Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Φιλε μου,οκ...μαλλον δενε χεις καταλαβει τιποτα.Ισοτητα λεμε,δεν λεμε εξομοιωση.Τα 2 φυλα ειναι ισοτιμα,εχουν τα ιδια δικαιωματα δεν ειναι ΙΔΙΑ.Μα ειναι δυνατον να ζηταει το ιδιο υψος για αντρες και γυναικες;Ελα στα συγκαλα σου.Δεν ειναι ιδια τα δυο φυλα σωματικα,λεμε οτι ειναι ισοτιμα.Ελεος..τι αλλο θα δουμε;

Το οτι πάτησες αρνητικό στο post μου με ευχριστεί ακόμα περισσότερο.Έγιναν τεράστιες παραχωρήσεις στο στρατό προκειμένου να ενταχθούν ισότιμα και οι γυναίκες .Αυτό που περιμένουμε είναι να συνεισφέρουν τις ίδιες υπηρεσίες με τους άντρες.Εαν πάτε για καρέκλα φύγετε μην φοβάστε δεν θα κρυώσει η καρέκλα έχουμε 300 γαιδούρια πάνω στην βουλή θα τις ζεσταίνουν εκείνοι.Στο πόλεμο διακρίσεις δεν γίνονται η σφαίρα που θα φύγει απο τον εχθρό δεν αναγνωρίζει φύλο,ηλικία και άλλες τέτοιες πίπες θα σε σκοτώσει είτε είσαι άντρας είτε είσαι γυναίκα.Τώρα οσον αφορά την ειδική μεταχείριση αυτό που είπε ο ξεχασμένος είναι σωστό δηλαδή μέχρι να καταφέρετε κάτι χρησιμοποιήσατε το επιχείρημα ότι οι γυναίκες τα καταφέρνουν ισάξια με τους άντρες και μετά όταν τα καταφέρατε απλά χρησιμοποιήσατε πάλι το επιχέίρημα οτι τελικά μάλλον οι γυναίκες δεν μπορούν να τα καταφέρουν ισάξια τελικά στο στρατό άρα καλό είναι οι περισσότερες να πάνε σε κάποιο γραφειάκη όπως και στην αστυνομία λίγες είναι έξω πολλές είναι σε γραφεία μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα φεμινιστικά κινήματα στα δημοκρατικά καθεστώτα όπως στην Έλλάδα πέτυχαν όταν δόθηκαν στις γυναίκες δικαίωμα ψήφου.
Στη δημοκρατία η μειοψηφία υπεροφορολογείται και έχει μειωμένα δικαιώματα εις βάρος της πλειοψηφίας που έχει εκλογική δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
συνήθως το πόσο θα βολευτεί μια γυναίκα εξαρτάται από τον διοικητή.
αν ο διοικητής είναι σωστός θα τις βάλει να κάνουν ότι και οι άντρες
υπόδειγμα πχ είναι όσες υπηρετούν στην διας

η ισοπέδωση όμως είναι λάθος, άλλες κοιτάνε το βόλεμα και εκμεταλεύονται το φύλο τους, και άλλες είναι μάχιμες με όλη τη σημασία της λέξης.
και σε γραφείο να είναι κάποια δεν σημαίνει οτι λουφάρει. υπάρχουν γραφεία με πάρα πολύ δουλειά και ευθύνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγάλτε κι άλλα κόμπλεξ, μπορείτε.
Keep going! :clapup:

ΥΓ: Ο τίτλος του θέματος είναι αδόκιμος. Αυτά βλέπουν οι άντρες και εξαγριώνονται.
ΥΓ2: Ω φίλε, τι έχω να αντιμετωπίσω ως γυναίκα-χειρουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΥΓ: Ο τίτλος του θέματος είναι αδόκιμος. Αυτά βλέπουν οι άντρες και εξαγριώνονται.
ΥΓ2: Ω φίλε, τι έχω να αντιμετωπίσω ως γυναίκα-χειρουργός.

