Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έχω γράψει? Ότι θα ψάξω να βρω μια 28άρα που δεν δουλεύει και δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα στα 10 χρόνια ενήλικης ζωής της? Ή νομίζεις ότι επειδή πλήρωσες δυο ποτά δείχνεις την οικονομική σου δύναμη? Ο άντρας πληρώνει όταν κάνει οικογένεια επειδή η γυναίκα δεν μπορεί να δουλέψει γιατί είναι έγγυος/μεγαλώνει τα παιδιά. Δεν θα πληρώνεις και θα συντηρείς την κάθε γυναίκα που θα βρεις, όταν μπορεί κάλλιστα να συντηρήσει τον εαυτό της.

Όχι, έχω καταλάβει τι έχεις γράψει. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω την λογική σου σε αυτό το θέμα. Απλά αν η γυναίκα έχει μεγαλώσει με σκοπό να παντρευτεί στα 22 (μικρή όπως έλεγες), πιθανό είναι να μην είναι οικονομικά ανεξάρτητη και να μην έχει σπουδάσει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, έχω καταλάβει τι έχεις γράψει. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω την λογική σου σε αυτό το θέμα. Απλά αν η γυναίκα έχει μεγαλώσει με σκοπό να παντρευτεί στα 22 (μικρή όπως έλεγες), πιθανό είναι να μην είναι οικονομικά ανεξάρτητη και να μην έχει σπουδάσει πουθενά.

Σε αυτή την περίπτωση τα έξοδά της θα τα πληρώσει πάλι η ίδια με χρήματα που παίρνει από τους γονείς της. Εγώ γιατί να πληρώσω τα έξοδά της? Δεν είναι κοινά σε αυτήν την φάση. Όταν πληρώνεις τα έξοδα της άλλης είναι σαν να της λες πληρώνω απλά και μόνο για την ευκαιρία να βγω μαζί σου, το οποίο το καταλαβαίνω αν θες να βγεις με γυναίκα που τελείως out of your league. Καταλαβαίνω επίσης το να κεράσεις ένα ποτό ως ένδειξη καλής θέλησης ή σαν τρόπο αρχικής προσέγγισης αλλά όταν αυτό αρχίσει να γίνεται και στα επόμενα ραντεβού καταντάει γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:eek:
Ξεχασμενε!
Χεστα κι αστα!
Και βραστα!
Μια υπηρετρια θελεις δυστυχως...
Κι ασε τις δικαιολογιες κ να πεισεις!.....
Δυστυχως οι υπηρετριες πεθανανε:D
Τωρα οι αντρες κ μουστακι θα ξυρισουν και θα ξεσκατισουν και θα πιασουν και πατσαβουρια στα χερακια τους. Πιστεψε με, δε θα παθεις απολυτως τιποτα. Μπορει να ιδρωσεις λιγακι παραπανω!

Και δουλευουμε και σπουδαζουμε κ αξιες επαγγελματιες κ μαναδες κ συζυγοι-οταν μας σεβονται κ μας εκτιμουν-γινομαστε. Και με τη βοηθεια και των δυο μεγαλωνουν αψογα τα παιδακια μας χωρις στερησεις κ χωρις ψυχολογικα.
Και ειμαστε πολυ περηφανες που τα καταφερνουμε, χωρις τυψεις κι ενοχες. Με καμαρι, φιλοδοξιες και ονειρα που καποτε δεν ηταν δεδομενο-
Χειραφετημενες, ανεξαρτητες, με γεματη τσεπη και λογο.

Δυστυχως ο αγωνας ακομα ειναι μακρυς. Γιατι υπαρχουν ακομα ανδρες που συνεχιζουν να θελουν τη γυναικα υπηρετρια(δηθεν μου ταχα πως μεγαλωνει παιδια)

Δυσκολα πιστευω θα βρεις τετοια γυναικα. Αμα βρεις παντως, πες της να
μπει να την γνωρισουμε, εχω μεγαλη περιεργια κ διαφορες ερωτησεις να τις κανω. Γιατι σε εσενα που καναμε κ απαντησες, καταλαβα... Να καταλαβω κ μια γυναικα με τις δικες σου αποψεις θα ηθελα.
Παντως οποιαδηποτε αλλη, βεβαιον να σε στειλει κι εσενα κ τους ομοιους σου, στην μαμα σου.

