Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά αυτό δεν είναι αντιεπιχείρημα σε αυτό που είπα πιο πάνω. Απ' ότι βλέπω υπάρχουν και μερικές ακόμα χώρες με εξίσου μεγάλη θητεία. Τι σημαίνει αυτό;

Για τον απλούστατο λόγο του γεωγραφικού κινδύνου. Το Ισραήλ έχει ζορικους γείτονες. Αίγυπτος, Ιορδανία, Λίβανος ( με τις Ιρανικές βάσεις της Hezbollah ), Συρία. Και με τους Παλαιστίνιους που βρίσκονται σε πόλεμο vicariously. Λογικό να έχουν υψηλή θητεία. Οι Τούρκοι έχουν επίσης υποχρεωτική θητεία. Δεν γίνεται να μείνουμε έτσι. Ο επαγγελματικός στρατός έχει έξοδα. Δεν είναι έτσι απλά. Αιτιολόγησα πιο πριν πως θα φτάναμε τουλάχιστον το 40% του ετήσιου ΑΕΠ καθαρά για την κάλυψη των Ενόπλων Δυνάμεων. Δεν γίνεται αυτό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@hack3r Καταλαβαίνεις ότι το να φέρεις ως παράδειγμα απλά μία χώρα δεν οδηγεί πουθενά, γιατί κάλλιστα μπορείς να πάρεις την απάντηση: Οι ΗΠΑ γιατί δεν έχουν υποχρεωτική στράτευση. Δε θα βγάλει κάπου αυτού του είδους η «επιχειρηματολογία» από καμία πλευρά.

Γιατί εσείς τι ακριβώς κάνετε? λολ το μόνο που λέτε είναι να κοιτάξτε η Ολλάνδια δεν έχει υποχρεωτική στράτευση είναι άχρηστος ο θεσμός να το κάνουμε κι εμείς. Πέραν από αυτά τα δικά σου επιχειρήματα δηλαδή ποια ήταν ακριβώς στην κουβέντα για θύμισε μου? Το ότι παραβιάζεται το ιδεολογικό σου δικαίωμα να είσαι αντιρρησίας με την στράτευση? Και άντε την καταργήσαμε για να μην καταπιέζεσαι ιδεολογικά. Αν γίνει πόλεμος και σου έρθει το χαρτί της επιστράτευσης τι θα κάνεις? Εκεί δεν παραβιάζεται η ιδεολογική σου ταυτότητα? Εκεί τι θα δηλώσεις Μάρκο?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για τον απλούστατο λόγο του γεωγραφικού κινδύνου. Το Ισραήλ έχει ζορικους γείτονες. Αίγυπτος, Ιορδανία, Λίβανος ( με τις Ιρανικές βάσεις της Hezbollah ), Συρία. Και με τους Παλαιστίνιους που βρίσκονται σε πόλεμο vicariously. Λογικό να έχουν υψηλή θητεία. Οι Τούρκοι έχουν επίσης υποχρεωτική θητεία. Δεν γίνεται να μείνουμε έτσι. Ο επαγγελματικός στρατός έχει έξοδα. Δεν είναι έτσι απλά. Αιτιολόγησα πιο πριν πως θα φτάναμε τουλάχιστον το 40% του ετήσιου ΑΕΠ καθαρά για την κάλυψη των Ενόπλων Δυνάμεων. Δεν γίνεται αυτό.

Γιάννη, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δεν εξήγησες κάτι για το κόστος ενός επαγγελματικού στρατού, απλά έβαλες νούμερα στην τύχη το ένα δίπλα στο άλλο. Δεν ξέρω τα λογιστικά του στρατού, αλλά σίγουρα δε με έπεισαν τα όσα έγραψες.

Για το «κακόμοιρο» Ισραήλ, τώρα, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ήταν που είχε αμολήσει τον stuxnet με στόχο τις υποδομές του Ιράν - που, σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό, το κατάφερε. Η ένταση της περιοχής δεν είναι μόνο ευθύνη των μουσουλμανικών χωρών, αλλά, σε έναν μεγάλο βαθμό, και του Ισραήλ.

@hack3r Παραπάνω υπάρχουν επιχειρήματα που στηρίζουν το γιατί ένας επαγγελματικός στρατός είναι πιο αξιόπιστη λύση από την υποχρεωτική θητεία όλων.

