Υιοθεσία ή αγορά ενός κατοικιδίου;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Μήπως χρειάζεται περισσότερος έλεγχος στο ποιος μπορεί να πουλήσει ή να δωρίσει ένα ζωάκι ;
Θέλω να πω, εφόσον βλέπουμε τα ζώα(κυρίως τα κατοικίδια, κακά τα ψέματα) σαν να αναλαμβάνουμε την φροντίδα ενός παιδιού, για ποιον λόγο να μην γίνεται και η αντίστοιχη διαδικασία όπως θα γινόταν εαν ένα ζευγάρι ήθελε να υιοθετήσει ένα παιδί ; Δεν πρέπει να διασφαλίζεται εκ των προτέρων,στον βαθμό που είναι εφικτό πάντα, η καταλληλότητα;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,775 μηνύματα.
Μήπως χρειάζεται περισσότερος έλεγχος στο ποιος μπορεί να πουλήσει ή να δωρίσει ένα ζωάκι ;
Θέλω να πω, εφόσον βλέπουμε τα ζώα(κυρίως τα κατοικίδια, κακά τα ψέματα) σαν να αναλαμβάνουμε την φροντίδα ενός παιδιού, για ποιον λόγο να μην γίνεται και αντίστοιχη διαδικασία όπως θα γινόταν εαν ένα ζευγάρι ήθελε να υιοθετήσει ένα παιδί ;
Πολύ σωστό σχόλιο. Γνωρίζουμε ότι πολλά κατοικίδια (και όχι μόνο) ζώα έχουν συναισθήματα όπως εμείς αλλά και νοημοσύνη. Αυτό το πράγμα που πουλάνε σκυλιά, γατιά και ό,τι άλλο σε πανηγύρια pet shop ή δεν ξέρω και εγώ που αλλού πρέπει να τελειώσει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Μήπως χρειάζεται περισσότερος έλεγχος στο ποιος μπορεί να πουλήσει ή να δωρίσει ένα ζωάκι ;
Θέλω να πω, εφόσον βλέπουμε τα ζώα(κυρίως τα κατοικίδια, κακά τα ψέματα) σαν να αναλαμβάνουμε την φροντίδα ενός παιδιού, για ποιον λόγο να μην γίνεται και η αντίστοιχη διαδικασία όπως θα γινόταν εαν ένα ζευγάρι ήθελε να υιοθετήσει ένα παιδί ; Δεν πρέπει να διασφαλίζεται εκ των προτέρων,στον βαθμό που είναι εφικτό πάντα, η καταλληλότητα;
Nομικα αυτο ισχυει.Υιοθεσια κατοικιδιου με χαρτια υιοθεσιας και τσιπαρισμα ,ΤΟ ΕΠΟΒΑΛΛΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.Απλα στην πραξη δεν εφαρμοζεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ σωστό σχόλιο. Γνωρίζουμε ότι πολλά κατοικίδια (και όχι μόνο) ζώα έχουν συναισθήματα όπως εμείς αλλά και νοημοσύνη. Αυτό το πράγμα που πουλάνε σκυλιά, γατιά και ό,τι άλλο σε πανηγύρια ή δεν ξέρω και εγώ που αλλού πρέπει να τελειώσει.
Σωστα.Τα ζωα δεν ειναι πουκαμισα.Ειναι ψυχες.Οι φιλοζωοι χρονια τωρα πολεμουν για να σταματησει η α γοραπωλησια αυτων των ζωων...ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΖΩΑ λεμε.
Ακομα καμια κυβερνηση δεν το εχει απαγορευσει.Απλα νομιζω η τωρινη νομοθεσια εκανε πιο αυστηρα τα πραγματα στα πετ σοπ..δηλαδη περισσοτερος χωρος στις βιτρινες( ΕΛΕΟΣ λες καιε ια φορεματα) κλπ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ και απο ΠΕΤ ΣΟΠ να τελειωνει αυτο το εγκλημα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Nομικα αυτο ισχυει.Υιοθεσια κατοικιδιου με χαρτια υιοθεσιας και τσιπαρισμα ,ΤΟ ΕΠΟΒΑΛΛΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.Απλα στην πραξη δεν εφαρμοζεται.
Ίσως να μπορούσε όμως να επιβληθεί στον πιθανό μελλοντικό ιδιοκτήτη να έχει παρακολουθήσει κάποια μαθήματα που αφορούν την φροντίδα ενός κατοικιδίου(σωματική και ψυχολογική) ;
Ελπιζω πραγματι να το πληρωσει.Ετσι να τσουξει και να αποθαρυνθουν και αλλα ανωμαλα,αφου δεν καταλαβαινουν απο μονοι τους ποσο κνωδαλα ειναι.

