Υπόθεση Τοπαλούδη

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Από αυτά που διαβαζω εδώ, αλλά κι από αυτά που ακούω έξω, ενισχυεται όλο και περισσότερο η πεποίθηση μου, ότι έχουμε ωραιοποιησει το παρελθόν, αλλά και τον κόσμο έξω από τα σύνορα μας (βλ. Αμερική).



Πουθενά, ποτε, δεν υπηρξε ο κόσμος καλύτερος. Κάθε εποχή έχει δικά της πρόβληματα που καλειται να αντιμετωπίσει. Η κάθε γενιά, έχει τους δικούς της "πολέμους" να πολεμήσει. Δεν υπήρξε ούτε υπάρχει (δε γνωρίζω για το μέλλον) παράδεισενιος τόπος. Ολες οι κοινωνίες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους πρόσημα. Κάποιες απλά, τείνουν να έχουν περισσότερα θετικά πρόσημα έναντι κάποιων άλλων. Όλα είναι θέμα χρόνου και ισορροπίας. Όλα μπορούν να αντιστραφουν.

Μολις πάς Αμερικη και δεις τι ευκαιριες μπορει να έχει ένας νέος στα 25 - 30 του + τον τροπο που δουλευει το κράτος θα μου πεις μετα αν εδω ειναι καλυτερα ή οχι.

Εγω το λέω ξεκαθαρα την Ελλαδα οπως την έχουνε κάνει ειναι καλα μονο για διακοπες το καλοκαιρι να πάει στα τοπια που λές. Οπουδηποτε αλλου αν εισαι καλος και δικαιος θα παλέψεις για τα αυτονοητα...

Στο Αμέρικα δεν υπάρχει μονιμοτητα και δημοσιο με την έννοια που υπάρχει εδω αν δεν εισαι καλος .... έχουν μια επιτροπη που εξεταζει τι τρέχει με σενα , και αν δεν κάνεις φευγεις εδω πρέπει να ανεχομαστε τον καθε αργοσχολο στο δημοσιο που νομιζει οτι ειναι τσιφλικι του και να τον δικαιολογουμε κιολας. Αμα πάς να πεις και τιποτα σε λένε και κακο :loltooth:

Αν εισαι αντικειμενικος το καλυτερο πάντα το αναγνωριζεις συγκρινε δημοσιο τομέα εδω με εκει και την ταχυτητα που δουλευει το κράτος. Μολις μπλέξεις με υποθεσεις και δοσοληψιες με το δημοσιο ελα να ξαναμιλησουμε. Για το που ειναι καλυτερα. Γιατι τωρα μιλας θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Nα υπάρχουν σύνορα και να έρχονται μετανάστες ,αλλά να μην ξεπερνουν το 5% σε κάθε χώρα. Δες τι γίνεται στην Γαλλία όπου οι Μουσουλμάνοι ΜαροκινοΑλγερινοι ξεπερνούν το 10%. Γκέτο παντού, εγκληματικότητα, τρομοκρατία. Ακόμα και η Χούντα έφερε Πακιστανούς να δουλέψουν στα χωράφια. Να έρχονται οι άνθρωποι και να δουλεύουν με κανονικούς μισθούς και με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Άλλο αυτό και άλλο η ανεξέλεγκτη μετανάστευση.


Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Δεν υπάρχει το δίλημμα ανεξέλεγκτη μετανάστευση- μετανάστευση με το σταγονόμετρο. Το πρόβλημα δεν είναι ποσοτικό, είναι θέμα νοοτροπίας. Δεν μπορείς να απαγορεύεις σε ανθρώπους να μεταναστεύσουν (εφόσον τηρούν όλα τα νόμιμα κριτήρια) για να τηρήσεις ένα αυθαίρετο ποσοστό (5% ξέρω γω γιατί αυτό κατέβασε η κούτρα μου) και να προστατεύσεις την «εθνική ταυτότητα» του κράτους.
Να μη μιλήσω για τα πρακτικά προβλήματα ενός τέτοιου εγχειρήματος. Με ποια κριτήρια θα επιλέξεις αυτούς που θα μεταναστεύσουν εφόσον αυτοί που θέλουν είναι περισσότεροι και παραβιάζουν το ποσοστό σου; Αν εγώ θέλω να μεταναστεύσω στη Βουλγαρία ή στη Σερβία, θα δημιουργήσω γκέτο και προβλήματα; Δεν θα μου επιτραπεί να μεταναστεύσω σε μια τέτοια χώρα; Ή θα υπάρχουν χώρες από τις οποίες θα δεχόμαστε μετανάστες και χώρες από τις οποίες δεν θα δεχόμαστε;
Όταν έρχονται άνθρωποι με εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες θα πρέπει να προσαρμοστούν στον νέο τρόπο ζωής και να σέβονται τη νοοτροπία των ντόπιων, όπως επίσης θα πρέπει να γίνονται σεβαστές και κάποιες δικές τους συνήθειες. Συμφωνώ στην πλήρη πάταξη της λαθρομετανάστευσης. Οι πλειοψηφίες των γκέτο δημιουργούνται από καιροσκόπους λαθραίους μετανάστες που εκμεταλλεύονται το προσφυγικό ρεύμα και δείχνουν μηδενικό σεβασμό στην κουλτούρα που τους φιλοξενεί. Αυτό όμως απέχει τεράστια απόσταση από το «κόβω τη μετανάστευση γιατί η πολυπολιτισμικότητα πειράζει». Ο άνθρωπος είναι ον που μπορεί να προσαρμοστεί. Όποιοι δεν μπορούν, γυρνάνε από εκεί που ήρθαν. Τόσο απλό.
Βέβαια το δεν μπορώ να προσαρμοστώ σημαίνει ότι δεν σέβομαι τον τρόπο ζωής του άλλου, ΕΦΟΣΟΝ μου έχουν γίνει σεβαστές και κάποιες βασικές συνήθειες. Δεν θα μπορείς να ζεις όπως ζούσες πριν αν μεταναστεύσεις, αλλά δεν μπορείς να ζεις και ταυτόσημα με τους ντόπιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ναι καλα οταν έρθουν εδω και μπλέξουν με τους επιχειρηματιες των ΜΚΟ περιμενε εσυ να ξαναπάνε πισω επειδη δεν εγκληματιζονται. Θα κατασκευασουν φανταστικές κατηγοριες εναντιον σου θα σε πουν και φασιστα θα κάνεις μηνυση θα σου κάνουν μηνυση και θα καταληξετε στα δικαστηρια.

Γιατι μην μου πεις οτι έχεις κάποια αλλη επιλογη απο την μηνυση οταν βγαινει κάποιος επώνυμα σε μια φυλάδα που δημοσιευεται σε ολους και σε λέει φασιστα.

Α! Ξεχασα ομως θα εκδικαστει ... μετα απο 2-3 χρονια :loltooth: επειδη μπορει να απεργουν οι δικαστικοι. Που απο το Συνταγμα ειναι π[αράνομο να απεργει ενας δικαστικος υπάλληλος και ομως εχει γινει!@!!! Γιατι εδω κανει ο καθενας οτι θέλει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Δεν υπάρχει το δίλημμα ανεξέλεγκτη μετανάστευση- μετανάστευση με το σταγονόμετρο. Το πρόβλημα δεν είναι ποσοτικό, είναι θέμα νοοτροπίας. Δεν μπορείς να απαγορεύεις σε ανθρώπους να μεταναστεύσουν (εφόσον τηρούν όλα τα νόμιμα κριτήρια) για να τηρήσεις ένα αυθαίρετο ποσοστό (5% ξέρω γω γιατί αυτό κατέβασε η κούτρα μου) και να προστατεύσεις την «εθνική ταυτότητα» του κράτους.
Να μη μιλήσω για τα πρακτικά προβλήματα ενός τέτοιου εγχειρήματος. Με ποια κριτήρια θα επιλέξεις αυτούς που θα μεταναστεύσουν εφόσον αυτοί που θέλουν είναι περισσότεροι και παραβιάζουν το ποσοστό σου; Αν εγώ θέλω να μεταναστεύσω στη Βουλγαρία ή στη Σερβία, θα δημιουργήσω γκέτο και προβλήματα; Δεν θα μου επιτραπεί να μεταναστεύσω σε μια τέτοια χώρα; Ή θα υπάρχουν χώρες από τις οποίες θα δεχόμαστε μετανάστες και χώρες από τις οποίες δεν θα δεχόμαστε;
Όταν έρχονται άνθρωποι με εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες θα πρέπει να προσαρμοστούν στον νέο τρόπο ζωής και να σέβονται τη νοοτροπία των ντόπιων, όπως επίσης θα πρέπει να γίνονται σεβαστές και κάποιες δικές τους συνήθειες. Συμφωνώ στην πλήρη πάταξη της λαθρομετανάστευσης. Οι πλειοψηφίες των γκέτο δημιουργούνται από καιροσκόπους λαθραίους μετανάστες που εκμεταλλεύονται το προσφυγικό ρεύμα και δείχνουν μηδενικό σεβασμό στην κουλτούρα που τους φιλοξενεί. Αυτό όμως απέχει τεράστια απόσταση από το «κόβω τη μετανάστευση γιατί η πολυπολιτισμικότητα πειράζει». Ο άνθρωπος είναι ον που μπορεί να προσαρμοστεί. Όποιοι δεν μπορούν, γυρνάνε από εκεί που ήρθαν. Τόσο απλό.
Βέβαια το δεν μπορώ να προσαρμοστώ σημαίνει ότι δεν σέβομαι τον τρόπο ζωής του άλλου, ΕΦΟΣΟΝ μου έχουν γίνει σεβαστές και κάποιες βασικές συνήθειες. Δεν θα μπορείς να ζεις όπως ζούσες πριν αν μεταναστεύσεις, αλλά δεν μπορείς να ζεις και ταυτόσημα με τους ντόπιους.


