Φαντασίωση ...βιασμού;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν τα κομπλιμέντα αυτά χρησιμοποιούνται ως μέσω πειθούς/συναισθηματικης χειραγώγησης ή αγγίζουν τα όρια αηδιαστικού τρόπου συμπεριφοράς τότε προφανώς τίθεται λόγος παρεξήγησης.
Καθόλου φεμινιστικά , περισσότερο αντικειμενικά απο το γλοιώδες λεκτικά μέχρι το έμπρακτα επίμονο σημάδι συμπεριφοράς , μπορεί κανεις να φτάσει πολύ ακραία όρια. Ε;

Προφανώς σημαντικό είναι και το πως εκλαμβάνεται ο δέκτης το σχόλιο κλπ αν μικρο-παρεξηγείται κλπ.

Αλλά κάπου να οριοθετήσουμε τί είναι άξιο παρεξήγησης και τι άξιο προσβολής.
Θεωρώ πως το γλοιώδες ή χειριστικο κοπλιμέντο είναι τόσο έκδηλο που δεν αξίζει καν να το βάζουμε στην κατηγορία της φιλοφρόνησης. Θεωρώ πως κάθε άνθρωπος που έχει μια μέτρια κοινωνική νοημοσύνη μπορεί να καταλάβει πότε κάποιος τον γλύφει για να κερδίσει κάτι.
Πάντως ντάξει εδω που τα λέμε τα υποκοριστικά προς τις γυναίκες" γλυκούλα, διαμάντι" κλπ αν θεωρηθούν αξια παρεξήγησης, δεν έχουν να κανουν με θεμα ευχαρίστησης ή μη. Είναι από μόνες τους μερικές φιλοφρονήσεις καθαρα ανόητες.

Τα υποκοριστικα είναι ένδειξη συμπάθειας.
 

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παιδια, τα κοπλιμέντα και τα καλά λόγια να πάνε και να έρχονται στην επικοινωνία. Ωραια είναι και να τα ακούς και να τα λες. Η ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντίδραση ευγνωμοσύνης είναι το πρόβλημα.
Υποτίθεται ότι κανεις κοπλιμέντο από την καλή σου την καρδιά χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Οκ, το κοπλιμέντο εκδηλώνει ενδιαφέρον εκ μέρους σου. Γιατι να σε χαλάει που η άλλη δεν αντέδρασε όπως ΕΣΥ περίμενες; Σε τι την κάνει λιγότερη και αξια κριτικής;


Αυτά λοιπόν είναι μικρα γρανάζια στην κουλτούρα βιασμού.
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Το θέμα πρέπει να μετονομαστεί στο "ποιος ανατίναξε τον Γοργοπόταμο".

Τα λέμε αργότερα...

Θεωρώ πως το γλοιώδες ή χειριστικο κοπλιμέντο είναι τόσο έκδηλο που δεν αξίζει καν να το βάζουμε στην κατηγορία της φιλοφρόνησης. Θεωρώ πως κάθε άνθρωπος που έχει μια μέτρια κοινωνική νοημοσύνη μπορεί να καταλάβει πότε κάποιος τον γλύφει για να κερδίσει κάτι.


Τα υποκοριστικα είναι ένδειξη συμπάθειας.
Τα υποκοριστικά , τα κενού περιεχομενου επίθετα (πχ γλυκό παιδάκι κλπ) λειτουργούν ως ένδειξη υπερβολικής ευγένειας. Ενίοτε κ ειρωνικής. Τα εμφατικά" βρε ομορφη μου κοπέλα θα ηθελα να κάνεις αυτο κλπ" και οι λοιπές φιλοφρονήσεις γιατί να εξειδικεύονται τόσο;

Μα αυτά και με εκεινα φτάσαμε στο έγκλημα ο τύπος να αποδίδει τίτλους της μορφής" η πανέμορφη 20χρονη που χάθηκε " κλπ.
Like what;

Τα επίθετα με φειδώ παιδιά και οι φιλοφρονήσεις και τα υποκοριστικά σε στενές σχέσεις.
 

