Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όταν η γυναικα ντυνεται σαν πουτανα σαν πουτανα θα την κοιταζουνε....Απλα τα πραγματα!
Δικαιωμα του καθενος(και αδιαμφισβητητο)να φοραει ο,τι γουσταρει, δεν νομιζω ότι εχω καν θεμα και με τον γυμνισμο(αν και δεν το εχω ζησει ποτε μου) αλλά μην περιμενει μετα η γυναικα να μην "τραβαει" και τα αντρικα βλεμματα επανω της σε επιμαχα σημεια....Δεν μπορω να καταλαβω προς τι αυτη η αναγκη αυτοπροβολης των επιμαχων σημεια κυριως απο την μερια των γυναικων....Ετσι αντιλαμβανονται την εννοια της ισοτητας?? Με το να κυκλοφορουν σχεδον ημιγυμνες αποκαλυπτοντας σε εμας τα μερη του σωματος τους?? Η καταντια του φεμινιστικου κινηματος....

Δικαιωμα του καθενος(και αδιαμφισβητητο)να φοραει ο,τι γουσταρει.... Με το να κυκλοφορουν σχεδον ημιγυμνες αποκαλυπτοντας σε εμας τα μερη του σωματος τους??

ναι, γενικώς φαίνεται ότι δεν έχεις θέμα να φοράει ο καθένας ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Δικαιωμα του καθενος(και αδιαμφισβητητο)να φοραει ο,τι γουσταρει.... Με το να κυκλοφορουν σχεδον ημιγυμνες αποκαλυπτοντας σε εμας τα μερη του σωματος τους??

ναι, γενικώς φαίνεται ότι δεν έχεις θέμα να φοράει ο καθένας ό,τι θέλει.

Ασε τις ειρωνιες και ελα στο δια ταυτα!
Ποια η λογικη οι γυναικες συνεχεια να μυξοκλαινε ότι οι αντρες σημερα τις εχουν μονο για σεξ οταν οι ιδιες ντυνονται προκλητικα με ρουχα που βροντοφωναζουν "θελω επειγοντως σεξ"??
Ποια η λογική να λενε τους αντρες "μαλακες" και τους εαυτους να τους βαπτιζουν "μαλακομαγνητες" οταν οι ιδιες ντυνονται σαν ξετσιπωτες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι γιατί εσείς οι άντρες κατά τ' άλλα ήσασταν έτοιμοι να νηστέψετε για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες σας και να συνεχίσετε αμέριμνοι την ζωή σας, και είδατε το ντεκολτέ ή το μίνι και χάσατε το μπούσουλα.

Αν ντυθώ προκλητικά, ο κανόνας λέει ότι το κάνω επειδή θέλω να με προσέξει το ίδιο/αντίθετο/και τα δύο φύλα. Να γίνει παιχνίδι, να ανέβει η αυτοπεποίθησή μου (ακόμα και αν αυτός είναι ο εύκολος τρόπος), να αισθανθώ ότι με προσέχουν. Να γελάσω, να πιω 2 ποτά και να γυρίσω σπίτι, ή αν παιχτεί καλή φάση να φασωθώ ή να ανταλλάξω τηλέφωνα ή να κάνω σεξ στις τουαλέτες και να είναι μια ανάμνηση το άλλο πρωί. Σε κάθε περίπτωση να γυρίσω λίγο καλύτερα σπίτι μου απ' ό,τι έφυγα.
Αυτό δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να με θεωρεί εύκολη ή να αναρωτιέται αν πληρώνομαι για τις υπηρεσίες μου ή αν είμαι τόσο έκλυτη που θα πηδιόμουνα σε κάθε γωνία (με άντρα, γυναίκα, δεν έχει σημασία). Και όποιος το κάνει είναι κολλημένο μυαλό και του αρέσουν οι γενικεύσεις. Μάλλον λάθος. Τον βολεύουν οι γενικεύσεις. Ώστε αν πληγώσει μια γυναίκα που ντύνεται λίγο πιο προκλητικά όταν βγαίνουν μαζί, ή αν καρφωθεί επίμονα ή την πέσει χωρίς αύριο σε μια τέτοια άγνωστη, να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του στο "έλα μωρέ πουτανάκι είναι. Ο κώλος της τα θέλει".

Χμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ασε τις ειρωνιες και ελα στο δια ταυτα!
Ποια η λογικη οι γυναικες συνεχεια να μυξοκλαινε ότι οι αντρες σημερα τις εχουν μονο για σεξ οταν οι ιδιες ντυνονται προκλητικα με ρουχα που βροντοφωναζουν "θελω επειγοντως σεξ"??
Ποια η λογική να λενε τους αντρες "μαλακες" και τους εαυτους να τους βαπτιζουν "μαλακομαγνητες" οταν οι ιδιες ντυνονται σαν ξετσιπωτες??

