Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πετάει μερικά bugs όταν τρέχει σε hostile enviroments όπως communix και socialix OS επειδή αυτά τα λειτουργικά δεν κάνουν καλή διαχείριση πόρων και καταλήγουν σε αδιέξοδα και λιμοκτονίες. Αλλά γενικά δεν μασάει.
Έχω ακούσει ότι "πετάει" στο nazilinux, έχει όλα τα deprendencies προεγκατεστημένα (women_stay@home, libpurge_state, libpurge_tradeunions, destroy_democracy_1.1 etc). Check it out. :P

Ένα drawback που θα έχεις στο τέλος, βέβαια, είναι πως τα πάντα μετά θα γίνονται μόνο μέσω του root, του οποίου τον κωδικό, δε θα έχεις, εκτός και αν μπορείς να τον εξαγοράσεις με ΠΟΛΛΑ χρήματα.
Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGrte:
Και μην ξεχνάς ότι για μεγάλο διάστημα οι LGBT κατέληγαν στα gulag της Σοβιετικής Ένωσης με την οποία οι κομμουνιστές έχετε φετίχ. Μην μιλάτε για φασισμό λοιπόν.
Εδώ δεν έχουμε λύσει ακόμη, όπως φαίνεται, το γυναικείο ζήτημα στη σημερινή κονωνία, θα κριτικάρουμε και το τι γινόταν στους homo τον προηγούμενο αιώνα; lol.
Βαριέμαι να το συζητήσω, αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Δες πχ τι γινόταν επί τσάρου, και τι γινόταν αμέσως μετά την επανάσταση. Στην αρχή υπήρξε πλήρης ελευθερία, εκτός από ορισμένες ΣΣΔ για λόγους τοπικής κουλτούρας και σχετικής αυτονομίας των. Από εκεί και πέρα η ποινικοποίηση της ανδρικής (μόνο) ομοφυλοφιλίας για περίπου δύο δεκαετίες (λίγο πριν και λίγο μετά το Β ΠΠ), είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκο ζήτημα (ως ένα βαθμό είχε να κάνει και με την λειψανδρία λόγω του πολέμου) και για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω καλά, γιατί δε με απασχολεί ιδιαίτερα το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καλύτεροι καθηγητές που είχα ήταν άντρες (no offense στις γυναίκες έτσι έτυχε). Επίσης αν το πας ιστορικά, γιατί το κάνεις συχνά, όλοι οι δάσκαλοι (τουλάχιστον όσους ξέρουμε τώρα) τις αρχαιότητας ήταν άντρες και όχι γυναίκες. Οπότε χιλιάδες χρόνια evolution θα έλεγε κανείς ότι οι άντρες είναι εξίσου καλοί δάσκαλοι.

Αυτό δεν είναι τίμια σύγκριση γιατί τότε οι γυναίκες δεν είχαν πρόσβαση στη μόρφωση και συνεπώς δεν μπορούσαν να αγγίξουν τα επίπεδα του Αριστοτέλη. Αυτό δεν ισχύει σήμερα. Επίσης το ότι στην ιστορία έμεινε ο Αριστοτέλης δεν σημαίνει ότι ήταν ο μόνος δάσκαλος. Ποιος νομίζεις δίδασκε τις γυναίκες της εποχής κοινωνικές και άλλες δεξιότητες, ο Αριστοτέλης ή οι μανάδες τους? Ακριβώς επειδή οι γυναίκες δεν μπορούσαν να τα "βάλουν" σωματικά με τους άντρες, ανέπτυξαν τις ικανότητες λόγου και επειδή έπρεπε να καταλαβαίνουν τι θέλει το παιδί ανέπτυξαν ικανότητες εμπάθειας και συναισθηματικής ταύτισης. Πράγματα που οι άντρες δεν έχουν σε αυτό το βαθμό.


Φυσικά, αλλά το θέμα είναι ότι στην ίση παραγωγικότητα πρέπει να πληρώνονται ίσα ποσά.

Όπως και γίνεται, επιχειρηματίας που δεν τηρεί αυτό το πράγμα δεν είναι ανταγωνιστικός.


Seriously, οι γυναίκες παίρνουν τα ίδια χρήματα με τους άντρες. Έχω παραθέσει άρθρο πριν που λέει ότι οι γυναίκες που δεν κάνουν παιδιά (και συνεπώς δεν χανουν μισθό από τις μέρες άδειας) παίρνουν 95 cent για κάθε δολάριο που παίρνει ένας άντρας το οποίο είναι σχεδόν 1 προς 1. Μην πω ότι παίρνουν περισσότερα αν σκεφτείς πολλές θέσεις εργασίας που κατέχουν μόνο άντρες οπότε ο γενικός μέσος όρος επηρεάζεται από αυτό. Συνεπώς σε αυτό το σύστημα συνεπάγεται ότι οι γυναίκες εισάγουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Εκεί που χάνου οι γυναίκες είναι όταν κάθονται σπίτι λόγω εγκυμοσύνης/γέννησης οπότε ο μέσος όρος τους πέφτει και δημιουργείται το myth ότι βγάζουν λιγότερα. Είναι λογικό να βγάζεις λιγότερο όταν δουλεύεις λιγότερο.

Μην το κοιτάς από πλευρά αμοιβών, κοίτα το από πλευρά αντιπροσώπευσης. Σε hard science επαγγέλματα έχεις πολύ λιγότερες γυναίκες απ'ότι άντρες (οι οποίες φυσικά πληρώνονται το ίδιο γιατί για να τα έχουν καταφέρει στον τομέα αυτό σε μια ελεύθερη αγορά σημαίνει πως έχουν τις ίδιες ικανότητες με τους άντρες) αλλά αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της μέσης γυναίκας. Σε επαγγέλματα όμως που απαιτούν κοινωνικές δεξιότητες βλέπεις πολύ περισσότερες γυναίκες.


Ένα κορίτσι στα 16-18 της αυτό που σκέφτεται είναι τι θέλει να σπουδάσει και όχι να κάνει οικογένεια. Αν κάποια σκέφτεται να κάνει οικογένεια αντί να σπουδάσει (ακόμα και να μάθει κάποια τέχνη σε ΙΕΚ) μάλλον δεν τα πήγε καλά στο σχολείο και δεν έγινε νόημα να δώσει πανελλήνιες.

Και καλά κάνει. Τι πρέπει να κάνει δηλαδή? Να σπουδάσει κι ας μην το θέλει επειδή έτσι το κοινωνικά αποδεκτό? Επίσης δεν υπολογίζεις καν το γεγονός πως πλέον η πολιτικά ορθή άποψη είναι πως η γυναίκα δεν πρέπει να είναι νοικοκυρά αλλά ανεξάρτητη καριερίστα και με αυτήν γαλουχούνται από μικρά τα κορίτσια. Λογικό είναι λοιπόν η μεγάλη πλειονότητα να θέλει να ακολουθήσει αυτό το μοντέλο και να βλέπει τα οικοκυρικά σαν κόλαση. Όμως δεν μου απάντησες, τι εμποδίζει μια νοικοκυρά να μορφωθεί?

Και τι να κάνει τις υπόλοιπες ώρες;

Ας δουλέψει, ας πλέξει, ας κάνει βόλτες, ας κάνει παρέες. Φυλακισμένη στο σπίτι είναι? Όταν έχεις παιδιά δεν υπάρχουν υπόλοιπες όμως ώρες, είναι full time απασχόληση. Ο άντρας αν κάνει οικογένεια θα στερηθεί το σπορ αμάξι, τα άπειρα γκάτζετς, τα ταξίδια, τις γυναίκες και την σύνταξη στα 40 άμα γουστάρει, γιατί όλα τα λεφτά του θα πηγαίνουν στην οικογένεια, η γυναίκα δεν πρέπει να κάνει τις ανάλογες θυσίες όταν γίνεται μάνα?

Ο έξυπνος άντρας θα επιλέξει την σύντροφό του κοιτάζοντας το μέλλον και υπολογίζοντας όταν αυτή η γυναίκα σταματήσει να είναι όμορφη, θα συνεχίζει να περνάει καλά μαζί της και να είναι ευτυχισμένος ναι ή όχι;

Δεν είπα πως θα επιλέξεις την μάνα των παιδιών σου με βασικό κριτήριο την εμφάνιση, καθώς υπάρχουν άλλα πολύ πιο σημαντικά πράγματα. Αυτό που λέω είναι πως η εμφάνιση είναι πολύ πιο σημαντικό κριτήριο από τα λεφτά, και το επαγγελματικό στάτους για τον άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται αδιανόητο να έχω σχέση με κάποια που δεν έχει φιλοδοξίες, όνειρα και ασχολίες εκτός του γάμου και τις οικογένειας.

