Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Όχι ακριβώς.

Χωρίς απαλλακτήριο/απολυτήριο στρατού αποκλείεσαι από όλες τις προκηρύξεις δημοσίου.
Ρε καραβανάδες είστε και σκέφτεστε αυτά; Τέτοιες μπούρδες μόνο αυτοί λένε.
Με Ι5 πας παντού, εκτός από τα σώματα ασφαλείας
Επιμέλεια παιδιού που είδα πάνω θα είναι το νεο horror story που δεν ισχύει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω.

Από όσο έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ελάχιστοι θεωρούν το ψυχολογικό Ι5 ως κάτι μη-μεμπτό.

Αυτά βέβαια σε επίπεδο off the record, ειδάλλως θα κυνηγάει το HR.
Αν θες την άποψή μου, ορθώς συμβαίνει αυτό...καλή και η «προστασία προσωπικών δεδομένων» και τα σχετικά αλλά κι ο επιχειρηματίας έχει κάθε δικαίωμα να μπορεί να διασφαλίζει (στο μέτρο του δυνατού) τη σωματική και ψυχική υγεία κι ικανότητα των ανθρώπων στους οποίους επιλέγει να επενδύσει για να λειτουργήσει την επιχείρησή του!
Ρε καραβανάδες είστε και σκέφτεστε αυτά;
Επιμέλεια παιδιού που είδα πάνω θα είναι το νεο horror story που δεν ισχύει.
Για σένα που είσαι νεαρός, επαγγέλεσαι barman και πιθανό να μην έχεις οικογενειακές ή άλλης φύσεως σοβαρές υποχρεώσεις αυτή τη στιγμή μπορεί να μην είναι «τίποτα», όπως δεν είναι και για πολλούς άλλους που ξέρω (οι οποίοι από τη μια μιλούσαν για «χάσιμο χρόνου» όταν αναφέρονταν στο στρατό κι από την άλλη σχεδόν όλη τους η ζωή είναι ένα χάσιμο χρόνου από μόνη της)...υπάρχουν όμως κι άνθρωποι των οποίων οι ζωές είναι πολύ πιο σύνθετες και περίπλοκες κι η παραμικρή λεπτομέρεια (όπως π.χ. το πως ξεμπέρδεψε κάποιος με το στρατιωτικό) μπορεί να τους βοηθήσει ή να τους καταστρέψει αναλόγως!

Υ.Γ. Μίλησα εγώ για «επιμέλεια παιδιού»;:rolleyes:
Τέτοιες μπούρδες μόνο αυτοί λένε.
Με Ι5 πας παντού, εκτός από τα σώματα ασφαλείας
Ποιος λέει «μπούρδες» τελικά;:whatever:
 

