• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χοληστερίνη

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ας αναλύσουμε ένα καυτό θέμα για όλους δηλαδή την χοληστερίνη και τον κίνδυνο για στεφανιαία νόσο .

Να πούμε ότι υπάρχει η γνωστή άποψη ''έχω χοληστερίνη , ας κόψω τα λιπαρά τυριά '' και από την άλλη ''οι υδατάνθρακες φταίνε για όλα''. Επίσης είναι αμφιλεγόμενη η ιδανική τιμή της χοληστερίνης , δηλαδή αν τη θέλω 160 ή 220 , εγώ τείνω προς το δεύτερο προσωπικά.


Αν δούμε τις κλασσικές εξετάσεις και περίπου τις φυσιολογικές τιμές
1 Ολική χοληστερίνη < 200
2 HDL >60
3 LDL <130
4 Τριγλυκερίδια <150

Όμως η LDL μας λένε είτε υπάρχει σε δυο τύπους αν το λέω και σωστά ως small dense που κάνει τις αθηρωματικές πλάκες και ως large buoyant που είναι πιο ακίνδυνη και προκαλείται από τα κορεσμένα .

Άρα λένε κάποιοι ότι αν έχω χαμηλά τριγλυκερίδια και υψηλή LDL σημαίνει ότι είμαι υγιής γιατί έχω ακίνδυνη LDL απλά δεν φαίνεται στη απλή εξέταση μόνο αν το ψάξω περαιτέρω.

Ας πάρουμε λοιπόν δυο άτομα, βάζω στη τύχη νούμερα.

Κώστας
Συνολική χοληστερίνη 234
LDL 160
Τριγλυκερίδια 70
HDL 60

Νίκος
Συνολική χοληστερίνη 200
LDL 120
Τριγλυκερίδια 100
HDL 60

Τώρα όπως καταλαβαίνετε ο Νίκος θεωρείται γενικά πιο υγιής από τα γνωστά που ξέρουμε για τις φυσιολογικές τιμές και γενικά.

Και πάμε να δούμε κάποιους δείκτες για την υγεία και την αθηροσκλήρωση :

Tριγλυκερίδια/ HDL, όπου μας λένε κάτω από 2 πρέπει να είναι , όπου για τον Κώστα είναι 1,16 και για τον Νίκο 1,66, άρα ο Κώστας είναι πιο υγιής.

LDL/HDL και παρόμοιοι δείκτες , όπου λένε κάτω από 3,5 πρέπει να είναι, που ο Κώστας έχει 2,66 και ο Νίκος 2, άρα ο Νίκος είναι πιο υγιής .


Μετά από αυτό που δεν κατέληξα κάπου προσωπικά συνεχίζουμε με το τι πρέπει να κάνουμε για να τροποποιήσουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που δεν ξέρουμε και να ερμηνεύσουμε αλλά τέλος πάντων :pfff:, δηλαδή αν κόβω υδατάνθρακες ή κορεσμένα για να μειώσω τα τριγλυκερίδια ή την LDL . Κάποια λένε τα τριγλυκερίδια αυξάνονται όταν τρως λίπη και υδατάνθρακες , άρα κόβεις υδατάνθρακες. Αν κόψεις τα λίπη όπως ίσως οι χορτοφάγοι μάλλον πως δεν έχεις τριγλυκερίδια, αλλά μπορεί να έχεις πιο πεσμένη χοληστερίνη γενικά πχ 150 και πάλι να μη είναι το τόσο ιδανικό .

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό , έχουμε και άλλους δείκτες , γονίδια, κάπνισμα, άσκηση.

