• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Έχω 2.0 μυωπία και στα 2 μάτια.Μέσα στο σπίτι φοράω γυαλιά,αλλά όταν βγαίνω έξω πάντα φακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evlo

Νεοφερμένος

Η Evlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
η αδελφη της κολλητης μου ειχε 4 βαθμους μυωπιας και εβαλε φακους επαφης απο τα 15.Το αποτελεσμα ηταν απο 20 μεχρι 30 ετων να φοραει γυαλια μυωπιας συνεχεια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
η αδελφη της κολλητης μου ειχε 4 βαθμους μυωπιας και εβαλε φακους επαφης απο τα 15.Το αποτελεσμα ηταν απο 20 μεχρι 30 ετων να φοραει γυαλια μυωπιας συνεχεια...!


Αυτά είναι! Κι εγώ μετά από 3 χρόνια με φακούς επαφής (κοιμόμουν κιόλας μ'αυτούς συχνά), βάζω σταγόνες μήπως και γλιτώσω τα καλά της φίλης σου.. Δυστυχώς τα γυαλιά είναι αναγκαίο κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτά είναι! Κι εγώ μετά από 3 χρόνια με φακούς επαφής (κοιμόμουν κιόλας μ'αυτούς συχνά), βάζω σταγόνες μήπως και γλιτώσω τα καλά της φίλης σου.. Δυστυχώς τα γυαλιά είναι αναγκαίο κακό...

εγώ πάντως φορούσα φακούς επαφής από τα 13 έως τα 27, τηρώντας αυστηρά τους κανόνες υγιεινής και χωρίς να κοιμάμαι με αυτούς (ελάχιστότατες εξαιρέσεις όλα αυτα τα χρόνια) και ουδέποτε είχα τέτοια θέματα. Οκ, προφανώς στο σπίτι κυκλοφορούσα με γυαλιά βέβαια για να ξεκουράζω τα μάτια μου. Αλλά δεν ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να φορέσω τους φακούς στις 7.30 το πρωί και να τους βγάλω στις 12 το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
εγώ πάντως φορούσα φακούς επαφής από τα 13 έως τα 27, τηρώντας αυστηρά τους κανόνες υγιεινής και χωρίς να κοιμάμαι με αυτούς (ελάχιστότατες εξαιρέσεις όλα αυτα τα χρόνια) και ουδέποτε είχα τέτοια θέματα. Οκ, προφανώς στο σπίτι κυκλοφορούσα με γυαλιά βέβαια για να ξεκουράζω τα μάτια μου. Αλλά δεν ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να φορέσω τους φακούς στις 7.30 το πρωί και να τους βγάλω στις 12 το βράδυ.


Αυτό έλεγα και πρίν,οτι πρέπει να φοράς γυαλιά μες στο σπίτι.. Επί τρία χρόνια φορούσα αποκλειστικά φακούς επαφής,και πρόσφατα έφτιαξα γυαλιά για να προλάβω τα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω 0.25 στο αριστερο ματι και 1 στο δεξι..οποτε δεν φοραω γυαλια ποτε βασικα αλλα ο γιατρος μου λεει οτι δεν βλεπω καλα στερεοσκοπικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Billis

Νεοφερμένος

Ο Billis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια ερωτισουλα. εχω απο εναν βαθμο μυωπια σε καθε ματι, βλεπω μια χαρα εκτος απο τον πινακα στο σχολειο(οι μ@@#!@$@ς γραφουν με μαρκαδορο...)μπορω να βαλω φακους επαφης? ρωτισα εναν φιλο και μου ειπε οτι δεν ειπαρχουν για τοσο λιγο μυωπια.υσχηει αυτο??? μπορε να βοηθησει καποιος???

ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SEVI

Νεοφερμένος

Η SEVI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχουν φακοί επαφής για όλους τους βαθμούς μυωπίας ακόμη και για 0,25 οπότε μη το σκέφτεσαι.Το φιλαράκι σου δεν ειναι καλά ενημερωμένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μετά απο 8 χρόνια κατάχρησης των φακών πλέον φοράω κυρίως γυαλιά και κάποιες φορές μόνο φακούς.
Εξάλλου και οι κοκάλινοι σκελετοί είναι εξίσου ωραίοι και στυλάτοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έχω πολλή μυωπία και έτσι φοράω γυαλιά,αλλά τους τελευταίους μήνες φοράω και φακους.
Αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής και δεν κοιμάσε με τους φακούς-ερώτηση για αυτούς που το κάνουν: δεν πονάνε τα μάτια σας μετά;;;,:hmm:-
πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
φοραω φακους 14 χρονια ολη μερα καθε μερα στην κυριολεξια. τους βαζω 8 το πρωι και πριν κοιμηθω τους εβγαζα..
εδω και 10 μερες επαθα επιπεφυκιτιδα κερατοειδους..πηγα στον γιατρο και μου ειπε να βαζω τεχνιτα δακρυα 5 φορες την ημερα και ενα κολυρριο 4 φορες την ημερα και 1 μηνα χωρις φακους!! φανταστητε τωρα τι περναω που εχω 4 βαθμους σε καθε ματι σχεδον τυφλωση δηλαδη. εν το μεταξυ δεν μου αρεσουν τα γυαλια και δεν υπαρχει περιπτωση να φορεσω ποτε.
εφτιαξα ηλιου και φοραω εξω οσπου να περασει η ασθενεια των ματιων μου.
το θεμα τωρα ειναι ομως πως μου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει περιπτωση τα ματια μου να μην δεχτουν ξανα φακο!! εκει ειναι που θα παθω πρωτης ταξεος εμφραγμα, ετσι σκεφτηκα να κανω λειζερ αλλα και κει μου ειπε δεν μπορουν ολοι να κανουν..
εχω ανχωθει τρομερα, υπαρχει καποιος αλλος που να χει παθει κατι παρομοιο και αν ναι μετα εβαλε παλι φακους? το προβλημα μου ειναι οτι λογω δουλειας και μετα λογω ενος αθληματος που κανω χρειαζομαι πραγματικα ολη μερα καθε μερα να βλεπω :( ειμαι πολυ στεναχωρημενη για το τι θα γινει δεν εχω αλλη υπομονη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευγενικα.....
Ειναι λαθος να φορας φακους επαφης τοσες ωρες..... ολα τα προιοντα που αγοραζεις για τα ματια σου και ιδιαιτερα οι φακοι επαφης εχουν προτεινομενο χρονο χρησης ημερησιως..... οι πιο απλοι μηνιαιοι φακοι επαφης εχουν μεγιστο χρονο χρησης ημερησιως 8 ωρες...... υπαρχουν και πιο καλες ποιοτητες φακων επαφης για 11 ωρες συνεχους χρησης .....καθως και φακοι Night and day (εγκεκριμενοι απο το FDA ) για συνεχη μηνιαια χρηση (αν και παλι ασχετα με τις ερευνες κανενας γιατρος δεν το προτεινει αυτο) Η οξυγονωση του κερατοειδους χιτωνα ειναι σημαντικη για την υγεια του ματιου... Προφανως εισαι ασχετη με τους φακους αν και φορας 14 χρονια!!!

Ειμαι αγενης ....
..........απορω με τη χαζομαρα σου να παιζεις ετσι με την υγεια σου ......δηλαδη απορω με το επιπεδο ανθρωπων που δεν γνωριζουν τα βασικα για την υγιεινη του σωματος τους και τη χρηση διαφορων προιοντων... και δεν ρωτανε μια φιλη τους ή εστω εναν ειδικο.....

sasa.... εισαι σαν κατι κοπελες που βαζουν ενα τονο μεικ απ και δεν καθαριζουν ποτε το βραδυ σωστα το προσωπο τους? Ξερεις πως θα γινεις μετα απο χρονια ? Εισαι και αθλητρια.... ντροπη σου....ενα εργαλειο της δουλειας σου να μην το χρησιμοποιεις σωστα......τα ματια σου.... ξερεις ποσο μπορει να αδικηθεις σε χρονους και σε αποδοση απο την βλακεια σου? ειναι σαν να μου λες οτι φορας ολη μερα τα παπουτσια της προπονησης σου.....ακομα και εαν μυριζουν....δεν μπορει να παθουν κατι τα ποδια σου?.......... δεν σου εχει μαθει καποιος πως να συμπεριφερεσαι στα μερη του σωματος σου?...... μπορει ακομα να χρησιμοποιεις και συμπληρωματα διατροφης λαθος.....εχεις διαβασει ποτε την σωστη τους χρηση?

