Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Όχι Devil. Οι πραγματικοί φίλοι δε χάνονται μόλις βρουν σχέση. Πιθανόν να κάνουν ανακατανομή στη διαχείριση του χρόνου τους, όμως δε χάνονται. Κι αν χάνονται, μάλλον δεν ήταν "αρκετά φίλοι".

μεγαλη κουβεντα ανοιγεις αδερφε.....

φιλοι... αγάπες .... ερωτες.... ολα αυτα μεταβάλλονται δεν ειναι ποτέ σταθερα μπορει κάποιος ενα διαστημα να ηταν φιλος... κ μετα να βρηκε μια κοπελα ο ανθρωπος κ αυτη να του ειπε να της αφιερωνει χρονο... οι περισσοτερες τετοια λενε... για αυτο μετα τους βλέπεις κ αραιώνουν... εμενα δεν έλεγε τέτοια βεβαια αλλα άλλες τα λένε.... εδω ρε συ ο αλλος δεν εβγαινε μονος του χωρις αυτην.... ειναι πολλά... πιστευω κ οι γυναικες τα ιδια θα πάθουν θα πέσουν σε κανεναν πιο ελεγκτικό και θα αραιωσουν κ με σενα... δεν θα βρισκουν ενδιαφερον πιά στη παρέα σας.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
μεγαλη κουβεντα ανοιγεις αδερφε.....

φιλοι... αγάπες .... ερωτες.... ολα αυτα μεταβάλλονται δεν ειναι ποτέ σταθερα μπορει κάποιος ενα διαστημα να ηταν φιλος... κ μετα να βρηκε μια κοπελα ο ανθρωπος κ αυτη να του ειπε να της αφιερωνει χρονο... οι περισσοτερες τετοια λενε... για αυτο μετα τους βλέπεις κ αραιώνουν... εμενα δεν έλεγε τέτοια βεβαια αλλα άλλες τα λένε.... εδω ρε συ ο αλλος δεν εβγαινε μονος του χωρις αυτην.... ειναι πολλά... πιστευω κ οι γυναικες τα ιδια θα πάθουν θα πέσουν σε κανεναν πιο ελεγκτικό και θα αραιωσουν κ με σενα... δεν θα βρισκουν ενδιαφερον πιά στη παρέα σας.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων αυτό που περιγράφεις και το έχω ζήσει και από τις δύο πλευρές. Δε διαφωνώ ότι συμβαίνει πολύ συχνά. Γενικότερα όμως, όταν βάζεις όρια σε μια σχέση, είτε την ερωτική, είτε τη φιλική, μπορείς και ελέγχεις αυτό το φαινόμενο. Γιατί το πρόβλημα είναι εκεί. Δεν οριοθετούμε. Είναι λογικό, έως ένα σημείο, να αλλάζουν οι προτεραιότητες ως προς τη διαχείριση του χρόνου, όμως ας μην τα κάνουμε όλα κουλουβάχατα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων αυτό που περιγράφεις και το έχω ζήσει και από τις δύο πλευρές. Δε διαφωνώ ότι συμβαίνει πολύ συχνά. Γενικότερα όμως, όταν βάζεις όρια σε μια σχέση, είτε την ερωτική, είτε τη φιλική, μπορείς και ελέγχεις αυτό το φαινόμενο. Γιατί το πρόβλημα είναι εκεί. Δεν οριοθετούμε. Είναι λογικό, έως ένα σημείο, να αλλάζουν οι προτεραιότητες ως προς τη διαχείριση του χρόνου, όμως ας μην τα κάνουμε όλα κουλουβάχατα.
Ε για αυτό σου λέω κ εγώ ότι αυτή τη πςριοδο θα είχα 1-2 φίλες ίσως αλλά δεν είμαι σε φάση να κάνω αυτό που λέει ο Ηλίας... Απλά να βγαίνω με 2-3 και να κάνουμε απλά παρεα... Συντομα το μυαλό μ θα παει άλλου κ θα έχουμε παρεξηγησεις. Όποτε εξαρχής ψάχνω αυτό που θέλω.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ε για αυτό σου λέω κ εγώ ότι αυτή τη πςριοδο θα είχα 1-2 φίλες ίσως αλλά δεν είμαι σε φάση να κάνω αυτό που λέει ο Ηλίας... Απλά να βγαίνω με 2-3 και να κάνουμε απλά παρεα... Συντομα το μυαλό μ θα παει άλλου κ θα έχουμε παρεξηγησεις. Όποτε εξαρχής ψάχνω αυτό που θέλω.