Συνημμένα

  • XEIRISTHS LEITOURGIAS BIOMHXANIKON EGATASTASEVN ASPROPYRGOU & ELEYSINAS (ΧΛΝ4)-page-001.jpg
    XEIRISTHS LEITOURGIAS BIOMHXANIKON EGATASTASEVN ASPROPYRGOU & ELEYSINAS (ΧΛΝ4)-page-001.jpg
    671.1 KB · Εμφανίσεις: 35
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
α)Ο υπερβάλλων ζήλος, η οικογένεια (χουντικοί) και κυρίως το «τι θα πει ο κόσμος» (στο τελευταίο τον καταλαβαίνω, δυστυχώς είναι μεγάλο στίγμα να γνωρίζει κόσμος ότι πάσχεις από σοβαρό ψυχικό νόσημα)...
Ααχ αυτό το "τι θα πει ο κόσμος" πόσους ανθρώπους πρέπει να έχει καταστρέψει...
β)Εκεί ακριβώς πατάνε όλοι αυτοί, στο ότι στα ψυχικά νοσήματα είναι δύσκολη η διάγνωση (και πρακτικά αδύνατο να καταλάβει ένας γιατρός αν ο ασθενής τον κοροϊδεύει ή όχι αν αυτός προσποιείται καλά τα συμπτώματα)...
Ισχύει πολύ. Και είναι και ο λόγος που δεν είναι μαγκιά να πάρεις απαλλαγή δηλώνοντας ψευδώς ψυχολογικά προβλήματα. Διότι γίνονται πιο δύσπιστες οι επιτροπές και όσοι έχουν στα αλήθεια θέμα πρέπει να αποδεικνύουν οτι δεν είναι ελέφαντες μετά. Δηλαδή οκει είσαι Ελληναράς, κάνε κουτοπονηριές όπου θες, αλλά όχι σε θέματα υγείας του άλλου. Βάλε κάπου ένα στοπ κάπου.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Η θητεια ειναι πρακτικη αναγκαιοτητα ελεω γεωγραφικης θεσης και αδυναμιας χρηματοδοτησης αμιγως επαγγελματικου σωματος..Εκτος αν αναφερεσαι στο περιεχομενο το οποιο θυμιζει λιγο σε ανεκδοτο οντως
Εξαρτάται με ποιον τρόπο σκέφτεσαι. Αν αποδέχεσαι το επιχείρημα που έρχεται από την κορυφή της πυραμίδας, τότε αυτό που γράφεις αρκεί, ότι δηλαδή χρειαζόμαστε στρατό. Προσωπικά δεν το σκέφτομαι έτσι, πρακτικά έχεις δύο ομάδες, τους κόκκινους και του μπλε που αλληλοσκοτώνονται επειδή έτσι τους είπαν.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ααχ αυτό το "τι θα πει ο κόσμος" πόσους ανθρώπους πρέπει να έχει καταστρέψει...
Και τι να κάνεις ρε φίλε εν προκειμένω;
Ακόμη και το «πήρα μαϊμού Ι5 ψυχολογικό» είναι μ@λακία να αιωρείται από πάνω σου (ακόμη κι από κοινωνικής πλευράς, πέρα από πρακτικής) μόνο και μόνο για να γλυτώσεις μερικούς μήνες θητείας του κ@λου (πόσο δε μάλλον το «πήρα Ι5 ψυχολογικό γιατί έχω πρόβλημα»)...
Κι εγώ στη θέση του κατά πάσα πιθανότητα θα το ρίσκαρα και θα πήγαινα, απλώς όχι Δ.Ε.Α. ή Ειδικές Δυνάμεις να με αποτρελάνουν αλλά κάπου χαλαρότερα...
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Εξαρτάται με ποιον τρόπο σκέφτεσαι. Αν αποδέχεσαι το επιχείρημα που έρχεται από την κορυφή της πυραμίδας, τότε αυτό που γράφεις αρκεί, ότι δηλαδή χρειαζόμαστε στρατό. Προσωπικά δεν το σκέφτομαι έτσι, πρακτικά έχεις δύο ομάδες, τους κόκκινους και του μπλε που αλληλοσκοτώνονται επειδή έτσι τους είπαν.
Εγω σου λεω ποιοι ρεαλιστικοι λογοι επιβαλλουν την στρατευση και την υπραξη οργανωμενων στρατων γενικοτερα. Αν εσυ προσωπικα θεωρεις τη θητεια μεσο κρατικου καταναγκασμου, το οποιο δεν εξυπηρετει τα συμφεροντα του απλου ανθρωπου, θεωρεις τον θεσμο ως τροχοπεδη για την εξελιξη οπως την νοηματοδοτεις εσυ κλπ κλπ ειναι αλλο θεμα και εναποκειται στη προσωπικη κριση του καθενος
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Πάνω από 1,5 χιλιάρικο καθαρό το μήνα ως ανθυπολοχαγός (αν κάνω λάθος διορθώστε με) μ' ένα σωρό παροχές (φαγητό από τις Λέσχες Αξιωματικών κάτω του κόστους, δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε στρατιωτικά νοσοκομεία που είναι τα καλύτερα της χώρας μέχρι και για οδοντιατρικές πράξεις, δωρεάν διακοπές στα Κ.Α.Α.Υ. κ.λπ. κ.λπ.) κι αν βάλεις κάτω τις άδειες, τις extra αργίες και τα ρεπό απ' τις υπηρεσίες μιλάμε για περίπου τις μισές εργάσιμες του έτους off (μέχρι και δική της δεύτερη δουλειά προλαβαίνει να κάνει)...σ' οποιαδήποτε Δημόσια υπηρεσία κι αν πάει και λιγότερα θα παίρνει και περισσότερο θα δουλεύει!
Όσο για Ιδιωτικό τομέα ούτε συζήτηση...
Κάτω του χιλιάρικου ξέρω ότι είναι ο μισθός για ανθυπολοχαγό που μόλις έβγαλε τη σχολή (μην κοιτάς που παλιά ήταν παχιές οι αγελάδες). Οι παροχές είναι όντως καλές, τα νοσοκομεία καλά αν και οι απόψεις για τους γιατρούς διίστανται, ενώ και τα ΚΑΑΥ και τα στρατιωτικά πρατήρια οφείλουν να έχουν κέρδος, επομένως υπάρχει έστω ένα συμβολικό ποσό που πληρώνεις.
Είναι δημόσιο σίγουρα και πάαααρα πολλοί βρίσκουν την ευκαιρία να το ρίξουν στο καθισιό, όμως δε σταματά να αποτελεί ένα επάγγελμα με επικινδυνότητα, όπως και να το κάνεις.
Το καλύτερο από άποψη χρημάτων είναι να είσαι στρατιωτικός γιατρός, αφού και στο δημόσιο δουλεύεις και το ιατρείο σου μπορείς να έχεις.
 

