Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πιθανότητες και συμπτώσεις κατ' εμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδη Ντρου ; Τι σχεση εχει αυτο που ειπες, με το θεμα του τοπικ ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τι εννοεις με το θεμα του τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Κατά πόσο πιστεύει κανείς τη χαρτομαντεία και βασίζεται γενικότερα στη μελλοντολογία. Προσωπικές εμπειρίες, αμφισβητήσεις και μέθοδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παλια πιστευα πολυ μεχρι που καταλαβα οτι ειναι συμπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Απάτες και πάλι απάτες και το κακό για εμένα τουλάχιστον είναι οτί πολλοί εχούν αρχίσει και θεωρούν επιστήμη την αστρολογία,την χαρτομαντεία και ότι άλλο έχει σχέση με αυτά. Το μέλλον μας το καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι και κανένας άλλος. Που να ξέρουν τα χαρτιά τι θα κάνω εγώ αύριο αν θα βρώ δουλειά, αν θα πάω διακοπές και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Άλλωστε καλό είναι κιόλας να μην αναζητάμε να μάθουμε για το μέλλον μας. Ας ζήσουμε τη σημερινή μέρα και τα άλλα θα έρθουν στην ώρα τους. Γιατί να αγχωνόμαστε με το αύριο. Το μέλλον είναι στα δικά μας χέρια και όχι στα χέρια εκείνου που κρατάει τα χαρτιά.......Τα χαρτιά είναι για να παίζεις ξερή, θανάσση κ.α όχι για να κοιτάς το μέλλον. Έλεος ένα κομμάτι χαρτί είναι τι παραπάνω θα ξέρει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πιστευετε στην χαρτομαντεία, καφεμαντεία, αυγομαντεία και όλα τα συναφή?

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι απάτες, αλλά ας ακούσουμε και τις γνώμες των υπολοίπων! :D

Αφού πιστεύεις, φίλε μου, ότι είναι απάτες, γιατί σε ενδιαφέρει η γνώμη των υπολοίπων; Δεν ρωτώ επιτιμητικά, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το όποιο σκεπτικό σου. (Πάντως, επέτρεψέ μου να σε προειδοποιήσω, ως "λίγο μεγαλύτερος": πίσω από την περιέργεια, ακολουθεί η ευπιστία!)
Φιλικά, βέβαια...!

Απάτες και πάλι απάτες ...Το μέλλον μας το καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι και κανένας άλλος. Που να ξέρουν τα χαρτιά ... Το μέλλον είναι στα δικά μας χέρια και όχι στα χέρια εκείνου που κρατάει τα χαρτιά....

Μπορεί να "ξέρει" εκείνος που τα κρατάει στα χέρια του...Γνωρίζεις από ... ενόραση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγω αμφισβητω (χωρίς να αποκλείω) τη χαρτομαντια ως μέσο για να δει κάποιος το μέλλον του με το εξής απλό σκεπτικό: έστω οτι ρίχνουμε 10 φορές τα χαρτιά για κάποιον. Είναι μαθηματικά αδύνατον να βγαίνουν τα ίδια φύλλα πάντα (εκτός κι αν δεν ανακατεύουμε :P ). Και στις 10 θα έχουμε διαφορετικά φύλλα. Και άρα 10 διαφορετικές προβλέψεις. Συνεπώς κάτι δε πάει καλά με τη χαρτομαντία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
αυγομαντεία?..what's that?..:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αν ήξεραν όλοι αυτοί που λένε π.χ. έλα να σου πω τι νούμερα να παίξεις στο Λόττο για να κερδίσεις, γιατί δεν παίζουν Λόττο οι ίδιοι να γίνουν πλούσιοι;

Τα θεωρώ όλα αυτά καθαρές απάτες, που δυστυχώς όμως βρίσκουν πρόσφορο έδαφος σε ανθρώπους για να τους τα παίρνουν.

Και ένα καλό που άκουσα:
"Αφού τα λαγοπόδαρα φέρνουν γούρι, γιατί οι λαγοί καταλήγουν στιφάδο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μπορεί να "ξέρει" εκείνος που τα κρατάει στα χέρια του...Γνωρίζεις από ... ενόραση;

