Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Γιατί εγώ τι το διαφορετικό είπα; :laugh:
Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Θεωρείται ότι έκανε θητεία ή όχι; Δηλαδή η εναλλακτική τι ακριβώς περιέχει;
Βασικά το κοίταξα λίγο και απλά απασχολούνται σε κάποιον δημόσιο φορέα. Άρα θεωρείται ότι έκανε θητεία, απλά όχι με τον συμβατικό όρο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.
ναι φυσικα και εκανε θητεια με την ευρυτερη εννοια
ομως γλιτωσε την κανονικη θητεια
το σκοπο του τον πετυχε δλδ
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,747 μηνύματα.
Ναι και τι αλλάζει λοιπόν από αυτό που είπα;

Με κάτι τέτοια εύχομαι να μας έρθουν οι Τούρκοι και όταν ως κατακτητές θα κάνουν, ο,τι κάνουν τέλος πάντων στη γυναίκα και στα παιδιά τους αυτοί να δω αν θα τους πετάνε λουλούδια στο πλαίσιο της διεθνιστικής αλληλεγγύης! Φαίνεται αστείο αλλά μόνο αστείο δεν είναι.


Αυτό και μόνο δείχνει την αλλαγή των εποχών, σε άλλες εποχές μια τέτοια είδηση θα είχε παντού αρνητικό σχολιασμό, από τον ίδιο τον τίτλο του άρθρου μέχρι και τις αντιδράσεις των ανθρώπων. Στη σημερινή αυτός θα γίνει και είδωλο. Και το πιο αστείο, αυτός στάνταρ θα ήταν και στις πορείες υπέρ των δημοσίων πανεπιστημίων. Είπαμε, θέλουμε δικαιώματα αλλά όχι υποχρεώσεις. Το μόττο της σημερινής σάπιας εποχής.
Δεν νομίζω ότι γίνεται για λόγους διεθνισμού δηλαδή ιδεολογίας αλλά επειδή θέλουν να αποφύγουν δώδεκα μήνες θητεία. Ο μέσος έλληνας δεν είναι ιδιαίτερα πολιτικοποιημένος.

Είδωλο δεν ξέρω αν θα γίνει, γενικά στην ελληνική κοινωνία ο θεσμός του στρατού έχει μεγάλη αποδοχή. Άσχετα αν για την απαλλαγή υπάρχουν ουρές.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Στρατός επαγγελματικός.
2) Για τους υπόλοιπους (άντρες και γυναίκες) τρίμηνη θητεία με αποκλειστικά στρατιωτική εκπαίδευση.
3) Όποιος επιθυμεί, εθελοντικά να κάνει διετή θητεία αμειβόμενη.
4) Οι στρατευμένοι σε καμιά περίπτωση δε θα είναι υπηρέτες αξιωματικών.
5) Άοπλή εξάμηνη θητεία για αρνητές συνείδησης.
6) Δια ροπάλου απαγόρευση κάθε είδους καψονιών.


army GIF
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
1) Στρατός επαγγελματικός.
2) Για τους υπόλοιπους (άντρες και γυναίκες) τρίμηνη θητεία με αποκλειστικά στρατιωτική εκπαίδευση.
3) Όποιος επιθυμεί, εθελοντικά να κάνει διετή θητεία αμειβόμενη.
4) Οι στρατευμένοι σε καμιά περίπτωση δε θα είναι υπηρέτες αξιωματικών.
5) Άοπλή εξάμηνη θητεία για αρνητές συνείδησης.
6) Δια ροπάλου απαγόρευση κάθε είδους καψονιών.