:clapup: στα Χειρουργεία ο μεγάλος χειρουργός βρίζει τους ειδικευόμενους συνήθως. :/: κατά την διαρκεια του χειρουργείου και κατεβάζει Χριστοπαναγίες.

Είναι και καποιοι ήρεμοι....αλλα λιγοι και όλοι οι τύπου ηρεμων παίζουν όλοι στο greys anatomy ενώ αυτοί που βρίζουν δεν παίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:clapup: στα Χειρουργεία ο μεγάλος χειρουργός βρίζει τους ειδικευόμενους συνήθως. :/: κατά την διαρκεια του χειρουργείου και κατεβάζει Χριστοπαναγίες.

Είναι και καποιοι ήρεμοι....αλλα λιγοι και όλοι οι τύπου ηρεμων παίζουν όλοι στο greys anatomy ενώ αυτοί που βρίζουν δεν παίζουν.

Εντάξει, ήδη με έχουν βρίσει :P αλλά δε με νοιάζει, το ξεχνάω συνήθως. Εκείνο που με νοιάζει είναι να με διδάξουν σωστά κι όχι να περιμένουν να γνωρίζω τα πάντα εξ' αρχής. Επίσης, δε μου αρέσει να μην εξηγούν κάτι που μου λένε να κάνω, και μετά να τσαντίζονται. Wtf, γεννήθηκα γνωρίζοντας; :confused: Όταν γίνεται αυτό, λέω ότι δε γνωρίζω κι ότι αν δεν έχουν σκοπό να μου δείξουν για όποιο λόγο να μου το πουν για να πάω σε κάποιον άλλο. Και τελικά μου δείχνουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κανε οτι θες, εχω συγκεκριμενες αντιφεμινιστικες αποψεις. και δεν τρολλάρω, μιλαω σοβαρα. Ειμαι υπερ στο να ρωτηθουν και οι ανδρες σε ενα παγκοσμιο δημοψηφισμα και αν δεν συμφωνουν με τον φεμινισμο, αυτοματως να καταργηθει.
Yolo δικέ μου μέσα. Να οργανώσουμε μαζί και ένα παγκόσμιο δημοψήφισμα να καταργηθεί ο νόμος της βαρύτητας ρε man. Βαρέθηκα να κολλάω στην κίνηση της Κηφισίας κάθε πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κανε οτι θες, εχω συγκεκριμενες αντιφεμινιστικες αποψεις. και δεν τρολλάρω, μιλαω σοβαρα. Ειμαι υπερ στο να ρωτηθουν και οι ανδρες σε ενα παγκοσμιο δημοψηφισμα και αν δεν συμφωνουν με τον φεμινισμο, αυτοματως να καταργηθει.

Πως ορίζει τον φεμινισμό η Wikipedia:
Ο Φεμινισμός είναι μια συλλογή κοινωνικών θεωριών, πολιτικών κινήσεων και ηθικών φιλοσοφιών....
Τι είναι για να καταργηθεί; Νόμος; Οι ιδέες και οι σκέψεις δεν μπορούν να καταργηθούν. Μπορείς να έχεις αντίθετη άποψη αλλά είναι γελοίο να πιστεύεις πως μπορεί να καταργηθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Φεμινισμός είναι μια συλλογή κοινωνικών θεωριών, πολιτικών κινήσεων και ηθικών φιλοσοφιών...


Και ο ναζισμός ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, αλλά καταργήθηκε και πλέον είναι παράνομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και ο ναζισμός ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, αλλά καταργήθηκε και πλέον είναι παράνομος.
απαγορεύτηκε*

Και μόνο στην Γερμανία, την Αυστρία και κάποιες άλλες χώρες. Τα ναζιστικά σύμβολα δεν διώκονται απ' το Ελληνικό Δίκαιο, as far as I know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απαγορεύτηκε*

Και μόνο στην Γερμανία, την Αυστρία και κάποιες άλλες χώρες. Τα ναζιστικά σύμβολα δεν διώκονται απ' το Ελληνικό Δίκαιο, as far as I know.