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παιδια, τα κοπλιμέντα και τα καλά λόγια να πάνε και να έρχονται στην επικοινωνία. Ωραια είναι και να τα ακούς και να τα λες. Η ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντίδραση ευγνωμοσύνης είναι το πρόβλημα.
Υποτίθεται ότι κανεις κοπλιμέντο από την καλή σου την καρδιά χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Οκ, το κοπλιμέντο εκδηλώνει ενδιαφέρον εκ μέρους σου. Γιατι να σε χαλάει που η άλλη δεν αντέδρασε όπως ΕΣΥ περίμενες; Σε τι την κάνει λιγότερη και αξια κριτικής;


Αυτά λοιπόν είναι μικρα γρανάζια στην κουλτούρα βιασμού.
αν μπορεις να μας πεις τι εννοεις γραναζι στην κουλτουρα βιασμου το οτι εγω δεν ειπα ευχαριστω σε ενα κοπλιμεντο του αλλου οτι ο αλλος επειδη σκεφτεται με την κουλτουρα βιασμου πρεπει να με τιμωρησει κιολας επειδη δεν εκτιμησα το κοπλιμεντο του?
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Δεν ξέρεις τι είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Ο ορισμος που δινει ενα φεμινιστικο σαιτ: Η κουλτούρα του βιασμού είναι ένα κοινωνικό σύστημα που ορίζεται από πατριαρχικές νοοτροπίες, συμπεριφορές, και στερεότυπα και διαιωνίζεται από την ανοχή ή και συνενοχή των θεσμών και των ΜΜΕ. Σε αυτό το σύστημα η σεξουαλική κακοποίηση είναι κανονικότητα και υπαίτιοι είναι τα θύματα, όχι οι θύτες Στην Ελλαδα και στη Δυση γενικοτερα ως κοινωνια δε θεωρουμε τη κακοποιηση κανονικοτητα και ο νομος αντιστοιχα θεωρει υπαιτιους παντα τους θυτες. Σε μη Δυτικες χωρες οπου εφαρμοζεται η Σαρια πετροβολουν τα θυματα οποτε εκει εχουμε κουλτουρα βιασμου συμφωνα με τον παραπανω ορισμο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τα υποκοριστικά , τα κενού περιεχομενου επίθετα (πχ γλυκό παιδάκι κλπ) λειτουργούν ως ένδειξη υπερβολικής ευγένειας. Ενίοτε κ ειρωνικής. Τα εμφατικά" βρε ομορφη μου κοπέλα θα ηθελα να κάνεις αυτο κλπ" και οι λοιπές φιλοφρονήσεις γιατί να εξειδικεύονται τόσο;

Μα αυτά και με εκεινα φτάσαμε στο έγκλημα ο τύπος να αποδίδει τίτλους της μορφής" η πανέμορφη 20χρονη που χάθηκε " κλπ.
Like what;

Τα επίθετα με φειδώ παιδιά και οι φιλοφρονήσεις και τα υποκοριστικά σε στενές σχέσεις.
ακριβως με το να εξυμνει ο αλλος συνεχεια τα σωματικα προσοντα μιας γυναικας,αγνωστης ετσι?Εκει υπεισερχεται χωρις να το καταλαβαινει αν θες η αλλη,αν το καταλαβει ενταξει,αλλα συνηθως ετσι λειτουργουν οι πεφτουλες ξεκινανε με μελια και εξυμνησεις για να τους δεχτει η αλλη να μιλησει μαζι τους και ουτω καθεξης ετσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν μπορεις να μας πεις τι εννοεις γραναζι στην κουλτουρα βιασμου το οτι εγω δεν ειπα ευχαριστω σε ενα κοπλιμεντο του αλλου οτι ο αλλος επειδη σκεφτεται με την κουλτουρα βιασμου πρεπει να με τιμωρησει κιολας επειδη δεν εκτιμησα το κοπλιμεντο του?
Το γεγονός ότι σε κρίνει (με διάφορους τρόπους) που δεν έκανες "το σωστό" είναι ήδη τιμωρία την οποία θα θυμάσαι και θα προσαρμόσεις την προσωπικότητα σου ετσι ώστε να μην ξανασυμβεί "το λάθος". Γιατί, αν είσαι strait, θες να αρέσεις στους άντρες. Και οι τιμωρίες μπορούν να είναι ακόμα πιο σοβαρές, από σωματική βία/βιασμό μέχρι θάνατο.

