Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θεωρω οτι μπορει να υπαρξει και μαλιστα πολυ δυσκολα χωρις να μπλεχτει και το ερωτικο κομματι.... αν γινει το τελευταιο... παει.
Αν είναι αμοιβαίο, ποιο είναι τι κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάντως κρίνοντας από τις απαντήσεις, οι πιο πολλές κοπέλες λένε ότι μπορεί να υπάρξει,και τα αγόρια ότι δεν μπορεί. Μάλλον εμείς το βλέπουμε λίγο διαφορετικά το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Nαι γιατι οι γυναικες δεν κοιτανε την εμφανιση, κοιτανε αλλα πραγματα, ενω ο αντρας δε μπορει να κανει παρεα κ να βλεπει το στηθος της αλλης γτ σκεφτεται αλλα πραγματα που δεν μπορουν ν αποτελεσουν βαση για φιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και λιγα λες! Το παιζουνε ολες καρβελας βιση! Ειμαι φιλη με τον πρωην και τα σχετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξει μόνο σε 2 περιπτώσεις: 'Η να έχουν μεγαλώσει μαζί από νήπια ή να έχει ήδη προηγηθεί ερωτική σχέση η οποία έχει κάνει τον κύκλο της, έχει οριστικά λήξει (εξαιρούνται οι "φαύλοι κύκλοι"), χωρίς να έχει αφήσει πίσω της "απωθημένα".
Σε κάθε άλλη περίπτωση, θα υπάρχει μόνιμα ένας υφέρπων ερωτισμός με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
δηλαδη οι αμφιφυλοφιλοι δεν κανουν ποτε φιλους. ζορι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Eγώ πιστευω πως υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικα-ανδρα!Δεν ειναι απαραίτητο πάντα να οδηγηθεί σε κάτι ερωτικό!Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που όντως μια φιλία καταλήγει σε κάτι ερωτικό.Χαρακτηριστικο παραδειγμα το εξής: Απέναντι από το σπίτι μου έμενε η -ας την πούμε- Ειρήνη η οποία είναι στην ίδια ηλικία με εμένα.Μεγαλώσαμε κυριολεκτικά μαζί.Δεν υπάρχει φωτογραφία απο την παιδικη μου ηλικια που να μην ήταν και αυτή μαζί!Κατα το γυμνάσιο,υπήρξε κάτι ερωτικό-και ισως ακομα υπαρχει-ανάμεσα μας αλλά δεν το παραδεχτηκε κανένας από τους 2.Και είναι κρίμα γιατί πριν 3 χρόνια,μετακόμισε με τους γονεις της στο Βέλγιο.Έκτοτε μιλάμε αραιά και που μέσω skype.Σαφώς αυτο δεν αντικαθιστά τις παλιες ωραιες στιγμές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia73

Νεοφερμένος

Η sofia73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι 41 χρονών κι από την πείρα μου, ή αν το θέλετε τα βιώματά μου, έχω καταλήξει ότι φιλία είναι δύσκολο να υπάρξει ακόμα και στο ίδιο φύλο. Ο άντρας συνήθως λειτουργεί όχι με τον εγκέφαλο αλλά...Αν η γυναίκα, όντως είναι λίγο ασχημούλα το πιθανότερο είναι, να μη συμβεί τίποτα. Στην αντίθετη περίπτωση πάντα περνάει από το μυαλό του, έστω και λίγο, το ερωτικό, η έλξη. Μικρότερη πίστευα ότι ναι, υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας. Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι είναι κάπως δύσκολο. Τίποτα όμως δεν είναι δεδομένο και σίγουρο σε αυτή τη ζωή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πραγματική φιλία ανάμεσα στα δυο φύλα θεωρώ πως υπάρχει μέχρι το δημοτικό, έστω γυμνάσιο. Από εκείνη την ηλικία όπου όλα αλλάζουν και το αίμα βράζει και θες να δοκιμάσεις καινούρια πράγματα με το πιο κοντινό σου άτομο θα δοκιμάσεις, εκείνον που σε ξέρει και τον ξέρεις. Σιγά σιγά θα εξελιχθεί μια ερωτική έλξη με τον καιρό οπότε η λέξη "φιλία" θα είναι παντελώς άγνωστη. Η μόνη σχέση που θα υπάρχει μεταξύ της κοπέλας και του αγοριού θα είναι η ερωτική. Συμβαίνουν αυτά, άνθρωποι είμαστε κάποτε θα ερωτευτούμε κιόλας, δεν θα σκεφτόμαστε πάντα "αα είναι φίλος μου μωρέ καλύτερα να μην του πω τι νιώθω, δεν θέλω να χαλάσει η φιλία που έχω μαζί του". Είναι μέσα στην ζωή, φυσικό είναι άλλωστε να ερωτευτείς κάποιον με τον οποίο περνάς αρκετές ώρες μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Είναι μέσα στην ζωή, φυσικό είναι άλλωστε να ερωτευτείς κάποιον με τον οποίο περνάς αρκετές ώρες μαζί του.
αυτό ξαναπές το...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι-κη

