Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μια και ουτος η αλλος το παμε ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του, να κανω και εγω μια ερωτηση;

Γιατι ενω οι περισσοτεροι ξερουμε πιοι ειναι αυτοι που τα σπανε, πιοι ειναι αυτοι που τους βαζουν επειδη τα εχουν κανει πλακακια με αλλους, και πιοι ειναι οι αλλοι, δεν κανουμε κατι για αυτο;... Γιατι συνεχιζουν αυτα τα ατομα να ειναι οχι απλος αποδεκτα αλλα και "σημαντικα" μελη της κοινωνιας μας;

Γιατί προφανώς κάποιους εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των ατόμων.
Αυτών που φώναζαν κάτω από την τράπεζα που καιγόταν "έτσι να πεθάνετε σαν τα ποντίκια, σε τράπεζα δεν δουλεύετε;"
Αυτών που εμπόδιζαν την πυροσβεστική να φτάσει εκεί μια ώρα γρηγορότερα!

Εγώ αναρωτιέμαι και για κάτι ακόμα, οι υπόλοιποι διαδηλωτές που ήταν τριγύρω, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι;
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για να αποδώσω ευθύνες, απλά σκέφτομαι ότι εκεί γύρω ήταν χιλιάδες κόσμου, δεν μπορούσαν να κάνουν ένα ντου να βουτήξουν εκείνους που έριξαν τη βενζίνη και τις μολότωφ και να τους κάνουν μαύρους τουλάχιστον.

Αυτό με το τι κάνουμε ο καθένας και τις ευθύνες του.....
Αυτοί που τα παίρνουνε από τους ιδιώτες (λάδωμα) τώρα αρχίζουν να πληρώνουν (αν θέλω μπορώ να το πιστέψω).... αυτοί που "καλλιέργησαν" αυτή την νοοτροπία πότε θα πληρώσουν?
Το κράτος αν του χρωστάω μου βάζει επιτόκιο 1.χ% ΤΟ ΜΗΝΑ (κοινώς κάπου 18% το χρόνο), αν πάλι μου χρωστάει αυτό βάζει επιτόκιο 1.5 % το χρόνο. Ποιός μας μαθαίνει να κλέβουμε τελικά όταν μπορούμε?
Ναι πολλοί άνθρωποι έχουν ευθύνη γιατί πίστεψαν ότι όντως είχαμε πάρτυ, όπως διαφήμιζαν σε όλους τους τόνους οι πολιτικοί... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί προτιμούν να ζουν στην άγνοια... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί έπαψαν να παλεύουν ένα σύστημα που τους εξόντωνε ή τους αποβλάκωνε ΑΛΛΑ τα πολλά λεφτά που μας λείπουν δεν έγιναν από αυτούς τους ανθρώπους. Μέχρι να δημευτεί μια περιουσία πολιτικού και να γυρίσει μια εταιρεία πίσω την μίζα που ενσωμάτωσε στην τιμή πώλησης προϊόντος προς το δημόσιο ή την υπερτιμολόγηση, μέχρι να φύγουν οι "άνεργοι" συνδικαλιστές, μέχρι να επιστραφούν τα λεφτά των ομολόγων στα ταμεία νομίζω ότι δικαιούμαι να διαδηλώνω για αυτό και όχι για τον υπάλληλο ή τον γιατρό.


Λούγκαρ εννοείται ότι δικαιούσαι να διαδηλώνεις και προφανώς τα πολλά λεφτά τα έχουν φάει κάποιοι, εμένα η διαφωνία μου είναι στο ότι αυτούς τους κάποιους τόσα χρόνια, όλοι εμείς τους θρέψαμε και τους αφήσαμε να αλλωνίζουν, ο καθένας για δικούς του λόγους.
Και επίσης θεωρώ ότι πάλι δύσκολα θα βάλουμε μυαλό ... πάλι όποιος μπορεί να βολευτεί, πάλι θα το κάνει.
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτοί που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, αλλά και εμείς που το επιτρέψαμε. Αν εμείς δεν ανεχόμασταν αυτούς τους πολιτικούς, δεν θα μπορούσαν να είχαν σταθεί τόσα χρόνια! Μας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.

