Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και;
Αδελφέ μου εσύ κάθεσαι μέσα και βαράς αυτά με την δική σου θέληση. Ο άλλος νόμιμα είναι απέξω, κανείς δεν νοιάζεται αν πήγες η δεν πήγες στρατό και εγώ στο 503 στη Νεα Βυσσα ήμουν αν ήξερα το κόλπο για να πάρω σωστά το ι5 θα το έκανα με κλειστά μάτια.
«Νόμιμα» θα ήταν έξω αν είχε όντως θέμα...αν δεν έχει τότε είναι απλώς «νομιμοφανής» (όπως και κάθε μικρός ή μεγάλος απατεώνας του οποίου οι παραβάσεις δεν έχουν ή/και δε μπορούν ν' αποδειχθούν)...
Καλώς ή κακώς (κακώς θα πω εγώ) κάθε άρρεν Έλληνας που γεννιέται έχει την υποχρέωση να υπηρετήσει στρατιωτική θητεία κάποιων μηνών (ανάλογα την περίπτωση)...το ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος το «παραθυράκι» του μαϊμού Ι5 ψυχολογικού (που του παρέχει ο ίδιος ο κρατικός μηχανισμός ως «βαλβίδα εκτόνωσης», ώστε να μην ξεσηκωθούν ποτέ οι Ελληνικές οικογένειες κι αναγκαστεί η πολιτική ηγεσία να κάνει το στρατό αμιγώς επαγγελματικό) δεν τον καθιστά ούτε «μάγκα», ούτε «έξυπνο» αλλά αυτό που ανέφερα προηγουμένως!
Ως Έφεδρος Ανθυπίλαρχος, επίτρεψέ μου να τοποθετηθώ.

Ίσως ζορίστηκε τους πρώτους δύο μήνες στη σχολή σαν άλφας που όντως τα πουστόνεα τα ψιλογαμούσαμε πολύ λάιτ (τύπου πάρε κάμψεις, μη τρως συσσίτιο και λοιπά που μας έκαναν).
Γι' αυτό και είπα «τρομάρα του»...που πας ρε Καραμήτρο αλφάς με ψυχολογικό πρόβλημα υγείας (και να πεις δεν το 'ξερε, εγώ τουλάχιστον του τα 'πα χαρτί και καλαμάρι);
Ας πήγαινε σε κάνα Γ' Σώμα Στρατού να φτιάχνει καφέδες, μια χαρά θα ήταν τώρα...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
ως γυναίκα επιβεβαιώνω και με το παραπάνω
Η ταπεινή άποψη μου είναι πως τις χαζομάρες που κάνουν οι άντρες δεν χρειάζεται να τις κάνουν και οι γυναίκες. Αλλά οκ, το δικαίωμα στη βλακεία είναι ελεύθερο, μπορούν και εκείνες να διεκδικήσουν την υποχρεωτική θητεία.

Ποιος είμαι εγώ να κρίνω 🤷‍♂️
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
καταρρέει το είναι τους αν γράψεις τπτ περίεργο για τον στρατό ,τον χριστούλι ,την οικογένεια ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Τι να πω, έχω μάθει να τρώω κριτική με το ίδιο κουτάλι που την ασκώ οπότε στο τέλος της ημέρας να είμαι πάτσος με όλους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
είναι πως τις χαζομάρες που κάνουν οι άντρες δεν χρειάζεται να τις κάνουν και οι γυναίκες.
Δεν χρειάζεται να τις κάνει κανείς.
Ο στρατός πέρα απο το πρακτικό της υπόθεσης δηλαδή τι τραβας εκεί μέσα απο το κάθε αμόρφωτο γίδι, είναι τροχοπέδη ατην ζωή του άντρα, στη σημερινή αγορά το να μένεις πίσω 9 μήνες απο την δουλειά σημαίνει πως ίσως μείνεις εκτός ανταγωνισμού, αν δεν κάνεις τη θητεία και έχεις φύγει απο την χώρα δεν μπορείς να επιστρέψεις και αλλα πόσα, μέχει και ptsd που μπορεί να έχουν οι άντρες απο την θητεία.
Αλλά τι λέω ptsd ο άντρας; έχει ο άντρας συναίσθημα; τι είναι καμιά αδερφάρα;
λέγονται αυτά^
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
ο graham chapman, βασικό στέλεχος των monty python ήταν gay. οι monty python αντιμιλιταριστές.

