Υπόθεση Τοπαλούδη

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι και με τα ισόβια θα επέλθει ο σωφρονισμος σε αυτά τα δύο ζωάδια.. Η παραβατικη συμπεριφορά και η ικανότητα της διαπραξης του φόνου είναι "ατού" συγκεκριμένων ανθρώπων και πηγάζει πάντα από τη παιδική ηλικία και το τι έχει ζήσει ή εκλάβει το παιδί τότε. (άσχετα με το αν είναι και ψυχιατρικά άρρωστος. Οι περισσότεροι από δαύτους θα επιδιώξουν να διαγνωστουν ως ψυχασθενεις για να κερδίσουν ελαφρύτερη ποινή. Εδώ που τα λέμε δεν είναι σωφρωνες άρα ειναι σίγουρα ψυχασθενεις, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι δεν ήξερα τι έκαναν. Και πολύ καλά ήξεραν.)
Κλείνοντας έναν τέτοιον άνθρωπο μέσα στη φυλακή, τρώγοντας, πίνοντας και χεζοντας χωρίς αύριο και χωρίς σκοτούρες δεν νομίζω ότι τον σωφρωνιζεις. Τον στιγματιζεις σίγουρα ναι. Τον ιδρυματοποιεις, τον κάνεις φυτό... Τα ήθελε και τα έπαθε όμως. Καμία ανοχή.
Για μένα αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να ζουν κάθε μέρα το πόνο που προκάλεσαν, κάθε μέρα σε επανάληψη.
Ένα άρρωστο μυαλό δεν θα σωφρωνιστει ποτέ απλά και μόνο επειδή έχει εκτίσει τη ποινή και βγήκε από τη ψειρου και τώρα προσπαθεί να βρει δουλίτσα να κάνει κανονική ζωή. Ποτε όμως. Θα πρέπει να γίνουν άπειροι ψυχιατρικοι έλεγχοι και πολύς πόνος για να αλλάξουν όμως και πάλι δεν είναι σίγουρο. Το μυαλό το άρρωστο δεν το κάνεις καλά εύκολα.
Βέβαια, προσωπικά δεν σκαμπάζω από νόμους, γνωρίζω όμως ότι το μυαλό το ανθρώπινο δεν μπορείς να ξέρεις ποτε πώς δουλεύει και το τι είναι ικανό να κάνει. Και πότε μην το εμπιστεύεσαι ότι θα αλλάξει. Το άρρωστο πάντα και το ικανό για βρωμιές. ( Ακόμα και οι παιδεραστές θα βγουν να στηρίξουν τη πράξη τους και να πουν ότι βίασαν το παιδί γιατι το αγαπούσαν, ότι έτσι έδειχναν αγάπη, έτσι πίστευαν ότι του κάνουν καλό.)
Το πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πράγμα αδύνατο κατανόησης τις περισσότερες φορές. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για έναν άρρωστο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Έχοντας δει πολλά αμερικάνικα ντοκιμαντέρ, συμφωνώ με το σύστημα της Αμερικής. Αν καταδικαστείς για φόνο πρώτου βαθμού (ή βιασμό πρώτου βαθμού), δηλαδή εκ προμελέτης, είσαι ισόβια χωρίς δυνατότητα αποφυλάκισης. Αυτό σημαίνει οτι πεθαίνεις στη φυλακή. Αν είσαι δεύτερου βαθμού, εν βρασμώ ή χωρίς προμελέτη, έχεις κάποια Χ χρόνια υποχρεωτικής φυλάκισης προτού έχεις δυνατότητα αίτησης για αποφυλάκιση.

Επιπλέον, στις αμερικάνικες φυλακές οι φυλακισμένοι δημιουργούν μια κοινωνία μέσα στη φυλακή και απασχολούνται με κάτι. Πχ κάποιοι γίνονται εργάτες, φτιάχνουν αυτοκίνητα, βάφουν τοίχους, γίνονται μάγειρες. Έχω ακούσει και το υπερ-τέλειο, που γίνονται εκπαιδευτές σκύλων για ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ή προβλήματα όρασης. Κάποιοι σπουδάζουν στις φυλακές, ζωγραφίζουν, γράφουν βιβλία, ασχολούνται με τη θρησκεία κλπ. Όλα αυτά δίνουν στον άνθρωπο μια ευκαιρία να μάθει κάτι, να μετανοήσει ενδεχομένως και να μην περνάει η ζωή του άσκοπα.

Πάντως η ζωή στη φυλακή δεν είναι εύκολη και θα ήταν καλό να μην το ξεχνάμε αυτό. Ας αναλογιστούμε οτι κληθήκαμε να μείνουμε 40 μέρες σε καραντίνα, είχαμε τις ανέσεις του σπιτιού μας, την οικογένειά μας, την ελευθερία μας, τα χόμπι μας, βγαίναμε και βόλτα ή για ψώνια, και κάποιοι πάθανε αμόκ από την κλεισούρα. Δε λέω οτι φυσικά οι εγκληματίες δεν πρέπει να φυλακίζονται, απλά ας θυμόμαστε οτι οι νομοθέτες έχουν φτιάξει έτσι τους νόμους και τις ποινές ώστε να σχετίζεται το κάθε έγκλημα με την κάθε ποινή.