Η ουσιαστική διαφορά ποια είναι? Καμία. Να απαγορευτεί ο φεμινισμός προφανώς εννοούσε ο αρχικός πόστερ απλά χρησιμοποίησε λανθασμένα τη λέξη "καταργήθει" για να το εκφράσει. Ο συλλογισμός της aye παραμένει όμως λανθασμένος διότι ιδεολογίες μπορούν να απαγορευτούν με πολιτική βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πως ορίζει τον φεμινισμό η Wikipedia:
Τι είναι για να καταργηθεί; Νόμος; Οι ιδέες και οι σκέψεις δεν μπορούν να καταργηθούν. Μπορείς να έχεις αντίθετη άποψη αλλά είναι γελοίο να πιστεύεις πως μπορεί να καταργηθεί

Δημοψήφισμα για να κηρύξουμε τον φεμινισμό ως παράνομο να έρθουν οι FEMEN στο σύνταγμα να διαδηλώνουν γυμνές :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φεμιμιστριες δεν εχω γνωρισει ποτε στη ζωη μου, δεν μου εχει τυχει να συνομιλησω. Εχω γνωρισει ομως φαλλοκρατες αντρες και με θυμωνουν απιστευτα, εχω θελησει να μαλωσω δηλαδη, σε τετοιο σημειο. Δεν το εκανα ποτε ομως. Διοτι σε τετοιους ακραιους τυπους ανθρωπων ο, τι κι οσα κι αν πεις, οσα επιχειρηματα κι αν τους εχεις, δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτουν πως υπαρχει κι αλλη αποψη. Ειναι απολυτοι κι ετσι μαθημενοι. Οποτε δεν σκοτιζομαι. Μολις πω τις αποψεις μου (που δεν εχουν ακουσει) τους αφηνω να πουν τις δικες τους κι αλλαζω κουβεντα. Φυσικα απομακρυνομαι, αφου δεν ταιριαζω. Απο μεσα μου μετα ψιλογελαω, τους κοροιδευω λιγακι αλλα οχι μπροστα τους. Γενικως με τους φανατισμενους δεν ειμαι φιλη... Μου αρεσουν οι ανοιχτομυαλοι ανθρωποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πες μας μερικες απο τις αποψεις που θεωρεις φαλοκρατικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Για πες μας μερικες απο τις αποψεις που θεωρεις φαλοκρατικες.

Έλα ντε; Οι Έλληνες φαλλοκράτες, σεξιστές, ρατσιστές και ομοφοβικοί; Μύθος της αριστεράς. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πχ δε θελει να δουλευει η γυναικα, να μην αποκτα δυναμη κυρος κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πχ δε θελει να δουλευει η γυναικα, να μην αποκτα δυναμη κυρος κλπ

Άρα ένας άντρας ο οποίος δεν θέλει η γυναίκα του να δουλεύει αλλά να μεγαλώνει τα παιδιά είναι φαλλοκράτης και σεξιστής? :hmm:


Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Η πολιτικά ορθή άποψη είναι πως το θύμα δεν έχει ποτέ καμία ευθύνη γι το τι συνέβη. Οποιαδήποτε άλλη άποψη που υποστηρίζει πως το θύμα μπορούσε να αποφύγει αυτό που του συνέβη μέσω συγκεκριμένων ενεργειών είναι φαλλοκρατισμός, σεξισμός και σκοταδισμός.

Ο φεμινισμός είναι η πιο μισογυνιστική ιδεολογία που υπάρχει. Αφαιρεί κάθε προσωπική ευθύνη από την γυναίκα υποβιβάζοντας την έτσι στην κατηγορία του ζώου, καθώς μόνο τα ζώα δεν έχουν προσωπική ευθύνη, ενώ ταυτόχρονα την έχει πείσει πως για να έχει αξία πρέπει να γίνει όπως ο άντρας εκμηδενίζοντας έτσι τελείως την αξία που προέρχεται από τη γυναικεία της φύση.

