Φωτιά στο Μάτι - 23 Ιουλίου 2018

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Δεν δικαιολογώ κανέναν και είχα πει και τότε οτι αυτό το γεγονός είναι η μαύρη σελίδα του ΣΥΡΙΖΑ, δε θέλω να μιλήσω πολιτικά. Θέλω να πω οτι οι συνθήκες τότε από όσο έχω διαβάσει ήταν τέτοιες που δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί η τραγωδία. Το πρώτο ήταν οτι όλες οι δυνάμεις της πυροσβεστικής είχαν μεταφερθεί στην Κινέτα όπου είχε ξεσπάσει το μεσημέρι φωτιά. Ενώ εσωσαν λοιπόν την Κινέτα, πιάνει φωτιά στο Μαραθώνα. Διάβασα οτι οι άνεμοι ήταν τόσο δυνατοί αλλά και με διάφορες διευθύνσεις που άλλαζαν συνεχώς που ήταν κάτι που δεν μπορούσε να διακοπεί ακόμα κι αν όλες οι πυροσβεστικές δυνάμεις ήταν έτοιμες εκεί (που όπως είπαμε δεν ήταν). Τα υπόλοιπα που συνέβησαν ήταν τραγικά και περιμένω να αποδοθούν οι ευθύνες εκεί που πρέπει.
Ευθύνες δεν θα αποδοθούν σε κανέναν. Ποιος θα αποδώσει τις ευθύνες σε ποιους; Η ΝΔ στον ΣΥΡΙΖΑ; Αφού όλοι μιλημένοι είναι από πίσω. Ίδιο πρόσωπο με διαφορετικές μάσκες. Τώρα το τι γίνεται μπροστά στις κάμερες είναι σανός προς τον πλεμπαίο. Δικαίωση σίγουρα δεν θα έρθει και ούτε το θεωρώ μαύρη σελίδα του ΣΥΡΙΖΑ όπως λες. Και η ΝΔ τα ίδια θα έκανε ακριβώς.Τι θα άλλαζε; Το μόνο πολιτικά αξιοσημείωτο γεγονός είναι απλά ότι ένας Πρωθυπουργός έκανε τις διακοπές του ( σε κότερο νομίζω, σε πλοίο δεν θυμάμαι ) ανέμελος ενώ οι πολίτες του καίγονταν αντί να είναι ο πρώτος που θα πήγαινε εθελοντικά να βοηθήσει στην Πυρόσβεση. Είναι μαύρη σελίδα του συστήματος που νοιάζεται για τους λίγους και όχι για το κάθε Έλληνα και Ελληνίδα πολίτη.

Όλα τα άλλα τώρα είναι για εσωτερική κατανάλωση και προπαγάνδα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ρόλος ενός πρωθυπουργού δεν είναι να κάνει το μάγκα με τη διαδικασία πυρόσβεσης που είναι μια λεπτή και πολύπλοκη οργανωτική διαδικασία, αλλά να συντονίζει και να διαθέτει τις δυνάμεις του κράτους που κρίνονται απαραίτητες. Επίσης πώς ακριβώς είναι μεμπτό να είναι κάποιος σε διακοπές στη συγκεκριμένη περίπτωση; Η πυρκαγιά εκδηλώθηκε και εξαπλώθηκε σε ελάχιστο χρόνο, θεωρείς πως πρέπει να έχει κάποιος μαντικές ικανότητες ας πούμε; Αφήστε την ελαφρά κριτική σε τόσο σημαντικά θέματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Καλό το ξέπλυμα αλλά δεν έχει δράκο. Επίσης ο Τσίπρας δεν πήγε πριν το Μάτι αλλά ήταν σε σκάφανδρο εφοπλιστή μετά ( αυτά τα μεγάλα κεφάλια που θα πολεμούσε ) και έκανε ζωάρα ενώ ένα σωρό κόσμος είχε καταστραφεί και πολλοί έκλαιγαν τους δικούς τους.

https://www.in.gr/2019/05/06/politi...akopes-tou-tsipra-meta-tin-tragodia-sto-mati/

Στη διάρκεια των γεγονότων είχε εξαφανιστεί ο Τσίπρας. Και όχι μόνο αυτός αλλά και ο βλάκας ο Ψινάκης που ήταν δήμαρχος υποστηριζόμενος από τον ΣΥΡΙΖΑ και ήταν επίσης διακοπές την ίδια περίοδο και όταν ερωτήθηκε για την πυρκαγιά είπε αλαζονικά " και τι να κάνω εγώ; ". Καλά τον έκανε ο Χίος και τον ξέχεσε σε τηλεφωνική γραμμή.

