Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Η διαφορά μας είναι ότι εγώ κάνω χαλαρή συζήτηση, ενώ εσύ έχεις βγάλει νύχια)
Ξεχνας ότι και οι άνδρες γερνανε. Απλά δεν ωριμαζουν για να το συνειδητοποιησουν. Όταν λοιπόν ο 30αρης είναι ακόμη παιδί, μόνο η 20άρα θα τον ανεχτει. Γι`αυτό κάποιες καταλήγουν με beta males. Γιατί η εμφάνιση δεν είναι το παν και μια τριανταρα το ξέρει και θέλει και βάθος. Η 20άρα νοιαζεται μόνο για το φαινεσθαι. Ενώ η 30άρα για το είναι. Δεν ξέρω για τις άλλες, πάντως εγώ αν έπρεπε να επιλεξω ανάμεσα σε έναν θεό εμφανισιακά που όμως δεν θα έχω τίποτα να συζητησω μαζί του και σε έναν πιο μετριο, που όμως να ξέρω ότι θα μπορώ να πω 5 πράγματα, τον δεύτερο θα διαλεγα. Επίσης το πόσο επιφανειακος είναι κάποιος, είναι στον χαρακτήρα του,άσχετα με την ηλικία. Απλά βελτιώνεται κάπως όσο περνάνε τα χρόνια. Μια γυναίκα μπορεί να είναι επιφανειακή για όλη της την ζωή, μπορεί να βελτιωθεί, μπορεί να μην ήταν ποτέ επιφανειακή. Μην τους τσουβαλιαζουμε όλους.

Δεν έχω νύχια τα κόβω :D

Ξαναλέω πως ο λόγος που οι γυναίκες επιλέγουν τα beta males μετά τα 30 είναι γιατί τα alhpa είναι πλέον είτε απένταροι χωρίς στον ήλιο μοίρα, είτε αρκετά πλούσιοι που δεν κοιτάνε 30+αρες. Δεν είναι επειδή ωριμάζετε και γίνεστε καλύτεροι άνθρωποι. Ωστόσο αν μια γυναίκα είχε την ευκαιρία στα 33 ας πούμε να παντρευτεί έναν 36αρη alpha που ήταν έξυπνος και ανέβηκε κοινωνικά κτλ θα παρατήσει την τωρινή της σχέση στο άψε σβήσε, όσο και να την "καταλαβαίνει" ο φίλος της. Έχει γίνει άπειρες φορές.

Και να κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και μπλα μπλα, αλλά όλες είναι κοντά στο μέσο όρο.

Σήμερα οι γυναίκες στα τριαντα τους δείχνουν λίγο μεγαλύτερες απο εικοσαρες...


Right, μέχρι να τις δεις γυμνές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν έχω νύχια τα κόβω :D
:D
Ωστόσο αν μια γυναίκα είχε την ευκαιρία στα 33 ας πούμε να παντρευτεί έναν 36αρη alpha που ήταν έξυπνος και ανέβηκε κοινωνικά κτλ θα παρατήσει την τωρινή της σχέση στο άψε σβήσε, όσο και να την "καταλαβαίνει" ο φίλος της. Έχει γίνει άπειρες φορές.
Εσύ μιλάς για 36αρη που έχει και μυαλό και σώμα. Στην πραγματικότητα στα 36 οι περισσότεροι έχουν φαλακριτσα και κοιλιτσα. Οπότε μιλάμε για ένα μικρό ποσοστό που προσέχει όσο μπορεί τον εαυτό του. Παρακάτω όμως λες:
Right, μέχρι να τις δεις γυμνές :P
Δηλαδή όταν έχει να κάνει με γυναίκες δεν μιλάμε για εκείνες που προσεχουν. Και όχι στα 30 αν προσεχεις λίγο, έχεις και σώμα 22αρας. Η χαλαρωση αρχίζει αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:D

Εσύ μιλάς για 36αρη που έχει και μυαλό και σώμα. Στην πραγματικότητα στα 36 οι περισσότεροι έχουν φαλακριτσα και κοιλιτσα. Οπότε μιλάμε για ένα μικρό ποσοστό που προσέχει όσο μπορεί τον εαυτό του. Παρακάτω όμως λες:

Αν δεν προσέχεις τον εαυτό σου δεν έχεις ούτε μυαλό ούτε σώμα.

