Φροντίδα αδέσποτων ζώων

brainstorm

Νεοφερμένος

Ο brainstorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας,

Άπο τις διάφορες συζητήσεις στο forum έχω καταλάβει ότι υπάρχει αρκετός κόσμος σε αυτό το site που, μάλλον, με δικά τους έξοδα συντηρούν αδέσποτα ζώα μέχρι και αν βρεθεί ποτέ κάποιος να τα υιοθετήσει. Έχω λοιπόν την εξής απορία. Υπάρχει κάποια συνδρομή, κάποιος λογαριασμός ή για παράδειγμα μέσω κάποιας αγοράς (π.χ. ημερολόγιο) που μπορεί κάποιος να βάλει κάποια χρήματα και αυτά να χρησιμοποιηθούν για τη περίθαλψη και φροντίδα αυτών των ζώων και στη συγκεκριμένη περίπτωση των γατών.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να επιλέξει πού θα καταθέσει τα χρήματά του. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι τα χρήματα πιάνουν περισσότερο τόπο όταν εμείς οι ίδιοι βοηθάμε κάποιο αδέσποτο που θα χρειαστεί την βοήθειά μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vana Balafa

Νεοφερμένος

Ο Vana Balafa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Chouzouri......
με όλους τούς άλλους τρόπους, ποτέ δεν είσαι σίγουρος/η που πραγματικά πάνε τα χρήματα σου!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά μερικά δεν μπορούμε να τα βοηθήσουμε οι ιδιοι. Πχ. το σκυλάκι που βρηκα στο κεντρο πριν μερικους μηνες, ηταν αδυνατο να το φιλοξενησω σπιτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εμεις οταν παραστη αμεση αναγκη τοτε μαζευουμε λεφτα κ παμε τα γατακια κυριως σε δικο μας κτηνιατρο που εχει προσφερθει να μας βοηθαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπαρχουν ανθρωποι στα δυο τρία μεγαλα σωματεια που αναφέρω κατω στην υπογραφή μου που βοηθουν τα αδέσποτα που θα εκτιμούσαν και χρηματική βοήθεια αλλα και κυρίως καποιες ώρες απο τον χρόνο σου.
Για παραδειγμα εμεις στο σωματειο εχουμε ατομα που πιανουν οπως εγω γατακια για στειρωση και φροντιδα οπως ο αρωστουλης απο ειτσ τελικα γατος που θσ δεις στο "Διαβαστε τι κανουμε", αλλα πχ εχουμε τρομερή ελλειψη σε ατομα να τα μεταφέρουν ως τον κτηνίατρο (ειμαστε λίγοι για τον όγκο των ζώων)και σε τροφες, φάρμακα και σπίτια φιλοξενείας ( εστω κι ενα ακόμα θα ελάφρυνε εθελοντες που αυτη τη στιγμή εχουν 13 ζώα πχ).

Θα σου σύστηνα να βγείς απο τη μεμονωμένη φροντιδα που λέει ο χουζούρης γιατι νε μεν ηδη το σαιτ λειτουργει σωστικα αλλα δεν αρκει αυτο χρειάζεται να βοηθηθουν τα σωματεια για να γίνουν μεγαλύτερα και να μπορουν να πιέσουν τη πολιτεια για καλύτερη πολιτική φροντιδας απέναντι στα ζώα, γιατι το γενικοό προ΄λημα δεν λυνεται με το ενα και με τα δύο.

Αλήθεια δειτε δυο αλλες ιδέες παιδιά.

1. Να συγκροτησουμε ομάδα αστυνόμευσης κακοόιησης ζώων(συλλογη καταγγελιών και οργάνωση δράσης εστω και ιντερνετικά οπως για το γατακι στο πετ σοπ).

2. Να βοηθησετε όλοι στο να δημιουργηθούν ειδικές ομαδες για γάτες στα δύο τρια σωματεια(λόγω ελλειψης ατόμων τα περισσοτερα τωρα λειτουργουν στο στυλ ο καθενας κανει οτι προλαβει και δεν υπαρχει περιθωριο για οργάνωση).