Αλλά γενικά τι έχετε να πείτε ; ποια αποτελέσματα θα θεωρούσατε εσείς ιδανικά ; και ποια διατροφή προτείνετε για αυτό ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τρεις φορές τη βδομάδα πρόβατο για ένα χρόνο. Μετά κάνεις εξετάσεις αίματος και η χοληστερίνη που θα δείξει είναι η σωστή.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,006 μηνύματα.
να θυμηθώ να πάω για εξετάσεις αίματος κάποια στιγμή. :look:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
4 φορές την εβδομάδα ΗΙΙΤ, φυσιολογικό σωματικό βάρος και διατροφή χωρίς τυποποιημένα τρόφιμα και σαβουρα, δεν καπνιζουμε και problem solved. Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις είναι και θέμα οργανισμού. Ξέρω παχύσαρκα άτομα που καπνίζουν και δεν ασκούνται και έχουν φυσιολογική χοληστερίνη.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
4 φορές την εβδομάδα ΗΙΙΤ, φυσιολογικό σωματικό βάρος και διατροφή χωρίς τυποποιημένα τρόφιμα και σαβουρα, δεν καπνιζουμε και problem solved. Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις είναι και θέμα οργανισμού. Ξέρω παχύσαρκα άτομα που καπνίζουν και δεν ασκούνται και έχουν φυσιολογική χοληστερίνη.
νομιζω είναι και ο κληρονομικός παράγοντας μέσα
αν και δεν ειμαι σιγουρη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,993 μηνύματα.
Και λίγη χοληστερίνη χρειάζεται για να λειτουργεί το μυαλό και να μπορείς να σκέφτεσαι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η χοληστερίνη αποτελεί παράγοντα κινδύνου γι αθηροσκλήρωση Κ επηρεάζεται μερικώς μονο από την διατροφη και τον τροπο ζωής, ενώ οι υψηλές τιμές του ειναι γενετικά προκαθορισμένες.

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που έχει σημασια κυρίως σε νεους που έχουν αθηροσκληρωση ειναι η απολιποπρωτεινη α, λιπίδιο που ανευρίσκεσαι στο αίμα. Ως δείκτης μονος του δεν έχει καμία κλινική σημασια, πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν ομως σε νεαρά άτομα που έχουν παρουσιά
πρώιμη αθηροσκληρωση. Δυστυχώς μοναδική αποτελεσματική θεραπεία για την μείωση αυξημένων τιμών απολιποπρωτεινης α αποτελεί η πλάσμαφαιρεση.


Το ζήτημα ειναι να μειώσουμε ή να εξαλείψουμε πλήρως τους παράγοντες κινδύνου. Η χοληστερίνη από μόνη της δεν λεει τπτ, εάν φυσικά οι τιμές τις δεν ειναι υπερβολικά υψηλές οπου απαιτείται πλασμαφαιρεση και αν δεν υπάρχουν Κ άλλοι παραγοντες κινδύνου ή ηδη αγγειακή νοσος. Εάν ομως υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες κινδύνου, τοτε η φαρμακευτική θεραπεία ειναι η πρώτη λύση, πριν ακολουθήσει, σε μη αποτελεσματικότητα, και σε σπάνιες περιπτώσεις, η πλασμαφαιρεση.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Η χοληστερίνη αποτελεί παράγοντα κινδύνου γι αθηροσκλήρωση Κ επηρεάζεται μερικώς μονο από την διατροφη και τον τροπο ζωής, ενώ οι υψηλές τιμές του ειναι γενετικά προκαθορισμένες.

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που έχει σημασια κυρίως σε νεους που έχουν αθηροσκληρωση ειναι η απολιποπρωτεινη α, λιπίδιο που ανευρίσκεσαι στο αίμα. Ως δείκτης μονος του δεν έχει καμία κλινική σημασια, πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν ομως σε νεαρά άτομα που έχουν παρουσιά
πρώιμη αθηροσκληρωση. Δυστυχώς μοναδική αποτελεσματική θεραπεία για την μείωση αυξημένων τιμών απολιποπρωτεινης α αποτελεί η πλάσμαφαιρεση.