Για να μην πω για καποιους ανθρωπους που δεν γνωριζουν τι παει να πει οδοντοβουρτσα...... ζειτε στην Ελλαδα του 2010..... και οχι στην Αφρικη..... τελος παντων.....εχω συγχιστει τρομερα με αυτο που διαβασα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ποτε κανεις δεν μου ειπε εδω και 14 χρονια ουτε ο οφθαλμιατρος ουτε ο οπτικος μου οτι οι φακοι εχουν χρονικο οριο μεσα στην μερα.. το ακουσα πρωτη φορα στην ζωη μου τωρα που επαθα το προβλημα.
κανεις που να χει κανει λειζερ για μυωπια υπαρχει εδω μεσα? γιατι θελω να κανω και φοβαμαι μην εχει καμια κακη καταληξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλα οχι και 4 βαθμοι σχεδον τυφλωση. Εχω φιλη με 13 σου κανει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
φανταστητε τωρα τι περναω που εχω 4 βαθμους σε καθε ματι σχεδον τυφλωση δηλαδη. εν το μεταξυ δεν μου αρεσουν τα γυαλια και δεν υπαρχει περιπτωση να φορεσω ποτε.
προ εγχείρησης είχα 9 και τετοια υστερία δεν πάθαινα άμα έμενα χωρίς φακούς [παρόλο που εγώ όντως δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι χωρίς φακούς ή γυαλιά].
Επίσης, παρόλο που η Lady31ath τα είπε κάπως...χύμα και τσουβαλάτα έχει δίκιο. Νταξ η ομορφιά και η άνεση είναι σημαντικά (φορούσα γυαλιά από τα 6 και φακούς από τα 14 μέχρι τα 28] αλλά μη το φτάνουμε και σε ακρότητες.

το θεμα τωρα ειναι ομως πως μου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει περιπτωση τα ματια μου να μην δεχτουν ξανα φακο!! εκει ειναι που θα παθω πρωτης ταξεος εμφραγμα, ετσι σκεφτηκα να κανω λειζερ αλλα και κει μου ειπε δεν μπορουν ολοι να κανουν..
εχω ανχωθει τρομερα, υπαρχει καποιος αλλος που να χει παθει κατι παρομοιο και αν ναι μετα εβαλε παλι φακους? το προβλημα μου ειναι οτι λογω δουλειας και μετα λογω ενος αθληματος που κανω χρειαζομαι πραγματικα ολη μερα καθε μερα να βλεπω :( ειμαι πολυ στεναχωρημενη για το τι θα γινει δεν εχω αλλη υπομονη..
1. Για το Laser υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις πράγματι αλλά μόνο ένας οφθαλμίατρος που ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις θα είναι σε θέση να σε διαφωτίσει. Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει και θέμα εδώ στο στέκι για εγχειρήσεις laser Μπορείς να διαβάσεις να πάρεις μια ιδέα. Αλλά ακόμα και εκεί να σε ενημερώσω ότι ακόμα και αν μπορείς να την κάνεις θα πρέπει να περάσεις μια εβδομάδα χωρίς φακούς απλώς και μόνο για να μπορέσεις να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις που θα δείξουν αν μπορείς να εγχειριστείς ενώ θα πρέπει να φοράς αποκλειστικά και μόνο γυαλιά για ένα μήνα πριν την εγχείρηση.