Και να σου πω και κάτι ακόμα ... μας ενοχλεί επειδή μας έθιξαν την τσέπη ... δεν είδα ποτέ να έγινε καμιά πορεία για τα αυθαίρετα που σηκώνονταν στα καμμένα βουνά της Αττικής, δεν είδα καμιά πορεία για την έλλειψη εξοπλισμού στα σχολεία, δεν είδα καμιά πορεία για δρόμους καρμανιόλες, δεν είδα καμία πορεία για την παλαιολιθικές συνθήκες που δουλεύουν κάποιοι τομείς του δημοσίου, αυξάνοντας και τη γραφειοκρατία και την ταλαιπωρία του κόσμου, δεν είδα καμία πορεία για τις άθλιες συνθήκες των νοσοκομείων..... μόνο για την τσέπη βλέπω πορείες.
Αν δεν μας είχαν θίξει στο μπικικίνι .... δε νομίζω ότι θα είχαμε τέτοιο ξεσηκωμό!

Υ.Γ. Κρητίκαρε (νομίζω εσύ ζήτησες να σου απαντήσω) θεωρώ ότι με τα ποστ μου έχω απαντήσει, αν παρ' όλ' αυτά κάτι σε σε καλύπτει ... ευχαρίστως να απαντήσω, απλά είδα το ποστ σου εχθές, αφού είχα ήδη απαντήσει στη λούγκαρ και θεώρησα ότι η απάντηση αφορούσε και στο δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βρωμαει στημενο...ολοκληρο μπουκαλι με βενζινη ριξανε.....ηταν σχεδιασμενο να καει...
και η προβοκατσια ειναι επισης ενα βρωμικο ενδεχομενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όταν κάποιος κάνει την αυτοκριτική του, θα ήταν τιμιότερο να την περιορίζει αποκλειστικά και μόνο στον εαυτό του, χωρίς να προσβάλει όλους τους υπόλοιπους τυφλά και τσουβαλιαστά. Τέτοιου είδους αυτοκριτική, κρυμμένη πίσω από το τέχνασμα της συλλογικής ευθύνης, το οποίο αποτελεί πάγιο εργαλείο κάθε είδους απολυταρχικών καθεστώτων, μόνο αυτοκριτική δεν είναι σε τελική ανάλυση...

Κοιτα να δεις που εδω και 30 χρονια κανεις απο εμας δε φταιει, παρα μονο οι 300 που εναλλασσονται στο Κοινοβουλιο.
Ολοι ειμαστε αθωες περιστερες, δε συντηρουμε πελατειακες σχεσεις με δαυτους, δε φοροδιαφευγουμε, δεν κανουμε λαμογιες, δεν ξοδευουμε περισσοτερα απο οσα βγαζουμε, δε..., δε..., δε...

Και θα επαναλαβω...λιγη τσιπα να ειχαμε, αλλα που...


Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.

Αυτο που πραγματικα με κουρασε ειναι να βλεπω με ποση περισσια ευκολια κοιταμε την καμπουρα του "διπλα" και ποτε τη δικη μας, οταν μαλιστα η τελευταια βγαζει ματι. Αλλα μας το εμαθαν στα σπιτια μας? Οπως αποδεικνυεται, οχι. Με τις υγειες μας.

Ομως μη μου ανησυχειτε.
Κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου.
Σαφως και δε φταιει κανεις σας.
Οι αλλοι φταινε "σε τελικη αναλυση".


Γιατί προφανώς κάποιους εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των ατόμων.
Αυτών που φώναζαν κάτω από την τράπεζα που καιγόταν "έτσι να πεθάνετε σαν τα ποντίκια, σε τράπεζα δεν δουλεύετε;"
Αυτών που εμπόδιζαν την πυροσβεστική να φτάσει εκεί μια ώρα γρηγορότερα!

Υπαλληλοι των 1000 ? και ενιοτε με δυο πτυχια. Αυτοι ειναι οι υπαλληλοι των τραπεζων. Αλλα μαλλον καποιοι εχουν μπερδεψει τους ορους "τραπεζικος" και "τραπεζιτης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Και ποιος είπε ότι πολλοί δεν κάνουν την αυτοκριτική τους? Ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει και είμαστε ακόμα στην αρχή.
Εκτός και αν λέμε ότι όλοι όσοι κατέβηκαν στις πορείες ήταν ψυφοφόροι της αριστεράς, οπότε δε μιλάμε αλλά κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι η πολιτική συνείδηση και η αντίληψη των πραγμάτων γενικότερα δεν διαμορφώνεται μόνο ατομικά, αλλά κυρίως συλλογικά δια του σχολείου, των ΜΜΕ, της ψυχαγωγίας (ταινίες του σινεμά, μουσική κτλ).
Όταν λοιπόν από μικρό σε διαπλάθουν με τέτοιο τρόπο ώστε να θεωρείς φυσιολογικό το σύστημα-όσο και αν αυτό μπάζει από παντού- θα ενταχθείς σε αυτό και θα το διαιωνίσεις. Θα συμπεριφέρεσαι ανάλογα και θα ψηφίζεις ανάλογα.
Φαύλος κύκλος είναι η υπόθεση.