Το ζήτημα ειναι να μειώσουμε ή να εξαλείψουμε πλήρως τους παράγοντες κινδύνου. Η χοληστερίνη από μόνη της δεν λεει τπτ, εάν φυσικά οι τιμές τις δεν ειναι υπερβολικά υψηλές οπου απαιτείται πλασμαφαιρεση και αν δεν υπάρχουν Κ άλλοι παραγοντες κινδύνου ή ηδη αγγειακή νοσος. Εάν ομως υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες κινδύνου, τοτε η φαρμακευτική θεραπεία ειναι η πρώτη λύση, πριν ακολουθήσει, σε μη αποτελεσματικότητα, και σε σπάνιες περιπτώσεις, η πλασμαφαιρεση.
Επειδή είναι και η κύρια αιτία θανάτου , δεν νομίζω να φταίνε τα γονίδια για αυτό .

Δεν λέω για νέους με προδιάθεση λέω για τον κάθε ένα που κάνει μια διατροφή και στα 50 του θα έχει προβλήματα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Κυρία αιτία θανάτου ειναι Τ καρδιαγγειακά γενικότερα και η γενετική προδιάθεση παίζει πολυ μεγάλο ρολο στην ανάπτυξη αγγειακης νόσου. Το κάπνισμα, αλκοόλ, αρτηριακή πίεση, χοληστερίνη αποτελούν εξίσου σημαντικούς παράγοντες κινδύνου.


Αυτος που στα 50 θα εχει πρόβλημα θα το έχει κυρίως για γενετικούς λόγους, εάν εφόσον τ υπόλοιπα ειναι σωστά ρυθμισμένα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,993 μηνύματα.
Άμα έχεις ανεβασμένη χοληστερίνη αλλά και τριγλυκερίδια και ζάχαρο, λογικά πρέπει να το ψάξεις.
Αν έχεις μόνο χοληστερίνη και δεν είναι τοσο πολύ υψηλή, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εκτός κι αν είναι ιδιοπαθής ή υπάρχει κι άλλο πρόβλημα όπως παχυσαρκία, κάπνισμα κτλ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας αναλύσουμε ένα καυτό θέμα για όλους δηλαδή την χοληστερίνη και τον κίνδυνο για στεφανιαία νόσο .

Να πούμε ότι υπάρχει η γνωστή άποψη ''έχω χοληστερίνη , ας κόψω τα λιπαρά τυριά '' και από την άλλη ''οι υδατάνθρακες φταίνε για όλα''. Επίσης είναι αμφιλεγόμενη η ιδανική τιμή της χοληστερίνης , δηλαδή αν τη θέλω 160 ή 220 , εγώ τείνω προς το δεύτερο προσωπικά.


Αν δούμε τις κλασσικές εξετάσεις και περίπου τις φυσιολογικές τιμές
1 Ολική χοληστερίνη < 200
2 HDL >60
3 LDL <130
4 Τριγλυκερίδια <150

Όμως η LDL μας λένε είτε υπάρχει σε δυο τύπους αν το λέω και σωστά ως small dense που κάνει τις αθηρωματικές πλάκες και ως large buoyant που είναι πιο ακίνδυνη και προκαλείται από τα κορεσμένα .

Άρα λένε κάποιοι ότι αν έχω χαμηλά τριγλυκερίδια και υψηλή LDL σημαίνει ότι είμαι υγιής γιατί έχω ακίνδυνη LDL απλά δεν φαίνεται στη απλή εξέταση μόνο αν το ψάξω περαιτέρω.

Ας πάρουμε λοιπόν δυο άτομα, βάζω στη τύχη νούμερα.

Κώστας
Συνολική χοληστερίνη 234
LDL 160
Τριγλυκερίδια 70
HDL 60

Νίκος
Συνολική χοληστερίνη 200
LDL 120
Τριγλυκερίδια 100
HDL 60

Τώρα όπως καταλαβαίνετε ο Νίκος θεωρείται γενικά πιο υγιής από τα γνωστά που ξέρουμε για τις φυσιολογικές τιμές και γενικά.

Και πάμε να δούμε κάποιους δείκτες για την υγεία και την αθηροσκλήρωση :

Tριγλυκερίδια/ HDL, όπου μας λένε κάτω από 2 πρέπει να είναι , όπου για τον Κώστα είναι 1,16 και για τον Νίκο 1,66, άρα ο Κώστας είναι πιο υγιής.

