Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Μίσος προς τους άντρες αλλά άντρες ψηφίζετε και οι γυναίκες, δήμαρχοι, βουλευτές, υπουργοί, πρωθυπουργοί είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία άντρες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μίσος προς τους άντρες αλλά άντρες ψηφίζετε και οι γυναίκες, δήμαρχοι, βουλευτές, υπουργοί, πρωθυπουργοί είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία άντρες.
Δεν επιλέγει ο κόσμος ποιος θα είναι στα ψηφοδέλτια ξέρεις. Πάει πιο πίσω το πρόβλημα. Και επειδή αναφέρθηκε η ποσόστωση, η ανάγκη ποσόστωσης είναι ένα τρανταχτό στοιχείο ύπαρξης ανισοτήτων.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Δεν επιλέγει ο κόσμος ποιος θα είναι στα ψηφοδέλτια ξέρεις. Πάει πιο πίσω το πρόβλημα. Και επειδή αναφέρθηκε η ποσόστωση, η ανάγκη ποσόστωσης είναι ένα τρανταχτό στοιχείο ύπαρξης ανισοτήτων.

Οι γυναίκες αριθμητικά είναι περισσότερες και η ψήφος μετρά το ίδιο αλλά η κάλπη βγάζει άντρες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες αριθμητικά είναι περισσότερες και η ψήφος μετρά το ίδιο αλλά η κάλπη βγάζει άντρες.
Ρε φίλε, αν μου δώσεις ένα μπολ με 10 μπάλες, 9 μπλε και 1 κόκκινη και πρέπει να διαλέξω 4, πώς θα έχω ίση εκπροσώπηση στο χρώμα; Δηλαδή πόσο μυαλό θέλει πια;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Ρε φίλε, αν μου δώσεις ένα μπολ με 10 μπάλες, 9 μπλε και 1 κόκκινη και πρέπει να διαλέξω 4, πώς θα έχω ίση εκπροσώπηση στο χρώμα; Δηλαδή πόσο μυαλό θέλει πια;

Να πω ένα παράδειγμα, την Ντόρα την καταψήφισαν, τον αδελφό της τον Κυριάκο αν και διανοητικά κατώτερος τον υπερψήφισαν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Okay let's be serious now. Στα βασικά προφανώς υπάρχει ισότητα όπως παιδεία υγεία κλπ. Αυτό μας έλειπε να φτάσαμε 2021 σε μια Ευρωπαϊκή χώρα με ανισότητες. Αλλά γενικά νομίζω η πατριαρχία δεν έχει εξαλειφθεί πλήρως. Επηρεάζει πολλές πτυχές της ζωής μας ίσως και χωρίς να το καταλάβουμε. Ακόμα και τα ΜΜΕ έχουν προβεί σε εμετικές δηλώσεις και πολλές φορές δείχνουν τάση έως και κάλυψης γυναικοκτονιων ή δικαιολόγηση βιασμών ή παρενόχλησης. Θα ξεχάσει κανένας το ρεζιλικι του Λιάγκα τότε που έκαναν αναπαράσταση την εκσπερμάτιση φοιτητή σε πλάτη φοιτήτριας και γελούσαν όλοι μαζί;

Δεν περνάνε απαρατήρητα όλα αυτά και επηρεάζουν και την κοινωνία. Για να θυμηθούμε και διάφορα social experiments που έχουν γίνει. Κανένας δεν αρνείται ότι υπάρχουν και εξτρεμιστές που θα μπορούσαν να πουν διάφορα. Είχα δει ένα post μιας που μου έκανε εντύπωση " δεν υπάρχει φιλία με άντρες, χεστηκαν για τον πόνο σας, θα κοιτάξουν να σας π#δ#ξουν με την πρώτη ευκαιρία ". Οπότε εγώ που είχα πάντα περισσότερες φίλες από ότι φίλους θα έπρεπε τώρα να μην είχα αφήσει τίποτα όρθιο στον διάβα μου. Υπάρχουν και αυτά. Τα κατακρίνουμε, αλλά αυτά τα εξτρεμιστικά στοιχεία δεν πρέπει να μας αποσυντονιζουν από το αρχικό πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μωρέ τι μας λες.
Let me introduce you to this one.


