Χορτοφάγος τις εργάσιμες ημέρες

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο Graham Hill, ιδρυτής της περιβαλλοντικής ιστοσελίδας www.treehugger.com καταργεί την αντίληψη που λέει πως "αν δεν είσαι μαζί μας -χορτοφάγος δηλαδή ως το ...κόκκαλο- είσαι εναντίον μας", με μια συμβιβαστική αλλά αποτελεσματική λύση:
Προτείνει να περιορίσουμε την κατανάλωση του κρέατος τα Σαββατοκύριακα και να γίνουμε χορτοφάγοι τις καθημερινές.
Με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την κατανάλωση κρέατος κατά 70% και μαζί της μειώνονται οι εκπομπές ρύπων, η κατανάλωση νερού για την παραγωγή βοοειδών αλλά και οι πιθανότητές μας να πεθάνουμε πρόωρα.


Διάρκεια: 4 λεπτά

Δεν τρώμε τίποτα που έχει πρόσωπο από τη Δευτέρα ως την Παρασκευή. Το Σαββατοκύριακο, εσύ αποφασίζεις. Απλό. Αν θέλετε να το προχωρήσετε κι άλλο, θυμηθείτε: οι κύριοι ένοχοι των καταστροφών στο περιβάλλον και στην υγεία, είναι το κόκκινο και το επεξεργασμένο κρέας. Οπότε μπορείτε να τα αντικαταστήσετε κι αυτά με φρέσκα ψάρια, αλιευμένα με σεβασμό στην αρχή της αειφορίας.
~Graham Hill

Η απομαγνητοφώνηση της ομιλίας:
Πριν από ένα περίπου χρόνο, αναρωτήθηκα: Αφού ξέρω όσα ξέρω, γιατί δεν είμαι χορτοφάγος;" Εξάλλου, είμαι από αυτούς που αποκαλούνται "πράσινοι". Μεγάλωσα με χίπις γονείς σε μια ξύλινη καλύβα. Έφτιαξα μια ιστοσελίδα που λέγεται Treehugger (αυτός που αγκαλιάζει τα δέντρα). Νοιάζομαι γι' αυτά τα πράγματα. Γνωρίζα ότι με το να τρώω ένα και μόνο χάμπουργκερ την ημέρα αυξάνω την πιθανότητα μου να πεθάνω κατά ένα τρίτο. Βαρβαρότητα: γνωρίζα ότι τα 10 δισεκατομμύρια ζώα που εκτρέφουμε κάθε χρόνο για το κρέας τους, μεγαλώνουν σε εργοστασιακού τύπου φάρμες σε συνθήκες τις οποίες, εντελώς υποκριτικά, ούτε καν θα διανοούμασταν για τις γάτες μας, τους σκύλους μας ή τ' άλλα κατοικίδιά μας. Περιβάλλον: το κρέας, όσο κι αν αυτό είναι εντυπωσιακό, προκαλεί περισσότερες εκπομπές αερίων απ' ότι όλα τα μέσα μεταφοράς συνολικά, αυτοκίνητα, τρένα,αεροπλάνα, λεωφορεία, καράβια, όλα αυτά μαζί. Και για την παραγωγή βοδινού χρησιμοποιείται 100 φορές περισσότερο νερό απ' ότι για τα περισσότερα λαχανικά.
Επίσης γνωρίζα ότι δεν είμαι μόνος . Όλοι μας σαν κοινωνία τρώμε δυο φορές περισσότερο κρέας απ' ότι τρώγαμε τη δεκαετία του 50. Δηλαδή αυτό που κάποτε ήταν μια μικρή πολυτέλεια, τώρα είναι το κυρίως πιάτο, αλλά πολύ πιο τακτικά. Άρα στην πραγματικότητα, οποιαδήποτε από τις παραπάνω οπτικές θα έπρεπε να είναι αρκετή για να με κάνει χορτοφάγο. Αλλά, εγώ εκεί, τσικ, τσικ,τσικ, να κόβω την ωραία μου μπριζόλα.
Γιατί λοιπόν έμενα ανενεργός; Συνειδητοποίησα ότι είχα να επιλέξω ανάμεσα σε δυο λύσεις. Μία από τις δύο: ή είσαι κρεατοφάγος, ή είσαι χορτοφάγος. Και μάλλον δεν ήμουν έτοιμος γι' αυτή την αλλαγή. Φανταστείτε το τελευταίο σας χάμπουργκερ. (γέλια) Έτσι λοιπόν η κοινή μου λογική και οι καλές μου προθέσεις έρχονταν σε σύγκρουση με τους γευστικούς μου κάλυκες. Και όλο υποσχόμουν ότι θα αρχίσω από Δευτέρα. Και φυσικά αυτή η μέρα ποτέ δεν ερχόταν. Κάτι σας θυμίζει;
Αναρωτιόμουν λοιπόν, μήπως υπάρχει και τρίτη λύση; Το σκέφτηκα πολύ. Και βρήκα αλλη μία. Μια λύση που εφαρμόζω εδώ και ένα χρόνο και είναι καταπληκτική. Ονομάζεται "χορτοφάγος τις καθημερινές". Το όνομα και μόνο τα λέει όλα. Δεν τρώμε τίποτα που έχει πρόσωπο από τη Δευτέρα ως την Παρασκευή. Το Σαββατοκύριακο, εσύ αποφασίζεις. Απλό. Αν θέλετε να το προχωρήσετε κι άλλο, θυμηθείτε: οι κύριοι ένοχοι των καταστροφών στο περιβάλλον και στην υγεία, είναι το κόκκινο και το μεταποιημένο κρέας. Οπότε μπορείτε να αντικαταστήσετε κι αυτά με φρέσκα ψάρια αλιευμένα με σεβασμό στην αρχή της αειφορίας. Είναι δομημένο πρόγραμμα και έτσι είναι απλό να το θυμάται κανείς. Και δεν πειράζει να το χαλάς πού και πού. Έτσι κι αλλιώς κόβοντας πέντε ημέρες την εβδομάδα μειώνεις κατά 70% την κατανάλωσή σου σε κρέας.
Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό, χορτοφάγος μόνο τις εργάσιμες ημέρες. Η επιβάρυνση που προκαλώ είναι μικρότερη. Μειώνω τη ρύπανση. Νιώθω πιο καλά σε σχέση με τα ζώα. Επίσης κάνω και οικονομία. Αλλά το καλύτερο, είμαι πιο υγιής. Ξέρω ότι θα ζήσω περισσότερο, και ,εκτός αυτού, έχασα και λίγο βάρος(ψιθυριστά).
Οπότε σας παρακαλώ, αναρωτηθείτε, για χάρη της υγείας σας, της τσέπης σας, του περιβάλλοντος, των ζώων, τί σας εμποδίζει να προσπαθήσετε να είστε χορτοφάγοι μόνο τις καθημερινές; Δείτε το κι έτσι, αν όλοι μας τρώγαμε το μισό κρέας απ' όσο τρώμε, θα ήταν σαν οι μισοί από εμάς να ήταν χορτοφάγοι.
Σας ευχαριστώ.
(χειροκρότημα)


