Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.
Καλά για να είμαστε εντελώς δίκαιοι οι Τούρκοι δεν έχουν 100% άδικο στο θέμα της οριοθέτησης των θαλάσσιων ζωνών έτσι...απλώς τσακωνόμαστε τώρα για το ποιος θα έχει δικαίωμα να βρει πετρέλαια.

Τώρα η προσωπική κρίση δεν λαμβάνεται υπόψιν για την εθνική άμυνα μιας χώρας όντως, αλλά εξακολουθεί να είναι μια προσωπική άποψη. Υπό αυτό το πρίσμα που το θέτεις πρέπει να κόψουμε όλο το budget απο τα υπόλοιπα και να το κατευθύνουμε στον στρατό γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να μας κάνουν ντου.

Τα διεθνή σύνορα έχουν καθοριστεί από συνθήκες εδώ και χρόνια όσο αφορά την Ελλάδα, επομένως κανένα δίκιο δεν έχει η Τουρκία πάνω στο θέμα. Η Τουρκία βγαζει χαρτες που δείχνουν τις Κυκλάδες κόκκινες. Μην καταλήξουμε να λέμε τις μπαρούφες του ΚΚΕ, δηλαδή ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του καθώς εκεί πάμε σε άλλη συζήτηση η οποία είναι και ανούσια.

Όσο αφορά το budget δεν νομίζω να μίλησε κανείς εδώ μέσα να κόψεις όλα τα υπόλοιπα ώστε να έχεις μόνο στρατό, δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα ξανά, παλια δεν έβγαζες τοσο απλοϊκά συμπεράσματα. Απλά πρέπει να κρατήσουμε τον στρατό μας σε αυτό το επίπεδο ώστε νε είμαστε ασφαλής. Η Ελλάδα αυτήν την στιγμή εχει ένα πολύ δυνατό στόλο και αεροπορία, ειδικά στην αεροπορία οι Έλληνες πιλότοι είναι μέσα στους καλύτερους του ΝΑΤΟ εδώ και πολλά χρόνια. Γιατι αν δεν υπάρχει ισχυρός στρατός που υπερασπίζεται την χώρα τότε ούτε εγώ ούτε εσύ θα είμαστε άνετοι στον καναπέ του σπιτιού μας γράφοντας εδώ μέσα φιλοσοφίες όπως κάνουμε τώρα. Άρα τα πράγματα είναι απλά παρόλο που τα κάνατε περίπλοκα ξανά. Υποχρεωτική στράτευση η οποία θα έχει λιγότερη διάρκεια, θα στοχεύει αποκλειστικά στην σωστή εκπαίδευση των φαντάρων, παροχή ενσημων καθώς προσφορά στο κράτος είναι και ο στρατός ενώ θα ήταν καλό να μπορεί να εχει ο φαντάρος μια δυνατότητα επιλογής για το μέρος που θέλει να υπηρετήσει.


Νομίζω όλα τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου καθώς η άμυνα και η ασφάλεια της χώρας είναι καίριο ζήτημα για όλους τους πολίτες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
ο λεγόμενος σκατα-ΤΖΗΣ

e-steki ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΓΙΝΑΜΕ


Παράδειγμα: Να μου θυμίσεις να πάρω τηλέφωνο τον σκατατζή, γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση στο εξοχικό. Βρωμάει όλη η γειτονιά!

ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΜΕΣΙΕ (που λέει και η Αννίτα) ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΟΥΡΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΜΟΥΡΑΤΟΜΕΤΡΟ...Μαθηματικο Πάτρας έβγαλες...ΕΝΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ-τζης ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ

Ναι αλλά στη συνείδηση του ΕΜΘ ΛΧΙΑ με χρέη αναπλήρωσης Ουλαμαγού για τα Εστιατόρια (κάτι σαν αναπληρωτής καθηγητής στον ουλαμό), ήμουν μια θεωρητική πατάτα, όπως έλεγε αυτός ο απόφοιτος λυκείου. Γιατί εκεί που με χρειάστηκε η μητέρα πατρίδα, η οικονομία της χώρας, να τους διορθώσω τα αρχεία οικονομικών ισολογισμών, να τους κάνω data cleansing σε financial statement, balance sheet, αυτά δυστυχώς δεν τα είχαμε κάνει στις σπουδές. Σαν Μαθηματικός έπρεπε να ξέρω και αυτά. Γιατί όπως λένε, εκεί στην επαρχία, αφού είσαι Μαθηματικός, ξέρεις να κάνει πράξεις. Να οι πράξεις λοιπόν. Τι να του έλεγα μετά; Ότι οι μόνες πράξεις που είχα κάνει ως φοιτητής ήταν να μετασχηματίσω μια αναδρομική σχέση (1) να την αντικαταστήσω στην σχέση (2) και με πράξεις (αφήνονται στον αναγνώστη) να αποδείξω την μαθηματική έκφραση του αλγορίθμου Runge-Kutta 4ης τάξης; :queen:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,298 μηνύματα.
Τα διεθνή σύνορα έχουν καθοριστεί από συνθήκες εδώ και χρόνια όσο αφορά την Ελλάδα, επομένως κανένα δίκιο δεν έχει η Τουρκία πάνω στο θέμα. Η Τουρκία βγαζει χαρτες που δείχνουν τις Κυκλάδες κόκκινες. Μην καταλήξουμε να λέμε τις μπαρούφες του ΚΚΕ, δηλαδή ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του καθώς εκεί πάμε σε άλλη συζήτηση η οποία είναι και ανούσια.
Καμία μπούρδα κανενός ΚΚΕ. Οι περιοχές αυτές δεν έχουν αναγνωριστεί απο άλλα κράτη. Εμείς ισχυριζόμαστε οτι είναι δικές μας περιοχές και οι Τούρκοι οτι είναι δικές τους. Εαν το πρόβλημα ήταν απλό και είχε λυθεί δεν θα το συζητούσαμε αυτή την στιγμή. Δεν έχει λυθεί άρα κάθε άλλο παρά ξεκάθαρα δικά μας εδάφη δεν είναι. Λογικά να το πάρεις, πέρα απο κάθε σύμβαση και συνθήκη, εαν ισχύουν οι κανόνες με τους οποίους οριοθετούμε τις θαλάσσιες ζώνες εμείς, τότε λόγω της ιδιομορφίας της περιοχής με τα τόσα νησάκια εκεί κοντά, προκύπτει οτι Τουρκικά εδάφη είναι μέσα στην Ελληνική επικράτεια. Το οποίο δεν βγάζει κανένα νόημα, άρα οι Τούρκοι ξαναλέω δεν έχουν εντελώς άδικο που διαφωνούν. Αλλά πετρέλαια...
Όσο αφορά το budget δεν νομίζω να μίλησε κανείς εδώ μέσα να κόψεις όλα τα υπόλοιπα ώστε να έχεις μόνο στρατό, δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα ξανά, παλια δεν έβγαζες τοσο απλοϊκά συμπεράσματα.
Εε μπορεί παλιά να μην διάβαζα αυτά που διαβάζω τώρα.
Απλά πρέπει να κρατήσουμε τον στρατό μας σε αυτό το επίπεδο ώστε νε είμαστε ασφαλής.
Εαν εσύ νιώθεις ασφαλής με το επίπεδο του στρατού αυτή την στιγμή εγώ πάω πάσο.
Η Ελλάδα αυτήν την στιγμή εχει ένα πολύ δυνατό στόλο και αεροπορία, ειδικά στην αεροπορία οι Έλληνες πιλότοι είναι μέσα στους καλύτερους του ΝΑΤΟ εδώ και πολλά χρόνια.
Άρα γιατί χρειαζόμαστε υποχρεωτική στράτευση ;
Γιατι αν δεν υπάρχει ισχυρός στρατός που υπερασπίζεται την χώρα τότε ούτε εγώ ούτε εσύ θα είμαστε άνετοι στον καναπέ του σπιτιού μας γράφοντας εδώ μέσα φιλοσοφίες όπως κάνουμε τώρα.
Δεν διαφωνώ.
Άρα τα πράγματα είναι απλά παρόλο που τα κάνατε περίπλοκα ξανά.
Για αυτό και εγώ απαντώ απλά.
Υποχρεωτική στράτευση η οποία θα έχει λιγότερη διάρκεια, θα στοχεύει αποκλειστικά στην σωστή εκπαίδευση των φαντάρων, παροχή ενσημων καθώς προσφορά στο κράτος είναι και ο στρατός ενώ θα ήταν καλό να μπορεί να εχει ο φαντάρος μια δυνατότητα επιλογής για το μέρος που θέλει να υπηρετήσει.
Πως κρίνεις οτι η στράτευση πρέπει να έχει λιγότερη διάρκεια ; Mε κριτήριο ποιες ακριβώς γνώσεις ;
Και εαν αύριο έρθει ένας μουστακαλής και σου πει οτι πρέπει να είσαι 3 χρόνια στον στρατό τι θα γίνει εκεί;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Παράδειγμα: Να μου θυμίσεις να πάρω τηλέφωνο τον σκατατζή, γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση στο εξοχικό. Βρωμάει όλη η γειτονιά!