Από το πρώτο λινκ που παρέθεσες:



Τα σκορ της Ελλάδας ακόμα και στους "κακούς" δείκτες κινούνται κοντά στην ευρωπαϊκή νόρμα.
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Aυτά τα τόπικς είναι φωλιά beta-males.
Beta male αποκαλουν μερικοι τους αντρες που επειδη δε τους καθεται καμια καταφευγουν στον μισογυνισμο, αλλοι παλι τους αντρες που επειδη δε βρισκουν καποια το ριχνουν στον φεμινισμο. Εσυ ποιους εννοεις;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Beta males Δεν ειναι κακο μη τρελενεστε, είναι όσοι έχουν περάσει το in house alpha testing και τώρα είναι σε beta testing απο τους χρήστες πριν μπουν στο simulation.
 

coffeecakenet

Νεοφερμένος

Ο coffeecakenet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Okay let's be serious now. Στα βασικά προφανώς υπάρχει ισότητα όπως παιδεία υγεία κλπ. Αυτό μας έλειπε να φτάσαμε 2021 σε μια Ευρωπαϊκή χώρα με ανισότητες. Αλλά γενικά νομίζω η πατριαρχία δεν έχει εξαλειφθεί πλήρως. Επηρεάζει πολλές πτυχές της ζωής μας ίσως και χωρίς να το καταλάβουμε. Ακόμα και τα ΜΜΕ έχουν προβεί σε εμετικές δηλώσεις και πολλές φορές δείχνουν τάση έως και κάλυψης γυναικοκτονιων ή δικαιολόγηση βιασμών ή παρενόχλησης. Θα ξεχάσει κανένας το ρεζιλικι του Λιάγκα τότε που έκαναν αναπαράσταση την εκσπερμάτιση φοιτητή σε πλάτη φοιτήτριας και γελούσαν όλοι μαζί;

Δεν περνάνε απαρατήρητα όλα αυτά και επηρεάζουν και την κοινωνία. Για να θυμηθούμε και διάφορα social experiments που έχουν γίνει. Κανένας δεν αρνείται ότι υπάρχουν και εξτρεμιστές που θα μπορούσαν να πουν διάφορα. Είχα δει ένα post μιας που μου έκανε εντύπωση " δεν υπάρχει φιλία με άντρες, χεστηκαν για τον πόνο σας, θα κοιτάξουν να σας π#δ#ξουν με την πρώτη ευκαιρία ". Οπότε εγώ που είχα πάντα περισσότερες φίλες από ότι φίλους θα έπρεπε τώρα να μην είχα αφήσει τίποτα όρθιο στον διάβα μου. Υπάρχουν και αυτά. Τα κατακρίνουμε, αλλά αυτά τα εξτρεμιστικά στοιχεία δεν πρέπει να μας αποσυντονιζουν από το αρχικό πρόβλημα.
Εσυ δηλαδή είσαι κατά της πατριαρχιας? Πως γινεται αυτο και ταυτόχρονα να εχεις υπογραφή Ελλάς Στρατός Εθνικισμός
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Εσυ δηλαδή είσαι κατά της πατριαρχιας? Πως γινεται αυτο και ταυτόχρονα να εχεις υπογραφή Ελλάς Στρατός Εθνικισμός
Που κολλάνε πάλι όλα αυτά μεταξύ τους; Ένας Θεός ξέρει πως τα κόλλησες. Μην μεταστραφεί μόνο και αυτό το θέμα στην πολιτική. Δεν είναι θέμα πολιτικής εδώ.
 

coffeecakenet

Νεοφερμένος

Ο coffeecakenet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Που κολλάνε πάλι όλα αυτά μεταξύ τους; Ένας Θεός ξέρει πως τα κόλλησες. Μην μεταστραφεί μόνο και αυτό το θέμα στην πολιτική. Δεν είναι θέμα πολιτικής εδώ.
Απλα μου δημιουργεί μια αντίφαση η μια άποψη με την άλλη και το αναφέρω από περιέργεια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Απλα μου δημιουργεί μια αντίφαση η μια άποψη με την άλλη και το αναφέρω από περιέργεια
Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια αντίφαση. Το να αγαπάς την χώρα σου δεν σε κάνει σεξιστη. Δεν υπάρχει μια γκάμα απόψεων που πάει ασορτι πακετακι και πρέπει να ακολουθείς τα πάντα ρητά.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
received_262266862140877.jpeg