το δια ταύτα ποιο είναι? όπως ένας άντρας έχει ανάγκη από σεξ, έτσι έχει και μια γυναίκα. πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε έχουμε ξεπεράσει αυτά τα στερεότυπα. ξέρεις πόσοι είναι απλά sex buddies? δηλώνουν και οι δύο πως το μόνο που θέλουν είναι σεξ και τέρμα. κανείς δεν είναι κανενός και κανένας δεν εξαπατάται. υπάρχουν και οι περιπτώσεις που ο ένας από τους δύο θέλει απλά να περάσει καλά και φυσικά κοροϊδεύει τον άλλο, αλλά νομίζω πως αυτό σταματάει σιγά-σιγά να γίνεται. τουλάχιστον αυτό παρατηρώ εγώ γύρω μου. οι σχέσεις γίνονται πιο απλές.
αλλά επειδή βγήκαμε αρκετά οφφ-τόπικ, τα ρούχα που θα φορέσει η χ,ψ κοπέλα, τι σχέση έχουν? μήπως απλά δεν μπορείς ν' αποδεχθείς ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει κι εσένα δεν σου πέφτει -και δε θα έπρεπε να σου πέφτει- λόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
μήπως απλά δεν μπορείς ν' αποδεχθείς ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει κι εσένα δεν σου πέφτει -και δε θα έπρεπε να σου πέφτει- λόγος?
Αυτή η φράση πιστεύω οτι είναι τρομερά λάθος...
Ο καθένας μπορεί να πράξει όπως θέλει εντώς ορισμένων ορίων. Το ξέρω οτι το τραβάω απο τα μαλλιά, και είμαι σίγουρος οτι δεν το εννοούσες έτσι, αλλά αν πάρουμε αυτή την φράση κατα γράμμα και μόνο, φτάνουμε σε τρομερά άσχημες καταστάσεις π.χ. "Εμένα μου αρέσει να εκφράζω τον εαυτό μου, μου αρέσει επίσεις να σκοτώνω κόσμο και δεν έχεις δικαίομα να μου πεις το τι θα μου αρέσει ή να σταθείς εμπόδιο στην χαρά που μου δίνει να κόβω κεφάλια". Και πάλι, το ξέρω, το τράβηξα απο τα μαλλιά το θέμα.

Αλλά αλήθεια τώρα, ας επιστρέψουμε στο θέμα. Υποστιρίζετε απόλυτα το δικαίομα της κάθε κοπέλας να κάνει ότι θέλει με τα ρούχα της τα οποία (φαινομενικά) δεν επιρεάζει κανέναν. Οκ, να το δεχτώ, λέτε οτι ο καθένας έχει ελευθερία έκφρασης. Γιατί λοιπόν, αφού υποστιρίζετε την ελευθερία έκφρασης, ο καθένας που έχει πρόβλημα με αυτό το φαινόμενο λέτε οτι δεν έχει το δικαίομα όχι απλά να το πεί, αλλά του λέτε ακόμα και το τι δεν έχει δικαίομα να σκεφτεί!!! Δεν είναι λίγο παράλογο;

"Μα ρε φίλε δεν του πέφτει λόγος, δεν τον επιρεάζει". Ποιος το λέει αυτό;
Με τον ίδιο τρόπο που ένα αρνητικό σχόλιο επειρεάζει την κοπέλα, με τον ίδιο τρόπο επειρεάζει και τον οποιονδήποτε αν βρήσκετε σε έναν χόρο που κάτι τον ενοχλεί.. Και αυτός στην ίδια κοινονία με την κοπέλα ζει.

Θεωρώ οτι ο καθένας είναι ελέυθερος να κάνει ότι θέλει, υπο μια προϋπόθεση: να έχει αντίληψη οτι οι πράξεις τους έχουν επιπτώσεις. (υπεραπλουστευμένη άποψη, δεν το εννοώ 100% οτι είναι μόνο αυτή η προϋπόθεση*, but still.)
Π.χ. στο τραβηγμένο απο τα μαλλιά παράδηγμα που έδωσα πριν, όταν κόβεις κεφάλια να ξέρεις οτι αυτό είναι μια πράξη η οποία θα έχει τις ανάλογες επιπτώσεις, είτε αυτό είναι φυλακή, είτε ηθικό βάρος για την υπόλυπη ζωη σου, είτε είναι να σε σκοτώσουν. Δεν θεωρώ λογικό να σκοτώνει κόσμο και να λέει παράλληλα "Τι, δεν τους πεφτει λόγος το τι κάνω. Δεν έχουν κανένα δικαίομα πάνω μου". (*να ας πούμε εδώ, δεν πιστεύω οτι έχει το δικαίομα να το κανει μόνο και μόνο αν ξέρει οτι με αυτό που κάνει θα τον σκοτώσουν και αυτόν, σίγουρα πιστεύω σε απαγορεύσεις. Προσπαθώ όμως να πω οτι να ξέρει οτι ακόμα και οι πράξεις που επιτρέπονται (και θα έπρεπε να επιτρέπονται!) θα έχει τις ανάλογες επιπτώσεις. Είτε οι επιτρεπόμενες αυτές πράξεις είναι "καλες" είτε "κακές", είτε "ηθικές" είτε "ανήθηκες". Δεν θα μπω στην διαδικασία να κάτσω να ξεχωρίσω μια μια πράξη σε ποια τέτοια κατηγορία ανήκει, γιατί στην τελική αυτό είναι όντως υποκιμενικό, κάτι που θεωρώ καλό εγώ το θεωρεί κακό κάποιος άλλος. Το σε ποια κατηγορία ανείκει η πράξη του καθένα είναι δική του υπόθεση. Και οι σηνέπειες που λέω, κάποιες μπορεί να είναι καλές, κάποιες κακές, δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι οτι θα είναι ανάλογες της πράξης.)

"Ναι βρε βλακα, τι λες; Μας λες για κάποιον που σκοτώνει κόσμο, εδώ η καημένη η κοπέλα δεν άπλωσε το χέρι της σε κανέναν, δεν είναι το ίδιο!"
Δεν λέω οτι είναι το ίδιο. Λέω οτι η κάθε πράξη έχει τις ανάλογες επιπτώσεις. Το να θεωρήσουν την κοπέλα "εύκολη ή να αναρωτιέται αν πληρώνετε για τις υπηρεσίες της ή αν είναι τόσο έκλυτη που θα πηδιότανε σε κάθε γωνία" δεν άπλωσαν το χέρι πάνω της, αλλά παρ' όλα αυτά την πείραξε. Με τον ίδιο τρόπο, κάποιους ανθρώπους τους ενοχλεί να μην μπορούν να βγουν απο το σπίτι τους χωρίς να τους αιρεθήσουν τα ένστικτα τους.