Η λέξη κλειδί εδώ είναι το "μου φαίνεται". Πολλές φορές η ζωή και οι επιλογές των άλλων ανθρώπων μας φαίνονται αδιανόητες διότι κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Επειδή εσύ θα ήσουν δυστυχισμένος σε μια τέτοια ζωή δεν σημαίνει πως το ίδιο συμβαίνει και για τους υπόλοιπους ανθρώπους. Ούτε εγώ θα απαιτούσα από μια γυναίκα να ακολουθήσει μια τέτοια ζωή αν την έκανε δυστυχισμένη για χάρη μου, απλά θα έβρισκα μια γυναίκα που θα ήταν ευτυχισμένη με μια τέτοια ζωή. Δεν εξαναγκάζουμε κανέναν.

Έχω ακούσει ότι "πετάει" στο nazilinux, έχει όλα τα deprendencies προεγκατεστημένα (women_stay@home, libpurge_state, libpurge_tradeunions, destroy_democracy_1.1 etc). Check it out. :P

Ένα drawback που θα έχεις στο τέλος, βέβαια, είναι πως τα πάντα μετά θα γίνονται μόνο μέσω του root, του οποίου τον κωδικό, δε θα έχεις, εκτός και αν μπορείς να τον εξαγοράσεις με ΠΟΛΛΑ χρήματα.

Μπα τα μπερδεύεις, το nazilinux είναι η προηγούμενη έκδοση του communix που απλά απέτυχε στο μάρκετινγκ και η εταιρία έκανε rebrand, κάτι όπως το Xbox2 -> Xbox 360. Το communix λειτουργεί με client server μοντέλο όπου χρειάζεσαι root confirmation από το server για να κάνεις μέχρι και recycle trash γι'αυτό και είναι εχθρικό προς peer to peer εφαρμογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μπα τα μπερδεύεις, το nazilinux είναι η προηγούμενη έκδοση του communix που απλά απέτυχε στο μάρκετινγκ και η εταιρία έκανε rebrand, κάτι όπως το Xbox2 -> Xbox 360. Το communix λειτουργεί με client server μοντέλο όπου χρειάζεσαι root confirmation από το server για να κάνεις μέχρι και recycle trash γι'αυτό και είναι εχθρικό προς peer to peer εφαρμογές.
Αλλιώς πάει, c(R)apitalSS>nazilinux>an capistan X.
Απλά αυτή τη στιγμή τρέχεις το ancapism_is_NOT_fascist που είναι γεμάτο bugs.
Αν κάνεις debug με το common-gdb-sense και όχι με το hit-debug-ler, ίσως καταλάβεις ότι έχεις σωρεία λαθών, ξεκινώντας από ακαθόριστες μεταβλητές, περνώντας από λανθασμένα loops και καταλήγοντας να τυπώνεις άλλες μεταβλητές από αυτές που λες ότι τυπώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το c(R)apitalSS μπορεί να έχει bugs αλλά τρέχει σε όλα τα μηχανήματα και δεν μασάει. Το communix πετάει bsod στο boot.

Αν κάνεις debug με το common-gdb-sense και όχι με το hit-debug-ler,

:laugh: You win.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο το να μην εχω την οικονομικη μου ανεξαρτησια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το communix πετάει bsod στο boot.
Καλέ πού το τρέχεις, σε VM πάνω σε 19th-CentOS που το τρέχεις σε VM πάνω σε Windows;

#OSception #2old4me #2virtual4me #2windows4me

:P
Προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο το να μην εχω την οικονομικη μου ανεξαρτησια!!!
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις μακριά από πολιτισμούς που δεν το επιτρέπουν, όπως πχ από την Ferenginar, και από άτομα που έχουν τη λογική ότι μόνο το αρσενικό πρέπει να εργάζεται, όπως η πλειοψηφία των Ferengi. Και γενικώς μακριά από Ferengi-likes, το μόνο που τους ενδιαφέρει και εκτιμούν είναι το gold-pressed latinum. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξεχασμένε υπάρχει μια σελίδα στο φβ, θα την λατρέψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τετοιες σελιδες ειναι ιδανικες για malware spreading και testiting. Δεν αισθανεσαι καμια τυψη αν τους καψεις το pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
στην πυρα οι μάγισσες . Διαδόστε συναίλυνες!!!11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό που κάνει τον άντρα καλύτερο μηχανικό είναι οι καλύτερες χωροταξικές ικανότητες και η μεγαλύτερη έφεση σε θετικά αντικείμενα όπως τα μαθηματικά και η γεωμετρία. Όπως αυτό που κάνει την γυναίκα καλύτερη δασκάλα είναι η καλύτερη κατανόηση και χρήση του λόγου και η ανεπτυγμένη σε σχέση με τον άντρα συναισθηματική νοημοσύνη. Και όχι αυτά δεν πηγάζουν από "στατιστικές" έρευνες στην Σαουδική Αραβία, αλλά από την εγκεφαλική παρατήρηση και έρευνες που κάνουν οι νευροβιολόγοι στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Θες μήπως να πιάσουμε το IQ όπου ενώ άντρες και γυναίκες έχουν το ίδιο μέσο IQ 100 οι άντρες έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση στα άκρα (έξυπνοι και ηλίθιοι) ενώ οι γυναίκες στο κέντρο? Ή τις ορμόνες όπως η τεστοστερόνη που αυξάνει τη ανταγωνιστικότητα και την επιθετικότητα του ατόμου, πράγματα που σε μια ελεύθερη αγορά προσφέρουν στον μέσο άντρα πλεονεκτήματα όταν διεκδικεί την ίδια δουλειά με τη μέση γυναίκα? Αν νομίζεις ότι μετά από εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια φυσικής επιλογής ο αντρικός εγκέφαλος είναι ίδιος με τον γυναικείο όταν οι άντρες είχαν τελείως διαφορετικούς ρόλους από τις γυναίκες στις ανθρώπινες κοινωνίες τότε μάλλον θα πιστεύεις και πως ο Θεός έφτιαξε τον Αδάμ και την Εύα και ότι η εξέλιξη είναι new age συνωμοσία.

Όταν μια γυναίκα πρέπει να πληρώνεται το ίδιο η περισσότερο από έναν άντρα ενώ έχει χαμηλότερη παραγωγικότητα, αυτό είναι τεχνητή εξίσωση. Και είναι προς ζημία όλου του κοινωνικού συνόλου, όπως ακριβώς συμβαίνει όταν δύο άντρες ή γυναίκες πρέπει να πληρώνονται το ίδιο ενώ η παραγωγικότητά τους διαφέρει. Και μιλάω πάντα για τους μέσους όρους, γιατί είμαι σίγουρος πως θα βγει κάποια και θα πει "Εγώ είμαι γυναίκα μηχανικός και βάζω κάτω όλους του άντρες".

Επίσης δεν μου απάντησες, για ποιο λόγο η κοινωνική εξειδίκευση ανάμεσα στα φύλα είναι κάτι κακό? Η εξειδίκευση αυξάνει την παραγωγικότητα και την εύρυθμη λειτουργία κάθε μονάδας όπως θα διαβάσεις σε κάθε βιβλίο βασικών αρχών management.



Άντε πάλι η καραμέλα της ισότητας ευκαιριών. Να σου πω, τι θα γίνει με εμένα που είμαι κοντός και μ'αρέσει το μπάσκετ? Πότε επιτέλους θα εξισωθεί το δικαίωμά μου να παίζω στο NBA με αυτό του δίμετρου? Επίσης μου αρέσει η μπάλα αλλά είμαι άμπαλος, γιατί δεν έχω την ίδια ευκαιρία να παίξω στη Μπαρτσελόνα με το Μέσσι? Τι κοινωνικός ρατσισμός είναι αυτός προς τους κοντούς και άμπαλους?

Δεν θες ισότητα ευκαιριών. Θες ισότητα αποτελέσματος. Αυτό που θες είναι όλοι να λαμβάνουμε τις ίδιες εξόδους όταν εισάγουμε διαφορικές εισόδους. Στην ελεύθερη αγορά όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Δεν απαγορεύεται σε κανέναν να δουλέψει ή να έχει ιδιωτική περιουσία. Αλλά οι αποδοχές του καθενός εξαρτώνται από το τι εισάγει στο σύστημα, γι' αυτό όταν η μέση γυναίκα έχει χαμηλότερες αποδοχές από τον μέσο άντρα σε μια ελεύθερη αγορά στο ίδιο επάγγελμα σημαίνει πως η γυναίκα εισάγει λιγότερα πράγματα.