Από κει και πέρα αν εγώ και ο κάθε εγώ, που ποτέ δεν στήριξα κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, άρα ευθύνη ουκ έχω, το μόνο που κάνω είναι να επιρρίπτω ευθύνες στους άλλους το μόνο που θα καταφέρω είναι ο διχασμός.
Απαιτείται κοινωνική συνοχή, θα ζήσουμε πολύ άσχημες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.

Οσο ηλίθιος και άν είναι ο λαός μας, ευκολόπιστος και αφελής, αυτοί που χθές είχε βάλει στη Βουλή αρκούσαν για να καταψηφίσουν το νομοσχέδιο. Αν ίσχυε οτιδήποτε συνταγματικό, θα έπρεπε να πάνε για ψήφο με τις 180 έδρες. Συγχαρητήρια θερμά στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Δημαρα, Σακοραφα και Οικονομου νομίζω, που με τις ψήφους τους αποπειράθηκαν να ρίξουν κι αυτό το 151, σε περίπτωση που ο Καρατζαφέρης δεν αποδεικνυόταν, αυτό που δυστυχώς είναι . Ενας χοντρός φαταούλας καιροσκόπος. .

Δείτε και αυτό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Mας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.

Συμφωνώ. Αλλά να πληρώσουν κι οι υπόλοιποι που φταίνε έτσι; Και κατ' αναλογία ευθυνών. Αλλά τι ψάχνω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Λούγκαρ εννοείται ότι δικαιούσαι να διαδηλώνεις και προφανώς τα πολλά λεφτά τα έχουν φάει κάποιοι, εμένα η διαφωνία μου είναι στο ότι αυτούς τους κάποιους τόσα χρόνια, όλοι εμείς τους θρέψαμε και τους αφήσαμε να αλλωνίζουν, ο καθένας για δικούς του λόγους.
Και επίσης θεωρώ ότι πάλι δύσκολα θα βάλουμε μυαλό ... πάλι όποιος μπορεί να βολευτεί, πάλι θα το κάνει.
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτοί που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, αλλά και εμείς που το επιτρέψαμε. Αν εμείς δεν ανεχόμασταν αυτούς τους πολιτικούς, δεν θα μπορούσαν να είχαν σταθεί τόσα χρόνια! Μας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.

Και να σου πω και κάτι ακόμα ... μας ενοχλεί επειδή μας έθιξαν την τσέπη ... δεν είδα ποτέ να έγινε καμιά πορεία για τα αυθαίρετα που σηκώνονταν στα καμμένα βουνά της Αττικής, δεν είδα καμιά πορεία για την έλλειψη εξοπλισμού στα σχολεία, δεν είδα καμιά πορεία για δρόμους καρμανιόλες, δεν είδα καμία πορεία για την παλαιολιθικές συνθήκες που δουλεύουν κάποιοι τομείς του δημοσίου, αυξάνοντας και τη γραφειοκρατία και την ταλαιπωρία του κόσμου, δεν είδα καμία πορεία για τις άθλιες συνθήκες των νοσοκομείων..... μόνο για την τσέπη βλέπω πορείες.
Αν δεν μας είχαν θίξει στο μπικικίνι .... δε νομίζω ότι θα είχαμε τέτοιο ξεσηκωμό!
Για να ξεσηκωθεί ο κόσμος για όσα λες παραπάνω - επειδή δεν υπάρχει κοινή χρονική αναφορά - πρέπει να οργανωθεί κίνημα πολιτών που να μην έχει αναφορά σε κομματικό χώρο, και να πιάσει ένα ένα τα θέματα. Τέτοια προσπάθεια δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Οι άνθρωποι διαδηλώνουν μέσω των σωματείων τους... συνήθως για εργασιακά θέματα.
Παρ'όλα αυτά έχουν γίνει πορείες/ συγκεντρώσεις, για θέματα που δεν αφορούσαν την τσέπη μας (πχ δες Ιρακ, δάση, δεκεμβρης) αλλά ναι για να ξεσηκωθεί ο κόσμος χρειάζεται ένα γεγονός συγκεκριμένο. Αλλιώς είναι πολύ δύσκολο.
Ολοι ειμαστε αθωες περιστερες, δε συντηρουμε πελατειακες σχεσεις με δαυτους, δε φοροδιαφευγουμε, δεν κανουμε λαμογιες, δεν ξοδευουμε περισσοτερα απο οσα βγαζουμε, δε..., δε..., δε...

Και θα επαναλαβω...λιγη τσιπα να ειχαμε, αλλα που...


Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.

Αυτο που πραγματικα με κουρασε ειναι να βλεπω με ποση περισσια ευκολια κοιταμε την καμπουρα του "διπλα" και ποτε τη δικη μας, οταν μαλιστα η τελευταια βγαζει ματι. Αλλα μας το εμαθαν στα σπιτια μας? Οπως αποδεικνυεται, οχι. Με τις υγειες μας.

Ομως μη μου ανησυχειτε.
Κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου.
Σαφως και δε φταιει κανεις σας.
Οι αλλοι φταινε "σε τελικη αναλυση".
Συνενοχή λοιπόν... το μεγάλο πρόβλημα... σα να λέμε η Ελλάδα φταίει για την πτώση του ευρώ... σα να λέμε το 1 = 1000... άρα μόνο οι άσπιλοι έχουν δικαίωμα στην διαμαρτυρία. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω... κλπ κλπ
Και πως να διώξεις από πάνω σου την συνενοχή όταν για κάθε πράξη που έχεις κάνει ο κλοιός γύρω σου, απελπιστικά στενός, ίσως σε έχει "υποχρεώσει" σε συναλλαγή. Κι ας ένοιωθες μαλάκας... με την μάνα σου στο νοσοκομείο να μην μπαίνει χειρουργείο αν δεν τα σκάσεις... με το με λάθος άδεια ακίνητο που σου κληροδοτήσαν οι δικοί σου να ψάχνεις τρόπο να το διορθώσεις... με... με... Συνενοχή λοιπόν. Εγώ, μια οικογένεια πέντε ατόμων, χωρίς δάνειο, χωρίς ούτε καν καταναλωτική μανία να ψωνίζω ρούχα..., συννένοχη αυτών που παίρνουν/δίνουν μίζες για οπλικά συστήματα, C4I, βατοπέδια ή έστω του γιατρού που την ημέρα καθαρίζει χιλιαρικάκι ανά 5ωρο, ή ίσως και άλλων γιατί πιθανά δεν κάνω σωστά την δουλειά μου κι εγώ, γιατί ίσως κάτι στην όλη ζωή μου είναι γκρι. Μόλις απέκτησα αξία ως συνένοχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και ποιος είπε ότι πολλοί δεν κάνουν την αυτοκριτική τους? Ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει και είμαστε ακόμα στην αρχή.
Εκτός και αν λέμε ότι όλοι όσοι κατέβηκαν στις πορείες ήταν ψυφοφόροι της αριστεράς, οπότε δε μιλάμε αλλά κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι η πολιτική συνείδηση και η αντίληψη των πραγμάτων γενικότερα δεν διαμορφώνεται μόνο ατομικά, αλλά κυρίως συλλογικά δια του σχολείου, των ΜΜΕ, της ψυχαγωγίας (ταινίες του σινεμά, μουσική κτλ).
Όταν λοιπόν από μικρό σε διαπλάθουν με τέτοιο τρόπο ώστε να θεωρείς φυσιολογικό το σύστημα-όσο και αν αυτό μπάζει από παντού- θα ενταχθείς σε αυτό και θα το διαιωνίσεις. Θα συμπεριφέρεσαι ανάλογα και θα ψηφίζεις ανάλογα.
Φαύλος κύκλος είναι η υπόθεση.

Από κει και πέρα αν εγώ και ο κάθε εγώ, που ποτέ δεν στήριξα κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, άρα ευθύνη ουκ έχω, το μόνο που κάνω είναι να επιρρίπτω ευθύνες στους άλλους το μόνο που θα καταφέρω είναι ο διχασμός.
Απαιτείται κοινωνική συνοχή, θα ζήσουμε πολύ άσχημες μέρες.

Κάποιοι θεωρούσαν φυσιολογικό το σύστημα. Την απουσία αποδείξεων, υποδομών, τα φακελάκια.
Κάποιοι μάλιστα καμάρωναν, είτε με τις ατάκες "ο Έλληνας και στα δύσκολα περνάει καλά, ή έχει τον τρόπο του", είτε με τις εξηγήσεις περί οικονομικής κρίσης του 2009, όταν ειπώθηκε ότι η Ελλάδα δεν υπέστη τόσο έντονη κρίση, χάρη στην παραοικονομία της.