army GIF
Προτείνω να γίνεις ΥΕΘΑ και να δρομολογηθούν αυτά που προτείνεις άμεσα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ χωρίς να το χω πολυσκεφτει θα ελεγα κάλυτερανα πηγαιναν όσοι ήθελαν αλλά. Έπειτα σκεφτομαι ποσο λίγοι θα ήταν αυτοί. Δεν ξέρω..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
1) Στρατός επαγγελματικός.
2) Για τους υπόλοιπους (άντρες και γυναίκες) τρίμηνη θητεία με αποκλειστικά στρατιωτική εκπαίδευση.
3) Όποιος επιθυμεί, εθελοντικά να κάνει διετή θητεία αμειβόμενη.
4) Οι στρατευμένοι σε καμιά περίπτωση δε θα είναι υπηρέτες αξιωματικών.
5) Άοπλή εξάμηνη θητεία για αρνητές συνείδησης.
6) Δια ροπάλου απαγόρευση κάθε είδους καψονιών.


army GIF
  1. Υπάρχει ήδη, λέγεται ΕΠΟΠ.
  2. Η βασική εκπαίδευση τόσο κρατά. Τους άλλους έξι μήνες κάνεις υπηρεσίες.
  3. Υπάρχει ήδη, λέγεται ΟΒΑ.
  4. Κατά κανόνα αυτό γίνεται.
  5. Ήδη γίνεται.
  6. Ήδη γίνεται.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δηλαδή η εναλλακτική τι ακριβώς περιέχει;
Βασικά το κοίταξα λίγο και απλά απασχολούνται σε κάποιον δημόσιο φορέα. Άρα θεωρείται ότι έκανε θητεία, απλά όχι με τον συμβατικό όρο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.
Είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο (3 μήνες επιπλέον αν δεν κάνω λάθος) να κάνεις «εναλλακτική» θητεία σε σχέση με το να κάνεις «κανονική» σε κάποιο στρατόπεδο...και προφανώς πολλοί λίγοι αντιρρησίες έχουν τ' @@ κι επιλέγουν αυτό το δρόμο, οι περισσότεροι το παίζουν τρελοί και παίρνουν απαλλαγή μέσω μαϊμού Ι5 (ψυχολογικό)...
Οι γυναίκες θα έπρεπε από τη δεκαετία του 1980 (που απέκτησαν ίσα δικαιώματα με τους άντρες) να πηγαίνουν για θητεία όπως ακριβώς κι εμείς, αλλά σιγά να μην...ακόμη κι αν κάποια στιγμή γίνει απλά θα τις στέλνουν για ένα διάστημα στις μονάδες να 'χουν να καβλαντίζουν οι καραβανάδες!:rolleyes:
Είναι δυσβάσταχτο το πολιτικό κόστος (ειδικά στην εποχή μας με τα γνωστά «κινήματα» να κόβουν και να ράβουν)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Στρατός επαγγελματικός.
2) Για τους υπόλοιπους (άντρες και γυναίκες) τρίμηνη θητεία με αποκλειστικά στρατιωτική εκπαίδευση.
3) Όποιος επιθυμεί, εθελοντικά να κάνει διετή θητεία αμειβόμενη.
4) Οι στρατευμένοι σε καμιά περίπτωση δε θα είναι υπηρέτες αξιωματικών.
5) Άοπλή εξάμηνη θητεία για αρνητές συνείδησης.
6) Δια ροπάλου απαγόρευση κάθε είδους καψονιών.
  1. Υπάρχει ήδη, λέγεται ΕΠΟΠ.
  2. Η βασική εκπαίδευση τόσο κρατά. Τους άλλους έξι μήνες κάνεις υπηρεσίες.
  3. Υπάρχει ήδη, λέγεται ΟΒΑ.
  4. Κατά κανόνα αυτό γίνεται.
  5. Ήδη γίνεται.
  6. Ήδη γίνεται.
1) Σε πολύ μικρή κλίμακα που δεν αρκεί.
2) Οι υπηρεσίες - αγγαρείες κομμένες.
3) Σε ελάχιστη κλίμακα.
4) Πέρνα μια βόλτα από τα θέρετρα αξιωματικών.
5) Όχι όμως εξάμηνη.
6) Για ποια χώρα μιλάς;