LDL/HDL και παρόμοιοι δείκτες , όπου λένε κάτω από 3,5 πρέπει να είναι, που ο Κώστας έχει 2,66 και ο Νίκος 2, άρα ο Νίκος είναι πιο υγιής .


Μετά από αυτό που δεν κατέληξα κάπου προσωπικά συνεχίζουμε με το τι πρέπει να κάνουμε για να τροποποιήσουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που δεν ξέρουμε και να ερμηνεύσουμε αλλά τέλος πάντων :pfff:, δηλαδή αν κόβω υδατάνθρακες ή κορεσμένα για να μειώσω τα τριγλυκερίδια ή την LDL . Κάποια λένε τα τριγλυκερίδια αυξάνονται όταν τρως λίπη και υδατάνθρακες , άρα κόβεις υδατάνθρακες. Αν κόψεις τα λίπη όπως ίσως οι χορτοφάγοι μάλλον πως δεν έχεις τριγλυκερίδια, αλλά μπορεί να έχεις πιο πεσμένη χοληστερίνη γενικά πχ 150 και πάλι να μη είναι το τόσο ιδανικό .

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό , έχουμε και άλλους δείκτες , γονίδια, κάπνισμα, άσκηση.

Αλλά γενικά τι έχετε να πείτε ; ποια αποτελέσματα θα θεωρούσατε εσείς ιδανικά ; και ποια διατροφή προτείνετε για αυτό ;
Λοιπον στον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο που κάνω ,παράλληλα μου βάζει και αιματολογικές για να ελέγξουμε και αυτό ..

Πάντα η γιατρός μου τα ξεχωρίζει σε κακή και καλή χοληστερίνη για να γίνεται πιο κατανοητή ...
Από τα 25 έχω ΠΑΝΤΑ αυξημένη την καλή HDL και μάλιστα αρκετά τσιμπημενη σε σχέση με όλα τα άλλα που είναι απόλυτα φυσιολογικά .
Δεν καπνίζω ,κάνω διατροφή και γυμνάζομαι από τα 13 και δεν έχω σταματήσει παρά μόνο στις εγκυμοσύνες μου ..
Η διατροφή ανά περιόδους πάει στην άκρη και θα φάω και τα λίγο πιο λιπαρά ,όχι τίποτα τρομερό αλλά δεν στερούμε κάτι το ιδιαίτερο ..
Παρ όλα αυτά πάντα είναι αυξημένη και μετά από ένα περαιτέρω ελεγχο που κάναμε μια φορά για να δούμε γιατί γίνεται βγήκαν όλα φυσιολογικά ..

Οπότε σταμάτησα να το δίνω σημασία ,η γιατρός μου με καθησυχάζει εφόσον πλέον το έχει εναπόθεση σε κληρονομικό παράγοντα ή στο γεγονός ότι έχω θυροειδή και καμιά φορά και αυτός ευθύνεται για κάτι τέτοιες ασυνήθιστες τιμές όταν δεν υπάρχει άλλη παθολογική συσχέτιση .

Προς το παρόν τόσα χρόνια που το έχω είμαι μια χαρά και από καρδιά και από αντοχές και μια χαρά βγάζω τις προπονήσεις και τα πάντα .
Νομίζω δεν υπάρχει λόγος περαιτέρω ανησυχίας αν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά ..

Τώρα αν στην πορεία μου βγάλει κάτι ,εντάξει θα παίζει ρόλο και η ηλικία μου πλέον όπως μπορεί να εμφανιστεί και σε ένα που δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα τέτοιο παρόμοιο θέμα .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Λοιπον στον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο που κάνω ,παράλληλα μου βάζει και αιματολογικές για να ελέγξουμε και αυτό ..