Κριμα παντως ρε παιδια, νεα παλικαρια με αποψεις του 1800...

Αλλα χαιρομαι που ειναι μειοψηφια διοτι τα αγορια που απαντησαν πολυ σωστα εγραψαν...

Αληθεια, στο Αβαταρ εσυ εισαι; Ή του μοιαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:eek:
Ξεχασμενε!
Χεστα κι αστα!
Και βραστα!
Μια υπηρετρια θελεις δυστυχως...
Κι ασε τις δικαιολογιες κ να πεισεις!.....
Δυστυχως οι υπηρετριες πεθανανε:D
Τωρα οι αντρες κ μουστακι θα ξυρισουν και θα ξεσκατισουν και θα πιασουν και πατσαβουρια στα χερακια τους. Πιστεψε με, δε θα παθεις απολυτως τιποτα. Μπορει να ιδρωσεις λιγακι παραπανω!

Και δουλευουμε και σπουδαζουμε κ αξιες επαγγελματιες κ μαναδες κ συζυγοι-οταν μας σεβονται κ μας εκτιμουν-γινομαστε. Και με τη βοηθεια και των δυο μεγαλωνουν αψογα τα παιδακια μας χωρις στερησεις κ χωρις ψυχολογικα.
Και ειμαστε πολυ περηφανες που τα καταφερνουμε, χωρις τυψεις κι ενοχες. Με καμαρι, φιλοδοξιες και ονειρα που καποτε δεν ηταν δεδομενο-
Χειραφετημενες, ανεξαρτητες, με γεματη τσεπη και λογο.

Δυστυχως ο αγωνας ακομα ειναι μακρυς. Γιατι υπαρχουν ακομα ανδρες που συνεχιζουν να θελουν τη γυναικα υπηρετρια(δηθεν μου ταχα πως μεγαλωνει παιδια)

Δυσκολα πιστευω θα βρεις τετοια γυναικα. Αμα βρεις παντως, πες της να
μπει να την γνωρισουμε, εχω μεγαλη περιεργια κ διαφορες ερωτησεις να τις κανω. Γιατι σε εσενα που καναμε κ απαντησες, καταλαβα... Να καταλαβω κ μια γυναικα με τις δικες σου αποψεις θα ηθελα.
Παντως οποιαδηποτε αλλη, βεβαιον να σε στειλει κι εσενα κ τους ομοιους σου, στην μαμα σου.

Κριμα παντως ρε παιδια, νεα παλικαρια με αποψεις του 1800...

Αλλα χαιρομαι που ειναι μειοψηφια διοτι τα αγορια που απαντησαν πολυ σωστα εγραψαν...

Αληθεια, στο Αβαταρ εσυ εισαι; Ή του μοιαζεις;

Αν ήθελα υπηρέτρια θα μπορούσα να προσλάβω μία με πολύ λιγότερα χρήματα απ'όσα τρώει μια γυναίκα νοικοκυρά και το ίδια ισχύει και αν απλά ήθελα μια τρύπα να τον βάζω. Αμφιβάλλω αν κατάλαβες κάτι από αυτά που είπα, ή μάλλον κατάλαβες ότι ήθελες εσύ να καταλάβεις.

Επειδή αισθάνομαι γενναιόδωρος σήμερα θα σου δώσω και ένα δωρεάν reality checkup.

Η ικανότητά σου να προσελκύεις άντρες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την εμφάνισή σου, ενώ η δική μου ικανότητα να προσελκύω γυναίκες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τα λεφτά και το κοινωνικό στάτους μου. Όσο λοιπόν μεγαλώνεις η ελκυστικότητά σου μειώνεται ενώ η δική μου αυξάνεται. Στα 40 μου οι γυναίκες θα κάνουν ουρά από πίσω, όπως κάνουν τώρα ουρά οι άντρες πίσω από εσένα. Απλά αυτά ποτέ σου δεν τα σκέφτηκες γιατί γεννήθηκες με υψηλή αξία λόγω της νιότης και την ομορφιάς σου, άρα εσφαλμένα νομίζεις ότι θα παραμείνεις έτσι, ενώ ένας άντρας γεννιέται συνήθως με χαμηλή αξία διότι δεν έχει ούτε λεφτά, ούτε στάτους και πρέπει να "δουλέψει" για να κατακτήσει μια γυναίκα.