Μετάφραση: Χριστίνα Βλαχάκη
tedlink
Treehugger

Περισσότερες ομιλίες από το TED στο e-steki, μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Μακαρι να μπορουσαμε να ειμαστε ολοι μας χορτοφαγοι εστω και μονο τις εργασιμες μερες!!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όσοι αποφασίσουν να γίνουν χορτοφάγοι, να μην ξεχάσουν τα συμπληρώματα διατροφής.

Υ.Γ. Ένας βήγκαν που τρώει ένα κιλό ψωμί στην καθισιά, δε νομίζω ότι θα πεθάνει αργότερα από έναν παμφάγο που τρώει μετρημένα. Χώρια που δε σε σκοτώνει μόνο αυτό που τρως, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο ανεξάρτητα από τις διατροφικές σου συνήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι αρκετό το κρέας δύο φορές την εβδομάδα για μια ισορροπημένη διατροφή; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Όσοι αποφασίσουν να γίνουν χορτοφάγοι, να μην ξεχάσουν τα συμπληρώματα διατροφής.

Υ.Γ. Ένας βήγκαν που τρώει ένα κιλό ψωμί στην καθισιά, δε νομίζω ότι θα πεθάνει αργότερα από έναν παμφάγο που τρώει μετρημένα. Χώρια που δε σε σκοτώνει μόνο αυτό που τρως, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο ανεξάρτητα από τις διατροφικές σου συνήθειες.

Έχεις δίκιο, άλλωστε το σώμα μας έχει τον τρόπο να μας δείχνει όταν έχει ανάγκη να ενισχυθεί...