Εμείς στο κέντρο είχαμε κανονικά υπηρεσία "τουαλετοφύλακας". Καθόμασταν βάρδιες τις νύχτες στις τουαλέτες και κάθε φορά που φαντάρος έμπαινε μέσα και χρησιμοποιούσε κάποια, έπρεπε να ελέγξουμε αν την άφηνε σε καλή κατάσταση. Αν όχι έπρεπε να τον υποχρεώσουμε να την καθαρίσει. Και επειδή μερικοί ήταν σκληροί καργιόληδες και αρνούνταν να το κάνουν, ειδικά σε όσους ήταν κάπως πιο μαλακοί, κατέληγαν οι κακόμοιροι οι τουαλετοφύλακες να την καθαρίζουν οι ίδιοι, μουαχαχα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Εμείς στο κέντρο είχαμε κανονικά υπηρεσία "τουαλετοφύλακας". Καθόμασταν βάρδιες τις νύχτες στις τουαλέτες και κάθε φορά που φαντάρος έμπαινε μέσα και χρησιμοποιούσε κάποια, έπρεπε να ελέγξουμε αν την άφηνε σε καλή κατάσταση. Αν όχι έπρεπε να τον υποχρεώσουμε να την καθαρίσει. Και επειδή μερικοί ήταν σκληροί καργιόληδες και αρνούνταν να το κάνουν, ειδικά σε όσους ήταν κάπως πιο μαλακοί, κατέληγαν οι κακόμοιροι οι τουαλετοφύλακες να την καθαρίζουν οι ίδιοι, μουαχαχα.

Φοβάσαι τον Καιρίδη; Από την εποχή του Άδωνι υπάρχει μια φήμη ότι η κυβέρνηση παρακολουθεί το διαδίκτυο για να μην γράφονται σχόλια εναντίον του Ιάπωνα Πρωθυπουργού Μitsutaki. Ο Πλεύρης πάντως υπηρέτησε στους καταδρομείς. Έτσι λέει. :)

Εμείς είχαμε μια ειδικότητα "διαχειριστή γενικών καθηκόντων" για να σκοτώνεται κάπως ο χρόνος ώστε να μην περιφέρονται τα φαντάρια εδώ και εκεί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.
Καμία μπούρδα κανενός ΚΚΕ. Οι περιοχές αυτές δεν έχουν αναγνωριστεί απο άλλα κράτη. Εμείς ισχυριζόμαστε οτι είναι δικές μας περιοχές και οι Τούρκοι οτι είναι δικές τους. Εαν το πρόβλημα ήταν απλό και είχε λυθεί δεν θα το συζητούσαμε αυτή την στιγμή. Δεν έχει λυθεί άρα κάθε άλλο παρά ξεκάθαρα δικά μας εδάφη δεν είναι. Λογικά να το πάρεις, πέρα απο κάθε σύμβαση και συνθήκη, εαν ισχύουν οι κανόνες με τους οποίους οριοθετούμε τις θαλάσσιες ζώνες εμείς, τότε λόγω της ιδιομορφίας της περιοχής με τα τόσα νησάκια εκεί κοντά, προκύπτει οτι Τουρκικά εδάφη είναι μέσα στην Ελληνική επικράτεια. Το οποίο δεν βγάζει κανένα νόημα, άρα οι Τούρκοι ξαναλέω δεν έχουν εντελώς άδικο που διαφωνούν. Αλλά πετρέλαια...

Εε μπορεί παλιά να μην διάβαζα αυτά που διαβάζω τώρα.

Εαν εσύ νιώθεις ασφαλής με το επίπεδο του στρατού αυτή την στιγμή εγώ πάω πάσο.

Άρα γιατί χρειαζόμαστε υποχρεωτική στράτευση ;

Δεν διαφωνώ.