Δηλαδή όταν έχει να κάνει με γυναίκες δεν μιλάμε για εκείνες που προσεχουν. Και όχι στα 30 αν προσεχεις λίγο, έχεις και σώμα 22αρας. Η χαλαρωση αρχίζει αργότερα.

Τα 30 είναι ο τοίχος. Και είναι περισσότερο θέμα γονιμότητας παρά ομορφιάς για την οποία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μια 35αρα έχει σοβαρά θέματα γονιμότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,058 μηνύματα.
Τώρα μας τα γυρνας απο την ομορφιά στην γονιμότητα όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
-Μπορεί μια γυναίκα να φοράει μπλε ή γαλάζια;
-Ναι, αν θέλει να το παίξει άντρας.

Ασχολείστε με τρίχες έχω να πω εγώ!
Ο καθένας φοράει ό,τι θέλει, ό,τι τον εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί μια γυναίκα να φοράει μπλε;

Σε λίγο που θα βγει ο Κούλης και η ΝΔ θα είναι πάλι της μόδας ναι. Τώρα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σε λίγο που θα βγει ο Κούλης και η ΝΔ θα είναι πάλι της μόδας ναι. Τώρα όχι.
Μα γιατί; Είναι το αγαπημένο μου χρώμα και με εκφράζει. Λες να το κάνω γιατί μέσα μου είμαι λεσβία ή μπορεί να θέλω να το παίξω άντρας; Πάντως, είναι η επιλογή μου από μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα γιατί; Είναι το αγαπημένο μου χρώμα και με εκφράζει. Λες να το κάνω γιατί μέσα μου είμαι λεσβία ή μπορεί να θέλω να το παίξω άντρας; Πάντως, είναι η επιλογή μου από μικρή.

Κρυφονεοδημοκράτισα με καπιταλιστικές τάσεις. Σοβαρή πάθηση στην χώρα του σοσιαλισμού. Να το κοιτάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
(Η διαφορά μας είναι ότι εγώ κάνω χαλαρή συζήτηση, ενώ εσύ έχεις βγάλει νύχια)
Ξεχνας ότι και οι άνδρες γερνανε. Απλά δεν ωριμαζουν για να το συνειδητοποιησουν. Όταν λοιπόν ο 30αρης είναι ακόμη παιδί, μόνο η 20άρα θα τον ανεχτει. Γι`αυτό κάποιες καταλήγουν με beta males. Γιατί η εμφάνιση δεν είναι το παν και μια τριανταρα το ξέρει και θέλει και βάθος. Η 20άρα νοιαζεται μόνο για το φαινεσθαι. Ενώ η 30άρα για το είναι. Δεν ξέρω για τις άλλες, πάντως εγώ αν έπρεπε να επιλεξω ανάμεσα σε έναν θεό εμφανισιακά που όμως δεν θα έχω τίποτα να συζητησω μαζί του και σε έναν πιο μετριο, που όμως να ξέρω ότι θα μπορώ να πω 5 πράγματα, τον δεύτερο θα διαλεγα. Επίσης το πόσο επιφανειακος είναι κάποιος, είναι στον χαρακτήρα του,άσχετα με την ηλικία. Απλά βελτιώνεται κάπως όσο περνάνε τα χρόνια. Μια γυναίκα μπορεί να είναι επιφανειακή για όλη της την ζωή, μπορεί να βελτιωθεί, μπορεί να μην ήταν ποτέ επιφανειακή. Μην τους τσουβαλιαζουμε όλους.

Η 20αρα νοιαζεται για την εμφανιση και για το ποσο καλα περναει. Η 30αρα νοιαζεται και για το πορτοφολι. Ας μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Δεν ειναι τυχαιο ποσες ωραιες και εξυπνες γυναικες ειναι με πολυ κατωτερους τους αντρες (σε ολα τα επιπεδα κατωτερους) μονο και μονο γιατι εχουν λεφτα. Επισης, οι γυναικες που κυνηγανε καριερα συνηθως δεν παντρευονται στα 30 αλλα στα 35-40. Στα 30 βαρανε 12ωρα για να μην μεινουν πισω απο τους 30αρηδες αντρες και οταν ερθει η ωρα να κανουν οικογενεια, συμβιβαζονται με καποιον χειροτερο τους (και συνηθως μεγαλυτερο) γιατι αυτον μπορουσαν να εχουν. Δεν μπορουσαν να εχουν τον αντιστοιχο αντρα στα late thirties γιατι αυτος μπορει να χτυπησει και μικροτερη-ομορφοτερη γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κρυφονεοδημοκράτισα με καπιταλιστικές τάσεις. Σοβαρή πάθηση στην χώρα του σοσιαλισμού. Να το κοιτάξεις.
Λες και το φύλο να συνδέεται με τις πολιτικές πεποιθήσεις; Ή μήπως οι πολιτικές πεποιθήσεις συνδέονται με το φύλο;
Και αν επιλέγουμε κόμμα με βάση το χρώμα του;