Και όποιος το κάνει είναι κολλημένο μυαλό και του αρέσουν οι γενικεύσεις. Μάλλον λάθος. Τον βολεύουν οι γενικεύσεις.

Ναι γιατί εσείς οι άντρες κατά τ' άλλα ήσασταν έτοιμοι να νηστέψετε για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες σας και να συνεχίσετε αμέριμνοι την ζωή σας, και είδατε το ντεκολτέ ή το μίνι και χάσατε το μπούσουλα.

Πόσο μ' αρέσει η ειρωνεία :) "τι μαλάκες που κάνουν γενικευσείς, ανώριμοι" "ναι ρε, αφου είναι γνωστό οτι το 40.000% του ανδρικού πληθυσμού σκέφτετε με ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΡΟΠΟ."
Καθόλου υποκριτικό, μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Συγκρίνεις πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους όποτε ειναι εντελώς άκυρο αυτο που λες. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου. Ελευθερία έκφρασης και ντύνομαι όπως θέλω σημαίνει οτι έχω την ελευθερία να κάνω οτιδήποτε στον εαυτο μου. Και βασικά απο ποτέ θεωρείται ελευθερία έκφρασης να σκοτώνεις κόσμο,λολ. Μπορώ να το καταλάβω αν κάποια ντυθεί ακατάλληλα με μια περίσταση,όπως για παράδειγμα αν πάει σε μια επίσημη εκδήλωση ντυμένη πολυ πρόχειρα και προσβληθούν οι υπόλοιποι,ο οικοδεσπότης κτλ. Αλλα σε κάθε αλλη περίπτωση,ειναι απόλυτο δικαίωμα της τι θα επιλέξει να φορέσει.
Και επίσης, αλλο ελευθερία έκφρασης και αλλο ειναι το να γίνεσαι κακός και ρατσιστής. Με αυτά που λες,με την ίδια λογική, οι ρατσιστές προς τους μαύρους,τους ανάπηρους ή οποιοδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα,να βγουν έξω να φωνάζουν την γνώμη τους και εμείς να μην πρέπει να έχουμε πρόβλημα με αυτο. Ε,το ίδιο ακριβώς κάνετε και εσείς,μόνο που νομίζετε οτι αυτά που λέτε ειναι εντάξει και δεν καταλαβαίνετε οτι γίνεστε σεξιστες. Εσένα θα σου άρεσε να σου λένε οτι δεν πρέπει να κυκλοφορείς με βερμούδα το βράδυ γιατί υπάρχει περίπτωση να σε βιάσουν; Ή γενικά να μην μπορείς να κυκλοφορείς με οποιαδήποτε ενδυμασία το βράδυ μετά τις 12 χωρίς παρέα,παλι για να μην πέσεις σε κανέναν περίεργο; Τα ρούχα δεν ειναι το θέμα,το θέμα ειναι κάποιοι που νομίζουν πως μπορούν να συμπεριφέρονται όπως θέλουν και δεν δείχνουν κανένα σεβασμό. Γιατι σε λίγο θα μας πείτε οτι φταίνε τα θύματα βιασμού επειδή μάλλον θα ήταν ντυμένες προκλητικά. Δεν είστε στη θέση μας και γι'αυτο δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποια πράγματα. Το θέμα ειναι να υπάρχει σεβασμός και να καταλάβουν κάποιοι οτι δεν κρίνει η ενδυμασία μας αν αξίζουμε σεβασμό ή όχι,αλλα όταν μεγαλώνεις με τέτοια λανθασμένα στερεότυπα και αντιλήψεις,θέλει πολλή δουλειά για να αλλάξεις τροπο σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ασε τις ειρωνιες και ελα στο δια ταυτα!
Ποια η λογικη οι γυναικες συνεχεια να μυξοκλαινε ότι οι αντρες σημερα τις εχουν μονο για σεξ οταν οι ιδιες ντυνονται προκλητικα με ρουχα που βροντοφωναζουν "θελω επειγοντως σεξ"??
Ποια η λογική να λενε τους αντρες "μαλακες" και τους εαυτους να τους βαπτιζουν "μαλακομαγνητες" οταν οι ιδιες ντυνονται σαν ξετσιπωτες??

Οι γυναίκες δεν βρίσκονται πάνω στη γη για να προκαλούν ή να ικανοποιούν ή να απωθούν τους άντρες. Η σεξουαλικότητα της γυναίκας δεν είναι για την χρήση των άλλων, δεν υπάρχει για να ικανοποιούνται οι άντρες. Είναι της κάθε γυναίκας, δική της, μέρος του εαυτού της. Οι γυναίκες δεν είναι πράγματα. Οι γυναίκες είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και η ασφάλεια τους στο δρόμο, στην κοινωνική ζωή και παντού, πρέπει να είναι προστατευμένη και αυτονόητη, άσχετα με το πόσο γυαλίζουν στο ημίφως. Οι γυναίκες είναι άνθρωποι, και καθημερινά βλέπουμε ότι δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Δεν αρκεί να μένουμε στις λέξεις και να νομίζουμε ότι κατανοούμε τη σημασία τους, πρέπει κάθε φορά να επανεξετάζουμε τις αντιλήψεις μας για το θέμα, γιατί όσο πιο αυτονόητη η λέξη, τόσο πιο εύκολα κρύβουμε τις ασχήμιες μας κάτω από το χαλί.

