Υιοθεσία ή αγορά ενός κατοικιδίου;

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Έτσι. Ευχαριστώ.
ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.
Υπαρχουν και αυτοι που απλα θελουν να ικανοποιησουν τις επιθυμιες τους και δεν τους ενδιαφερει να ειναι πραγματικα φιλοζωοι.
Πολυ καλα κανουν και δικαιωμα τους.
ΑΦΗΣΤΕ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΖΩΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΚΟ.
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ.
Κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει οταν ειναι νομιμο.
ΝΑΙ Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.Ολα τα παραπανω αυτο ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΟΥΠΥ.

Παρακαλω.Ποτε δεν ειπα οτι δενε χεις δικαιωμα να το κανεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρόταση 1:Κάποιοι άνθρωποι υιοθετούν κατοικίδια δωρεάν,τα χτυπάνε,τα παρεμελούν,τα αφήνουν νηστικά,τα βγάζουν στο μπαλκόνι μέσα στο κρύο και στη ζέστη και τα κλείνουν εκεί,δε μεριμνούν για την υγεία τους και τα εμβόλια τους,τα παρατάνε κ.α.
Συλλογισμός:Άρα,όλοι είμαστε μη φιλόζωοι.
Αυτα μαλλον στο μυαλο σου τα ειδες.ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
Ευχαριστω.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αυτα μαλλον στο μυαλο σου τα ειδες.ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
Ευχαριστω.
Μα προφανώς ο τελευταίος συλλογισμός δεν αναφέρθηκε πουθενά.Είναι παράδειγμα σοβαρής υπεργενίκευσης,όπως και ο δεύτερος συλλογισμός που προσπαθείς να περάσεις.Και να φανταστείς τον δεύτερο συλλόγισμο τον έκανα και λίγο πιο λογικό (όσο γίνεται δηλαδή) γιατί άμα έβαζα τον κανονικό η λογική θα είχε πάει περίπατο 100%.

Ο σωστός δεύτερος συλλογισμός,που αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου είναι:
Πρόταση 1:Ορισμένοι άνθρωποι αγοράζουν ζώα από εκτροφεία επειδή θέλουν ένα ζωάκι το οποίο να έχει σίγουρα καλή συμπεριφορά για παράδειγμα και να είναι παιχνιδιάρικο.
Συλλογισμός:Άρα δεν είναι φιλόζωοι γιατί θέλουν το ζώο τους να έχει ορισμένα χαρακτηριστικά.

Ορισμένοι άνθρωποι έχουν αυτογνωσία και ξέρουν τι ακριβώς θέλουν και τι δυνατότητες έχουν.Ένα ζωάκι μπορεί να εκπαιδευτεί αλλά μετά από ένα σημείο και έπειτα παίζει ρόλο και το ζωώδες ένστικτό του.Έστω ότι λοιπόν υιοθετείς ένα αδεσποτάκι μη γνωρίζοντας τη ράτσα του και καταλήγει να σου βγει επιθετικό. Το πας σε εκπαιδευτή,το εκπαιδεύει,όλα όμορφα.Το καημένο το σκυλάκι όμως,όσα και να μάθει,αν νευριάσει θα λειτουργήσει βάσει ενστίκτου και όχι βάσει του εκπαιδευτή.Είναι κακό να ξέρεις ότι δεν μπορείς να χειριστείς ένα επιθετικό σκυλάκι και να αποζητάς ένα πιο μικρόσωμο και πιο φιλήσυχο κατά ένα μεγάλο ποσοστό;Και για αυτό το πράγμα να πληρώσεις και κάτι τοις; I mean τι να πω,ίσως να είμαι εγώ η παράλογη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Μα προφανώς ο τελευταίος συλλογισμός δεν αναφέρθηκε πουθενά.Είναι παράδειγμα σοβαρής υπεργενίκευσης,όπως και ο δεύτερος συλλογισμός που προσπαθείς να περάσεις.Και να φανταστείς τον δεύτερο συλλόγισμο τον έκανα και λίγο πιο λογικό (όσο γίνεται δηλαδή) γιατί άμα έβαζα τον κανονικό η λογική θα είχε πάει περίπατο 100%.

Ο σωστός δεύτερος συλλογισμός,που αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου είναι:
Πρόταση 1:Ορισμένοι άνθρωποι αγοράζουν ζώα από εκτροφεία επειδή θέλουν ένα ζωάκι το οποίο να έχει σίγουρα καλή συμπεριφορά για παράδειγμα και να είναι παιχνιδιάρικο.
Συλλογισμός:Άρα δεν είναι φιλόζωοι γιατί θέλουν το ζώο τους να έχει ορισμένα χαρακτηριστικά.