Επίσης, αν αρνείσαι τον πόλεμο και σου ζητηθεί να πολεμήσεις, δε στρατεύεσαι, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς κάτι τόσο προφανές.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Απ' ότι ξέρω, σε περίπτωση πολέμου επιστρατεύονται όλοι όσοι δέχθηκαν στρατιωτική εκπαίδευση τα τελευταία χρόνια. Αυτό είναι το απίστευτο. Ότι η τεράστια πλειοψηφία στο στρατό εύλογα κωλοβαράει γιατί για διάφορους λόγους τους είναι τελείως αδιάφορη η στρατιωτική εκπαίδευση και σε περίπτωση πολέμου οφείλει να πάει και να σκοτωθεί σαν πρόβατο στη σφαγή. Ενώ αν η θητεία ήταν εθελοντική τότε η εκπαίδευση θα ήταν ουσιαστική και θα αφορούσε ανθρώπους που ήθελαν να εκπαιδευτούν και είχαν τη διάθεση και τις ικανότητες να υπερασπιστούν τη χώρα τους σε έναν πόλεμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τον απλούστατο λόγο του γεωγραφικού κινδύνου. Το Ισραήλ έχει ζορικους γείτονες. Αίγυπτος, Ιορδανία, Λίβανος ( με τις Ιρανικές βάσεις της Hezbollah ), Συρία. Και με τους Παλαιστίνιους που βρίσκονται σε πόλεμο vicariously. Λογικό να έχουν υψηλή θητεία. Οι Τούρκοι έχουν επίσης υποχρεωτική θητεία. Δεν γίνεται να μείνουμε έτσι. Ο επαγγελματικός στρατός έχει έξοδα. Δεν είναι έτσι απλά. Αιτιολόγησα πιο πριν πως θα φτάναμε τουλάχιστον το 40% του ετήσιου ΑΕΠ καθαρά για την κάλυψη των Ενόπλων Δυνάμεων. Δεν γίνεται αυτό.

Υπάρχει στη wiki ένας χάρτης των χωρών με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία. Όπως θα δεις υπάρχουν μέσα χώρες με "ζόρικους" γείτονες και άλλες χωρίς τέτοιους. Άρα τι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιάννη, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δεν εξήγησες κάτι για το κόστος ενός επαγγελματικού στρατού, απλά έβαλες νούμερα στην τύχη το ένα δίπλα στο άλλο. Δεν ξέρω τα λογιστικά του στρατού, αλλά σίγουρα δε με έπεισαν τα όσα έγραψες.

Για το «κακόμοιρο» Ισραήλ, τώρα, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ήταν που είχε αμολήσει τον stuxnet με στόχο τις υποδομές του Ιράν - που, σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό, το κατάφερε. Η ένταση της περιοχής δεν είναι μόνο ευθύνη των μουσουλμανικών χωρών, αλλά, σε έναν μεγάλο βαθμό, και του Ισραήλ.

@hack3r Παραπάνω υπάρχουν επιχειρήματα που στηρίζουν το γιατί ένας επαγγελματικός στρατός είναι πιο αξιόπιστη λύση από την υποχρεωτική θητεία όλων.

Επίσης, αν αρνείσαι τον πόλεμο και σου ζητηθεί να πολεμήσεις, δε στρατεύεσαι, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς κάτι τόσο προφανές.

Κι εγώ εξήγησα τον λόγο που δεν υπάρχει αυτό που νοείς αμιγώς επαγγελματικός στρατός στο οποίο δεν πήρα απαντηση.

Anyway. Όσοι αρνούνται την στράτευση και να υπερασπίσουν τη χώρα εν καιρώ πολέμου δεν θα έπρεπε να έχουν κανενός είδους πολιτικό δικαίωμα. Είναι παρανοϊκό να αποφασίζουν για την χώρα άτομα που δηλώνουν πως την ιστατη στιγμη εμας μην μας υπολογίζετε, είμαστε Ελβετοί.

Είμαστε για κλάματα, εκφυλισμενη κοινωνία με εμετικές απόψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μπορείς κάλλιστα να μην το πιστέψεις, προσωπική μαρτυρία είναι, δε σε ανάγκασε κανένας. Επίσης, ναι, κι εγώ όσα παιδιά είχα που έδιναν αθλήματα για πανελλαδικές σε κανονικούς στίβους δίνανε, όχι σε γήπεδα βόλλεϋ, αλλά αυτό τι σχέση έχει;

Τώρα, για το θέμα του χρόνου, μπράβο σου, τι να σου πω, άντε και στα 3:40! :Ρ

Προσωπική μαρτυρια θα ήταν αν ήταν δικιά σου, στη προκειμένη ειναι του φιλου σου η οποια μπορει να ειναι (μάλλον ειναι) και ΜΟΥΦΑ. Και εσυ που την γραφεις εκτειθεσαι και φαινεσαι οτι διαδιδεις ψέμματα. Εγω πλέον δεν διαδιδω τιποτα και απο κανέναν αν πρωτα δεν το χω τσεκάρει ο ιδιος. Ο καθενας τα παρουσιαζει αναλογα τα προσωπικά του υποκειμενικα κριτηρια - προκαταληψεις - συμπαθειες - εμπαθειες κτλπ. τις προάλλες κ μενα ενας φιλος ανεβαζε ενα ποστ με μια που ζητουσε μεσω φβ σε κάποιον για το Ε9 του προκειμενου να βγει μαζι του. Μετα ειπε οτι ολες οι ελληνιδες ειναι κ@@@λες. Ισχυει; Προφανως κ οχι και ο συγκεκριμενος επειδη τον ξερω εχει και 100 κομπλεξ και ειναι περιπτωση ανθρωπου για αυτο εχει μεινει μπακουράκι.