Όσον αφορά την επιπεφυκίτιδα, έχω πάθει μια φορά στα 22 χρόνια μυωπικής ζωής μου, δεν ήταν μάλλον τόσο σοβαρή όσο η δική σου γιατί έμεινα μόνο μια εβδομάδα χωρίς φακούς και στη συνέχεια ξαναφόρεσα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάντως, αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι στα τόσα χρόνια (14) που φορούσα φακούς ήμουν εξίσου υπερβολική στη χρήση τους με εσένα (τους φόραγα το πρωί και τους έβγαζα το βράδυ σχεδόν καθημερινά-κακώς, κάκιστα!) και η μία και μοναδική φορά που έπαθα επιπεφυκιτίδα ήταν στον πρώτο χρόνο εφαρμογής τους, λόγω δικού μου λάθους. Οπότε, be sure ότι ακολουθείς τους κανόνες υγιεινής at all times.
Επίσης, υπάρχουν διάφορες απόψεις που όντως μιλούν για δυσανεξία του ματιού στους φακούς μετά από χρόνια εφαρμογής τους, προσωπικά έκανα laser πριν 2 χρόνια και δεν είχα μέχρι τότε αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο θέμα, κάτι που όμως δεν είναι στάνταρ μιας και από 2 φίλες μου που χρησιμοποιούν φακούς επαφής από τα λυκειακά χρόνια η μία εξακολουθεί να τους φοράει χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα ενώ η 2η έχει συχνά πυκνά ενοχλησεις και έχει περιορίσει τη χρήση τους σε εξόδους ενώ καθημερινά νιώθει πιο άνετα να κυκλοφορεί με γυαλιά.
Άρα ναι, όλα είναι πιθανά υποθέτω.


edit: Το θέμα για τις εγχειρήσεις laser βρίσκεται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
κανονικα και γω μια απλη επιπεφυκιτιδα επαθα αρχικα.. εγω φταιω για την συνεχεια ομολογω γιατι ενω μου ειπε ο γιατρος να βαζω tobratex και να μεινω χωρις φακους λιγες μερες δεν τον ακουσα, ετσι συνεχισα να τους φοραω οσπου τελικα δεν εβλεπα! ειχε θολωσει τοσο το δεξι μου ματι σχεδον τυφλωθηκε, εκει μονο τρομαξα και ειπα τωρα μενω χωρις φακους. και εννοειται μετα επαθα μεγαλυτερη ζημια και αντι για 10 μερες που εμεινες εσυ εγω θελω μηνα. ηθελεστα και παθεστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
ποτε κανεις δεν μου ειπε εδω και 14 χρονια ουτε ο οφθαλμιατρος ουτε ο οπτικος μου οτι οι φακοι εχουν χρονικο οριο μεσα στην μερα.. το ακουσα πρωτη φορα στην ζωη μου τωρα που επαθα το προβλημα.
κανεις που να χει κανει λειζερ για μυωπια υπαρχει εδω μεσα? γιατι θελω να κανω και φοβαμαι μην εχει καμια κακη καταληξη

Έχω μυωπία και φοράω αποκλειστικά φακούς εδώ και 5 χρόνια (και πριν από αυτό γυαλιά 9 χρόνια). Δεν έχω κάνει λέιζερ, αλλά έχω δύο φίλες που έχουν κάνει εδώ και αρκετά χρόνια και από όσο ξέρω είναι απολύτως ευχαριστημένες. Η μία μάλιστα έχει κάνει κι ένα παιδάκι και δεν της δημιούργησε κανένα πρόβλημα (το λέω, γιατί έχω ακούσει να λένε ότι όταν κάνεις λέιζερ και κάνει παιδί θα ξανανέβει η μυωπία λόγω πίεσης κλπ).

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Τουλάχιστον, εγώ δεν έχω ακούσει κάποιο πρόβλημα από κοντινό μου άνθρωπο. Ότι δυσκολίες πρόκειται να αντιμετωπίσεις είναι για τις πρώτες μέρες που φυσικά χρειάζεται προσοχή. Επίσης καλό είναι να γίνεται μετά τα 22 χρόνια γιατί νωρίτερα η μυωπία ακόμα αυξάνεται και μπορεί να ξανανέβει και μετά την επέμβαση.