η αντίληψή σου ρηχή και οι τρόποι σου χάλια.
Ενα τιποτα απαντησες.Πεσμου σε παρακαλω πολυ ποιο ηταν το ποιντ σου στο βιντεο που ανεβασες.Οι τροποι μου ειναι αναλογοι με τον συνομιλητη μου.Τι ηθελες ΕΣΥ να πεις με εκεινο το βιντεο;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα λεφτά σχετικά λίγα, καταλαβαίνω το θέμα μονιμότητας, αδειών, χρόνου για την οικογένεια κλπ κλπ.
Όμως και πάλι, αν υποθέσουμε ότι είσαι κάποιος/α που ενδιαφέρεται κυρίως για να έχει μονιμότητα και ελεύθερο χρόνο και μπορείς να μπεις μόνιμος στο δημόσιο νομίζω σχεδόν οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία θα ήταν καλύτερη.
Πάνω από 1,5 χιλιάρικο καθαρό το μήνα ως ανθυπολοχαγός (αν κάνω λάθος διορθώστε με) μ' ένα σωρό παροχές (φαγητό από τις Λέσχες Αξιωματικών κάτω του κόστους, δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε στρατιωτικά νοσοκομεία που είναι τα καλύτερα της χώρας μέχρι και για οδοντιατρικές πράξεις, δωρεάν διακοπές στα Κ.Α.Α.Υ. κ.λπ. κ.λπ.) κι αν βάλεις κάτω τις άδειες, τις extra αργίες και τα ρεπό απ' τις υπηρεσίες μιλάμε για περίπου τις μισές εργάσιμες του έτους off (μέχρι και δική της δεύτερη δουλειά προλαβαίνει να κάνει)...σ' οποιαδήποτε Δημόσια υπηρεσία κι αν πάει και λιγότερα θα παίρνει και περισσότερο θα δουλεύει!
Όσο για Ιδιωτικό τομέα ούτε συζήτηση...
 

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
«Νόμιμα» θα ήταν έξω αν είχε όντως θέμα...αν δεν έχει τότε είναι απλώς «νομιμοφανής» (όπως και κάθε μικρός ή μεγάλος απατεώνας του οποίου οι παραβάσεις δεν έχουν ή/και δε μπορούν ν' αποδειχθούν)...
Καλώς ή κακώς (κακώς θα πω εγώ) κάθε άρρεν Έλληνας που γεννιέται έχει την υποχρέωση να υπηρετήσει στρατιωτική θητεία κάποιων μηνών (ανάλογα την περίπτωση)...το ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος το «παραθυράκι» του μαϊμού Ι5 ψυχολογικού (που του παρέχει ο ίδιος ο κρατικός μηχανισμός ως «βαλβίδα εκτόνωσης», ώστε να μην ξεσηκωθούν ποτέ οι Ελληνικές οικογένειες κι αναγκαστεί η πολιτική ηγεσία να κάνει το στρατό αμιγώς επαγγελματικό) δεν τον καθιστά ούτε «μάγκα», ούτε «έξυπνο» αλλά αυτό που ανέφερα προηγουμένως!
Συμφωνούμε να διαφωνούμε.
-------------------------------------
Για τα παιδιά που είναι να μπουν και μας διαβάζουν αν δεν θέλετε να πάτε απλά πάρτε το ι5. Ξεκινήστε τις διαδικασίες μόλις μπείτε σχολή. Κόψτε την απαλλαγή επικαλεστείτε κάποιο πρόβλημα θα σας δώσουν 2 έτη αναβολή όταν θα σας καλέσουν ξανά θα τελειώνετε το πτυχίο σας και θα είστε και έτοιμοι και να βγείτε στο χώρο εργασίας. Κανείς δεν νοιάζεται αν πας ή δεν πας στρατό ούτε υποχρέωση έχετε ούτε χρωστάτε κάτι κοιτάξτε το συμφέρον σας.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να τις κάνει κανείς.
Ο στρατός πέρα απο το πρακτικό της υπόθεσης δηλαδή τι τραβας εκεί μέσα απο το κάθε αμόρφωτο γίδι, είναι τροχοπέδι ατην ζωή του άντρα, στη σημερινή αγορά το να μένεις πίσω 9 μήνες απο την δουλειά σημαίνει πως ίσως μείνεις εκτός ανταγωνισμού, αν δεν κάνεις τη θητεία και έχεις φύγει απο την χώρα δεν μπορείς να επιστρέψεις και αλλα πόσα, μέχει και ptsd που μπορεί να έχουν οι άντρες απο την θητεία.
Αλλά τι λέω ptsd ο άντρας; έχει ο άντρας συναίσθημα; τι είναι καμιά αδερφάρα;
λέγονται αυτά^
Προσωπικά είμαι και ιδεολογικά αντίθετος πέρα από το πρακτικό της υπόθεσης δηλαδή τους δώδεκα μήνες που χάνεις.