Κοίταξε, από τη στιγμή που εξέθεσες την άποψη σου περί φιλίας των αντίθετων φύλων, θεωρώ πως έχω πάρει την απάντηση μου και δεν υπάρχει λόγος να το κουράσουμε με λεπτομέρειες και ειδικές περιπτώσεις.

Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε, και πάμε παρακάτω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Όντως ο λιγότερο εγωιστής έχει τη διάθεση να παραδεχθει τα λάθη του . Προσωπικά το χω κάνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε, από τη στιγμή που εξέθεσες την άποψη σου περί φιλίας των αντίθετων φύλων, θεωρώ πως έχω πάρει την απάντηση μου και δεν υπάρχει λόγος να το κουράσουμε με λεπτομέρειες και ειδικές περιπτώσεις.

Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε, και πάμε παρακάτω.

Θα με θυμηθείς μόλις βγαίνεις φιλικά με κάποιες κ μετα αρχίσεις να νιώθεις για κάποια διαφορετικά... Μετά ελα πες μου αν θα σε ενδιαφέρει περισσοτερο να βγεις μόνοι σας με αυτήν κ οχι όλοι μαζί σαν παρεα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα με θυμηθείς μόλις βγαίνεις φιλικά με κάποιες κ μετα αρχίσεις να νιώθεις για κάποια διαφορετικά... Μετά ελα πες μου αν θα σε ενδιαφέρει περισσοτερο να βγεις μόνοι σας με αυτήν κ οχι όλοι μαζί σαν παρεα.

Ξέρεις τι; Μπορώ να τα διαχωρίσω πλήρως, Devil! Άπαξ κι επιλέξω να συνάψω φιλική σχέση με μια κοπέλα εξαρχής, δε θα αλλάξει στην πορεία αυτό, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά. Οριοθετώ και πιστεύω στην ύπαρξη της φιλίας στα δύο φύλα. Γι αυτό θεωρώ λίγο απίθανο να μου τύχει, αλλά πρόσεξε, δεν το αποκλείω κιόλας γιατί είμαστε άνθρωποι με συναισθήματα.
Μέχρι τώρα πάντως, δε μου έχει τύχει και δε μιλάω εκ του ασφαλούς, διότι είχα καλές φίλες στο παρελθόν, και με κάποια έχω ακόμη και σήμερα επαφές, παρότι είμαι σε άλλη χώρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Ξέρεις τι; Μπορώ να τα διαχωρίσω πλήρως, Devil! Άπαξ κι επιλέξω να συνάψω φιλική σχέση με μια κοπέλα εξαρχής, δε θα αλλάξει στην πορεία αυτό, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά. Οριοθετώ και πιστεύω στην ύπαρξη της φιλίας στα δύο φύλα. Γι αυτό θεωρώ λίγο απίθανο να μου τύχει, αλλά πρόσεξε, δεν το αποκλείω κιόλας γιατί είμαστε άνθρωποι με συναισθήματα.
Μέχρι τώρα πάντως, δε μου έχει τύχει και δε μιλάω εκ του ασφαλούς, διότι είχα καλές φίλες στο παρελθόν, και με κάποια έχω ακόμη και σήμερα επαφές, παρότι είμαι σε άλλη χώρα.