Gender inequality index και η Ελλαδα εχει το χαμηλότερο σκορ στην ΕΕ ενω το υψηλότερο η Σουηδια.
Αν ανοίξετε το λινκ παραπάνω που σας παραθετω, μπορείτε να δείτε την ανισότητα που υπάρχει σε θέματα μισθού, εκπαίδευσης κλπ.
Οπότε θα παρακαλούσα ορισμένους να μην ισχυρίζονται πως η ισότητα των δυο φυλων εχει επιτευχθεί γιατί προφανώς και αυτο δεν εχει συμβει.
Επίσης, να τονίσω σε αυτό το σημείο πως ο φεμινισμος δεν σχετίζεται με τον μισανδρισμο. Απλά πληγώνονται οι attention whore άντρες επειδή νομίζουν πως ειναι ανωτεροι (See what i did there ΔΕΝ μιλαω για ολους τους αντρες).
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
View attachment 80672
Gender inequality index και η Ελλαδα εχει το χαμηλότερο σκορ στην ΕΕ ενω το υψηλότερο η Σουηδια.
Αν ανοίξετε το λινκ παραπάνω που σας παραθετω, μπορείτε να δείτε την ανισότητα που υπάρχει σε θέματα μισθού, εκπαίδευσης κλπ.
Οπότε θα παρακαλούσα ορισμένους να μην ισχυρίζονται πως η ισότητα των δυο φυλων εχει επιτευχθεί γιατί προφανώς και αυτο δεν εχει συμβει.
Επίσης, να τονίσω σε αυτό το σημείο πως ο φεμινισμος δεν σχετίζεται με τον μισανδρισμο. Απλά πληγώνονται οι attention whore άντρες επειδή νομίζουν πως ειναι ανωτεροι (See what i did there ΔΕΝ μιλαω για ολους τους αντρες).
Και γιατι ειναι σωστα τα στανταρ που θετει η ΕΕ για την ισοτητα;
 

coffeecakenet

Νεοφερμένος

Ο coffeecakenet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια αντίφαση. Το να αγαπάς την χώρα σου δεν σε κάνει σεξιστη. Δεν υπάρχει μια γκάμα απόψεων που πάει ασορτι πακετακι και πρέπει να ακολουθείς τα πάντα ρητά.
και γιατί να αγαπάς μόνο την χώρα σου και οχι ολη την Γη με τους ανθρώπους της
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τωρα εδω ειναι που αρχιζει και που τελειωνει ο φεμινισμος του 4ου κύματος ο οποιος αν εχετε δει χρησιμοποιει πλεον τον ορο θηλυκοτητες παρά για γυναίκες, ώστε να συμπεριλάβουν τρανς, non binary άτομα κ.λπ. το οποιο εν μερει φερνει ενα ανοιγμα αν θελετε και αλληλεπιδρά και ενισχύεται από την εμφάνιση νέων κοινωνικών ομάδων και πολιτικών υποκειμένων, όπως οι προσφύγισσες αλλά και η δυναμική ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα.

Παλι σε ολα αυτα ειναι που τοποθετει κανεις τον εαυτο του και πως αυτοχαρακτηριζεται γενικα και τι πρεσβευει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
και γιατί να αγαπάς μόνο την χώρα σου και οχι ολη την Γη με τους ανθρώπους της
Το πας στην πολιτική και τονίζω ότι δεν είναι εδώ το σωστό θέμα. Αν θες πάμε σε σχετικό thread να σου εξηγήσω γιατί δεν κάνω αυτό που λες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
και γιατί να αγαπάς μόνο την χώρα σου και οχι ολη την Γη με τους ανθρώπους της

Εσυ όταν πας στο ψυγειάκι της Έβγα γιατί σνομπάρεις τον πύραυλο και αγκαλιάζεις με θέρμη το οικογενειακό παγωτάκι; Αγάπη θέλει κι ο πύραυλος. Γιατί δεν τα αγαπάς όλα τα παγωτάκια, αλλά μόνο τη σοκολάτα και όχι το παρφέ βανίλια;

Και για να σου μιλήσω σοβαρά γιατί φαίνεσαι και καινουριος και δεν ξέρεις το στυλάκι μου:

Του έκανες μια ερώτηση που ανάγεται σε και μπορεί να απαντηθεί με τη λέξη "προτίμηση". Όπως ένα παγωτό. Μόνο που ούτε τόσο αστείο είναι, ούτε τόσο απλό.

Άλλο το "είμαι πατριώτης αγαπώ τη χώρα μου, τον τόπο μου, την πόλη μου, την οικογένειά μου", κι άλλο το "είμαι εθνικιστής".

Απαντάς σε έναν εθνικιστή. Να του κάνεις τις σωστές ερωτήσεις, γιατί με αυτή που του έκανες, τον ξέπλυνες.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Και γιατι ειναι σωστα τα στανταρ που θετει η ΕΕ για την ισοτητα;
Τι θέτει που σου φαίνεται εσενα περίεργο και σε κάνει να απορεις; Αυτα βασίζονται πανω σε ΕΡΕΥΝΕΣ. Μηπως θες να μιλήσουμε για την Αμερική που η κατασταση είναι χειρότερη;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top