Καμία ενέργεια δεν συντονίστηκε, ο ρόλος του Πρωθυπουργού είναι να νοιάζεται για τους πολίτες του. Ένας δυναμικός Ηγέτης θα έδινε το παρών σε ένα τέτοιο γεγονός και θα έδειχνε έμπρακτα το πόσο νοιάζεται για το λαό του. Δεν ήταν ο Τσίπρας αλλά κάποιος άλλος πήγε εκεί μια χαρά εθελοντικά στην πυρόσβεση και ας ήταν βουλευτής μόνο τότε. Ήταν αυτουνού η δουλειά να είναι εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισό μισό γιατί ζαλίζομαι απ' τις ανακρίβειες.

1. Δεν ξέπλυνα τίποτα, αντιτίθεμαι απλά στη δυνητικά ξεπλυματική κριτική που μας παρουσίασες.
2. Ο Τσίπρας πήγε πράγματι μετά διακοπές, 15αυγουστο νομίζω και αφότου είχε ολοκληρωθεί βδομάδες πριν η επιχείρηση. Περί τούτου οι δημοσιογράφοι που ανέβασαν το θέμα έχουν έκτοτε ζητήσει συγνώμη.
3. Το σκάφανδρο δεν είναι πλοίο.
4. Ο Ψινάκης δεν ήταν υποστηριζόμενος του ΣΥΡΙΖΑ. Οι ευθύνες του βέβαια είναι αμείλικτες.
5. Δεν είπα πουθενά ότι υπήρξε συντονισμός. Αυτό που είπα είναι ποια είναι η δουλειά του πρωθυπουργού. Δεν είπα ότι έγινε αυτή η δουλειά.
6. Κανενός δουλειά δεν είναι να παρεμβαίνει απ' ψευτομαγκιά στο έργο της πυρόσβεσης όταν αυτό δεν είναι σε πλήρη γνώση και συμμόρφωση με τις οδηγίες του επιχειρησιακού σχεδίου. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν είναι ούτε ηγέτης ούτε μάγκας, είναι επικίνδυνος.

Μπορεί να μου ξέφυγε κάποια ανακρίβειά σου ακόμα, θα επανέλθω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
1. Δεν ξέπλυνα τίποτα, αντιτίθεμαι απλά στη δυνητικά ξεπλυματική κριτική που μας παρουσίασες.
Γιατί ποιον έχω στόχο εγώ να ξεπλύνω; Εγώ απλά παρουσιάζω την ανικανότητα και την αλαζονεία του αποτυχημένου αυτού Πρωθυπουργού που αυτοπαρουσιάστηκε σωτήρας. Ποιος ο στόχος μου να ξεπλύνω κάποιον; Αφού και ο Τσίπρας και όλο το σύστημα που τον στήριζε ( το ίδιο που στηρίζει και την ΝΔ ) τα έκαναν θάλασσα. Απλά έτυχε στο τιμόνι να ήταν ο Τσιπράκος και όχι ο Κούλης. Η μόνη διαφορά.

2. Ο Τσίπρας πήγε πράγματι μετά διακοπές, 15αυγουστο νομίζω και αφότου είχε ολοκληρωθεί βδομάδες πριν η επιχείρηση. Περί τούτου οι δημοσιογράφοι που ανέβασαν το θέμα έχουν έκτοτε ζητήσει συγνώμη.
διακοπές μετά από μία ολόκληρη καταστροφή με νεκρούς. Χλιδή ενώ μερικοί έμεναν στα αυτοκίνητα τους και αργότερα θα λάμβαναν αποζημιώσεις ψίχουλα. Που ήταν ο Τσίπρας και ο Ψινάκης όμως κατά τη διάρκεια των γεγονότων; Γιατί όπως σωστά λες και παρακάτω δεν έγινε κανένας συντονισμός.

3. Το σκάφανδρο δεν είναι πλοίο.
Δεν είπα ότι είναι. Είπα απλά ότι δεν θυμόμουνπου ήταν ο Τσίπρας και είπε υποθετικά κότερο ή πλοίο ή κάτι τέτοιο.

4. Ο Ψινάκης δεν ήταν υποστηριζόμενος του ΣΥΡΙΖΑ.
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν ήταν επίσημα υποστηριζόμενος του ΣΥΡΙΖΑ όπως μπορεί να εννοηθεί από τα λεγόμενά μου απλά διατηρούσε σχέσεις με υψηλά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί ανεξάρτητος δεν υπάρχει. Τέτοιους όρους τους ακούω βερεσε. Από πίσω πάντα υπάρχει κάποιος να σε σιγονταρει.
5. Δεν είπα πουθενά ότι υπήρξε συντονισμός. Αυτό που είπα είναι ποια είναι η δουλειά του πρωθυπουργού. Δεν είπα ότι έγινε αυτή η δουλειά.
Άρα έχουμε 0/2 ούτε την κανονική του δουλειά έκανε σωστά σαν Πρωθυπουργός αλλά ούτε το παρών έδωσε έστω για την εσωτερική κατανάλωση και την κομματική του προπαγάνδα.