Ο σωστός άντρας, είναι ο τίμιος άντρας, ο εργατικός, αυτός που ο λόγος του είναι συμβόλαιο, αυτός που είναι σκληρός προς τον κόσμο και τρυφερός προς την γυναίκα και τα παιδιά του, αυτός που θα φάει τις αλλεπάλληλες σφαλιάρες της ζωής αλλά ποτέ δεν θα πει φταίνε οι άλλοι για την αποτυχία μου, αυτός που σέβεται την οικογένειά του και δεν υπολογίζει το προσωπικό κόστος όταν παίζεται το well being της. Και πολλά από τα παραπάνω traits ταιρίαζουν και στην σωστή γυναίκα.

Ο σωστός άντρας ποιος είναι? Ο metrosexual με την ξυρισμένη γάμπα και το stylish φρύδι? Ο κλαψιάρης που πορεύεται στην ζωή του με την δικαιολογία πως δεν τράβηξε καλό χαρτί και πρέπει ο κόσμος να του απολογηθεί? To σκυλάκι που υπακούει πειθήνια και τρέχει να εκπληρώσει κάθε επιθυμία της συζύγου γιατί το βράδυ δεν θα του κάτσει, ή ο παίχτης που ότι κινείται το εκτελεί και μόλις αφήσει την γυναίκα έγκυο μην τον είδατε?

Στις σχέσεις των δύο φύλων έχουμε ακόμη ελεύθερη αγορά και όταν βλέπεις κινήματα όπως το MGTOW να έχουν όλο και μεγαλύτερη ανταπόκριση από τον αντρικό πληθυσμό σημαίνει πως ο άντρας δεν θέλει την μοντέρνα, φεμινίστρια γυναίκα.

Ένα σωρό random assumptions. Τι θα πει "χωροταξικές ικανότητες", πώς διακρίνεται μεταξύ άλλων 150 διαφορετικών attributes που μπορεί να χαρακτηρίζουν ένα μηχανικό ας πούμε και πώς ακριβώς προσδιορίζεται ΑΙΤΙΑΚΑ στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Φαντάζομαι όπως και η "εξυπνάδα" όπου βαφτίζουμε κάποιον πιο έξυπνο αναλόγως με το πόσο γρήγορα βρήκε patterns σε κάποιο random iq test που έκανε προχθές.

Τη δήθεν έφεση στα θετικά αντικείμενα από πού ακριβώς τη βγάζεις; απ' τη διαφορά στις αποδοχές των οποίων την αιτία προσπαθείς να δικαιολογήσεις;
https://www.apa.org/news/press/releases/2014/04/girls-grades.aspx

Σύγκριση μέσων όρων σε σχολές φυσικών και τεχνολογικών επιστημών: https://www.researchgate.net/public...ference_in_Undergraduate_Grade_Point_Averages

Η μόνη ανισοκατανομή που θα δεις είναι στη συμμετοχή. Που ακόμη κι εκεί βλέπεις εξομάλυνση με τη πάροδο του χρόνου: https://cacm.acm.org/blogs/blog-cacm...ience-were-looking-at-it-incorrectly/fulltext

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το pay gap: https://www.aauw.org/research/the-simple-truth-about-the-gender-pay-gap/
Είναι τα γονίδια που εξελλίσσονται θα μου πεις. Μα κοίτα μια σύμπτωση τα προηγούμενα 1000+ χρόνια να ναι στάσιμα και οι γυναίκες να θεωρούνται μόνιμα κατώτερα όντα με συγκεκριμένους σκοπούς και τα τελευταία 100 χρόνια να έχουμε τη μία εξίσωση μετά την άλλη. Μέχρι και δικαίωμα ψήφου άκου εκεί!
Και οι συμπτώσεις δε σταματάνε εκεί, απ' ό,τι φαίνεται οι αποκλίσεις στα εισοδήματα μεταβάλλονται ανά περιοχή στις ΗΠΑ ας πούμε: Σε πλούσιες περιοχές όπως η Νέα Υόρκη και η Columbia το ποσοστό επί των αποδοχών των αντρών αγγίζει το 90%. Στη Λουιζιάνα απ' την άλλη... απ' ό,τι φαίνεται λοιπόν τα γονίδια αναπτύσσονται γρηγορότερα κι ανά περιοχή. Απλά τυχαίνει σε περιοχές με λιγότερους rednecks οι γυναίκες να "αποδίουν καλύτερα".

Σου συγκρίνω μόνο επιδόσεις και αναφέρω μόνο grades γιατί αυτά είναι τα μόνα αντικειμενικά κριτήρια. Μπορεί να σημαίνουν πολλά, μπορεί και τίποτα. Αλλά είναι μετρήσιμα και δείχνουν κάτι συγκεκριμένο. Ακόμη και οι λιγότερες γυναίκες που συμμετέχουν σε τέτοια επαγγέλματα ενώ μπορεί να έχουν ίσες ή και καλύτερες επιδόσεις στα επί μέρους μαθήματα όταν εν τέλει θα βγουν στην αγορά εργασίας δεν πρόκειται ποτέ να πάρουν όσα και ένας άντρας. Αυτό είναι fact.
Θέλει να δει κάποιος γιατί, προσωπικά μου έκανε εντύπωση αυτά που είδα σε μια έρευνα που έκαναν για τη συμμετοχή γυναικών συγκεκριμένα σε chemical engineering.
https://www4.ncsu.edu/unity/lockers/users/f/felder/public/Papers/long3.pdf
Εδώ στο gpa βγάζουν ένα slight disadvantage αλλά όπως είπα αυτό μπορεί και να μη σημαίνει τιποτα. Το θέμα είναι να δεις την οπτική από τη μεριά των ίδιων των γυναιών.
[Discussion]
Much of what we have just presented is both disturbing and easy to misinterpret. To be explicit, our data
do not show—and we do not believe—that women arent any less capable than men of being successful engineering students and outstanding engineers. What the results do
suggest is that women in engineering school face obstacles that keep them from competing with
their male counterparts on an equal footing. As the ensuing discussion will reveal, we
also believe that observed male/female disparities in academic performance and confidence levels are attributable to a variety of social factors rather than intrinsic sexual differences and that measures can be taken to restore gender equity. Some might question the degree to which our observations—based as they are on a relatively small sample of students in one department at one university—can be taken as representative of women engineering students as a group. We are convinced they can be, primarily because they are consistent with the results obtained in every comparable study we have encountered.
4,8,13,15–17,19–21,23,26
Rogers summarizes the results of a number of studies, noting that “Outside of women’s intellectual development, the college experience has a negative effect on women resulting in loss of self-con
fidence, lowered career aspirations, and failure to develop personal charact
eristics associated with leadership and success in science and technology, such as independence and self-reliance.” Henes concurs, observing “Research has shown that male and female experiences in academic settings can be vastly different. Frequently these different experiences lead women to feel
less confident, to contribute less to the class and to be perceived as less capable students.” In short, we have no doubt that the lowering of expectations and confidence experienced by the women in our study is both real and representative of other engineering student populations. We may now speculate on its possible causes and potential cures.

Όπως αναφέρει και μέσα υπάρχουν πολλοί παράγοντες οι οποίοι μεταξύ άλλων αποτρέπουν τις γυναίκες απ' το θεωρήσουν τον εαυτό τους έναν επιτυχημένο μηχανικό ας πούμε:
- Ο μικρός αριθμός συγκριτικά, γυναικών καθηγητών και γενικοτερα ακαδημαΪκών προτύπων
- Η αρνητική αντιμετώπιση αντρών συναδέλφων τους.

Ακόμη αν δεις τους πίνακες όπου οι ίδιοι οι φοιτητές αξιολογούν τις επιδόσεις τους, σαφώς λιγότερες γυναίκες ήτνα εκείνες που θεωρούσαν πως "το είχαν" σε problem solving. Aκόμη και σε περιπτώσεις όπου οι ειδόσεις ήταν αρκετά καλές, τα ποσοστά των γυναικών που το έριξαν στην τύχη ή τη βοήθεια άλλων είναι αρκετά υψηλότερο.