Λυπάμαι αφάνταστα για τόσο κόσμο που ξέρω ότι θα κακοπεράσει.
Κι ελπίζω να μάθουμε κάτι από αυτήν την ιστορία. Ότι δεν είναι λογικό να δίνουμε 4 ευρώ για έναν καφέ. Και άλλα τόσα για ντομάτες Ισπανίας και γάλα Γερμανίας.
Ότι δεν είναι σωστό να μπορεί να μας κοιτάει στα μάτια ο γιατρός όταν δίνει λάθος απόδειξη, αν δώσει.
Ότι δεν είναι μαγκιά να βάζεις μέσο για μεταγραφή στο πανεπιστήμιο, αφού δε έχεις ήδη δώσει χιλιάδες ευρώ σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια.
Ότι δεν είναι πρότυπο οι τρέντι φατσούλες με τα φορέματα που κάνουν όσο δέκα συντάξεις (και είκοσι, με τα νέα μέτρα) στις τηλεοράσεις και τα περιοδικά.
Ότι δεν είναι επανάσταση το να βάλεις θλιμμένη εικόνα στο Facebook σου μετά το Δεκέμβρη του 2008, για να την αλλάξεις με ένα στιγμιότυπο από τα Χριστούγεννα λίγο μετά.

Ωστόσο έχω γνωστούς που δεν έκοψαν απόδειξη, δε ζήτηταν απόδειξη, ήρθαν στο ΕΜΠ από το πρώτο εξάμηνο με προκλητικά παράνομη μεταγραφή, φόρεσαν πανάκριβα ρούχα και χαμογέλασαν για το φακό του Τρέντι σε κάποια έκθεση ή για την κάμερα κάποιου φίλου στο Γκστάαντ, που πληρώνουν τριάντα ευρώ τη μακαρονάδα, που δεν αλλάζουν κανάλι όταν εμφανίζεται η απόδειξη του θλιβερού αποπροσανατολισμού μας στην οθόνη, που λέγαν πάντα "χάλια είμαστε" και δεν τους κόβεται η όρεξη όταν άλλος ένας συνταξιούχος στέκεται μπροστά στο μικρόφωνο κάποιου καναλιού να πει πώς δεν του φτάνουν τα λεφτά για λαχανικά.

Έχω γνωστούς, λοιπόν, που παρ'όλα αυτά κατέβηκαν στις πορείες. Που βρίζουν το κράτος. Που μιλάνε για τα νοικοκυριά και τις δυσκολίες που έχουν να αντιμετωπίσουν, που σκέφτονται με θυμό εκείνο το γιατρό που απάντησε "χωρίς απόδειξη 40, με απόδειξη 60".

Αλλά δεν έχω καταλάβει αν κάνουμε την αυτοκριτική μας. Κι αν ναι, ποιοι την κάνουν.
Κι αν την κάνουν, πόσο βαθιά θα πάει.

Και δεν έχω καταλάβει αν θα πετύχουμε αυτήν την κοινωνική συνοχή και τη μακροπρόθεσμη συνειδητοποίηση του φαύλου κύκλου στον οποίο μπλέξαμε κάποτε και τροφοδοτήσαμε αναγκαστικά έκτοτε.

Ελπίζω να...

Τίποτα. Ελπίζω. Ότι μαζί με τα καπνισμένα κτίρια και τις σπασμένες βιτρίνες, θα έρθει και κάτι πιο ουσιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αλλά να πληρώσουν κι οι υπόλοιποι που φταίνε έτσι; Και κατ' αναλογία ευθυνών. Αλλά τι ψάχνω κι εγώ...

Φυσικά, εγώ δεν είπα να μην πληρώσουν αυτοί που φταίνε. Εννοείται πως θα ήθελα να τους δω φυλακή τουλάχιστον, αφού πρώτα δημεύσουν την περιουσία τους.

αλλά να δω και κάτι δημοσίους υπαλλήλους, που τώρα χτυπιούνται, να δώσουν πίσω τις υπερωρίες που έπαιρναν τόσα χρόνια, χωρίς να τις δουλεύουν, κάτι επιδόματα δακτυλισμού, που βαράγανε την μπάρα 100 φορές για να τα παίρνουν, κλπ, κλπ.
Να δω κάτι συνταξιούχες από τα 35 τους, που δούλεψαν μόνο 15 χρόνια και θα παίρνουν σύνταξη για καμιά 20 ακόμη τουλάχιστον,
Να δω κάτι "δήθεν" αναπηρικές συντάξεις,
Να δω άλλους που όταν έγινε ο σεισμός, λαδώνανε για να βγάλουνε τα σπίτια τους προβληματικά, για να πάρουν σεισμοδάνεια για ανακαίνιση.....
έχω πολλά να δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
...και τελικά όλοι παίρνουμε 2 μέτρα χώμα...https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55287&cid=4