H νόμιμη μετανάστευση ισχύει για τους πολίτες της ΕΕ. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να δέχεσαι Αλβανους, Πακιστανους, Νιγηριανους, Αφγανους. Και αυτους μπορείς να τους βρεις εύκολα και μπορεις να βγάλεις και εναν νόμο. ''όποιος προσλαμβάνει λαθρομετανάστες θα δέχεται 1εκ ευρώ πρόστιμο, θα κλείνει η επιχείρηση του και θα φυλακίζεται για 5 χρόνια''.

Τα γκέτο δημιουργούνται όταν μεγαλώνουν οι αριθμοί των μεταναστών. Αν στην Ελλάδα έρθουν 10εκ Πακιστανοί θα φτιαξουν τα δικά τους γκέτο με Σαρία και δεν θα τολμάς να περάσεις απο εξω. Αυτός είναι ο πολιτισμός τους και δεν θα τους τον αλλάξει κάνενας. Και αν δεν ισχύει αυτό γιατι δεν πάνε Έλληνες μετανάστες στο Πακισταν, στην Υεμένη και στο Ιραν; Αφου όλοι ίδιοι είμαστε και όλοι οι πολιτισμοι είναι το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
H νόμιμη μετανάστευση ισχύει για τους πολίτες της ΕΕ. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να δέχεσαι Αλβανους, Πακιστανους, Νιγηριανους, Αφγανους. Και αυτους μπορείς να τους βρεις εύκολα και μπορεις να βγάλεις και εναν νόμο. ''όποιος προσλαμβάνει λαθρομετανάστες θα δέχεται 1εκ ευρώ πρόστιμο, θα κλείνει η επιχείρηση του και θα φυλακίζεται για 5 χρόνια''.

Τα γκέτο δημιουργούνται όταν μεγαλώνουν οι αριθμοί των μεταναστών. Αν στην Ελλάδα έρθουν 10εκ Πακιστανοί θα φτιαξουν τα δικά τους γκέτο με Σαρία και δεν θα τολμάς να περάσεις απο εξω. Αυτός είναι ο πολιτισμός τους και δεν θα τους τον αλλάξει κάνενας. Και αν δεν ισχύει αυτό γιατι δεν πάνε Έλληνες μετανάστες στο Πακισταν, στην Υεμένη και στο Ιραν; Αφου όλοι ίδιοι είμαστε και όλοι οι πολιτισμοι είναι το ίδιο


Η ΕΕ τους έχει πετάξει κάτι κονδυλια και 'εχουμε πάρει τον μεγαλυτερο αριθμο (το καλοκαιρι εκαναν και καλα διαπραγματευση) περηφανη διαπραγματευση :loltooth: πηγε πάλι ο άλλος και χασκογελουσε εκει του λέγανε "έχετε καταστρεψει την ελλαδα" και αυτος έλεγε χαχα χουχου :loltooth: :loltooth:

δυστυχως σε λιγα χρονια μπορει και να μην υπάρχουμε. Οι γεννησεις έχουν πιασει εποχη πολεμων. Διαβαζα προχθές. Και εμεις καθομαστε και φιλοσοφουμε για να κάνουμε τους ανωτερους.