Σας τράβηξα την προσοχή μεσημεριατικα; Good.

Υπάρχει συγκεκριμένο καλούπι "σωστής γυναίκας" ή "σωστου θηλυκού".
Το να εκτιμήσεις οποιαδήποτε προσφορά (στην προκειμένη κοπλιμέντο) ενός άντρα με ευγνωμοσύνη, είναι ένα από τα must για να είσαι υπολογίσιμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Γενικότερα θεωρώ πως η γλωσσική αυτή ένταση στις φιλοφρονήσεις έχει βαθύτερες ρίζες και μια πλευρά εξήγησης.
Εκπαιδευόνται τα μικρά κορίτσια με το δεδομένο να είναι" καλά κορίτσια" και βάσει αυτού να μαθαινουν να χρησιμοποιούν στοιχεία ευγενειας σε μεγαλυτερο ποσοστό συγκριτικα με τον ανδρικό λόγο.

Αρκετές γυναικες πχ θα χρησιμοποιοήσουν στο λόγο τους επισχετιστικά στοιχεία του τυπου" ςν δεν κανω λάθος/νομίζω" κλπ. Κ αυτο προκυπτει από τη χαμηλότερη αντιληπτική ικανότητα που τοποθετούν ως πέπλο στο γυναικείο φύλο.

Πιο συγκεκριμένα για να μην ξεφευγω κ απο το θέμα επιτακτικά στοιχεία όπως τα" ευχαριστώ παρα πολυ" " να έχετε υπεροχη μερα" και όλα τα ξερετε έντονα ψευδούς ευγενικού περιεχομένου, συνιστούν κουλτούρα πειθούς του φύλου επειδή " οι γυναίκες εχουν θηλυκή , ευγενή μέθοδο".
Η αναπαραγωγή αυτής της εξιδανίκευσης και της υπερτατης καλοσύνης απέναντι στο φύλο, ριζώνεται στην ψευτοκουλτούρα της ψευτοευγένειας την οποία καλούμαστε να χρησιμοποιήσουμε ως φαρέτρα για να διεκδικήσουμε παραπάνω.


Ως φαρέτρα και το αντίθετο φύλο χρησιμοποιεί ενιοτε τα κλασικά γλυκανάλατα προκειμένου να εξαγοράσει/πεισει/χειραγωγήσει. Μας διαπαιδαγώγησαν με την νοοτροπια πως η γυναίκα κάνει "ναζάκια" είναι "γατούλα".
Πως αλλιώς θα μπορούσε το αντίθετο φύλο να κανει καταχρηση αυτων των επιθετων και των επιτονισμών, αν δεν ειχε προηγηθεί ένα ευφορο έδαφος;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το γεγονός ότι σε κρίνει (με διάφορους τρόπους) που δεν έκανες "το σωστό" είναι ήδη τιμωρία την οποία θα θυμάσαι και θα προσαρμόσεις την προσωπικότητα σου ετσι ώστε να μην ξανασυμβεί "το λάθος". Γιατί, αν είσαι strait, θες να αρέσεις στους άντρες. Και οι τιμωρίες μπορούν να είναι ακόμα πιο σοβαρές, από σωματική βία/βιασμό μέχρι θάνατο.

Σας τράβηξα την προσοχή μεσημεριατικα; Good.