Και αυτά δεν προϋπάρχουν καλλιεργούντια συστηματικά από την παιδική ηλικία κι έπειτα.
In elementary school, for example, boys and girls report equal confidence in mathematical abilities but by high school boys are far more confident.15, 16 Similar patterns are found in science.17

Σου θυμίζουν κάτι αυτές οι λογικές; Τα παιδιά ανεξαρτήτως φίλου και κλίσεων γεννιούνται με γενικά ενδιαφέροντα και έμφυτη περιέργεια να μάθουν. Δεν πρόκειται να βρεις παιδάκι δημοτικού να σου πει εγώ είμαι των θετικών μαθημάτων, ή εγώ προτιμώ τη γλώσσα. Υπάρχουν ωστόσο ήδη τα πρώτα δείγματα διαχωρισμού, όταν θα τα ρωτήσεις τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν ας πούμε. Τα χρόνια παιρνούν και σιγά σιγά τα ενδιαφέροντα καλλιεργούνται. Και τότε θα δεις το ίδιο pattern παντού: Τα αγόρια είναι για τη τεχνολογική, ενώ τα κορίτσια για τη θεωρητική. Κι αυτά δυστυχώς περνάνε και στο πανεπιστήμιο, ίσως έτσι εξηγούνται και οι ανεβασμένες επιδόσεις πολλών γυναικών φοιτητριών σε αντίστοιχους τομείς. Όταν πλέον έχουν ξεπεράσει πολλά από αυτά τα εμπόδια καταβάλλουν τεράστιες προσπάθιες για να αποδείξουν πως δεν είναι έτσι, βλέποντας τον εαυτό τους ως τον εκπρόσωπο μιας μερίδας φοιτητών που δεν υπάρχει τουλάχιστον όσο θα πρεπε.
Και δυστυχώς δεν είναι μόνο θέμα self confidence, αυτά είναι υπαρκτά. Υπάρχουν καταγεγραμμένα πριστατικά που δείχνουν bias υπέρ ανδρώ σε κάποιες περιπτώσεις:
Some researchers have demonstrated a general evaluative bias against women.[49] In an audit study in which they sent email requests to meet to professors in doctoral programs at the top 260 U.S. universities, researchers found evidence for discrimination against ethnic minorities and women relative to Caucasian men.[50] While it was impossible to determine whether any particular individual in this study was exhibiting discrimination, since each participant only viewed a request from one potential graduate student, the overall tendency to favor Caucasian men over all other groups indicates that discrimination is still very much an issue. In another study, science faculty were sent the materials of student who was applying for a lab manager position at their university.[51] The materials were the same for each participant, but each participant was randomly assigned either a male or a female name. The researchers found that faculty members rated the male candidate as both more competent and more hirable than the female candidate, despite the fact that the applications were identical except for the applicant's gender.[51] Again, it is impossible to say whether any of the individual faculty members were acting in a discriminatory fashion, but it is apparent that there is still a widespread bias against women in science fields. Another study by Ceci, Ginther, Kahn, and Williams (2014) reported a that men are favored in some domains, such as, tenure rates in biology, but that the majority of domains were gender-fair; the authors interpreted this to suggest that the underrepresentation of women in the professorial ranks was not solely caused by sexist hiring, promotion, and remuneration.[31] In a subsequent article by Wendy Williams and Stephen Ceci, 872 faculty at 371 institutions and in all fifty states were studied. They found that faculty strongly preferred to hire an assistant professor who was a women over an identically-qualified competitor who was a man. Moreover, they showed that in the real world of professorial hiring, there has been a similar preference for hiring women dating back to the 1990s.

Τώρα βέβαια ξέρω, θα ακούσω τα γνωστά πως δεν έχει καμία σημασία τι κάνει κάποιος στο σχολείο και το πανεπιστήμιο, και πως οι όποιες διαφορές στις αποδοχές κρύβουν ανισότητες σχετικά με επαγγελματικά skills. Αυτό όμως είναι μόνο ένα δικό σου assumption. Έχεις τυφλωθεί από τους δήθεν νόμους της αγοράς αγνοώντας τις τεράστιες παθογένειές της. Πιστεύεις πως αν η αγορά σου δώσει τόσα τότε τόσα αξίζεις. Βέβαια το τι "αξίζει" κάποιος είναι μια κάπως ρευστή έννοια. Ένας καλός μηχανικός ας πούμε αξίζει να παίρνει περισσότερα από έναν όχι και τόσο καλό μηχανικό που όμως έχει για γυναίκα την αδερφή του προϊσταμένου; ή από έναν απόφοιτο πανεπιστημίου με καλύτερη φήμη και πιο αλλά δικτυωμένο με recruiters;
Φυσικά αυτή είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση που δεν έχω καμία διάθεση να κάνω, απλά θέλω να δείξω πόσο χαοτικά δουλεύει η αγορά και πόσο ηλίθιο θα ήταν να βγάζαμε συμπέρασμα από μία μόνο παράμετρό της. Γιατί αν ας πούμε πιάσουμε το χρήμα και το συνδέσουμε με ομάδες ανθρώπων, έχουμε και λέμε:
- correlation μεταξύ φυλής και εισοδήματος: https://www.businessinsider.com/the-income-gap-between-blacks-and-whites-2013-8 ( καλά δε φαντάζομαι να σε εκπλήσσει αυτό ως γνωστόν οι μαύροι είναι πιο ηλίθιοι )
- correlation μεταξύ ύψους και εισοδήματος: https://www.theguardian.com/money/shortcuts/2015/apr/29/do-tall-people-really-deserve-to-earn-more
- correlation μεταξύ βάρους και εισοδήματος: https://www.stlouisfed.org/publicat...eexamining-the-link-between-obesity-and-wages

Είμαι σίγουρος πως για σένα όλα αυτά κρύβουν ολοφάνερες αλήθειες από κάτω, και εξηγούνται στο 100%. Το θέμα είναι τι απ' όλα μπορεί να θεωρηθεί κοινωνικά μεταβαλλόμενο και τι σε οποιοδήποτε αντικειμενικό "genetic charesteristic" που να επηρεάζει την ίδια τη παραγωγικότητα. Γιατί αν ας πούμε τα μούσκουλα σε κάνουν πιο παραγωγικό τότε να πλακωθούμε όλοι στη πρωτεΐνη.

Από εκεί πηγάζει και η όποια αδικία. Το ίσες ευκαιρείες δε σημαίνει ίσες αποδοχές. Σημαίνει ίση μεταχείρηση. Δεν έχω πρόβλημα με το να μη μπορεί κάποος που είναι πχ 1.60 να ανταγωνιστεί στο μπάσκετ. Εκεί δεν θα είναι πρόβλημα discrimination. Θα είναι κάτι που ο ίδιος θα βρει μπροστά του, όταν θα αδυνατεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις που υπάρχουν. Μπορεί άδικο για το ότι δεννήθηκε έτσι αλλά όχι από μέρους των συναδέλφων του που του έδωσαν την ευκαιρεία να διαγωνιστεί με τα μέσα που διέθετε. Όπως φυσικά συμβαίνει και με οποιονδήποτε δεν είναι καλός στη δουλειά του. Το θέμα που συζητάμε εδώ όμως είναι κατι διαφορετικό. Όταν ενώ δεν υστερείς σε τίποτα από άποψη ικανοτήτων αλλά οι ίδιοι οι συνάδελφοί σου σε μειώνουν με τον τρόπο τους, τότε δεν είναι επάνω σου. Φυσικά το αποτέλεσμα θα είναι και πάλι το ίδιο και θα αντακλαστεί στις αποδοχές και στο εργασιακό status αλλά τότε αν πας να το ρίξεις στην παραγωγικότητα δε θα είναι τίποτα παρά μία υπόθεση.

