Τρομοκρατικές επιθέσεις ισλαμιστών στη Γαλλία

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντύπωση μου προξένησε ότι μετά από ένα (γρήγορο) τσεκάρισμα δεν πρόσεξα να έχει δημιουργηθεί κάποιο νήμα για το περιστατικό του αποκεφαλισμού του Γάλλου καθηγητή. Αναφέρομαι βέβαια σε αυτό:


Υ.Γ: Αν έχει δημιουργηθεί topic και δεν το είδα παρακαλώ να σβηστεί το παρόν θέμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.
έχει δημιουργηθεί. Στο i-school βέβαια.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχει δημιουργηθεί. Στο i-school βέβαια.

Καλώς. Πάντως γενικότερα το θέμα έχει πάρει πολύ μικρές διαστάσεις δεδομένης της σοβαρότητας της κατάστασης, γενικά. Μιλάω συνολικά για ΜΜΕ, sites, social media κλπ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.
Καλώς. Πάντως γενικότερα το θέμα έχει πάρει πολύ μικρές διαστάσεις δεδομένης της σοβαρότητας της κατάστασης, γενικά. Μιλάω συνολικά για ΜΜΕ, sites, social media κλπ...
όταν το έκανε ο Μακελάρης στην Νέα Ζηλανδία όλα τα ΜΜΕ το έδειχναν 24/7. Τώρα τίποτα... Στο τέλος θα το θεωρούμε και φυσιολογικό.

Ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός δεν είναι αποδεκτός από πουθενά.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Μάλλον λόγω πανδημίας υποβαθμίζονται αρκετά θέματα. Είναι εξαιρετικά σοβαρό, πολύ άδικο και πολύ βάρβαρο αυτό που έγινε, όπως και κάθε τέτοια τρομοκρατική ενέργεια. Όταν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά χάνω την ελπίδα μου οτι η ανθρωπότητα μπορεί να γίνει καλύτερη.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον λόγω πανδημίας υποβαθμίζονται αρκετά θέματα. Είναι εξαιρετικά σοβαρό, πολύ άδικο και πολύ βάρβαρο αυτό που έγινε, όπως και κάθε τέτοια τρομοκρατική ενέργεια. Όταν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά χάνω την ελπίδα μου οτι η ανθρωπότητα μπορεί να γίνει καλύτερη.

Σε παρόμοια εγκλήματα που τελέστηκαν επί εποχής covid τα ΜΜΕ "ξέχασαν" για λίγο την πανδημία. Μεγάλη συζήτηση αυτή, για τον επιλεκτικό τρόπο με τον οποίο λειτουργούν τα ΜΜΕ. Διαχρονικά...
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.. Κανονικά δεν έπρεπε να σταματήσει να "παίζει" η είδηση.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.
Εδώ στο fb που παρακολουθώ τις τοπικές διαδικτυάκες εφημερίδες όπου μένω δηλαδή στα Χανιά πιο πολύ τονίζουν οτι ο Γάλλος είχε περάσει στα Χανιά για διακοπές το 2008 πάρα να αναφερθούν γενικά για την δολοφονία του. Αυτό με έκανε να εκνευριστώ λίγο και έχασαν πλέον ένα αναγνώστη η εφημερίδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Τυχαία πάλι ο δράστης Μουσουλμάνος.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.
Αναδείχτηκαν με τον Ομπάμα, με τον Τράμπ έχουν ελαττωθεί πολύ αλλά υπάρχουν.

Ο Obama βοήθησε το ISIS να φτάσει σε σημείο να έχει μεγαλύτερη έκταση από την Αγγλία και ο Trump το έστειλε στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας. Τόσο απλά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.
Ρατσιστής γίνεσαι οταν κραζεις εμμονικα μια ομάδα ατόμων και αφήνεις ασχολιαστα η και απαρατήρητα διάφορα άλλα .

Αυτό ελπίζω να γίνεται και με τα Δυτικά ΜΜΕ που αγνοούν τέτοια περιστατικά και συνεχώς δείχνουν περιστατικά χριστιανών. Η τρομοκρατία δεν έχει θρησκεία, η εύνοια των ΜΜΕ όμως έχει.

Όσο περίεργο και αν είναι δυστυχώς είναι η αλήθεια. Αυτός ο άνθρωπος που αποκεφάλιζε έναν <<άπιστο>> συνάνθρωπο του εκπλήρωσε το καθήκον που του επιβάλλει η θρησκεία του και όταν έπεφτε νεκρός από τις σφαίρες των αστυνομικών πίστεψε ότι πηγαίνει σε κήπους με τρεχούμενα νερά, γλυκούς καρπούς και παρθένες γυναίκες της αρέσκειας του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ρατσιστής γίνεσαι οταν κραζεις εμμονικα μια ομάδα ατόμων και αφήνεις ασχολιαστα η και απαρατήρητα διάφορα άλλα .
Μόνο που τώρα μιλάμε για την δολοφονία που έγινε από Muslim person.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό ελπίζω να γίνεται και με τα Δυτικά ΜΜΕ που αγνοούν τέτοια περιστατικά και συνεχώς δείχνουν περιστατικά χριστιανών. Η τρομοκρατία δεν έχει θρησκεία, η εύνοια των ΜΜΕ όμως έχει.