Κάποτε έλεγαν ότι ο καλύτερος γιατρός για αυτή την επέμβαση βρίσκεται στην Κρήτη, αλλά από ότι ξέρω τώρα πια την κάνουν και στην Αθήνα και σε άλλες περιοχές με επιτυχία! Ψάξε λίγο και στο νετ για αυτό το θέμα. Θα βρεις πολλές πληροφορίες και εμπειρίες από άλλους ανθρώπους που έχουν κάνει την ίδια εγχείρηση. Καλη επιτυχία αν το αποφασίσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Nαι πριν 10 χρονια ηταν ο Παλληκαρης τωρα πια εχει καταντησει αρκετα συνηθισμενη επαμβαση, μην κολλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Για το λειζερ γινεται ενας προεγχειρητικος ελεγχος.... βασικη προυποθεση ειναι να εχει σταματησει η ανοδος της μυωπιας σου και να υπαρχει σταθεροποιηση για ενα με εναμιση χρονο ........μετα ελεγχουν την κατασταση των ματιων σου και το παχος του κερατοειδους για τις τομες.....σιγουρα τσεκαρουν και αλλα δεδομενα....εαν εχεις ιστορικο.....την πιεση του ματιου....ειναι απλη διαδικασια.....
Βασικα καλο ειναι το επαγγελμα σου να μην αφορα χρηση υπολογιστων γιατι υπαρχει μια υπονοια οτι μπορει μελλοντικα να σου αυξησει τη μυωπια..κανενας γιατρος δεν υπογραφει χαρτι για επαναληπτικη επεμβαση εαν σου ανεβει μετα απο καποια χρονια....
Οι γυναικες συνηθως κανουν την επεμβαση σε μεγαλη ηλικια....ανω ταν 40 .......Μετα απο περιπτωση εγκυμοσυνης οπου ολο σου το σωμα παχαινει μπορει να σου ανεβει η μυωπια... και αυτο ειναι και στατιστικα αποδεδειγμενο.... μαλιστα σε γυναικες με μεγαλη μυωπια απαγορευεται ο φυσιολογικος τοκετος.... προτεινουν καισαρικη...... δεν κανει να πιεστεις......

Ο Παλληκαρης ειναι οντως ακομα στο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο της Κρητης και δοκιμαζουν τα λειζερ για την πρεσβυωπια....νομιζω οτι δεν πανε καλα....ειναι οντως ο πρωτος οφθαλμιατρος που εφερε την επεμβαση στην Ελλαδα.....αλλα γινεται πλεον σε πολλα ιδιωτικα και δημοσια νοσοκομεια.... και απο πολλους γιατρους....
Καλο ειναι να διαβασεις διαφορα sites για να μαθεις λεπτομερειες....και να πας τουλαχιστον σε 2 με 3 γιατρους για να συγκρινεις απο αποψεις μεχρι και τιμες....
Μην φοβασαι για την επιπεφυκιτιδα....ακολουθησε τη θεραπεια που σου εχει δωσει ο οφθαλμιατρος με τα κολλυρια ....και μετα απο ενα εναμιση μηνα δοκιμασε ξανα αρχικα με ημερησιους φακους που τους πετας το βραδυ.....και οχι καθημερινα......μετα δοκιμασε παλι μηνιαιους..... μην βαλεις ετησιους......ζητησε απο τον οφθαλμιατρο σου να σου μετρησει τις καμπυλοτητες των ματιων σου και την ακριβη συνταγη σου οταν πας για να σου κανει επανελεγχο οτι εχει περασει η μολυνση......και φυσικα να φορας τα γυαλια σου...... δεν αναπνεουν τα ματια σου ολη μερα με τους φακους....
μην βιαζεσαι για επεμβαση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
φοραω φακους 14 χρονια ολη μερα καθε μερα στην κυριολεξια. τους βαζω 8 το πρωι και πριν κοιμηθω τους εβγαζα..
εδω και 10 μερες επαθα επιπεφυκιτιδα κερατοειδους..

Σιγα, μια μολυνσουλα ειναι

φανταστητε τωρα τι περναω που εχω 4 βαθμους σε καθε ματι σχεδον τυφλωση δηλαδη.

Σιγα βρε κοπελα μου . Τι να πουν αλλοι που χουν 12 βαθμους δλδ? Κι εγω 4 εχω και δεν κανω ετσι.