Παλια έβριζαν οποιον έλεγε για το ασυλο και τον έλεγαν φασιστα τωρα στελνουνε επιστολές στον πρωθυπουργο οι του ΑΠΘ να τον παρακαλέσουν να λύσει το προβλημα της ανομιας. Παλια φιλοσοφουσαν.... "δεν χρειαζεται αστυνομια ... ισχυει η αυτοδιαθεση των ανθρωπων και ξέρει ο καθενας ποιος ειναι το σωστο" :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.δυστυχως σε λιγα χρονια μπορει και να μην υπάρχουμε. Οι γεννησεις έχουν πιασει εποχη πολεμων. Διαβαζα προχθές. Και εμεις καθομαστε και φιλοσοφουμε για να κάνουμε τους ανωτερους.

2.Παλια έβριζαν οποιον έλεγε για το ασυλο και τον έλεγαν φασιστα τωρα στελνουνε επιστολές στον πρωθυπουργο οι του ΑΠΘ να τον παρακαλέσουν να λύσει το προβλημα της ανομιας. Παλια φιλοσοφουσαν.... "δεν χρειαζεται αστυνομια ... ισχυει η αυτοδιαθεση των ανθρωπων και ξέρει ο καθενας ποιος ειναι το σωστο" :loltooth:

1.Άμα βάλεις τους θανάτους και την καταστροφή του όρου οικογένεια που εκτελείται με 1002 τρόπους (μητριαρχία,ομοφυλοφιλία,κατάπτωση αξιών,οικονομική κρίση κλπ κλπ) κάντο σιγουράκι. Με τους σημερινούς αποχαυνωμένους πολίτες όμως ποιά λύση προτείνεις;

2.Δημιουργείς ένα πρόβλημα, το αφήνεις να φτάσει στο απροχώρητο, δίνεις λύση. Κλασικά εικονογραφημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
1.Άμα βάλεις τους θανάτους και την καταστροφή του όρου οικογένεια που εκτελείται με 1002 τρόπους (μητριαρχία,ομοφυλοφιλία,κατάπτωση αξιών,οικονομική κρίση κλπ κλπ) κάντο σιγουράκι. Με τους σημερινούς αποχαυνωμένους πολίτες όμως ποιά λύση προτείνεις;

2.Δημιουργείς ένα πρόβλημα, το αφήνεις να φτάσει στο απροχώρητο, δίνεις λύση. Κλασσικά εικονογραφημένα.


Κοιταξε να δεις μια λυση θα ηταν να μπούν πολιτικοι οπως ο Τζημερος στη βουλή ο οποιος εχει πει πολυ σοβαρές θέσεις.
Τωρα βλέπω ο Μητσοτάκιας πηρε τον Τατσοπουλο ... αυτον που κάποτε έλεγε οτι ειναι αριστερος κοκκορας αλανιάρης και εχει πάρει τη μιση Αθήνα.

Ουτε εγω που έχω γραψει για απροσδοκητες γνωριμιες και εβγαινα στα μπαράκια παλιά και φλέρταρα ασυστολα δεν θα έλεγα στο φακο τετοιες ανοησιες. Εκει σε καλούν για να πεις την πολιτική σου θέση. Τα υπολοιπα οποιος θέλει θα τα λέγαμε σε ενα χαλαρο ποτάκι το βράδυ στη βολτα οχι στο φακο τέτοιες βλακειες δεν ενδιαφέρουν κανεναν. Περιμενεις τωρα εσυ απο τέτοιους πολιτικους να δώσουν λυση; που δεν μπορουν να ξεχωρισουν αν βρισκονται καλεσμένοι σε μια πολιτική εκπομπη ή αν μιλάνε με το κολλητο τους σε ενα μπάρ.

https://www.iefimerida.gr/news/465117/egklima-sti-rodo-o-19hronos-alvanos-kratoyse-ilektriko-sidero-kai-htypise-ti-foititria

Το ηξερα πως ειναι ψεύτης, βιάστηκε να τον λυπηθεί ο πατερας της άτυχης κοπελας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Βρέθηκαν στο ηλεκτρικό σίδερο τα αποτυπώματα του 19χρονου.Καμια αμφιβολία πλέον.Βεβαια προσπαθούν μου φενεται να αφήσουν εκτός τον 21χρονο επειδή έχει χρήματα,δεν ακούμε τίποτα για αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ναι καλα οταν έρθουν εδω και μπλέξουν με τους επιχειρηματιες των ΜΚΟ περιμενε εσυ να ξαναπάνε πισω επειδη δεν εγκληματιζονται. Θα κατασκευασουν φανταστικές κατηγοριες εναντιον σου θα σε πουν και φασιστα θα κάνεις μηνυση θα σου κάνουν μηνυση και θα καταληξετε στα δικαστηρια.