Όσο περίεργο και αν είναι δυστυχώς είναι η αλήθεια. Αυτός ο άνθρωπος που αποκεφάλιζε έναν <<άπιστο>> συνάνθρωπο του εκπλήρωσε το καθήκον που του επιβάλλει η θρησκεία του και όταν έπεφτε νεκρός από τις σφαίρες των αστυνομικών πίστεψε ότι πηγαίνει σε κήπους με τρεχούμενα νερά, γλυκούς καρπούς και παρθένες γυναίκες της αρέσκειας του.
Σύμφωνα με τους left voters είσαι ένας επικίνδυνος ρατσιστής.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχει να κάνει με ρατσισμό. Είναι ο φανατισμός που προκύπτει από τη θρησκεία. Προφανώς δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι δολοφόνοι. Έχω επισκεφτεί κάποια μέρη της Τουρκίας κι έχω συναντήσει πολύ πολιτισμένους ανθρώπους που σέβονται τον ξένο και τον αλλόθρησκο. Η τυφλή πίστη όμως σε αυτη τη θρησκεία οδηγεί στην τρομοκρατία. Νομίζω ότι είναι αντικειμενικό πως όποιος είναι σκληροπυρηνικός μουσουλμάνος είναι απειλή. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι απο γεννησιμιού τους φανατίζονται για να κηρύξουν τον ιερό πόλεμο και να κάνουν το κακό.. Δεν έχουν καν την επιλογή να σκεφτούν από την πλύση εγκεφάλου και πιθανώς τις ναρκωτικές ουσίες που λαμβάνουν. Ποιος δεν τους φοβάται; Όποιος πει όχι πιστεύω ότι λέει ψέματα..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχει να κάνει με ρατσισμό. Είναι ο φανατισμός που προκύπτει από τη θρησκεία. Προφανώς δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι δολοφόνοι. Έχω επισκεφτεί κάποια μέρη της Τουρκίας κι έχω συναντήσει πολύ πολιτισμένους ανθρώπους που σέβονται τον ξένο και τον αλλόθρησκο. Η τυφλή πίστη όμως σε αυτη τη θρησκεία οδηγεί στην τρομοκρατία. Νομίζω ότι είναι αντικειμενικό πως όποιος είναι σκληροπυρηνικός μουσουλμάνος είναι απειλή. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι απο γεννησιμιού τους φανατίζονται για να κηρύξουν τον ιερό πόλεμο και να κάνουν το κακό.. Δεν έχουν καν την επιλογή να σκεφτούν από την πλύση εγκεφάλου και πιθανώς τις ναρκωτικές ουσίες που λαμβάνουν. Ποιος δεν τους φοβάται; Όποιος πει όχι πιστεύω ότι λέει ψέματα..

Καλά βέβαια η Τουρκία δεν πιάνεται τόσο γιατί ευτυχώς για αυτούς υπήρξε ένας Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ που έκανε την Τουρκία την πρώτη κοσμική μουσουλμανική χώρα στον κόσμο και απάλλαξε το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού από τα σκοτάδια του Ισλάμ. Άλλο η Τουρκία άλλο οι χώρες του σκληροπυρηνικού Ισλάμ όπως η Σαουδική Αραβία του Ουαχαμπισμού. Η Τουρκία μέχρι και το 2016 όπου θα πάρει παντοδυναμία ο Ερντογάν ήταν μία Ευρωπαϊκή χώρα και πολύ πιο προοδευτική στο θέμα της θρησκείας ( στην Ευρωπαϊκή μεριά της ). Από εκεί έως σήμερα πάει από το κακό στο χειρότερο.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Πολύ σωστά Γιάννη. Με ένα ηγέτη σαν τον Ερντογαν σίγουρα έχουν επηρεαστεί πολλοί Τούρκοι. Δυστυχώς. Εγώ την επισκέφτηκα πριν κατά το 11-13 και πραγματικά ένιωθα ασφάλεια και ότι ήταν σαν να ήμουν στην Ευρώπη. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα ο σεβασμός που έδειχναν στο πρόσωπο του Χριστού.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Καλά βέβαια η Τουρκία δεν πιάνεται τόσο γιατί ευτυχώς για αυτούς υπήρξε ένας Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ που έκανε την Τουρκία την πρώτη κοσμική μουσουλμανική χώρα στον κόσμο και απάλλαξε το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού από τα σκοτάδια του Ισλάμ. Άλλο η Τουρκία άλλο οι χώρες του σκληροπυρηνικού Ισλάμ όπως η Σαουδική Αραβία του Ουαχαμπισμού. Η Τουρκία μέχρι και το 2016 όπου θα πάρει παντοδυναμία ο Ερντογάν ήταν μία Ευρωπαϊκή χώρα και πολύ πιο προοδευτική στο θέμα της θρησκείας ( στην Ευρωπαϊκή μεριά της ). Από εκεί έως σήμερα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Το αντίθετο ο Κεμάλ τους έσφαξε και τους έδιωξε, η Οθωμανική δυναστεία που ήταν και αρχηγοί όλων των μουσουλμάνων δεν τους πείραζαν μόνο χαράτσι τους ζητούσαν.
 
Top