Υπάρχει συγκεκριμένο καλούπι "σωστής γυναίκας" ή "σωστου θηλυκού".
Το να εκτιμήσεις οποιαδήποτε προφορά (στην προκειμένη κοπλιμέντο) ενός άντρα με ευγνωμοσύνη, είναι ένα από τα must για να είσαι υπολογίσιμη.
ναι εχεις δικιο αλλα εγω ποτε δεν εβαλα σε καλουπι τη συμπεριφορα μου σε αυτα τα θελω οπως ακριβως τα περιεγραψες των αντρων,η καθε γυναικα ο καθε αντρας ειμαστε διαφορετικοι δεν αντιδραμε ολοι το ιδιο επομενως να μη τσουβαλιαζουμε κιολας.Υπαρχουν και αντρες που δεν εμπιπτουν σε αυτες τις ενδεικτικες περιγραφες οπως υπαρχουν και γυναικες αντιστοιχα.
Τη φιλοφρονηση που λες μπορει να στην κανει και μια γιαγια στο δρομο επειδη τη βοηθησες με τα ψωνια,θελω να πω ολα να τα βλεπουμε οπως γινονται και φυσικα να μην ειμαστε αδρανεις.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Άσχετο. Σας παρακολουθώ χωρίς να μιλάω, συνήθως.

Μια μικρή παρατήρηση σχετικά με το "δεν είπατε ευχαριστώ": οι γυναίκες δεν οφείλουν να επιβραβεύουν τον αντρα, που κάνει κοπλιμέντα ή απλά παρατηρεί κάποια χαρακτηριστικά, για την σωστή του συμπεριφορά.

Σου λείπουν κάποιες πληροφορίες στο τι αφορά μισογυνισμος και κουλτούρα βιασμού. Είμαι σίγουρη ότι έχεις δυνατότητες βελτίωσης.

Ποιο ήταν άραγε το ερέθισμα της συμμετοχής σου μετά από τόσο καιρό; :dance3:
Να κορδωθώ για κάτι;

Το "δεν είπατε ευχαριστώ" το είπα για συγκεκριμένους λόγο όπως βλέπεις
και εμπεριέχει λεπτή ειρωνεία.
Αν τυχόν το πήρες στα σοβαρά, μάλλον σε έχει επηρεάσει η διαδικτυακή φορμόλη
των ετών που απουσίαζες.
Αλλά μια στιγμή...γιατί να μην ακούμε ευχαριστώ; που το έχεις δει γραμμένο;
εμένα μου λένε ορισμένες κι ανταποδίδω με σκληρές φαντασιώσεις.

Αν είναι να μου λείπουν πληροφορίες, την βγάζω και χωρίς αυτές.
Άλλωστε στις φαντασιώσεις δεν χρειάζονται πληροφορίες. Μόνοι κοινή συναίνεση.

(περιμένω τα "λυπάμαι" για να με στρώσετε)
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ποιο ήταν άραγε το ερέθισμα της συμμετοχής σου μετά από τόσο καιρό; :dance3:
Να κορδωθώ για κάτι;

Το "δεν είπατε ευχαριστώ" το είπα για συγκεκριμένους λόγο όπως βλέπεις
και εμπεριέχει λεπτή ειρωνεία.
Αν τυχόν το πήρες στα σοβαρά, μάλλον σε έχει επηρεάσει η διαδικτυακή φορμόλη
των ετών που απουσίαζες.
Αλλά μια στιγμή...γιατί να μην ακούμε ευχαριστώ; που το έχεις δει γραμμένο;
εμένα μου λένε ορισμένες κι ανταποδίδω με σκληρές φαντασιώσεις.

Αν είναι να μου λείπουν πληροφορίες, την βγάζω και χωρίς αυτές.
Άλλωστε στις φαντασιώσεις δεν χρειάζονται πληροφορίες. Μόνοι κοινή συναίνεση.
Απο τα λεγόμενά σου υπονοείται η απουσία συναίνεσης.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Απο τα λεγόμενά σου υπονοείται η απουσία συναίνεσης.

Από που βγαίνει αυτό;

(κι αφαίρεσες και το "λυπάμαι")
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο ορισμος που δινει ενα φεμινιστικο σαιτ: Η κουλτούρα του βιασμού είναι ένα κοινωνικό σύστημα που ορίζεται από πατριαρχικές νοοτροπίες, συμπεριφορές, και στερεότυπα και διαιωνίζεται από την ανοχή ή και συνενοχή των θεσμών και των ΜΜΕ. Σε αυτό το σύστημα η σεξουαλική κακοποίηση είναι κανονικότητα και υπαίτιοι είναι τα θύματα, όχι οι θύτες Στην Ελλαδα και στη Δυση γενικοτερα ως κοινωνια δε θεωρουμε τη κακοποιηση κανονικοτητα και ο νομος αντιστοιχα θεωρει υπαιτιους παντα τους θυτες. Σε μη Δυτικες χωρες οπου εφαρμοζεται η Σαρια πετροβολουν τα θυματα οποτε εκει εχουμε κουλτουρα βιασμου συμφωνα με τον παραπανω ορισμο.
Οι φεμινίστριες κάνουν τις καλύτερες φαντασιώσεις.