Τι να σου πω... Εγώ πλεον δεν δίνω μεγάλη έμφαση στην εμφάνιση... Δραματικό ρόλο παιζει η συμπεριφορά.... Βέβαια δεν λέμε να μην μ αρέσει καθόλου. Γιατί είμαι κ άνθρωπος που δενεται με αλλά πλεον οπότε γιατί εξ αρχής να δείξω φιλικά στην άλλη; ενώ θα μπορουσαμε να δοκιμάσουμε κ ερωτικά ;

Δηλαδή όπως είπε και ο Βαλντερ δεν χρειάζεται να μπεις friend zone από μόνος σου.

Δεν ξέρω εμένα δεν θα με συγκινησε να βγω με 3 γυναίκες μόνος μου κ να λέω ααα είμαι φίλος.. Γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα... Αποκλείω να μην μ αρέσει ουτε μια.. Δεν είναι κ δυστροπος σαν χαρακτήρας...

Εντάξει τώρα εγώ προσωπικα κοροιδευω αυτους που βγαίνουν μόνοι τους με 3-4 ακόμη κ αν δεν ήθελαν αυτοί θα μπορουσαν να φωνάξουν έναν φίλο....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή πως να στο πω φίλος η άντρας που μόλις έρθει μια κοπέλα φίλη του τη παρει στη γωνια χωρίς καν να μας συστήσει... Κ να κάνουμε παρεα όλοι μαζί κ όπου προκυψει θα τον θεωρήσω απίστευτο ανταγωνιστή κ συμφεροντολόγος.... Και στο παρελθον όσοι ξηγηθηκαν έτσι ακριβώς αυτό ήταν. Αδιάφοροι γενικότερα... Είναι ωραίο να κάνεις κονε σε φίλους όπως κ φιλοι σε σενα κάποιοι όμως είναι narrow minded.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι το να έχεις μια ωραία τυπισσα για φίλη δε σου ανεβάζει την αξία ούτε σου δινει κατι χειροπιαστό. Είναι σα να παίρνεις το πρώτο μετάλλιο στους παραολυμπιακούς, δε σου έχει φυτρώσει όμως ξανά το πόδι ή το χέρι που σου λείπει, απλά σου βάζουν ευωδιαστές αλοιφές για να απαλύνουν τον πόνο σου.
Μα δεν κάνω παρέα με τις κοπέλες που κάνω παρέα για να ανέβει η αξία μου. Κάνω παρέα γιατί, πολύ απλά, θέλω, μου αρέσει και περνάω όμορφα. Δεν έχω κάποιον απώτερο σκοπό, εάν έβλεπα κάποια ερωτικά, δεν θα την έκανα εξαρχής παρέα γιατί δεν θα έβγαινε το πράγμα.
Και μετα βλέπεις τον μισοριξιά να τον κυνηγάει και εσυ να είσαι στο friendzone.

Ε όχι ρε Ηλία, εχω κι εναν εγωισμό, δε μπορώ να το δω ετσι. Γι αυτό με πολλές από τις φίλες μου, έμπλεξα ερωτικά μετά. Είναι η φύση μου, δε μπορώ να κανω αλλιώς.
Οκ, εσύ λειτουργείς έτσι. Σεβαστό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Για αυτό κ με ξενίζει να βλέπω έναν άντρα να χει βγει με 3-4 μόνος του θα τον θεωρήσω ουφο απευθείας δηλαδή. Δυστυχώς.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Που να με έβλεπες την Τετάρτη! Όχι ούφο, E.T. o εξωγήινος!