Γιατι μην μου πεις οτι έχεις κάποια αλλη επιλογη απο την μηνυση οταν βγαινει κάποιος επώνυμα σε μια φυλάδα που δημοσιευεται σε ολους και σε λέει φασιστα.

Α! Ξεχασα ομως θα εκδικαστει ... μετα απο 2-3 χρονια :loltooth: επειδη μπορει να απεργουν οι δικαστικοι. Που απο το Συνταγμα ειναι π[αράνομο να απεργει ενας δικαστικος υπάλληλος και ομως εχει γινει!@!!! Γιατι εδω κανει ο καθενας οτι θέλει !
Δεν θα πάνε μόνοι τους πίσω, θα τους διώξεις.
H νόμιμη μετανάστευση ισχύει για τους πολίτες της ΕΕ. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να δέχεσαι Αλβανους, Πακιστανους, Νιγηριανους, Αφγανους. Και αυτους μπορείς να τους βρεις εύκολα και μπορεις να βγάλεις και εναν νόμο. ''όποιος προσλαμβάνει λαθρομετανάστες θα δέχεται 1εκ ευρώ πρόστιμο, θα κλείνει η επιχείρηση του και θα φυλακίζεται για 5 χρόνια''.

Τα γκέτο δημιουργούνται όταν μεγαλώνουν οι αριθμοί των μεταναστών. Αν στην Ελλάδα έρθουν 10εκ Πακιστανοί θα φτιαξουν τα δικά τους γκέτο με Σαρία και δεν θα τολμάς να περάσεις απο εξω. Αυτός είναι ο πολιτισμός τους και δεν θα τους τον αλλάξει κάνενας. Και αν δεν ισχύει αυτό γιατι δεν πάνε Έλληνες μετανάστες στο Πακισταν, στην Υεμένη και στο Ιραν; Αφου όλοι ίδιοι είμαστε και όλοι οι πολιτισμοι είναι το ίδιο
Η νόμιμη μετανάστευση ισχύει κι εκτός ΕΕ, τι είναι αυτά που λες; Απλά τα σύνορα είναι πιο «σκληρά». Στους λαθρομετανάστες σου είπα ότι δε διαφωνώ, αλλά δεν μπορείς να το γενικεύσεις αυτό.
Κάθε σοβαρό κράτος απαγορεύει διάβασμα νόμου τη σαρία και διάφορες άλλες πρακτικές που υποβιβάζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Απλά σε τέτοια συμβάντα παρεμβαίνει η αστυνομία. Θα αφήνεις κάποιον να ζει με τον τρόπο που θέλει σε βαθμό όμως που δεν παραβιάζει τις θεμελιώδεις αρχές που έχεις θέσει ως κοινωνία. Αν κάποιος θέλει να ζήσει εδώ, θα ζήσει χωρίς Σαρία. Υπάρχουν φαντάζομαι Πακιστανοί που είναι διατεθειμένοι. (Έτσι κι αλλιώς η πλειοψηφία των Πακιστανών στην Ελλάδα είναι λαθρομετανάστες, αν υπήρχε απέλαση γι αυτούς, αυτοί που θα έμεναν θα ήταν ελάχιστοι).
Όσο για το τελευταίο ότι είμαστε όλοι ίδιοι και όλοι οι πολιτισμοί είναι ίδιοι, δεν ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που είπα ότι τα πτοβλήματα που δημιουργούνται οφείλονται στη διαφορά νοοτροπίας, η οποία απορρέει από τη διαφορετική κουλτούρα. Αλλά σε καταλαβαίνω, έπρεπε να χρησιμοποιήσεις αυτή τη φράση, γιατί αλλιώς το επιχείρημα δεν θα φαινόταν τόσο ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγω εδώ και πολύ καιρό έχω αντιληφθεί πως σύνορα δεν υπάρχουν. Το μόνο πράγμα που διαχωρίζει τον έναν άνθρωπο από τον άλλο δεν είναι η εθνικοτητά του, είναι το πορτοφόλι του. Αν είσαι Πακιστανός η Κίνέζος η Τούρκος η οποιάς εθνικότητας και έχεις πολλα λεφτά μπορείς να αγοράσεις την εισόδο σου σε όποιαδήποτε χώρα θέλεις και θα σε υποδεχτούν με ανοιχτές αγκάλες ανεξάρτητα των πιστευώ σου για την διαφορετικότητα, για την δημοκρατία κλπ. Όλος ο κόσμος βαδίζει προς μια κοινωνία όπου το διαβατηριό σου είναι το πόσα λεφτά έχεις και πόσα μπορείς να αγοράσεις.