Στο θέμα μας οι μοναδες των ειδικών δυνάμεων έχουν εξετάσεις σε αθλήματα. Δεν μπορει να μπει εκει μέσα ο καθενας που ειναι ΛΑΠΑΣ διοτι αν κτυπησει μετά οι εκπαιδευτες θα ειναι υπόλογοι. Εκει δεν ειναι γυμναστηριο πληρωνεις μια συνδρομη και απλα χρησιμοποιεις μηχανηματα και κανεις οτι καγκουρια σου έρθει. Εκει έχεις υπολογους για σένα. Δεν θα ρισκαρουν τη θέση και την υπολοψη τους για κανεναν ποζερο που πηγε δηθεν να το παιξει οτι ειναι των ειδικών δυνάμεων. Εκει μεσα δεν μπαινει οποιος κ οποιος. Πρέπει πρωτα να περάσει τα αθληματα εστω για εισαχθει ως υποψηφιος αλεξιπτωτιστης.

Ειναι καλυτερα να μη γράφετε για θέματα τα οποια δεν γνωριζετε. Για ολα θα έχεις γνωμη τωρα; εντάξει δε γινεται. :)

Εμενα με ειδες να γράψω σε κανα θέμα με αριστερο - φεμινιστικές προσεγγισεις; δεν θελω να ασχοληθω με αυτα δεν έχω κ αποψη. Απλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παρέθεσες το μήνυμα μου και έγραψες "Υποχρεωτική στράτευση, για όλους. Μάλιστα" ή όχι; Χωρις φυσικά να έχω αναπτύξει τη θέση μου.



Η στάση ορισμένων είναι ειρωνική. Αντιθέτως, το σχόλιό μου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Το έχω ξαναπεί εξάλλου: είναι όντως ειρωνικό να θυμούνται κάποιοι τα περί ισότητας, όποτε τους συμφέρει. Στην προκειμένη περίπτωση, με την υποχρεωτική (καλώς ή κακώς) στράτευση που έχουμε, τίθεται (και) το ζήτημα της ζωής εν καιρώ σύρραξης. Όσοι υπερασπίζονται την Ισότητα, θα έπρεπε να θεωρούν άδικο το γεγονός ότι μόνο το αντρικό φύλο "οφείλει" να πεθάνει για να ζήσουν όλοι οι άλλοι.



Ο όχλος δεν καταλαβαίνει από κεκαλυμμένα πράγματα. Είναι στη φύση του.



Ασχολίαστο.
Felid έχω την εντύπωση πως δεν με προσέχεις και πρέπει να εξηγώ πράγματα που ανέφερα ήδη. Πάμε λοιπόν άλλη μια φορά όλοι μαζί: πιστεύω ότι η στράτευση θα πρέπει να είναι προαιρετική ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ ανεξάρτητα απο τό φύλο. Προσωπικά δε θεωρώ ότι στον πόλεμο πρέπει να πολεμούν μόνο άνδρες, που σημαίνει ότι διαφωνώ με την τωρινή κατάσταση. Καί διαφωνώ τόσο με την υποχρεωτική στράτευση όσο και με τη μη στράτευση οποιουδήποτε άλλου φύλου.
Το ότι γενικά αναφέρεσαι στα κορίτσια του φόρουμ ως"αυτές που πιστεύουν στην ισότητα" είναι λάθος γιατί πολύ απλά μας τσουβαλιαζεις και μας ειρωνευεσαι. Οπότε σε παρακαλώ πολύ μην θιγεσαι όταν σου απαντώ με τέτοιο ύφος. Που να σου πω και κάτι είναι καί η πρώτη άντε η δεύτερη φορά που τό κάνω σε αντίθεση με εσένα που το ύφος σου είναι μονίμως ίδιο.
Θεωρώ ότι οι σκέψεις μου είναι πολύ φρέσκες, στο τώρα και στο μέλλον :P
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Felid έχω την εντύπωση πως δεν με προσέχεις και πρέπει να εξηγώ πράγματα που ανέφερα ήδη. Πάμε λοιπόν άλλη μια φορά όλοι μαζί: πιστεύω ότι η στράτευση θα πρέπει να είναι προαιρετική ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ ανεξάρτητα απο τό φύλο. Προσωπικά δε θεωρώ ότι στον πόλεμο πρέπει να πολεμούν μόνο άνδρες, που σημαίνει ότι διαφωνώ με την τωρινή κατάσταση. Καί διαφωνώ τόσο με την υποχρεωτική στράτευση όσο και με τη μη στράτευση οποιουδήποτε άλλου φύλου.

Μην ανησυχείς. Μια χαρά καταλαβαίνω. Έρχεσαι ακριβώς στο point της ερώτησής μου. Δε βγήκε καμιά φεμινίστρια να πει ότι αυτό που συμβαίνει είναι άδικο. Και αναρωτήθηκα γιατί. Γιατί αφού οι "φεμινίστριες" είναι υπέρ της ισότητας, δεν αντιδρούν σε αυτό; Ίσως επειδή τις βολεύει; Μη σπάσουμε και κανά νύχι, κρίμα είναι. Αλλά δικαιώματα να έχουμε όπως οι άντρες. Στον πόλεμο, όμως, ας πεθάνουν.

Δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά (το ξαναλέω), αλλά μιας και κάποιοι/ες είστε του κινήματος, θα με ενδιέφερε η άποψή σας. Και γι' αυτό έθεσα και την ερώτηση. Κανονικά, κάποιος/α (δεν αναφέρομαι οπωσδήποτε από το φόρουμ) θα έπρεπε να είχε μιλήσει γι' αυτό ή έστω να βλέπαμε την επίσημη θέση του κινήματος. Από την άλλη, σε θέματα όπως π.χ. παρενόχληση, ζητάτε την υποστήριξη του αντρικού φύλου, να αντιδρά και να κάνει κάτι. Να σταθεί στις γυναίκες. Οι γυναίκες γιατί να μην κάνουν το ίδιο για τους άντρες; Και όχι μόνο στο θέμα του στρατού φυσικά.


Το ότι γενικά αναφέρεσαι στα κορίτσια του φόρουμ ως"αυτές που πιστεύουν στην ισότητα" είναι λάθος γιατί πολύ απλά μας τσουβαλιαζεις και μας ειρωνευεσαι. Οπότε σε παρακαλώ πολύ μην θιγεσαι όταν σου απαντώ με τέτοιο ύφος. Που να σου πω και κάτι είναι καί η πρώτη άντε η δεύτερη φορά που τό κάνω σε αντίθεση με εσένα που το ύφος σου είναι μονίμως ίδιο.
Θεωρώ ότι οι σκέψεις μου είναι πολύ φρέσκες, στο τώρα και στο μέλλον :P

Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται. Σου εξήγησα παραπάνω. Φυσικά και δεν αναφέρθηκα σε ΌΛΑ τα κορίτσια του φόρουμ. Δε τσουβαλιάζω κανέναν. Αντιθέτως, είμαι αντικειμενική. Αλλά μη ζητάτε ισότητα, όταν εσείς δε τη δίνετε.


Τώρα τι να σου πω για το "ειρωνικό ύφος"; Σου απάντησα παραπάνω. Βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μην ανησυχείς. Μια χαρά καταλαβαίνω. Έρχεσαι ακριβώς στο point της ερώτησής μου. Δε βγήκε καμιά φεμινίστρια να πει ότι αυτό που συμβαίνει είναι άδικο. Και αναρωτήθηκα γιατί. Γιατί αφού οι "φεμινίστριες" είναι υπέρ της ισότητας, δεν αντιδρούν σε αυτό; Ίσως επειδή τις βολεύει; Μη σπάσουμε και κανά νύχι, κρίμα είναι. Αλλά δικαιώματα να έχουμε όπως οι άντρες. Στον πόλεμο, όμως, ας πεθάνουν.

Δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά (το ξαναλέω), αλλά μιας και κάποιοι/ες είστε του κινήματος, θα με ενδιέφερε η άποψή σας. Και γι' αυτό έθεσα και την ερώτηση. Κανονικά, κάποιος/α (δεν αναφέρομαι οπωσδήποτε από το φόρουμ) θα έπρεπε να είχε μιλήσει γι' αυτό ή έστω να βλέπαμε την επίσημη θέση του κινήματος. Από την άλλη, σε θέματα όπως π.χ. παρενόχληση, ζητάτε την υποστήριξη του αντρικού φύλου, να αντιδρά και να κάνει κάτι. Να σταθεί στις γυναίκες. Οι γυναίκες γιατί να μην κάνουν το ίδιο για τους άντρες; Και όχι μόνο στο θέμα του στρατού φυσικά.




Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται. Σου εξήγησα παραπάνω. Φυσικά και δεν αναφέρθηκα σε ΌΛΑ τα κορίτσια του φόρουμ. Δε τσουβαλιάζω κανέναν. Αντιθέτως, είμαι αντικειμενική. Μη ζητάτε ισότητα, όταν εσείς δε τη δίνετε.


Τώρα τι να σου πω για το "ειρωνικό ύφος"; Σου απάντησα παραπάνω. Βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια.
Επίσημη θέση του κινήματος? Σόρρυ ποια νομίζεις ότι είμαι? Πάντως σίγουρα όχι αυτή που νομίζεις ούτε βγάζω επίσημες ανακοινώσεις, όχι τουλάχιστον χοχοχο. Προσωπικά δεν ανήκω σε καμία οργάνωση ούτε πολιτική ούτε φεμινιστική , ούτε σε θρησκευτική, σατανιστική, ομάδα ταρώ και χαρτομαντιας ούτε τίποτα. Αυτό που έχω κάνει η έρημη είναι εθελοντισμό και αυτό ήταν καθαρά απο χόμπι και ενδιαφέρον.
Επίσης πάλι τα έμπλεξες. Άτομα που είναι πχ φεμινίστριες, υπέρ της ισονομίας, δεξιοί, αριστεροί, συνομοσιολογοι δεν είναι τα ίδια άτομα ούτε έχουν τίς ίδιες απόψεις
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσημη θέση του κινήματος? Σόρρυ ποια νομίζεις ότι είμαι? Πάντως σίγουρα όχι αυτή που νομίζεις ούτε βγάζω επίσημες ανακοινώσεις, όχι τουλάχιστον χοχοχο. Προσωπικά δεν ανήκω σε καμία οργάνωση ούτε πολιτική ούτε φεμινιστική , ούτε σε θρησκευτική, σατανιστική, ομάδα ταρώ και χαρτομαντιας ούτε τίποτα. Αυτό που έχω κάνει η έρημη είναι εθελοντισμό και αυτό ήταν καθαρά απο χόμπι και ενδιαφέρον.

Δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά (το ξαναλέω), αλλά μιας και κάποιοι/ες είστε του κινήματος, θα με ενδιέφερε η άποψή σας. Και γι' αυτό έθεσα και την ερώτηση. Κανονικά, κάποιος/α (δεν αναφέρομαι οπωσδήποτε από το φόρουμ) θα έπρεπε να είχε μιλήσει γι' αυτό ή έστω να βλέπαμε την επίσημη θέση του κινήματος.

Τώρα το διάβασες; Μιλάτε μόνοι σας ρε φίλε.

Μπορεί να μην ανήκεις κάπου επίσημα (και ούτε με ενδιαφέρει), αλλά ιδεολογικά φαίνεται ότι είσαι του φεμινισμού ή τέλος πάντων ότι τείνεις σε αυτόν, αφού σε θέματα κοινωνικού χαρακτήρα, κάνετε κήρυγμα ή support για το γυναικείο φύλο και τα δικαιώματα τα οποία πρέπει να έχει. Μην πάτε να αποπροσανατολίσετε τη συζήτηση. Εκτίθεστε. Scripta manent.

Επίσης πάλι τα έμπλεξες. Άτομα που είναι πχ φεμινίστριες, υπέρ της ισονομίας, δεξιοί, αριστεροί, συνομοσιολογοι δεν είναι τα ίδια άτομα ούτε έχουν τίς ίδιες απόψεις

Απ' ό,τι φαίνεται διαβάζετε και ερμηνεύετε πράγματα κατά το δοκούν. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω πού κολλάει αυτό που έγραψες. Ωστόσο, δεν μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω με το συγκεκριμένο θέμα γιατί κούρασε. :bye2:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πως γινεται μονιμως εδω μέσα ολοι οι άλλοι να μη διαβάζουμε αυτα που μας γράφουν. Εχει αρχισει να μου γινεται σοβαρη απορια.

Εγω πάντως το χω πιάσει πλέον το νοημα. Προσωπικες συζητησεις για γενικά θεματα ειδικα στη δουλειά δε κανω πλεον με κανενα. Ας εχει ο καθενας ΟΟΟΟΤΙ αποψη θέλει. Δεν με ενδιαφέρει καθολου. Ας νομιζει οτι ολες οι γυναικες ειναι.... ενω αυτος ειναι μιζερος ιδιοτροπος και παράξενος. Ας νομιζει οτι ο κορονοϊος ειναι θεωρια συνομωσιας και θέλουν ολοι να τον εξαπατησουν .... ενω ο ιδιος την ιδια στιγμη δεν εχει καμια επιστημονικη καταρτιση και ΠΟΥΘΕΝΑ , και μαλλον δεν εχει περατωσει και κάποια σχολης της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και αλλα πολλά φρουτα.....

Ετσι και αλλιως θα τσακωθουμε που θα τσακωθουμε κάποια στιγμη επειδη ολο και κάποιος θα θέλει να καβατζωθει στην δουλειά εις βάρος του άλλου :P

Ας καθυστερησει λίγο η φασαρια :D
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως γινεται μονιμως εδω μέσα ολοι οι άλλοι να μη διαβάζουμε αυτα που μας γράφουν. Εχει αρχισει να μου γινεται σοβαρη απορια.

Γιατί δεν έχουν σοβαρά επιχειρήματα και προσπαθούν να αποφύγουν την ερώτηση στρέφοντας τη συζήτηση αλλού. :loltooth:


 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Γιατί δεν έχουν σοβαρά επιχειρήματα και προσπαθούν να αποφύγουν την ερώτηση στρέφοντας τη συζήτηση αλλού. :loltooth:

Εμενα ο κολλητος μου που σου λεγα χθές. Μου εχει πει μια φοβερη κουβέντα.... "Αφου δεν προκειται να συμφωνησεις με κάποιον και μάλλον θα τσακωθειτε κ στο τέλος" δηλαδη για πολιτικά ειδικα εχουν σφαχτει συναδελφοι στο φβ ανταλλάζοντας τρομερους χαρακτηρισμους και τωρα δε μιλάνε. Αυτοι οι ανθρωποι οταν κληθουν αυριο μεθαυριο να συνεργαστουν για κάτι πως θα το κάνουν;

για αυτο δεν εχεις πολλα πολλα με κανέναν που δεν ειναι της ιδιας ιδεολογιας ή φιλοσοφιας και τελειωνει το θέμα.

Θα κατσω εγω να τσακωθω με κάποιον που δεν θέλει να πάει στρατο; να μην το κάνει.

θα βρεθούν άλλοι πιο θελκτικοι σε αυτο και πιο αποτελεσματικοι. Γιατι οποιος θέλει κατι γινεται και καλος σε αυτο και το ψάχνει και αναπτυσσεται.