Η μοντέρνα γυναίκα έχει υποστεί τεράστια πλύση εγκεφάλου. Από μικρή διδάσκεται πως για όλα τα δεινά των γυναικών φταίνε οι άντρες και η πατριαρχία, άρα ο άντρας είναι ο φυσικός εχθρός. Έτσι αποχωρίζεται από τον άντρα ο οποίος είναι το φυσικό της συμπλήρωμα. Η αξία των φυσικών γυναικείων χαρακτηριστικών όπως η υποτακτικότητα, η εμπάθεια, η συναισθηματική νοημοσύνη, οι κοινωνικές δεξιότητες εκμηδενίζεται ενώ τα αντρικά χαρακτηριστικά όπως η επιθετικότητα, η ανταγωνιστικότητα, η κυριαρχία, η ψυχρή λογική θεωρούνται τα μόνα που έχουν αξία, έτσι η γυναίκα για έχει αξία ως άνθρωπος πρέπει να απαρνηθεί την γυναικεία της φύση και να μετατραπεί σε άντρα.

Το φεμινιστικό κίνημα ήταν ένα κίνημα που ως σκοπό είχε την διάλυση της παραδοσιακής οικογένειας και την υποδούλωση των ανθρώπων στο κράτος. Με το να πείσεις την γυναίκα πως πρέπει να γίνει άντρας της μεταγγίζεις την άποψη πως για να έχει αξία πρέπει να είναι ανεξάρτητη και να δουλεύει. Αυτό έχει δύο πολύ θετικές επιπτώσεις για το κράτος.

Πρώτον το κράτος πλέον μπορεί να φορολογεί και την δουλειά της γυναίκας. Όταν μια γυναίκα είναι νοικοκυρά δουλεύει μαύρα και άρα δεν μπορείς να τη φορολογήσεις καθώς πληρώνεται από τον μισθό του άντρα της. Όταν όμως η γυναίκα δουλεύει τότε πληρώνεται από τον εργοδότη και άρα μπορείς να την φορολογήσεις. Με την μαζική είσοδο την γυναίκας στην αγορά εργασίας πέφτουν ταυτόχρονα και οι μισθοί, άρα η κάθε οικογένεια είναι ακόμη πιο εξαρτημένη από το κράτος για να συμπληρώσει το εισόδημά της.

Δεύτερον όταν και οι δύο γονείς δουλεύουν κανείς δεν μπορεί να κάτσει σπίτι για να αναθρέψει τα παιδιά. Έτσι με το που το παιδί σταματήσει να βυζαίνει αναγκαστικά το στέλνουν στους παιδικούς σταθμούς, νήπια τα ολοήμερα σχολεία κτλ. Το κράτος λοιπόν μεγαλώνει πλέον τα παιδιά και μπορεί να τους κάνει ότι πλύση εγκεφάλου θέλει από την πιο ευαίσθητη ηλικία τους.

Πραγματικά δεν υπάρχει πιο καλοστημένο και προμελετημένο σχέδιο για να υποτάξεις έναν ελεύθερο λαό σε μια κεντρική εξουσία. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πως ο φεμινισμός πάει πακέτο με τον σοσιαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ξεχασμένε τα επιχειρήματα αυτά ομολογώ πως δε τα ειχα σκεφτεί και βγάζουν νόημα.Όμως όταν σκέφτομαι μια ζωή να μεγαλώνω παιδιά και να κάνω φασίνα βαριέμαι.Όλοι οι άνθρωποι έχουν όνειρα ανεξαρτήτως φύλου.Επίσης ξεχνάς οτι γυναίκα δεν είναι μόνο η μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σε εμποδίζει κανείς να δουλέψεις ή να κυνηγήσεις τα όνειρά σου. Αν το να μεγαλώνεις παιδιά είναι βαρετό τότε απλά δεν το κάνεις σωστά. Βέβαια είσαι ακόμη 18 και είναι λογικό να σου φαίνεται βαρετή η έγγαμη ζωή καθώς δεν έχεις ζήσει ακόμη τον κόσμο. Το χειρότερο με την σημερινή κατάσταση είναι πως οι γυναίκες φτάνουν στα 50 τους σε διαλυμένους γάμους με καταθλίψεις κτλ για να καταλάβουν όλα τα παραπάνω. Όταν είναι δηλαδή πλέον αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top