Σκληρές σαν βιτάμ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολιτική ορθότητα μου βρωμάει.

Δεν έχω δει τσόντα με τέτοιο θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πάλι εκτίθεσαι (περίμενε λίγο, θα έρθει κάποιο "δεκανίκι").

Ναι, φαντασίωση βιασμού. Που είναι η λέξη τσόντα;;;
Ρε φίλε, άσε τα politically correct και λοιπές χαζομάρες. Αυτά που ανέφερες είναι σενάρια από τσόντες, τι να κάνουμε τώρα. Αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Mcmanus, οι απόψεις σου μου θυμίζουν μπάρμπα σε επαρχιακό καφενείο στα 90's, να κάνει "φιλοσοφικές" αναλύσεις για τη φύση και τη θέση της γυναίκας και να πουλάει "παπά" για το πόσο μεγάλος εραστής είναι 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το "δεν είπατε ευχαριστώ" το είπα για
εμένα μου λένε ορισμένες κι ανταποδίδω με σκληρές φαντασιώσεις.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
νομιζω ειναι αναλογα του να πετυχεις τα συγκεκριμενα ατομα στις συγκεκριμενες περιγραφες που εβαλες,ναι οντως υπαρχουν οπως υπαρχουν τοσες αλλες περιπτωσεις.Ισχυει και το αναποδο στους ρολους οπως τους περιεγραψες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ναι το εχω δει αυτο,να δινει ο αντρας το τιμονι στη γυναικα για να μη τον θεωρησει οτι αυτος ειναι που υπερβαλλει οποτε εκει οτι γινεται καλα γινεται με συναινεση ναι,το οδηγει η γυναικα το αμαξι αν θες,οπως βλεπουμε και το αναποδο.Γενικα ολα παιζουν ετσι?Εχουμε να κανουμε με ατομα με μεταβαλλομενες συμπεριφορες και αντιδρασεις ειδικα στο σεξ παιδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


να πω κατι εδω υπαρχουν κι εκεινες που δε φοβουνται να χαρακτηριστουν οπως ειπατε εδω στις απαντησεις,αλλα υπαρχουν και ανδρες αντιστοιχα που ουτε κι εκεινοι φοβουνται να χαρακτηριστουν καπως απο τις γυναικες.
Εννοειται εχουμε αφησει απεξω περιπτωσεις μη συναινεσης κακοποιησης και οποιαδηποτε αλλη συμπεριφορα που παραβιαζει τα προσωπικα ορια των ατομων.Αναλογα τα ατομα λοιπον και τα ορια τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ελα συζητας κι εξω απλα εσυ πεφτεις σε γυναικες που προφανως βαριουνται τις συζητησεις.Υπαρχουν γυναικες οπως βλεπεις κι εδω μεσα που και εξω κουβεντιαζουν μη τσουβαλιαζουμε λοιπον οτι δεν υπαρχουν θεματα να πεις,φυσικα και υπαρχουν οταν βρεθουν τα ιδια καναλια επικοινωνιας παιδια.Οπως μιλας και με αντρες μιλας και με γυναικες.Αναλογα τα καναλια επικοινωνιας σας και αν ο αλλος ειναι ομιλητικος υπαρχουν ατομα που δεν μιλανε καθολου ε δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αυτο λεμε.
Αλλο η κουβεντα αλλο το σεξ.
Αλλο το να χαλαρωσουν και οι δυο τις οποιες αντιστασεις τους και να δοκιμασουν και να προχωρησουν σε κατι συναινετικο.Μη τα βαζουμε ολα μαζι και τα αλεθουμε.

