Υπηκοότητα σε μετανάστες 2ης γενιάς

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ;
Μάλλον ζω σε άλλη χώρα...

Φίλε Puma μην ξεχνάς ότι κατά καιρούς έχουν έρθει μετανάστες στη χώρα μας μέσω πολιτικών αποφάσεων και από κυβερνήσεις ΝΔ (ιδίως αυτές του Μητσοτάκη) και από αυτές του ΠΑΣΟΚ.

Εάν υπήρχε σεβασμός στους μετανάστες θα εφαρμοζόταν κοινωνική πολιτική και όχι φοροκονδυλοεισπρακτική.
-----------------------------------------


Δεν είναι πολιτισμική επέμβαση.
Είναι πολιτική επέμβαση μαζί με προπαγάνδα.
Έχει διαφορά.



-Και ομως υπαρχουν ιδεολογικες διαφορες!!!Αυτο μπορεις να το καταλαβεις και απο την σχεση ΝΔ,ΛΑΟΣ!!!(και αν παμε και σε φοιτητικες παραταξεις της ΔΑΠ με την χρυση αυγη)
Μα ειναι παγκοσμιως γνωστο οτι ενα κρατος οταν ανοιγει τα συνορα του σε μεταναστες ξερει οτι κατι θα κερδισει απο αυτους!!!Το ιδιο εκανε και η ΝΔ!!!
Απλα μετα ξεφυγαν τα πραγματα ,απο το ιδανικο που σκοπευε να δημιουργησει η ΝΔ !!!
Επισης δεν ειπα οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι το πιο αγνο κομμα,ΑΠΛΑ ΟΤΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΚΕΝΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ρε puma, το ΠΑΣΟΚ είναι πιο δεξιό κι από το ΛΑΟΣ. Μην μας δουλεύεις τώρα που είναι και κεντροαριστερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλα η Ελλαδα μια φορα παει να κανει και κατι καλο, και καποιοι το κατηγορειται.
Τι να πω.
Εξαλλου το κρατος παιρνει πολλα λεφτα καθε χρονο απο μεταναστες που φτιαχνουν τα χαρτια τους, γιατι ΝΑΙ στην ελλαδα ακομα κι αυτο πρεπει να πληρωνεται, ενω σε αλλες ευρωπαικες χωρες αυτο γινεται δωρεαν. Οπως επισης στην Ιταλια και τη Γερμανια υπηκοοτητα παιρνουν οσοι ζουν εκει 5χρονια, δεν καταλαβαινω γιατι ολοι θελετε να βρισκετε παντα το "συμφερον" του κρατους ΜΟΝΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ρε puma, το ΠΑΣΟΚ είναι πιο δεξιό κι από το ΛΑΟΣ. Μην μας δουλεύεις τώρα που είναι και κεντροαριστερό.

:s:s
:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s!!!
ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΚΑΜΕ ΤΩΡΑ!!!!
-----------------------------------------
Ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα σας ειναι που κανει το ΠΑΣΟΚ μια τετοια κινηση?Η σας πειραζει η κινηση αυτη και τα βαζεται με το ΠΑΣΟΚ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν κάνει μόνο η εξωτερική πολιτική δεξιό ένα κόμμα. Και αν θες να περάσουμε και στην εξωτερική πολιτική, ήταν το κόμμα που με υπουργό Εξωτερικών τον Γιωργάκη έκανε την Θεσ/κη την βάση των Αμερικάνων για να διαλύσουν τους Σέρβους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι αυτοί που το παίζουν αριστεροί και υποστηρίζουν ότι αυτή η κίνηση είναι μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους και αδικεί τους μετανάστες, στην πραγματικότητα τους ενοχλεί πολύ αυτή η απόφαση. Απλά αντί να πουν ξεκάθαρα, όπως θα έκανε ο κάθε ακροδεξιός έλληνας, ότι είναι κατά του μέτρου, αντιτίθενται με τον πλάγιο τρόπο παριστάνοντας τους προστάτες των αδύναμων και των αδικημένων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν κάνει μόνο η εξωτερική πολιτική δεξιό ένα κόμμα. Και αν θες να περάσουμε και στην εξωτερική πολιτική, ήταν το κόμμα που με υπουργό Εξωτερικών τον Γιωργάκη έκανε την Θεσ/κη την βάση των Αμερικάνων για να διαλύσουν τους Σέρβους.

