Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Έχω μια μεγάλη απορία και θα ήθελα να μου τη λύσει κάποιος-α ή πραγματικά να μου πει πώς σκέφτεται. Λέμε γενικότερα ότι δεν υπάρχουν φιλίες ότι οι άνθρωποι είναι έτσι είναι αλλιώς και ξαφνικά κατα την επίσκεψή μου σε διάφορα forum βλέπω ένα τόσο "ξαφνικό" ενδιαφέρον για όλους που ειλικρινά με πιάνει... τι να πω δηλ. Ξαφνικά όλοι χαίρονται με τη χαρά μου και όλοι λυπούνται όταν κάτι πάει στραβά στη ζωή μου (δεν μιλάω για μένα, γενικά μιλάω). Και ρωτάω, εκτός από τους ανθρώπους που έχετε γνωρίσει και με την πάροδο του χρόνου (έχετε γνωριστεί, έχετε βγει, έχετε αλληλογραφίσει κτλ) πιστεύετε πραγματικά ότι όλο αυτό είναι αληθινό ; Ότι αύριο αν κάτι σου συμβεί και πάρεις πχ το χαμστεράκι ένα τηλέφωνο, ότι αυτό θα είναι δίπλα σου ;;;
Ήθελα να ξερα πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά αισθάνονται μόνοι, έχουν ανάγκη πραγματικά να κάνουν φιλίες, είναι πραγματικά καλοπροαίρετοι και πόσοι όταν επιλέγουν το log out δεν έχουν ξεχάσει ήδη τα πάντα..:hmm:

**Είναι θέμα προς συζήτηση και θα ήθελα πραγματικά ο καθε ένας να πει αν πραγματικά ενδιαφέρεται ουσιαστικά για κάποιον-α και δεν είναι δήθεν όλο αυτό.

**Φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτή/ός που αδιαφορώ για όλους εδώ ή κάπου αλλού. Αλλά για τους περισσότερους αδιαφορώ, το θεωρώ αν μη τι άλλο γελοίο να προσποιούμαι κάτι που ο άλλος στην ουσία δεν έχει ανάγκη.

Γενικά Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μέσω Internet ή chat?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ... για τον ψυχικό του κόσμο ... Αυτά μπορεί να στα δώσει κάποιος μέσα από το internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Είναι άτομα στο net που μιλάω μαζί τους, έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον και συζητάμε όπως θα έκαναν και οποιοιδήποτε φίλοι irl. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του

:worship: :worship: :worship:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και βεβαια μπορει να υπαρξει! Αλλωστε ο καλυτερος μου φιλος ειναι φιλος που μιλαμε απο το νετ (και ελπιζω καπια μερα να γνωριστουεμ και στην πραγματικοτιτα) και πραγματικα με αυτον αισθανομαι πολυ ωραια οταν μιλαω μαζι του, και ειναι και ο μονος ανθρωπος που του λεω τα παντα. Οι φιλοι που εχω απο το σχολειο ειναι μεν καλοι φιλο αλλα αμα τους συγκρινω με αυτον δεν πιανουν μια

Αρχική Δημοσίευση από Εxposed_bone:
εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ...