Θα κατσω εγω να τσακωθω με τον άλλον που πιστευει οτι ξέρει περισσοτερα απο εναν επιστημονα; εδω δεν τον πειθει ο επιστημονας θα τον πεισω εγω; :P

Mη χαλας τη ζαχαρενια σου για κανεναν. Κοιτα να κανεις τη δουλεια σου κ να περνάς καλα κ αυτο ειναι η ουσια.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Anyway. Όσοι αρνούνται την στράτευση και να υπερασπίσουν τη χώρα εν καιρώ πολέμου δεν θα έπρεπε να έχουν κανενός είδους πολιτικό δικαίωμα.

Καταρχάς τι πάει να πει "άρνηση στράτευσης"; Υπάρχει κάποια "ερώτηση στράτευσης"; Ή απλά αναφέρεσαι στο γεγονός ότι κάποιοι εδώ εκφράζουμε την άποψη μας ενάντια στην παράνοια του στρατού και αυτό θα έπρεπε να τιμωρείται με στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Γιάννη, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά δεν εξήγησες κάτι για το κόστος ενός επαγγελματικού στρατού, απλά έβαλες νούμερα στην τύχη το ένα δίπλα στο άλλο. Δεν ξέρω τα λογιστικά του στρατού, αλλά σίγουρα δε με έπεισαν τα όσα έγραψες.

Καλά εδώ δεν έχεις και άδικο. Το είχε αναλύσει ο Taxo Pari σε ένα live stream του γιατί είναι αδύνατο κάτι τέτοιο. Δεν θα κάτσω τώρα να ψάχνω με την σειρά όλα τα streams. Αλλά για μενα ήταν αρκετό να με πείσει. Και έτσι κι αλλιώς αν γίνει επαγγελματικός ο στρατός θα καταργηθεί η θητεία γενικά ( σιγά μην ξοδεύει το κράτος και για κληρωτούς ). Αυτό θα ήταν τεράστια αδικία για όλους εμάς που δεν θέλουμε επαγγελματική σταδιοδρομία στον στρατό μεν αλλά θέλουμε να εκπαιδευτούμε στην στρατιωτική ζωή και να είμαστε παρόντες στο μέτωπο αν χρειαστεί δε.

Για το «κακόμοιρο» Ισραήλ, τώρα, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ήταν που είχε αμολήσει τον stuxnet με στόχο τις υποδομές του Ιράν - που, σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό, το κατάφερε. Η ένταση της περιοχής δεν είναι μόνο ευθύνη των μουσουλμανικών χωρών, αλλά, σε έναν μεγάλο βαθμό, και του Ισραήλ.

Καλύπτει τα νότα του απλά. Να σου θυμίσω ότι μέχρι τώρα είχαμε τρεις αραβοισραηλινους πολέμους που άρχισαν πάντα οι γείτονες του Ισραήλ; Ούτε και εγώ είμαι ένθερμος υποστηρικτής του Ισραήλ ( είναι απλά ένας σύμμαχος μας στην περιοχή ) αλλά τονίζω το ότι επειδή απειλείται από γείτονες έχει αυξημένη θητεία.

Απ' ότι ξέρω, σε περίπτωση πολέμου επιστρατεύονται όλοι όσοι δέχθηκαν στρατιωτική εκπαίδευση τα τελευταία χρόνια. Αυτό είναι το απίστευτο. Ότι η τεράστια πλειοψηφία στο στρατό εύλογα κωλοβαράει γιατί για διάφορους λόγους τους είναι τελείως αδιάφορη η στρατιωτική εκπαίδευση και σε περίπτωση πολέμου οφείλει να πάει και να σκοτωθεί σαν πρόβατο στη σφαγή. Ενώ αν η θητεία ήταν εθελοντική τότε η εκπαίδευση θα ήταν ουσιαστική και θα αφορούσε ανθρώπους που ήθελαν να εκπαιδευτούν και είχαν τη διάθεση και τις ικανότητες να υπερασπιστούν τη χώρα τους σε έναν πόλεμο.

Αντί λοιπόν να γίνουν μεταρρυθμίσεις στην στρατιωτική εκπαίδευση έτσι ώστε οι φαντάροι να έχουν ουσιαστική εκπαίδευση εσύ προτείνεις να γίνει εθελοντική. Τέλος πάντων άντε πες ότι γίνεται. Γιατί να έχεις ίδια πολιτικά δικαιώματα; Πες ότι τώρα γίνεται πόλεμος και πηγαίνουμε όλοι εμείς στο μέτωπο. Μετά όταν όλα θα τελειώσουν πως θα ήθελες να σε αντιμετωπίσουν αυτοί που ενώ πολεμούσαν εσύ έπινες καφέ στο κέντρο; Κάποια πράγματα απλά δεν γίνονται. Κατανοήστε επιτέλους ότι με το να είστε πολίτες ενός κράτους δεν έχετε μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Έλεος.