Ορισμένοι άνθρωποι έχουν αυτογνωσία και ξέρουν τι ακριβώς θέλουν και τι δυνατότητες έχουν.Ένα ζωάκι μπορεί να εκπαιδευτεί αλλά μετά από ένα σημείο και έπειτα παίζει ρόλο και το ζωώδες ένστικτό του.Έστω ότι λοιπόν υιοθετείς ένα αδεσποτάκι μη γνωρίζοντας τη ράτσα του και καταλήγει να σου βγει επιθετικό. Το πας σε εκπαιδευτή,το εκπαιδεύει,όλα όμορφα.Το καημένο το σκυλάκι όμως,όσα και να μάθει,αν νευριάσει θα λειτουργήσει βάσει ενστίκτου και όχι βάσει του εκπαιδευτή.Είναι κακό να ξέρεις ότι δεν μπορείς να χειριστείς ένα επιθετικό σκυλάκι και να αποζητάς ένα πιο μικρόσωμο και πιο φιλήσυχο κατά ένα μεγάλο ποσοστό;Και για αυτό το πράγμα να πληρώσεις και κάτι τοις; I mean τι να πω,ίσως να είμαι εγώ η παράλογη.
Οπως τα λες.Δικος σου συλλογισμος.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ.

Δεν με αφορα.

Μπορεις να σκεφτεσαι οτι θες,να καθυσηχαζεσαι οπως θες..ειναι δικαιωμα σου.

Δικαιωμα μου ομως να διαδιδω τις αρχες τις πραγματικης φιλοζωιας που δεν τα λεει η πουπυ.
ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ.


Κια η αγορα κατοικιδιου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.
και δεν το λεω εγω.

Αντιθετα οφειλουν οι πραγματικα φιλοζωοι να μαχονται υπερ της υιοθεσιας.

Κατα τα αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
'Η αμπελόφιλοσοφιας.

Η φιλοζωια ομως εχει συγκεκριμενες ΑΡΧΕΣ και ΑΞΙΕΣ.
Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΠΟΥΠΥ.
Εντ οφ στορυ.
ΔΙΑΒΑΣΕΤ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΩ ΤΑ ΙΔΙΑ.
Αν ενοχλει..τι να κανουμε.Ετσι ειναι η αληθεια.Κια αν την κατειχαν ολοι θα ειμασταν καλυτερα.Δυστυχως δεν την κατεχουν.
Αλλα ας μην την αλλοιωνουν.
Φιλουμπες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Και δειτε επιτελους πως και τι ειναι ολες αυτες οι φυλες που δημιουργηθηκαν και τι κανει η εκτροφη και ολο αυτο το εγκλημα και σταματηστε να διαδιδετε την ασχετοσυνη σας.

Δεν μπορω να κανω κοπυ δεν με αφηνει στο σαιτ μπειτε στο λινκ και διαβαστε πως ξεκινησαν οι εκτροφες και τι ειναι οι σημερινες ρατσες που ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ,,ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΒΑΣΙΚΑ.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΙΤΕ.
ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ.
ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΖΩΟΙ.

Δηλαδη μασατε οσοι δεν ξερετε.
Τσιχλουλα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αυτό τι έχετε να πείτε? τον είχε κανείς από εσάς καθηγητή στο ΑΠΘ?

και τέτοιοι άνθρωποι θα μας διδάσκουν στα πανεπιστήμια??