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Αν θες την άποψή μου, ορθώς συμβαίνει αυτό...καλή και η «προστασία προσωπικών δεδομένων» και τα σχετικά αλλά κι ο επιχειρηματίας έχει κάθε δικαίωμα να μπορεί να διασφαλίζει (στο μέτρο του δυνατού) τη σωματική και ψυχική ικανότητα των ανθρώπων στους οποίους επιλέγει να επενδύσει για να λειτουργήσει την επιχείρησή του!

Για σένα που είσαι νεαρός, επαγγέλεσαι barman και πιθανό να μην έχεις οικογενειακές ή άλλης φύσεως σοβαρές υποχρεώσεις αυτή τη στιγμή μπορεί να μην είναι «τίποτα», όπως δεν είναι και για πολλούς άλλους που ξέρω (οι οποίοι από τη μια μιλούσαν για «χάσιμο χρόνου» όταν αναφέρονταν στο στρατό κι από την άλλη σχεδόν όλη τους η ζωή είναι ένα χάσιμο χρόνου από μόνη της)...υπάρχουν όμως κι άνθρωποι των οποίων οι ζωές είναι πολύ πιο σύνθετες και περίπλοκες κι η παραμικρή λεπτομέρεια (όπως π.χ. το πως ξεμπέρδεψε κάποιος με το στρατιωτικό) μπορεί να τους βοηθήσει ή να τους καταστρέψει αναλόγως!

Υ.Γ. Μίλησα εγώ για «επιμέλεια παιδιού»;:rolleyes:

Ποιος λέει «μπούρδες» τελικά;:whatever:
Θα απαντούσα κανονικά αλλά όχι μόνο δεν έχεις ιδέα, γίνεσαι αστείος
Διαβάζω ένα τρελό παραλήρημα ενός ανθρώπου που απεγνωσμένα προσπαθεί να αποδείξει κάτι χωρίς να έχει ιδέα. Τι σχέση έχει το τι επάγγελμα που έχω στην πλατφόρμα ή ακόμη η ηλικία μου στο θέμα που κουβεντιάζουμε απολύτως καμία.

Ότι ήταν να πω το είπα, το χαρτί της απαλλαγής δεν έχει καμία επίπτωση όποιος λέει το αντίθετο απλά κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Αυτό που ανέβασες δεν έχει καμία σχέση, και κανείς από το HR δεν τα κοιτάει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κάτω του χιλιάρικου ξέρω ότι είναι ο μισθός για ανθυπολοχαγό που μόλις έβγαλε τη σχολή (μην κοιτάς που παλιά ήταν παχιές οι αγελάδες).
Εγώ θυμάμαι ΕΠ.ΟΠ. που έπαιρναν χιλιάρικο (το 2016, τώρα θα 'χουν πάρει και κάποιες αυξήσεις), πως γίνεται ανθυπολογαχός να μην παίρνει ούτε τόσα;
Αυτό που ανέβασες δεν έχει καμία σχέση, και κανείς από το HR δεν τα κοιτάει.
Ναι μωρέ δίκιο έχεις, μάλλον στο χαρτί που ανέβασα ζητάνε το λόγο της απαλλαγής για καθαρά ανθρωπιστικούς λόγους!:whatever:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Και τι να κάνεις ρε φίλε;
Ακόμη και το «πήρα μαϊμού Ι5 ψυχολογικό» είναι μ@λακία να αιωρείται από πάνω σου (ακόμη κι από κοινωνικής πλευράς, πέρα από πρακτικής) μόνο και μόνο για να γλυτώσεις μερικούς μήνες θητείας του κ@λου (πόσο δε μάλλον το «πήρα Ι5 ψυχολογικό γιατί έχω πρόβλημα»)...
Κι εγώ στη θέση του κατά πάσα πιθανότητα θα το ρίσκαρα και θα πήγαινα, απλώς όχι Δ.Ε.Α. ή Ειδικές Δυνάμεις να με αποτρελάνουν αλλά κάπου χαλαρότερα...
Ντροπή δεν είναι να αντιμετωπίζεις δυσκολίες ψυχικής φύσεως. Ντροπή είναι όλοι οι υπόλοιποι που αντί να προσπαθήσουν να κάνουν πιο εύκολη την ζωή σε αθρώπους που το έχουν ανάγκη, τους την κάνουν σκοπίμως πιο δύσκολη, σε τέτοιο βαθμό που τους κάνουν να πιστέψουν οτι είναι προτιμότερο να μην μιλάνε ανοιχτά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, και να προσποιούνται οτι είναι μια χαρά.

