Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Fotini_mp

Νεοφερμένος

Η Fotini_mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Από εμένα είναι όχι!! Που θα έλεγε και η φίλη μας η Ηλιάνα :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,333 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει και μάλιστα την θεωρώ ακόμη καλύτερη εφόσον δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στα ίδια φύλα! Εγώ πάντα είχα φίλους άντρες και γυναίκες. Ασχέτως αν με πολλούς χαθήκαμε η αραιωσαμε.. Όσο περνούν τα χρόνια τόσο στενεύει ο κύκλος... Δυστυχώς.. Πολύ με στεναχωρεί αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αρκεί να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantastic_face

Νεοφερμένος

Ο fantastic_face αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φυσικά υπάρχει και λέγεται....φιλία με πλεονεκτήματα :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ναι υπαρχει φιλια αναμεσα σε εναν ανδρα και μια γυναικα. Ειναι λιγο δυσκολο μεν, αλλα σιγουρα συμβαινει, εφοσον εχει βγει στην απ'εξω το ερωτικο κομματι. Για εμενα ειναι μια ενδιαφερουσα και ξεχωριστη σχεση μια τετοια φιλια. Καποιοι ανθρωποι συνυπαρχουν καλυτερα ως φιλοι παρα ως συντροφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Νομιζω πως ναι πλεον πρινα καποια χρονια αν με ρωτουσες θα ελεγα οχι αλλα νομιζω ειναι καλο να εχεις μια φιλη η περισσοτερες γιατι καμια φορα θες και μια γυναικια ματια στα πραματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tixodioktis

Νεοφερμένος

Ο tixodioktis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μπούρδες,
λανθάνουσα ερωτική σχέση είναι
μην έχετε αυταπάτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αιώνιο ερώτημα, τείνει να ξεπεράσει ακόμα και το "Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα";

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, σαφώς και υπάρχει φιλιά μεταξύ ανδρών και γυναικών, υπάρχει σίγουρα όταν δεν έχει κάποιος από τους δύο ερωτικές διαθέσεις για τον άλλον.

Αλλά, ακόμα και ερωτικές διαθέσεις να υπάρχουν, ακόμα και κανονική ερωτική σχέση να υφίσταται, η φιλία είναι ένα ανώτερο, ευγενές αγαθό, το οποίο μπορεί να υπάρξει και σε αυτή την περίπτωση.

Γιατί, κατά τη γνώμη μου, σε μια ιδανική και ολοκληρωμένη ερωτική σχέση, το ζευγάρι πρέπει να είναι εραστές, σύντροφοι αλλά και το κυριότερο, φίλοι...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπούρδες,
λανθάνουσα ερωτική σχέση είναι
μην έχετε αυταπάτες

Πολύ σε ψυχοδυναμική προσέγγιση του Φρόιντ μου κάνει αυτή η άποψη... Τι να σου πω, ισχύει σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις αυτό που λες, αλλά πολλές φορές δεν σου "βγαίνει" με τίποτα το ερωτικό... Μπορεί να μου πεις ότι απωθείται στο ασυνειδητο και δεν το αντιλαμβανομαστε αλλά, οκ, καθένας με την άποψή του...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι αλήθεια. Γενικά πάντως προσπαθώ στη ζωή μου να μην αποκλείω τίποτα γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Έχω ξαναπεί ότι είχα παλιά έναν φίλο τον οποίο έβλεπα σαν αδελφό και το ίδιο κι εκείνος. Το ένιωθα δηλαδή σαν ιεροσυλία να τον κοιτάξω ερωτικά παρ'όλο που τον θεωρούσα πολύ καλό παιδί για σχέση. Υπήρχε ένας αμοιβαίος σεβασμός. Δεν ήμασταν δηλαδή δύο φίλοι που "παίζουν σφαλιάρες". Θυμάμαι μια φορά μού είχε πει στα κλεφτα ότι έχει σηκωθεί το φόρεμά μου (δεν το είχα παρατηρήσει) και φαίνονται "διάφορα" (:P) και το είχα εκτιμήσει πολύ. Υπήρχε μια σιωπηλά κοινή παραδοχή ότι όσο κοντά κι αν είμαστε ποτέ δε θα δούμε ο ένας τον άλλον αλλιώς και το τηρουσαμε.