Ο στρατός σε εκπαιδεύει για να γίνεις καλός χασάπης (βασικά ούτε αυτό κάνει καλά αλλά τέλος πάντων) σε περίπτωση που σε χρειαστεί το κράτος. Καλλιεργεί τα χειρότερα και πιο ζωώδη ένστικτα του ανθρώπινου ζώου
(τι έγραψα πάλι ο μλκας, δηλαδή ο μικρος φουκο που ζει μέσα μου, μπραβο μου :wizard:)
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κανείς δεν νοιάζεται αν πας ή δεν πας στρατό ούτε υποχρέωση έχετε ούτε χρωστάτε κάτι κοιτάξτε το συμφέρον σας.
Έχω ήδη δύο άτομα στο περιβάλλον μου που τους «κόστισε» το Ι5 ψυχολογικό (ο ένας έχασε δουλειά γιατί δεν είχε απολυτήριο να δείξει κι ο άλλος έχασε υπόθεση διαζυγίου) οπότε άσε τις παροτρύνσεις για «εξυπνάδες» αυτού του τύπου γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιον θα πάρεις στο λαιμό σου...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ο στρατός πέρα απο το πρακτικό της υπόθεσης δηλαδή τι τραβας εκεί μέσα απο το κάθε αμόρφωτο γίδι, είναι τροχοπέδι ατην ζωή του άντρα, στη σημερινή αγορά το να μένεις πίσω 9 μήνες απο την δουλειά σημαίνει πως ίσως μείνεις εκτός ανταγωνισμού, αν δεν κάνεις τη θητεία και έχεις φύγει απο την χώρα δεν μπορείς να επιστρέψεις και αλλα πόσα, μέχει και ptsd που μπορεί να έχουν οι άντρες απο την θητεία.
Φιλενάδα, όλα λειτουργούν υπερ σου αν έχεις το σωστό mindset.

Εγώ που δεν με θεωρώ ιδιαίτερα εθνίκι, πήγα έφεδρος παρακαλώ και μπορώ να πω ότι ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου.

Και με άρμα βάρεσα ως εκπαιδευόμενος, και μετά σε εκπαιδεύσεις ήμουν ουλαμαγός και συμμετείχα και σε Παρμενίωνα ως αρχηγός πληρώματος με ζωντανά πυρά. Αυτά, όπως και πολλά άλλα, ούτε στα καλύτερά μου όνειρα δεν θα τα έβλεπα.

Ποτέ δεν θα ξαναγδύσω άρμα 80 τόνων, ούτε θα μάθω να αλλάζω λάδια σε κινητήρα 900 αλόγων. Ούτε επίσης θα μάθω τα βασικά συντονισμού αρματομαχιών.

Και σε σκατά έχω κοιμηθεί, και λίγο καψόνι έχω φάει, και αλλαγή βόθρου έκανα. Έβγαλα ένα καλοκαίρι με 3-4 ώρες ύπνο γιατί παρόλο που ήμουν δόκιμος έκανα υπηρεσίες σαν φαντάρος γιατί έπεσα πάνω σε μεταθέσεις (βέβαια στο τέλος πήρα 45 μέρες μαζεμένες άδειες και απαλλαγές αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Και το καλύτερο είναι ότι μετά τη δουλειά πήγαινα σπίτι και όσο μπορούσα διάβαζα ώστε να δώσω κατατακτήριες να περάσω στη Νομική, όπως και το έκανα. Αυτού του είδους η διανοητική και σωματική σκληραγώγηση θεωρώ ότι στη νεαρή ηλικία των 24, με βοήθησε πολύ περισσότερο από όσο θα με βοηθούσε η στερεοτυπική corporate δουλειά που κάνει ένας μέσος απόφοιτος της πρώτης μου σχολής (μαθηματικό).

Προφανώς δεν το βλέπουν όλοι, συμφωνώ. Αλλά ας μην κάνουμε υπεργενικεύσεις του τύπου "σε κρατάει πίσω" κλπ. Εμένα ο στρατός σε τίποτα δεν με κράτησε πίσω. Αντίθετα, με ωρίμασε πολύ παραπάνω από την ηλικία μου.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
είναι πως τις χαζομάρες που κάνουν οι άντρες
Η θητεια ειναι πρακτικη αναγκαιοτητα ελεω γεωγραφικης θεσης και αδυναμιας χρηματοδοτησης αμιγως επαγγελματικου σωματος..Εκτος αν αναφερεσαι στο περιεχομενο το οποιο θυμιζει λιγο σε ανεκδοτο οντως
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Κανείς δεν νοιάζεται αν πας ή δεν πας στρατό ούτε υποχρέωση έχετε ούτε χρωστάτε κάτι κοιτάξτε το συμφέρον σας.
Όχι ακριβώς.