εν το μεταξυ δεν μου αρεσουν τα γυαλια και δεν υπαρχει περιπτωση να φορεσω ποτε.
Σιγα μην εισαι και το τερας του λοχνες με γυαλια. Υπαρχουν τρομεροι σκελετοι αναλογα τα γουστα και το στυλ. Δινουν πολυ τυπο.
Εγω εφτιαξα τωρα μετα απο χρονια, ετσι ελεγα κι εγω δε θα ξαναφορεσω αλλα τα σκασα για dior και πιο πολυ μου την πεφτουν πια με το γυαλι και το τερμα βαψιμο του ματιου παρα απο,τι πριν. Καλα μην υπερβαλλω, θελω να πω μου πανε πολυ. Εψαξα κι ανακαλυψα τι με κανει ακομα πιο σεξυ:P Τα φοραω σπιτι και ενιοτε στη δουλεια, στη βολτα μου και στη γυμναστικη μου βαζω τους φακους μου, σιγα μη στραβωθω εγω με τους βρωμοφακους ολη την ωρα. Κι αυτο για λιγο ακομα μεχρι το λειζερ που κοντοζυγωνει για να κανω, εχω αρχισει παρακολουθηση για ακομα ενα χρονο.

εφτιαξα ηλιου και φοραω εξω οσπου να περασει η ασθενεια των ματιων μου.
σωστη κινηση που κανουν πολλοι. Εγω δεν εχω σκοπο να φτιαξω αλλα εσυ καλα εκανες. Τι τρελαινεσαι δε καταλαβαινω

το θεμα τωρα ειναι ομως πως μου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει περιπτωση τα ματια μου να μην δεχτουν ξανα φακο!! εκει ειναι που θα παθω πρωτης ταξεος εμφραγμα, ετσι σκεφτηκα να κανω λειζερ αλλα και κει μου ειπε δεν μπορουν ολοι να κανουν..

Εμ βεβαια, αμα τους φορας 25 χρονια 20 ωρες το 24ωρο λογικο ειναι να χεις δημιουργησει προβληματα στον κερατοδειδη.
Δε δεχονται ολοι οι οργανισμοι το λειζερ αλλα ακομα κι αν δε το δεχτει ο οργανισμος σου μαθε να ζεις με τον οργανισμο σου.
Εχεις μυωπια και φορας γυαλια και γαμας και δερνεις. Τελος. Θα το εισπραττουν οι αλλοι πιο πολυ αποσενα.
Αλλα τι βιαζεσαι? Σου περασε η μολυνση? Εκανες προεγχειρητικο ελεγχο? Εχεις φτιαξει γυαλιας μυωπιας? Διοτι ο προεγχειριτκος θελει ενα μηνα χωρις φακο και συνεχη παρακολουθηση. Ενα ενα βημα βημα.

εχω ανχωθει τρομερα, υπαρχει καποιος αλλος που να χει παθει κατι παρομοιο και αν ναι μετα εβαλε παλι φακους?
φυσικα κι εχω παθει επιπεφυκιτιδεσ και κριθαρακια βγαζω και τα σπαω κιολας και γουσταρω.:P
τομπρεξ και τομπραντεξ στις απλες μοπλυνσεις, μολυβι ματιων ολοδικο σου, μη το μοιραζεσαι και λιγοτερες ωρες φακους.
Κανε αυτα και θα ηρεμησουν τα ματακια σου.
Ληγμενο γαλα θαπινες? Αν οχι, τοτε γιατι καταστρεφεις την υγεια σου?

το προβλημα μου ειναι οτι λογω δουλειας και μετα λογω ενος αθληματος που κανω χρειαζομαι πραγματικα ολη μερα καθε μερα να βλεπω :( ειμαι πολυ στεναχωρημενη για το τι θα γινει δεν εχω αλλη υπομονη..
Αμα δεν εχεις υπομονη κατσε να χτυπιεσαι.
Οποιος βιαζεται σκονταφτει λενε. Περιμενε να σου περασει η μολυνση, μετα να φτιαξεις γυαλακια και τελος να κανεις τον ελεγχο.

Αιντε.:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top