Δε θα πάρω θέση για το πώς ορίζεται ο σωστός άντρας γιατί ήδη έγραψα πολλά και είναι και λίγο θέμα υποκειμενικό. Αν και όταν μου λες πως το πρόβλημά σου μεταξύ άλλων είναι οι metrosexual που ξυρίζουν τις γάμπες τους μάλλον είναι κι άλλα που σε χαλάνε. Κάποια από αυτά που λες είναι θετικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου γενικότερα όχι ενός άντρα, εκτός κι αν για σένα είναι οκ αν μια γυναίκα δεν ξέρει να κάνει αυτοκριτική και να προσπαθεί για την αυτοβελτίωσή της ας πούμε. Άσε που η σκληρότητα ενός άντρα πολλές φορές δρα και ως μια μάσκα ασφαλείας για να κρύψει άλλες ανασφάλειες, δε χριεάζεται να είσαι σκληρός για να πετυχαίνεις τους στόχους σου αρκεί να ξέρεις τι θέλεις. ΑΛλά αυτά όπως είπα τα ξέρει καλύτερα ο καθένας για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα, κατηγορείς εμένα πως βγάζω τα αποτελέσματά μου από "έρευνες" στην Σαουδική Αραβία και μετά μου λες πως κρίνεις ότι οι γυναίκες είναι το ίδιο καλές στις θετικές επιστήμες από τους άντρες από τους σχολικούς βαθμούς? Τους σχολικούς βαθμούς από ένα σχολικό σύστημα με γυναίκες δασκάλες στο 85%, οι οποίες δίνουν μικρότερους βαθμούς σε γραπτά αγοριών απλά και μόνο επειδή είναι αγόρια? Το σχολείο που είναι από τη φύση του φτιαγμένο για κορίτσια? "Κάτσε σε μια καρέκλα επί 6 ώρες και διάβασε/γράψε, μη μιλάς, μη κουνιέσαι." Έχεις την εντύπωση πως έτσι μαθαίνουν τα αγόρια? Καθισμένα σε μια καρέκλα επί 6 ώρες όπως τα κορίτσια? Ξέρεις ότι τα αγόρια διαβάζουν λιγότερα βιβλία από τα κορίτσια? Ξέρεις ότι τα αγόρια ασχολούνται λιγότερο με τα μαθήματά τους και παίζουν περισσότερο, όπως online games? Ξέρεις ότι τα αγόρια έχουν peer pressure που θεωρεί το σχολείο και τις επιδόσεις uncool? Και φυσικά, όταν όλα αυτά τελειώσουν και τα αγόρια βγουν από τα σχολεία στην αγορά όπου βλέπουμε το τεράστιο underepresentation στα θετικά επαγγέλματα, εκεί είναι σεξισμός και discrimination προς τις γυναίκες. Τι βολικό.

https://www.independent.co.uk/news/e...cused-of-giving-boys-lower-marks-6943928.html
https://www.youtube.com/watch?v=OFpYj0E-yb4
https://www.youtube.com/watch?v=ZgiVQnk4IYQ
https://www.amazon.com/WAR-AGAINST-...e&ref_=as_li_qf_sp_asin_il_tl&tag=wintknig-20


Cognitive tasks

It was once thought that sex differences in cognitive task and problem solving did not occur until puberty. However, new evidence now suggests that cognitive and skill differences are present earlier in development. For example, researchers have found that three- and four-year-old boys were better at targeting and at mentally rotating figures within a clock face than girls of the same age were. Prepubescent girls, however, excelled at recalling lists of words. These sex differences in cognition correspond to patterns of ability rather than overall intelligence (although some researchers, such as Richard Lynn of the University of Ulster in Northern Ireland, have argued that there exists a small IQ difference favoring human males). Laboratory settings are used to systematically study the sexual dimorphism in problem solving task performed by adults.[38]
On average, males excel relative to females at certain spatial tasks. Specifically, males have an advantage in tests that require the mental rotation or manipulation of an object.[39] They tend to outperform females in mathematical reasoning and navigation. In a computer simulation of a maze task, males completed the task faster and with fewer errors than their female counterparts. Additionally, males have displayed higher accuracy in tests of targeted motor skills, such as guiding projectiles.[38] Males are also faster on reaction time and finger tapping tests.[40]
On average, females excel relative to males on tests that measure recollection. They have an advantage on processing speed involving letters,digits and rVapid naming tasks.[40] Females tend to have better object location memory and verbal memory.[41] They also perform better at verbal learning.[42] Females have better performance at matching items and precision tasks, such as placing pegs into designated holes. In maze and path completion tasks, males learn the goal route in fewer trials than females, but females remember more of the landmarks presented. This shows that females use landmarks in everyday situations to orient themselves more than males. Females are better at remembering whether objects had switched places or not.[38]
Studies using the Iowa gambling task, or Iowa Card Task, have examined cognitive reasoning and decision-making in males and females. A study in which participants of various age groups who were asked to perform the Iowa Card Task produced data showing that males and females differ in their decision making processes on the neurological level. The study suggests that decision-making in females may be guided by avoidance of negativity while decision making in males is mainly guided by assessing the long term outcome of a situation. They also found that males outperformed females in the Iowa Card Task, but there was a negative correlation between elevated testosterone levels and performance in the card task which indicates gonadal hormones influence decision-making.[16]
https://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_of_sex_differences

Τα παραπάνω να φανταστώ είναι και αυτά σεξισμός κατά των γυναικών σε ερευνητικό επίπεδο αυτή τη φορά? Όταν έχεις σημαία σου βέβαια το γεννιόμαστε όλοι ίδιοι και οι μόνες διαφορές είναι λόγω περιβαλλοντικών παραγόντων, λογικό είναι να τα βλέπεις όλα έτσι.

Φαντάζομαι όπως και η "εξυπνάδα" όπου βαφτίζουμε κάποιον πιο έξυπνο αναλόγως με το πόσο γρήγορα βρήκε patterns σε κάποιο random iq test που έκανε προχθές.

Τα IQ τεστς είναι αποδεκτά από την επιστημονική κοινότητα και έχουν ισχυρό correlation με την μετέπειτα πορεία των ανθρώπων όταν εφαρμοστούν σε μεγάλες ομάδες πληθυσμού.

Έχεις τυφλωθεί από τους δήθεν νόμους της αγοράς αγνοώντας τις τεράστιες παθογένειές της. Πιστεύεις πως αν η αγορά σου δώσει τόσα τότε τόσα αξίζεις. Βέβαια το τι "αξίζει" κάποιος είναι μια κάπως ρευστή έννοια. Ένας καλός μηχανικός ας πούμε αξίζει να παίρνει περισσότερα από έναν όχι και τόσο καλό μηχανικό που όμως έχει για γυναίκα την αδερφή του προϊσταμένου; ή από έναν απόφοιτο πανεπιστημίου με καλύτερη φήμη και πιο αλλά δικτυωμένο με recruiters;
Φυσικά αυτή είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση που δεν έχω καμία διάθεση να κάνω, απλά θέλω να δείξω πόσο χαοτικά δουλεύει η αγορά και πόσο ηλίθιο θα ήταν να βγάζαμε συμπέρασμα από μία μόνο παράμετρό της. Γιατί αν ας πούμε πιάσουμε το χρήμα και το συνδέσουμε με ομάδες ανθρώπων, έχουμε και λέμε:
- correlation μεταξύ φυλής και εισοδήματος: https://www.businessinsider.com/the-income-gap-between-blacks-and-whites-2013-8 ( καλά δε φαντάζομαι να σε εκπλήσσει αυτό ως γνωστόν οι μαύροι είναι πιο ηλίθιοι )
- correlation μεταξύ ύψους και εισοδήματος: https://www.theguardian.com/money/shortcuts/2015/apr/29/do-tall-people-really-deserve-to-earn-more
- correlation μεταξύ βάρους και εισοδήματος: https://www.stlouisfed.org/publicat...eexamining-the-link-between-obesity-and-wages

Οι μαύροι της Αμερικής έχουν κατά μέσο όρο IQ 85 γι'αυτό έχουν και τα αντίστοιχα ποσοστά εγκληματικότητας, ενδοοικογενειακής βίας και εισοδήματος που πάνε παρέα με το συγκεκριμένο ΙQ. Επίσης όσοι λευκοί πληθυσμοί έχουν το ίδιο IQ 85 έχουν την ίδια εγκληματικότητα και εισοδήματα με τους μαύρους. Όπως επίσης και όσοι μαύροι στην Αμερική έχουν 100+ IQ τα πάνε το ίδιο καλά με τους λευκούς. Φυσικά εσένα αυτά δεν σου λένε απολύτως τίποτα γιατί όπως είπαμε όλοι γεννιούνται ίσοι και συνεπώς όποιες διαφορές είναι προϊόν καθαρά ρατσισμού.

Αλλά επειδή σου αρέσει ο περιβαλλοντικός παράγοντας για πες μου, όταν ένας μαύρος βγαίνει από θα άθλια κρατικά σχολεία με μηδενικές εργασιακές ικανότητες και μετά του απαγορεύεις να εργαστεί διότι έχεις βάλει το πλαφόν του κατώτατου μισθού αφού το να δουλεύει κάποιος με λιγότερα χρήματα από το πλαφόν είναι ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ πως περιμένεις ο μαύρος να χτίσει τις εργασιακές του ικανότητες σταδιακά και να ορθοποδήσει? Ανταυτού θα στραφεί στο έγκλημα ενώ παράλληλα του εξασφαλίζεται ένα στάνταρ εισόδημα από το κράτος. Και ο κύκλος της δυσλειτουργικότητας συνεχίζεται.