Κι όμως δεν ξέρει τί-πο-τα, και αν είχε πράγματι δυνάμεις για να δει το μέλλον του, είτε το δικό του είτε των άλλων, δεν θα κατέφευγε καν στα ταρό. 'Εχετε γνωρίσει ποτέ αυθεντικό διάμεσο ; Μόνο στα χέρια ενός διάμεσου τα ταρό μπορεί να χρησιμεύσουν ως εργαλείο πρόγνωσης. Οτιδήποτε στα χέρια του μπορεί να λειτουργήσει ως εργαλείο πρόγνωσης, το εργαλείο προβλέπει ή το διάμεσο όμως ; Το διάμεσο. Κι οι πιθανότητες να πέσετε σε ένα πραγματικό διάμεσο είναι μια στο εκατομύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κι όμως δεν ξέρει τί-πο-τα, και αν είχε πράγματι δυνάμεις για να δει το μέλλον του, είτε το δικό του είτε των άλλων, δεν θα κατέφευγε καν στα ταρό. 'Εχετε γνωρίσει ποτέ αυθεντικό διάμεσο ; Μόνο στα χέρια ενός διάμεσου τα ταρό μπορεί να χρησιμεύσουν ως εργαλείο πρόγνωσης. Οτιδήποτε στα χέρια του μπορεί να λειτουργήσει ως εργαλείο πρόγνωσης, το εργαλείο προβλέπει ή το διάμεσο όμως ; Το διάμεσο. Κι οι πιθανότητες να πέσετε σε ένα πραγματικό διάμεσο είναι μια στο εκατομύριο.

Δεν διαφωνούμε, Δόκτορά μου, για την ...πιθανότητα!

Εγω αμφισβητω (χωρίς να αποκλείω) τη χαρτομαντια ως μέσο για να δει κάποιος το μέλλον του με το εξής απλό σκεπτικό: έστω οτι ρίχνουμε 10 φορές τα χαρτιά για κάποιον. Είναι μαθηματικά αδύνατον να βγαίνουν τα ίδια φύλλα πάντα (εκτός κι αν δεν ανακατεύουμε :P ). Και στις 10 θα έχουμε διαφορετικά φύλλα. Και άρα 10 διαφορετικές προβλέψεις. Συνεπώς κάτι δε πάει καλά με τη χαρτομαντία :)

"Ορθολογιστικά" αν το δει κανείς, πράγματι, "κάτι δεν πάει καλά". Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"Ορθολογιστικά" αν το δει κανείς, πράγματι, "κάτι δεν πάει καλά". Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!

Τι εννοείτε ; Μία φορά ρίχνεις τα χαρτιά κι ό,τι τύχει ; Κοιτάξτε, πάω τώρα λέμε και αγοράζω μια τράπουλα και επειδή έτσι μου'ρθε λέω σήμερα ξεκινάει το ταξίδι μας. Σε άλλους που έχουν ξεκινήσει το δικό τους ταξίδι σε άσχετες στιγμές αυτή μου η απόφαση δεν τους λέει τίποτα γιατί μπορεί την ώρα που εγώ θεωρώ αφετηρία οι άλλοι να την θεωρούν τέρμα, κάποιοι άλλοι (οι περισσσότεροι) ενδέχεται να μην το θεωρούν καν ταξίδι. Οπότε ο καθένας το δρόμο του, το ποτάμι του, στην ουσία είναι όλα νοητικά κατασκευάσματα. 'Εστω τώρα ότι το φεγγάρι είναι ένα είδος χρονικού σηματοδότη, εφόσον είναι υπαρκτό και όχι νοητική κατασκευή μέτρησης του χρόνου. Το "φεγγάρι" θα είναι σε άλλη φάση όταν θα ξεκινώ εγώ το ταξίδι μου, σε άλλη φάση όταν θα έχουν ξεκινήσει οι άλλοι, σε άλλη όταν θα ξεκινήσετε εσείς, σε άλλη όταν θα ξεκινήσει κάποιος απρόβλεπτος παράγοντας-πρόσωπο και στον καθένα μας θα σηματοδοτεί ενδεχόμενα διαφορετικές καταστάσεις. Το μόνο που παραμένει το ίδιο και βέβαιο είναι το "ποτάμι". Το ποτάμι απ'την άλλη όπως αποδείχθηκε πάρα πολλές φορές σ'αυτό το "ταξίδι του νου'" γυρνάει και παραγυρνάει πίσω, καθώς και όποτε γουστάρει ο καθένας ανεβοκατεβαίνει απ'το τραίνο της "υποβολής". Τίθεται θέμα ταρολογικής πειθαρχίας όπως λέμε κομματικής πειθαρχίας το ένα βίωμα ή το άλλο. Αν κάποιος έχει τη δύναμη να γυρίσει το διακόπτη στο off τότε δεν μιλάμε για πεπρωμένο, ούτε για πρόβλεψη, ούτε καν για τάσεις.
Μιλάμε για το Γιάννης κερνά και Γιάννης πίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να αναφερθω στις προβλέψεις των Ταρώ αν είναι έγκυρες η όχι. Αν δεχτούμε όμως οτι κάποιες προβλέψεις αν οχι όλες είναι έγκυρες τότε γιατί να το ξέρουμε? Ενας άνθρωπος μπορεί να μάθει οτι θα αρρωστήσει σοβαρά σε δυο χρόνια και να του το βρουν σε χαρτιά, καφέ η δε ξέρω γω τι άλλο, και αυτό να τον κάνει να πέσει σε θλίψη και να αρρωστήσει ακόμα πιο γρήγορα απο οτι πρίν! Σε κάποιον άλλον μπορεί να βρούν οτι θα πλουτίσει και πιστεύοντας αυτό, να παει να κάνει άστατη ζωή και να ξοδέψει οτι έχει και δεν έχει και να μείνει στην ψάθα.Είναι λίγο επικίνδυνο να κρεμόμαστε απο προβλέψεις τέτοιου είδους. Κάποιος που του αρέσουν αυτά πρέπει να μην τα παίρνει υπερβολικά σοβαρά, διότι έρχεται στο σημείο να τον καθοδηγούν σε λάθος κατευθύνσεις.'
Προσωπικά πιστεύω οτι όταν γνωρίζουμε κάποια πράγματα για το μέλλον χάνεται όλο το μυστήριο και η αξία των εμπειριών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μπορεί να "ξέρει" εκείνος που τα κρατάει στα χέρια του...Γνωρίζεις από ... ενόραση;