Ελευθερους φίλους δεν έχεις ; κακώς. Για μένα κακιστα... Δεν έχει νόημα να βγαίνεις με 4-5 μόνος σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε φίλε εσυ μπορεί να μη θες... Φώναξε ένα φίλο που μπορεί να κάνει κάτι... Να είναι διακριτικός βέβαια να μη σε εκθέσει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,835 μηνύματα.
Μα δεν κάνω παρέα με τις κοπέλες που κάνω παρέα για να ανέβει η αξία μου. Κάνω παρέα γιατί, πολύ απλά, θέλω, μου αρέσει και περνάω όμορφα. Δεν έχω κάποιον απώτερο σκοπό, εάν έβλεπα κάποια ερωτικά, δεν θα την έκανα εξαρχής παρέα γιατί δεν θα έβγαινε το πράγμα.

Δεν είπα οτι το κάνεις εσυ. Μονάχα είπα οτι δεν ειναι κατι που μπορείς να εισπράξεις αν γι αυτό πας ποτέ, συν του οτι ειναι μια ψευδαίσθηση παγίδα για πολλούς, σαν υποκαταστατο οτι η άλλη ειναι η κοπέλα τους.


Οκ, εσύ λειτουργείς έτσι. Σεβαστό.
Ευχαριστώ.


Έχω αφήσει μια απάντηση του ΣοΧ αναπάντητη όμως είμαστε τοσο αντιδιαμετρικά κατασκευασμένοι που δεν ξερω αν εχει νόημα να προσπαθήσω να πεισω τον άνθρωπο, μάλλον και εκει λειτουργώ διαφορετικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Και αυτές μόνες τους είναι... Αυτές δεν θέλουν αντρική παρεα νομίζεις ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Γιατί είμαι κ άνθρωπος που δενεται με αλλά πλεον οπότε γιατί εξ αρχής να δείξω φιλικά στην άλλη; ενώ θα μπορουσαμε να δοκιμάσουμε κ ερωτικά ;

Δηλαδή όπως είπε και ο Βαλντερ δεν χρειάζεται να μπεις friend zone από μόνος σου.
Εδώ είναι το σημείο κλειδί. Γνωρίζεις γυναίκες μόνο για να συνάψεις ερωτικες σχέσεις. Δεν αποζητάς τη φιλιά. Γι αυτό δε μπορείς να μπεις στο δικό μου τρόπο σκέψης.
Πήρα τις απαντήσεις που ήθελα. Ας μην ξανακάνουμε τον ίδιο κύκλο. Έχω καλυφθεί


Έχω αφήσει μια απάντηση του ΣοΧ αναπάντητη όμως είμαστε τοσο αντιδιαμετρικά κατασκευασμένοι που δεν ξερω αν εχει νόημα να προσπαθήσω να πεισω τον άνθρωπο, μάλλον και εκει λειτουργώ διαφορετικά.
Ναι Valder, λειτουργούμε διαφορετικά όπως καταλαβαίνω κι εγώ, όμως εκτιμώ και σέβομαι το γεγονός ότι μου παρέθεσες την άποψη σου, κι ας μην συμφωνούμε!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Εδώ είναι το σημείο κλειδί. Γνωρίζεις γυναίκες μόνο για να συνάψεις ερωτικες σχέσεις. Δεν αποζητάς τη φιλιά. Γι αυτό δε μπορείς να μπεις στο δικό μου τρόπο σκέψης.
Πήρα τις απαντήσεις που ήθελα. Ας μην ξανακάνουμε τον ίδιο κύκλο. Έχω καλυφθεί



Ναι Valder, λειτουργούμε διαφορετικά όπως καταλαβαίνω κι εγώ, όμως εκτιμώ και σέβομαι το γεγονός ότι μου παρέθεσες την άποψη σου, κι ας μην συμφωνούμε!