Συγγνώμη που σας χαλάω την συζήτηση αλλά έχοντας χρειαστεί λόγω δουλειάς να επισκεφτώ και να δουλέψω σε ένα κατάστημα τράπεζας λίγα βήματα παραπέρα παραμένω συγκλονισμένη από την "ευκολία" με την οποία ένα τέτοιο άρθρο (https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=132330&cid=4) θα μπορούσε να είχε γίνει για μένα, για σένα, για τον οποιοδήποτε από εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Κοιτα να δεις που εδω και 30 χρονια κανεις απο εμας δε φταιει, παρα μονο οι 300 που εναλλασσονται στο Κοινοβουλιο.
Ολοι ειμαστε αθωες περιστερες, δε συντηρουμε πελατειακες σχεσεις με δαυτους, δε φοροδιαφευγουμε, δεν κανουμε λαμογιες, δεν ξοδευουμε περισσοτερα απο οσα βγαζουμε, δε..., δε..., δε...

Και θα επαναλαβω...λιγη τσιπα να ειχαμε, αλλα που...


Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.

Αυτο που πραγματικα με κουρασε ειναι να βλεπω με ποση περισσια ευκολια κοιταμε την καμπουρα του "διπλα" και ποτε τη δικη μας, οταν μαλιστα η τελευταια βγαζει ματι. Αλλα μας το εμαθαν στα σπιτια μας? Οπως αποδεικνυεται, οχι. Με τις υγειες μας.

Ομως μη μου ανησυχειτε.
Κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου.
Σαφως και δε φταιει κανεις σας.
Οι αλλοι φταινε "σε τελικη αναλυση".




Υπαλληλοι των 1000 ? και ενιοτε με δυο πτυχια. Αυτοι ειναι οι υπαλληλοι των τραπεζων. Αλλα μαλλον καποιοι εχουν μπερδεψει τους ορους "τραπεζικος" και "τραπεζιτης".

Επιστροφή στο θέμα και σχόλιο επι του θέματος, μιας και αυτό σου το πόστ έμεινε στο θέμα. Λοιπόν ύστερα από τα στοιχήματα σου υπέρ του νομοσχεδίου, όταν η διαδήλωση, μαζί και οι εν τέλει θάνατοι αυτών των ανθρώπων, έγιναν στη διαδήλωση όλου του κόσμου εναντίον το νομοσχεδίου, τί να σου πει βρε Νεράιδα κανείς με όσα γράφεις τώρα; Που κατηγορείς κιόλας τον κόσμο, τους λές κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου, ειρωνεύεσαι... Τι να σου πεί κανένας τώρα χωρίς να βγεί εκτός κανόνων του φόρουμ !! Ομως Ισι, η οργή μου στα παραπάνω σχόλια της είναι εντός θέματος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
«Σεβαστείτε την μνήμη της…»

Και όντως, η ιστορία αυτής της γυναίκας κινδυνεύει να γίνει reality.
Ο θάνατός της ήταν δημόσιος, αλλά ας μείνει ο αποχαιρετισμός της ιδιωτική υπόθεση...

Εξώδικο έστειλε σε όλους τους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς, όπως επίσης και στις εφημερίδες, ο κ. Χρήστος Ι. Καραπαναγιώτης, σύζυγος της Αγγελικής Παπαθανασοπούλου.

Ο κ. Καραπαναγιώτης ζητά να γίνει σεβαστή η μνήμη της Αγγελικής που έχασε τη ζωή της μέσα στην τράπεζα Margfin και να απέχουν από οποιασδήποτε μορφής αφιερώματα, να μη δημοσιεύσουν φωτογραφίες, εικόνες και πλάνα από τη ζωή της και ειδικότερα σήμερα παρακαλεί «με τον πιο έντονο τρόπο» να απέχουν από οποιαδήποτε φωτογράφιση ή λήψη εικόνων κατά τη διάρκεια της κηδείας.

Το εξώδικο κοινοποιήθηκε από τον πληρεξούσιο δικηγόρο και προς το Αθηναϊκό πρακτορείο ειδήσεων και αναφέρει τα εξής:

«Με αφορμή τη διαρκή, αλλά όχι διακριτική, παρουσία δημοσιογράφων στην κατοικία στενών συγγενών μας, αλλά και χθεσινά δημοσιεύματα στον έντυπο τύπο, το διαδίκτυο και τα τηλεοπτικά μέσα, που απεικόνιζαν προσωπικές φωτογραφίες της συζύγου μου Αγγελικής Παπαθανασοπούλου, εμού, αλλά και στενών συγγενών και φίλων μας, καθώς και τηλεοπτικά πλάνα και προσωπικές μας ιστοσελίδες, μεταφέρουμε με την παρούσα την ακόλουθη παράκληση:

Τα συναισθήματα πόνου και οργής που βιώνουμε είναι πρωτόγνωρα και διαρκή. Τα γεγονότα που στοίχησαν τη ζωή της Αγγελικής προκάλεσαν φυσιολογικά το δημόσιο, αλλά και δημοσιογραφικό ενδιαφέρον. Τις ημέρες αυτές θεωρούμε αυτονόητο ότι τα μέσα μαζικής επικοινωνίας έχουν υποχρέωση να σεβαστούν τη μνήμη της Αγγελικής, τις επιθυμίες των συγγενικών της προσώπων και τις προσωπικές στιγμές της οικογένειάς της.