Η φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας αν συμβεί είναι πολύ συναρπαστική γιατί μπορεί να μάθει πολλά πράγματα για το άλλο φύλο ο ένας από τον άλλον. :)

Meanwhile ο φιλος-αδερφός πάντα ήθελε να στον χώσει αλλά δεν μπορούσε να πει τίποτα γιατί είχε περάσει το event horizon του friendzone οποτε παρίστανε τον φίλο για να σώσει πρόσωπο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Meanwhile ο φιλος-αδερφός πάντα ήθελε να στον χώσει αλλά δεν μπορούσε να πει τίποτα γιατί είχε περάσει το event horizon του friendzone οποτε παρίστανε τον φίλο για να σώσει πρόσωπο.
Γέλασα πάρα πολύ με το περιγραφικό σου ποστ. Κι όμως όχι, μιλούσαμε μεταξύ μας σαν αδέλφια. Δεν είχε ανάγκη να με κρατήσει για φίλη.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φιλία υπάρχει σαφώς, ειδικά όταν και οι 2 θεωρούν ότι ο άλλος είναι below their league.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Φιλία υπάρχει σαφώς, ειδικά όταν και οι 2 θεωρούν ότι ο άλλος είναι below their league.

Ή όταν είναι φίλοι από παιδιά, οπότε σου δημιουργείται κάπως το αίσθημα της αηδίας που σου δημιουργείται και με αδέρφια / ξαδέρφια.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ή όταν είναι φίλοι από παιδιά, οπότε σου δημιουργείται κάπως το αίσθημα της αηδίας που σου δημιουργείται και με αδέρφια / ξαδέρφια.
Αν δεν υπάρχει κάποιος που να έτρεφε αισθήματα για τον άλλον και δεν τα καταπιέζει για χρόνια τότε ναι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ή όταν είναι φίλοι από παιδιά, οπότε σου δημιουργείται κάπως το αίσθημα της αηδίας ……
Μπα! Δεν θα συμφωνήσω. Δεν υπάρχει κανόνας. Αντίθετα πιστεύω ότι μια παιδική φιλία μπορεί να αναβαθμιστεί σε όμορφη σχέση.

pv_Sex_For_Kids.jpg
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω ξαναπεί τη γνώμη μου εδώ περαα , θεωρώ ότι ναι μεν είναι ένα σχετικά σπάνιο να συμβεί με την έννοια φιλία χωρίς να υπάρξει ερωτική έλξη απο καμία από τις δύο πλευρές, ωστόσο ναι πιστεύω ότι υπάρχει . Δεν υπάρχουν άτομα που είναι αντιθέτου φύλου (με την προϋπόθεση ότι είστε straight), εμφανίσιμα χωρίς να σας ελκύουν για τον αβ λόγο?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω ξαναπεί τη γνώμη μου εδώ περαα , θεωρώ ότι ναι μεν είναι ένα σχετικά σπάνιο να συμβεί με την έννοια φιλία χωρίς να υπάρξει ερωτική έλξη απο καμία από τις δύο πλευρές, ωστόσο ναι πιστεύω ότι υπάρχει . Δεν υπάρχουν άτομα που είναι αντιθέτου φύλου (με την προϋπόθεση ότι είστε straight), εμφανίσιμα χωρίς να σας ελκύουν για τον αβ λόγο?

Όχι. Όλα τα αλέθει ο μύλος.

Ακόμα και τα μη εμφανίσιμα. ΙΔΙΩΣ τα μη εμφανίσιμα. (βλ. αδύνατες και λεπτές).

Να είναι η άλλη 90 κιλά τελειότητας και να την κάνω κολλητή; Μόνο αφού πεθάνω ερήμην μου ας γίνει όποια θέλει κολλητή μου.

Όσο ζώ θα παίζω μπάλα και θα κυλιέμαι σε έναν -ιδανικά λιπαρό- βούρκο ακολασίας.

Τα σέβη μου είς τους έτερους κυνηγούς και κυνηγέσσες. Η πλάση μας ανήκει, φάτε.
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη μοναδικη περιπτωση που θα μπορουσε να προκυψει φιλια αναμεσα στα δυο φυλα,ειναι ο ενας να μην αρεσει στον αλλο. Κατα τ'αλλα για μενα ειναι ανεφικτη η φιλια.Μπορουν επισης να παραμεινουν γνωστοι,φιλοι,οχι.. Προσωπικα δεν θελω αντρα φιλο.. Εχω φιλες..Θεωρω πως αλλη θεση εχει διπλα σε μια γυναικα ενας αντρας.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Προσωπικα δεν θελω αντρα φιλο..
Δεν έχεις ακούσει το...φίλοι φίλοι καριοφίλι, φίλε έλα απόψε που πονάω, αν δεν "βοηθήσεις" ένα φίλο τότε ποιόν;
Ο φίλος για μια έξυπνη γυναίκα είναι πακέτο 2 σε 1 :friends:
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top