Εσύ που έχεις καταλήξει; θέλω κατάληξη.

Το ότι τα πράγματα είναι έτσι ή αλλιώς, το γνωρίζουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε φίλε, άσε τα politically correct και λοιπές χαζομάρες. Αυτά που ανέφερες είναι σενάρια από τσόντες, τι να κάνουμε τώρα. Αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Mcmanus, οι απόψεις σου μου θυμίζουν μπάρμπα σε επαρχιακό καφενείο στα 90's, να κάνει "φιλοσοφικές" αναλύσεις για τη φύση και τη θέση της γυναίκας και να πουλάει "παπά" για το πόσο μεγάλος εραστής είναι 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Καλώς τον.
Πήγαινε πιο πίσω να απαντήσεις σε μια εκκρεμότητα και μετά ψάξε στο γκουγκλ
για τις ανδρικές φαντασιώσεις. Θα τα βρεις όλα εκεί.
Γράφω κοφτά τώρα γιατί έχει πέσει πολύ σεντόνι.

(κάνε ένα ποστ χωρίς να γράψεις την λέξη τσόντα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εσύ που έχεις καταλήξει; θέλω κατάληξη.

Το ότι τα πράγματα είναι έτσι ή αλλιώς, το γνωρίζουμε.
εχω καταληξει στο οτι ειναι ποσο θα απελευθερωσει καποιος τη φαντασια και ποσο η φαντασια του ενος θα δεσει με του αλλου,αρα χημεια και εχοντας ολα αυτα τα ορια να κανουν οτι γουσταρουν τελωσπαντων στο κρεβατι τους.
Δεν μας νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του.
Απο κει και περα συναντας ανθρωπους μιλας μαζι τους βλεπεις πεντε δεκα πραγματα,επειδη ειπαμε για γνωριμιες κλπ,ε βλεπεις αν υπαρχει χημεια αν ταυτιζεστε αν περνατε γενικα καλα.
Και ολα αυτα αλλαζουν στον καθενα μας.
Γυναικες πανε με συγκεκριμενους τυπους ανδρων καθαρα μονο για το κομματι της κακοποιησης και της φαντασιωσης της κακοποιησης στο σεξ ξερουμε τα bdsm και ολα τα σχετικα,οπως επισης και αντρες επιλεγουν συγκεκριμενους τυπους γυναικων για τις φαντασιωσεις αυτες που τις αποκαλυπτουν μεταξυ τους ή ακομα ξερουμε οτι υπαρχουν και ομαδες οπου βγαινουν blind dates μεταξυ τους για να γνωριστουν και υπαρχουν και αλλες ομαδες στα σοσιαλ εννοω οπου εχουν καθαρα αντικειμενο το bdsm.Η΄ακομα και ανταλλαγη συντροφων το βλεπουμε κι αυτο σε αφθονια το κανουν μερικοι.
Ολα αυτα δειχνουν κατι,το σεξ ειναι ελευθερια και σεβασμος και φυσικα φαντασια και απολαυση.

Σιγα να μην ειμαστε με ενα χαρακα ή με μια μεζουρα εκει δεν ευχαριστιεται κανεις τιποτα, να σκεφτομαι στο σεξ το φεμινισμο ή μισογυνισμο,για παραδειγμα δηλ καπου υπαρχουν και καποια προσωπικα ορια του καθενος,ο ιδιος ξερει μεχρι που ανεχεται και τι τον ενοχλει και αυτο το εκφραζει στον αλλον.
Θελει αυθορμητισμο θελει πολλα,τεχνη ναι και εμπειριες βεβαιως,και αποδοχη του εαυτου μας και του αλλου.

Φυσικα υπαρχουν τα προδιαγραφομενα ορια και φυσικα ειναι τα ατομα ποσο και που θα κινηθουν αν θελεις.
Τι θα επιλεξουν.