Για αυτό και εγώ απαντώ απλά.

Πως κρίνεις οτι η στράτευση πρέπει να έχει λιγότερη διάρκεια ; Mε κριτήριο ποιες ακριβώς γνώσεις ;
Και εαν αύριο έρθει ένας μουστακαλής και σου πει οτι πρέπει να είσαι 3 χρόνια στον στρατό τι θα γίνει εκεί;

Όσο αφορά την Τουρκία ξαναλέω ότι συχνά πυκνά βγάζει χάρτες που δείχνει ότι τα νησιά του Βορείου Αιγαίου, τα Δωδεκανησα αλλά ακόμα και οι Κυκλαδες της ανήκουν. Καθόλου φυσιολογικές δεν είναι οι βλέψεις που έχει και ίσα ίσα δείχνει ένα εχθρικό κράτος προς την Ελλάδα.


Εντάξει αν εσύ δεν νιώθεις ασφαλής με το επίπεδο το στρατού μας δικαίωμα σου όμως δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Η Ελλάδα για το μέγεθος της κάνει τα πάντα ώστε να έχει ισχυρό στρατό και το έχει καταφέρει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Το να είμαστε denial και να λέμε ότι ο στρατός μας είναι χάλια και δεν μας προστατεύει νομίζω ότι δεν βασίζεται κάπου. Αν ήταν τόσο χάλια ο στρατός απλά η Τουρκία θα είχε εισβάλει εδώ και χρόνια πράγμα που δεν κάνει. Και δεν έχει να κάνει με το ΝΑΤΟ αυτό καθώς το 1996 μια χαρά ανέβηκε στα Ιμια και μια χαρά μας απειλεί εδώ και μια δεκαετία.

Τρία χρόνια στρατό δεν πρόκειται να γίνει, ίσα ίσα ο χρόνος στράτευσης μειώνεται εδώ και 3 δεκατίες. Αυτό που είπα εγώ είναι ότι καλύτερα να πηγαίνουμε 6-7 μήνες και να έχουμε μια σοβαρή εκπαίδευση η οποία θα εμάς είναι απαραίτητη σε περίπτωση ανάγκης παρά να πηγαίνουμε 12 μήνες όπως τώρα τρώγοντας τυρόπιτες, κανόνας καμία σκοπιά και χάνοντας χρόνο σε ανούσια πράγματα. Απλή λογική είναι δεν είναι πυρηνική φυσική.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Όσο αφορά την Τουρκία ξαναλέω ότι συχνά πυκνά βγάζει χάρτες που δείχνει ότι τα νησιά του Βορείου Αιγαίου, τα Δωδεκανησα αλλά ακόμα και οι Κυκλαδες της ανήκουν. Καθόλου φυσιολογικές δεν είναι οι βλέψεις που έχει και ίσα ίσα δείχνει ένα εχθρικό κράτος προς την Ελλάδα.

Έχεις σκεφτεί η Τουρκία να πουλάει σανό και στους πολίτες της; :) Η Τουρκία σε μεγάλο βαθμό έχει πολίτες χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, και η νοοτροπία σε μεγάλο κομμάτι της χώρας βασίζεται στην κεφαλή της οικογένειας να είναι ο παππούς και η μαντηλοφορούσα γιαγιά που την ασπάζονται όλοι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,298 μηνύματα.
Όσο αφορά την Τουρκία ξαναλέω ότι συχνά πυκνά βγάζει χάρτες που δείχνει ότι τα νησιά του Βορείου Αιγαίου, τα Δωδεκανησα αλλά ακόμα και οι Κυκλαδες της ανήκουν. Καθόλου φυσιολογικές δεν είναι οι βλέψεις που έχει και ίσα ίσα δείχνει ένα εχθρικό κράτος προς την Ελλάδα.
Ναι αλλά το θέμα είναι οτι δεν μιλάω για κάποιον χάρτη της Τουρκίας, εκτός εαν στους χάρτες που όλοι μπορούμε να βρούμε μας απεικονίζουν εδάφη που δεν υπάρχουν.
Εντάξει αν εσύ δεν νιώθεις ασφαλής με το επίπεδο το στρατού μας δικαίωμα σου όμως δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Η Ελλάδα για το μέγεθος της κάνει τα πάντα ώστε να έχει ισχυρό στρατό και το έχει καταφέρει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Το να είμαστε denial και να λέμε ότι ο στρατός μας είναι χάλια και δεν μας προστατεύει νομίζω ότι δεν βασίζεται κάπου. Αν ήταν τόσο χάλια ο στρατός απλά η Τουρκία θα είχε εισβάλει εδώ και χρόνια πράγμα που δεν κάνει. Και δεν έχει να κάνει με το ΝΑΤΟ αυτό καθώς το 1996 μια χαρά ανέβηκε στα Ιμια και μια χαρά μας απειλεί εδώ και μια δεκαετία.
Δεν λέω οτι ο στρατός μας είναι χάλια. Λεω οτι το κομμάτι του στρατού που αφορά την στρατολόγηση πολιτών είναι χάλια και δεν καταλαβαίνω πως κάτι που αποδεδειγμένα δεν λειτουργεί θεωρείται οτι είναι απαραίτητο και κρίσιμο για την εθνική ασφάλεια της χώρας. Δηλαδή η εθνική ασφάλεια κρίνεται απο τον Γιωργάκη που θα καθαρίσει τις τουαλέτες, τον Γιάννη που θα ποτίζει το τσιμέντο που είπε ο @Lasher ή το πλαστικό γκαζόν θα προσθέσω εγώ(ναι real event) που θα έχουν βάλει να κουρεύει για ξεκάρφωμα ο Κώστας ;