Η 20αρα νοιαζεται για την εμφανιση και για το ποσο καλα περναει. Η 30αρα νοιαζεται και για το πορτοφολι. Ας μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Δεν ειναι τυχαιο ποσες ωραιες και εξυπνες γυναικες ειναι με πολυ κατωτερους τους αντρες (σε ολα τα επιπεδα κατωτερους) μονο και μονο γιατι εχουν λεφτα. Επισης, οι γυναικες που κυνηγανε καριερα συνηθως δεν παντρευονται στα 30 αλλα στα 35-40. Στα 30 βαρανε 12ωρα για να μην μεινουν πισω απο τους 30αρηδες αντρες και οταν ερθει η ωρα να κανουν οικογενεια, συμβιβαζονται με καποιον χειροτερο τους (και συνηθως μεγαλυτερο) γιατι αυτον μπορουσαν να εχουν. Δεν μπορουσαν να εχουν τον αντιστοιχο αντρα στα late thirties γιατι αυτος μπορει να χτυπησει και μικροτερη-ομορφοτερη γυναικα.
Είμαι άντρας ρε φίλε. Τέλος. Αλλά είμαι από εκείνους που θαυμάζουν τις γυναίκες που είναι πολύ καλύτερες από πολλούς άντρες (μήπως εδώ κολλάει το ανθρώπους;!), και έχουν και πόσους άντρες να τρέχουν από πίσω τους, αλλά να μην τους κάθονται και φοβούνται ότι, "ω ναι, μια γυναίκα είναι καλύτερη από εμένα και δε με θέλει κι από πάνω". Γίνε εσύ καλύτερος ρε φίλε, γίνε από τον εαυτό σου αν δεν το αντέχεις. Ξέρεις κάτι όμως, δεν είναι μόνο αυτή η γυναίκα καλύτερη από εσένα και άλλοι πόσοι άντρες, αυτό το δέχεσαι; Μείνετε στη μικρότητά σας και στους φόβους σας. Να ήσασταν καλύτεροι να μη νιώθατε ευνουχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες και το φύλο να συνδέεται με τις πολιτικές πεποιθήσεις; Ή μήπως οι πολιτικές πεποιθήσεις συνδέονται με το φύλο;
Και αν επιλέγουμε κόμμα με βάση το χρώμα του;

Έτσι εξηγείται η μανία που έχουν όλοι και όλες με το ροζ επειδή έχουμε ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έτσι εξηγείται η μανία που έχουν όλοι και όλες με το ροζ επειδή έχουμε ΣΥΡΙΖΑ.
Ωχ, είμαι manchester united, μήπως να αλλάζω σε ΚΚΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωχ, είμαι manchester united, μήπως να αλλάζω σε ΚΚΕ;

Αν είσαι προετοιμασμένη να λιώσεις σόλες σε πορείες και σου αρέσουν οι άντρες με μούσι αλ κάιντα go for it!

Είμαι άντρας ρε φίλε. Τέλος. Αλλά είμαι από εκείνους που θαυμάζουν τις γυναίκες που είναι πολύ καλύτερες από πολλούς άντρες (μήπως εδώ κολλάει το ανθρώπους;!), και έχουν και πόσους άντρες να τρέχουν από πίσω τους, αλλά να μην τους κάθονται και φοβούνται ότι, "ω ναι, μια γυναίκα είναι καλύτερη από εμένα και δε με θέλει κι από πάνω". Γίνε εσύ καλύτερος ρε φίλε, γίνε από τον εαυτό σου αν δεν το αντέχεις. Ξέρεις κάτι όμως, δεν είναι μόνο αυτή η γυναίκα καλύτερη από εσένα και άλλοι πόσοι άντρες, αυτό το δέχεσαι; Μείνετε στη μικρότητά σας και στους φόβους σας. Να ήσασταν καλύτεροι να μη νιώθατε ευνουχισμένοι.