Αν υπήρχαν δυο τρία μέλη απο εδω που θα μπορούσαν να βοηθούν πίο ενεργα καποιο σωματειο που θέλουν, αυτό θα μπόρούσε να γίνει, εχω ήδη αρχίσει να το κανω λίγο στον Αργο. Σκεφτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινα

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια απο προχτες σκεφτομαι συνεχεια το καθεστως των αδεσποτων στην Ελλαδα και σοκαρομαι οσο συνειδητοποιω.... Δεν μπορω να μη το συγκρινω με εκεινο αλλων χωρων και να δεν γινεται να μη θλιβομαι απεριγραπτα....
Εχω ενα σωρο ερωτηματικα αν και εχω διαβασει το Νομο. Τελικα ποιος ειναι αρμοδιος για τη φροντιδα και προστασια των αδεσποτων; Τις καταγγελειες ποιος τις χειριζεται και με τι μεσα; Δηλαδη το Κρατος τελικα περιμενει απο τουσ Πολιτες να δρασουν; (Μαζεψτε απο 100 αδεσποτα, καντε βιζιτες να το φροντισετε και παιξτε ξυλο με οποιον τα απειλει η τα κακομεταχειριζεται η τα σκοτωνει;) Καλεστε την αστυνομια κι αν ερθει και δεν σας ειρωνευτει καντε μηνυση με δικα σας χρηματα, παρατηστε τη δουλεια σας να τρεχετε, βρειτε δικηγορο σχετικο κλπ κλπ αλλιως αφηστε τους ασυνειδητους να υπαρχουν; Ειναι δυνατον να ειναι αυτη η κατασταση σημερα;;;
Yasmin μου εχεις δικιο σε πολλα. Αλλα εγω εχω τρια γατακια. Αν παρω αλλο θα μας κανουν ομαδικη εξωση. Αν βγω να τα προστατεψω το βραδυ επειδη με πηραν τηλ θα χωρισω... Και παει λεγοντας. Γι' αυτο θαυμαζω οσους το κανουν. Αλλα γιατι να βγω εγω με 1.60 υψος και να ορμησω σε οποιον τα χτυπαει με μανια (γιατι αυτο θα κανω), να με κατηγορησουν για σωματικες βλαβες η να παω νοσοκομειο και να μην υπαρχει ενα συστημα που να φροντιζει γι' αυτα τα θεματα προστατευοντας και τα ζωα κι εμενα. Δεν καταλαβαινω ειλικρινα. Το Κρατος τι κανει; Κι αν δεν κανει εμεις ολοι καθομαστε; Ειμαι πολυ θυμωμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο Υπευθυνοι ειναι οι δημοι που εχουν προγγραματα στειρωσεων κ αυτοκινητα αλλα δε τα χρησιμοποιουν πιεστε τους στο 195 παιδια ολοι, ζητηστε μαζικές στειρωσεις αδέσποτων ειναι καθηκον τους.

Χριστινα ο καθενας μπορει να προσφερει ισως οχι μονο σε φιλοξενεια αλλα ισως
κατι μπορεις να κανεις σχετικο με το επαγγελμα σου πχ εγω βοηθαω πολυ σε περιπτωσεις παθολογικών φιλόζωων ετοιμαζω συντομα αρθρο γι αυτο.
Η μπορεις να συντελεις στη ενημέρωση παιδιών σε σχολεία πχ.
Η να δίνεις καθε τοσο αν σου περισσευουν για να εχουμε μια ενίσχυση στο εργο μας ετσι ωστε να πιεσουμε την πολιτεια.

Παιδια τα αδεσποτα ειναι θεμα κρατικό και των δήμων μονο με πιεση αυτο βελτιώνεται. Τα σωματεια ετοιμαζονται να γίνουν ολα μαζί μια συνομοσπονδία για να εχουν πιό πολυ ισχυ , βοηθηστε τα.
Τα περισσοτερα παραπονα που εχουν οι ανθρωποι απο τα σωματεια στη βαση τους εχουν την ελειψη ανθρωπων διαθεσιμων.