Με δύο λόγια ο φτωχοί Έλληνες, Πακιστανοί, Τούρκοί, Αλβανοί θα έχουν την ίδια θέση ανεξάρτητα από την εθνικοτητά τους στο παγκόσμιο σύστημα και όλοι οι πλούσιοι την ίδια θέση αντίστοιχα.

Τα αφεντικά, το 1% του παγκόσμιου πλούτου δεν νοιάζονται τι εθνικότητας είναι οι εργάτες τους. Όσο περισσότερο αναμειγμένοι είναι οι λαοί μεταξύ τους τόσο λιγότερο ενωμένοι είναι και τόσο περισσότερο ευάλωτοι στα θέλω τους και στην χειραγωγησή τους.


Είναι σκέψεις μου όλα αυτά και μια εικόνα που μου έχει δημιουργηθεί από τα βιβλιά τι ωραιό πλιάτσικο και αριθμός 11 του Τζόναθαν Κόου και μερικά άλλα. Μπόρει να ερμηνέυω λάθος την εικόνα που βλέπω. Έτσι την αντιλαμβάνομαι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πώς θα ορίσουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, και πώς θα διασφαλίσουμε ότι η πλειοψηφία θα συμφωνούμε και μεταξύ μας; :hmm:

Ας επιχειρηματολογησουμε υπερ αυτου που θεωρουμε εμεις σωστο σαν αποψη. Οχι να την επιβαλλουμε ομως. Παραδειγμα: Παρεε εναν της ΧΑ. Αντι να μην του επιτρεπεις να βγει στα καναλια (που ηρωα τον κανεις), βγαλ'τον και τσακισε τον με επιχειρηματα. Αυτο ειναι δημοκρατια. Οχι να επιβαλλεται δια νομου η υποκειμενικη αποψη καποιων. Αν ειναι σωστη ή οχι, δε με ενδιαφερει.

Ειναι σα τη συζητηση προ λιγων ετων σχετικα με τα καναλια, οτι αλλαζουν την πραγματικοτητα και διαδιδουν fake news και αλλα τετοια ωραια και μαλιστα εγινε σοβαρη αποπειρα να ελεγχθουν τα καναλια στο τι λενε "προς οφελος των πολιτων". Οχι, ας λενε ο,τι μπουρδα θελουν κι ας κρινει ο κοσμος.

Μην υποτιματε την αξια της πολυφωνιας, επειδη τη θεωρειτε δεδομενη. Δεν ειναι οσο δεδομενη νομιζετε, αντιθετα ειναι σε κινδυνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ας επιχειρηματολογησουμε υπερ αυτου που θεωρουμε εμεις σωστο σαν αποψη. Οχι να την επιβαλλουμε ομως. Παραδειγμα: Παρεε εναν της ΧΑ. Αντι να μην του επιτρεπεις να βγει στα καναλια (που ηρωα τον κανεις), βγαλ'τον και τσακισε τον με επιχειρηματα. Αυτο ειναι δημοκρατια. Οχι να επιβαλλεται δια νομου η υποκειμενικη αποψη καποιων. Αν ειναι σωστη ή οχι, δε με ενδιαφερει.

Οπότε αν εγώ βγω σε ένα κανάλι και μού πάρει συνέντευξη ο δημοσιογράφος και επί μισή ώρα λέω φράσεις όπως "Ο DarthFederer και όλη η οικογένειά του είναι μιάσματα της κοινωνίας, τους μισώ, πρέπει όλοι να τους μισούμε και όποτε τους βλέπουμε να τους φτύνουμε και να τους κάνουμε να νιώθουν ανεπιθύμητοι" και άλλα τέτοια, εσένα δε σε πειράζει έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ Himela πιστευεις οτι το ατομο αυτο θελει εκτιμηση?Οτι το βασανισε μαζι με τον φιλο του μια κοπελα και την τελειωσαν το ξεχασες?Τι θες να κανει η κοινωνια?Μηπως θες να πουμε οτι καλα εκανε.Πραγματικα πες μας για πολλοι εδω(εγω,devil,darth και αλλοι) δεν εχουμε μπει στο πνευμα που θες να μας λες.Αν ηθελε εκτιμηση δεν θα εκανε αυτα που εκανε(και μην πεις οτι δεν ειναι σιγουρο σημερα βρηκαν και τα αποτυπωματα του στο σιδερο).