Από εδώ, ερώτηση 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν, μου φαίνεται οτι το παρεξηγήσαμε λίγο.
Σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι σε μια γυναίκα της αξίζει ο βιασμός.
Είπα οτι κάθε πράξη έχει τις ανάλογες συνέπειες. Αν εσείς νομίζετε οτι οι ανάλογες συνέπειες στο θέμα των προκλιτικών ρούχων είναι ο βιασμός, δεν το είπα εγώ, το είπατε εσείς. Στο παραπάνω post μου ήμουν σαφής οτι η πράξη των προκλιτικών ρούχων δεν είναι μια πράξη που απλώνει το χέρι της η γυναίκα, όπως και το να σκεφτεί ο καθένας οτι θέλει δεν είναι μια πράξη που απλώνει το χέρι του πάνω της. Ωραία;

Αγαπητή Methexys αν θέλεις δεν έχω θέμα να σου απαντήσω στο κάθε ενα επιχειρημα σου, αλλά δεν το βρίσκω σκόπιμο.
Πιο λογικό μου φαίνεται να απαντήσω στο κεντρικό σου επιχείρημα και εσυ στο δικό μου κεντρικό και να συνενοηθούμε, γιατί η αλήθεια είναι οτι δίνω παραδήγματα τραβηγμένα απο τα μαλλιά και χανόμαστε. Άρα, απαντώ στο κεντρικό σου επειχήριμα
"Ο καθένας έχει δικαίομα να κάνει ότι θέλει με το σώμα του"
Συμφωνώ απόλυτα. Ναι το έχει, εννοείται.

Το δικό μου επειχήριμα
Ποτέ, κανείς και τίποτα στην ιστορία της ανθρωπότητας δεν είχε 100% απόλυτη αποδοχή απο όλο τον πληθισμό. Ποτέ, κανείς και τίποτα. Δεν παει να είναι ο ηλεκτρισμός; "Στην εποχή μου ήταν καλύτερα", δεν παει να είναι η ιατρική που σώζει ζωές; "Παίζουνε τον θεό" κλπ κλπ κλπ. Κανεις δεν είχε την απόλυτη αποδοχή όλων.
Είναι απόλυτα λογικό να μην ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι με όλους. Και εγώ ο ίδιος, το ξέρω οτι είμαι ένας άνθρωπος δύσκολος με άλυτα ψυχολογικά θέματα, μου φαίνετε πολύ φυσιολογικό να μην ταιριάζω με όλους. Αυτό που δεν μου φαίνετε λογικό είναι μια ομάδα ανθρώπων να θεωρεί οτι της αξίζει η απόλυτη αποδοχή! Κανείς δεν την έχει! Και κανείς δεν την είχε! Και κανείς δεν θα την έχει!

Ανακαιφαλέωση: Οχι αγαπητές, δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι ούτε οι γυναίκες είναι αντικείμενα που μου στέλνεις το άρθρο της Lifo, ούτε οτι τους άξιζε ο βιασμός, ούτε οτι δεν έχουν δικαίομα να το φορέσουν ότι θέλουν. Έννοείτε οτι έχουν το δικαίομα να το κάνουν. Δεν γίνεται όμως να απαιτείς την 100% απόλυτη αποδοχή απο όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ανακαιφαλέωση: Οχι αγαπητές, δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι ούτε οι γυναίκες είναι αντικείμενα που μου στέλνεις το άρθρο της Lifo, ούτε οτι τους άξιζε ο βιασμός, ούτε οτι δεν έχουν δικαίομα να το φορέσουν ότι θέλουν. Έννοείτε οτι έχουν το δικαίομα να το κάνουν. Δεν γίνεται όμως να απαιτείς την 100% απόλυτη αποδοχή απο όλους.

Σε αυτό ακριβώς θα απαντησω. Έχεις το δικαίωμα να μην σου αρέσουν τα ρούχα που φοράει κάποια, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να της πεις ότι δεν πρέπει να τα φορέσει γιατί θα έχει συνέπειες. Και στο θέμα μας,οι συνέπειες είναι η σεξουαλική παρενόχληση,γι'αυτό αναφέρθηκα εκεί. Παράδειγμα: εμένα αισθητικά μπορεί να μην μ'αρέσει το πολύχρωμο κολάν που φοράει κάποια. Οκ,έχω άλλο γούστο.Αλλά δεν θα αρχίσω το κήρυγμα ότι δεν πρέπει να κυκλοφορεί έτσι έξω γιατί θα την παρενοχλήσουν και θα φταίει αυτή,κτλ. Αυτό εννοώ, εννοείται πως δεν γίνεται να είμαστε 100% αποδεκτοί από όλους, συμφωνώ μαζί σου σε αυτό αλλά καποια ποστς παραπάνω πήγαν αλλού το θέμα,οπότε αναφέρθηκα και εγώ εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χαίρομαι που συμφωνούμε οτι δεν γίνετε να έχουμε απόλυτη αποδοχή. Είναι κάτι που θεωρώ είναι καλό να το έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας οτι και να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ανακαιφαλέωση: Οχι αγαπητές, δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι ούτε οι γυναίκες είναι αντικείμενα που μου στέλνεις το άρθρο της Lifo, ούτε οτι τους άξιζε ο βιασμός, ούτε οτι δεν έχουν δικαίομα να το φορέσουν ότι θέλουν. Έννοείτε οτι έχουν το δικαίομα να το κάνουν. Δεν γίνεται όμως να απαιτείς την 100% απόλυτη αποδοχή απο όλους.