Μη φοβάσαι όμως, σε 5-6 χρονάκια θα καταλάβεις πολύ καλά σε τι πράγμα αναφέρομαι. Τα ωάρια σου θα αρχίσουν να χτυπάνε καμπανάκια, ενώ το βυζί σου θα αρχίσει να κάνει free falling και τότε για να μην μείνεις στο ράφι θα κάνεις υποχωρήσεις που τώρα σου φαίνονται αδιανόητες, ενώ ο αντίστοιχος άντρας όχι μόνο δεν θα χρειαστεί να κάνει υποχωρήσεις αλλά θα μπορεί να απαιτεί και παραπάνω πράγματα.

Όπως ο άντρας θέλει το σεξ περισσότερο από την γυναίκα και γι'αυτό τον λόγο η γυναίκα έχει το πάνω χέρι στο σεξ, έτσι και η γυναίκα θέλει περισσότερο τον γάμο από τον άντρα άρα ο άντρας έχει το πάνω χέρι στο γάμο.

Τη μελλοντική μου γυναίκα θα στην γνωρίσω για να την ρωτήσεις ότι θες, αλλά θέλω κι εσύ να μου γνωρίσεις τον άντρα σου για να τον ρωτήσω πως αισθάνεται με μια γυναίκα που δουλεύει ενώ παράλληλα κάνει και όλες τις δουλειές του σπιτιού ενώ αυτός πηδάει 25αρες. Ένα αρκετά ρεαλιστικό σενάριο ;).

Μπορείς να αγνοείς την πραγματικότητα για όσο θέλεις. Αυτό που δεν μπορείς να αγνοήσεις είναι της συνέπειές της.

ΥΓ στο avatar είμαι εγώ μετά την πλαστική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
:eek:
Ξεχασμενε!
Χεστα κι αστα!
Και βραστα!
Μια υπηρετρια θελεις δυστυχως...
Κι ασε τις δικαιολογιες κ να πεισεις!.....
Δυστυχως οι υπηρετριες πεθανανε:D
Τωρα οι αντρες κ μουστακι θα ξυρισουν και θα ξεσκατισουν και θα πιασουν και πατσαβουρια στα χερακια τους. Πιστεψε με, δε θα παθεις απολυτως τιποτα. Μπορει να ιδρωσεις λιγακι παραπανω!

Και δουλευουμε και σπουδαζουμε κ αξιες επαγγελματιες κ μαναδες κ συζυγοι-οταν μας σεβονται κ μας εκτιμουν-γινομαστε. Και με τη βοηθεια και των δυο μεγαλωνουν αψογα τα παιδακια μας χωρις στερησεις κ χωρις ψυχολογικα.
Και ειμαστε πολυ περηφανες που τα καταφερνουμε, χωρις τυψεις κι ενοχες. Με καμαρι, φιλοδοξιες και ονειρα που καποτε δεν ηταν δεδομενο-
Χειραφετημενες, ανεξαρτητες, με γεματη τσεπη και λογο.

Δυστυχως ο αγωνας ακομα ειναι μακρυς. Γιατι υπαρχουν ακομα ανδρες που συνεχιζουν να θελουν τη γυναικα υπηρετρια(δηθεν μου ταχα πως μεγαλωνει παιδια)

Δυσκολα πιστευω θα βρεις τετοια γυναικα. Αμα βρεις παντως, πες της να
μπει να την γνωρισουμε, εχω μεγαλη περιεργια κ διαφορες ερωτησεις να τις κανω. Γιατι σε εσενα που καναμε κ απαντησες, καταλαβα... Να καταλαβω κ μια γυναικα με τις δικες σου αποψεις θα ηθελα.
Παντως οποιαδηποτε αλλη, βεβαιον να σε στειλει κι εσενα κ τους ομοιους σου, στην μαμα σου.

Κριμα παντως ρε παιδια, νεα παλικαρια με αποψεις του 1800...

Αλλα χαιρομαι που ειναι μειοψηφια διοτι τα αγορια που απαντησαν πολυ σωστα εγραψαν...