Us Army Work GIF by GoArmy
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
4) Πέρνα μια βόλτα από τα θέρετρα αξιωματικών.
6) Για ποια χώρα μιλάς;
4)Ακόμη θυμάμαι την ανακούφιση που ένιωσα όταν το καλοκαίρι του 2016 που υπηρετούσα στο Πολύκαστρο έμαθα ότι ακυρώθηκε η απόσπασή μου (ως μάγειρας) σε Κ.Α.Α.Υ. μια μέρα πριν φύγω!:rolleyes:

6)Δεν έχεις δίκιο σ' αυτό, τα καψόνια πλέον αντιμετωπίζονται πολύ αυστηρά από τους διοικητές των μονάδων, ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις πια...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,747 μηνύματα.
6)Δεν έχεις δίκιο σ' αυτό, τα καψόνια πλέον αντιμετωπίζονται πολύ αυστηρά από τους διοικητές των μονάδων, ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις πια...
Καψόνι είναι από μόνη της η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία :confused:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,881 μηνύματα.
Είναι απίστευτο το πως μερικοί θα προτιμούσαν να πλήρωναν δυσβάσταχτους φόρους για να συντηρηθεί ένας επαγγελματικός στρατός στη χώρα (μιας που θα μιλάμε για κάτι πολυδάπανο που το κράτος δεν μπορεί να στηρίξει και λεφτόδεντρα δεν υπάρχουν) από το να υπηρετούν απλά για 9-12 μήνες. Το κεντρικό αίτημα θα έπρεπε να είναι η βελτίωση της θητείας ποιοτικά, όχι η κατάργησις της.

Η εθελοντική θητεία των γυναικών είναι ένα καλό βήμα αν και θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτική στο μέλλον, πάνω σε διαφορετικές βάσεις.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ακόμη θυμάμαι την ανακούφιση που ένιωσα όταν το καλοκαίρι του 2016 που υπηρετούσα στο Πολύκαστρο έμαθα ότι ακυρώθηκε η απόσπασή μου (ως μάγειρας) σε Κ.Α.Α.Υ. μια μέρα πριν φύγω!:rolleyes:
Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολο να είσαι στρατιώτης σε ΚΑΑΥ παρά σε στρατόπεδο.
Όμως αφού εγώ δεν έχω υπηρετήσει σαν στρατιώτης, μπορεί να κάνω και λάθος και να με γελούσαν τα μάτια μου.
Ελπίζω να μην είμαι η μόνη γυναίκα που χάρηκε τόσο πολύ με αυτό το μέτρο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,494 μηνύματα.
Πιο σεξιστικο ποστ πεθαινεις λεμε.
Οχι καμαρι μου.Οι γυναικες στον στρατο δεν ειναι ετσι.Ουτε οι ομοφυλοφιλοι..δεν εχω καταλαβει..αλλα μαλακια εβαλες.

Δηλαδη..ντροπη.Το παιζεις και αριστερος;

Κατα τα αλλα....αν ημουν μεσα στα ορια ηλικιας ναι,.θα πηγαινα εθελοντικα στρατο.Κατι με τραβαει σε αυτο.. :hehe: Το εννοω δεν κανω πλακα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,298 μηνύματα.
Ελπίζω να μην είμαι η μόνη γυναίκα που χάρηκε τόσο πολύ με αυτό το μέτρο.
Η μόνη είσαι, το οποίο μάλλον είναι καλό γιατί σημαίνει οτι ξεχωρίζεις. Αλλά μια υποχρεωτική στράτευση θα είχε πλάκα γιατί μερικές έχουν γίνει και τσαούσες τώρα και εκφέρουν άποψη για το τι πρέπει να κάνει ο άντρας με την θητεία του λες και τους πέφτει κάποιος λόγος ή είναι δική τους υποχρέωση/αρμοδιότητα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,494 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολο να είσαι στρατιώτης σε ΚΑΑΥ παρά σε στρατόπεδο.
Όμως αφού εγώ δεν έχω υπηρετήσει σαν στρατιώτης, μπορεί να κάνω και λάθος και να με γελούσαν τα μάτια μου.