Τα πράγματα είναι απλά τελικά, η ελευθερία δίδεται σε όλους απλόχερα και είναι λάθος του καθενός να τη χάσει. Οι νόμοι είναι εκεί, ξέρει ο καθένας τί είναι παράνομο, οπότε στο χέρι του είναι να μην προβεί σε παράνομη πράξη.

Κρίμα για την Ελένη και όλες τις γυναίκες που βιάζονται. Ας ελπίσουμε αυτό να λειτουργήσει αποτρεπτικά για άλλους επίδοξους βιαστές. Αν και μεταξύ μας δεν το νομίζω. Στα χωριά της Ελλάδας υπάρχει ακόμα η εμετική νοοτροπία οτι μια γυναίκα που φοράει μίνι ή βάφεται πολύ και είναι έξω τη νύχτα απλά ζητάει σεξ, συναινετικό ή όχι, μικρή λεπτομέρεια για αυτούς. Οπότε κι η πολιτεία με καμπάνιες και διαφημίσεις ας εκπαιδεύσει τον κόσμο για το θέμα του βιασμού.
 

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Προφανώς η απονομή της δικαιοσύνης στην Ελλάδα δεν είναι η καλύτερη και για αυτόν τον λόγο έθεσα τα παραπάνω ερωτήματα.

Εν προκειμένω, δεν έχω παρακολουθήσει εκτενώς την υπόθεση της Τοπαλουδη, πέρα από τα ρεπορτάζ που ακούω και διαβάζω κατά καιρούς. Δεν ξέρω με ποιους τρόπους παρακωλυθηκε η δικαιοσύνη, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό ήταν αποτέλεσμα της ανάγκης να συγκεντρωθούν περισσότερα στοιχεία (ή μάρτυρες) για την υπόθεση, ή απλά γιατί γίνονταν απεργίες (:P). Όσο για τον πατέρα του δολοφόνου, που πίεσε, αυτό έγκειται στη δική του ιδιοσυγκρασία και συνείδηση (προκειμένου να είναι ελαφρύτερη η ποινή του παιδιού του), από εκεί και πέρα οι δικαστές έχουν τον τελευταίο λόγο να κρίνουν τα στοιχεία που τους παραδίδονται και για αυτό πρέπει οι ίδιοι να διέπονται από επαγγελματισμό και αντικειμενικότητα.
Δεν αναφερομαι τοσο στο γιατι εθεσες εσυ αυτο το ερωτημα, οσο στο γιατι δεν τιθονται και τα υπολοιπα ερωτηματα γυρω απο την ποιοτητα της δικαιοσυνης στα ''ρεπορταζ που ακουμε και διαβαζουμε κατα καιρους''.