Δεν ξέρω από ενόραση αλλά όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω οι πιθανότητες να συναντήσεις ένα διάμεσο που πραγματικά να μπορεί να προβλέψει το μέλλον είναι ελάχιστες. Τώρα δεν θα μπορούσα να μπω στην διαδικασία να εξαιρώ κάποιους ανθρώπους που δεν αποκλείω ότι μπορει να έχουν τη ικανότητα να προβέψουν το μέλλον. Σαν γενική αντίληψη όμως και όπως το εκλαμβάνω εγώ η ιδέα της χαρτομαντειας, αυγομαντειας κ.α είναι απάτη(κατά μέσο όρο δηλαδή αυτών που ισχυρίζονται ότι μπορούν να προβλέψουν το μέλλον). Πάντος ευχαριστώ για την επισύμανση γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να επεκταθώ λίγο στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλε μου συμφωνω με ολα αυτα που λες μα ελα ομως ο κοσμος που ειναι περιεργος και θελει εστω απο δοκιμη να παει στις χαρτορηχτρες να δει τι θα του πει και οντως τα πραγματα ειναι οπως τα ακουει γιά αυτες.Φυσικα δεν λεω ετσι ειμουν καποτε κι εγω και να σου πω κατι πες το συμπτωση δεν ξερω κι εγω τι παντος τα βρισκανε σχεδον ολα οχι ολοι φυσικα.Οσο για το μελλον ναι καπου εμεις το οριζουμε αλλα πιστευω οτι ειναι γραφτο μας δηλαδη οτι μας ορισει η μοιρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι όμως δεν ξέρει τί-πο-τα, και αν είχε πράγματι δυνάμεις για να δει το μέλλον του, είτε το δικό του είτε των άλλων, δεν θα κατέφευγε καν στα ταρό. 'Εχετε γνωρίσει ποτέ αυθεντικό διάμεσο ; Μόνο στα χέρια ενός διάμεσου τα ταρό μπορεί να χρησιμεύσουν ως εργαλείο πρόγνωσης. Οτιδήποτε στα χέρια του μπορεί να λειτουργήσει ως εργαλείο πρόγνωσης, το εργαλείο προβλέπει ή το διάμεσο όμως ; Το διάμεσο. Κι οι πιθανότητες να πέσετε σε ένα πραγματικό διάμεσο είναι μια στο εκατομύριο.

Ένα πραγματικό διάμεσο, έχει τη δυνατότητα πρόβλεψης μελλοντικών γεγονότων, ή τουλάχιστον των τάσεων που πιθανώς οδηγούν σε αυτά, σε συνειδητό επίπεδο και συνεπώς δεν χρειάζεται κανένα βοήθημα για να του τα ξεσκεπάσει. Επομένως, οι μόνοι που δεν θα έπρεπε να ρίχνουν τις Ταρώ είναι τα γνήσια διάμεσα.