ΤΟΝ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.Τον πουλογλου.
Τούτο εδώ είναι ο,τι πιο βάρβαρο και απάνθρωπο έχω δει να κάνει κάποιος. Είναι πέρα απο κάθε φαντασία το μίσος και ο θυμός που έχει μέσα του αυτός ο άνθρωπος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Ίσως να μπορούσε όμως να επιβληθεί στον πιθανό μελλοντικό ιδιοκτήτη να έχει παρακολουθήσει κάποια μαθήματα που αφορούν την φροντίδα ενός κατοικιδίου(σωματική και ψυχολογική) ;

Τούτο εδώ είναι ο,τι πιο βάρβαρο και απάνθρωπο έχω δει να κάνει κάποιος. Είναι πέρα απο κάθε φαντασία το μίσος και ο θυμός που έχει μέσα του αυτός ο άνθρωπος.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αλλα..πως να γινει αυτο αν πρωτα δεν εχει ιδρυθει υποχρεωρικα σχολη γονεων για ανθρωπους;Νομιζεις οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι ικανοι ή ετοιμοι για γονεις; Η πραγματικοτητα δινει την απαντηση.Οποτε ναι,συμφωνω μαζι σου οπως επρεπε ηδη να εχουμε υποχρεωτικη σχολη γονεων .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ και απο ΠΕΤ ΣΟΠ να τελειωνει αυτο το εγκλημα.
Οι περισσότερες εγκαταλείψεις γίνονται από άτομα που υιοθετούν. Απλά for your knowledge γιατί σαν πολύ απόλυτη είσαι αλλά αν το είχες ψάξει έστω και λίγο θα έβλεπες ότι οι άνθρωποι που παίρνουν εκτροφικό σκύλο είναι ευσυνείδητοι και όχι κακόψυχοι που βλέπουν τα ζώα σαν «πουκάμισα» ή δεν ξέρω εγώ τι. Απλώς θέλουν να ξέρουν τι σκύλο παίρνουν. End of story. Στο pet shop μαζί σου. Μεγάλη εγκληματικότητα από πίσω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Οι περισσότερες εγκαταλείψεις γίνονται από άτομα που υιοθετούν. Απλά for your knowledge γιατί σαν πολύ απόλυτη είσαι αλλά αν το είχες ψάξει έστω και λίγο θα έβλεπες ότι οι άνθρωποι που παίρνουν εκτροφικό σκύλο είναι ευσυνείδητοι και όχι κακόψυχοι που βλέπουν τα ζώα σαν «πουκάμισα» ή δεν ξέρω εγώ τι. Απλώς θέλουν να ξέρουν τι σκύλο παίρνουν. End of story. Στο pet shop μαζί σου. Μεγάλη εγκληματικότητα από πίσω.
Οι ανθρωποι που πλερωνουν συνηθως απλα δεν θελουν να πεταξιυν τα λεφτα τους.Εντ οφ στορυ.
Κατα τα αλλα ουτως η αλλως ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.Καθως τα ζωα δεν ειναι αντικειμενα να πουλιουντια επισης γιατι οι συνθηκες των εκτροφειων ειναι απλα απαραδεχτες.Παλι εντ οφ στορυ.ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΕΣ ΖΩΩΝ.
Κανενας πραγματικα φιλοζωιος δεν αγοραζει ψυχες.Οταν αγοραζει το θεωρει επενδυση για διαφορους λογους.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ,ΤΟΣΟ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΕΙΝΑΙ.