Μπαινεις πολυ βαθεια που παιζονταν τεραστια συμφεροντα,σε θεματα ασχετα με το θεμα μας!!!!!
Το θεμα μας ειναι πως την βλεπουμε αυτην την κινηση!!Αν συμφωνουμε η οχι!!Αν συμφωνουμε εν μερη!!!Αν πιστευουμε οτι ειναι λιγη!!!
Αυτο ειναι το θεμα μας!!!Και οχι το η βαθεια αναλυση των κομματων!!!
Λιγο πολυ ολοι μας ξερουμε τι προσωπο τουλαχιστον προσπαθουν να βγαλουν προς τα εξω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εσύ είπες το ΠΑΣΟΚ κεντροαριστερό, εσύ μπήκες στα νερά αυτά. Ωραία λοιπόν, να την ξαναπώ. Θα συμφωνούσα 100% αν δεν υπήρχαν οι σημερινές συνθήκες. Πιο πολύ με καλύπτει η άποψη του djohn στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις ότι είναι λίγο αρνητικό και κακοπροαίρετο να κρίνεις την (υποτιθέμενη) πρόθεση και όχι το αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μα το αποτέλεσμα κρίνω κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν νομιζω να κανει τοσο κακο αυτο στην Ελλαδα. Μαλλον το αντιθετο, παει και αυτη να γινει λιγο δημοκρατικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η τραγική ψηφοθηρία (υπό το πέπλο ανθρωπιάς) σε συνδιασμό ότι.. το κράτος χέστηκε για τους μετανάστες δεν σου φτάνει? Το εξήγησα και πιο πάνω, να ενδιαφερθεί το κράτος με άλλους τρόπους. Σπίτια? Δουλειές? Περίθαλψη?

Τώρα ξέρεις τι κάνει? Τους δίνει ψήφο και τους λέει "θα με ψηφίζετε" και κάποια στιγμή ίσως σας φτιάξω κάτι. Να ενδιαφερθεί το κράτος κάνοντας ουσιώδεις ενέργειες. Αυτό είναι μόνο για ψήφους.

(και οι μπλε και οι κόκκινοι καραγκιόζηδες να έκαναν αυτή την κίνηση ΥΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που επικρατούν σήμερα θα τους έβριζα-(ούτε ένα φανάρι ΧΩΡΙΣ μετανάστη/ζητιάνο σε διαδρομή βύρωνας-χαλάνδρι (από μεσογείων όχι από α.ο.)- )

Ωραία λοιπόν ψηφίζουν. Τους έλυσες κάποιο πρόβλημα? Ή τους έδωσες ψεύτικες ελπίδες για το μέλλον?

Ανεξάρτητα με το ποτε και υπο ποιες συνθήκες έγινε αυτό,δηλαδή πότε δόθηκε υπηκοότητα στους μετανάστες 2ης γενιάς,ανεξάρτητα αν είχαμε πράσινη,μπλε,κόκκινη,πορτοκαλι,μαύρη,εμπριμε κυβέρνηση,η ουσία είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ!!Επιτέλους ένα παιδί 20 ετών,που νιώθει την Ελλάδα "σπίτι του",θα νιώθει ασφαλης......Πότε δηλαδή έπρεπε να περιμένουμε για να γίνει κάτι τέτοιο?και δεν νομίζω αυτά τα παιδιά να έχουν ως μόνο κριτήριο την κυβέρνηση που τους έδωσε την ιθαγένεια αλλά θα αναπτύξουν σωστή κριτική σκέψη......Δεν νομίζεται πως κάποια κυβέρνηση έπρεπε να το κάνει επιτέλους?όποια και να ηταν αυτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μα το αποτέλεσμα κρίνω κυρίως.