Αληθεια, στο Αβαταρ εσυ εισαι; Ή του μοιαζεις;


Ό,τι θέλει θα πιστεύει, λογαριασμό θα σου δώσει? Τουλάχιστον δεν επιτίθεται στον συνομιλητή του, όπως καλή ώρα εσύ. Όπως είχα πει σε κάποιο ποστ, πολλές γυναίκες, όπως φαίνεται και εσύ, κουβαλάνε πολλά κόμπλεξ... Αν δεν κουβαλούσες, η συμπεριφορά σου θα ήταν διαφορετική. Πρώτα πρώτα δε θα άρχιζες τις επιθέσεις σε κάποιον, μόνο και μόνο επειδή έχει αντίθετη γνώμη. Τέλος, θα μπορούσες να καταλάβεις γιατί μερικές γυναίκες, θέλουν να αφοσιωθούν στο νοικοκυριό τους και στα παιδιά τους. Ασχέτως με το αν συμφωνείς ή όχι με αυτές, το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνεις δείχνει ότι είτε έχεις πολλά κόμπλεξ, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να σκεφτείς καθαρά, ή επίσης, η αντιληπτική σου ικανότητα δεν είναι όσο ανεπτυγμένη θα έπρεπε να είναι, ειδικά για έναν άνθρωπο που έφτασε 30. Anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αν ήθελα υπηρέτρια θα μπορούσα να προσλάβω μία με πολύ λιγότερα χρήματα απ'όσα τρώει μια γυναίκα νοικοκυρά και το ίδια ισχύει και αν απλά ήθελα μια τρύπα να τον βάζω. Αμφιβάλλω αν κατάλαβες κάτι από αυτά που είπα, ή μάλλον κατάλαβες ότι ήθελες εσύ να καταλάβεις.

Επειδή αισθάνομαι γενναιόδωρος σήμερα θα σου δώσω και ένα δωρεάν reality checkup.

Η ικανότητά σου να προσελκύεις άντρες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την εμφάνισή σου, ενώ η δική μου ικανότητα να προσελκύω γυναίκες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τα λεφτά και το κοινωνικό στάτους μου. Όσο λοιπόν μεγαλώνεις η ελκυστικότητά σου μειώνεται ενώ η δική μου αυξάνεται. Στα 40 μου οι γυναίκες θα κάνουν ουρά από πίσω, όπως κάνουν τώρα ουρά οι άντρες πίσω από εσένα. Απλά αυτά ποτέ σου δεν τα σκέφτηκες γιατί γεννήθηκες με υψηλή αξία λόγω της νιότης και την ομορφιάς σου, άρα εσφαλμένα νομίζεις ότι θα παραμείνεις έτσι, ενώ ένας άντρας γεννιέται συνήθως με χαμηλή αξία διότι δεν έχει ούτε λεφτά, ούτε στάτους και πρέπει να "δουλέψει" για να κατακτήσει μια γυναίκα.

Μη φοβάσαι όμως, σε 5-6 χρονάκια θα καταλάβεις πολύ καλά σε τι πράγμα αναφέρομαι. Τα ωάρια σου θα αρχίσουν να χτυπάνε καμπανάκια, ενώ το βυζί σου θα αρχίσει να κάνει free falling και τότε για να μην μείνεις στο ράφι θα κάνεις υποχωρήσεις που τώρα σου φαίνονται αδιανόητες, ενώ ο αντίστοιχος άντρας όχι μόνο δεν θα χρειαστεί να κάνει υποχωρήσεις αλλά θα μπορεί να απαιτεί και παραπάνω πράγματα.

Όπως ο άντρας θέλει το σεξ περισσότερο από την γυναίκα και γι'αυτό τον λόγο η γυναίκα έχει το πάνω χέρι στο σεξ, έτσι και η γυναίκα θέλει περισσότερο τον γάμο από τον άντρα άρα ο άντρας έχει το πάνω χέρι στο γάμο.

Τη μελλοντική μου γυναίκα θα στην γνωρίσω για να την ρωτήσεις ότι θες, αλλά θέλω κι εσύ να μου γνωρίσεις τον άντρα σου για να τον ρωτήσω πως αισθάνεται με μια γυναίκα που δουλεύει ενώ παράλληλα κάνει και όλες τις δουλειές του σπιτιού ενώ αυτός πηδάει 25αρες. Ένα αρκετά ρεαλιστικό σενάριο ;).

Μπορείς να αγνοείς την πραγματικότητα για όσο θέλεις. Αυτό που δεν μπορείς να αγνοήσεις είναι της συνέπειές της.