Πάντα η γιατρός μου τα ξεχωρίζει σε κακή και καλή χοληστερίνη για να γίνεται πιο κατανοητή ...
Από τα 25 έχω ΠΑΝΤΑ αυξημένη την καλή HDL και μάλιστα αρκετά τσιμπημενη σε σχέση με όλα τα άλλα που είναι απόλυτα φυσιολογικά .
Δεν καπνίζω ,κάνω διατροφή και γυμνάζομαι από τα 13 και δεν έχω σταματήσει παρά μόνο στις εγκυμοσύνες μου ..
Η διατροφή ανά περιόδους πάει στην άκρη και θα φάω και τα λίγο πιο λιπαρά ,όχι τίποτα τρομερό αλλά δεν στερούμε κάτι το ιδιαίτερο ..
Παρ όλα αυτά πάντα είναι αυξημένη και μετά από ένα περαιτέρω ελεγχο που κάναμε μια φορά για να δούμε γιατί γίνεται βγήκαν όλα φυσιολογικά ..

Οπότε σταμάτησα να το δίνω σημασία ,η γιατρός μου με καθησυχάζει εφόσον πλέον το έχει εναπόθεση σε κληρονομικό παράγοντα ή στο γεγονός ότι έχω θυροειδή και καμιά φορά και αυτός ευθύνεται για κάτι τέτοιες ασυνήθιστες τιμές όταν δεν υπάρχει άλλη παθολογική συσχέτιση .

Προς το παρόν τόσα χρόνια που το έχω είμαι μια χαρά και από καρδιά και από αντοχές και μια χαρά βγάζω τις προπονήσεις και τα πάντα .
Νομίζω δεν υπάρχει λόγος περαιτέρω ανησυχίας αν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά ..

Τώρα αν στην πορεία μου βγάλει κάτι ,εντάξει θα παίζει ρόλο και η ηλικία μου πλέον όπως μπορεί να εμφανιστεί και σε ένα που δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα τέτοιο παρόμοιο θέμα .
Οι άντρες έχουν τέτοια προβλήματα γενικά , παρά οι γυναίκες .

Γενικά αλλού πήγε το θέμα, εγώ γενικότερα ήθελα να πω για το θέμα της διατροφής περισσότερο , για τη συνταγογράφηση φαρμάκων που ρίχνουν τη χοληστερίνη ενώ μπορεί να είναι και αχρείαστη από μια άποψη και το άτομο να μη έχει πρόβλημα ή αν πρέπει να ακολουθούμε μεσογειακή διατροφή ή και να μειώσουμε τους υδατάνθρακες της Μεσογειακής πχ όσπρια για να θεωρούμαστε πιο υγιείς και γενικά όταν παίρνουμε μια εξέταση και ένα αποτέλεσμα τι αλλαγές κάνουμε στη διατροφή μας , πέρα από τη σαβούρα, τα trans λιπαρά, τα ω3 που είναι στάνταρ , τα άλλα είναι πιο αμφιλεγόμενα.

Θεωρητικά άνοιξα το θέμα όχι ότι και εγώ είμαι κάνα πρότυπο διατροφής .

Αλλά άλλο δεν θέλω άλλο δεν ξέρω αν πρέπει να αυξήσω κάτι ή να μειώσω, το κρέας, τα λιπαρά, τα όσπρια, τους ξηρούς καρπούς ή οτιδήποτε .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς πιστεύω δεν μπορεί μια ζωή να κάνει διατροφή αλλά σου λέω και εγώ δεν τρώω λιπαρά και έτοιμα φαγητά όχι γιατί είμαι στρατιώτης αυτής απλά ετσι έχω μάθει να τρώω από μικρή έχω πάλι χοληστερίνη ..