Ελπίζω να μην είμαι η μόνη γυναίκα που χάρηκε τόσο πολύ με αυτό το μέτρο.
Και εγω χαρηκα.Εγινε επιτελους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η μόνη είσαι, το οποίο μάλλον είναι καλό γιατί σημαίνει οτι ξεχωρίζεις. Αλλά μια υποχρεωτική στράτευση θα είχε πλάκα γιατί μερικές έχουν γίνει και τσαούσες τώρα και εκφέρουν άποψη για το τι πρέπει να κάνει ο άντρας με την θητεία του λες και τους πέφτει κάποιος λόγος ή είναι δική τους υποχρέωση/αρμοδιότητα.
Μαντεψε.Δεν ειναι η μονη.Κια σε συνεντευξεις στο δρομο οι περισσοτερες ηταν υπερ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολο να είσαι στρατιώτης σε ΚΑΑΥ παρά σε στρατόπεδο.
Ο «μέσος» στρατιώτης (δηλαδή όχι μάγειρας, καψιμιτζής, Δ.Ε.Α. κ.λπ. απλώς φαντάρος χωρίς καμία «περίεργη» ειδικότητα) μιας «μέσης» μονάδας (δηλαδή κάτι ανάμεσα σε full προβλεπόμενη και full καφενείο) ξυπνάει κατά τις 06:00+, μέχρι να πλυθεί να ξυριστεί να πάρει πρωινό κ.λπ. πάει 07:00+ μετά πάει στο λόχο του να κάνει την όποια «δουλειά» του έχει ανατεθεί (που σε τέτοιες μονάδες μπορεί να μεταφράζεται π.χ. σε κουβάλημα 1-2 ωρών και καφέ, τσιγάρο, scrollάρισμα στα social κ.λπ. 4-5 ωρών) μέχρι να πάει μεσημέρι όπου θα πάει ξανά για φαγητό κι από εκεί και μετά είτε θα είναι εξοδούχος (με ή χωρίς διανυκτέρευση) είτε θα έχει υπηρεσία τύπου θαλαμοφύλακας, σκοπιά στην πύλη, περίπολο κ.λπ. για 2 ώρες το απόγευμα κι άλλες 2 τη νύχτα...αυτά για τις καθημερινές!Τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες (που οι αξιωματικοί δεν πατάνε το πόδι τους) απλώς τρώει κι αράζει μέχρι να μεσημεριάσει για να φύγει εξοδούχος (κι αν είναι από τους άτυχους που θα έχουν υπηρεσία, απλά θα την κάνει χωρίς πολλά πολλά)...

Αντίθετα στα Κ.Α.Α.Υ. καθαρίζεις, μαγειρεύεις, σερβίρεις κ.ο.κ. κυριολεκτικά from dusk till dawn και ειδικά τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες που θα πάνε όλοι οι καραβανάδες να κάνουν το μπάνιο τους!:rolleyes:
Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για τις Λέσχες Αξιωματικών (και χειρότερα, τουλάχιστον στα Κ.Α.Α.Υ. θα είσαι δίπλα στη θάλασσα θα μπανίσεις και κάναν κ@λο καμιάς κόρης, ανηψιάς κ.λπ. αξιωματικού και μπορεί να 'χεις και κάνα «τυχερό»;))...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολο να είσαι στρατιώτης σε ΚΑΑΥ παρά σε στρατόπεδο.
-- Το εξοχικό σπίτι των γονιών μου ήταν πολύ κοντά σε θέρετρο αξιωματικών. Μερικά που έβλεπα:
1) Ο φαντάρος που κουβάλαγε τα ψώνια της συζύγου του καραβανά.
2) Άλλον τον έστελναν να πάει βόλτα το σκύλο.
3) Ο αξιωματικός να αράζει στην παραλία και ο φαντάρος να του πηγαίνει καφέ.
4) Ο δόκιμος να είναι μαγαζάτορας στο δικό τους σούπερ-μάρκετ.
5) Ο στρατιώτης να υποχρεώνεται να παίζει με τα παιδιά καραβανά.
6) Ο φαντάρος να φυλάει σκοπιά στις οικογένειες των αξιωματικών.
.... και άλλα πολλά.
-- Λυπάμαι, αλλά αηδιάζω. Καλύτερα στα σύνορα παρά στο θέρετρο λακές ενστόλων με μερικές άδειες παραπάνω.