Πολυ ανθρωπιστες και open minded ειμαστε σε αυτο το φορουμ.Αλλα οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ο ανθρωπισμός δεν είναι πλαστελίνη να τον πλάθεις όπως θες. Εγώ θέλω να πιστεύω οτι είμαι ανθρωπίστρια είτε είμαι εντός είτε εκτός του χορού. Τώρα τα υπόλοιπα που λες είναι άσχετα, εγώ απαντούσα στην άποψη οτι πρέπει να υπάρχει πλήρης ελευθεροστομία παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Οπότε αν εγώ βγω σε ένα κανάλι και μού πάρει συνέντευξη ο δημοσιογράφος και επί μισή ώρα λέω φράσεις όπως "Ο DarthFederer και όλη η οικογένειά του είναι μιάσματα της κοινωνίας, τους μισώ, πρέπει όλοι να τους μισούμε και όποτε τους βλέπουμε να τους φτύνουμε και να τους κάνουμε να νιώθουν ανεπιθύμητοι" και άλλα τέτοια, εσένα δε σε πειράζει έτσι;

Τί στροφή 180 μοιρών είναι αυτή; Η ελευθερία της έκφρασης από όποιον κι αν προέρχεται και ανεξαρτήτως του συμφέροντος που εξυπηρετεί, είναι εκ των ων ουκ άνευ προϋπόθεση μιας δημοκρατικής κοινωνίας; Είναι ένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα; Ή πρέπει αυτά ένθερμα να υποστηρίζονται όταν συμφέρουν και ένθερμα να καταπατώνται όταν δεν συμφέρουν κάποιους;
Αν δεν αρέσει σε κάποιον η γνώμη κάποιου άλλου δεν την ακολουθεί, όπως συμβαίνει όχι μόνο με τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός στην οποία αναφερθήκατε αλλά και σε όλα τα φάσματα της ανθρώπινης ζωής. Εκτός αν δεν σας αρέσει το δημοκρατικό πολίτευμα, τότε ναι είναι αποδεκτό.
Αλλά στην δημοκρατία που υποστηρίζεται η απόλυτη, παρδαλή ελευθερία και η ελεύθερη έκφραση οποιουδήποτε έχει στόμα, πρέπει να αποδεχτούμε όλες τις γνώμες και ύστερα να αποφασίσει σύσσωμη η δημο-κρατική κοινωνία πως πρέπει να υπερισχύσει αυτό που υποστηρίζει η πλειοψηφία. Ει δε μη, οδηγούμαστε σε λογοκρισία και απολυταρχικά καθεστώτα που η σωστή γνώμη είναι η συστημικώς επιβληθείσα.


Ορίστε και από κάποιον τυχαίο δικηγόρο που αναφέρεται και στα συνταγματικά άρθρα που κατοχυρώνουν το δικαίωμα του καθενός να εκφράζεται όπως θέλει.
https://www.eleftheria.gr/m/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/item/153033.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ο ανθρωπισμός δεν είναι πλαστελίνη να τον πλάθεις όπως θες. Εγώ θέλω να πιστεύω οτι είμαι ανθρωπίστρια είτε είμαι εντός είτε εκτός του χορού. Τώρα τα υπόλοιπα που λες είναι άσχετα, εγώ απαντούσα στην άποψη οτι πρέπει να υπάρχει πλήρης ελευθεροστομία παντού.