ΥΓ Δεν ξερεις ποσο τα εχω ψαξει αυτα.Συν ποσες καταγγελιες εχουεμ δεχτει στο μαι κατ για αθλιες συνθηκες στα εκτρφεια.Συν του οτι ολα στο ελλαντα ειναι παρανομα.Συν τα αθλια εκτροφεια στη βουλγαρια που ολα τα ζωα απο εκει ερχονται.Οποτε αυτα τα λογακια οχι σε εμενα.Δεν ξερεις που μιλας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Θεωρώ όμως ότι αν θέλεις να πάρεις καθαρόαιμο σκύλο τότε τα εκτροφεία είναι μια καλή λύση. Δεν ξέρω αλλά εγώ και να αγόραζα σκύλο το ίδιο θα ήταν με το να το έπαιρνα από μια φιλοζωική , δεν θα άλλαζαν τα συναισθήματα μου προς εκεινο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Θεωρώ όμως ότι αν θέλεις να πάρεις καθαρόαιμο σκύλο τότε τα εκτροφεία είναι μια καλή λύση. Δεν ξέρω αλλά εγώ και να αγόραζα σκύλο το ίδιο θα ήταν με το να το έπαιρνα από μια φιλοζωική , δεν θα άλλαζαν τα συναισθήματα μου προς εκεινο.
Εσυ δεν ειναι ΟΛΟΙ επισης, μπορει εσυ να αγαπουσες τον σκυλο σου αλλα οταν αγοραζουμε απο εκτροφεια ή πετ σοπ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΙΩΝ και των απαραδεχτων συνθηκων που ζουν αυτα τα ζωα.

Με την δικια σου αγορα συνεχιζεται αυτο το εγκληματικο εμποριο,αυτο οφειλετε να καταλαβετε ολοι.Ειναι ακριβως οπως η αγορα γουνας.Λες οκ...πλεον πεθανε το ζωο,μια γουνα πηρα..ναι..αλλα ΟΣΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.
ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ.

Κατα τα αλλα ξαναλεω,ο καθενας κανει οτι θελει...οσο ακομα επιτρεπεται η αγορα κατοικιδιων,αλλα δεν θα το βαφτιζετε αυτο φιλοζωια ουτε θα λετε τους αλλους υπερβολικους ή απολυτους.

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ.
-Αγοραζουμε φιλους;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε γονεις;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε παιδια;
ΟΧΙ βεβαια.Καποιοι τα αγοραζουν ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ.

Αγοραζουμε αντικειμενα και οχι ψυχες.

Οσονα φορα τα ΘΕΛΩ ενος ανθρωπου σε μια ρατσα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΑ.

ΟΚ...οποτε τα ομορφα παιδια,πχ ξανθα με γαλανα ματια κλπ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ.

Συνειδητοποιηστε τι εστι πραγματικη φιλοζωια και τι ''ικανοποιω τα θελω μου.''

Τελεία/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Εσυ δεν ειναι ΟΛΟΙ επισης, μπορει εσυ να αγαπουσες τον σκυλο σου αλλα οταν αγοραζουμε απο εκτροφεια ή πετ σοπ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΙΩΝ και των απαραδεχτων συνθηκων που ζουν αυτα τα ζωα.

Με την δικια σου αγορα συνεχιζεται αυτο το εγκληματικο εμποριο,αυτο οφειλετε να καταλαβετε ολοι.Ειναι ακριβως οπως η αγορα γουνας.Λες οκ...πλεον πεθανε το ζωο,μια γουνα πηρα..ναι..αλλα ΟΣΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.
ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ.