:confused: Νομίζω πως ξέρω πού απαντάω κι είχα κάνει παράθεση σε ένα πολύ συγκεκριμένο σχόλιο. Τώρα αν εσύ έχεις τη μύγα...

Αυτό που δεν μου φαίνετε λογικό είναι μια ομάδα ανθρώπων να θεωρεί οτι της αξίζει η απόλυτη αποδοχή! Κανείς δεν την έχει! Και κανείς δεν την είχε! Και κανείς δεν θα την έχει!

Ποια απόλυτη αποδοχή μου λες; Η ομάδα ανθρώπων που αναφέρεις, δηλαδή οι γυναίκες, έρχονται σε καθημερινή βάση αντιμέτωπες με σεξιστικές/μισογυνιστικές συμπεριφορές. Για το πώς ντύνονται, πώς βάφονται, με πόσους πηγαίνουν, πότε κάνουν σεξ, πότε θα παντρευτούν, πότε θα κάνουν παιδιά. Υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός χαρακτηρισμών (πολλοί από τους οποίους εντοπίζονται σε μηνύματα του θέματος) οι οποίοι είναι βαθιά υποτιμητικοί και, μάντεψε, έχουν αποκλειστικό αποδέκτη τις γυναίκες. Γιατί δεν αποκαλούμε κανέναν άντρα "εύκολο" βάσει των ερωτικών του συντροφισσών; Γιατί δεν αποκαλούμε κανέναν άντρα "ξέκωλο" βάσει των ρούχων που φοράει; Γιατί η σεξουαλικότητα, που είναι χαρακτηριστικό αμφότερων των φύλων, κατακρίνεται μόνο όταν έχουμε να κάνουμε με ΓΥΝΑΙΚΕΣ; Ποια απόλυτη αποδοχή, εδώ δεν έχουμε ούτε τα βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αγαπητή Anonyme νομίζω οτι κάνεις λάθος.
Αν θεωρεις οτι οι άντρες δεν έρχοναι αντιμέτοποι με αρνητικά στερεότηπα τότε πολύ απλά ή εθελοτυφλείς, ή πες μου σε ποιο παράλληλο σύμπαν ζεις να έρθω κι εγώ.
Ναι, δεν θα αρνηθώ οτι τις περισσότερες φορες (συμαντική φράση, ποτέ τίποτα δεν είναι απόλυτο όπως είπα πιο πριν) υπάρχουν σχόλια που αποδίδονται κατα κύριο λόγο σε γυναίκες. Την ίδια στιγμή όμως, άντρες έρχονται αντιμέτοποι με σχόλια που κατα κύριο λόγο απευθύνονται σε άντρες. Μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό, αφού είμαστε διαφορετικοί. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν είπα οτι δεν είμαστε ίσοι, είπα οτι είμαστε διαφορετικοί! Εχει διαφορά!

Σε προηγούμενο θέμα στο forum διάβασα οτι έλεγε μια κοπελίτσα το πρόβλημα της οτι είναι με το αγόρι της 22 χρονών και δεν το κάνουν γιατί του αλλουνού του πέφτει, και το φάγανε το παλικάρι. "Τι; δεν κάνει σεξ; Καλά προβληματικός είναι; Αν ειναι ετσι είναι σκαρτος" και τέτοια. Φανταστείτε να το έλεγε αυτο ενα αγόρι για κοπέλα! "Παιδιά, η κοπέλα μου που είναι παρθένα, φοβάτε και δεν μου κάθετε". Θα απαντούσατε οτι είναι προβληματική;! Για να προσγηονόμαστε λίγο...
Ακόμα και αν δεν συμφωνώ με αυτά που λες, οτι οι κοπέλες είναι αντιμέτοπες με ολόκληρη την κοινονία σε καθημερινή βάση, σου δίνω οτι υπάρχουν σχόλια που απευθήνονται (τις περισσοτερες φορές) ιδικα σε κοπέλες. Σοβαρά όμως πιστεύεις οτι δεν ισχυει και το αντιθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos1988

Νεοφερμένος

Ο giorgos1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γιατί δεν αποκαλούμε κανέναν άντρα "εύκολο" βάσει των ερωτικών του συντροφισσών; 1)Γιατί δεν αποκαλούμε κανέναν άντρα "ξέκωλο" βάσει των ρούχων που φοράει; Γιατί η σεξουαλικότητα, που είναι χαρακτηριστικό αμφότερων των φύλων, κατακρίνεται μόνο όταν έχουμε να κάνουμε με ΓΥΝΑΙΚΕΣ; Ποια απόλυτη αποδοχή, εδώ δεν έχουμε ούτε τα βασικά.