Γιατί νομίζεις ότι δεν θαυμάζουμε τις γυναίκες του 5% που είναι πολύ καλύτερες από τους περισσότερους άντρες?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ότι δεν θαυμάζουμε τις γυναίκες του 5% που είναι πολύ καλύτερες από τους περισσότερους άντρες?:clapup:
Γιατί δεν είναι μόνο το 5%. Και θα φαινόταν ότι είναι πολύ περισσότερες αν κάποιοι σαν κι εσένα δεν τους έριχναν από μικρές την αυτοπεποίθηση με λόγια όπως "όχι αυτά είναι για τους άντρες μην ασχολείσαι, γίνε νηπιαγωγός θα σου πάει καλύτερα". Πολλές γυναίκες φοβούνται να διεκδικήσουν υψηλόβαθμες θέσεις γιατί δεν νιώθουν αυτοπεποίθηση. Άκουσα για μία έρευνα που ρώτησαν στο δρόμο γυναίκες και άντρες τι θα έκαναν αν γίνονταν πρόεδροι της Αμερικής:

γυναίκες: "Ποιος εγώ; Χχαχα δε θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο!"
άντρες: "ναι θα έκανα αυτό, αυτό κι αυτό" Κι ας έλεγαν μπαρούφες!

Και πολλά άλλα παρόμοια.

Κι αν τις θαυμάζεις όπως λες, δεν τις βλέπεις σαν γυναίκες, αλλά σαν άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν είναι μόνο το 5%. Και θα φαινόταν ότι είναι πολύ περισσότερες αν κάποιοι σαν κι εσένα δεν τους έριχναν από μικρές την αυτοπεποίθηση με λόγια όπως "όχι αυτά είναι για τους άντρες μην ασχολείσαι, γίνε νηπιαγωγός θα σου πάει καλύτερα". Πολλές γυναίκες φοβούνται να διεκδικήσουν υψηλόβαθμες θέσεις γιατί δεν νιώθουν αυτοπεποίθηση. Άκουσα για μία έρευνα που ρώτησαν στο δρόμο γυναίκες και άντρες τι θα έκαναν αν γίνονταν πρόεδροι της Αμερικής:

γυναίκες: "Ποιος εγώ; Χχαχα δε θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο!"
άντρες: "ναι θα έκανα αυτό, αυτό κι αυτό" Κι ας έλεγαν μπαρούφες!

Και πολλά άλλα παρόμοια.

Η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι? Οι άντρες που καταφέρνουν σπουδαία πράγματα στη ζωή τους αλλά και οι άντρες γενικότερα περνάνε από 1002 τεστ αυτοπεποίθησης στην ζωή τους και η απάντηση όταν διστάζουν ξέρεις ποια είναι πάντα? "Suck it up, man up and do it!".

Και τώρα έρχεσαι εσύ και μου λες ότι οι γυναίκες δεν είναι σε θέσεις ευθύνης επειδή ένας διαδικτυακός μαλάκας σαν κι εμένα τους είπε να γίνουν νηπιαγωγοί? Χαχαχα. Μα καλά δεν έχεις καταλάβει ακόμη πως αν μια γυναίκα είναι τόσο ευαίσθητη ώστε να αφήσει την κοινωνία να την επηρεάσει στο τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει τότε αυτή η γυναίκα δεν έχει καμία απολύτως πιθανότητα να τα βγάλει πέρα σε τέτοιες θέσεις που λες? Καθαρότατο victim mentality.

Πάρε το πιο απλό παράδειγμα από όλα. Ένας άντρας 22 ετών για να βρει γκόμενα πρέπει να την πέσει σε δεκάδες γυναίκες και να φάει τρελά άκυρα. Μια γυναίκα από την άλλη ίδιας ηλικίας για να βρει γκόμενο πρέπει απλά να πει ναι σε έναν από τους 10 άντρες που της την πέφτουν. Για κάνε τώρα ένα fast forward 10 ετών και πες μου ποιος από τους δύο έχει τα προσόντα για να διεκδικήσει μια θέση με μεγάλο ανταγωνισμό ο άντρας που σφυρηλάτησε την αυτοπεποίθησή του μέσα από δεκάδες απορρίψεις ή η γυναίκα που μέχρι τώρα ήταν το prize και ίσως δεν έφαγε ποτέ στη ζωή της άκυρο? Courage is born through adversity.

Κι αν τις θαυμάζεις όπως λες, δεν τις βλέπεις σαν γυναίκες, αλλά σαν άντρες.