Κατα τα αλλα ξαναλεω,ο καθενας κανει οτι θελει...οσο ακομα επιτρεπεται η αγορα,αλλα δεν θα το βαφρτιζετε αυτο φιλοζωια ουτε θα λετε τους αλλους υπερβολικους ή απολυτους.

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ.
-Αγοραζουμε φιλους;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε γονεις;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε παιδια;
ΟΧΙ βεβαια.Καποιοι τα αγοραζουν ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ.

Αγοραζουμε αντικειμενα και οχι ψυχες.

Οσονα φορα τα ΘΕΛΩ ενος ανθρωπου σε μια ρατσα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΑ.

ΟΚ...οποτε τα ομορφα παιδια,πχ ξανθα με γαλανα ματια κλπ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ.

Συνειδητοποιηστε τι εστι πραγματικη φιλοζωια και τι ''ικανοποιω τα θελω μου.''

Τελεία/
Γιατί δεν είμαι φιλόζωος αν θέλω να αγοράσω μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου;; Πχ εμένα μου αρέσουν πολύ τα Akita Inu και αν έπαιρνα σκυλάκι σίγουρα αυτή τη ράτσα θα προτιμούσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι φιλόζωος;;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Γιατί δεν είμαι φιλόζωος αν θέλω να αγοράσω μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου;; Πχ εμένα μου αρέσουν πολύ τα Akita Inu και αν έπαιρνα σκυλάκι σίγουρα αυτή τη ράτσα θα προτιμούσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι φιλόζωος;;
Δεν εισαι φιλοζωος οχι.Απλα σου αρεσει μαι ρατσα σκυλου.Ειναι θεμα γουστου και ικανοποιησης του ΘΕΛΩ ΣΟΥ.Οπως σου αρεσει ενα ωραιο πουκαμισο.Η ΦΙΛΟΖΩΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΡΑΤΣΑ.Οταν το καταλαβεις σφυρα μου/.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Δεν εισαι φιλοζωος οχι.Απ[λα σουα ρεσει μαι ρατσα σκυλου.Ειναι εθμα γουστου και ικανοποιησης του ΘΕΛΩ ΣΟΥ.Οπως σουα ρσει ενα ωραιο πουκαμισο.
Αυτό το συμπέρασμα από που προκύπτει;; Αν δηλαδή εγώ πάρω μια ράτσα σκύλου που μου αρέσει και το φροντίζω και του δίνω αγάπη τότε δεν είμαι φιλόζωος;;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.
Οι ανθρωποι που πλερωνουν συνηθως απλα δεν θελουν να πεταξιυν τα λεφτα τους.Εντ οφ στορυ.
Κατα τα αλλα ουτως η αλλως ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.Καθως τα ζωα δεν ειναι αντικειμενα να πουλιουντια επισης γιατι οι συνθηκες των εκτροφειων ειναι απλα απαραδεχτες.Παλι εντ οφ στορυ.ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΕΣ ΖΩΩΝ.
Κανενας πραγματικα φιλοζωιος δεν αγοραζει ψυχες.Οταν αγοραζει το θεωρει επενδυση για διαφορους λογους.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ,ΤΟΣΟ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΕΙΝΑΙ.