Έπειτα σε μια συζήτηση που είχα με την γιατρό μου για τα αντίστοιχα προϊόντα μου είπε ότι όταν φτάσει ένας άνθρωπος στο σημείο να έχει θέμα φυσικά και θα τα αντικαταστήσει με αυτά, αλλά αν δεν κάνει αγωγή με χάπι και δεν προσέχει και την υπόλοιπη διατροφή του τι να σου κάνουν και τα ειδικά από μόνα τους 😉

Η καλύτερη διατροφή που μπορείς να κάνεις είναι να τρως τα πάντα σε ισορροπία αλλά να είναι ελεγμένα χωρίς ορμόνες και φάρμακα .
Γίνεται να βρίσκεις τέτοια προϊόντα να τρως ?
Αν ναι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις όχι μόνο για την χοληστερίνη !
Άλλος πάει και μου κάνει διατροφή και μου λέει εγώ σήμερα θα φάω μόνο κοτοπουλακι με λαχανικά και εκείνο το κοτόπουλο είναι γεμάτο στην ορμόνη και τα λαχανικά έχουν μεγαλώσει μέσα σε μια νύχτα γιατί είναι με άζωτο ..😕
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το κάπνισμα, αλκοόλ, αρτηριακή πίεση, χοληστερίνη αποτελούν εξίσου σημαντικούς παράγοντες κινδύνου.

Όταν είμαι ο μέσος άνθρωπος( που θα φάω και το γλυκό μου , που δεν γυμνάζομαι εντατικά , που θα κάνω το τσιγαράκι μου ) και έχω και μια χοληστερίνη είναι παράγοντας κινδύνου αλλιώς δεν είναι .

Ήμουν σε μια συζήτηση μπροστά και έλεγε ένας κύριος ''έχω κάπου 250 χοληστερίνη και γιατί αφού γυμνάζομαι , περπατάω τόσα km καθημερινά , θα κόψω τα τυριά''. Αυτός τώρα αν είναι έτσι όπως τα λέει μπορεί να μην έχει κανένα πρόβλημα σαν πιθανότητα κινδύνου για να αλλάξει τη διατροφή του και εγώ που έχω 200 πχ αλλά καπνίζω να έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να πάω από αθηροσκλήρωση. Αυτός θα μπει στο τρυπάκι να αλλάξει τη διατροφή του και εγώ όχι , οπότε μπορεί να μη κάνουμε και οι δυο το καλύτερο δυνατό για την υγεία μας διατροφικά .

Τώρα με το μύθο των κορεσμένων ... Αν είμαι ο μέσος άνθρωπος και αρχίζω να αυξάνω τα κορεσμένα επειδή κάπου το διάβασα μάλλον αυξάνω τις πιθανότητες να τα τινάξω κάποια στιγμή , ενώ αν πάω με τα καθιερωμένα όχι .


Οι υπόλοιποι από εμάς απλώς ακολουθούμε μια συνηθισμένη διατροφή χαμηλή σε λιπαρά και υψηλής περιεκτικότητας σε πολυακόρεστα λίπη και υδατάνθρακες αγνοώντας ότι προκαλούμε συνεχείς βλάβες στις αρτηρίες μας.


Η φλεγμονή δεν αποτελεί κάποια περίπλοκη διαδικασία, είναι απλώς η φυσική άμυνα του οργανισμού μας σε ξένους εισβολείς, όπως βακτήρια, τοξίνες και ιούς. Είναι ο τέλειος τρόπος που διαθέτει ο οργανισμός μας για να προστατεύει το σώμα μας από όλους αυτούς τους εισβολείς. Ωστόσο, αν εκθέτουμε για χρόνια τον οργανισμό μας σε τοξίνες ή σε τρόφιμα που το ανθρώπινο σώμα δεν έχει τη δυνατότητα να επεξεργάζεται, η κατάσταση που προκύπτει ονομάζεται χρόνια φλεγμονή.

...χωρίς τη φλεγμονή δεν υπάρχει κανένας τρόπος η χοληστερίνη να συσσωρευτεί στο τοίχωμα των αρτηριών και να προκαλέσει καρδιαγγειακές παθήσεις και εγκεφαλικά επεισόδια. Χωρίς αυτή, η χοληστερίνη κυκλοφορεί ελεύθερα σε όλο το σώμα, όπως θα ήταν το φυσιολογικό. Η φλεγμονή είναι η αιτία που παγιδεύει τη χοληστερίνη.