Κάτσε ρε φίλε ένα λεπτό... Εσυ λες οτι δεν αποκλείεις να γνωρίσεις κάποια κ μετα να τη δεις ερωτικά... Άρα δυνάμει όλες είναι υποψήφιες για ερωτική γνωριμία.... Η όχι ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,835 μηνύματα.
Ναι Valder, λειτουργούμε διαφορετικά όπως καταλαβαίνω κι εγώ, όμως εκτιμώ και σέβομαι το γεγονός ότι μου παρέθεσες την άποψη σου, κι ας μην συμφωνούμε!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που λειτουργει η δική σου οπτική για σένα και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά. Είδα οτι δεν αρέσκεσαι στο να ανακυκλώνεις επιχειρήματα και ο Devil ειχε κάνει μια αξιόλογη δουλειά προσεγγιστικά, οπότε μάλλον καλυφθηκαμε συνολικώς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι κ αυτοί που βγαίνουν με γυναίκες δήθεν φιλικά αν όχι όλοι οι περισσοτεροι απλά το πανε πιο υπουλα. Αλλιώς τι λόγο έχουν να μη φέρουν άλλο άντρα στη παρεα ;;;; θέλουν λογικά να είναι το επίκεντρο της προσοχης σε μια γυναικεία παρεα για να αυξήσουν τις πιθανοτητες. Εγώ αν ημουν γυναίκα δεν θα μ άρεσε καθόλου βέβαια αυτό γιατί θα θεωρουσα ότι ο άντρας που το κάνει δεν είναι άνετος κ δεν αντέχει άλλον δίπλα του.... Εγώ οπότε έχω βγει έτσι έχω πει στο φίλο μου... Μ αρέσει η τάδε αλλά στο τέλος η επιλογή ανήκει σε αυτήν κάνε κ εσυ κίνηση αμα θες... Δεν φοβάμαι να παοξω ρε φίλε δεν είναι ευθραστη η αυτοπεποίθηση μου.

Νταξει της έκανε πιο πολυ ο άλλος... Αυτό το σημαίνει πρεπει να βγαίνω μόνος μου με 10 φίλες ;;;;; όπως ο άλλος είχε βγει μόνος του με 10 γυναίκες...

Φώναξε 1-2 φίλους να μεγαλώσεις τη παρεα... Το θεϊκό που έχω ακουσει... Δεν ξέρω λέει αμα θα ταιριάζουν.... Ε φώναξε τους. Και βλέπετε.... Πωπω ρε μλκ κολλήματα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε ένα λεπτό... Εσυ λες οτι δεν αποκλείεις να γνωρίσεις κάποια κ μετα να τη δεις ερωτικά... Άρα δυνάμει όλες είναι υποψήφιες για ερωτική γνωριμία.... Η όχι ;
Θα το ξαναπώ. Δεν αποκλείω να μου προκύψει κάτι ερωτικό, αφού περάσει ο χρόνος και έχω δεθεί φιλικά με μια κοπέλα. Όμως, εξαρχής βάζω όρια, δε μου έχει τύχει στο παρελθόν και το θεωρώ σχετικά δύσκολο. Και όχι, δεν είναι όλες υποψήφιες για ερωτική γνωριμία, τουλάχιστον με τη δική μου προσέγγιση. Δεν έχω κάτι να προσθέσω, οπότε το αφήνω εδώ.


Εγώ πιστευω οτι κ αυτοί που βγαίνουν με γυναίκες δήθεν φιλικά αν όχι όλοι οι περισσοτεροι απλά το πανε πιο υπουλα. Αλλιώς τι λόγο έχουν να μη φέρουν άλλο άντρα στη παρεα ;;;; θέλουν λογικά να είναι το επίκεντρο της προσοχης σε μια γυναικεία παρεα για να αυξήσουν τις πιθανοτητες.
Σωστό είναι αυτό που λες. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι ξεκάθαροι από την αρχή για δικούς τους λόγους, που δε θα κρίνω, μιας που δε με αφορά. Το ότι δε φέρνουν άλλους άντρες στην παρέα, δε γνωρίζω να σου πω αν έχει κάποια σκοπιμότητα. Αλλά δεν είναι απίθανο να έχει.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πες τη γνωμη σου ρε παιδι μου.... αυτο που γράφεις φαντάζομαι αναφέρεται σε ανθρώπους που μέσω αυτης της παρέας θα μάθουν πράγματα κ εν μέρει έχεις δικιο... αλλα τι πιστευει οτι θα έδινε παραπανω σε κάποιον ας πουμε πιο.... εξωστρεφη κ λιγοτερο ντροπαλό που ανα πάσα στιγμη μπορει να κάνει μια κινηση... θεωρεις δηλαδη οτι ο πρωτος θα μάθει περισσοτερα απο τον δευτερο ; πες μου την σκέψη σου.