ΥΓ Δεν ξερεις ποσο τα εχω ψαξει αυτα.Συν ποσες καταγγελιες εχουεμ δεχτει στο μαι κατ για αθλιες συνθηκες στα εκτρφεια.Συν του οτι ολα στο ελλαντα ειναι παρανομα.Συν τα αθλια εκτροφεια στη βουλγαρια που ολα τα ζωα απο εκει ερχονται.Οποτε αυτα τα λογακια οχι σε εμενα.Δεν ξερεις που μιλας.
Απλά δεν ξέρεις τι λες. Αλλά άδικα προσπαθώ τόσο καιρό να σε κάνω να το δεις από διαφορετική όψη το θέμα. Είσαι ΦΟΥΛ γενικεύσεις. Φουλ όμως. Υπάρχουν παράνομα εκτροφεία; Ναι. Πάααρα πολλά. Υπάρχουν σωστά εκτροφεία; Ναι. Πάααρα πολλά. Επειδή δηλαδή υπάρχουν παράνομα πρέπει να πάρει η μπάλα και τα σωστά; Σταμάτα να τα βλέπεις όλα άσπρο μαύρο. Όσο περισσότερο ψάχνεται κανείς τόσο πιο δύσκολα πέφτει θύμα σε ιδιώτες, λάθος εκτροφεία, pet shop. Θες να υιοθετήσεις σκύλο ή γάτα; Κάν’το. Δεν σε σταματάει κανείς, το ότι είμαι υπέρ των νόμιμων εκτροφείων δεν με κάνει αυτομάτως κατά της υιοθεσίας. Αλλά σταμάτα επιτέλους να πετάς προσβολές για οποιονδήποτε έχει/θέλει να πάρει καθαρόαιμο.

Βεβαιως οι ιδιοκτητες που πλερωνουν για ρατσατα σκυλια..κανουν ΚΑΙ πολλα αλλα διαφορα.Οπως πχ κοβουν τις ουρες απο τα ντοπερμαν(πλεον απαγορευεται αλλα ποιος υπακουει στη νομοθεσια;),κοβουν αυτακια...τα εκπαιδευουν με απαραδεκτους τροπους..βλεπε εδω..
...και βεβαια τιποτα δεν τους εμποδιζει να τα κακοποιουν και να τα παραμελουν.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ.Πουθενα δεν λεει οτι εγκαταλειπουν ζωα οσοι υιοθετουν και οχι οσοι αγοραζουν και τα βαριουντια ή τους ενοχλουν πλεον.

Μαλιστα η αληθεια ειναι οτι στα αντικειμενα φερεσε ακαρδα.ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΨΥΧΕΣ,ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ.

Μονο οι πραγματικα φιλοζωοι υιοθετουν αδεσποτα.Κια βεβαια και εκει υπαρχουν μαλακες,αλλα δεν ειναι πραγματικα φιλοζωοι.Το σιγουρο ομως ειναι οτι κανενας φιλοζωος και οχι φιλοσκυλος ρατσατος,ή φιλογατος ρατσατος δεν θα αγοραζε ποτε ψυχη.

Οι αλλοι ειπαμε..πλερωνουν για να κανουν το κομματι τους,να εχουν φυλακες,μπουμπιδες για καναπεδες κλπ.
Αυτα για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους.
ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΨΥΧΩΝ.
Υιοθετουμε ψυχες αδεσποτων.
Διοτι εκτος των αλλων ,ΔΕΝ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ/

Κια ενα μικρο παραδειγματακι απο τα δεκαδες/εκατονταδες εκτροφεια στο ελλαντα που ειναι κατα 99% παρανομα,αλλα και απο τα ελαχιστα νομιμα ειτε ελλαδας ειτε εξωτερικου παλι σε παρομοια σκατα θα πεσετε.

ΟΣΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΠΕΧΘΕΣΤΑΤΟ ΑΥΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΧΩΝ.







Ποσα αλλα θελετε;
Αυτους ακριβως τους εγκληματιες ενισχυουν οι δηθεν φιλοζωοι των ρατσατων που απλα ικανοποιουν την ματαιοδοξια τους κυριως.

Κατα τα αλλα ας το κανουν,αφου δενε χουν συνειδηση ή συναισθηση τι κανουν και αφου ακομα υπαρχει αυτο το απεχθεστατο εμποριο ψυχων,αλλα μην λενε αυτους που το θεωρουν εγκλημα ...απολυτους ή λαθος.
ΠΑΡΑΠΑΕΙ.
Ναι τι; Μου παραθέτεις παράνομα εκτροφεία. Δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι εγκληματικά αυτά και οτιδήποτε εμπεριέχουν τα άρθρα. Είναι απολυτότητα να θεωρείς το 99% των εκτροφείων παράνομα και λάθος. Επίσης you’re wrong, Όσο μαθαίνουμε την διαφορά ανάμεσα των δυο και υποστηρίζουμε το σωστό, θα είμαστε εντάξει.