6. Κανενός δουλειά δεν είναι να παρεμβαίνει απ' ψευτομαγκιά στο έργο της πυρόσβεσης όταν αυτό δεν είναι σε πλήρη γνώση και συμμόρφωση με τις οδηγίες του επιχειρησιακού σχεδίου. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν είναι ούτε ηγέτης ούτε μάγκας, είναι επικίνδυνος.
Εθελοντικά σημαίνει να συνεργάζεσαι με την Πυροσβεστική. Δεν βγαίνει ο καθένας όπως να'ναι με ένα μπουκαλάκι νερό στο χέρι να σβήσει τη φωτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκάφανδρο δεν είναι πλοίο ή κότερο ή κάτι τέτοιο, είναι κάτι που το φοράμε στο κεφάλι, σαν κράνος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Σκάφανδρο δεν είναι πλοίο ή κότερο ή κάτι τέτοιο, είναι κάτι που το φοράμε στο κεφάλι, σαν κράνος.
Όντως. Λανθασμένη χρήση της λέξης που δεν την ήξερα καν. Στο μεταξύ η τραγική ειρωνεία είναι ότι ήταν σε κότερο άρα η αρχική μου σκέψη ήταν σωστή, βέβαια ήταν και σε πλοίο εφοπλιστή άρα και η δεύτερη σκέψη σωστή. Δεν με απάτησε η μνήμη μου λοιπόν ασχέτως αν κατακρεούργησα μία λέξη στη συνέχεια.

Ποία είναι η άποψη σου για αυτά λοιπόν;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το κότερο; Καμία, μικροπολιτική είναι αυτό. Επειδή έγινε ένα συμβάν δε σημαίνει ότι θα φοράμε μαύρα εσαεί. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά παραπτώματα στην υπόθεση Μάτι απ' αυτό. Εξού και το δυνητικό όπως είπα ξέπλυμα του Τσίπρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Για το κότερο; Καμία, μικροπολιτική είναι αυτό. Επειδή έγινε ένα συμβάν δε σημαίνει ότι θα φοράμε μαύρα εσαεί. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά παραπτώματα στην υπόθεση Μάτι απ' αυτό. Εξού και το δυνητικό όπως είπα ξέπλυμα του Τσίπρα.
Μα δεν είπα το αντίθετο. Αν δεις γράφω εξαρχής ότι δεν το θεωρώ μαύρη σελίδα του ΣΥΡΙΖΑ το συμβάν αυτό. Ούτε είναι μεγάλης σημασίας οι διακοπές του Τσίπρα ( άλλωστε έχω πει ότι δεν πέφτω από τα σύννεφα με την αδιαφορία των πολιτικών για τους Plebs ).

Αλλά θεωρώ ότι θα είχες μία διαφορετική και πιο σκληρή στάση αν αντί για ΣΥΡΙΖΑ είχαμε ΝΔ τότε και βλέπαμε τόσο έντονα την αδιαφορία ενός "δεξιού" ( τρομάρα τους για δεξιά ) PM.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν μπορεί τα ανώτατα στελέχη να αθωώνονται και να καταδικάσουν τους από κάτω. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αθωωθούν όλοι και οι συγγενείς των θυμάτων να πάρουν αποζημίωση από το κράτος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Δεν μπορεί τα ανώτατα στελέχη να αθωώνονται και να καταδικάσουν τους από κάτω. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αθωωθούν όλοι και οι συγγενείς των θυμάτων να πάρουν αποζημίωση από το κράτος.
Και το τρολινγκ έχει τα όρια του. Οι συγγενείς των θυμάτων θέλουν κάποιοι να πληρώσουν για τον άδικο χαμό των δικών τους, δε θέλουν λεφτά. Εσένα αν σου τύχει ζήτα λεφτά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να τιμωρηθούν όλοι οι υπεύθυνοι και ειδικά τα μεγάλα κεφάλια και οι πολιτικοί που φταίνε για αυτό που έγινε. Μόνο τότε οι συγγενείς των θυμάτων θα μπορέσουν να αναπαυθουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και το τρολινγκ έχει τα όρια του. Οι συγγενείς των θυμάτων θέλουν κάποιοι να πληρώσουν για τον άδικο χαμό των δικών τους, δε θέλουν λεφτά.
Σου απαντάει η himela του παρελθόντος με την οποία συμφωνώ.