Εαν ναι, τότε σοβαρά και δικαιολογημένα νομίζω ανησυχώ.
Εαν όχι, τότε προβληματίζομαι για ποιον λόγο πραγματικά έχουμε υποχρεωτική στράτευση.
Και εαν υπάρχει σοβαρός λόγος υποχρεωτικής στράτευσης, τότε αναρωτιέμαι γιατί δεν αντιμετωπίζεται με την δέουσα προσοχή απο την κυβέρνηση.

Τρία χρόνια στρατό δεν πρόκειται να γίνει, ίσα ίσα ο χρόνος στράτευσης μειώνεται εδώ και 3 δεκατίες. Αυτό που είπα εγώ είναι ότι καλύτερα να πηγαίνουμε 6-7 μήνες και να έχουμε μια σοβαρή εκπαίδευση η οποία θα εμάς είναι απαραίτητη σε περίπτωση ανάγκης παρά να πηγαίνουμε 12 μήνες όπως τώρα τρώγοντας τυρόπιτες, κανόνας καμία σκοπιά και χάνοντας χρόνο σε ανούσια πράγματα. Απλή λογική είναι δεν είναι πυρηνική φυσική.
Ποτέ μην λες ποτέ...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τρία χρόνια στρατό δεν πρόκειται να γίνει, ίσα ίσα ο χρόνος στράτευσης μειώνεται εδώ και 3 δεκατίες. Αυτό που είπα εγώ είναι ότι καλύτερα να πηγαίνουμε 6-7 μήνες και να έχουμε μια σοβαρή εκπαίδευση η οποία θα εμάς είναι απαραίτητη σε περίπτωση ανάγκης παρά να πηγαίνουμε 12 μήνες όπως τώρα τρώγοντας τυρόπιτες, κανόνας καμία σκοπιά και χάνοντας χρόνο σε ανούσια πράγματα. Απλή λογική είναι δεν είναι πυρηνική φυσική.
Μια χαρά θα γίνει αν θέλουν, ήδη από 9μηνο το έχουν πάει 1 χρόνο! Και σκέφτονται και για 1,5 χρόνο. Όπως πάμε θα γίνει όπως όταν υπηρέτησε ο μπαμπάς μου, που έκατσε μέσα 2,5 χρόνια στην αεροπορία.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,882 μηνύματα.
Η στρατιωτική θητεία θα συνεχίσει να αυξάνεται όσο α) υπάρχει τέτοιο τεράστιο δημογραφικό πρόβλημα με γήρανση του πληθυσμού και β) όσο υπάρχουν διαρροές της νεολαίας μας στο εξωτερικό ή τρελλόχαρτα.