ΥΓ στο avatar είμαι εγώ μετά την πλαστική μου.
τόσο σεξισμο δεν ξερω αν μπορω να αντεξω....με ξεπερναει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πρωτον την υπηρετρια ή την πο.. πορνη θα τις πληρωσεις. Εδω θες μια να σου καθεται να σε ξεβρωμιζει κ να σου μεγαλωνει και τα παιδια. Κι αμα αυριο σου πει "φερε μου" να την στειλεις και πουθενα.

Οχι αγαπητε μου, να κατσεις κι εσυ καποιες ωρες με τα πσιδια σου, να τα ντυσεις, να τα αλλαξεις, να τα διαβασεις, να συζητησεις, να τα κυνηγησεις, να πας κ στο σχολειο, να εχεις κι αυτη κι εσυ την εγνοια. Και οι δυο! Να βαλεις κι εσυ 3 πληντυρια κ να σιδερωσεις αν εγω δεν προλαβω. Να πας σουπερ κ να πλυνεις τα σμαξια κι εγω τα υπολοιπα....
Δε σαρεσει ετσι;

2. Οσο μεγαλωνω-ουμε οι γυναικες αυξανεται οχι μονο το κοινωνικο στατους μας αλλα και η εμφανιση μας. Οσο μεγαλυτετη αυτοπεποιθηση εχεις, τοσο γυναικαρα γινεσαι. Μιλας για ρυτιδες μηπως ή ελαστικοτητα του δερματος; Εχουμε κ γιαυτο λυσεις αμα μας τη δωσει. Τσεπη να χουμε κ οσα θελουμε κανουμε. Ασε που καθομαστε μεναν αντρα κ σενα γαμο επειδη το ΘΕΛΟΥΜΕ πραγματικα κι οχι εξ αναγκης.

3. Το κοινωνικο στατους ενος ανδρα μπορει να νομιζεις πως φαινεται μονο απο την τσεπη, το ε9 κ το ετησιο εισοδημα. Αργα η γρηγορα ομως ο χαρακτηρας μπορει να δυαλυσει την εικονα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν δεν σε ενδιαφέρει ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν εξαρχής αυτές οι ανισότητες τότε όλα τα άλλα που λες είναι φαμφάρες διότι ποτέ δεν πρόκειται να βρεις ή να υποστηρίξεις τη σωστή λύση στο πρόβλημα όσο και αν δε σ'αρέσει η παρούσα κατάσταση. Έχεις δυο φτωχούς, ο ένας είναι μανιώδης χαρτοπαίκτης και ο άλλος γεννήθηκε απλά φτωχός, η δική σου λύση να δώσεις λεφτά και στους δύο. Αυτή είναι η ουσιώδης διαφορά πάνω στην οποία βασίζονται όλες οι διαφορές μας. Εσύ κοιτάς μόνο την παρούσα κατάσταση και προτείνεις μία προσωρινή λύση για το τώρα, χωρίς να σε ενδιαφέρουν τα αίτια που παρήγαγαν αυτή την κατάσταση και συνεπώς χωρίς να σε ενδιαφέρει η μακροπρόθεσμη αποτελεσματικότητα της λύσης.

Η Αμερική έχει 1 κοντά έναν αιώνα τώρα από τότε που άρχισε το κράτος να κάνει regulate την οικονομία να δίνει επιδόματα σε φτωχούς σε μειονότητες και γενικά να πηγαίνει όλο και προς ένα πιο σοσιαλιστικό μοντέλο διακυβέρνησης όπως η Ευρώπη. Η φτώχεια και οι κοινωνικές ανισότητες όμως αυξήθηκαν σε όλη αυτήν την περίοδο του war on poverty όπου ξοδεύτηκαν τρισεκατομμύρια δολάρια. Νομίζω ότι ήρθε ώρα να αρχίσουμε να κοιτάμε την πραγματικότητα και τα πραγματικά αίτια της κατάστασης και όχι ότι μας κάνει να φαινόμαστε self-righteous.

ξέρω πως αργώ να απαντήσω απλά έπεσε μεσα σε εξεταστική

Πάλι δεν καταλσβαίνεις πώς το λέω. Προφανώς και με ενδιαφέρει η αιτία του προβλήματος όταν θα χρειαστέι να κληθώ να το λύσω. Εκεί είναι η διαφορά. Δεν ερευνώ τη φύση του για να αποφανθώ αν χρήζει λύσης ή όχι. Τη στιγμή που θα ερευνήσω τα αίτια ξέρω ήδη πως θέλω να το αλλάξω.