:worship::worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και σε εμενα μου συμβαινει (πλεον :/: ) τους καλλιτερους φίλους του έχω στο internet ... Αυτο πιστεύω είναι λογικό μιας και στο internet έχεις περίσσοτερες πιθανότητες να βρεις κάποιον με περισσότερα κοινά ... Αλλά το βρίσκεις και σε κανονικές συνθήκες ... π.χ. ενας έφηβος στο σχολείο από την κουράσει μπορεί να συμπεριφέρεται τελείως διαφορετίκα από ότι στην κανονική ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Συμφωνώ μέχρι ένα βαθμό όμως, γιατί πιστεύω ότι οι φιλίες (τουλάχιστον αυτές που αντέχουν στον χρόνο) χτίζονται μέσα από κοινές εμπειρίες και βιώματα...."μοιράσματα" της ζωής...
Γενικά πιστεύω στην "αύρα" των ανθρώπων κάτι που μόνο δια ζώσης μπορείς να το αντιληφθείς.
Σίγουρα στο Ιnternet μπορείς να βρείς μια "αδελφή ψυχή" που πραγματικά να νοιώθεις ότι για σένα είναι ο ιδανικός άνθρωπος για φίλος .......όμως πιστεύω πως η φυσική επαφή είναι αυτή που ολοκληρώνει την εικόνα μέσα μας για τους άλλους...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σωστα και αυτα που λες, αλλα αναλογα με τον καθε ανθρωπο. Εγω ,πχ, ειμαι ενας ανθρωπος που, δεν ξερω πως να το πω, ειμαι κατι σαν μοναχικος (απο επιλογη) και καπως αποκοινονονικοποιημενος καθως στους ανθρωπους τριγιρω μου δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, καταφερνω να επικεινωνισω με ελαχιστους ανθρωπους στην πραγματικη μου ζωη. Ετσι οι φιλοι της πραγματικης ζωης δεν καταφερνουν να ειναι πραμγατικοι φιλοι μου, και ας εχουμε κοινα βιωματα, κιας περναμε τοσες ωρες μαζι καθημερικα στο σχολειο, και ας κανουμε τρελες πλακες και ας τσακωνομαστε και μετα απο λιγο να μην το θυμωμαστε καν, Με ανθρωπους που εποικινωνω απο το νετ αιστανομαι οτι βρησκομαι πιο κοντα.Και ας υπαρχει αποσταση αρκετων χλμ.
Βασικα ζω μια ζωη που μαλλον δεν μπορει να την καταλαβει καπιος αν δεν ζει (η εχει ζηση μια παρομια φαση) και ετσι λογο αυτης της ζωης, της ηλικιας μου, των γουστων μου αλλα και ισως του χαρακτιρα μου ειναι μαθηματικος αδινατων να εχω πραγματικους φιλους. Ισως απλος να ειναι μια φαση που περναω σαν εφηβος, ισως να εχω ψυχωλογικα προβληματα που δεν εχει αντιλειυθει κανεις (:look::hump::fool::spell::wacko:) η οτιδιποτε δεν μου εχει περασει απο το μυαλο, ευτιχος η δυστιχος δεν ειμαι ο Φροΰντ η ο Γιουνγκ.
Τωρα μην το παρααναπτιξουμε το θεμα, ειδη ειμαι αρκετα off-topic
Εν κατακλειδη, για καπιους ανθρωπους για διαφορους λογους ειναι αδινατων να εχουν πραγματικες φιλιες με καπιων χειροπιαστο φιλο καθως δεν αρκουν οι σχεσης που μπορει να εχει με αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Σωστα και αυτα που λες, αλλα αναλογα με τον καθε ανθρωπο. Εγω ,πχ, ειμαι ενας ανθρωπος που, δεν ξερω πως να το πω, ειμαι κατι σαν μοναχικος (απο επιλογη) και καπως αποκοινονονικοποιημενος καθως στους ανθρωπους τριγιρω μου δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, καταφερνω να επικεινωνισω με ελαχιστους ανθρωπους στην πραγματικη μου ζωη. Ετσι οι φιλοι της πραγματικης ζωης δεν καταφερνουν να ειναι πραμγατικοι φιλοι μου, και ας εχουμε κοινα βιωματα, κιας περναμε τοσες ωρες μαζι καθημερικα στο σχολειο, και ας κανουμε τρελες πλακες και ας τσακωνομαστε και μετα απο λιγο να μην το θυμωμαστε καν, Με ανθρωπους που εποικινωνω απο το νετ αιστανομαι οτι βρησκομαι πιο κοντα.Και ας υπαρχει αποσταση αρκετων χλμ.
Βασικα ζω μια ζωη που μαλλον δεν μπορει να την καταλαβει καπιος αν δεν ζει (η εχει ζηση μια παρομια φαση) και ετσι λογο αυτης της ζωης, της ηλικιας μου, των γουστων μου αλλα και ισως του χαρακτιρα μου ειναι μαθηματικος αδινατων να εχω πραγματικους φιλους. Ισως απλος να ειναι μια φαση που περναω σαν εφηβος, ισως να εχω ψυχωλογικα προβληματα που δεν εχει αντιλειυθει κανεις (:look::hump::fool::spell::wacko:) η οτιδιποτε δεν μου εχει περασει απο το μυαλο, ευτιχος η δυστιχος δεν ειμαι ο Φροΰντ η ο Γιουνγκ.
Τωρα μην το παρααναπτιξουμε το θεμα, ειδη ειμαι αρκετα off-topic
Εν κατακλειδη, για καπιους ανθρωπους για διαφορους λογους ειναι αδινατων να εχουν πραγματικες φιλιες με καπιων χειροπιαστο φιλο καθως δεν αρκουν οι σχεσης που μπορει να εχει με αυτον.
Καταλαβαίνω αυτό που λές απόλυτα....:):):)
αλλά όταν λέω κοινά βιώματα και εμπειρίες, δεν εννοώ να βρίσκονται δύο άνθρωποι στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή έτσι απλά....εννοώ πράγματα και "περιπέτειες" της ζωής τις οποίες μοιραζόμαστε με ανθρώπους τους οποίους έχουμε επιλέξει ανάμεσα σε πολλούς άλλους, γιατί πως να το πω...."μας κάνουν" βρε παιδί μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
."μας κάνουν" βρε παιδί μου!