1)Για τον λόγο ότι δεν βλέπεις πολλούς άντρες να κυκλοφορούν φάτσα φόρα με την μαλαπέρδα απ έξω όπως βλέπεις κάποιες γυναίκες μερικές φορές που τις κοιτάς και αναρωτιέσαι αν φοράνε σορτάκι (τα καλοκαίρια) ή στρίνγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αγαπητή Anonyme νομίζω οτι κάνεις λάθος.
Αν θεωρεις οτι οι άντρες δεν έρχοναι αντιμέτοποι με αρνητικά στερεότηπα τότε πολύ απλά ή εθελοτυφλείς, ή πες μου σε ποιο παράλληλο σύμπαν ζεις να έρθω κι εγώ.
Ναι, δεν θα αρνηθώ οτι τις περισσότερες φορες (συμαντική φράση, ποτέ τίποτα δεν είναι απόλυτο όπως είπα πιο πριν) υπάρχουν σχόλια που αποδίδονται κατα κύριο λόγο σε γυναίκες. Την ίδια στιγμή όμως, άντρες έρχονται αντιμέτοποι με σχόλια που κατα κύριο λόγο απευθύνονται σε άντρες. Μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό, αφού είμαστε διαφορετικοί. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν είπα οτι δεν είμαστε ίσοι, είπα οτι είμαστε διαφορετικοί! Εχει διαφορά!
Ειλικρινά απορώ για το ποιος ζει σε παράλληλο σύμπαν. Τα στερεότυπα αφορούν πρωταρχικά τις αδύναμες κοινωνικές ομάδες ήτοι ανθρώπους με διαφορετική θρησκεία, καταγωγή, χρώμα ή φύλο. Προσπαθείς να μου πεις ότι ο λευκός, δυτικός άνδρας βρίσκεται ως προς τη στερεοτυπική αντιμετώπιση σε ίση θέση με μια αφρικανή γυναίκα; Με μια λευκή κοπέλα που φοράει μίνι; Με έναν αλλοδαπό μετανάστη; Ποιος παίρνει υψηλότερο μισθό; Πόσες γυναίκες βρίσκονται σε υψηλόβαθμες θέσεις; Πόσες είναι οι πιθανότητες να προτιμηθεί μια γυναίκα από έναν άνδρα σε κάποια κενή θέση εργασίας; Δεν σου ζητάω καν να μου δώσεις αντίστοιχα παραδείγματα για τους άνδρες, γιατί δεν υπάρχουν.

Είτε σου αρέσει, είτε όχι, ο σεξισμός πλήττει κυρίως τις γυναίκες (υπάρχει ολόκληρη λίστα με references στο link):

Sexism is discrimination, prejudice, or stereotyping on the basis of gender. Sexism is most often expressed toward girls and women.
Όταν εμένα θα με κρίνουν μόνο και μόνο λόγω των ρούχων που φοράω, ενώ εσένα, επειδή είσαι άνδρας, όχι, δεν φταίει το ότι είμαστε διαφορετικοί. Απλά δεν είμαστε ίσοι.

Σε προηγούμενο θέμα στο forum διάβασα οτι έλεγε μια κοπελίτσα το πρόβλημα της οτι είναι με το αγόρι της 22 χρονών και δεν το κάνουν γιατί του αλλουνού του πέφτει, και το φάγανε το παλικάρι. "Τι; δεν κάνει σεξ; Καλά προβληματικός είναι; Αν ειναι ετσι είναι σκαρτος" και τέτοια. Φανταστείτε να το έλεγε αυτο ενα αγόρι για κοπέλα! "Παιδιά, η κοπέλα μου που είναι παρθένα, φοβάτε και δεν μου κάθετε". Θα απαντούσατε οτι είναι προβληματική;! Για να προσγηονόμαστε λίγο...

Κοίτα, επειδή μου φαίνεται πως δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα. Το θέμα βρίσκεται εδώ και η πλειονότητα των χρηστών (εκτός απ' τα post #23 και #27) προτείνει να επισκεφτεί ΓΙΑΤΡΟ γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο. Το να μην μπορείς να λειτουργήσεις σεξουαλικά για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δείχνει πως μπορεί να υπάρχει κάποιο βαθύτερο πρόβλημα που χρειάζεται λύση. Πώς γίνεται να θεωρείς προσβλητικές τις απαντήσεις, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή αν έλεγε πως μυρίζει πολύ άσχημα η αναπνοή του και της απαντούσαν να επισκεφτεί οδοντίατρο θα ήταν προσβλητικό;

Αλλά να, για δες, να που βρέθηκε πάλι κάποιος (#23) να κατηγορήσει το γυναικείο φύλο:

Εαν συμβαινει αυτο γιατι δεν το γνωριζω συμβαινει γιατι φταινε οι γυναικες.Ειμαι 100 % σιγουρος οτι φταινε οι γυνεικες.

Μα ΦΥΣΙΚΑ και φταίνει οι γυναίκες καλέ μου μισογύνη Γιώργο! 1000% μη σου πω!

Ακόμα και αν δεν συμφωνώ με αυτά που λες, οτι οι κοπέλες είναι αντιμέτοπες με ολόκληρη την κοινονία σε καθημερινή βάση, σου δίνω οτι υπάρχουν σχόλια που απευθήνονται (τις περισσοτερες φορές) ιδικα σε κοπέλες. Σοβαρά όμως πιστεύεις οτι δεν ισχυει και το αντιθετο;

Όχι, δεν ισχύει και το αντίθετο. Η κοινωνία είναι αμείλικτη με το γυναικείο φύλο κι έφερα αμέτρητα παραδείγματα. Μια γυναίκα κριτικάρεται για το τι φοράει, πού, πότε, με πόσους βγαίνει, αν κάνει σεξ, αν της αρέσει να κάνει σεξ, πότε θα παντρευτεί, μήπως άργησε, πότε θα κάνει παιδί, αν θα θηλάσει το παιδί (γιατί αν δεν θηλάσει, θα είναι κακή μάνα), αν παχύνει, αν αδυνατήσει, επειδή γερνάει, και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ. Κι όλα αυτά επειδή ζούμε σε μια κοινωνία που αντιμετωπίζει τη γυναίκα σαν αντικείμενο ικανοποίησης των ανδρών και μηχανή τεκνοποίησης. Διάβασε το λήμμα στη wiki και θα δεις τις ατελείωτες μορφές του σεξισμού.