Η ειρωνεία ξέρεις πια είναι? Ότι λες πως ο κοντός που δεν μπορεί να παίξει NBA είναι οκ γιατί δεν φταίνε οι άλλοι γι'αυτό, ενώ αν γεννηθείς με IQ 80 και δεν μπορείς να συμβαδίσεις σε μια κοινωνία, είναι επειδή οι άλλοι είναι ρατσιστές προς εσένα και γι'αυτό πρέπει να σου δίνουν δια της βίας τα λεφτά τους. Α σόρρυ ξέχασα, το ύψος γενετικό αλλά ο εγκέφαλος (το μεγαλύτερο όργανο του σώματος σε κατανάλωση) δεν έχει γενετικές διαφορές, είναι όλα χιτλερική προπαγάνδα.

Τα σενάρια που περιγράφεις στην αγορά με τους γαμπρούς και τους μπατζανάκηδες είναι τραγικές μειοψηφίες και συμβαίνουν κυρίως σε υπανάπτυκτες χώρες όπως η Ελλάδα. Το μέσο, αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου κλείσει την συνέντευξη, το αν θα πάρεις τη δουλειά και το σημαντικότερο αν θα την κρατήσεις εξαρτάται καθαρά από την παραγωγικότητά και τις ικανότητές σου. Όποιος εργοδότης είναι ρατσιστής ή σεξιστής και δεν προσλαμβάνει γυναίκες ή μαύρους ή οτιδήποτε κι ας πληρούν τις προδιαγραφές έχει μειονέκτημα ανταγωνιστικότητας σε σχέση με τους άλλους που θα τους προσλάβουν και αργά ή γρήγορα θα βάλει λουκέτο ή θα αναγκαστεί να τους προσλάβει. Οι τύποι που είναι σε βισματικές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα είναι ελάχιστοι και είναι συνήθως σε μεγάλες φίρμες που έχουν λίπος για να κουβαλάνε παράσιτα. Δεν αποτελούν ισχυρό δείγμα για να βγάλεις συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, κατηγορείς εμένα πως βγάζω τα αποτελέσματά μου από "έρευνες" στην Σαουδική Αραβία και μετά μου λες πως κρίνεις ότι οι γυναίκες είναι το ίδιο καλές στις θετικές επιστήμες από τους άντρες από τους σχολικούς βαθμούς? Τους σχολικούς βαθμούς από ένα σχολικό σύστημα με γυναίκες δασκάλες στο 85%, οι οποίες δίνουν μικρότερους βαθμούς σε γραπτά αγοριών απλά και μόνο επειδή είναι αγόρια? Το σχολείο που είναι από τη φύση του φτιαγμένο για κορίτσια? "Κάτσε σε μια καρέκλα επί 6 ώρες και διάβασε/γράψε, μη μιλάς, μη κουνιέσαι." Έχεις την εντύπωση πως έτσι μαθαίνουν τα αγόρια? Καθισμένα σε μια καρέκλα επί 6 ώρες όπως τα κορίτσια? Ξέρεις ότι τα αγόρια διαβάζουν λιγότερα βιβλία από τα κορίτσια? Ξέρεις ότι τα αγόρια ασχολούνται λιγότερο με τα μαθήματά τους και παίζουν περισσότερο, όπως online games? Ξέρεις ότι τα αγόρια έχουν peer pressure που θεωρεί το σχολείο και τις επιδόσεις uncool? Και φυσικά, όταν όλα αυτά τελειώσουν και τα αγόρια βγουν από τα σχολεία στην αγορά όπου βλέπουμε το τεράστιο underepresentation στα θετικά επαγγέλματα, εκεί είναι σεξισμός και discrimination προς τις γυναίκες. Τι βολικό.

https://www.independent.co.uk/news/ed...s-6943928.html
https://www.youtube.com/watch?v=OFpYj0E-yb4
https://www.youtube.com/watch?v=ZgiVQnk4IYQ
https://www.amazon.com/WAR-AGAINST-B...ag=wintknig-20
Μ' αρέσει που το ξεκαθάρισα:
Σου συγκρίνω μόνο επιδόσεις και αναφέρω μόνο grades γιατί αυτά είναι τα μόνα αντικειμενικά κριτήρια. Μπορεί να σημαίνουν πολλά, μπορεί και τίποτα. Αλλά είναι μετρήσιμα και δείχνουν κάτι συγκεκριμένο.
Το θέμα μου δεν ήταν να σου δείξω πως το ένα φύλο είναι ανώτερο ή κατώτερο από το άλλο σε αντίθεση με κάτι που μπορεί να είπες εσύ. Αλλά πως όπως είπα και πριν είναι ηλίθιο να βγάζεις συμπέρασμα για ομάδες ολόκληρες ανθρώπων βάση ενός correlation σε μία μόνο παράμετρο. Για αυτό και όσο εύκολα μπορείς εσύ να μου δείξεις την ανωτερότητα ή την κατωτερότητα ή και τη διαφοροποίηση μεταξύ ομάδων ανθρώπων σε μια παράμετρο άλλο τόσο μπορώ να σου δείξω εγώ το αντίθετο σε μια άλλη. Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ από αυτό; εγώ κανένα.

Προσπαθείς τόση ώρα να μου πεις πως είναι απόλυτα λογικό αν οι γυναίκες πληρώνονται καλύτερα, και για να το αποδείξεις μαζεύεις όσες έρευνες υποστηρίζουν αυτό για κάτι συγκεκριμένο. Και όταν σου δίνω εγώ αντίστοιχες έρευνες σε άλλα πεδία που μπορεί να λένε το αντίθετο μου το γυρίζεις στη άνιση αντιμετώπιση και το δυσμενές περιβάλλον που υποτίθεται ευνοεί στη προκειμένη τις γυναίκες; Καταλαβαίνεις πως το ίδιο ακριβώς θα μπορούσα να εππικαλεστώ κι εγώ; "Οι γυναίκες δεν αποδίδουν το ίδιο καλά σε πολλές δουλειές γιατί το περιβάλλον και οι συνθήκες εργασίας ευνοούν τους άντρες". Είδες τι βολικά γίνονται όλα τώρα;

Τα IQ τεστς είναι αποδεκτά από την επιστημονική κοινότητα και έχουν ισχυρό correlation με την μετέπειτα πορεία των ανθρώπων όταν εφαρμοστούν σε μεγάλες ομάδες πληθυσμού.
Μπορούν να απασχολούν την επιστημονική κοινότητα όσο θέλουν όταν μιλάμε για πολιτικά ζητήματα τέτοιες θεωρίες δεν έχουν καμία θέση.

Οι μαύροι της Αμερικής έχουν κατά μέσο όρο IQ 85 γι'αυτό έχουν και τα αντίστοιχα ποσοστά εγκληματικότητας, ενδοοικογενειακής βίας και εισοδήματος που πάνε παρέα με το συγκεκριμένο ΙQ. Επίσης όσοι λευκοί πληθυσμοί έχουν το ίδιο IQ 85 έχουν την ίδια εγκληματικότητα και εισοδήματα με τους μαύρους. Όπως επίσης και όσοι μαύροι στην Αμερική έχουν 100+ IQ τα πάνε το ίδιο καλά με τους λευκούς. Φυσικά εσένα αυτά δεν σου λένε απολύτως τίποτα γιατί όπως είπαμε όλοι γεννιούνται ίσοι και συνεπώς όποιες διαφορές είναι προϊόν καθαρά ρατσισμού.

Αλλά επειδή σου αρέσει ο περιβαλλοντικός παράγοντας για πες μου, όταν ένας μαύρος βγαίνει από θα άθλια κρατικά σχολεία με μηδενικές εργασιακές ικανότητες και μετά του απαγορεύεις να εργαστεί διότι έχεις βάλει το πλαφόν του κατώτατου μισθού αφού το να δουλεύει κάποιος με λιγότερα χρήματα από το πλαφόν είναι ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ πως περιμένεις ο μαύρος να χτίσει τις εργασιακές του ικανότητες σταδιακά και να ορθοποδήσει? Ανταυτού θα στραφεί στο έγκλημα ενώ παράλληλα του εξασφαλίζεται ένα στάνταρ εισόδημα από το κράτος. Και ο κύκλος της δυσλειτουργικότητας συνεχίζεται.