ΞΗΛΩΜΑ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Σε ένα παλιό Αρβανίτικο ανέκδοτο ο θεός ρωτούσε τα ζώα και τα φυτά τι παράπονα έχουν από τον άνθρωπο.
Αφού ρώτησε όλα τα φυτά πήγε στην αγελάδα, με αρμέγει με κουρεύει καλά σε κάνει, με σφάζει με τρώει καλά σε κάνει, τότε η αγελάδα ρώτησε τον θεό γιατί δεν κάνει το ίδιο για τον σκύλο και το άλογο, αυτά τα ζώα είναι ευλογημένα από μένα της απάντησε ο θεός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,211 μηνύματα.
Τα κεφαλαια τα δικα μου και τα μπολντ δεν ειναι επειδη δεν ειμαι ηρεμη,αλλα επειδη ξερω οτι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ..ΜΟΑς ΚΑΙ ΣΑς ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νια το ειδαμε οταν ειπες οτι ειμαι μεγαλη γυναικα δεν λεω σοβαρα πραγματα.
ΛΟΙΠΟΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΔΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ.,
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΑΛ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΥΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.
Από ποτέ το μεγάλη γυναίκα είναι προσβολή;; Και ναι Πουπι δεν είναι σοβαρά αυτά που λες, μας έχεις βγάλει όλους μη φιλόζωους επειδή είμαστε υπέρ των εκτροφείων.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Μια χαρά επιχειρήματα έδωσα,μέχρι και την έννοια του συλλογισμού και της υπεργενίκευσης ανέφερα.Αρκετά είπα,η συζήτηση είναι λήξαν εφόσον δεν υπάρχει διάθεση για ήρεμη συζήτηση,και επικροτείται μόνο η απαξίωση και οι προσβλητικές χειρονομίες.
Εχεις να πεις κατι για τα εκτροφεια,και πως δημιουργηθηκαν οι ρατσες και τα μεταλλαγμενα σκυλια και το τι σημαινει φιλοζωια;
Αν ναι πεστο.Αν οχι ,ασε τις κριτικες σε εμενα δεν ειμαι εγω εδω το θεμα.Αυτο αποτελει ξεφτυλα,διοτι δειχνει ξεκαθαρα επιθεση και κριτικη διοτι επιχειρηματα γιοκ.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εχεις να πεις κατι για τα εκτροφεια,και πως δημιουργηθηκαν οι ρατσες και τα μεταλλαγμενα σκυλια και το τι σημαινει φιλοζωια;
Αν ναι πεστο.Αν οχι ,ασε τις κριτικες σε εμενα δεν ειμαι εγω εδω το θεμα.Αυτο αποτελει ξεφτυλα,διοτι δειχνει ξεκαθαρα επιθεση και κριτικη διοτι επιχειρηματα γιοκ.
Για να δω άρθρο για μεταλλαγμένα σκυλιά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
επειδή είμαστε υπέρ των εκτροφείων.
Μπραβο..με δικαιωνεις απολυτα!
Ευτυχως που δεν καταλαβαινεις τι γραφεις!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να δω άρθρο για μεταλλαγμένα σκυλιά.
Ειδες γιατι υπογραμιζω και γραφω με κεφαλαια;
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ.Αλλα η γλωσσα ροδανι.Ποσο με επιβεβαιωνεις.
ΛΥΠΑΜΑΙ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,211 μηνύματα.
Μπραβο..με δικαιωνεις απολυτα!
Ευτυχως που δεν καταλαβαινεις τι γραφεις!
Πουπι να φανταστώ ότι όλα τα εκτροφεία είναι το ίδιο;; Όλα κακομεταχειρίζονται τα ζώα;;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Πουπι να φανταστώ ότι όλα τα εκτροφεία είναι το ίδιο;; Όλα κακομεταχειρίζονται τα ζώα;;
Φωτακο ακου καμαρι μου...αρκετο χρονο εχασα.,Μπορεις να αυτοβαφτιζεσαι οπως θες αλλα το τι εστι φιλοζωια δεν το καθοριζεις εσυ.Ουτε εγω.Ειδες τοσα αρθρα,αν ψαξεις μπορεις να βρεις αλλα 1000 ,η φιλοζωια εχεις συγκεκριμενες πραΚτικες.Κατα τα αλλα κοιμησου,αλλα σταματα να το παιιζεις πολυξερος.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΦΙΛΟΖΩΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΑ ΓΟΡΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟΥ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Εγώ πάντως διάβασα αυτά.Επειδή ορισμένοι κάνουν εκτροφή ζώων αλόγιστα,αδιαφορώντας για τις πιθανές σοβαρές επιπλοκές και ασθένειες που μπορεί να αντιμετωπίσουν τα κουταβάκια και τα γατάκια,δε σημαίνει πως όλα τα εκτροφεία είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις.Υπάρχουν πολλοί που από πριν κάνουν ολόκληρο γονιδιακό έλεγχο πριν αφήσουν τα ζωάκια να ζευγαρώσουν και αυτό εξάλλου είναι το σωστό.