Κατά τα άλλα, η γνώμη μου είναι οτι δεν χρειάζεται κανένας να ξέρει για ποιον λόγο ένας τέτοιος άνθρωπος πήρε απαλλαγή. Παρά μόνο εαν είναι αναγκαίο για την ασφάλεια του κοινωνικού συνόλου. Τα υπόλοιπα αποτελούν προσωπικά ιατρικά δεδομένα εφόσον αφορούν το ίδιο το άτομο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Εγω σου λεω ποιοι ρεαλιστικοι λογοι επιβαλλουν την στρατευση και την υπραξη οργανωμενων στρατων γενικοτερα. Αν εσυ προσωπικα θεωρεις τη θητεια μεσο κρατικου καταναγκασμου, το οποιο δεν εξυπηρετει τα συμφεροντα του απλου ανθρωπου, θεωρεις τον θεσμο ως τροχοπεδη για την εξελιξη οπως την νοηματοδοτεις εσυ κλπ κλπ ειναι αλλο θεμα και εναποκειται στη προσωπικη κριση του καθενος
Μα δεν είναι ρεαλιστικοί. Ρεαλισμός είναι να πάρεις το τάδε φάρμακο επειδή αν δεν θα πεθάνεις.

Ο ρεαλισμός που λες βασίζεται πάνω στις ιδέες που έχει η πολιτική ελιτ για αυτό το θέμα aka μας συμφέρει να έχουμε πιστούς υπηκόους είτε λέγονται τούρκοι είτε έλληνες είτε κινέζοι. Είναι σαν να μου λες ότι ήταν αναγκαίο που το χ βασίλειο με το y βασίλειο στον μεσαίωνα είχε στρατό επειδή τσακωνόντουσαν μεταξύ τους επειδή ένας πρίγκιπας πρόσβαλε έναν άλλο.

Το ζήτημα όμως είναι πως και από ποιους δημιουργήθηκε αυτή η πραγματικότητα. Ιδέες είναι, όπως και αυτό που προτείνω και εγώ. Απλώς μέχρι στιγμής, η μάζα αποδέχεται αυτά που έρχονται από πάνω και όχι άλλες προοπτικές όπως ότι τσάμπα τσακωνόσαστε μεταξύ σας.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ντροπή δεν είναι να αντιμετωπίζεις δυσκολίες ψυχικής φύσεως. Ντροπή είναι όλοι οι υπόλοιποι που αντί να προσπαθήσουν να κάνουν πιο εύκολη την ζωή σε αθρώπους που το έχουν ανάγκη, τους την κάνουν σκοπίμως πιο δύσκολη, σε τέτοιο βαθμό που τους κάνουν να πιστέψουν οτι είναι προτιμότερο να μην μιλάνε ανοιχτά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, και να προσποιούνται οτι είναι μια χαρά.