Το οτι υπαρχουν και αλλα θυματα που καποιος προφανως αποφασισε οι δικογραφιες τους να μη συμπεριληφθουν ειναι για σενα τυχαιο ή επειδη ''ειχαν και αλλες δουλειες και δε προλαβαιναν''; Το οτι κυκλοφορει ελευθερος ενας ψυχιατρος που ξεκινησε ψυχιατρικη αγωγη σε ενα δολοφονο λιγο πριν τη δικη του για να παρει ελαφρυντικο, καθως και αστυνομικοι που για χρονια καλυπτουν τα συγκεκριμενα ατομα και ''ευτυχως ετυχε να αναλαβει το λιμενικο'' αλλιως μπορει να μη στοιχειοθετουνταν καν δικη δεν εχουν την ιδια βαρυτητα στο ποσο διαταραγμενη ειναι η απονομη δικαιοσυνης με μια εισαγγελεα που βγηκε και ειπε ''ας χαλασει ο κοσμος αλλα θα αποδοθει δικαιοσυνη'';
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν νομίζω οτι και με τα ισόβια θα επέλθει ο σωφρονισμος σε αυτά τα δύο ζωάδια.. Η παραβατικη συμπεριφορά και η ικανότητα της διαπραξης του φόνου είναι "ατού" συγκεκριμένων ανθρώπων και πηγάζει πάντα από τη παιδική ηλικία και το τι έχει ζήσει ή εκλάβει το παιδί τότε. (άσχετα με το αν είναι και ψυχιατρικά άρρωστος. Οι περισσότεροι από δαύτους θα επιδιώξουν να διαγνωστουν ως ψυχασθενεις για να κερδίσουν ελαφρύτερη ποινή. Εδώ που τα λέμε δεν είναι σωφρωνες άρα ειναι σίγουρα ψυχασθενεις, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι δεν ήξερα τι έκαναν. Και πολύ καλά ήξεραν.)
Κλείνοντας έναν τέτοιον άνθρωπο μέσα στη φυλακή, τρώγοντας, πίνοντας και χεζοντας χωρίς αύριο και χωρίς σκοτούρες δεν νομίζω ότι τον σωφρωνιζεις. Τον στιγματιζεις σίγουρα ναι. Τον ιδρυματοποιεις, τον κάνεις φυτό... Τα ήθελε και τα έπαθε όμως. Καμία ανοχή.
Για μένα αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να ζουν κάθε μέρα το πόνο που προκάλεσαν, κάθε μέρα σε επανάληψη.
Ένα άρρωστο μυαλό δεν θα σωφρωνιστει ποτέ απλά και μόνο επειδή έχει εκτίσει τη ποινή και βγήκε από τη ψειρου και τώρα προσπαθεί να βρει δουλίτσα να κάνει κανονική ζωή. Ποτε όμως. Θα πρέπει να γίνουν άπειροι ψυχιατρικοι έλεγχοι και πολύς πόνος για να αλλάξουν όμως και πάλι δεν είναι σίγουρο. Το μυαλό το άρρωστο δεν το κάνεις καλά εύκολα.
Βέβαια, προσωπικά δεν σκαμπάζω από νόμους, γνωρίζω όμως ότι το μυαλό το ανθρώπινο δεν μπορείς να ξέρεις ποτε πώς δουλεύει και το τι είναι ικανό να κάνει. Και πότε μην το εμπιστεύεσαι ότι θα αλλάξει. Το άρρωστο πάντα και το ικανό για βρωμιές. ( Ακόμα και οι παιδεραστές θα βγουν να στηρίξουν τη πράξη τους και να πουν ότι βίασαν το παιδί γιατι το αγαπούσαν, ότι έτσι έδειχναν αγάπη, έτσι πίστευαν ότι του κάνουν καλό.)
Το πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πράγμα αδύνατο κατανόησης τις περισσότερες φορές. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για έναν άρρωστο.
Υπαρχουν οι ψυχασθενειες, οπως σχιζοφρενεια, διαταραχη πανικου ή διπολικη διαταραχη, και υπαρχουν και οι διαταραχες προσωπικοτητας, οπως η αντικοινωνικη δτρχ προσωπικοτητας ή η ναρκισσιστικη. Οι διαταραχες προσωπικοτητας δε θεωρουνται αρρωστιες με την εννοια που θεωρειται ο διαβητης ή η χολοκυστιτιδα, οι ψυχασθενεις απο την αλλη θεωρουνται αρρωστιες, ακριβως οπως η χολοκυστιτιδα. Αρα δε θα ακουσεις απο κανενα γιατρο, ψυχολογο ή νομικο οτι ειναι αρρωστος οποιος εχει ελλειψη ενσυναισθησης, παρορμητικοτητα, αδυναμια κατανοησης της εννοιας του σωστου και του λαθους και αδιαφορια για τους αλλους ανθρωπους ή βαζει την ευχαριστηση του πανω απο τη θεληση αλλων ανθρωπων. Μπορει αυτος ο ανθρωπος να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα σε αρκετα μεγαλο βαθμο ωστε να λεμε οτι εχει διαταραχη στον τροπο που εχει σχηματιστει ο χαρακτηρας του, μπορει και οχι ομως. Αλλα ακομα και αν εχει διαταραχη στον τροπο που εχει δομηθει η προσωπικοτητα του, αυτο δε στοιχειοθετει αρρωστια.

Οι συγκεκριμενοι δολοφονοι μπορει να εχουν αντικοινωνικη δτρχ προσωπικοτητας, μπορει και οχι. Δε το ξερουμε γιατι στην Ελλαδα δε το ψαχνουμε καν αυτο δικαστικα, ουτε και εχουμε νομους που να οριζουν διαφορετικη ποινη για οσους το εχουν (απ'οσο ξερω). Ξερουμε ομως σιγουρα οτι δεν ειναι ψυχικα αρρωστοι γιατι δεν εχει τεθει ποτε διαγνωση σχιζοφρενειας, διπολικης διαταραχης, αγχωδους διαταραχης κ.ο.κ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σωστή τοποθέτηση Κούγια
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οι δράστες καλώς έγινε και φυλακιστηκαν.

Αποτροπαια εγκλήματα θα πρέπει να τιμωρούνται αυστηρώς και παραδειγματικως και να μην υπαρχουν ελαφρυντικά.

Θεωρώ τουλάχιστον γελοίο, το γεγονός ότι κάποιοι, προσπαθησαν να δικαιολογησουν τους δράστες δια μεσου ηθικής προσβολής και αισχρολογωντας προς το πρόσωπο μιας δυστυχώς νεκρής κοπέλας.

Δε καταλαβαίνω, πως οι προσωπικές επιλογές μιας γυναίκας στον ερωτικό τομέα, μπορούν να γίνουν και να χρησιμοποιηθουν εις βάρος της, ακόμη κι αν αυτή βρίσκεται νεκρή παρά τη θέλησή της.

Ο βιασμός και η ανθρωποκτονια προ μελέτης είναι αδικήματα ασυγχωρητα.

Με το πρόσχημα ότι κάποιος μπορεί να πάσχει από κάποια νοητική ασθένεια κατ εμέ δεν αποτελεί ελαφρυντικό. Άτομα παθολογικά άρρωστα, δεν έχουν θέση σε μια ελεύθερη κοινωνία. Αποτελούν κίνδυνο για το σύνολο.