Εκείνη τη στιγμή κάποιοι ήταν αναγκασμένοι να πάρουν δύσκολες αποφάσεις σε μικρό χρονικό διάστημα. Δούρου και ανώτατα πολιτικά στελέχη θα αθωωθούν (όπως έγινε στην Μάνδρα) και τη νύφη θα τη πληρώσουν στελέχη που είναι χωρίς πολιτική προστασία (για παράδειγμα Ψινάκης).

Κατά τη γνώμη υπάρχει διαχρονική συλλογική κρατική ευθύνη (νομιμοποίηση αυθαιρέτων, απουσία εξόδων κινδύνων κ.λπ). Αν πρέπει να τιμωρηθεί κάποιος πρώτος πρέπει να είναι η περιφερειάρχης που ήταν η αρχηγός της όλης επιχείρηση (όπως φταίει ο προπονητής όταν χάνει μια ομάδα ποδοσφαίρου). Όμως η Δούρου θριάμβευσε στις εσωτερικές εκλογές του ΣΥΡΙΖΑ και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην τη προστατεύσουν. Άρα ευθύνες εκεί που πρέπει δεν μπορούν να αποδοθούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Μα κάποιοι πρέπει να τιμωρηθούν. Αυτό είναι σίγουρο.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Έκαψε 105 άτομα και αθωώθηκε, μόνο στην Ελλάδα αυτά. Τουλάχιστον ο ΣΥΡΙΖΑ τιμωρήθηκε από τους πολίτες στις εκλογές για τις εγκληματικές ενέργειες του.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Καθόλου παράλογη δεν είναι η αθώωση της, βασικά οτιδήποτε άλλο θα ήταν παράλογο.

Περιφερειάρχης ήταν, ούτε υπεύθυνη της πυροσβεστικής ή της αστυνομίας ούτε αρμόδια υπουργός ούτε υπεύθυνη για τις άδειες που δόθηκαν δεκαετίες πριν να χτιστούν σπίτια και μάντρες που έκλειναν τους δρόμους διαφυγής.

Είναι σαν να πει κάποιος ότι για τους 2 νεκρούς στην φωτιά στον Βόλο φταίει ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας.

Το τραγικό είναι ότι οι υπηρεσιακοί υπεύθυνοι για πυρόσβεση και οργάνωση εκκένωσης δηλαδή διοικητές πυροσβεστικής/αστυνομίας τότε όχι μόνο είναι ακόμα στην θέση τους, έχουν πάρει και προαγωγή.

Οι πολιτικοί έχουν την πολιτική ευθύνη αλλά δεν έχουν αρμοδιότητα στο επιχειρησιακό κομμάτι. Όπως δεν φταίει ο Μηταράκης ή ο Δένδιας που η φωτιά στον Βόλο έφτασε να ανατινάξει αποθήκη πυρομαχικών.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,117 μηνύματα.
Παρότι δεν δεσμεύει τις αποφάσεις άλλων δικαστηρίων, αποτελεί μία κρίση που θα λαμβάνεται σοβαρά υπόψη ως στοιχείο της δικογραφίας τους .

Με βάση αυτό, οριακά clickbait φαίνεται η είδηση.

Αν τύχει και αθωωθεί και στα "κανονικά" δικαστήρια, τότε περιμένουμε ανυπόμονα όλοι αυτοί που έχουν σαν ιερή αγελάδα την ελληνική δικαιοσύνη να σεβαστούν την απόφαση βεβαίως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Με βάση αυτό, οριακά clickbait φαίνεται η είδηση.

Αν τύχει και αθωωθεί και στα "κανονικά" δικαστήρια, τότε περιμένουμε ανυπόμονα όλοι αυτοί που έχουν σαν ιερή αγελάδα την ελληνική δικαιοσύνη να σεβαστούν την απόφαση βεβαίως.

Ευτυχώς στην περίπτωση της Δούρου και των Συριζαιων την δικαίωση την έφερε ο Ελληνικός λαός δίνοντας στο ΣΥΡΙΖΑ 17%.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ευτυχώς στην περίπτωση της Δούρου και των Συριζαιων την δικαίωση την έφερε ο Ελληνικός λαός δίνοντας στο ΣΥΡΙΖΑ 17%.
Ο ίδιος λαός που ψήφισε ΝΔ λίγες βδομάδες μετά τα Τέμπη.
Jessica Youre Wrong GIF
 
Top