Το παράδειγμα που αναφέρεις καταρχήν είναι άτοπο. Αυτοί που χάνουν περιουσίες επειδή χαρτοπαίζουν είναι μόνο μια ισχνή μειοψηφία. Αυτοί που δεν είναι μειοψηφία είναι οι αλκοολικοί και οι ναρκομανείς για τους οποίους υπάρχει μέριμνα.
Όσον αφορά τη φτώχια, από μόνη της δεν είναι πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς πολλές φορές είναι και σχετικό. Πρόβλημα υπάρχει όταν η φτώχια μεταφράζεται σε αδυναμία υγειονομικής περίθαλψης, υποσιτισμό, χαμηλού επιπέδου ή ανύπαρκτη μόρφωση, χαμηλό βιοτικό επίπεδο εν τέλει. Αυτά είναι τα προβλήματα και όταν θα κοιτάξεις να τα λύσεις είτε θα εστιάσεις στη φτώχια ως αίτιο είτε στα επιμέρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωτον την υπηρετρια ή την πο.. πορνη θα τις πληρωσεις. Εδω θες μια να σου καθεται να σε ξεβρωμιζει κ να σου μεγαλωνει και τα παιδια. Κι αμα αυριο σου πει "φερε μου" να την στειλεις και πουθενα.

Γι'αυτό λέω πως δεν κατάλαβες απολύτως τίποτα απ'όσα είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Οχι αγαπητε μου, να κατσεις κι εσυ καποιες ωρες με τα πσιδια σου, να τα ντυσεις, να τα αλλαξεις, να τα διαβασεις, να συζητησεις, να τα κυνηγησεις, να πας κ στο σχολειο, να εχεις κι αυτη κι εσυ την εγνοια. Και οι δυο! Να βαλεις κι εσυ 3 πληντυρια κ να σιδερωσεις αν εγω δεν προλαβω. Να πας σουπερ κ να πλυνεις τα σμαξια κι εγω τα υπολοιπα....
Δε σαρεσει ετσι;
και τοτε τι γυναίκα του τι θα τη ταΐζει αμα δν κανει ολα τα παραπανω, τζαμπα? Μηως τελικα τ προβλημα ειναι οτι αν η γυναικα εχει τ δικο της πορτοφολι υπαρχει παντα η ανασφάλεια οτι αμα δν της αρέσει μπορει να παρει τ καπελακι της κ φευγει, κατι που ως νοικοκυρά γινεται πιο δυσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
2. Οσο μεγαλωνω-ουμε οι γυναικες αυξανεται οχι μονο το κοινωνικο στατους μας αλλα και η εμφανιση μας. Οσο μεγαλυτετη αυτοπεποιθηση εχεις, τοσο γυναικαρα γινεσαι. Μιλας για ρυτιδες μηπως ή ελαστικοτητα του δερματος; Εχουμε κ γιαυτο λυσεις αμα μας τη δωσει. Τσεπη να χουμε κ οσα θελουμε κανουμε. Ασε που καθομαστε μεναν αντρα κ σενα γαμο επειδη το ΘΕΛΟΥΜΕ πραγματικα κι οχι εξ αναγκης.

Ε εντάξει τώρα ας μη λέμε και ό,τι θέλουμε... Το κοινωνικό στάτους μπορεί, αλλά η εμφάνιση όχι. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες, το οποίο όμως για πολλούς λόγους, κοινωνικής φύσεως κυρίως, στα μάτια μας, δε φαίνεται τόσο. Όσο μεγαλώνεις και οι ρυτίδες θα έρθουν, και το δέρμα δε θα είναι όπως πριν και άλλα τέτοια πολλά. Το να λες ότι όσο μεγαλώνεις ομορφαίνεις, κρύβει έναν φόβο από πίσω, φόβο να κοιτάξεις την αλήθεια κατάματα.