Κανονικά θα έπρεπε να ισχύ η ισοβια κάθειρξη, για την αίσθηση απονομής δικαιοσύνης και την ασφάλεια της κοινωνίας.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο Κουγιας βλέπω (π.χ φασεμπουκ απο καποιους φιλους μου) εγινε ξαφνικα "δημοφιλης"... Αυτη τη φορα βλέπετε βρισκεται στη "σωστη" πλευρα της αντιπαραθεσης σε αντιθεση με προηγουμενες υποθεσεις. Και αυτες οι προηγουμενες ως δια μαγείας ξεχαστηκαν τωρα. Πολύ ευκολα ξεχναμε οταν δεν προκειται φυσικα για εμας. Όταν δεν ειναι δηλαδη "προσωπικο" το θεμα. Τετοια "υποκειμενα" οπως ο εν λογω "δικηγορος" κανουν απλα τη δουλεια τους και με την ιδια ευκολια θα αναλαμβανε και τους δυο αυτους καταδικασθεντες και θα ελεγε τι καλα παιδια ειναι. Το θρασος ειναι βασικος παραγοντας για επιτυχημενη καριερα ως δικηγορος. (π.χ Ραγκουσης που πεθανε και ηταν του βλαστου ο δικηγορος).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον jj καταρχάς . Δεν θεωρώ οτι πάρθηκε καμία λάθος απόφαση αλλά πράγματι θεωρώ οτι υπήρξε προσωπικό δέσιμο της εισαγγελέως με την υπόθεση . Ο νόμος οφείλει να είναι τυπικός & ενδελεχής στην μελέτη της κάθε υπόθεσης, ανεξάρτητα πόσο οφθαλμοφανές είναι το τι παίζει . Και πάλι ωστόσο ήξερε ακριβώς τι έλεγε . Το μόνο λυπηρό πιστεύω είναι οτι δεν θα έχει και σε άλλες υποθέσεις τέτοιο σθένος , καθώς στην συγκεκριμένη υπόθεση είχε προσωπικό κίνητρο(ως γυναίκα και εκείνη) . Αλλά ας μην ξεχνάμε οτι η δικαιοσύνη αποδίδεται απο ανθρώπους για ανθρώπους και επομένως μόνο τέλεια δεν μπορεί να είναι . Πρέπει να είμαστε ρεαλιστικοί στις προσδοκίες μας , ούτε ένας εισαγγελέας που βλέπει μονοδιάστατα τις υποθέσεις(ένοχος ή αθώος) είναι πολύ χρήσιμος πάντα .

Θα συμφωνήσω και με τον Hack3r επίσης . Νομίζω οτι για πολλούς είναι περισσότερο μια κοινωνική δίκη παρά μια νομική δίκη . Τέτοια περιστατικά συνήθως εξυπηρετούν ως εφαλτήριο ορισμένων ιδεολογιών χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία το θύμα αυτό καθεαυτό αφού ουσιαστικά μετατρέπεται σε σύμβολο . Αλλά δεν έχει και σημασία , ο κόσμος μπορεί να λέει οτι θέλει,σημασία έχει οτι αυτοί οι δύο πήραν αυτό πους άξιζε(ίσως και λιγότερο) . Δυστυχώς εαν και επίσημα έχουμε ξεπεράσει το αρχέγονο ένστικτο που επιτάσσει οτι παίρνω ότι θέλω επειδή το θέλω & με κάθε τρόπο, αυτό συνεχίζει να επικρατεί υπόγεια . Τουλάχιστον φάνηκε οτι ο νόμος μπορεί να λειτουργεί υπο το φως αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχει μειονέκτημα μπροστά σε αυτούς που κοιτάνε με πονηριές & ψευτιές να ξεφύγουν .
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Είναι και εκδικητική καθώς θα μπορούσαν να είχαν θεραπευτεί σε 10 χρόνια π.χ. και όχι σε 40 . Που δεν διαφωνώ κιόλας , ακούγεται πολύ ουτοπικό οτι ο νόμος δεν έχει σκοπό την τιμωρία αλλά μόνο τον σωφρονισμό . Αξίζουν τιμωρία εξάλλου , απλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να βασιστούμε στον τυχόν δικαστή ή απλό πολίτη που ελπίζουν οτι θα πάθει τα χειρότερα μέσα στην φυλακή . Δεν νομίζω οτι ο πόνος των γονιών της θα βελτιωθεί έτσι . Ούτε τιμάει με οποιοδήποτε τρόπο την μνήμη της κοπέλας οι δολοφόνοι να έχουν επίσης μια βίαιη κατάληξη . Βλέποντας το απο τελείως ηθική σκοπιά νομίζω οτι ο μόνος τρόπος να μειωθεί ο πόνος για όλες τις οικογένειες είναι εαν ο δολοφόνος μετανιώσει ειλικρινά για την πράξη του και κάνει στροφή 180 μοιρών στην ζωή του . Είναι σπάνιο, αλλά συμβαίνει,και τότε μόνο θεωρώ οτι κάτι ή κάποιος σώθηκε απο την όλη υπόθεση .