Γιατί δεν είμαι φιλόζωος αν θέλω να αγοράσω μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου;; Πχ εμένα μου αρέσουν πολύ τα Akita Inu και αν έπαιρνα σκυλάκι σίγουρα αυτή τη ράτσα θα προτιμούσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι φιλόζωος;;
Ναι Φώτη. Μην τολμήσεις να ξανά πεις τον εαυτό σου φιλόζωο μετά από αυτή την τραγική δήλωση :(

Υ.Γ. Είσαι πολύ ξύπνιος και σε πάω
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Αυτό το συμπέρασμα από που προκύπτει;; Αν δηλαδή εγώ πάρω μια ράτσα σκύλου που μου αρέσει και το φροντίζω και του δίνω αγάπη τότε δεν είμαι φιλόζωος;;
Οχι δεν εισαι φιλοζωος λεμε.
Εισαι απλα λατρης της συγκεκριμενης ρατσας ή του σκουλου ΣΟΥ.
Αν ησουν πραγματικα φιλοζωος θα καταλαβαινες ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ
ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΖΩΑ.Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.Δεν θα λεμε τα διια και τα ιδια.

ΑΠΛΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ και να κανετε και μια αυτογνωσια.

Απλα σου αρεσουν καποιες ρατσες,τι ωραια.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΑ.

Ο φιλοζωος δεν θα ανεχοταν τη σκεψη οτι αγοραζοντας ενα κατοικιδιο συντηρει τα εκτροφεια με τις εγκληματικες συμπεριφορες στα ζωα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Οχι δεν εισαι φιλοζωος λεμε.
Εισαι απλα λατρης της συγκεκριμενης ρατσας ή του σκουλου ΣΟΥ.
Αν ησουν πραγματιθκα φιθλοζωος θα καταλαβαινες ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΙΡΑΖΟΥΜΕ ΖΩΑ.Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.Δεν θα λεμε τα διια και τα ιδια.
ΑΠΛΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ και να κανετε και μια αυτογνωσια.
Ποια αυτογνωσία Πουπι;; Δηλαδή αν κάποιος υιοθετεί ράτσες σκύλου που του αρέσουν σημαίνει ότι δεν είναι καλός με τα σκυλιά και δεν είναι φιλόζωος;;

Εγω δεν το βλέπω έτσι. Θα έπαιρνα σκύλο της ράτσας που μου αρέσει και θα παίρνουμε πολύ ευχάριστα μαζί μου καθώς θα του παρείχα τα πάντα και θα του πρόσφερα πολύ φροντίδα και χρόνο. Ο λόγος που δεν αγοράζω σκύλο είναι επειδή δεν έχω αυλή ώστε να έχει το δικό του χώρο και θεωρώ βάσανο για ένα σκύλο να είναι κλεισμένος σε ένα διαμέρισμα 95 τετραγωνικών που δεν θα μπορεί να κινηθεί άνετα και ίσως πιεζόταν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το συμπέρασμα από που προκύπτει;; Αν δηλαδή εγώ πάρω μια ράτσα σκύλου που μου αρέσει και το φροντίζω και του δίνω αγάπη τότε δεν είμαι φιλόζωος;;
Φώτη μου θα σου πω ότι είσαι και θα το πω γιατί το βλέπω με την ανηψια μου τώρα..

Έχει θέμα με αλλεργίες . ..
Λατρεύει τα σκυλάκια πάντα ήθελε να έχει ένα αλλά δυστηχως δεν το τολμούσε γιατί φοβόταν αν θα έχει θέμα τι θα το κάνει..