Το πρόβλημα είναι πως για ακόμα μια φορά σε αυτή τη χώρα βάζουμε πρώτα την ποσότητα και μετά την ποιότητα. Και δέκα χρόνια θητεία να έχουμε τι να την κάνουμε αν δεν δίνει ουσιαστική στρατιωτική εκπαίδευση;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Ε ρε τρελόχαρτα που έχουν να πέσουν

Εδώ ορισμένοι έψαχναν να βρουν αν υπήρχε χαρτί επειδή είχαν πόδι δεινόσαυρου: νούμερο 47 με παραμορφωμένο πέλμα. Ότι παπούτσι φορούσαν ή αρβύλα μετά από ένα μήνα έδειχνε τελείως χάλια, στραβοφορεμένη.

Tα κλασικά Γιωτόμπαλα @Chem2000 :P

 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εδώ ορισμένοι έψαχναν να βρουν αν υπήρχε χαρτί επειδή είχαν πόδι δεινόσαυρου: νούμερο 47 με παραμορφωμένο πέλμα. Ότι παπούτσι φορούσαν ή αρβύλα μετά από ένα μήνα έδειχνε τελείως χάλια, στραβοφορεμένη.

Tα κλασικά Γιωτόμπαλα @Chem2000 :P

Το ότι το όνομα μου θα χρησιμοποιούνταν για αυτό το σκοπό, είναι τιμή μου :laugh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Το ότι το όνομα μου θα χρησιμοποιούνταν για αυτό το σκοπό, είναι τιμή μου :laugh:

Υπάρχουν και παράγωγα:

Γιωτομπαλίαση (μετά από πολύωρη έκθεση σε πεζοπορεία με όπλο-κράνος-εξάρτηση να κοπανάνε τα κατσαρολικά και να πέφτουν τα όπλα στο δρόμο), Γιωτομπαλίτιδα (η γκαντεμιά σε τρόπο συμπεριφοράς φαντάρου), Γιωτομπαλέξ ή Γιωτέξ (το αθλητικό σπορτέξ με σόλα πλαστική ειδικά για μαλθακούς φαντάρους που ήρθαν με πυραυλοκίνητο βύσμα), Γιωτομπαλοπρήχτης, Γιωτομπαλοπνίχτης, Επιδόρπιο Ψωμί με Γιωτόσκονη, ΕΠΟΠ Γιωτάρχης
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Υπάρχουν και παράγωγα:

Γιωτομπαλίαση (μετά από πολύωρη έκθεση σε πεζοπορεία με όπλο-κράνος-εξάρτηση να κοπανάνε τα κατσαρολικά και να πέφτουν τα όπλα στο δρόμο), Γιωτομπαλίτιδα (η γκαντεμιά σε τρόπο συμπεριφοράς φαντάρου), Γιωτομπαλέξ ή Γιωτέξ (το αθλητικό σπορτέξ με σόλα πλαστική ειδικά για μαλθακούς φαντάρους που ήρθαν με πυραυλοκίνητο βύσμα), Γιωτομπαλοπρήχτης, Γιωτομπαλοπνίχτης, Επιδόρπιο Ψωμί με Γιωτόσκονη, ΕΠΟΠ Γιωτάρχης
Η γιωτόσκονη τι είναι; :laugh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Υπάρχει και το γιωτομπούκαλο. Το γιωτομπούκαλο είναι το πατομπούκαλο, το γυαλί μυωπίας που φοράει ο γιωτάς καθώς οι φακοί επαφής δεν βολεύουν με τα έρπειν, πορείες, ιδρώτες κτλ. Η γιωτόσκονη είναι συνήθως το τριμμένο τυρί ή η ζάχαρη άχνη που συνήθως έχει και κάτι αδιευκρίνιστα στοιχεία καθαριότητας, στο επιδόρπιο του στρατού. Στο κλίμα της συλλογικής γιωτίτιδας, όλα είναι στο περίπου γιατί το νοικοκυριό είναι από άντρες για άντρες. Ο γιωτάς και η λογική του γιωτά είναι να προκαλεί χάος στο ήδη χάος, λόγω της αργοστροφίας του. Οι βασικοί κανόνες υγιεινής είναι άγνωστοι. Για παράδειγμα, μπορεί Γιώτα μου, ο γιωτάς να φοράει τις παντόφλες του γιωτά, αυτές τις κλασικές του στρατού που τις φοράνε και στην οικοδομή μετά την αποφοίτηση από τη θητεία, και το νύχι του ποδιού να έχει γίνει σαν της κουκουβάγιας και να σου πουλάει παραμύθι ότι κάνει μπάνιο 3-4 φορές την ημέρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top