Το μίσος φέρνει απλά και άλλο μίσος . Άσε που είναι και εγωιστικό, να ελπίζεις οτι ένας άλλος κατάδικος θα κάνει μια ακόμα απαίσια πράξη(εκτός απο αυτήν που τον έστειλε στην φυλακή), για να αποδοθεί στην συνείδηση σου δικαιοσύνη, και εσύ να έχεις τα χέρια σου καθαρά. Δεν νομίζω να δεχόμαστε οτι κάτι τέτοιο είναι νορμάλ, άσχετα εαν δεν ενοχοποιείται το να χαρείς με τον θάνατο κάποιου απο τον νόμο :P .
Δεν είναι εκδικητικη, ειναι τιμωριτικη και σωφρονιστικη. Και καλα κανει και ειναι τιμωριτηκη, εγω μπορει να σωφρονιστω και σε 5 χρονια, τι παει να πει αυτο? Δεν μπηκε μεσα επειδη ηταν κακο παιδι και με τον καιρο εγινε αγγελουδι, αλλα διοτι διεπραξε τις πραξεις που διεπραξε. Αρα 40 χρονια μου φαινονται πολυ καλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Δεν είναι εκδικητικη, ειναι τιμωριτικη και σωφρονιστικη. Και καλα κανει και ειναι τιμωριτηκη, εγω μπορει να σωφρονιστω και σε 5 χρονια, τι παει να πει αυτο? Δεν μπηκε μεσα επειδη ηταν κακο παιδι και με τον καιρο εγινε αγγελουδι, αλλα διοτι διεπραξε τις πραξεις που διεπραξε. Αρα 40 χρονια μου φαινονται πολυ καλα.

Είναι και τα 3 , εξαρτάται απο ποιά πλευρά το βλέπεις . Εαν ρωτήσεις έναν νομικό θα σου πει γίνεται για σωφρονιστικούς λόγους η φυλάκιση τους και για προστασία της υπόλοιπης κοινωνίας . Εαν ρωτήσεις έναν τυχαίο πολίτη θα σου πει "Αα τιμωρήθηκαν,έτσι όπως τους άξιζε" . Και ρωτήσεις τους γονείς θα σου πουν κάτι παρόμοιο,νιώθοντας οτι πήραν το αίμα τους πίσω ,δηλαδή οτι εκδικήθηκαν μέσω του νόμου .

Ωστόσο δεν σε χώνουν μέσα πάντα μόνο για τις πράξεις,όπως είπα οι δικαστές και οι ένορκοι κοιτάνε και το context μέσα στο οποίο συνέβη οτι συνέβη , ειδάλλως το θύμα μπορείς να το γυρίσεις σε θύτη πολύ εύκολα εαν θες .