Το αποτέλεσμα είναι το αν θέλει ή όχι το πασοκ να πάρει ψήφους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όχι. Είπα πριν, διάβαζε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Χμ ναι έχεις δίκιο, πιο πολύ στον djohn πήγαιναν τα post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ανεξάρτητα με το ποτε και υπο ποιες συνθήκες έγινε αυτό,δηλαδή πότε δόθηκε υπηκοότητα στους μετανάστες 2ης γενιάς,ανεξάρτητα αν είχαμε πράσινη,μπλε,κόκκινη,πορτοκαλι,μαύρη,εμπριμε κυβέρνηση,η ουσία είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ!!Επιτέλους ένα παιδί 20 ετών,που νιώθει την Ελλάδα "σπίτι του",θα νιώθει ασφαλης......Πότε δηλαδή έπρεπε να περιμένουμε για να γίνει κάτι τέτοιο?και δεν νομίζω αυτά τα παιδιά να έχουν ως μόνο κριτήριο την κυβέρνηση που τους έδωσε την ιθαγένεια αλλά θα αναπτύξουν σωστή κριτική σκέψη......Δεν νομίζεται πως κάποια κυβέρνηση έπρεπε να το κάνει επιτέλους?όποια και να ηταν αυτη!!

Όλοι οι πολίτες είναι ίσοι.
Δε χρειάζεται η ιθαγένεια για να τους κάνει ίσους.
Σωστή κριτική σκέψη είναι η σφαιρική σκέψη και αυτή ξεκινά από το ανθρωπιστικό κομμάτι και φτάνει μέχρι το πολιτικό κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Όλοι οι πολίτες είναι ίσοι.
Δε χρειάζεται η ιθαγένεια για να τους κάνει ίσους.
Σωστή κριτική σκέψη είναι η σφαιρική σκέψη και αυτή ξεκινά από το ανθρωπιστικό κομμάτι και φτάνει μέχρι το πολιτικό κομμάτι.

Δεν νομίζω να ανέφερα ότι καποιοι άνθρωποι είναι ανώτεροι από κάποιους άλλους,και ότι οι άλλοι χρειάζονται ιθαγένεια για να γίνουν ίσοι!!!Ημαρτον!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
Δεν ξέρω από που φάνηκε κάτι τέτοιο στην απάντησή μου,αλλά ίσως δεν διατύπωσα κάτι καλά..Γιατί ποτε δεν είχα τέτοιες απόψεις,ούτε έχω,ούτε πρόκειτε να έχω!!!!!!:nono::nono::nono:

Και όσο για την σωστή κριτική σκέψη,αναφερόμουν στην σκέψη που θα αναπτύξουν αυτοι οι άνθρωποι που θα πάρουν την ιθαγένεια όταν θα συμμετέχουν πλέον στα κοινά....Εννοώντας,ότι δεν θα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ για παράδειγμα επειδή υπό δική του κυβέρνηση τους δόθηκε η ιθαγένεια,γιατί αυτό ειπώθηκε πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ανέφερα ότι καποιοι άνθρωποι είναι ανώτεροι από κάποιους άλλους,και ότι οι άλλοι χρειάζονται ιθαγένεια για να γίνουν ίσοι!!!Ημαρτον!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
Δεν ξέρω από που φάνηκε κάτι τέτοιο στην απάντησή μου,αλλά ίσως δεν διατύπωσα κάτι καλά..Γιατί ποτε δεν είχα τέτοιες απόψεις,ούτε έχω,ούτε πρόκειτε να έχω!!!!!!:nono::nono::nono:

Και όσο για την σωστή κριτική σκέψη,αναφερόμουν στην σκέψη που θα αναπτύξουν αυτοι οι άνθρωποι που θα πάρουν την ιθαγένεια όταν θα συμμετέχουν πλέον στα κοινά....Εννοώντας,ότι δεν θα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ για παράδειγμα επειδή υπό δική του κυβέρνηση τους δόθηκε η ιθαγένεια,γιατί αυτό ειπώθηκε πιο πάνω...

...αλλά θα ψηφίσουν αντικειμενικά όπως 10 εκ. Έλληνες.