Και επίσης πάρα πολλές είναι αυτές που κάθονται με έναν άντρα, επειδή δε βρήκαν κάτι καλύτερο. Αν το αρνιέσαι και αυτό, τότε τζάμπα συζητάμε τόση ώρα, εθελοτυφλείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και επίσης πάρα πολλές είναι αυτές που κάθονται με έναν άντρα, επειδή δε βρήκαν κάτι καλύτερο. Αν το αρνιέσαι και αυτό, τότε τζάμπα συζητάμε τόση ώρα, εθελοτυφλείς.

Ο συμβιβασμός σε μία σχέση δεν είναι "προνόμιο" μόνο των γυναικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ικανότητά σου να προσελκύεις άντρες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την εμφάνισή σου, ενώ η δική μου ικανότητα να προσελκύω γυναίκες εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τα λεφτά και το κοινωνικό στάτους μου.

Σίγουρα ισχύει αυτό; Το έχεις γράψει πολλές φορές αλλά εγώ γύρω μου βλέπω ότι οι γυναίκες εξίσου δίνουν σημασία στην εξωτερική εμφάνιση. Μην το πάμε για μεγάλες ηλικίες, τώρα στις ηλικίες μας μιλάμε πάντα. Εγώ είμαι 21 και εσύ φαντάζομαι κοντά. Δηλαδή οι άσχημοι/αγύμναστοι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι χωρίς κοπέλα σε σχέση με κάποιον όμορφο και γυμνασμένο. Εξάλλου το "ψηλός, ξανθός, γαλανομάτης" υπάρχει για κάποιον λόγο.

Καμιά γυναικεία άποψη υπάρχει εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ο συμβιβασμός σε μία σχέση δεν είναι "προνόμιο" μόνο των γυναικών.

Ωχ κουκλίτσα μου, για γυναίκες μίλησε και για γυναίκες μίλησα και εγώ. Use your head!

Σίγουρα ισχύει αυτό; Το έχεις γράψει πολλές φορές αλλά εγώ γύρω μου βλέπω ότι οι γυναίκες εξίσου δίνουν σημασία στην εξωτερική εμφάνιση. Μην το πάμε για μεγάλες ηλικίες, τώρα στις ηλικίες μας μιλάμε πάντα. Εγώ είμαι 21 και εσύ φαντάζομαι κοντά. Δηλαδή οι άσχημοι/αγύμναστοι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι χωρίς κοπέλα σε σχέση με κάποιον όμορφο και γυμνασμένο. Εξάλλου το "ψηλός, ξανθός, γαλανομάτης" υπάρχει για κάποιον λόγο.

Καμιά γυναικεία άποψη υπάρχει εδώ;

Από αυτές που κοιτάνε χρήματα και στάτους, όσες και να είναι, περιμένεις να το παραδεχτούν δημόσια? Use your head as well bro!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σίγουρα ισχύει αυτό; Το έχεις γράψει πολλές φορές αλλά εγώ γύρω μου βλέπω ότι οι γυναίκες εξίσου δίνουν σημασία στην εξωτερική εμφάνιση. Μην το πάμε για μεγάλες ηλικίες, τώρα στις ηλικίες μας μιλάμε πάντα. Εγώ είμαι 21 και εσύ φαντάζομαι κοντά. Δηλαδή οι άσχημοι/αγύμναστοι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι χωρίς κοπέλα σε σχέση με κάποιον όμορφο και γυμνασμένο. Εξάλλου το "ψηλός, ξανθός, γαλανομάτης" υπάρχει για κάποιον λόγο.

Καμιά γυναικεία άποψη υπάρχει εδώ;

Ναι, εδώ :P
Λοιπόν. Άντρας ο οποίος κοιτάει μόνο την εξωτερική εμφάνισης της γυναίκας (και μένει εκεί ακόμα και όταν την γνωρίσει), είναι επιφανειακός. Γυναίκα η οποία κοιτάει μόνο το πορτοφόλι και το στάτους του άντρα, είναι επιφανειακή. Κανένας από τους 2 δεν ενδιαφέρεται να πάει βαθύτερα, να δει αν ταιριάζουν τα ενδιαφέροντά τους, αν περνάνε καλά μαζί ή απλά συνυπάρχουν για το "φαίνεσθαι", αν υπάρχει κάτι κάτω από την ωραία εμφάνιση ή την μεγάλη τσέπη. Τώρα αν αυτό είναι θέμα ανασφάλειας ή όχι, δεν το ξέρω και δεν πιστεύω ότι έχει σημασία. Νομίζω ότι ούτως ή άλλως οι επιφανειακοί άνθρωποι έλκονται μεταξύ τους, επομένως αν ο άντρας θέλει να μείνει με μια γυναίκα που είναι κουκλάρα αλλά έχει iq μαϊντανού και η γυναίκα με έναν άντρα που ίσως έχει τα διπλάσια χρόνια της αλλά της έχει αγοράσει από ιδιωτικό τζετ μέχρι δικό της νησί στα Φίτζι, δεν καταλαβαίνω γιατί να βγάζουμε στερεότυπα από το τι έλκεται το κάθε φύλο και γιατί επιδιώκει μια σχέση.