Εγώ μόνο ένα σημείο δεν έχω καταλάβει , γιατί ένας ο οποίος ήταν good-looking και ο άλλος ματσωμένος να επιλέξουν να βιάζουν ευάλωτες κοπέλες ; Γιατί απ'ότι κατάλαβα το είχαν κάνει σύστημα απ'όσα έχω διαβάσει .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Δεν θεωρώ οτι πάρθηκε καμία λάθος απόφαση αλλά πράγματι θεωρώ οτι υπήρξε προσωπικό δέσιμο της εισαγγελέως με την υπόθεση . Ο νόμος οφείλει να είναι τυπικός & ενδελεχής στην μελέτη της κάθε υπόθεσης, ανεξάρτητα πόσο οφθαλμοφανές είναι το τι παίζει . Και πάλι ωστόσο ήξερε ακριβώς τι έλεγε . Το μόνο λυπηρό πιστεύω είναι οτι δεν θα έχει και σε άλλες υποθέσεις τέτοιο σθένος , καθώς στην συγκεκριμένη υπόθεση είχε προσωπικό κίνητρο(ως γυναίκα και εκείνη) . Αλλά ας μην ξεχνάμε οτι η δικαιοσύνη αποδίδεται απο ανθρώπους για ανθρώπους και επομένως μόνο τέλεια δεν μπορεί να είναι .
Κοίταξε να δεις, ο νόμος και η τιμωρία για κάθε παράβαση ή έγκλημα βρίσκεται εκεί ως μπούσουλας θα λέγαμε, ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος. Λέει δηλαδή, αν σκοτώσεις εκ προμελέτης θα φας από 25 χρόνια ως ισόβια (παράδειγμα). Αυτό σημαίνει οτι στο δικαστήριο θα φανούν και θα αποδειχθούν όλα τα στοιχεία που σχετίζονται με την υπόθεση και αυτά θα συντελέσουν στην ποινή. Αν λοιπόν σού έφαγε την γκόμενα κάποιος και πας και τον σκοτώσεις εκ προθέσεως και αν κάποιος σού σκότωσε το παιδί και πας και τον σκοτώσεις εκ προθέσεως καταλαβαίνεις οτι είναι δύο πολύ διαφορετικές υποθέσεις που θα έχουν τις ανάλογες ποινές. Το οτι η εισαγγελέας ταυτίστηκε με την υπόθεση επειδή είναι γυναίκα το θεωρώ ατυχές γιατί έχω δει παντού κατακραυγή για τους φονιάδες κι από νέους κι από γέρους άντρες και γυναίκες. Γενικά δε θεωρώ οτι το να θέλει ο εισαγγελέας να αποδοθεί δικαιοσύνη είναι κάτι κακό ή λάθος. Θέλω να πω λοιπόν οτι και στην απόδοση ποινής έχεις συναισθηματικά κίνητρα αλλιώς θα λέγαμε "σκότωσες; 25 χρόνια" χωρίς δικαστήρια. Κάθε υπόθεση όμως είναι ξεχωριστή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Κουγιας βλέπω (π.χ φασεμπουκ απο καποιους φιλους μου) εγινε ξαφνικα "δημοφιλης"... Αυτη τη φορα βλέπετε βρισκεται στη "σωστη" πλευρα της αντιπαραθεσης σε αντιθεση με προηγουμενες υποθεσεις. Και αυτες οι προηγουμενες ως δια μαγείας ξεχαστηκαν τωρα. Πολύ ευκολα ξεχναμε οταν δεν προκειται φυσικα για εμας. Όταν δεν ειναι δηλαδη "προσωπικο" το θεμα. Τετοια "υποκειμενα" οπως ο εν λογω "δικηγορος" κανουν απλα τη δουλεια τους και με την ιδια ευκολια θα αναλαμβανε και τους δυο αυτους καταδικασθεντες και θα ελεγε τι καλα παιδια ειναι. Το θρασος ειναι βασικος παραγοντας για επιτυχημενη καριερα ως δικηγορος. (π.χ Ραγκουσης που πεθανε και ηταν του βλαστου ο δικηγορος).
Αυτό που έκανε ο Κούγιας θέλει @@. Κατηγόρησε την εισαγγελέα που πήρε θέση και κατηγόρησε ευθέως τον διορισμένο δικηγόρο γιατί δεν εκπροσώπησε σωστά το πελάτη του. Δεν θυμάμαι άλλο δικηγόρο στην Ελλάδα να το κάνει αυτό.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η ιδέα του σωφρονισμού λειτουργεί σε, εντός εισαγωγικών, μη βλαβερά για την κοινωνία εγκλήματα. Κλοπές, βανδαλισμοί, ελαφρά σωματική βλάβη. Για περιπτώσεις βιασμού και δολοφονίας πρέπει να είναι εκδικητική η ποινή, ώστε να λειτουργεί αποτρεπτικά. Διαφορετικά, πρέπει να δεχθούμε ότι ένας δολοφόνος ή ένας βιαστής μπορείς, με κάποιο τρόπο, να ξαναγίνει λειτουργικό κομμάτι της κοινωνίας. Προσωπικά, δεν μπορώ να δω πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Πάνω κάτω για αυτό έκανα το αρχικό ποστ. Σίγουρα όπως είπε η Serena κάπου υπάρχουν περιπτώσεις πιο ιδιαίτερες αλλά η συγκεκριμένη δεν ανήκει σε αυτές. Για τέτοια εγκλήματα θεωρώ κοροϊδία να νομίζει κάποιος ότι λειτουργεί ο σωφρονισμός.
Εκτός ότι τη βίασαν και τη βασάνισαν την πέταξαν σαν σακί στη θάλασσα ενώ ήταν ζωντανή για να πεθάνει. Και το γεγονός ότι χασκογελούσαν, έκαναν κωλοδάχτυλα και από ότι ακούγεται πλακίτσες έξω από το δικαστήριο δε νομίζω πως δείχνει τίποτα διαφορετικό.
Πως γίνεται τέτοιοι βιαστές και δολοφόνοι να έχουν το δικαίωμα για ζωή στην κοινωνία μετά από αυτό; Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική.
 

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εγώ μόνο ένα σημείο δεν έχω καταλάβει , γιατί ένας ο οποίος ήταν good-looking και ο άλλος ματσωμένος να επιλέξουν να βιάζουν ευάλωτες κοπέλες ; Γιατί απ'ότι κατάλαβα το είχαν κάνει σύστημα απ'όσα έχω διαβάσει .

Ειναι πολυ απλό:

Eπειδη απλα το μπορουσαν....

Οταν θεωρεις πως λογω θεσης, περισσής ισότητας ή άλλης ανωτερότητας, μπορεις να κανεις καποια πραγματα, απλά τα κανεις. Δε συντρεχουν πάντα ψυχολογικοι ή άλλοι λογοι που θα δωσουν μια ησυχασιστική εξήγηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως γίνεται τέτοιοι βιαστές και δολοφόνοι να έχουν το δικαίωμα για ζωή στην κοινωνία μετά από αυτό; Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική.

Το δικαιωμα στη ζωη, το αναγνωριζεις ειτε σε ολους ανεξαιρετως - αδικηματίες και μη -, ειτε σε κανεναν. Αν διαχωριζεις βολικά ποιος αξιζει να ζει και ποιος να πεθαινει, υποσκαπτεις / πριονιζεις αυτο το δικαιωμα και το απαξιώνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το οτι η εισαγγελέας ταυτίστηκε με την υπόθεση επειδή είναι γυναίκα το θεωρώ ατυχές γιατί έχω δει παντού κατακραυγή για τους φονιάδες κι από νέους κι από γέρους άντρες και γυναίκες. Γενικά δε θεωρώ οτι το να θέλει ο εισαγγελέας να αποδοθεί δικαιοσύνη είναι κάτι κακό ή λάθος. Θέλω να πω λοιπόν οτι και στην απόδοση ποινής έχεις συναισθηματικά κίνητρα αλλιώς θα λέγαμε "σκότωσες; 25 χρόνια" χωρίς δικαστήρια. Κάθε υπόθεση όμως είναι ξεχωριστή.