Λοιπόν, θεωρώ πως το να κάνεις παρέα με άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς να σε απασχολεί η ερωτική έκβαση της σχέσης έχει πολλαπλά οφέλη.

1. Μαθαίνεις να αγαπάς πλατωνικά τις γυναίκες (ή τους άντρες, αντίστοιχα) και να μην περιορίζονται τα όποια συναισθήματά σου γι' αυτές στα ερωτικά.

2. Η φιλική συναναστροφή είναι απαλλαγμένη από την ανάγκη να εντυπωσιάσεις, οπότε μπορεί να μην είναι τόσο "spicy", αλλά συχνά είναι πιο αληθινή.

3. Σε βοηθά να απαλλαγείς από τους στερεοτυπικούς ρόλους του φύλου σου τους οποίους έχεις ασυνείδητα εσωτερικεύσει. Μια φίλη θα σε φέρει πολύ πιο εύκολα σε επαφή με τη θηλυκή σου πλευρά απ' ό,τι ένας φίλος ή μια ερωτική σύντροφος. Αυτό με τη σειρά του, σε κάνει να βλέπεις πιο βαθιά μέσα σου και να φτάνεις σε ένα νέο επίπεδο συνειδητότητας.

4. Σε φέρνει σε επαφή με μια πληθώρα γυναικών που δεν είναι "ο τύπος σου". Αυτό από μόνο του έχει να σου μάθει πολλά και για τον εαυτό σου, και για τους ανθρώπους γενικότερα.

5. Μπορείς να διανύεις μεγαλύτερα διαστήματα χωρίς να ψάχνεσαι. Αν κάθε φορά που είσαι single, συναναστρέφεσαι μόνο με άντρες, αργά ή γρήγορα θα θες και μια γυναικεία παρουσία στη ζωή σου για αλλαγή. Αυτό μπορεί να σε βάλει στο τρυπακι να κυνηγάς πολύ περισσότερο τις γυναίκες, με αποτέλεσμα να γίνεσαι λιγότερο επιλεκτικός και να πέφτει το επίπεδο των ερωτικών σου συναναστροφών. Ενώ όταν περιβάλλεσαι από γυναίκες με τις οποίες έχεις μια ουσιαστική επαφή σε τακτική βάση, υποσυνείδητα αρχίζεις να γίνεσαι λίγο πιο επιλεκτικός στα ερωτικά σου γιατί δύσκολα θα μπεις σε σχέση με κάποια που υστερεί σε χαρακτήρα και μυαλό από τις φίλες σου. Έχεις ένα ασυνείδητο μέτρο σύγκρισης, εκτός κι αν μιλάμε για σκέτο σεξ που εκεί όπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς διαφορετικά τα κριτήρια επιλογής.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελευθερους φίλους δεν έχεις ; κακώς. Για μένα κακιστα... Δεν έχει νόημα να βγαίνεις με 4-5 μόνος σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε φίλε εσυ μπορεί να μη θες... Φώναξε ένα φίλο που μπορεί να κάνει κάτι... Να είναι διακριτικός βέβαια να μη σε εκθέσει.
Έχω και ελεύθερους φίλους βρε Ντέβιλ, αλλά ποιος σου είπε ότι δεν νταραβερίζομαι με κάποια και έχω ταυτόχρονα και φίλες; Δεν μπορείς να το κάνεις συνδυαστικά αυτό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top