Όσο για τα πρώτα που λες είπες ότι για πρώτη φορά θα αισθάνεται ασφαλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ φιλελεύθερε, μάθε πρώτα να μην πιάνεις στο στόμα σου πατεράδες ατόμων που δεν αξίζεις τίποτα μπροστά τους σαν άνθρωπος και μετά να μιλάς για μένα. Εσύ λοιπόν την κίνηση αυτή την βλέπεις αγνή από πλευράς ΠΑΣΟΚ.
Τελείως αγνή. Μάλλον γιατί έτσι σου μαθαίνουν στην ΠΑΣΠ.
Εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα με τους Τούρκους. Μα τίποτα. Ίσα ίσα που παραδέχομαι ότι οι Τούρκοι είναι 20 χρόνια μπροστά μας σαν λαός. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με την πολιτική.


Κομπλεξικέ άνθρωπε έλεος πια, δεν σου δίνω λογαριασμό για το που είμαι γραμμένος και που δεν είμαι και μάθε για μια φορά στη ζωή σου να μιλάς επί του θέματος, το ότι έβρισα κάποτε τη razorblade και τους γονείς της και μάλιστα τιμωρήθηκα γι'αυτό (οπότε κλείσε το στοματάκι σου, επέβαλες τιμωρία, την υπέστησα, τελείωσε, αν έχεις απωθημένα ζήτα να σε διαγράψουν από moderator) δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Χαρ, χαρ...anyway, δεν απορώ, πάντα τσαντίζεσαι όταν ξεμπροστιάζουν αυτό που πραγματικά είσαι (ακραίος και ξενοφοβικός) αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό. Αυτό είσαι κι αυτό θα φροντίζω να μαθαίνει ο κόσμος όπου και όταν χρειάζεται, όχι ότι χρειαζεται και ιδιαίτερα την πληροφόρησή μου για να το καταλάβει κανείς... :)
-----------------------------------------
Δεν πιστεύεις ότι είναι λίγο αρνητικό και κακοπροαίρετο να κρίνεις την (υποτιθέμενη) πρόθεση και όχι το αποτέλεσμα;

100% κακοπροαίρετο είναι, αλλά συνηθίζεται όταν δε μπορείς να αντιπαλέψεις με σοβαρά επιχειρήματα ένα σχέδιο νόμου γιατί η οπτική σου είναι τελείως εκτός κάθε λογικής, αρχίζεις να βρίζεις το φορέα υλοποίησης, τα κρυμμένα συμφέροντα και τις συνομωσίες που "πάντα βρίσκονται κάτω απ'αυτά", τους Αμερικάνους, το εβραικό λόμπι, τη μάνα του φίλου σου γιατί δεν σου κάθισε και blah blah blah...Αυτάκια να χουμε ν'ακούμε.
-----------------------------------------
Όλοι οι πολίτες είναι ίσοι.
Δε χρειάζεται η ιθαγένεια για να τους κάνει ίσους.
Σωστή κριτική σκέψη είναι η σφαιρική σκέψη και αυτή ξεκινά από το ανθρωπιστικό κομμάτι και φτάνει μέχρι το πολιτικό κομμάτι.

Εσύ που μπορείς να πας να βγάλεις διαβατήριο για να ταξιδέψεις ελεύθερα σε όλον τον κόσμο και που δεν έχεις λόγο να σκαλώνεις στη φράση "τα χαρτιά σου", εσύ που στα 18 σου θα μπορείς να ψηφίζεις για το δήμαρχο που θα σε κυβερνήσει και στα 22 θα μπορείς και να κατέβεις και στις εκλογές τα λες πολύ όμορφα...Εκ του ασφαλούς όμως...άλλωστε όπως και ο ίδιος λες οι πολίτες είναι απέναντι στο κράτος ίσοι, αυτοί που δεν είναι πολίτες, όμως, πως εξασφαλίζονται; Και γιατί ο Αλβανός που έχει γεννηθεί εδώ και μάλλον δεν θα γυρίσει ποτέ πίσω πρέπει να ζητήσει αλβανική υπηκοότητα και όχι ελληνική, που το βρισκεις λογικότερο να εκλέγεται και να εκλέγει; Κάντε και μια κουβέντα με έναν άνθρωπο που ζει υπ'αυτό το καθεστώς κάθε μέρα πριν πετάξετε ό,τι σας έρθει στο κεφάλι.
-----------------------------------------
...αλλά θα ψηφίσουν αντικειμενικά όπως 10 εκ. Έλληνες.