Σαφως και οι εισαγγελεις ειναι επισης ανθρωποι και καταλαμβανονται απο αισθηματα. Ωστοσο, το ξεχωριστό λειτουργημα τους απαιτει απο αυτους να λειτουργουν ανεπηρεαστα και αντικειμενικα. Ηταν αστοχια η συναισθηματικη εμπλοκή της εισαγγελως και ορθως κράχτηκε. Σιγουρα θα το ξανασκεφτει να το επαναλαβει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, ο νόμος και η τιμωρία για κάθε παράβαση ή έγκλημα βρίσκεται εκεί ως μπούσουλας θα λέγαμε, ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος. Λέει δηλαδή, αν σκοτώσεις εκ προμελέτης θα φας από 25 χρόνια ως ισόβια (παράδειγμα). Αυτό σημαίνει οτι στο δικαστήριο θα φανούν και θα αποδειχθούν όλα τα στοιχεία που σχετίζονται με την υπόθεση και αυτά θα συντελέσουν στην ποινή. Αν λοιπόν σού έφαγε την γκόμενα κάποιος και πας και τον σκοτώσεις εκ προθέσεως και αν κάποιος σού σκότωσε το παιδί και πας και τον σκοτώσεις εκ προθέσεως καταλαβαίνεις οτι είναι δύο πολύ διαφορετικές υποθέσεις που θα έχουν τις ανάλογες ποινές. Το οτι η εισαγγελέας ταυτίστηκε με την υπόθεση επειδή είναι γυναίκα το θεωρώ ατυχές γιατί έχω δει παντού κατακραυγή για τους φονιάδες κι από νέους κι από γέρους άντρες και γυναίκες. Γενικά δε θεωρώ οτι το να θέλει ο εισαγγελέας να αποδοθεί δικαιοσύνη είναι κάτι κακό ή λάθος. Θέλω να πω λοιπόν οτι και στην απόδοση ποινής έχεις συναισθηματικά κίνητρα αλλιώς θα λέγαμε "σκότωσες; 25 χρόνια" χωρίς δικαστήρια. Κάθε υπόθεση όμως είναι ξεχωριστή.


Εδώ το ερώτημα είναι εαν θα έπρεπε να μειώσουν την ποινή στον γονιό που δολοφονεί για εκδίκηση . Μπορεί να το έκαναν γιατί θα επικαλούταν η υπεράσπιση κάτι σε στυλ "εν βρασμώ ψυχής" ή μπορεί και όχι εφόσον μιλάμε για προμελετημένο έγκλημα . Αλλά απο την μια ο νόμος είτε είναι αμίλητος μπροστά σε μια προμελετημένη δολοφονία είτε εν μέρει δείχνει κατανόηση και επομένως εγκρίνει ως ένα βαθμό την πράξη, αντιμετωπίζοντας διαφορετικά την υπόθεση απο μια άλλη προμελετημένη δολοφονία . Κάθε δολοφονημένος έχει μάνα και πατέρα πάντως όπως και κάθε δολοφόνος. Δεν είμαι σίγουρος γιατί αυτό αλλάζει την πράξη όμως . Ειδάλλως κάθε γονιός που του έχουν σκοτώσει το παιδί , είναι χαζός που δεν έχει πάρει τον νόμο στα χέρια του ; Περιμένοντας άφεση αμαρτιών απο το δικαστήριο ;

Σίγουρα δεν είναι κακό πάντως οτι θέλει δικαιοσύνη, αλίμονο. Εαν και ομολογώ οτι δεν εγκρίνω την φράση "Ας αποδοθεί δικαιοσύνη και ας χαλάσει ο κόσμος" . Παρά είναι τυπολατρικό,το δίκαιο δεν είναι πάντα σωστό :P . Και επίσης σαφώς κάποιος έπρεπε να τους τονίσει απο ανθρώπινη σκοπιά πόσο απαίσιο ήταν αυτό που κάνανε,πέρα απο το νομικό πλαίσιο. Ειδικά στο σημείο που τους είπε οτι το καλύτερο που μπορούσαν να κάνουν για να βρεθούν σε καλύτερη θέση ήταν να παραδεχτούν τι κάνανε και να ζητήσουν συγγνώμη(εαν και δύσκολο να δεχτεί κάποιος οτι θα ήταν ειλικρινής συγγνώμη) νομίζω έδωσε ρέστα. Έκανε την δουλειά της όπως έπρεπε,δήλωσε όσα χρειάζονταν,τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτό που έκανε ο Κούγιας θέλει @@. Κατηγόρησε την εισαγγελέα που πήρε θέση και κατηγόρησε ευθέως τον διορισμένο δικηγόρο γιατί δεν εκπροσώπησε σωστά το πελάτη του. Δεν θυμάμαι άλλο δικηγόρο στην Ελλάδα να το κάνει αυτό.

