζω κανέναν.....ούτε δημοσιογράφους, ούτε γονείς, ούτε παιδιά.....το μόνο που υποστηρίζω είναι η ψυχούλα του Άλεξ που πρέπει κατά κάποιο τρόπο να λυτρωθεί και τους δικούς του ανθρώπους που αγωνιούν και πονάνε.....απλά παραθέτω κάποιες απορίες*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Τζονιμ ουτε δημοσιογραφος να σουνα... (ή είσαι βρε? :P )


ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι ο δημοσιογραφος ειναι μορφωμενος... οτι γνωριζει οτι διαμορφωνει την κοινη γνωμη.... οτι εχει αρχες ηθος και δεοντολογια....

Οχι δεν θεωρω άμοιρο ευθυνων τον τηλεθεατή αλλα..... ας μην ξεχνάμε ότι η ΤΒ μπορει να φτιαξει και να καταστρεψει κυβερνησεις... μπορει να κανει καποιον απλο πολιτη εγκληματια και τον εγκληματια αγγελουδι....

Θες δε θες, αν βλεπεις τηλεόραση... σου γινεται πλύση εγκεφαλου!
Θα μου πεις και γιατι να δεις... γιατι δεν ακους ραδιο....

Γιατι ειναι "συντροφια με χρωμα και προσωπα και όχι μονο ήχοι και λέξεις"

Το είπα και πιο πάνω επιροούλα ότι παραδέχομαι ότι δεν υπάρχει επαγγελματική ειδησεογραφία στην Ελλάδα γιατί δεν έχουμε εμπειρία στην Ελλάδα. Χώρια ότι ξαφνικά "βαπτίστικαν" πολοί δημοσιογράφοι άσχετοι με το θέμα. Η τηλεόραση περνάει ένα μεταβατικό στάδιο και γίνεται όριμη τα τελευταία χρόνια, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι για όλα φταίνε οι δημοσιογράφοι και είναι ζώα κτλ.
Αν δεν θες πάντος να σου κάνει πλύση εγκεφάλου η τηλεόραση γιατί την ανοίγεις όταν πας σπίτι? Δεν μιλάω για εσένα φυσικά αλλα για όλους, δεν είναι υποκριτικό αυτό? Αν πραγματικά δεν το γουστάρουμε γιατί βλέπουμε? είναι πολύ απλή ερώτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Αν πραγματικά δεν το γουστάρουμε γιατί βλέπουμε? είναι πολύ απλή ερώτηση
Οπως είπα και πριν....
Γιατι ειναι "συντροφια με χρωμα και προσωπα και όχι μονο ήχοι και λέξεις"


προσωπικα δεν βλεπω τηλεόραση.... όλοι με κοιτάνε λες και ειμαι ουφο που δεν εχω δει ουτε ενα επισοδειο του παρα πέντε.... δεν βλεπω ουτε ειδήσεις
(Εκατσε τυχαια και ειδα ενα επισοδειο του Lost και κολλησα και το βλέπω :P )
Γενικα ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ εκτος από ΣΚΑΙ που βαζει αυτα τα υπέροχα ντοκιμαντερ και βλεπω και ΠΟΛΛΕΣ ταινιες DVD.

Συμμερίζομαι όμως αυτο που λες... και στην μεγάλη πλειοψηφία ειναι οντως ιδιαιτερα υποκριτικό.... (να βρισουμε πχ τη Μενεγάκη και την κάθε Μενεγάκη αλλα να γνωρίζουμε απ έξω κι ανακατωτα τι ειπε, σε ποιον το ειπε, ποτε το ειπε κλπ κλπ κπλ) Απλά... δεν ειναι όλος ο κόσμος έτσι, όπως δεν ειναι και όλοι οι δημοσιογραφοι ετσι....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πέρα απο υποκριτές είμαστε και αγνώμονες Κουέ ξεχνάμε ότι η τηλεόραση μας ξύπνησε σε πάρα πολλά πράγματα άσχετα αν το έκανε με σωστό η λάθος τρόπο, τα δελτία ειδήσεων έβγαλαν στην επιφάνεια ανθρώπινα ζώα που ασελγούσαν στα παιδιά τους αποτρέποντας μελλοντικούς, μας ενημερώνουν για ληστείες και κλοπές για να είμαστε πιο υποψιασμένοι, κοιτάξτε απλά τι έχει κάνει ο Ευαγγελάτος με τις αποκαλύψεις του έδειξε την πραγματικότητα και βελτίωσε κάποια πράγματα στην ζωή μας.
Πόσα πράγματα γίνονταν στα χωριά χωρίς ποτέ να τα μαθαίναμε? Πως να διαπράξεις το έγκλημα πάνω σε ένα παιδί με το να ξέρεις ότι υπάρχει η δυνατότητα να διασηρθείς, πόσες γυναίκες βλέποντας ένα δελτίο ειδήσεων μάθαν για ένα βιαστή-ληστή στην περιοχή τους έτσι ώστε να προσέχουν περισσότερο? Πόσα άτομα έμαθαν άμεσα για το τι πρέπει να κάνουμε με την δήλωση, την εφορία, τα οικονομικά τους? Πόσοι απο εμάς είδαμε σχετική βελτίωση σε νοσοκομεία και ιατρεία του ΙΚΑ με την "απειλή" της κάμερας? Πόσες οικογένειες - ιδρύματα βοηθήθηκαν απο τους συνανθρώπους μας μόνο και μόνο επειδή δημοσιοποιήθηκε το πρόβλημα τους? Πόσοι γιατροί τιμωρήθηκαν για ιατρικά λάθη αφού πιέστικε το νοσοκομείο απο τα κανάλια.
Την απάντηση δώστε την μόνοι σας, για τους παραπάνω λόγους βλέπουμε ειδήσεις και ακούμε τους δημοσιογράφους, σίγουρα τα ζώα οι δημοσιογράφοι δεν έχουν οφελήσει σε τίποτα απο τα παραπάνω, τα ίδια έκανε η ΕΡΤ τόσα χρόνια είμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top