Όσο για τα πρώτα που λες είπες ότι για πρώτη φορά θα αισθάνεται ασφαλής.

Κάθε πολίτης και ομάδα ψηφίζει σύμφωνα με τα συμφέροντα που την εκπροσωπούν, το βρίσκω πολύ λογικό κάποιος που δεν έχει ελληνική καταγωγή να μην ψηφίσει ΛΑΟΣ, ένα κόμμα που προγραμματικά στρέφεται εκείνων που δεν έχουν ελληνική καταγωγή είτε με τη μορφή κοινωνικού ρατσισμού και ξενοφοβίας, είτε με τη μορφή της αντιμετώπισης των μεταναστών σαν "φιλοξενούμενοι υπηρέτες". Αυτός που έχει έρθει εδώ με τα λεφτά του και καταφέρνει να κάνει κάτι σ'αυτη τη χώρα στην οποία εν προκειμένω κυριαρχεί η μετριότητα δεν είναι φιλοξενούμενος φίλε μου, είναι δικαιωματικά ισότιμο μέλος αυτής της κοινωνίας κι αυτό πρέπει μετά απο κάποιο σημείο να του αναγνωρίζεται με την απόδοση πλήρων πολιτικών δικαιωμάτων, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κουβεντιάζουμε τόση ώρα, η συζήτηση έχει δυστυχώς πολλά κοινά μ'εκεινή που κάνανε οι πολίτες στην Ελβετία για τους μιναρέδες...Λες και θα ρωτήσουμε την κυρα-Μαρία και τον κυρ-Μπάμπη για το αν θα αποδώσουμε τα πολιτικά δικαιώματα σ'εκείνους που με βάση την κοινή λογική τα δικαιούνται απεριόριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κομπλεξικέ άνθρωπε έλεος πια, δεν σου δίνω λογαριασμό για το που είμαι γραμμένος και που δεν είμαι και μάθε για μια φορά στη ζωή σου να μιλάς επί του θέματος, το ότι έβρισα κάποτε τη razorblade και τους γονείς της και μάλιστα τιμωρήθηκα γι'αυτό (οπότε κλείσε το στοματάκι σου, επέβαλες τιμωρία, την υπέστησα, τελείωσε, αν έχεις απωθημένα ζήτα να σε διαγράψουν από moderator) δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Χαρ, χαρ...anyway, δεν απορώ, πάντα τσαντίζεσαι όταν ξεμπροστιάζουν αυτό που πραγματικά είσαι (ακραίος και ξενοφοβικός) αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό. Αυτό είσαι κι αυτό θα φροντίζω να μαθαίνει ο κόσμος όπου και όταν χρειάζεται, όχι ότι χρειαζεται και ιδιαίτερα την πληροφόρησή μου για να το καταλάβει κανείς... :)

Όπα άντρα, μπάστα, θα βρεις.
Την υπέστησες αφού μας έβρισες όλους και μας είπες ότι ήταν και υπερβολική απόφαση (ενώ άξιζες perma ban και ακόμα απαξιώ να σου δώσω), μην βγαίνεις κι από πάνω ενώ στην χάρισα και γι'αυτά που είπες σε όλη την Ο.Δ.
Φυσικά και έχει σημασία το πού είσαι γραμμένος, ιδίως όταν εδώ μας το παίζεις και αντικειμενικός σε κάθε θέμα.
Δεν θα παίξω την κολοκυθιά. Δύο πράματα μόνο:
1) Δεν είδα να με ξεμπροστιάζεις αλλά να παραληρείς. Όπως κάνεις πάντα σε αντίθετες απόψεις. Πολλά ξέρεις για την ηλικία σου αλλά από τρόπους 0.
2) Η άποψη σου δεν είναι η μόνη αλήθεια σε τούτον τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top