Κατά τα άλλα, η γνώμη μου είναι οτι δεν χρειάζεται κανένας να ξέρει για ποιον λόγο ένας τέτοιος άνθρωπος πήρε απαλλαγή. Παρά μόνο εαν είναι αναγκαίο για την ασφάλεια του κοινωνικού συνόλου. Τα υπόλοιπα αποτελούν προσωπικά ιατρικά δεδομένα εφόσον αφορούν το ίδιο το άτομο.
Διαφωνώ μόνο στο «δε χρειάζεται να ξέρει»...αν ήσουν π.χ. επιχειρηματίας δε θα ήθελες/έπρεπε να ξέρεις αν ο Χ, Υ υποψήφιος που θέλεις να προσλάβεις στέκει καλά στα μυαλά του ή έχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στη δουλειά σου;Προφανώς και θα το ήθελες/έπρεπε, όχι μόνο για το αν θα βγει η δουλειά σου ή όχι αλλά και για την ασφάλεια των υπολοίπων στην επιχείρηση...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Διαφωνώ μόνο στο «δε χρειάζεται να ξέρει»...αν ήσουν π.χ. επιχειρηματίας δε θα ήθελες να ξέρεις αν ο Χ, Υ υποψήφιος που θέλεις να προσλάβεις στέκει καλά στα μυαλά του ή έχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στη δουλειά σου;Προφανώς και θα το ήθελες, όχι μόνο για το αν θα βγει η δουλειά σου ή όχι αλλά και για την ασφάλεια των υπολοίπων στην επιχείρηση...
Μα είπα, δεδομένου οτι η όποια διαταρραχή δεν επηρεάζει τους υπόλοιπους σε επίπεδο ασφάλειας και εργασίας.
Δεν είναι σχιζοφρενείς με πριόνι όσοι έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα. Και το μετατραυματικό στρες είναι ψυχικό πρόβλημα λόγου χάρη, τι σημαίνει αυτό, δεν θα εργαστεί ο άλλος πουθενά και ποτέ ;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ΕΠ.ΟΠ. που έπαιρναν χιλιάρικο (το 2016, τώρα θα 'χουν πάρει και κάποιες αυξήσεις), πως γίνεται ανθυπολογαχός να μην παίρνει ούτε τόσα;
Αυτό είναι μια απορία που την έχουν όλοι οι αξιωματικοί και αναρωτιούνται ποιο είναι το νόημα να είναι ιεραρχικά ανώτεροι και να πληρώνονται λιγότερο :laugh:. Πάντως αλήθεια είναι, αν και οι αξιωματικοί εξελίσσονται βαθμολογικά και άρα και μισθολογικά, οπότε αυτή η ας πούμε αδικία εν τέλει διορθώνεται.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Το ζήτημα όμως είναι πως και από ποιους δημιουργήθηκε αυτή η πραγματικότητα. Ιδέες είναι, όπως και αυτό που προτείνω και εγώ. Απλώς μέχρι στιγμής, η μάζα αποδέχεται αυτά που έρχονται από πάνω και όχι άλλες προοπτικές όπως ότι τσάμπα τσακωνόσαστε μεταξύ σας.
Καταλαβαίνω τον πυρήνα των επιχειρημάτων σου, ωστόσο πάσχουν από την εγγενή αοριστία τους.

Επί παραδείγματι, ιδέες είναι και οι νόμοι: κείμενα τα οποία επιβάλλονται (και ενίοτε με την μονομέρη άσκηση καταναγκασμού) στους πολίτες μιας κοινωνίας.

Η εναλλακτική σου δεν αποτελεί αντεπιχείρημα, αλλά διαπίστωση: "αόρατες" (για να μην χρησιμοποιήσω πιο καντιανό όρο και μπερδέψω) αντιλήψεις κινούν τα νήματα μιας ολόκληρης κοσμικής κοινωνίας.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τον πυρήνα των επιχειρημάτων σου, ωστόσο πάσχουν από την εγγενή αοριστία τους.

Επί παραδείγματι, ιδέες είναι και οι νόμοι: κείμενα τα οποία επιβάλλονται (και ενίοτε με την μονομέρη άσκηση καταναγκασμού) στους πολίτες μιας κοινωνίας.

Η εναλλακτική σου δεν αποτελεί αντεπιχείρημα, αλλά διαπίστωση: "αόρατες" (για να μην χρησιμοποιήσω πιο καντιανό όρο και μπερδέψω) αντιλήψεις κινούν τα νήματα μιας ολόκληρης κοσμικής κοινωνίας.
Ό,τι έγραψα δεν περιέχει μεταφυσική. Είναι εντελώς πρακτικό : Η σύγχρονη οργάνωση των κοινωνιών (που κομμάτι τους ειναι και ο στρατός) είναι αποτέλεσμα ιδεών (που προέρχονται από λίγους ή πολλούς ανθρώπους, δεν έχει σημασία).