Ωστόσο, θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ακριβώς την ίδια ικανότητα, η οποία όμως στους περισσότερους βρίσκεται καλυμμένη σε υποσυνείδητο επίπεδο. Αιτία γι' αυτό είναι τα αχανή υπολογιστικά μας συστήματα που έχουν προσαρμοστεί στο να επεξεργάζονται πληροφορία μερικά εκατομμύρια φορές περισσότερη από αυτήν που μπορούμε να επεξεργαστούμε συνειδητά, με σκοπό να προβλέπουμε το περιβάλλον μας και να αντιδρούμε έγκαιρα στις αλλαγές του. Όπως λέει και ο Jeff Hawkins στην ομιλία του στο TED, την οποία έχουμε δημοσιεύσει στο σχετικό θέμα:

Αρχική Δημοσίευση από Jeff Hawkins:
Η πραγματική ευφυΐα δημιουργείται από κάτι άλλο. Βιώνουμε τον κόσμο μέσα από μια ακολουθία μοτίβων, τα αποθηκεύουμε, και τα ανακαλούμε. Και όταν τα ανακαλούμε τα συγκρίνουμε με την πραγματικότητα κι έτσι κάνουμε προβλέψεις όλη την ώρα. Είναι ένα αέναο μετρικό σύστημα. Υπάρχει ένα αέναο μετρικό σύστημα μέσα μας. Καταλαβαίνουμε τον κόσμο; Κάνουμε προβλέψεις; Και πάει λέγοντας

Αυτή η ικανότητα πρόβλεψης γεγονότων και καταστάσεων, τουλάχιστον από τις προσωπικές μου εμπειρίες και παρατηρήσεις, φαίνεται ότι είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο έστω υποψιαζόμαστε.

Οι κάρτες της Αρκάνας απεικονίζουν ισχυρά αρχέτυπα σύμβολα, εντυπωμένα βαθιά στο υποσυνείδητο του καθενός από εμάς. Πρόκειται στην ουσία για "οντότητες" κατοίκους του χώρου των ιδεών του Πλάτωνα, απ' όποια άποψη κι αν δει κανείς ετούτο το χώρο, δηλαδή είτε ως μια αυτόνομη διάσταση του σύμπαντος, η οποία προϋπήρχε της ανθρώπινης νόησης και συνέβαλε στη δημιουργία της, ή ως ένα χώρο ο οποίος δημιουργείται από την ανθρώπινη νόηση και την αλληλεπίδραση μεταξύ των ανθρώπινων εγκεφάλων, ένα κατ' ουσίαν πανανθρώπινο "διαδίκτυο".

Ως αρχέτυπες μορφές λοιπόν, έχουν την ικανότητα να ξεθάβουν τις κρυμμένες υποσυνείδητες προγνώσεις μας και να τις φέρνουν στην επιφάνεια του συνειδητού. Άλλωστε, είναι πιο εύκολο ν' αποδώσεις αυτή τη γνώση σε κάτι έξω από εσένα, παρά να δεχτείς ότι την έχεις μέσα σου, αφού η εκπαίδευσή μας έχει ορθώσει σημαντικούς φραγμούς σε μια τέτοια παραδοχή, όσον αφορά οποιαδήποτε λειτουργία μας της οποίας δεν έχουμε το συνειδητό έλεγχο.

Ο άνθρωπος που θα βρεθεί σε βαθιά αλληλεπίδραση με τις κάρτες των Ταρώ και τις προαιώνιες μορφές τους, έχει στην ουσία στα χέρια του ένα εργαλείο ανάσυρσης της αναξιοποίητης επεξεργασμένης πληροφορίας για το περιβάλλον του. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου, η σημαντικότερη λειτουργία των καρτών αυτών είναι να κάνεις προβλέψεις για τις δικές σου υποθέσεις και όχι γι' άλλους, εκτός εάν με αυτούς τους άλλους έχεις βρεθεί στην απαραίτητη κατάσταση υψηλού συντονισμού που απαιτείται ώστε να μπορείς να προβλέψεις υποσυνείδητα και το δικό τους μέλλον, ή σωστότερα ένα από τα πιθανά εναλλακτικά τους μέλλοντα.

Στην πράξη, οι κάρτες δεν λένε ποτέ ψέματα σε εκείνον που τους φέρεται με τον προσήκοντα σεβασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσπαθω να καταλαβω τι στο καλο μπορει να συνδεει τις καρτες ταρω που απεικονιζουν καποια συμβολα με την προβλεψη του μελλοντος...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!
Τι εννοείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στην πράξη, οι κάρτες δεν λένε ποτέ ψέματα σε εκείνον που τους φέρεται με τον προσήκοντα σεβασμό...

Τί ασέβεια έδειξες όταν ήμασταν στον Ερημίτη και έκλαψες για το χαμό προσφιλούς σου προσώπου και γιατί δεν σου συνέβη στην κάρτα του Θανάτου ; Θα έλεγα ότι οι κάρτες λένε ψέματα πρωτίστως σ'εκείνον που λέει ψέμματα στον εαυτό του και επιμένει να λέει "κι όμως γυρίζει" όταν έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι κάναμε λάθος. Ας το παραδεχτούμε αντρίκια ότι είναι μια υποβολή και τίποτε παραπάνω. Σεβασμό δείξαμε τον μέγιστο δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top