Εκει ειανι το θεμα, καπιοι απο εμας δεν εχουμε καταφερει να βρουμε καπιον που να μας κανει. Καταφερνουμε να τον βρουμε στο νετ καθος μεσα απο τα σημεια συναντισεις ανθρωπων με τα δικα σου ενδιαφεροντα(τα οπια σε περιπτωσεις σαν την δικη μου δεν υπαρχουν στην ζωη τριγιρω αλλα μονο σε forum και ιστοσελιδες στο διαδυκτιο) βρεισκεις και καπιον, ενω στην πραγματικη ζωη για διαφορους λογους δεν ειναι εφικτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
εννοώ πράγματα και "περιπέτειες" της ζωής τις οποίες μοιραζόμαστε με ανθρώπους τους οποίους έχουμε επιλέξει ανάμεσα σε πολλούς άλλους, γιατί πως να το πω...."μας κάνουν" βρε παιδί μου!;)
Μα και στο internet μπορεις να μοιρασεις εμπειριες σου ... το καλλιτερο ειναι στο internet δεν επιλεγεις αναμεσα σε πολλους αλλα αναμεσα σε παρααααα πολλους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ξέχασα να πω τη γνώμη μου...:fool:
Μπορείς να είσαι φίλος με κάποιον,αλλά δεν έχεις τα ίδια συναισθήματα μαζί του όταν του μιλάς μέσω chat απ'ότι
όταν του μιλάς από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις την πραγματικη φιλια μεσα απο το ιντερνετ.Δεν ειμαι απολυτος πανω σε αυτο αλλα αυτη την αποψη εχω.Μεσα απο το ιντερνετ τα πραγματα εινια λιγο υπεραπλουστευμενα.Συζητας πολυ πιο ευκολα για ενα θεμα αποτι στην face 2 face με καποιο ατομο.Μπορεις να συμπεριφερεσαι με τροπους που μπορει να απεχουν απο το τι εισαι πραγματικα.Προσωπικα λεω οτι εχω 2 φιλους πραγματικους,και ξερω οτι αυτοι θα με στηριξουν οταν το χρειαστω και οχι μονο μεσα απο 2 λογια.Ο ιντερνετικος φιλος απο την Σουαζιλανδη πως θα το κανει αυτο?
Καλο το ιντερνετ αλλα δεν ειναι ζωη για μενα.Και ετσι δεν πιστευω οτι θα χαρακτηρισω καποιον που γνωρισα μεσα απο το ιντρνετ ποτε αληθινο φιλο.Μακαρι να κανω λαθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις την πραγματικη φιλια μεσα απο το ιντερνετ.Δεν ειμαι απολυτος πανω σε αυτο αλλα αυτη την αποψη εχω.Μεσα απο το ιντερνετ τα πραγματα εινια λιγο υπεραπλουστευμενα.Συζητας πολυ πιο ευκολα για ενα θεμα αποτι στην face 2 face με καποιο ατομο.Μπορεις να συμπεριφερεσαι με τροπους που μπορει να απεχουν απο το τι εισαι πραγματικα.Προσωπικα λεω οτι εχω 2 φιλους πραγματικους,και ξερω οτι αυτοι θα με στηριξουν οταν το χρειαστω και οχι μονο μεσα απο 2 λογια.Ο ιντερνετικος φιλος απο την Σουαζιλανδη πως θα το κανει αυτο?
Καλο το ιντερνετ αλλα δεν ειναι ζωη για μενα.Και ετσι δεν πιστευω οτι θα χαρακτηρισω καποιον που γνωρισα μεσα απο το ιντρνετ ποτε αληθινο φιλο.Μακαρι να κανω λαθος....