Δεν έχω γνωρίσει καμία μέχρι στιγμής για να σου πω πως την βλέπω αλλά θα ήθελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες, πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/
A και πάνω σ' αυτό, μόνο επιστημονικά ανυπόστατες δεν είναι. Έχω ακούσει ακριβώς τα ίδια από επιστήμονες, γυναίκες και -σωστούς- άντρες. Μιλούν ακόμη και για το ότι οι γυναίκες θα είχαν κάνει πολύ περισσότερα αλλά δεν τους αφήνει η κοινωνία γιατί τους ρίχνει από μικρές την αυτοπεποίθηση.

Η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι? Οι άντρες που καταφέρνουν σπουδαία πράγματα στη ζωή τους αλλά και οι άντρες γενικότερα περνάνε από 1002 τεστ αυτοπεποίθησης στην ζωή τους και η απάντηση όταν διστάζουν ξέρεις ποια είναι πάντα? "Suck it up, man up and do it!".
Ναι, ο σεξισμός στη γλώσσα είναι ένα τεράστιο κοινωνιογλωσσολογικό ζήτημα. Είναι γνωστό.

Και τώρα έρχεσαι εσύ και μου λες ότι οι γυναίκες δεν είναι σε θέσεις ευθύνης επειδή ένας διαδικτυακός μαλάκας σαν κι εμένα τους είπε να γίνουν νηπιαγωγοί? Χαχαχα. Μα καλά δεν έχεις καταλάβει ακόμη πως αν μια γυναίκα είναι τόσο ευαίσθητη ώστε να αφήσει την κοινωνία να την επηρεάσει στο τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει τότε αυτή η γυναίκα δεν έχει καμία απολύτως πιθανότητα να τα βγάλει πέρα σε τέτοιες θέσεις που λες? Καθαρότατο victim mentality.
Αυτός ο διαδικτυακός μαλάκας κάποια στιγμή θα γίνει πατέρας. Το ίδιο και όλοι αυτοί οι καθηγητές αλλά και οι ίδιοι οι γονείς που θα πουν στο παιδί τους (κορίτσι) διάφορα για τα δύο φύλα και θα του περάσουν πεποιθήσεις που θα το στιγματίσουν στην πορεία του ως ενήλικας, φίλος, σύντροφος, επαγγελματίας, γονιός. Οι γυναίκες πολλές φορές δεν διεκδικούν καν, δεν κάνουν αίτηση, δηλαδή, για μεγάλες θέσεις γιατί δεν πιστεύουν στον εαυτό τους. Και αυτό όχι δεν έχει να κάνει με το αν είσαι γκόμενα και σε διεκδικούν, ούτε αν είσαι άντρας και τρως άκυρα, αλλά, θα το πω ξανά, με όλα αυτά που σου έβαλαν στο κεφάλι σου από τότε που ήσουν μικρός.

Πάρε το πιο απλό παράδειγμα από όλα. Ένας άντρας 22 ετών για να βρει γκόμενα πρέπει να την πέσει σε δεκάδες γυναίκες και να φάει τρελά άκυρα. Μια γυναίκα από την άλλη ίδιας ηλικίας για να βρει γκόμενο πρέπει απλά να πει ναι σε έναν από τους 10 άντρες που της την πέφτουν. Για κάνε τώρα ένα fast forward 10 ετών και πες μου ποιος από τους δύο έχει τα προσόντα για να διεκδικήσει μια θέση με μεγάλο ανταγωνισμό ο άντρας που σφυρηλάτησε την αυτοπεποίθησή του μέσα από δεκάδες απορρίψεις ή η γυναίκα που μέχρι τώρα ήταν το prize και ίσως δεν έφαγε ποτέ στη ζωή της άκυρο? Courage is born through adversity.
Δεν κρίνουμε άτομα, κρίνουμε απόψεις, άρα έχω να πω.. σαχλαμάρες.
Δεν έχω γνωρίσει καμία μέχρι στιγμής για να σου πω πως την βλέπω αλλά θα ήθελα.
Μμμ τι κρίμα. Δε θα ήθελαν αυτές να σε γνωρίσουν όμως. :)
Καμιά λογική γυναίκα δε θα δεχόταν να τη δουν ως prize, άρα, ναι, έφυγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
A και πάνω σ' αυτό, μόνο επιστημονικά ανυπόστατες δεν είναι. Έχω ακούσει ακριβώς τα ίδια από επιστήμονες, γυναίκες και -σωστούς- άντρες. Μιλούν ακόμη και για το ότι οι γυναίκες θα είχαν κάνει πολύ περισσότερα αλλά δεν τους αφήνει η κοινωνία γιατί τους ρίχνει από μικρές την αυτοπεποίθηση.