Αυτό που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι θα μπορουσε με την ιδια ευκολια να ειναι δικηγορος των δραστών. Και να ελεγε τα ιδια απο την αναποδη με στυλ "political correct".
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είναι εκδικητικη, ειναι τιμωριτικη και σωφρονιστικη. Και καλα κανει και ειναι τιμωριτηκη, εγω μπορει να σωφρονιστω και σε 5 χρονια, τι παει να πει αυτο? Δεν μπηκε μεσα επειδη ηταν κακο παιδι και με τον καιρο εγινε αγγελουδι, αλλα διοτι διεπραξε τις πραξεις που διεπραξε. Αρα 40 χρονια μου φαινονται πολυ καλα.
Δεν είμαι νομικός, αλλά 40 χρόνια στη φυλακή δεν θα μείνουν σίγουρα, 20 με 25 αν μείνουν μέσα είναι ζήτημα. Βέβαια, δεν τα λες και λίγα πιστεύω, ειδικά όταν πρόκειται για παραγωγικά χρόνια, ίσως τα καλύτερά σου.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είμαι νομικός, αλλά 40 χρόνια στη φυλακή δεν θα μείνουν σίγουρα, 20 με 25 αν μείνουν μέσα είναι ζήτημα. Βέβαια, δεν τα λες και λίγα πιστεύω, ειδικά όταν πρόκειται για παραγωγικά χρόνια, ίσως τα καλύτερά σου.

Στα 16 χρονια θα ειναι εξω. ΑΝ βεβαια και στο εφετειο φανε ισοβια. Και αυτο ειναι μεγαλο ΑΝ. Συνηθως τα εφετεια ριχνουν κατα κανονα τις ποινες. Φυσικα στα 8 θα εχουν δικαιωμα να παίρνουν και αδειουλες.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το δικαιωμα στη ζωη, το αναγνωριζεις ειτε σε ολους ανεξαιρετως - αδικηματίες και μη -, ειτε σε κανεναν. Αν διαχωριζεις βολικά ποιος αξιζει να ζει και ποιος να πεθαινει, υποσκαπτεις / πριονιζεις αυτο το δικαιωμα και το απαξιώνεις.
Δεν μίλησα για θανατική ποινή. Αλλά άνθρωποι που σκοτώνουν για την πλάκα τους και δεν έχουν ίχνος μεταμέλειας ή αίσθηση του αποτρόπαιου της πράξης τους είναι άδικο σε 10-20 χρόνια να βγουν ελεύθεροι και ωραίοι.
Οι συγκεκριμένοι είχαν γενικά παραβατική συμπεριφορά. Ο ένας ξαναβίασε μια κοπέλα μετά από κάτι μέρες και ο άλλος είχε μπλεξίματα και τον ξελάσπωναν συνέχεια οι γονείς του. Όταν ξέρεις ότι έχεις πάρει με ελαφριά καρδιά τη ζωή από κάποιον και χασκογελάς ή πουλάς υφάκι στην οικογένεια του θύματος δε νομίζω ότι μπορεί κάπως να δουλέψει ο σωφρονισμός.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Ειναι πολυ απλό:

Eπειδη απλα το μπορουσαν....

Οταν θεωρεις πως λογω θεσης, περισσής ισότητας ή άλλης ανωτερότητας, μπορεις να κανεις καποια πραγματα, απλά τα κανεις. Δε συντρεχουν πάντα ψυχολογικοι ή άλλοι λογοι που θα δωσουν μια ησυχασιστική εξήγηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή δεν μπορούσαν να προβλέψουν οτι θα κατέληγε κάπως έτσι ; ή πίστεψαν οτι λόγω αυτής της υπεροχής εξαιτίας των χρημάτων ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλων παραγόντων οτι θα έβγαιναν πάνω απο τον νόμο ; Που δεν είναι απίθανο βέβαια, καθώς ο νόμος ισχύει κυρίως για τους φτωχούς και την μεσαία τάξη . Γιατί όλη η δύναμη του δικαστικού πλαισίου έχει νόημα και ισχύ μόνο εαν υπάρχει το εκτελεστικό,το οποίο στη πράξη καθορίζεται άμεσα απο το χρήμα . Ειδάλλως η νομοθεσία είναι μια απλή φιλοσοφία,συμφωνία μεταξύ κοινωνιών και ανθρώπων .
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ξαναβίασε μια κοπέλα
κοπέλα αμέα αν δεν κάνω λάθος.. όχι ότι αν δεν ήταν θα λέγαμε ααα εντάξει τότε αλλά το ότι το ξαναέκανε σαν να μην του καιγόταν καρφί αμέσως μετά και δη με κοπέλα που σε κάποιο βαθμό δε μπορούσε να αμυνθεί/ αντιδράσει αποτελεσματικά δείχνει πόσο διεστραμμένος και επικίνδυνος είναι.

θα δικαστεί και για αυτό σε επόμενο στάδιο, ξέρει κάποιος?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top