Και όμως ... εμένα πόλλοι από το internet με βοήθησαν σε δυσκόλες στιγμές ... σίγουρα αν δεν υπήρχε το internet καποια πραγματα στην ζωη μου δεν θα ήταν έτσι ... Και βοήθεια που δεν στηρίζεται μόνο σε λόγια αλλά και πράξεις.

Συνήθως μια φιλία που υπάρχει στο internet δεν μένει μόνο στο internet σιγά σιγά υπάρχει η επιθυμια για μια συνάντηση. Όλους τους φιλους μου (δεν και πολλοι αλλα ενταξι) απο το internet τους εχω συναντησει εστω καμια φορα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα και στο internet μπορεις να μοιρασεις εμπειριες σου ... το καλλιτερο ειναι στο internet δεν επιλεγεις αναμεσα σε πολλους αλλα αναμεσα σε παρααααα πολλους ;)
εννοω όχι απλά να τις παραθέτεις και να τις συζητάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συνήθως μια φιλία που υπάρχει στο internet δεν μένει μόνο στο internet σιγά σιγά υπάρχει η επιθυμια για μια συνάντηση. Όλους τους φιλους μου (δεν και πολλοι αλλα ενταξι) απο το internet τους εχω συναντησει εστω καμια φορα :)
βλέπεις τελικά πως κάτι λείπει από αυτές τις σχέσεις που το αποζητάμε.... η επαφή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
εννοω όχι απλά να τις παραθέτεις και να τις συζητάς...
Μα και στο internet μπορεις να συζητας ... μαλιστα πολλες συζητησεις μου στο internet τις θεωρω πολυ σημαντικες!