Η ειρωνεία ξέρεις πια είναι? Ότι λες πως ο κοντός που δεν μπορεί να παίξει NBA είναι οκ γιατί δεν φταίνε οι άλλοι γι'αυτό, ενώ αν γεννηθείς με IQ 80 και δεν μπορείς να συμβαδίσεις σε μια κοινωνία, είναι επειδή οι άλλοι είναι ρατσιστές προς εσένα και γι'αυτό πρέπει να σου δίνουν δια της βίας τα λεφτά τους. Α σόρρυ ξέχασα, το ύψος γενετικό αλλά ο εγκέφαλος (το μεγαλύτερο όργανο του σώματος σε κατανάλωση) δεν έχει γενετικές διαφορές, είναι όλα χιτλερική προπαγάνδα.

Τα σενάρια που περιγράφεις στην αγορά με τους γαμπρούς και τους μπατζανάκηδες είναι τραγικές μειοψηφίες και συμβαίνουν κυρίως σε υπανάπτυκτες χώρες όπως η Ελλάδα. Το μέσο, αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου κλείσει την συνέντευξη, το αν θα πάρεις τη δουλειά και το σημαντικότερο αν θα την κρατήσεις εξαρτάται καθαρά από την παραγωγικότητά και τις ικανότητές σου. Όποιος εργοδότης είναι ρατσιστής ή σεξιστής και δεν προσλαμβάνει γυναίκες ή μαύρους ή οτιδήποτε κι ας πληρούν τις προδιαγραφές έχει μειονέκτημα ανταγωνιστικότητας σε σχέση με τους άλλους που θα τους προσλάβουν και αργά ή γρήγορα θα βάλει λουκέτο ή θα αναγκαστεί να τους προσλάβει. Οι τύποι που είναι σε βισματικές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα είναι ελάχιστοι και είναι συνήθως σε μεγάλες φίρμες που έχουν λίπος για να κουβαλάνε παράσιτα. Δεν αποτελούν ισχυρό δείγμα για να βγάλεις συμπεράσματα.
Δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η οπτική μου πάνω στο θέμα. Ποτέ δεν προσπάθησα να αποδείξω πως όλοι γεννιούνται ίσοι. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ. Εσένα σε ενδιαφέρει γιατί προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει η κοινωνία. Πως είναι λογικό αν υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι, περιοχές με υψηλό βιοτικό επίπεδο και περιοχές μέσα στην εξαθλίωση, είναι λογικό να υπάρχει εγκληματικότητα, μιζέρια, καχυποψία, πόλεμοι κι ό,τι άλλο μπορεί να καλλιεργηθεί στον άνθρωπο ως αποτέλεσμα ζωικού ενστικτου. Και όλα αυτά είναι δικαιολογημένα αν μπορεί κάποιος να τα αιτιολογήσει επιστημονικά.

Προφανώς και η κοινωνία λειτουργεί ντετερμινιστικά. Δεν ξέρω αν οι όποιες ανισότητες είτε μεταξύ φτωχών και πλουσίων είτε μεταξύ λευκών και μαύρων ας πούμε είναι λόγω γονιδίων, ή λόγω περιβαλλοντικών παραγόντων ( αν και αυτά τα 2 δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα ), είτε μεταξύ καθαρά κοινωνικών παραγόντων. Σίγουρα πάντως δεν είναι θέμα τύχης συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Το θέμα είναι συμφωνώ εγώ με αυτό; το θεωρώ υγιές; όχι. Εκεί είναι ο πυρήνας της λογικής. Παλιότερα είχα πει πως δεν έχει σημασία τι κάνει κάποιος για να αλλάξει τον κόσμο, αρκεί να έχει ένα reasoning στο κεφάλι του και να μπορεί να διαχωρίσει το καλό απ' το κακό. Το δίκαιο με το άδικο.

Βλέπω πως υπάρχουν χώρες φτωχές και πλούσιες. Δεν ερευνώ γιατί μπορεί να γίνεται αυτό, ίσως ωφελεί αν θέλω στο μέλλον να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις αλλά σε αυτή τη περίπτωση δεν εστιάζεις εκεί. Μπορεί να είναι λόγω ιστορικού πολέμων, λόγω γεωγραφικής θέσης, λόγω γονιδίων, λόγω πολιτικών γεγονότων, οτιδήποτε. Εγώ εστιάζω στο ότι υπάρχει αυτή η ανισότητα.

Το ίδιο και με την ανισότητα των φύλων. Δεν εστιάζω στο αν οι γυναίκες έχουν διαφορετικά γονίδια. Ούτε κοιτάω αν είναι καλύτερες ή χειρότερες κάπου. Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι πως σήμερα από τη στιγμή που γεννιέται μια γυναίκα βρίσκεται σε δυσμενέστερη θέση κοινωνικά μόνο και μόνο επειδή είναι γυναίκα. Το ίδιο και με τους μαύρους και με διάφορες άλλες παρόμοιας φύσης ανισότητες. Σίγουρα τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο αρκετά τα τελευταία χρόνια, αλλά ακόμη υπάρχουν.

Στο τέλος τέλος όλα συνοψίζονται στην παρακάτω εικόνα:

Η σημερινή κοινωνία είναι αυτή που φροντίζει για αυτό. Και όπου υπάρχει τέτοια βούληση αυτό επιτυγχάνεται. Είναι ο άνθρωπος που χτίζει μπάρες για τους ανάπηρους, ειδικά διαμορφωμένα πεζοδρόμια, διαδρόμους και φανάρια για τους τυφλούς, δημόδια δωρεάν σχολεία και νοσοκομεία για αυτούς που γεννιούνται φτωχοί, ο άνθρωπος είνια αυτός που εν τέλει δεν αφήνει κανέναν τέτοιο παράγοντα να ορίσει τον τρόπο με τον οποίο θα είναι δομημένη η κοινωνία του, είτε αυτό λέγεται φυσική εξέλιξη, είτε ατυχή πολιτικά και οικονομικά δρώμενα είτε οτιδήποτε άλλο. Και δε το κάνει γιατί του αρέσει να δείχνει το δάχτυλο στο θεό ή την ιστορία αλλά γιατί δεν είναι ζώο, γιατί έχει δική του κρίση και μπορεί να αποφασίσει μόνος του σαν άνθρωπος και σαν κοινωνία ποιο είναι το σωστό.

Αυτά η παρένθεση όσον αφορά τον υποτιθέμενο περιβαλλοντικό παράγοντα. Προφανώς και αυτό δε θα πει πως συμφωνώ πως υπάρχει γενετικός παράγοντας που να δείχνει ανωτερότητα για τους μεν ή τους δε είτε μιλάμε για τα 2 φύλα είτε για φυλετικές διακρίσεις είτε για οτιδήποτε. Αλλά αυτή είναι μια καλή οπτική του πώς να βλέπει κάποιος τα πράγματα και η ιστορία έχει δείξει πως έχει εξίσου καλά αποτελέσματα. Και την επόμενη φορά που θα κληθεί κάποιος να αποφανθεί γα κάποιο παρόμοιο θέμα αντί να προσπαθήσει αν το αιτιολογήσει μπορεί απλά να σκεφτεί. "Μου αρέσει αυτή η κατάσταση; έχει καλά αποτελέσματα;" γιατί η πραγματιοτητα είναι πως είναι στο χέρι του καθενός ξεχωριστά και της κάθε κοινωνίας ως σύνολο αυ να αλλάξουν και ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Όπως αυτό το διαπίστωσαν και οι άνθρωποι πριν 200 χρόνια αφού πέρασαν και ένα διαφωτισμό και έπειτα φυσικά κι από διάφορες διεκδικήσεις άρχισαν να δίνουν δικαιώματα σε γυναίκες και περισσότερες ελευθερίες, η ιστορία δεν έδειξε τις συνέπειες κάποιας φυσικής επιλογής όπως θα περίμενε κάποιος αλλά αντίθετα τους δικαίωσε και σήμερα βλέπουμε και γυναίκες που μπορούν να κάνουν καριέρα ακόμη κι ως μηχανικοί, τραπεζικοί, managers και πως μπορούν να συντηρήσουν ένα σπίτι εξίσου καλά με έναν άντρα. Σϊγουρα όχι ακόμη στο επίπεδπ που θα ήθελε κανείς αλλά με μια συνεχή άνοδο των τελευταίων δεκαετιών όπως δείχνουν τα λινκσ που έδωσα και αυτό όχι επειδή τα γονίδια άλλαξαν μέσα σε 50-100-200 χρόνια αλλά γιατί ο ίδιος ο άνθρωπος το επέλεξε και το άλλαξε αυτό. Και αυτά ανάγονται σε οποιοδήποτε ζήτημα discrimination, φυλετικό, θρησκευτικό, οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν σε ενδιαφέρει ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν εξαρχής αυτές οι ανισότητες τότε όλα τα άλλα που λες είναι φαμφάρες διότι ποτέ δεν πρόκειται να βρεις ή να υποστηρίξεις τη σωστή λύση στο πρόβλημα όσο και αν δε σ'αρέσει η παρούσα κατάσταση. Έχεις δυο φτωχούς, ο ένας είναι μανιώδης χαρτοπαίκτης και ο άλλος γεννήθηκε απλά φτωχός, η δική σου λύση να δώσεις λεφτά και στους δύο. Αυτή είναι η ουσιώδης διαφορά πάνω στην οποία βασίζονται όλες οι διαφορές μας. Εσύ κοιτάς μόνο την παρούσα κατάσταση και προτείνεις μία προσωρινή λύση για το τώρα, χωρίς να σε ενδιαφέρουν τα αίτια που παρήγαγαν αυτή την κατάσταση και συνεπώς χωρίς να σε ενδιαφέρει η μακροπρόθεσμη αποτελεσματικότητα της λύσης.