Ανεξάρτητα από τις ενδεχόμενες αστικές ή ποινικές ευθύνες που μπορεί να έχουν οι υπεύθυνοι δημοσιοποίησης προσωπικών δεδομένων μας, για την οποία δηλώνουμε ότι έχουμε απόλυτη άρνηση, παραμένει ακέραια η ηθική υποχρέωση όλων να σεβαστούν και τις επιθυμίες μας.

Εκφράζοντας τις επιθυμίες και τις σκέψεις όλων των συγγενών της Αγγελικής, σας καλούμε όλους να απέχετε από οποιασδήποτε μορφής αφιερώματα στο πρόσωπό της, την οικογένειά της και τους φίλους της.

Επιθυμούμε τη μη δημοσίευση φωτογραφιών, εικόνων και πλάνων τόσο εμού όσο και των άλλων μελών της οικογένειάς μας, καθώς και των φίλων μας. Είμαστε αντίθετοι σε οποιασδήποτε μορφής δημοσίευση των παραπάνω.

Ειδικότερα σήμερα, ημέρα της κηδείας της Αγγελικής, παρακαλούμε με τον πιο έντονο τρόπο να απέχετε από οποιαδήποτε δημοσίευση, φωτογράφηση ή λήψη εικόνων κατά τη διάρκεια της κηδείας, της τελετής και των εκδηλώσεων μνήμης.

Τέλος, θεωρούμε αυτονόητο ότι μετά τις πιο πάνω επιθυμίες και δηλώσεις μας θα πρέπει να διακοπούν οποιαδήποτε ρεπορτάζ, καθώς και να αποτραπεί κάθε προσπάθεια δημοσιογράφων για συνεντεύξεις και σχόλια, που να αφορούν την Αγγελική και την οικογένειά μας.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι ολοι ιδιοι βεβαια..μονο ο ψαριανος εχει φερραρι και παραδεχεταικαι ιδιος ποσος κουφιος αριστερος ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

"Δεν φταιω εγω; Γιατι τα ριχνετε πανω μου; Οοοοοχι... εγω δεν πληρωνομαι καλα και δεν πειρα καινουργιο pc αρα δεν φταιω σε τιποτα"


Νταξει παιδια... Τα λεμε, καλο καλοκαιρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολοι αυτοι οι αριστεροι και οι αρχηγοι τους ,τους απλους ανθρωπους που οργισμενοι θελησαν να μπουν στη βουλη(οπως συνταγματικα το δικαιουνται- και τους εμποδιασαν τα ματ..τους χαρακτηρισαν ακροδεξιους..και το
Λαος ακροαριστερους..

ολα τα κομματα ειναι μερος του συστηματος..και μολις το καστρο τους η Βουλη νιωσει κινδυνο..τρεμουν ..τετοιοι χεστες ειναι..

και πιστευω οτι οι περισσοτεροι Ελληνες δεν θελουν να κψουν τη βουλη..απλα να καψουν το παρον πολιτκο συστημα της μεταπολιτευσης..κατι που οι περισσοτεροι σοβαροι αναλυτες λενε οτι ειναι απαραιτητο..\

τα μετρα θα περασουν,,αλλα το υπαρχουν κατεστημενο θα φαει ξυλο,γιαουρτια κλπ εδωδιμα..
και θα γινει στο μεγαλυτερο μερος του παρελθον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
ολοι αυτοι οι αριστεροι και οι αρχηγοι τους ,τους απλους ανθρωπους που οργισμενοι θελησαν να μπουν στη βουλη(οπως συνταγματικα το δικαιουνται- και τους εμποδιασαν τα ματ..τους χαρακτηρισαν ακροδεξιους..και το
Λαος ακροαριστερους..