Υπάρχει όμως ένας τρόπος αντιμετώπισης της ύπουλης φλεγμονής κι αυτός είναι η επιστροφή στην κατανάλωση τροφών που είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στη φυσική τους κατάσταση. Για να χτίσετε μυς, πρέπει να τρώτε περισσότερες πρωτεΐνες. Επιλέξτε σύνθετους υδατάνθρακες όπως πολύχρωμα φρούτα και λαχανικά. Μειώστε ή βγάλτε εντελώς από τη διατροφή σας τα ω-6 λιπαρά οξέα που προκαλούν φλεγμονή, όπως το καλαμποκέλαιο, το σογιέλαιο καθώς και τα επεξεργασμένα τρόφιμα που προέρχονται από αυτά.



Δηλαδή ή δεν θα έχω φλεγμονές( δηλαδή δεν καπνίζω γυμνάζομαι δεν έχω διαβήτη υπέρταση ) και μπορώ να τρώω περισσότερα κορεσμένα λίπη από όσο μας προωθούν οι καρδιολόγοι και οι διαιτολόγοι ''κόψτε το κρέας, φάτε τα όλα άπαχα'' ή δεν τα κάνω όλα αυτά και δεν είμαι πρότυπο και θα ωφεληθώ με τον περιορισμό των κορεσμένων και πάμε για τα καθιερωμένα που ξέρουμε όλοι και τις φυσιολογικές τιμές της χοληστερίνης όπως λέει αυτός.


Δεν είμαι γιατρός φυσικά και οκ κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και γενετικά και μπορεί να κοιτάμε και αυτό για το τι θα τρώμε,πόσο κινδυνεύουμε αν γίνουμε βίγκαν , αν αυξήσουμε τα κορεσμένα κοκ
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αυξημένη κακή (ldl) χοληστερόλη στις αιματολογικές, που εμφανίστηκε ξαφνικά, ενώ αποφεύγεις λιπαρά,η διατροφή σου είναι πλούσια σε φυτικές ίνες και καλά λιπαρά (ψάρι, λάδι κ.λ.π), γυμνάζεσαι σχεδόν καθημερινά μισή ώρα, είσαι 62 κιλά με body fat 12-13%, που μπορεί να οφείλεται αν δεν οφείλεται σε κληρονομικότητα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,993 μηνύματα.
Συνολική χοληστερίνη 234
LDL 160
Τριγλυκερίδια 70
HDL 60
Η hdl του δεν είναι κακή. Η ldl του όμως στα 160 μάλλον κακή είναι σε συνδυασμό με την συνολική των 234 που είναι κι αυτή υψηλή.
Και μια ερώτηση τώρα. Τι είναι χειρότερο; 234 συνολική χοληστερίνη ή 160 LDL;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η hdl του δεν είναι κακή. Η ldl του όμως στα 160 μάλλον κακή είναι σε συνδυασμό με την συνολική των 234 που είναι κι αυτή υψηλή.
Και μια ερώτηση τώρα. Τι είναι χειρότερο; 234 συνολική χοληστερίνη ή 160 LDL;
Νομίζω πως σημασία έχει η αναλογία καλής και κακής χοληστερίνης (νομίζω αθηρωματικός δείκτης λέγεται). Η ολική χοληστερόλη από μόνη της δεν λέει κάτι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,993 μηνύματα.
Νομίζω πως σημασία έχει η αναλογία καλής και κακής χοληστερίνης (νομίζω αθηρωματικός δείκτης λέγεται). Η ολική χοληστερόλη από μόνη της δεν λέει κάτι.
Πάντως και οι δύο τιμές φαίνονται υψηλές.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυξημένη κακή (ldl) χοληστερόλη στις αιματολογικές, που εμφανίστηκε ξαφνικά, ενώ αποφεύγεις λιπαρά,η διατροφή σου είναι πλούσια σε φυτικές ίνες και καλά λιπαρά (ψάρι, λάδι κ.λ.π), γυμνάζεσαι σχεδόν καθημερινά μισή ώρα, είσαι 62 κιλά με body fat 12-13%, που μπορεί να οφείλεται αν δεν οφείλεται σε κληρονομικότητα;

Για τι τιμές μιλαμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top