Ας μην γελοιομαστε... το internet δεν είναι μια κακή προσπάθεια για προσομοίωση κάποιου χόρου. Το internet είναι η δημιουργία ενός χόρου που ήδη έχει ενσωματοθεί στην επικοινωνιακή πραγματικότητα του ανθρώπου. Θα δώσει νέες δυνατότητες στον ανθρώπο στο τρόπο που επικοινωνεί. Κάποιοι προτιμάνε να συζητούν στο τραπέζι, κάποιοι στην καφετέρια κάποιοι στο τηλέφωνο και κάποιοι στο internet :)
Οι παραπάνω τρόποι έχουν το ίδιο ακριβώς το ιδιο αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικη μου γνωμη...λοιπον πιστευω οτι μια φιλια μπορει να ξεκινησει κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες και μεσω οποιουδηποτε μεσου-τροπου γνωριμιας...
Ειτε αυτο γινει μεσω γνωστων, ειτε αυτο γινει μεσω διαδικτυο ειτε αυτο γινει μεσα απο ενα ατυχημα.
Στο internetμπορει να λειπει ενα βασικοτατο στοιχειο οπως αυτο της ανθρωπινης επαφης, αλλα παρολα ταυτα μια φιλια μπορει τοσο να ξεκινησει οσο και να διατηρηθει.(εαν προυπαρχει)
Ασχετα εαν οι πιθανοτητες ειναι μικρες-μικροτερες-ελαχιστες-πολλες, πιστευω οτι η φιλια (αυτη η ΤΟΣΟ παρεξηγημενη στις μερες μας εννοια), δεν εχει περιορισμους στην γεννηση της.
Και εμενα η ζωη μου μου εχει δειξει, οτι οταν οι ψυχες ειναι κοντα σαν συναισθηματα και τα μυαλα τους σαν ιδεες-νοοτροπια ή εστω να "κολλανε" , τοτε μπορει να γινουν φιλοι και ας κατοικουν στις δυο ακρες του κοσμου.
Ετσι κι αλλιως εγω εχω μαθει στην ζωη μου οτι οι πραγματικοι φιλοι μου ΠΟΤΕ δεν ηταν αυτοι που πηγαινα π.χ. καθε μερα για καφε μαζι τους!Αυτοι αποδειχτηκαν παρεα μου.Ο πραγματικο ο φιλος μου ειναι αυτος που ενω θα εχω να τον δω κανα δυο χρονια -και- με το που θα βρεθουμε θα ειναι σαν να τα λεγαμε την προηγουμενη μερα και θα μπορουμε να καταλαβουμε τι περναει ο καθενα μονο με δυο λεξεις.
Μεσω του internet εχω γνωρισει αξιολογα παιδια, και μερικα απο αυτα μπορω να τα αποκαλω φιλους-φιλες μιας και ακομα και αν δεν τα εχω γνωρισει ποτε απο κοντα (κατι που πραγματικα μπορει και να μου λειπει), ξερω οτι μπορω να τους μιλησω για οτι με απασχολει -και ΟΧΙ γιατι ειναι η εσχατη λυση το να μιλησω σε αυτους- κι αυτοι οχι μονο θα με ακουσουν, αλλα θα μου πουν και στα ισια τι πιστευουν.
Φυσικα ολοι χρειαζομαστε την ανθρωπινη επαφη και την παρουσια του αλλου, αλλα αυτο δεν σημαινει αναγκαστικα οτι ΜΟΝΟ ετσι δημιουργειτε και συντηρειται μια φιλια.

Να συπληρωσω οτι το internet ΔΕΝ ειναι αντικαταστατης της ζωης!
Ειναι απλως ενα μεσο να ερθει πιο κοντα ο κοσμος και σου δινει την ευκαιρεια να τον γνωρισεις πολυ πιο ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Να συπληρωσω οτι το internet ΔΕΝ ειναι αντικαταστατης της ζωης!
.
Δεν νομίζω να μιλήσε κανένας για αντικατάσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι έρχεται να συμπληρώσει την ζωή με κάτι καινούριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είμαι πολύ "φρέσκια" σε αυτόν τον χώρο, οπότε ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υπάρχει ή όχι η δυνατότητα δημιουργίας φιλίας μέσω του Νετ. Σαφώς και έχω ξεχωρίσει κάποια άτομα οι οποίοι "μου κάνουν" και με τους οποίους έχω μοιραστεί κάποια πράγματα δικά μου, αλλά η έννοια της φιλίας για μένα είναι πολύ πιο σημαντική, και πρέπει να ζήσω πολλά με κάποιον άνθρωπο πριν τον χαρακτηρίσω φίλο μου.
Έχω όμως πολλά θετικά δείγματα ότι με κάποιον τελικά θα γίνουμε πραγματικά φιλαράκια, και μάλιστα πολύ καλά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top