1)Για τον λόγο ότι δεν βλέπεις πολλούς άντρες να κυκλοφορούν φάτσα φόρα με την μαλαπέρδα απ έξω όπως βλέπεις κάποιες γυναίκες μερικές φορές που τις κοιτάς και αναρωτιέσαι αν φοράνε σορτάκι (τα καλοκαίρια) ή στρίνγκ

Επειδή μάλλον δεν το διάβασες στο προηγούμενο post μου:

Οι γυναίκες δεν βρίσκονται πάνω στη γη για να προκαλούν ή να ικανοποιούν ή να απωθούν τους άντρες. Η σεξουαλικότητα της γυναίκας δεν είναι για την χρήση των άλλων, δεν υπάρχει για να ικανοποιούνται οι άντρες. Είναι της κάθε γυναίκας, δική της, μέρος του εαυτού της. Οι γυναίκες δεν είναι πράγματα.

Δηλαδή θες να μου πεις πως εξαρτάται με το πόσο δέρμα είναι εκτεθειμένο ή αν φαίνεται το εσώρουχο; Γιατί θυμάμαι μια μόδα όταν ήμουν σχολείο που 9/10 αγόρια κυκλοφορούσαν με το παντελόνι στα γόνατα και το μποξεράκι στον αφαλό και δεν είδα κανέναν να κριτικάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgos1988

Νεοφερμένος

Ο giorgos1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
1)Δηλαδή θες να μου πεις πως εξαρτάται με το πόσο δέρμα είναι εκτεθειμένο ή αν φαίνεται το εσώρουχο;2) Γιατί θυμάμαι μια μόδα όταν ήμουν σχολείο που 9/10 αγόρια κυκλοφορούσαν με το παντελόνι στα γόνατα και το μποξεράκι στον αφαλό και δεν είδα κανέναν να κριτικάρει.

1)Οταν τα έχει πετάξει όλα απ έξω ή φαίνεται το εσώρουχο θεωρείται ''κοινή'' και με μια πιο αγενή έννοια αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω δηλαδή ''παρτόλι'' ποτέ όμως πόρνη γιατί ο όρος αυτός είναι μόνο για την επι χρήμασι εκδιδόμενη γυναίκα.
2)Λάθος υπάρχει και λέγεται δημόσια ξεφτύλα γιατί πήρανε κάτι που γινότανε στις φυλακές της αμερικής της δεκαετίας του 1950-1960 ίσως και πιο παλιότερα και το έκαναν μόδα στην ελλάδα πριν μερικά μόλις χρόνια κάτι αναρχοκοπρίτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αγαπητή Anonyme καταρχάς, θα σου αναγνωρίσω οτι ναι, έκανα λάθος για το συγκεκριμένο θέμα (για το άλλο θέμα με το πρόβλημα στύσης.)
Ατυχές παράδειγμα, όπως και άλλα που έχω φέρει σε αυτό το θέμα.
Παρ' όλα αυτά, μου φάνηκε αρκετά διασκεδαστικό να λες οτι όλα τα ποστ λένε για ιατρική συμβουλή, εκτός απο το 23 και 27, και στο τέλος του επιχειρήματος σου περιέλαβες οτι το #23 κατηγορεί τις γυναίκες. Παρ' όλα αυτά, άφησες τελείως ασχολίαστο το #27 :) Γιατί όμως; Είχαμε 2 αρνητικά σχόλια, 1 ενάντια των γυναικών και 1 ενάντια του αγοριού, γιατί δεν θες να το αφήσεις στην ισοπαλία και θες σόνι και καλά να το αφήσεις στο "το γυναικίο φύλλο έλαβε ΑΚΟΜΑ ενα πλήγμα"; (απο απωρία όμως, και μην μου απαντήσεις αν δεν θες απλά σκέψου το μόνη σου, τι πιστεύεις; οτι σε ανάλογες περιπτώσεις δεν έχουν υποθεί ποτέ αυτά που είπα; Πότε κανείς και καμία όταν άκουσε ανάλογο θέμα δεν τον έκρινε τον άντρα με το πρόβλημα; Δεν έχουν υποθεί απο κοπέλες ποτέ οι φράσεις "Τι έγινε μεγάλε; Δεν είσαι αρκετά άντρας για να με πάρεις;" όταν αυτός δεν ήθελε; Επειδή μπορώ να σου πω απο 1ο χέρι οτι έχουν υποθεί, τι πιστεύεις; Οτι αυτό δεν είναι σεξουαλική παρενόχληση; Δεν είναι ψυχικός πόλεμος; Δεν ειναι σκοπευμένα σχόλια για να υποτιμήσεις τον άλλον αν δεν κάνει αυτό που θέλεις; "τι αυτός είναι άντρας τώρα; του καθόμουνα και δεν το έκανε! ούτε να με γ**** δεν μπορεί ρε, δεν είναι άντρας αυτός" Αν θες να συνεχίσεις να πιστεύεις οτι δεν υπάρχουν ανάλογα αρνητικά σχόλια για τους άντρες λοιπόν, μην σου κάνει εντύπωση να σου λέω οτι εθελοτυφλείς...)

Αν παρατήρησες την συζήτηση πιο πάνω με την methexys, ίσως παρατήρησες οτι και οι 2 πλευρές (δηλαδή και εγώ και η ίδια) ήταν σε θέση να αναγνωρίσουν όταν ο άλλος έχει δίκιο σε κάποια σημεία. Μπορεί να μην φτάσαμε σε συμπέρασμα οτι συμφωνούμε απόλυτα, αλλά με αυτή την διαδικασία φτάσαμε σε ένα συμπέρασμα.
Εσυ απο την άλλη, είσαι σε πλήρη άρνηση σε ότι σου λέω. Ακόμα και αν σου αναγνωρίσω σε κάποια σημεία δίκιο, (όπως έκανα πιο πάνω, που είπα οτι όντως έχεις δίκιο οτι το παράδηγμα που έθεσα στην προκειμένη περίπτωση δεν ισχύει) εσύ είσαι απόλυτη. "Όχι, δεν ισχύει το αντίθετο". Δεν βάζεις ούτε καν ένα "τις περισσότερες φορές". Άρα λοιπόν δεν ξέρω αν όντως μπορούμε να συνενοηθούμε.