Χωρίς απαλλακτήριο/απολυτήριο στρατού αποκλείεσαι από όλες τις προκηρύξεις δημοσίου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Η θητεια ειναι πρακτικη αναγκαιοτητα ελεω γεωγραφικης θεσης και αδυναμιας χρηματοδοτησης αμιγως επαγγελματικου σωματος..Εκτος αν αναφερεσαι στο περιεχομενο το οποιο θυμιζει λιγο σε ανεκδοτο οντως
Έτσι ακριβώς είναι, αλλά έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνω αυτό το επιχείρημα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όχι ακριβώς.

Χωρίς απαλλακτήριο/απολυτήριο στρατού αποκλείεσαι από όλες τις προκηρύξεις δημοσίου.
Με Ι5 ψυχολογικό απ' όσο ξέρω «απαλλακτήριο» παίρνεις κι αν η προκήρυξη ζητάει είτε το ένα είτε το άλλο μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου...το κατά πόσο θα πάρεις τη δουλειά βέβαια είναι άλλο θέμα!:rolleyes:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Με Ι5 ψυχολογικό απ' όσο ξέρω «απαλλακτήριο» παίρνεις κι αν η προκήρυξη ζητάει είτε το ένα είτε το άλλο μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου...το κατά πόσο θα πάρεις τη δουλειά βέβαια είναι άλλο θέμα!:rolleyes:
Σωστό αυτό, απλά είναι μια λεπτομέρεια που έπρεπε να ειπωθεί.

Για τους άντρες κάθε προκήρυξη αναφέρει πως απαιτείται "εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων ή νόμιμη απαλλαγή από αυτές".
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Για τους άντρες κάθε προκήρυξη αναφέρει πως απαιτείται "εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων ή νόμιμη απαλλαγή από αυτές".
Έχω δει σε αίτηση για προκήρυξη στα ΕΛ.ΠΕ. που είναι εταιρεία στην οποία το Δημόσιο κατέχει ένα ποσοστό (μπορεί να το έχω αναφέρει ξανά στο forum παλαιότερα) δίπλα στο κουτάκι που τσεκάρεις τη «νόμιμη απαλλαγή» να έχει πεδίο στο οποίο ζητά να συμπληρώσεις τους «λόγους απαλλαγής»...προφανώς αυτό γίνεται για να κάνουν το σχετικό discrimination!;)

Κι αν αυτό γίνεται σ' επιχείρηση που ανήκει εν μέρει στο Δημόσιο (που υποτίθεται ότι προσέχει περισσότερο απ' όλους το θέμα «προσωπικά δεδομένα») δε χρειάζεται να συζητήσουμε το τι γίνεται στον Ιδιωτικό τομέα...εκεί έτσι και σε δουν υγιή, σου ζητήσουν απολυτήριο και τους δείξεις απαλλακτικό ή τους πεις καμιά εξυπνάδα του τύπου «εεε είναι προσωπικά δεδομένα αυτά» είσαι off με τη μια!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Έχω δει σε αίτηση για προκήρυξη στα ΕΛ.ΠΕ. που είναι εταιρεία στην οποία το Δημόσιο κατέχει ένα ποσοστό (μπορεί να το έχω αναφέρει ξανά στο forum παλαιότερα) δίπλα στο κουτάκι που τσεκάρεις τη «νόμιμη απαλλαγή» να έχει πεδίο στο οποίο ζητά να συμπληρώσεις τους «λόγους απαλλαγής»...προφανώς αυτό γίνεται για να κάνουν το σχετικό discrimination!;)

Κι αν αυτό γίνεται σ' επιχείρηση που ανήκει εν μέρει στο Δημόσιο (που υποτίθεται ότι προσέχει περισσότερο απ' όλους το θέμα «προσωπικά δεδομένα») δε χρειάζεται να συζητήσουμε το τι γίνεται στον Ιδιωτικό τομέα...
Θα συμφωνήσω.

Από όσο έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ελάχιστοι θεωρούν το ψυχολογικό Ι5 ως κάτι μη-μεμπτό.

Αυτά βέβαια σε επίπεδο off the record, ειδάλλως θα κυνηγάει το HR.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top