Απαράβατος νόμος είναι της βαρύτητας ή ότι το ανοσοποιητικό λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Η λογική ότι ''έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε, αναγκαστική στράτευση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος εισβολής'' δεν στέκει. Επειδή η πλειοψηφία αποδέχεται αυτές τις ιδέες δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να αμφισβητηθούν από πχ αντιρρησίες συνείδησης.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ό,τι έγραψα δεν περιέχει μεταφυσική. Είναι εντελώς πρακτικό : Η σύγχρονη οργάνωση των κοινωνιών (που κομμάτι τους ειναι και ο στρατός) είναι αποτέλεσμα ιδεών (που προέρχονται από λίγους ή πολλούς ανθρώπους, δεν έχει σημασία).

Απαράβατος νόμος είναι της βαρύτητας ή ότι το ανοσοποιητικό λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Η λογική ότι ''έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε, αναγκαστική στράτευση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος εισβολής'' δεν στέκει. Επειδή η πλειοψηφία αποδέχεται αυτές τις ιδέες δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να αμφισβητηθούν από πχ αντιρρησίες συνείδησης.
Καλά μεταξύ μας μια εισβολή απο την Τουρκία είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας και το ξέρουμε όλοι. Αλλά και γυναίκες και παιδιά να στράτευαν υποχρεωτικά, πάλι πληθυσμιακά μειονεκτούμε σημαντικά, και βάσει την δεδομένων θα μικρύνουμε ακόμα περισσότερο στο μέλλον. Οπότε...
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Η στράτευση πρέπει να είναι υποχρεωτική και όποιος με δικαιολογίες αρνείται να υπηρετήσει να χαρακτηρίζεται ως λιποτάκτης και φυγόστρατος και όχι αντιρρησίας συνείδησης, να υπάρχει δε και σοβαρή ποινή. Είναι υποχρέωση κάθε άρρενος πολίτη που ζει στη χώρα και είναι απαραίτητο να έχουμε μια κοινωνία όπου οι άνθρωποι μαθαίνουν να εκπληρώνουν τις υποχρεώσεις τους και δεν κλαίγονται για δικαιώματα 24/7.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ό,τι έγραψα δεν περιέχει μεταφυσική. Είναι εντελώς πρακτικό : Η σύγχρονη οργάνωση των κοινωνιών (που κομμάτι τους ειναι και ο στρατός) είναι αποτέλεσμα ιδεών (που προέρχονται από λίγους ή πολλούς ανθρώπους, δεν έχει σημασία).

Απαράβατος νόμος είναι της βαρύτητας ή ότι το ανοσοποιητικό λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Η λογική ότι ''έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε, αναγκαστική στράτευση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος εισβολής'' δεν στέκει. Επειδή η πλειοψηφία αποδέχεται αυτές τις ιδέες δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να αμφισβητηθούν από πχ αντιρρησίες συνείδησης.
Επειδη βλεπω το επαναλαμβανεις πολυ το επιχειρημα αυτο, εγω δεν ειπα οτι η κοινωνικη οργανωση οπως εχει σημερα ειναι νομοτελειακη δυναμει καποιου φυσικου νομου και δεν επιδεχεται αμφισβητησης αλλα οτι ρεαλιστικα, δλδ με βαση την εμπειρικη πραγματικοτητα, τη κοινη πειρα και τη συνηθη πορεια των πραγματων, στη τρεχουσα γεωπολιτικη πραγματικοτητα επιβαλλεται η υπαρξη στρατου.

Οι ιδεες προφανως μπορουν να αμφισβητηθουν απο ολους και εγω αμφισβητω την ιδεα οτι οι ανθρωποι μπορουν να ξεφυγουν απο τις ενοπλες συρραξεις λογω του πεπερασμενου αριθμου των πορων ή των εγγενων βιαιων τασεων τους, τουλαχιστον στη παρουσα μορφη του κοσμου..Αν φτιαχθει καμια τεχνητη υπερ νοημοσυνη και εχουμε αφθονια αγαθων δε ξερω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top