Τώρα για την ποιότητα-ποσότητα, έχω την εντύπωση ότι κάποιος που γίνεται χορτοφάγος, ακριβώς επειδή η μεταστροφή αυτή είναι αποτέλεσμα συνειδητών επιλογών και διεργασιών εξέτασης δεδομένων και αποφάσεως, είναι πιο ισορροπημένος με τη διατροφή του από κάποιον που τρώει αυτά που τρώει επειδή έτσι έμαθε από μικρός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ωραία ιδέα θα ήταν αυτό, αλλά πως να αναγκάσεις την υπόλοιπη οικογένεια να περιορίσει το κρέας μαζί με σένα και να φτιάχνει τα ανάλογα φαγητά;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ωραία ιδέα θα ήταν αυτό, αλλά πως να αναγκάσεις την υπόλοιπη οικογένεια να περιορίσει το κρέας μαζί με σένα και να φτιάχνει τα ανάλογα φαγητά;;; :worry:

Aπλά δεν κάνεις οικογένεια. Η οικολογία θέλει θυσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Ωραία ιδέα θα ήταν αυτό, αλλά πως να αναγκάσεις την υπόλοιπη οικογένεια να περιορίσει το κρέας μαζί με σένα και να φτιάχνει τα ανάλογα φαγητά;;; :worry:

καλο θα κανει και η οικογενεια στον εαυτο της!:)

Aπλά δεν κάνεις οικογένεια. Η οικολογία θέλει θυσίες.

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:confused::eek: Τι λες βρε Δόκτωρα;;;

Ο Κωνσταντίνος Παπανικόλας απαντά σε ερώτηση τηλεθεάτριας που αμάρτησε και ρωτάει με αγωνία "και γω τι θα κάνω τώρα που έφαγα κατά λάθος κρέας " ; Απάντηση Παπανικόλα : Θα ζητήσετε ήμαρτον. Στο 4ο λεπτό, συγνώμη αλλά δεν κρατιόμουν :D

Και γω τι θα κάνω τώρα που έφαγα κρέας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν εχω δει πουθενα να εχουν μεγαλυτερο προσδoκιμο ζωης οι χορτοφαγοι. Αντιθετα οι μακροβιοτεροι ανθρωποι στον κοσμο τεινουν να ζουν σε παραθαλασσιες περιοχες οπου καταναλωνουν πολλα ψαρια και θαλασσινα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι αρκετό το κρέας δύο φορές την εβδομάδα για μια ισορροπημένη διατροφή; :worry:
Η απορία μου είναι πραγματική. Πόσο κρέας πρέπει να καταναλώνει κανείς στη διατροφή του, ώστε αυτή να θεωρείται ισορροπημένη. Ξέρω πως κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το θέμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγκώ πάλι νόμιζε πως
"ισορροπημένη"
είναι η διατροφή που περιλαμβάνει μια σαλάτα δίπλα στην σαβούρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η απορία μου είναι πραγματική. Πόσο κρέας πρέπει να καταναλώνει κανείς στη διατροφή του, ώστε αυτή να θεωρείται ισορροπημένη. Ξέρω πως κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το θέμα. ;)

Αν δεν κάνω λάθος, οι γιατροί πρότειναν 1 φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας. Αλλά τώρα τελευταία το άλλαξαν και προτείνουν μια φορά στις 10-15 μέρες.
Άσπρο κρέας μπορεί να καταναλωθεί πιο συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η χορτοφαγική διατροφή δεν έχει αρκετές πρωτείνες μέσα που είναι απαραίτητες για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ναι μεν μπορείς να φας αυγά (κυρίως ασπράδια αν δεν θες να πάθεις χοληστερίνη), τυρί (με χαμηλά λιπαρά) και γιαούρτι/γάλα (με πολύ μέτρο), αλλά αντικαθιστούν αυτές οι τροφές πρωτεινικά μια μερίδα ψάρι ή λευκό κρέας;
Κι έχω παρατηρήσει πως ναι μεν δείχνω καλύτερα όταν δεν τρώω πολύ κρέας, αλλά δεν νιώθω όση ευεξία νιώθω όταν τρώω, οπότε δεν ξέρω.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η χορτοφαγική διατροφή δεν έχει αρκετές πρωτείνες μέσα που είναι απαραίτητες για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ναι μεν μπορείς να φας αυγά (κυρίως ασπράδια αν δεν θες να πάθεις χοληστερίνη), τυρί (με χαμηλά λιπαρά) και γιαούρτι/γάλα (με πολύ μέτρο), αλλά αντικαθιστούν αυτές οι τροφές πρωτεινικά μια μερίδα ψάρι ή λευκό κρέας;
Κι έχω παρατηρήσει πως ναι μεν δείχνω καλύτερα όταν δεν τρώω πολύ κρέας, αλλά δεν νιώθω όση ευεξία νιώθω όταν τρώω, οπότε δεν ξέρω.. :hmm:

Αυτό μπορείς να το ελέγξεις και με αιματολογικές εξετάσεις. Υπάρχουν και άλλες τροφές που μπορούν να σου δώσουν τα απαιραίτητα συστατικά για τον οργανισμό που συνήθως προσλαμβάνεις από το κρέας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ σπάνια τρώω κρέας γιατί δεν μ' αρέσει (μόνο κιμά, μπιφτέκια, κεφτεδάκια τρώω δηλαδή) ενώ κοτόπουλο, ψάρι, θαλασσινά και αλλαντικά δεν τρώω ποτέ (έχω δοκιμάσει, κόντεψα να ξεράσω, και δεν τα ξαναέβαλα στο στόμα μου). Τρωω πολλά γαλακτοκομικά και όσπρια, αφ ενός γιατί μ' αρέσουν, αφ ετέρου γιατί κάπως πρέπει να πάρω πρωτείνες, και από 14 χρονών έχω χαμηλό αιματοκρίτη και πολύ συχνά έχω ορθοστατική υπόταση (λένε ότι δεν έχει σχέση, αλλά όταν φάω λίγο κιμά είμαι μια χαρά). Παλιότερα έπαιρνα συμπληρώματα σιδήρου, αλλά τα σταμάτησα γιατί δεν θέλω πολλά πολλά με χάπια. Προς το παρόν δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι σοβαρό, αλλά έχω μειωμένη μυική μάζα και ελάχιστη αντοχή. Με αλλά λόγια, θεωρώ ότι αν μπορούσα να φάω όλα αυτά που δεν τρώω, θα ήμουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η φυτική πρωτείνη δεν έχει σχέση ιδιαίτερη με την ζωική πρωτείνη απ' όσο ξέρω. Και για να πάρεις τις ποσότητες που χρειάζεσαι από άλλα φαγητά, πρέπει να φας αρκετά μεγάλες ποσότητες (πχ 5 ασπράδια αυγού ημερησίως μίνιμουμ) που δεν είναι πολύ πρακτικό (να μη πω πως βαριέσαι κιόλας μετά από λίγο να τρώς τόσο μεγάλες ποσότητες από τα ίδια και τα ίδια..).

Δεν ξέρω, δεν είμαι διατροφολόγος, απλώς το 'χω λίγο ψάξει με την διατροφή επειδή είχα ένα σοβαρό θέμα υγείας και επιπλέον έχω στίγμα και χαμηλό σίδηρο, οπότε όλο και κάτι θα διαβάζω, όμως τελικά όσο κι αν το 'χω ψάξει καταλήγω στο ότι πρέπει να τρώω λίγο κρέας καθημερινά ή τέλος πάντων κάθε δύο ημέρες, ας είναι ψάρι ή κοτόπουλο ή γαλοπούλα. Ούτως ή άλλως μοσχάρι, αρνί, κατσικάκι και τα τοιούτα τα τρώω σπάνια. Κι έχω περάσει κι εξάμηνη φάση που έτρωγα κρέας κάθε δέκα μέρες ή και πιο πολύ κι είχα τσακίσει τα ασπράδια και το άπαχο τυρί - δεν έπαθα κάτι, αλλά νομίζω είμαι πιο δυνατή τώρα απ' ότι τότε. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο, ας το πει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ακολουθώ πιστά την χορτοφαγία τις εργάσιμες μέρες... τρώω μόνο χορτοφάγα ζώα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά πάντως στο θέμα των πρωτεϊνών εκτός από διαφορά σε ποσότητες/ποιότητες μεταξύ ζώων-φυτών λογικά παίζει ρόλο και η βιολογία κάθε οργανισμού ξεχωριστά. Βλέπεις ξερωγώ έναν ελέφαντα, μια αγελάδα, έναν ταύρο και δε μπορείς να πεις ότι δεν έχουν μεγάλη μυϊκή μάζα άσχετα αν η διατροφή τους είναι μόνο φυτά. Έχουν κι ανάλογο πεπτικό όμως που τους επιτρέπει να παίρνουν ίσως μεγαλύτερα ποσοστά ουσιών απ' αυτά που θα έπαιρνες εσύ με την ίδια τροφή.

Λίγο πολύ όλα συμπαράγοντες είναι ή πρέπει να θεωρούνται, στη διατροφή έτσι κι αλλιώς νομίζω δε χωράνε απόλυτα χωρίς ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top