Νεοφερμένος

Η φρι-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
για μενα,δεν υπάρχει.
θα υπαρξει ΜΟΝΟ πριν απο μια σχεση. ούτε μετά. μια φιλια τετοια μπορει να εξελιχθει σε σχεση (ή και όχι αλλα παντα ο ενας απο τους δυο θα σκεφτεται σιγουρα κατι παραπανω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σαφώς και μπορεί να υπάρξει απλή φιλία ανάμεσα σ' έναν άντρα και μια γυναίκα. Το αποτέλεσμα μιας τέτοιας φιλίας είναι ευεργετικό και για τους δύο κοινωνικούς δρώντες. Οι άντρες είναι πιο λογικοί, πιο προσγειωμένοι και πιο ψύχραιμοι από εμάς τις γυναίκες. Επίσης, έχουν έντονη την αίσθηση του χιούμορ. Εμείς οι γυναίκες πάλι είμαστε πιο συναισθηματικές και πιο σύνθετες. Όπως μια γυναίκα έχει ανάγκη από τη συγκροτημένη σκέψη του άντρα, έτσι κι ένας άντρας έχει ανάγκη από την πολύπλευρη φύση της γυναίκας. Έτσι, αλληλοσυμπληρωνόμαστε. Κάποιες φορές μάλιστα ησχέση αυτή έχει και προεκτάσεις:P και εκφεύγει του αμιγώς φιλικού. Έτσι, μπορεί να εξελιχτεί και σε ερωτική σχέση. Tίποτα βέβαια δεν είναι απόλυτο.
Εγώ έχω έναν πολύ καλό φίλο, ο οποίος είναι φυσικός, 48 ετών στην ηλικία. Δεν θα έλεγα ότι τον βλέπω ερωτικά ούτε εκείνος εμένα. Ταιριάζουμε όμως πολύ στον τρόπο σκέψης, αλλά διαφέρουμε στο ότι εγώ είμαι πολύ αγχώδης κι αυτός πολύ ψύχραιμος (συνήθως όσοι/ες ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες έχουν πολύ συγκροτημένο τρόπο σκέψης, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο). Στο σημείο αυτό υπάρχει η αλληλοσυμπλήρωση. Πάντα έχει να μου δώσει την καλύτερη λύση και το ίδιο λέει κι αυτός για εμένα. Το αν θα παραμείνουμε μόνο φίλοι ή όχι, θα το δείξει ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πιστεύω ο αρχικός στόχος του άντρα είναι να την κερδίσει ως κοπέλα στην αρχή και μετά ως φίλη. Κανένας άντρας δεν πλησιάζει μια κοπέλα για να γνωριστούν φιλικά, έτσι ξέρω τουλάχιστον -.- Στην αρχή την θέλει ως κοπέλα του, και εάν βλέπει ότι δεν πάει, τότε την κρατά ως φίλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστεύω ο αρχικός στόχος του άντρα είναι να την κερδίσει ως κοπέλα στην αρχή και μετά ως φίλη. Κανένας άντρας δεν πλησιάζει μια κοπέλα για να γνωριστούν φιλικά, έτσι ξέρω τουλάχιστον -.- Στην αρχή την θέλει ως κοπέλα του, και εάν βλέπει ότι δεν πάει, τότε την κρατά ως φίλη.