Είναι πάντα απρόβλεπτο το τι θα μας τραβήξει στο άλλο φύλο. Εμένα π.χ. μου έχει τραβήξει την προσοχή άντρας μέτριας (για τα γούστα μου) εμφάνισης, επειδή με μαγνήτισε ο τρόπος που έκανε κάποιες κινήσεις (πώς άναβε το τσιγάρο, ή έπιανε να πιει το ποτό) και οι εκφράσεις του όταν μιλούσε. Και μου έχει τραβήξει την προσοχή και άντρας που περνούσε τον δρόμο και γυρνούσαν μέχρι και τα θηλυκά γατιά να τον κοιτάξουν :P
Επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχουν αντικειμενικά όμορφοι ή άσχημοι άνθρωποι. Τα γούστα είναι υποκειμενικά. Απλά κάποιος μπορεί να έχει εξωτερική εμφάνιση που θα έλκει περισσότερο κόσμο. Δεν σημαίνει ότι κάποιος που αρέσει σε λιγότερες είναι άσχημος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα ισχύει αυτό; Το έχεις γράψει πολλές φορές αλλά εγώ γύρω μου βλέπω ότι οι γυναίκες εξίσου δίνουν σημασία στην εξωτερική εμφάνιση. Μην το πάμε για μεγάλες ηλικίες, τώρα στις ηλικίες μας μιλάμε πάντα. Εγώ είμαι 21 και εσύ φαντάζομαι κοντά. Δηλαδή οι άσχημοι/αγύμναστοι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι χωρίς κοπέλα σε σχέση με κάποιον όμορφο και γυμνασμένο. Εξάλλου το "ψηλός, ξανθός, γαλανομάτης" υπάρχει για κάποιον λόγο.

Προφανώς η εμφάνιση παίζει ρόλο, αλλά ο ρόλος της είναι δευτερεύον σε σχέση με τα λεφτά και το στάτους, ιδιαίτερα όταν δεν μιλάμε για ηλικίες 16-26. Θεωρείς ας πούμε ότι ο Τραμπ έχει την γυναίκα που έχει λόγω της καλής του εμφάνισης και της νιότης του? Οι γυναίκες πάντα κοιτούσαν και θα κοιτάνε τα λεφτά γιατί έτσι είναι προγραμματισμένες να πράττουν. Το φτωχό παιδί με την καλή καρδιά κερδίζει το κορίτσι μόνο στις ελληνικές ταινίες.

Επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχουν αντικειμενικά όμορφοι ή άσχημοι άνθρωποι.

Εμένα πάντως με βρίσκουν αντικειμενικά όμορφο όλες οι γυναίκες, όπως βλέπεις και από το avatar μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμένα πάντως με βρίσκουν αντικειμενικά όμορφο όλες οι γυναίκες, όπως βλέπεις και από το avatar μου.

Ε τι να κάνουμε, εσύ είσαι η εξαίρεση. Έβαλες και το avatar και μας κολάζεις όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
ΥΓ στο avatar είμαι εγώ μετά την πλαστική μου.

Εμένα πάντως με βρίσκουν αντικειμενικά όμορφο όλες οι γυναίκες, όπως βλέπεις και από το avatar μου.

:lol::lol:

Έχω δει την εικόνα σου, συνοδευόμενη και από την εξής φράση: "I came back with my ex.....





....box 360" :loltooth: Εσύ την εμπνεύστηκες και αυτήν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντως ρυζογαλο και ξεχασμενε πολυ σε υποληψη τις εχετε τισ γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οι γυναίκες πάντα κοιτούσαν και θα κοιτάνε τα λεφτά γιατί έτσι είναι προγραμματισμένες να πράττουν.

I rest my case.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top