Από εκεί και πέρα ο όρος μετάλλαξη λανθασμένα χρησιμοποιείται ως κάτι κακό πάντα.Πολλές φορές μεταλλάξεις είναι ωφέλιμες ή δε προκαλούν θέμα στον οργανισμό.Πχ τα γαλάζια μάτια στον άνθρωπο είναι προϊόν μετάλλαξης.Δεν είναι κάτι κακό προφανώς για την υγεία.Οπότε γενικά η έννοια του μεταλλαγμένου σκύλου ή γάτας δε μου κάθεται καλά στο μάτι.Καλύτερο για εμένα θα ήταν :σκύλοι ή γάτες που υποφέρουν από ασθένειες λόγω μεταλλάξεων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Υιοθεσία μόνον. Μακρυά από αγορές. Μακάρι λουκέττο σε κάθε pet shop.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Εγώ πάντως διάβασα αυτά.Επειδή ορισμένοι κάνουν εκτροφή ζώων αλόγιστα,αδιαφορώντας για τις πιθανές σοβαρές επιπλοκές και ασθένειες που μπορεί να αντιμετωπίσουν τα κουταβάκια και τα γατάκια,δε σημαίνει πως όλα τα εκτροφεία είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις.Υπάρχουν πολλοί που από πριν κάνουν ολόκληρο γονιδιακό έλεγχο πριν αφήσουν τα ζωάκια να ζευγαρώσουν και αυτό εξάλλου είναι το σωστό.
Είναι θέμα ελεύθερης αγοράς και καπιταλισμού. Ο αγοραστής ενός τέτοιου ζώου πρωταρχικά κοιτάζει τη ράτσα, το πόσο γλυκούλι και την τιμή είναι και όχι τις συνθήκες διαβίωσης του ζωντανού. Το τελευταίο στοιχίζει.

Το κάθε εκτροφείο αν θέλει να κόψει από κάπου χρήματα μάντεψε από που θα κόψει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Είναι θέμα ελεύθερης αγοράς και καπιταλισμού. Ο αγοραστής ενός τέτοιου ζώου πρωταρχικά κοιτάζει τη ράτσα, το πόσο γλυκούλι και την τιμή είναι και όχι τις συνθήκες διαβίωσης του ζωντανού. Το τελευταίο στοιχίζει.

Το κάθε εκτροφείο αν θέλει να κόψει από κάπου χρήματα μάντεψε από που θα κόψει.
Πως νιώθεις που είσαι απολύτως λάθος;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Είναι θέμα ελεύθερης αγοράς και καπιταλισμού. Ο αγοραστής ενός τέτοιου ζώου πρωταρχικά κοιτάζει τη ράτσα, το πόσο γλυκούλι και την τιμή είναι και όχι τις συνθήκες διαβίωσης του ζωντανού. Το τελευταίο στοιχίζει.

Το κάθε εκτροφείο αν θέλει να κόψει από κάπου χρήματα μάντεψε από που θα κόψει.
5. Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα (9) μηνών από τον τελευταίο τοκετό.
6. Απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το ένατο (9ο) έτος της ηλικίας του ζώου συντροφιάς, καθώς και η αναπαραγωγή του ίδιου ζώου συντροφιάς περισσότερες από έξι (6) φορές σε όλη τη ζωή του.
7. Δεν επιτρέπεται να επιλέγονται για αναπαραγωγή ζώα συντροφιάς των οποίων τα ανατομικά και φυσιολογικά χαρακτηριστικά ή τα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς τους μπορούν, ανάλογα με το είδος και τη φυλή, να αποδειχθούν βλαβερά για την υγεία και ευζωία του θηλυκού αναπαραγωγικού ζώου συντροφιάς και των απογόνων του.


Αυτά δε τα βγάζω από το μυαλό μου,είναι ψηφισμένοι νόμοι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ των εκτροφείων αλλά όχι όπως ειναι πολλά. Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιες φυλές που δεν θα ήθελα να χαθούν. Πχ ο ελληνικός ποιμενικός είναι από τα αγαπημένα μου σκυλιά. Δεν θέλω όμως οι εκτροφείς να εστιάζουν σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και να καταλήγουν να προκαλούν προβλήματα στην φυλή. Σκοπεύω κάποια στιγμή να πάρω ελληνικό ποιμενικό. Θα ψάξω πρώτα να δω αν υπάρχει αδέσποτο στην εμφάνιση και χαρακτηριστικά που ψάχνω και αν βρω καλώς. Αν όχι θα πάω σε εκτροφείο. Τώρα αν βρει κάποιο κουτάβι στον δρόμο μου θα το μαζέψω όπως έκανα με την γάτα μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρώ όμως ότι αν θέλεις να πάρεις καθαρόαιμο σκύλο τότε τα εκτροφεία είναι μια καλή λύση. Δεν ξέρω αλλά εγώ και να αγόραζα σκύλο το ίδιο θα ήταν με το να το έπαιρνα από μια φιλοζωική , δεν θα άλλαζαν τα συναισθήματα μου προς εκεινο.

Γιατί δεν είμαι φιλόζωος αν θέλω να αγοράσω μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου;; Πχ εμένα μου αρέσουν πολύ τα Akita Inu και αν έπαιρνα σκυλάκι σίγουρα αυτή τη ράτσα θα προτιμούσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι φιλόζωος;;
Δεν είχες πάρει έναν γερμανικό ποιμενικό; Τι απέγινε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top