Δεν αντιλέγω. Αυτό μπορεί να έχει κάποια βάση. Το αφήνεις ελεύθερο το θέμα κι ό,τι γίνει.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η λέξη ''ΦΙΛΙΑ'' είναι μια λέξη ιδιαίτερη, ξεχωριστή, με πολύ βαθύ νόημα, που δύσκολα σήμερα μπορεί κανείς να αναλογιστεί τι πραγματικά σημαίνει!!!
Κι όμως χρησιμοποιείται πάρα μα πάρα πολύ συχνά!!!Καθημερινά θα έλεγα!Υπάρχουν άραγε φιλίες,πραγματικές φιλίες ή πιστεύουμε (βασικά θέλουμε να πιστεύουμε) ότι υπάρχουν αν και μπορούμε να βρούμε αρκετά παραδείγματα που να αποδεικνύουν το αντίθετο?
Πιστεύω ότι εξαιρετικά δύσκολα μπορεί κανείς να έχει μια φιλία με την γνήσια σημασία της!Πόσο εύκολα εμπιστεύεται κανείς κάποιον σήμερα?Θεωρείται ότι ο φίλος/φίλη δεν θα ζηλέψει όταν κάνετε κάτι ή πετύχετε περισσότερο σε σχέση με αυτόν/αυτήν?Πιστεύετε ότι όταν θα ''είστε'' χαρούμενος/η με κάτι που σας καταξίωσε στα μάτια κάποιων δεν θα είναι ζηλόφθονος?Ότι δεν θα χαρεί όταν έχετε κάποια άσχημη στιγμή?Ότι δεν θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί εις βάρος ''σας'' (το β' πρόσωπο είναι ''ποιητικό'' και απλά μου βγαίνει αυθόρμητα... :P ) κατάσταση ώστε να επωφεληθεί?Ότι σε δύσκολες καταστάσεις (όταν λέμε δύσκολες εννοούμε δύσκολες κι όχι αστεία πράγματα) δεν θα είναι εκεί?Ότι...ότι...ότι...???
Οι φιλίες δύσκολα δημιουργούνται και ακόμη πιο δύσκολα στεριώνουν...Κι αυτό γιατί ο άνθρωπος άλλαξε.Άλλαξε γιατί τον άλλαξαν οι καιροί,οι συνθήκες,το νέο περιβάλλον,η ανάγκη για επιβίωση.Και μιλάμε για ένα είδος σχέσης (=φιλία) που αναπτύσσεται ανάμεσα σε ξένα,άγνωστα μεταξύ τους άτομα.Σκεφτείτε ότι υπάρχουν άτομα στην οικογένεια που αισθάνονται μίσος ο ένας για τον άλλο και που ο ένας προσπαθεί να βλάψει τον άλλο.Αδέρφια που γίνονται ξένοι!Γονείς που βλάπτουν τα παιδιά τους,το αίμα τους (μην απορείτε,υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις).Πόσα ζευγάρια,παντρεμένα με παιδιά και και και, και έχουν μυστικά ο ένας από τον άλλο!Θεμέλιο μιας υγιούς σχέσης,πιστεύω,ότι είναι η ειλικρίνεια!Από 'κει ξεκινάνε όλα!
Τελικά,έχουμε πραγματικούς φίλους?Είμαστε πραγματικοί φίλοι?
Ή απλά είμαστε γνωστοί μεταξύ μας?Ή μήπως γνωρίζουμε κάποια άτομα περισσότερα από κάποια άλλα?
Αν τελικά υπάρχει φιλία,με την γνήσια-κυριολεκτική σημασία της λέξης και με όλο το ''βάρος'' της,τότε θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας φραγμός, κανένα εμπόδιο να αναπτυχθεί ανάμεσα στα δύο φύλα!Και μάλιστα,πολλοί λένε,ότι είναι καλύτερες απ' ότι ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φύλου μιας και ακούγονται απόψεις και από τη γυναικεία και από την αντρική πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Από τη μία το πιστεύω, από την άλλη όχι.
Το πιστεύω γιατί στο σχολείο που ήμουν πιο γεμάτος (:P) μιλούσα με πάρα πολλά κορίτσια και δεν μπορώ να πω ούτε ότι έβλεπα κάποια έτσι (εντάξει, μία, ναι) αλλά ούτε κι εκείνες (εντάξει, ούτε από τη μία, ναι = χυλόπιτα).
Τώρα που μεγάλωσα και τα έχω φτιάξει με κοπέλες (ευτυχώς :P) παρατηρώ ότι αρχίζεις και αντιμετωπίζεις διαφορετικά το κάθε τι... Δηλαδή, στο σχολείο θα μου έπαιρνε το κινητό να παίξει = δεν τρέχει κάστανο, τώρα στη σχολή έτσι και γίνει κάτι τέτοιο είμαστε παντρεμένοι με παιδί και σκυλί...
Αλλά κι εμένα μου χτυπάει διαφορετικά. Δηλαδή αν βγω με μια κοπέλα από το σχολείο και αρχίζει τα πολλά πιασίματα, τα περίεργα κτλ θα αρχίζω να αναρωτιέμαι "ίσως;".... Κι ας τα κανε και παλιά... Ειδικά τώρα που μία κοπέλα που έχει περάσει Κρήτη ανέβηκε Αθήνα και μου είπε να βγούμε 2-3 φορές, αλλά συνεχόμενα γιατί είχε μόνο 2 βδομάδες να κάτσει κι αυτές πολλές θα τις περνούσε με τις φίλες της που έφερε από κει, μόλις το είδε ένας φίλος μου άρχιζε "ρε, σου στην πέφτει, κοίτα πως κάνει"... Αλλά εγώ είχα μείνει στο σχολείο και δεν μου πέρασει στιγμή ότι κάνε έτσι...

Τώρα τι να πω, δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι ΠΛΕΟΝ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για να ειναι φιλια πρεπει να πιανεις τα μεμε της και να νιωθεις σαν να πιανεις το μπουτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Για να ειναι φιλια πρεπει να πιανεις τα μεμε της και να νιωθεις σαν να πιανεις το μπουτι σου.

Αμάν, βρε aladdin! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?
Φυσικά, μετά τα...80! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top