Ναι, ο σεξισμός στη γλώσσα είναι ένα τεράστιο κοινωνιογλωσσολογικό ζήτημα. Είναι γνωστό.

Αυτός ο διαδικτυακός μαλάκας κάποια στιγμή θα γίνει πατέρας. Το ίδιο και όλοι αυτοί οι καθηγητές αλλά και οι ίδιοι οι γονείς που θα πουν στο παιδί τους (κορίτσι) διάφορα για τα δύο φύλα και θα του περάσουν πεποιθήσεις που θα το στιγματίσουν στην πορεία του ως ενήλικας, φίλος, σύντροφος, επαγγελματίας, γονιός. Οι γυναίκες πολλές φορές δεν διεκδικούν καν, δεν κάνουν αίτηση, δηλαδή, για μεγάλες θέσεις γιατί δεν πιστεύουν στον εαυτό τους. Και αυτό όχι δεν έχει να κάνει με το αν είσαι γκόμενα και σε διεκδικούν, ούτε αν είσαι άντρας και τρως άκυρα, αλλά, θα το πω ξανά, με όλα αυτά που σου έβαλαν στο κεφάλι σου από τότε που ήσουν μικρός.

Victim mentality at it's finest. Ο σιγουρότερος τρόπος να μην καταφέρεις πότε τίποτα. Κάθε φορά που δεν είσαι αυτό που θες απλά ρίχνεις την ευθύνη της αποτυχίας σε όλους τους άλλους εκτός από τον εαυτό σου. Όποιος άνθρωπος άντρας ή γυναίκα ακολουθεί αυτό τον τρόπο σκέψης είναι αυτομάτως στην βάση της κοινωνικής πυραμίδας.

Μμμ τι κρίμα. Δε θα ήθελαν αυτές να σε γνωρίσουν όμως. :)
Καμιά λογική γυναίκα δε θα δεχόταν να τη δουν ως prize, άρα, ναι, έφυγες...

:clapup:Μα καλά τι νομίζεις ότι είμαι αρκετά χαζός για να τα λέω αυτά σε όποια γνωρίζω? Αυτά τα κρατάω για τις γυναίκες που μ' αρέσουν σαν αποκάλυψη για να δω πως θα το πάρουν. :P Άλλωστε αυτό δεν λένε όλα τα κορίτσια πως θέλουν έναν άντρα που είναι ο εαυτός του? Beauty and the Beast κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Victim mentality at it's finest. Ο σιγουρότερος τρόπος να μην καταφέρεις πότε τίποτα. Κάθε φορά που δεν είσαι αυτό που θες απλά ρίχνεις την ευθύνη της αποτυχίας σε όλους τους άλλους εκτός από τον εαυτό σου. Όποιος άνθρωπος άντρας ή γυναίκα ακολουθεί αυτό τον τρόπο σκέψης είναι αυτομάτως στην βάση της κοινωνικής πυραμίδας.
Συγγνώμη είναι ψέματα ότι τα κορίτσια και τα αγόρια δε μεγαλώνουν με τον ίδιο τρόπο; Ακούν καθημερινά "τα κορίτσια είναι γι' αυτό, τα αγόρια γι' αυτό", "τα κορίτσια παίζουν με κούκλες, τα αγόρια με αυτοκινητάκια", τα κορίτσια να γίνονται δασκάλες, νηπιαγωγοί, φιλόλογοι, τα αγόρια μηχανικοί, φυσικομαθηματικοί, κτλ". Στη θετική έχει περισσότερα αγόρια, όχι γιατί είναι καλύτερα, αλλά γιατί τα κορίτσια φοβούνται, δε νιώθουν αυτοπεποίθηση. Τουλάχιστον αυτό έγινε με εμένα. Στο σχολείο τα φοβόμουν και δεν ασχολήθηκα όσο χρειαζόταν. Τώρα που τα έπιασα ξανά, τα λατρεύω.