Η Αμερική έχει 1 κοντά έναν αιώνα τώρα από τότε που άρχισε το κράτος να κάνει regulate την οικονομία να δίνει επιδόματα σε φτωχούς σε μειονότητες και γενικά να πηγαίνει όλο και προς ένα πιο σοσιαλιστικό μοντέλο διακυβέρνησης όπως η Ευρώπη. Η φτώχεια και οι κοινωνικές ανισότητες όμως αυξήθηκαν σε όλη αυτήν την περίοδο του war on poverty όπου ξοδεύτηκαν τρισεκατομμύρια δολάρια. Νομίζω ότι ήρθε ώρα να αρχίσουμε να κοιτάμε την πραγματικότητα και τα πραγματικά αίτια της κατάστασης και όχι ότι μας κάνει να φαινόμαστε self-righteous.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξεχασμένε κερνάς στο πρώτο (και στα επόμενα) ραντεβού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε κερνάς στο πρώτο (και στα επόμενα) ραντεβού;

Γιατί να το κάνω αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η Αμερική έχει κοντά έναν αιώνα τώρα από τότε που άρχισε το κράτος να κάνει regulate την οικονομία να δίνει επιδόματα σε φτωχούς σε μειονότητες και γενικά να πηγαίνει όλο και προς ένα πιο σοσιαλιστικό μοντέλο διακυβέρνησης όπως η Ευρώπη

Εναν αιώνα regulation της οικονομίας τους?Οι ΗΠΑ έχουν απο το 1929 τις περισσότερες καταρρεύσεις παγκόσμια αφού ποτέ δεν υπήρξαν μετρα περιορισμού του speculation ούτε και του shorting.Μην ξεχνάς οτι το 2008 η κατάρρευση της οικονομίας απο shorting έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
1. Πριν δω την απαντηση του Ξεχασμενου, ημουν σχεδον σιγουρη οτι δεν κερναει στο πρωτο κ δευτερο ραντεβου :D

2. Ξεχασμενε, αν κανεις κορη, θα την προτρεψεις να μορφωθει ή να κανει οικογενεια νωρις; Μην μου πεις ο, τι της ερθει διοτι τα παιδια στην εφηβεια χρειαζονται καθοδηγηση για το μελλον τους. Παντως γνωριζω απο κοντα αντρα που εσπρωξε τον γιο του απο νωρις στη δουλεια κ παντρεψε την κορη του απο τα 21!
Γενικα τους διαφοροποιουσε συνεχως, τους εζησα πολλα χρονια απο παιδι. Οταν εγω σπουδαζα δηλαδη κ κοντευα να τελειωσω εκεινη ειχε δυο μωρα.

3. Ξεχασμενε, νομιζω καλυτερα οπως εγραψες κι εσυ, να μεινεις εργενης;) Ειναι καποιοι ανθρωποι που πραγματικα τους παει περισσοτερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να το κάνω αυτό?

Αφού είσαι ο άντρας και συνεπώς πρέπει να δείξεις την οικονομική σου άνεση και να καταλάβει η κοπέλα ότι μαζί σου μπορεί να είναι ασφαλής και συνεπώς ότι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει. Αν δεν πληρώνεις στα ραντεβού πως σκοπεύεις να βρεις κοπέλα που θα σου πει ναι θα κάθομαι σπίτι να μεγαλώνω τα παιδιά και δεν θα εργάζομαι; Της δείχνεις ότι ο καθένας πρέπει να έχει τα δικά του χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εναν αιώνα regulation της οικονομίας τους?Οι ΗΠΑ έχουν απο το 1929 τις περισσότερες καταρρεύσεις παγκόσμια αφού ποτέ δεν υπήρξαν μετρα περιορισμού του speculation ούτε και του shorting.Μην ξεχνάς οτι το 2008 η κατάρρευση της οικονομίας απο shorting έγινε.

Είσαι αδιάβαστος όσον αφορά την οικονομική ιστορία των ΗΠΑ. H φούσκα του 29 προκλήθηκε από τη FED και την χειραγώγηση νομίσματος/επιτοκίων. Τι σχέση είχε το shorting με την κρίση του 2008? To shorting επηρεάζει την αγορά όσο ένα στοίχημα επηρεάζει έναν αγώνα ποδοσφαίρου. Από το 29 και μετά άρχισε να αυξάνεται όλο και περισσότερο η παρεμβατικότητα οπότε λογικό είναι να έχουν τόσα crushes. Anyway αυτό είναι εκτός θέματος.

2. Ξεχασμενε, αν κανεις κορη, θα την προτρεψεις να μορφωθει ή να κανει οικογενεια νωρις; Μην μου πεις ο, τι της ερθει διοτι τα παιδια στην εφηβεια χρειαζονται καθοδηγηση για το μελλον τους. Παντως γνωριζω απο κοντα αντρα που εσπρωξε τον γιο του απο νωρις στη δουλεια κ παντρεψε την κορη του απο τα 21!
Γενικα τους διαφοροποιουσε συνεχως, τους εζησα πολλα χρονια απο παιδι. Οταν εγω σπουδαζα δηλαδη κ κοντευα να τελειωσω εκεινη ειχε δυο μωρα.

Αν κάνω κόρη η γιο θα φροντίσω να είναι μορφωμένοι και έτοιμοι κοινωνικά στα 18 τους όπως και θα όφειλα να κάνω. Πέραν αυτού δεν θα του προτρέψω να κάνουν απολύτως τίποτα γιατί αυτή δεν είναι η δουλειά μου. Στα παιδιά μου δεν θα διδάξω συμπεράσματα όπως το 99% των γονέων, θα τους διδάξω αρχές και ας βγάλουν αυτά τα δικά τους.

3. Ξεχασμενε, νομιζω καλυτερα οπως εγραψες κι εσυ, να μεινεις εργενης;) Ειναι καποιοι ανθρωποι που πραγματικα τους παει περισσοτερο.;)

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψες, αλλά αυτό που έγραψες είναι η μεγαλύτερη που προσβολή που μπορείς να πεις σε κάποιον άνθρωπο, ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις σχεδόν τίποτα γι'αυτόν. Αλλά επειδή προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψες δεν θα σου κρατήσω μούτρα και θα σου δώσω το άλλοθι της άγνοιας.

Αφού είσαι ο άντρας και συνεπώς πρέπει να δείξεις την οικονομική σου άνεση και να καταλάβει η κοπέλα ότι μαζί σου μπορεί να είναι ασφαλής και συνεπώς ότι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει. Αν δεν πληρώνεις στα ραντεβού πως σκοπεύεις να βρεις κοπέλα που θα σου πει ναι θα κάθομαι σπίτι να μεγαλώνω τα παιδιά και δεν θα εργάζομαι; Της δείχνεις ότι ο καθένας πρέπει να έχει τα δικά του χρήματα.

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έχω γράψει? Ότι θα ψάξω να βρω μια 28άρα που δεν δουλεύει και δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα στα 10 χρόνια ενήλικης ζωής της? Ή νομίζεις ότι επειδή πλήρωσες δυο ποτά δείχνεις την οικονομική σου δύναμη? Ο άντρας πληρώνει όταν κάνει οικογένεια επειδή η γυναίκα δεν μπορεί να δουλέψει γιατί είναι έγγυος/μεγαλώνει τα παιδιά. Δεν θα πληρώνεις και θα συντηρείς την κάθε γυναίκα που θα βρεις, όταν μπορεί κάλλιστα να συντηρήσει τον εαυτό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top