Αν θες να πιστεύεις οτι ζούμε στο 1730 και οτι η ζωή μιας γυναίκας είναι τόσο ασύλιπτα δύσκολη απο την κοινονία, δικαίομα σου. "Δώξα το Θεο" ζούμε σε μια χώρα που κάθε 2 μήνες έχει εκλογές, στις επόμενες πήγενε να πανηγηρίσεις αν αφήσουν να ψηφίσουν γυναίκες... Γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν είσαι και πολύ σίγουρη αν θα επιτραπεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos1988

Νεοφερμένος

Ο giorgos1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
1)Οταν τα έχει πετάξει όλα απ έξω ή φαίνεται το εσώρουχο θεωρείται ''κοινή'' και με μια πιο αγενή έννοια αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω δηλαδή ''παρτόλι'' ποτέ όμως πόρνη γιατί ο όρος αυτός είναι μόνο για την επι χρήμασι εκδιδόμενη γυναίκα.
2)Λάθος υπάρχει και λέγεται δημόσια ξεφτύλα γιατί πήρανε κάτι που γινότανε στις φυλακές της αμερικής της δεκαετίας του 1950-1960 ίσως και πιο παλιότερα και το έκαναν μόδα στην ελλάδα πριν μερικά μόλις χρόνια κάτι αναρχοκοπρίτες

Υ.Γ στο 1) είναι απο την φύση της γυναίκας να ντύνεται γοητευτικά για να τραβά τα βλέμματα των αντρών μην ξεχνάς οτι χαρακτηρίζεται ως το ωραίο φύλο αλλά μέχρι ένα μέρος όπου το γυμνό είναι αποδεκτό.Οταν η άλλη βάζει 5 κιλά σοβά και στόκο στο πρόσωπο και κάτι μίνι μικρότερα και απο το εσώρουχο τότε και παρτόλι θα χαρακτηριστεί και κοινή και ίσως πιο λανθασμένα επι χρήμασι εκδιδόμενη (λάθος όρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Φίλε giorgos1988, θεωρώ οτι αν προκαλείς σε μια συζήτηση χάνεις ότι δίκιο είχες... Ισως θα ήταν πιο σκόπιμο να εκφράσεις την γνώμη σου χωρίς να γίνεαι προκλητικός, ωστε η άποψη σου να γίνει κατανοητή και μη παρεξηγήσιμη απο τους υπολύπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Η ελευθερία του ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθεριά του άλλου.
Και εμένα μου αρέσει η πόρσε του γείτονα, δεν θα του την κλέψω όμως... !

Δέχομαι ότι ο καθένας μπορεί να σκεφτεί για τον άλλο ότι θέλει, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να του απαγορεύσει να ντύνεται/φέρεται με συγκεκριμένο τρόπο απ την στιγμή που δεν βλάπτει κανένα.
Θεωρώ τελείως γελοία την θυματοποίηση του βιαστή -διότι θίχτηκε το θέμα πιο πάνω-.
Φέρνοντας το θέμα στα άκρα και γυμνή να βγει μια γυναίκα στο δρόμο, σκέψου για αυτή ότι θες δικαίωμα σου.
Αυτό που δεν είναι δικαίωμα σου είναι να απλώσεις χέρι πάνω της.

"Τι έγινε μεγάλε; Δεν είσαι αρκετά άντρας για να με πάρεις;" όταν αυτός δεν ήθελε; Επειδή μπορώ να σου πω απο 1ο χέρι οτι έχουν υποθεί, τι πιστεύεις; Οτι αυτό δεν είναι σεξουαλική παρενόχληση; Δεν είναι ψυχικός πόλεμος; Δεν ειναι σκοπευμένα σχόλια για να υποτιμήσεις τον άλλον αν δεν κάνει αυτό που θέλεις; "τι αυτός είναι άντρας τώρα; του καθόμουνα και δεν το έκανε! ούτε να με γ**** δεν μπορεί ρε, δεν είναι άντρας αυτός"

Agiyi ίσως σου φανεί περίεργο αλλά η πατριαρχία δεν έχει αντίκτυπο μόνο στις γυναίκες. Το ότι από μικρή ηλικία τα αγόρια μαθαίνουν -σε αντίθεση με τις γυναίκες- ότι για να είναι σωστοί άντρες δεν πρέπει να λένε ποτέ όχι στο σεξ όταν τους δοθεί η ευκαιρία απλά αποδεικνύει το λόγο ύπαρξης του φεμινισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Έχω μια απορία, αν μπορεί να μου τη λυσει μια φεμινιστρια ή κάποιος που έχει κάποια γνωση σε αυτό. Ποια είναι η θέση των υποστηρικτων του φεμινσμού στο θέμα του επωνύμου. Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να παίρνει το επώνυμο του συζύγου, σε άλλες το αντρόγυνο πρέπει να έχει ίδιο επίθετο οπότε πολλές φορές η γυναίκα υποχωρεί πάλι και σ'αλλες χώρες μπορεί να κρατήσει το δικό της. Τι γίνεται όμως με τα επώνυμα των παιδιών ; Ποιανού το επίθετο πρέπει να πάρουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top