:clapup:Μα καλά τι νομίζεις ότι είμαι αρκετά χαζός για να τα λέω αυτά σε όποια γνωρίζω? Αυτά τα κρατάω για τις γυναίκες που μ' αρέσουν σαν αποκάλυψη για να δω πως θα το πάρουν. :P Άλλωστε αυτό δεν λένε όλα τα κορίτσια πως θέλουν έναν άντρα που είναι ο εαυτός του? Beauty and the Beast κτλ.
:worry: ΟΚ, είσαι και τόσο έξυπνος που τις παραμυθιάζεις χωρίς να το καταλάβουν. Άρα, αν το πεις και φύγουν, θα ξέρεις ότι ήταν μια από αυτές τις έξυπνες που είναι καλύτερη από πολλούς άντρες. Αν σου πει "ΟΚ hack3r μου, μ' αρεσεις όπως είσαι", τότε ξέρεις ότι σου κάνει. ;) Ναι, ήταν έξυπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη είναι ψέματα ότι τα κορίτσια και τα αγόρια δε μεγαλώνουν με τον ίδιο τρόπο; Ακούν καθημερινά "τα κορίτσια είναι γι' αυτό, τα αγόρια γι' αυτό", "τα κορίτσια παίζουν με κούκλες, τα αγόρια με αυτοκινητάκια", τα κορίτσια να γίνονται δασκάλες, νηπιαγωγοί, φιλόλογοι, τα αγόρια μηχανικοί, φυσικομαθηματικοί, κτλ". Στη θετική έχει περισσότερα αγόρια, όχι γιατί είναι καλύτερα, αλλά γιατί τα κορίτσια φοβούνται, δε νιώθουν αυτοπεποίθηση.

Φυσικά και είναι ψέματα ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός πως το σχολικό μας σύστημα είναι προσαρμοσμένο στην γυναικεία μάθηση και όχι στην αντρική. Σοβαρά τώρα τα αγόρια δεν μαθαίνουν παλουκωμένα σε ένα θρανίο ακούγοντας έναν δάσκαλο να λέει πράγματα, αυτός είναι καθαρός γυναικείος τρόπος μάθησης, τα αγόρια μαθαίνουν μέσω της πρακτικής εμπειρίας και της εξερεύνησης. Το σημερινό σχολικό σύστημα προσφέρει τις καλύτερες δυνατές πιθανότητες στις γυναίκες να πάνε να σπουδάσουν όπου θέλουν. Έχουμε θεσπίσει ποσοστώσεις σε κόμματα και εταιρίες για τον ελάχιστο αριθμό γυναικών που πρέπει να έχουν, έχουμε κάνει παράνομες τις διακρίσεις βάσει φύλου στην επιλογή υπαλλήλων, εξαναγκάζουμε τους εργοδότες να δίνουν υποχρεωτικές άδειες μητρότητος για να διευκολύνονται οι γυναίκες, έχουμε εξασφαλισμένες συντάξεις για ανύπαντρες θυγατέρες,οι μάνες έχουν πάντα προτεραιότητα στην κηδεμονία και και και και. Ειλικρινά πιο γυναικοκεντρική κοινωνία από την δυτική κοινωνία του σήμερα δεν υπάρχει και παρόλα αυτά οι γυναίκες πάλι είναι πίσω, δεν μπορούν ανταγωνιστούν και γκρινιάζουν. Ε αναρωτιέμαι λοιπόν πότε θα πούμε enough is enough και θα μιλήσουμε για τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Probably never.

:worry: ΟΚ, είσαι και τόσο έξυπνος που τις παραμυθιάζεις χωρίς να το καταλάβουν.

Η γυναίκα έχει συνηθίσει στο να παραμυθιάζει τον εαυτό της πολύ προτού βρεθεί ο πρώτος άντρας που θα της πουλήσει παραμύθι. Τουλάχιστο εγώ δεν τις εκμεταλλεύομαι αν και θα μπορούσα άνετα, κυρίως επειδή έχω και κάποιες αρχές και είμαι κατά κοινή αντρική ομολογία μαλάκας.

Άρα, αν το πεις και φύγουν, θα ξέρεις ότι ήταν μια από αυτές τις έξυπνες που είναι καλύτερη από πολλούς άντρες. Αν σου πει "ΟΚ hack3r μου, μ' αρεσεις όπως είσαι", τότε ξέρεις ότι σου κάνει. ;) Ναι, ήταν έξυπνο.