Αφού το έψαξε πάρα πολύ αγόρασε ένα μαλτεζακι..
Είναι το μοναδικό που δεν αφήνει τρίχα και γενικά της είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα με την αλλεργία της...

Το έχει σαν παιδί της ,το υπεραγαπαει και το έχει όπως ακριβώς έχει η κόρη μου ένα μικρούλη που υιοθέτησε από φιλοζωικη!!

Και οι δύο τα έχουν σαν παιδιά τους μην σου πω και καλύτερα οποτε και οι δύο για εμένα όπως και εσυ είστε φιλόζωοι γιατί πραγματικά την φροντίδα και την αγάπη που θέλει ένας σκύλος λίγοι είναι αυτοί που την δίνουν όπως πρέπει είτε ειναι αγοραστά είτε όχι..

Για να μην παρεξηγηθώ πάλι είμαι κατά της αγοραπωλησίας και ειδικά όταν βλέπω γνωστή σελίδα εκτροφεα στο face να τα βγάζει σε δημοπρασία ή να δέχεται παραγγελίες...
Αν όμως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις όπως της ανηψιάς μου που βρήκε τρόπο να δώσει την αγάπη της τότε καλοδεχουμενη τέτοια περίπτωση!!!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Ποια αυτογνωσία Πουπι;; Δηλαδή αν κάποιος υιοθετεί ράτσες σκύλου που του αρέσουν σημαίνει ότι δεν είναι καλός με τα σκυλιά και δεν είναι φιλόζωος;;

Εγω δεν το βλέπω έτσι. Θα έπαιρνα σκύλο της ράτσας που μου αρέσει και θα παίρνουμε πολύ ευχάριστα μαζί μου καθώς θα του παρείχα τα πάντα και θα του πρόσφερα πολύ φροντίδα και χρόνο. Ο λόγος που δεν αγοράζω σκύλο είναι επειδή δεν έχω αυλή ώστε να έχει το δικό του χώρο και θεωρώ βάσανο για ένα σκύλο να είναι κλεισμένος σε ένα διαμέρισμα 95 τετραγωνικών που δεν θα μπορεί να κινηθεί άνετα και ίσως πιεζόταν.
Μα και βεβαια δεν το βλεπεις ετσι,.για αυτο τα λες αυτα.
Δεν ειναι θεμα αν θα φερεσαι ΕΣΥ σωστα στο δικο σου ζωο.
Ειναι θεμα οτι δεν μπορει να στηριζουμε τετοιες εγκληματικες επιχειρησεις διοτι ο πραγματικα φιλοζωος δεν νοιαζεται μονο για το δικο του κατοικιδιο αλλα για ολα τα ζωα γενικα.

Θα στο θεσω αλλιως και δεν θα ασχοληθω αλλο,διοτι σε αυτο που θα πω δεν χωραει αλλη απαντηση απο την αυτονοητη.

Εστω οτι η αγορα παιδιων δεν ηταν παρανομη.

ΠΟΙΟΣ ανθρωπος θεωρειται πραγματικα ανθρωπος που αγαπα τα παιδια;

Αυτος που θα παει σε ενα ορφανοτροφειο και θα υιοθετησει ενα παιδακι που τον εχει αναγκη,που ζει σε ορφανοτροφειο... ή αυτος που θα απευθυνθει σε μια επιχειρηση και θα ΑΓΟΡΑΣΕΙ ενα παιδακι συμφωνα με τα γουστα του,πχ ομορφο,ξανθο με γαλανα ματια ή μελαχρινο με αμυγδαλωτα μαυρα ματια,αναλογα με τα γουστα; ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΠΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ;

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΣΑΛΤΣΕΣ.

ΤΟ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ.

Σε καποιους αρεσουν καποιες ρατσες,αυτο δεν τους καθιστα φιλοζωους λεμε.
Η ΦΙΛΟΖΩΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.