Που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Επιστροφή στο θέμα και σχόλιο επι του θέματος, μιας και αυτό σου το πόστ έμεινε στο θέμα. Λοιπόν ύστερα από τα στοιχήματα σου υπέρ του νομοσχεδίου, όταν η διαδήλωση, μαζί και οι εν τέλει θάνατοι αυτών των ανθρώπων, έγιναν στη διαδήλωση όλου του κόσμου εναντίον το νομοσχεδίου, τί να σου πει βρε Νεράιδα κανείς με όσα γράφεις τώρα; Που κατηγορείς κιόλας τον κόσμο, τους λές κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου, ειρωνεύεσαι... Τι να σου πεί κανένας τώρα χωρίς να βγεί εκτός κανόνων του φόρουμ !! Ομως Ισι, η οργή μου στα παραπάνω σχόλια της είναι εντός θέματος !

Αυτο που θελει να πει η Νεραιδα ειναι οτι ολοι ειμαστε υπευθυνοι!!
Δεν μπορουμε να κατακρινουμε π.χ το ΠΑΣΟΚ οτι εφαγε λεφτα οταν επι χρονια η μιση Ελλαδα ειχε βολευτει στο δημοσιο με την βοηθεια του ΠΑΣΟΚ.. Οταν με βισματα ειχαν ''τακτοποιηθει'' τα παιδια δεκαδων ανθρωπον!! καλο ειναι να μην ξεχναμε τοσο ευκολα! Τοτε ηταν καλα και τωρα μας φταινε μονο οι αλλοι?? Ποσα δεκαδες μαγαζια δουλευουνε παρανομα?? με μαυρα λεφτα?? που φοροδιαφευγουν!

Καλο ειναι λοιπον να βαζουμε λιγο και τον εαυτο μας σαν μερος του προβληματος και οχι μονο τους αλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Λέει κάπου "γιατί να μας φάνε όλους ; Να φάνε μόνο εσάς τους δυο"

Αν και μου ακούστηκε πολύ παιδικό αυτό, συμφωνώ, αυτούς να μην τους φάμε, αλλά ούτε όλους από τα δυο μεγάλα κόμματα. Να φάμε τους κλέφτες μόνο, και πώς θα τους φάμε ; Πρώτα πρώτα είναι τελείως σκληρόπετσοι και δεν θα μασιούνται, έπειτα είναι και άνοστοι υποθέτω, οπότε οι μπλε και οι πράσινοι κόκοι...ε ψηφοφόροι ήθελα να πω.. δεν αλλάζουν που δεν αλλάζουν μυαλά, μια ζωή τα ίδια τούβλα είναι που πληρώνουμε κι εμείς που ανήκουμε στις μειοψηφίες την βλακεία τους, τουλάχιστον στις επόμενες εκλογές να αφήσουν έξω από το κοινοβούλιο τους κλέφτες εκπροσώπους τους. Δεν είναι γενικά και αόριστα όλοι κλέφτες, όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ποιοί είναι. 'Εχουν ονόματα και επώνυμα, οπότε μαύρο τουλάχιστον σ'αυτούς. Να τους φάτε δεν θα καταφέρετε τίποτα, ήρωες θα τους κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αυτο που θελει να πει η Νεραιδα ειναι οτι ολοι ειμαστε υπευθυνοι!!
Δεν μπορουμε να κατακρινουμε π.χ το ΠΑΣΟΚ οτι εφαγε λεφτα οταν επι χρονια η μιση Ελλαδα ειχε βολευτει στο δημοσιο με την βοηθεια του ΠΑΣΟΚ.. Οταν με βισματα ειχαν ''τακτοποιηθει'' τα παιδια δεκαδων ανθρωπον!! καλο ειναι να μην ξεχναμε τοσο ευκολα! Τοτε ηταν καλα και τωρα μας φταινε μονο οι αλλοι?? Ποσα δεκαδες μαγαζια δουλευουνε παρανομα?? με μαυρα λεφτα?? που φοροδιαφευγουν!
Καλο ειναι λοιπον να βαζουμε λιγο και τον εαυτο μας σαν μερος του προβληματος και οχι μονο τους αλλους!
Σιμώνη ούτε όλοι είναι πασοκοι ούτε εχουν στήσει κ@@#λο στο ΠΑΣΟΚ. Αρα δεν είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι αυτοί όμως που αισθάνονται υπεύθυνοι ας αναλάβουν τις ευθύνες τους. Και επιπλέον αλλο πράγμα κάποιοι να προσπαθούν να βολέψουν τα παιδιά τους (που το ίδιο το πολιτικό πελατειακό σύστημα οδηγεί τον πολίτη σ αυτή την λογική πάλι) κ άλλο πράγμα κάποιοι να καταχράζονται το δημόσιο χρήμα με τοσο ξετσίπωτο κ αναίσχυντο τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top