Ειναι μια πραγματικότητα ειμαστε πολυ λίγοι!Εστω μια δυο ωρες τη βδομαδα η το μήνα να δώσετε ειναι ηδη πολυ καλυτερα απο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Υπευθυνοι ειναι οι δημοι που εχουν προγγραματα στειρωσεων κ αυτοκινητα αλλα δε τα χρησιμοποιουν πιεστε τους στο 195 παιδια ολοι, ζητηστε μαζικές στειρωσεις αδέσποτων ειναι καθηκον τους.
Aυτο το γνωρίζω κι εγω. Στο δικο μου Δημο συμβαίνει με τα σκυλιά κυρίως. Δεν υπάρχει αδέσποτο ανεμβολίαστο και αστείρωτο.
Στο κέντρο της Αθήνας επίσης. Βλέπω πολλά εμβολιασμένα και στειρωμένα σκυλιά.
Ομως καλό θα ηταν οποιος γνωρίζει περισσότερα γι αυτο (λ.χ. εάν εχουν δωθεί επιχορηγήσεις σε ΟΛΟΥΣ τους Δήμους γι αυτο το σκοπό), να γράψει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινα

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αχ βρε παιδια, να βοηθησω οπως μπορω. Να πιεσουμε ολοι να αλλαξει η κατασταση στην Ελλαδα. Τριτοκοσμικες ειναι οι συνθηκες!!! Και μονο συλλογικα μπορει να ασκηθει πιεση. Κι αν εδω δεν καταλαβαινουν, σε ευρωπαικο επιπεδο. Να ασκηθει πιεση απο παντου.
Στο δικο μου Δημο ποτε κανεις δεν ασχοληθηκε παρα μονο στη συνδρομη της "εξαφανισης" Κι απο αδεσποτα ενα σωρο Αν πιεσω πιθανοτατα να "χαθουνε" Που να το ρισκαρω.....
Θα ψαξω να βρω ρι ισχυει με ολα τα "ανεπτυγμενα" ευρωπαικα κρατη σε αντιθεση με εμας και τι σαν κρατος ειμαστε υποχρεωμενη να κανουμε ως μελος της ΕΕ. Να εχω μια καλη εικονα.
Μακαρι να αλλαζε η κατασταση. Αλλα και η νοοτροπια του Ελληνα για τα ζωα δεν βοηθα. Ειναι και θεμα Παιδειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπαρχει αρθρο που εγραψε ήδη η Μαρίνα απο το στραυ εδω κι εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Της Μαρίνας το εχω δει. Εγω δεν ξερω εαν δοθηκαν επιχορηγησεις για στειρωσεις και εμβολιασμους αδέσποτων ζωων (οχι περισυλλογη) σε ολους τους Δημους. Εαν ναι, ποτε? Δινονται ακομη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosalia

Νεοφερμένος

Η rosalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γιασμιν έχεις στοιχεία επικοινωνίας για κανένα Ζωοφιλικό Σωματείο στο Ηράκλειο Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
παντως εδω στον Δημο του Πειραια οσα σκυλια ειναι στειρωμενα κ εμβολιασμενα εχουν επανω τους ενα ταμπελακι που το λεει κ εχει κ τηλεφωνα του δημου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Της Μαρίνας το εχω δει. Εγω δεν ξερω εαν δοθηκαν επιχορηγησεις για στειρωσεις και εμβολιασμους αδέσποτων ζωων (οχι περισυλλογη) σε ολους τους Δημους. Εαν ναι, ποτε? Δινονται ακομη?
Στο δήμο θεσσαλόνίκης και αθηνας σίγουρα απο οσο ξέρω υπαρχουν προγραμματα μονο για στειρωσεις που συνοδευονται απο επιχορηγηση αν δεις το ποστ που εβαλα σχετικα με αυτα εν μερη αγοραστηκαν τα αυτοκινητα περισυλλογης ζωων, το θεμα ειναι οτι καθε φορα που περνει κανεις το 195 ολο βρισκουν δικαιολογιες για να μην τα κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγω μια φορα που πηρα το Δημο Αθηναίων ηρθαν σε 15' για ενα σκυλι. Φερθηκαν αψογα. Το χάιδευαν αρκετη ωρα πριν το βαλουν στο φορτηγακι και μας ειπαν οτι θα παει για υιοθεσία. Ειχα χαρει πολυ! Ομως για τις γατες δεν ισχυει το ιδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top