1710013991988.png
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες (που οι αξιωματικοί δεν πατάνε το πόδι τους)
Θα σταθώ μόνο σε αυτό γιατί για τα υπόλοιπα όπως είπα, λόγω καμίας απολύτως εμπειρίας δεν μπορώ να αντιπαραθέσω κάτι, οπότε δέχομαι τα όσα λες και θα πω ότι συμφωνώ (ειδικά αυτό το τελευταίο με τα "τυχερά" ισχύει όσο δεν πάει).

Δεν υπάρχει ούτε ένα στρατόπεδο στο οποίο δεν υπάρχει αξιωματικός ανά πάσα στιγμή. Έως και το βαθμό του Αντισυνταγματάρχη έχουν και αυτοί υποχρεωτικά υπηρεσίες (και τις γιορτές και τα ΣΚ, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις σε αυτά), οπότε μένουν κανονικά στο στρατόπεδο, όπου δεν κοιμούνται απλά όπως νομίζει ο κόσμος έως να τελειώσουν και να γυρίσουν σπίτια τους, αλλά έχουν όλη τους την προσοχή στραμμένη στη δουλειά τους. Αρκεί μόνο να σκεφτούμε ποιοι είναι αυτοί που συντονίζουν τις αεροδιακομιδές με τα στρατιωτικά ελικόπτερα φερειπείν από τα ακριτικά νησιά. Και αυτό είναι μονάχα ένα παράδειγμα.
Δεύτερον, και στους μεγαλύτερους βαθμούς (Συνταγματάρχες, Ταξίαρχοι και Στρατηγοί) οι αξιωματικοί πάρα πολλές φορές αναγκάζονται να μείνουν πολύ παραπάνω από το οχταωράκι τους μέσα, είτε για να διεκπεραιώσουν τις εργασίες τους γιατί ο χρόνος απλά δε τους φτάνει, είτε επειδή μιλάμε για περιπτώσεις επιφυλακής (βλέπε Ίμια ή κρίση του 2020 με το Ορούτς Ρέις). Οπότε, ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα που λες για τους στρατιώτες ισχύουν, που μάλλον ισχύουν, για τους αξιωματικούς δεν μπορείς να πεις σε καμία απολύτως περίπτωση ότι είναι τεμπέληδες και ότι αποκόπτωνται από τη δουλειά τους απλά επειδή τα ΣΚ ως δημόσιοι υπάλληλοι αρκετές φορές δεν βρίσκονται εκεί. Οι άνθρωποι αυτοί τον στρατό τον παντρεύονται, είτε αυτό ακούγεται υπερβολικό είτε όχι. Οπότε το να μη βρίσκονται δύο μέρες την εβδομάδα στο στρατόπεδο μόνο τραγικό και κατακριτέο δεν είναι, όταν ζουν ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής τους εκεί.

Και φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ασκήσεων, όπου συμμετέχουν όλοι ανεξαιρέτως και στο σπίτι (ειδικά οι μικρότεροι βαθμοί αν δεν κάνω λάθος) γυρνάνε μετά από μέρες.

ΥΓ. Φυσικά όμως υπάρχουν και οι κακοί αξιωματικοί, που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και αποτελούν τη μέγιστη ντροπή των ενόπλων δυνάμεων και του στρατού εν προκειμένω. Εδώ όμως δε μιλάω για αυτούς αλλά για τη γενική πλειοψηφία, που κάνει τη δουλειά του με μέγιστη συναίσθηση του καθήκοντός του, μας αρέσει ή όχι, το πιστεύουμε ή όχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top