Υπάρχει στη wiki ένας χάρτης των χωρών με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία. Όπως θα δεις υπάρχουν μέσα χώρες με "ζόρικους" γείτονες και άλλες χωρίς τέτοιους. Άρα τι;

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1) Ελλάδα, Κύπρος: λογικό με δύσκολους γείτονες και με έναν συγκεκριμένο πολεμοχαρή που έχει αποδείξει ότι δεν του είναι τίποτα να αφανίζει πληθυσμούς στο αψε σβήσε
2) Τουρκία: λογικό είναι, να στέλνει τους Κούρδους στα Ευρωπαϊκά για να μην συνασπίζονται και γιατί έχει ανοικτά μέτωπα με όλους τους Ασιάτες γείτονες πλέον. Εσωτερικός κίνδυνος.
3) Ιράν: λογικό με όλη την Δύση να την έχει δακτυλοδεικτουμενη και με τις ΗΠΑ να κάνουν βλαχομαγκιες στον Περσικό κόλπο.
4) Νότια Κορεα: λογικό αφού έχει την Βόρεια Κορέα από πάνω που επίσης έχει mandatory military service. Το μόνο που τους χωρίζει είναι ένα demilitarised zone.
5) Φινλανδία: το 1939-1940 οι Ρώσοι ( έστω υπό κομμουνισμό τότε ) τους έκλεψαν την Καρελια. Είναι ένας λαός που υπέφερε τα πάνδεινα πρώτα από τους Σουηδούς και έπειτα από τον Μεγάλο Βόρειο Πόλεμο και αργότερα με την συνθήκη του Φρεντριχαμν, από τους Ρώσους ( ως το 1917 με την επανάσταση των Φινλανδών ).
6) Ελβετία & Αυστρία δεν έχουν ακριβώς στρατιωτικη θητεία. Μια γεύση από τα όπλα παίρνουν απλά. Είναι λογικό γιατί τηρούν καθεστώς " Armed Neutrality ".
7) Η Κούβα έχει embargo από παντού. Λογικό μου φαίνεται να προστατεύεται. Άλλωστε ο Πρωθυπουργός Trump είχε πει πως μόλις τελειώσουν με την Βενεζουέλα θα αρχίσουν με την Κούβα.
8) Βενεζουέλα και Ισραήλ αιτιολόγησα ενώ δεν θα αναφερθώ καν σε Συρία για ευνόητους λόγους.
9) Αίγυπτος επειδή είναι περικυκλωμένη.
Τώρα οι μόνες χώρες που δεν ξέρω τι παίζει είναι, Τουρκμενιστάν, Βιετνάμ, Ερυθραία κάτι ξεχασμένες χώρες της Αφρικής που πιστεύω κάποιος λόγος θα υπάρχει και εκεί.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δε βγήκε καμιά φεμινίστρια να πει ότι αυτό που συμβαίνει είναι άδικο. Και αναρωτήθηκα γιατί. Γιατί αφού οι "φεμινίστριες" είναι υπέρ της ισότητας, δεν αντιδρούν σε αυτό; Ίσως επειδή τις βολεύει; Μη σπάσουμε και κανά νύχι, κρίμα είναι. Αλλά δικαιώματα να έχουμε όπως οι άντρες. Στον πόλεμο, όμως, ας πεθάνουν.

Δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά (το ξαναλέω), αλλά μιας και κάποιοι/ες είστε του κινήματος, θα με ενδιέφερε η άποψή σας. Και γι' αυτό έθεσα και την ερώτηση. Κανονικά, κάποιος/α (δεν αναφέρομαι οπωσδήποτε από το φόρουμ) θα έπρεπε να είχε μιλήσει γι' αυτό ή έστω να βλέπαμε την επίσημη θέση του κινήματος. Από την άλλη, σε θέματα όπως π.χ. παρενόχληση, ζητάτε την υποστήριξη του αντρικού φύλου, να αντιδρά και να κάνει κάτι. Να σταθεί στις γυναίκες. Οι γυναίκες γιατί να μην κάνουν το ίδιο για τους άντρες; Και όχι μόνο στο θέμα του στρατού φυσικά.
Μιλάμε για δύο διαφορετικά θέματα. Το ένα αφορά την ισότητα των φύλων και το άλλο την υποχρεωτική στράτευση. Δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος τάσσεται με το ένα (ισότητα) πρέπει αυτομάτως να ασπάζεται και το άλλο (στράτευση). Όσοι τεθήκαμε ενάντια στην υποχρεωτική φύση της στράτευσης εννοούσαμε (προφανώς) ότι δεν θα έπρεπε να είναι έτσι για κανέναν. Άρα πως περιμένεις να σου πούμε "ναι, πάμε σύσσωμοι άνδρες και γυναίκες στρατό" ενώ διαφωνούμε με την ίδια την στράτευση των ανδρών; Και δηλαδή αυτό και μόνο δεν αποτελεί υπεράσπιση των ανδρών και της προσωπικής τους ελευθερίας;
Την απάντηση που ψάχνεις θα την βρεις από άτομο που και την ισότητα των φύλων επιδιώκει αλλά και την υποχρεωτική στράτευση. Αν υπάρχει τέτοιο μέλος λοιπόν, ας σου απαντήσει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς τι πάει να πει "άρνηση στράτευσης"; Υπάρχει κάποια "ερώτηση στράτευσης"; Ή απλά αναφέρεσαι στο γεγονός ότι κάποιοι εδώ εκφράζουμε την άποψη μας ενάντια στην παράνοια του στρατού και αυτό θα έπρεπε να τιμωρείται με στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων;

Άρνηση στράτευσης σημαίνει αρνούμαι να υπηρετήσω. Δηλώνω αντιρρησίας συνείδησης ή οτιδήποτε άλλο εφάμιλλο που σε απαλλάσσει από την στράτευση και την κατάσταση της εφεδρείας (επιστρατεύσιμος) που εμπράκτως σημαίνει πως αυτά τα άτομα εν καιρό πολέμου θα αρνηθούν να πολεμήσουν αλλά θα αφήσουν τους άλλους να βγάλουν το φίδι από τη τρύπα.