Ήταν καθαρά τρολιά αυτό που έγραψα αλλά αν θες να ξέρεις τι κάνω εγώ στην πραγματικότητα είναι απλό. Με ηλίθιες γυναίκες δεν έχουν νόημα τέτοιες συζητήσεις εξ αρχής και με έξυπνες γυναίκες δεν έχει κανένα νόημα να υποκρίνομαι και να πάω με τα νερά τους γιατί δεν είμαι από τους άντρες που είναι αρκετά ανασφαλείς ώστε να αλλάξουν την ψυχοσύνθεση και την κοσμοθεωρία τους για να τους αποδεχτεί μια γυναίκα. Τέτοιες εξαρτήσεις δεν είχα ποτέ στη ζωή μου και ούτε πρόκειται να αποκτήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
τα αγόρια μαθαίνουν μέσω της πρακτικής εμπειρίας και της εξερεύνησης.
Ε, όταν λέω ότι είμαι άντρας, νομίζουν το λέω για πλάκα. ΟΛΟΙ μαθαίνουν καλύτερα μέσω τις εμπειρίας και της εξερεύνησης. Αν ήταν δε θα είχε τόσες εξαιρετικές επιστήμονες! Πράγματι, είμαι σίγουρη ότι η επιστήμη θα ήταν πολύ πιο μπροστά αν περισσότερες γυναίκες ένιωθαν αυτοπεποίθηση να συνεχίσουν την πορεία τους και δε σταματούσαν.

Έχουμε θεσπίσει ποσοστώσεις σε κόμματα και εταιρίες για τον ελάχιστο αριθμό γυναικών που πρέπει να έχουν, έχουμε κάνει παράνομες τις διακρίσεις βάσει φύλου στην επιλογή υπαλλήλων εξαναγκάζουμε τους εργοδότες να δίνουν υποχρεωτικές άδειες μητρότητος για να διευκολύνονται οι γυναίκες, έχουμε εξασφαλισμένες συντάξεις για ανύπαντρες θυγατέρες,οι μάνες έχουν πάντα προτεραιότητα στην κηδεμονία και και και και. Ειλικρινά πιο γυναικοκεντρική κοινωνία από την δυτική κοινωνία του σήμερα δεν υπάρχει και παρόλα αυτά οι γυναίκες πάλι είναι πίσω, δεν μπορούν ανταγωνιστούν και γκρινιάζουν. Ε αναρωτιέμαι λοιπόν πότε θα πούμε enough is enough και θα μιλήσουμε για τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Probably never.
Και πιστεύεις ότι όλα αυτά εφαρμόζονται; Οι γυναίκες ακόμη πληρώνονται λιγότερο όταν κάνουν την ίδια δουλειά και για τις ίδιες ώρες. Φυσικά και υπάρχουν διακρίσεις με βάση το φύλο και όλοι αναγνωρίζουν πως είναι θέμα της κοινωνίας. Οι εργοδότες αν μια γυναίκα είναι έγκυος, συνήθως δεν της δίνουν άδεια μητρότητας, αλλά της δείχνουν την έξοδο, μια και μπορούν να πάρουν άλλη. Δεν σε προστατεύουν όλα τα επαγγέλματα. Σε διαφορετικό κόσμο ζούμε;

Επιπλέον, είναι κατώτερες με βάση τι και ως προς τι;

Η γυναίκα έχει συνηθίσει στο να παραμυθιάζει τον εαυτό της πολύ προτού βρεθεί ο πρώτος άντρας που θα της πουλήσει παραμύθι. Τουλάχιστο εγώ δεν τις εκμεταλλεύομαι αν και θα μπορούσα άνετα, κυρίως επειδή έχω και κάποιες αρχές και είμαι κατά κοινή αντρική ομολογία μαλάκας.
Μια χαρά μπορούμε να κρίνουμε την αλήθεια και πότε εννοείτε κάτι και πότε όχι. Όσοι με έχουν προσεγγίσει μου πούλησαν και καλά ενδιαφέρον για επιστήμες, θρησκείες, μουσική κτλ και νόμισαν ότι το έτρωγα. Μπορούμε να ξεχωρίσουμε πότε κάποιος εννοεί κάτι και πότε όχι, γιατί σε προσεγγίζει και τι θέλει, σε κάθε περίπτωση και πέφτουμε και μέσα. Το αν κάποιες επιλέγουν να απορούν γιατί δεν βρίσκουν άντρα να της αγαπάει και τις κοροιδεύει, είναι δικό τους πρόβλημα. Από την άλλη, ξέρεις πόσες γυναίκες εκμεταλλεύονται άντρες; ΧΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top