ΜΗΝ ΒΑΦΤΙΖΕΤΕ ΤΟ ΚΡΕΑς ΨΑΡΙ.
Το φιλοζωος ειναι κατι πολυ παραπανω απο το μου αρεσει μια ρατσα το παιρνω σπιτι και το προσεχω/

Αυτο δεν ειναι φιλοζωια,φιλοζωια ειναι νοιαζομαι για την ευημερια ολων των ζωων(μην πεταχτει κανεις για αυτα που τρωμε,το εχω αναλυσει απειρες φορες ),και μαχομαι για αυτα..αυτο ειναι απλα μου αρεσει μια ρατσα και αγαπω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΖΩΟ.
Η αληθεια τσουζει αλλα ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
Γιατί δεν είμαι φιλόζωος αν θέλω να αγοράσω μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου;; Πχ εμένα μου αρέσουν πολύ τα Akita Inu και αν έπαιρνα σκυλάκι σίγουρα αυτή τη ράτσα θα προτιμούσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι φιλόζωος;;
Δεν είναι αυτοκίνητο ή κινητό το σκυλί και το γατί να αγοράζεις συγκεκριμένη μάρκα και μοντέλο. Πας σε ένα καταφύγιο και παίρνεις αυτά που είναι διαθέσιμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Δεν είναι αυτοκίνητο ή κινητό το σκυλί και το γατί να αγοράζεις συγκεκριμένη μάρκα και μοντέλο. Πας σε ένα καταφύγιο και παίρνεις αυτά που είναι διαθέσιμα.

Η απλά παίρνω τη ράτσα που μου αρεσει.😉😉
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κατα τα αλλα ξαναλεω,ο καθενας κανει οτι θελει...οσο ακομα επιτρεπεται η αγορα κατοικιδιων,αλλα δεν θα το βαφτιζετε αυτο φιλοζωια ουτε θα λετε τους αλλους υπερβολικους ή απολυτους.

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ.
-Αγοραζουμε φιλους;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε γονεις;
ΟΧΙ
-Αγοραζουμε παιδια;
ΟΧΙ βεβαια.Καποιοι τα αγοραζουν ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ.

Αγοραζουμε αντικειμενα και οχι ψυχες.

Οσονα φορα τα ΘΕΛΩ ενος ανθρωπου σε μια ρατσα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΑ.

Συνειδητοποιηστε τι εστι πραγματικη φιλοζωια και τι ''ικανοποιω τα θελω μου.''

Τελεία/
Μπράβο Πουπουλινα με καλυψες επακριβώς στα σημεία αυτά. 100%.

Παιδιά η πουπουλινα απλά λέει ότι για να αυτοαποκαλείται κάποιος φιλοζωος δεν είναι το ότι έχεις ένα σκυλί βάσει του γούστου σου στο σπίτι σου...είναι γενικότερη η έννοια ότι ενδιαφέρεσαι για όλα τα ζώα και για τις συνθήκες στις οποίες διαβιούν. Δεν καταλαβαίνω γιατί της πάτε κόντρα σε αυτό. Χωρίς να θέλω να φανώ επιθετική αλλά δεν έχει άδικο.

Φώτη χωρίς να θέλω να κάνω επίθεση ξαναλέω ο όρος φιλοζωος είναι πιο γενικός. Το ότι θες τα Ακίτα δεν σε κάνει φιλοζωο. Αν έλεγες όμως ότι συμμετέχεις σε δράσεις είσαι σε σωματεία με φιλοζωικές κοκ τότε ναι θα μπορούσες να λέγεσαι φιλοζωος.

Και επίσης παιδιά άποψη μου αλλά η αγοραπωλησία των κατοικίδιων είναι όντως κάτι άσχημο και συνεισφέρετε με τον τρόπο σας σε αυτή την αλυσίδα. Είναι μακράν καλύτερο να υιοθετήσετε ένα ζωάκι που θα το έχει ανάγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top