Αυτά τα άτομα δεν πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα διότι δεν έχουν chip on their shoulder όπως οι υπόλοιποι και μπορούν να προωθούν και να ψηφίζουν οποιαδήποτε αντιεθνική μαλακία γουστάρουν χωρίς ποτέ να νιώσουν στο πετσί τους τα αποτελέσματα ενός πολέμου. Άτομα που αρνούνταν να πολεμήσουν ποτέ δεν είχαν λόγο ιστορικά στις πολιτείες και υπήρχε καλός λόγος γι αυτό.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Παιδιά αυτά που λέει ο hack3r είναι πιο πειστικά γενικά . Το επιχείρημα ότι οι πάντες το έχουν καταργήσει δεν στέκει γιατί δεν είναι οι πάντες . Το επιχείρημα ότι μαθαίνουν μόνο να καθαρίζουν τουαλέτες δεν στέκει , γιατί θα μπορούσαμε να μιλάμε για βελτίωση και όχι κατάργηση . Το επιχείρημα της ιδεολογίας πάλι δεν στέκει για μένα γιατί όταν θα έρθουν να μας σκοτώνουν , είναι θέμα επιβίωσης , ιδεολογικά και για εμένα όλοι '' αδέρφια'' μου είναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Άρνηση στράτευσης σημαίνει αρνούμαι να υπηρετήσω. Δηλώνω αντιρρησίας συνείδησης ή οτιδήποτε άλλο εφάμιλλο που σε απαλλάσσει από την στράτευση και την κατάσταση της εφεδρείας (επιστρατεύσιμος) που εμπράκτως σημαίνει πως αυτά τα άτομα εν καιρό πολέμου θα αρνηθούν να πολεμήσουν αλλά θα αφήσουν τους άλλους να βγάλουν το φίδι από τη τρύπα.

Αυτά τα άτομα δεν πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα διότι δεν έχουν chip on their shoulder όπως οι υπόλοιποι και μπορούν να προωθούν και να ψηφίζουν οποιαδήποτε αντιεθνική μαλακία γουστάρουν χωρίς ποτέ να νιώσουν στο πετσί τους τα αποτελέσματα ενός πολέμου. Άτομα που αρνούνταν να πολεμήσουν ποτέ δεν είχαν λόγο ιστορικά στις πολιτείες και υπήρχε καλός λόγος γι αυτό.

Ναι ενω αυτοι που θα πάνε θα πολεμησουν αμα χρειαστει :P

Ένας κεφτες στο κέντρο έλεγε "εγω αμα γινει πολεμος θα παρω το οπλο και Ελληνας ειναι Βουλγαρος θα ειναι... οτι να ειναι θα βαράω" και χαζογελαγε σαν ηλιθιος. Μετά εφυγε σφαιρα για τα μαγειρια να φάει την καρμπονάρα του γιατι ηταν και ''αδυνατουλης'' και έπρεπε να μεγαλώσει.

Για να καταλαβεις τι σκάει μυτη την 1η μερα της θητειας, οτι σαβουρα υπάρχει στο στρατο μπαινει και πουλάει τρέλα.

Ο άλλος επαιζε ο υμνος με τη σημαια και γελαγε... τον πηρανε χαμπάρι και μας ειχαν κατεβάσει ολους κάτω και επι μιση ωρα μας καψονάραν και μας φωναζαν... για εναν ΓΙΩΤΑ.

Αυτα ειδα και σιχάθηκα... πηγα και δηλωσα εφεδρος αξιωματικος. Τουλάχιστον να ειχε λιγοτερους γιωτάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ενω αυτοι που θα πάνε θα πολεμησουν αμα χρειαστει :P

Ένας κεφτες στο κέντρο έλεγε "εγω αμα γινει πολεμος θα παρω το οπλο και Ελληνας ειναι Βουλγαρος θα ειναι... οτι να ειναι θα βαράω" και χαζογελαγε σαν ηλιθιος. Μετά εφυγε σφαιρα για τα μαγειρια να φάει την καρμπονάρα του γιατι ηταν και ''αδυνατουλης'' και έπρεπε να μεγαλώσει.

Για να καταλαβεις τι σκάει μυτη την 1η μερα της θητειας, οτι σαβουρα υπάρχει στο στρατο μπαινει και πουλάει τρέλα.

Εντάξει μαλάκες υπάρχουν από κάθε πλευρά. Τουλάχιστον αυτός ο μαλάκας όμως είναι εκεί. Για τον αντιρρησία θα πας εσύ να πολεμήσεις κι αυτόν θα κάθετε σπίτι και θα κάνει ιδεολογηκές θεωρήσεις. Ή πως το χε πει το ΚΚΕ? Εμείς σε περίπτωση πολέμου θα οργανώσουμε αντάρτικο κατά της εγχώριας αστικής τάξης. Για να καταλάβεις...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top