Αυτα σε γενικες γραμμες δεν ξερω συμπληρωστε ο καθενας οτι θελετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς τον.
Πήγαινε πιο πίσω να απαντήσεις σε μια εκκρεμότητα και μετά ψάξε στο γκουγκλ
για τις ανδρικές φαντασιώσεις. Θα τα βρεις όλα εκεί.
Γράφω κοφτά τώρα γιατί έχει πέσει πολύ σεντόνι.

(κάνε ένα ποστ χωρίς να γράψεις την λέξη τσόντα)
Πες σε τι ακριβώς θες να σου απαντήσω και θα σου απαντήσω. Δεν θα κάθομαι να ψάχνω όλο το νήμα τώρα για τις απορίες σου.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Πες σε τι ακριβώς θες να σου απαντήσω και θα σου απαντήσω. Δεν θα κάθομαι να ψάχνω όλο το νήμα τώρα για τις απορίες σου.

Εφόσον σου έχει γίνει παράθεση, την έχεις δει. Δεν υποχρεώνεσαι να απαντήσεις.

Ούτε κι εγώ όμως να ψάχνω.

Για το θέμα, θα γράψει κανείς τίποτα;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δειτε και αυτο
Η καταγραφή των στοιχείων γινόταν για δυο χρόνια και συμμετείχαν δύο χιλιάδες ζευγάρια, που κλήθηκαν να μιλήσουν χωρίς ντροπή για τη σεξουαλική τους συμπεριφορά.

Αναφερόμενος στα ευρήματα, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, MD, PSC, PhD, ουρολόγος – ανδρολόγος, πρόεδρος του International Andrology και του Ανδρολογικού Ινστιτούτου, διευθυντής Τμήματος Σεξουαλικής Υγείας στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών, επισημαίνει:

«Η φύση έχει προβλέψει να εφοδιάζει με σωματικές ηδονές τον άνθρωπο, είτε πρόκειται για την αναπαραγωγή του είδους, είτε για μία απλή σωματική εκτόνωση, που ονομάζεται οργασμός. Η ντροπή, η ενοχή και η τιμωρία δεν αποτρέπουν την σωματική ηδονή, μάλλον την ευοδώνουν… Η παραβίαση του κανόνα και της απαγόρευσης φαίνεται αιώνες τώρα να ενισχύει την σεξουαλική ηδονή, παρά τις χιλιάδες ηθικές εντολές, με τις οποίες οι πολιτισμοί και οι θρησκείες προσπάθησαν να τιθασεύσουν το δαιμόνιο της Διοτίμας».

Ορισμένα… βίτσια στο σεξ, που η σύγχρονη ψυχιατρική χαρακτηρίζει ως «ανωμαλίες», θεωρούνται φυσιολογικά στον γενικό πληθυσμό, σύμφωνα με νέα μελέτη, που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση The Journal of Sex Research. Όπως διαπίστωσαν οι ερευνητές, από οκτώ «περίεργες» συμπεριφορές στο σεξ, τέσσερις βρέθηκαν να μην είναι ούτε σπάνιες, ούτε ασυνήθιστες μεταξύ των εμπειριών και των επιθυμιών, που αναφέρουν οι άνδρες και οι γυναίκες. «Συνολικά, σχεδόν οι μισοί από τους εθελοντές (45,6%) ενδιαφέρθηκαν για τουλάχιστον ένα είδος σεξουαλικής συμπεριφοράς, που θεωρείται “ανώμαλο”, ενώ ένας στους τρεις (33%) είχε φερθεί ερωτικά με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον μία φορά», δήλωσε ένας από τους συγγραφείς της μελέτης, ο καθηγητής Christian Joyal.


Παρά την διαρκή ανά τους αιώνες πολεμική των ηθικολόγων, για τις αμαρτίες που κρύβει το σεξ, οι άνθρωποι εξακολουθούν να αμφισβητούν στην πράξη τις ενάρετες συμβουλές και να ακολουθούν τις αισθήσεις τους, που καμία σχέση δεν έχουν με τις απαγορεύσεις και με τις ταμπέλες.

Γραφει και για αλλα πραγματα για αλλα βιτσια που θεωρουνται ανωμαλιες.Απλα πως τιθεται απο τους ειδικους αν θελετε και τι δειχνουν οι ερευνες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top