O ανθρωπισμός αφορά ανθρώπους και οχι τερατόμορφα κτήνη σαν τους δυο αλήτες που δολοφόνησαν και βασάνισαν την κοπέλα. Και φυσικά δεν μπορούν να σωφρονιστούν τέτοια σκουπίδια και γι'αυτο αξίζουν θανατική ποινή. Γιατι υπάρχει ο κίνδυνος να βρουν κάποια τρελή γυναίκα και να κάνουν παιδιά και τα δολοφονικά γονίδια τους να μεταφερθούν και στις επόμενες γενιές. Κρέμασμα στο σύνταγμα λοιπόν και φυλάκιση και στους γονείς ,γιατι μεγάλωσαν τέρατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τί στροφή 180 μοιρών είναι αυτή; Η ελευθερία της έκφρασης από όποιον κι αν προέρχεται και ανεξαρτήτως του συμφέροντος που εξυπηρετεί, είναι εκ των ων ουκ άνευ προϋπόθεση μιας δημοκρατικής κοινωνίας; Είναι ένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα; Ή πρέπει αυτά ένθερμα να υποστηρίζονται όταν συμφέρουν και ένθερμα να καταπατώνται όταν δεν συμφέρουν κάποιους;
Τότε γιατί υπάρχει η επιλογή να κάνεις σε κάποιον μήνυση αν νιώσεις οτι σε προσβάλλει ή σε θίγει; Κι αυτό το δημοκρατικό σύνταγμα δεν το λέει; :hmm:

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs...-exyvrisi-dysfimisi-kai-sykofantiki-dysfimisi
O ανθρωπισμός αφορά ανθρώπους και οχι τερατόμορφα κτήνη σαν τους δυο αλήτες που δολοφόνησαν και βασάνισαν την κοπέλα. Και φυσικά δεν μπορούν να σωφρονιστούν τέτοια σκουπίδια και γι'αυτο αξίζουν θανατική ποινή. Γιατι υπάρχει ο κίνδυνος να βρουν κάποια τρελή γυναίκα και να κάνουν παιδιά και τα δολοφονικά γονίδια τους να μεταφερθούν και στις επόμενες γενιές. Κρέμασμα στο σύνταγμα λοιπόν και φυλάκιση και στους γονείς ,γιατι μεγάλωσαν τέρατα
Όχι, ο ανθρωπισμός αφορά σε όλους. Η τιμωρία αυτού που έκαναν αυτά τα δύο άτομα είναι αυτή που θα πάρουν (ισόβια πιστεύω). Αυτό το έχουν νομοθετήσει κάποιοι που ήταν πολύ πιο μορφωμένοι και έξυπνοι από όλους εμάς. Αν δε σού αρέσει αυτός ο νόμος, μπορείς να μπεις στην πολιτική και να προσπαθήσεις να τον αλλάξεις ή να μεταναστεύσεις. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Δεν είναι στην κρίση μας ποιος μπορεί να σωφρονιστεί και ποιος όχι.

Για τα υπόλοιπα που λες, λυπάμαι πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O ανθρωπισμός αφορά ανθρώπους και οχι τερατόμορφα κτήνη σαν τους δυο αλήτες που δολοφόνησαν και βασάνισαν την κοπέλα. Και φυσικά δεν μπορούν να σωφρονιστούν τέτοια σκουπίδια και γι'αυτο αξίζουν θανατική ποινή. Γιατι υπάρχει ο κίνδυνος να βρουν κάποια τρελή γυναίκα και να κάνουν παιδιά και τα δολοφονικά γονίδια τους να μεταφερθούν και στις επόμενες γενιές. Κρέμασμα στο σύνταγμα λοιπόν και φυλάκιση και στους γονείς ,γιατι μεγάλωσαν τέρατα


Οπότε απλά αποφασίζουμε εμείς ποιος είναι άνθρωπος και ποιος όχι και είμαστε κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Τωρα διαβαζω οτι η κολελα ηταν για ωρες ζωντανη στην θαλασσα.Ποσο πονο περασε η κοπελα αυτη απο τα δυο κτηνη,ποσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
φυλάκιση και στους γονείς ,γιατι μεγάλωσαν τέρατα
Σ'αυτό το σημείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν και για τους Αλβανούς γονείς έχω τις αμφιβολίες μου αν τους αρμόζει φυλακή ή απέλαση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συνεχίσουν να συντηρούνται με κρατικά έξοδα. Εντάξει, ο αλλοδαπός δράστης πρέπει τουλάχιστον να εκτίσει την τιμωρία του, έστω, στο κράτος που αδίκησε με τον εκάστοτε τρόπο.

Τότε γιατί υπάρχει η επιλογή να κάνεις σε κάποιον μήνυση αν νιώσεις οτι σε προσβάλλει ή σε θίγει; Κι αυτό το δημοκρατικό σύνταγμα δεν το λέει; :hmm:
Ναι, άλλο ένα δικαίωμα που πρέπει να σεβαστούμε. Ή όλα ή τίποτα όμως. Όχι όπου μας παίρνει λέμε ναι και ό,τι δεν μας αρέσει φίμωτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top