Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
με εναν ειδικο διπλα σου μπορεις να γινεις βιγκαν χωρις να λειψει τιποτα.
Δεν θα ήθελα κανέναν ειδικό δίπλα. Εκτός από θρησκείες κλπ η φύση μου από όταν ήμασταν ακόμα ανθρωπίδες πριν καν τον homo erectus έλεγε ότι το κρέας είναι τροφή. Τα ένστικτα. Ο άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεφύγει ποτέ από τη φύση του.
Συνηθως οι κρεατοφαγοι νιωθουν οτι θιγεται μερος της προσωπικοτητας τους οταν ακουν για χορτοφαγία, και ετσι προσπαθουν να δικαιολογησουν οσα τους επιβαλλανε απο μικρα
Η φύση δεν επέβαλλε τίποτα, η φύση έχτισε μόνο. Επίσης βλέπω χρησιμοποιείς τον όρο κρεατοφάγος. Δεν υπάρχει εξίσωση ανθρώπων και των περισσότερων κρεατοφάγων ζώων σε αυτό το τομέα γιατί απλά κανένας άνθρωπος δεν τρέφεται 100% μόνο με κρέας άρα το ορθό είναι παμφάγος και όχι η απάντηση δεν γίνεται για το κοντόφθαλμο λόγο που βρήκες αλλά γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι χορτοφάγοι και ιδίως οι vegans την βλέπουν ανώτεροι και μας τα πρήζουν στα social media. Όσους χορτοφάγους γνώρισα όλοι ήταν τέρμα υπεροπτικοί " και εσείς οι βάρβαροι πΤωΜαΤοΦαΓοΙ " και αυτός είναι και ο λόγος που δεν τους έχω και σε καμία εκτίμηση, τους περισσότερους τουλάχιστον.

Ατιμη φαρα επισης και οι αυτοαποκαλουμενοι φιλοζωοι που πεθαινουν για το κατοικιδιο τους, αλλα καθε σκ σφαζουν ολη τη κιβωτο του νωε για μεσημεριανο
Δεν έχει καμία λογική αυτό που είπες. Η αληθινή φιλοζωία είναι στο τομέα των ζώων που προορίζονται για κατανάλωση να είσαι υπέρ της ανώδυνης θανάτωσης. Οι Ινδιάνοι λάτρευαν το ζώο που σκότωναν γιατί θεωρούσαν ότι θυσιάζονταν για αυτούς. Ο Χίτλερ από την άλλη ήταν ο πρώτος και ο μοναδικός ως τώρα ηγέτης που με το Reich Animal Protection Act 1933 που επέβαλλε δια αυστηρού νόμου η θανάτωση των ζώων να γίνεται εντελώς ανώδυνα χωρίς το ζώο να κατανοεί ότι πεθαίνει. Κάτι που κανένας δεν επιβάλλει το 2021.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα κανέναν ειδικό δίπλα. Εκτός από θρησκείες κλπ η φύση μου από όταν ήμασταν ακόμα ανθρωπίδες πριν καν τον homo erectus έλεγε ότι το κρέας είναι τροφή. Τα ένστικτα. Ο άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεφύγει ποτέ από τη φύση του.

Η φύση δεν επέβαλλε τίποτα, η φύση έχτισε μόνο. Επίσης βλέπω χρησιμοποιείς τον όρο κρεατοφάγος. Δεν υπάρχει εξίσωση ανθρώπων και των περισσότερων κρεατοφάγων ζώων σε αυτό το τομέα γιατί απλά κανένας άνθρωπος δεν τρέφεται 100% μόνο με κρέας άρα το ορθό είναι παμφάγος και όχι η απάντηση δεν γίνεται για το κοντόφθαλμο λόγο που βρήκες αλλά γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι χορτοφάγοι και ιδίως οι vegans την βλέπουν ανώτεροι και μας τα πρήζουν στα social media. Όσους χορτοφάγους γνώρισα όλοι ήταν τέρμα υπεροπτικοί " και εσείς οι βάρβαροι πΤωΜαΤοΦαΓοΙ " και αυτός είναι και ο λόγος που δεν τους έχω και σε καμία εκτίμηση, τους περισσότερους τουλάχιστον.


Δεν έχει καμία λογική αυτό που είπες. Η αληθινή φιλοζωία είναι στο τομέα των ζώων που προορίζονται για κατανάλωση να είσαι υπέρ της ανώδυνης θανάτωσης. Οι Ινδιάνοι λάτρευαν το ζώο που σκότωναν γιατί θεωρούσαν ότι θυσιάζονταν για αυτούς. Ο Χίτλερ από την άλλη ήταν ο πρώτος και ο μοναδικός ως τώρα ηγέτης που με το Reich Animal Protection Act 1933 που επέβαλλε δια αυστηρού νόμου η θανάτωση των ζώων να γίνεται εντελώς ανώδυνα χωρίς το ζώο να κατανοεί ότι πεθαίνει. Κάτι που κανένας δεν επιβάλλει το 2021.
Αφου ο ανθρωπος δεν ξεφευγει απο τη φυση του, θελω να μου πεις ποσα ζωα εσφαξες με τα χερια σου τον τελευταιο χρονο. Μηπως πληρωνεις αλλους να το κανουν αυτο; Ειμαι σιγουρος οτι αν πηγαινες σε σφαγειο θα εκλεινες τα ματια. Αρα ηδη απεχεις πολυ απο την φυση
Επισης παραθετω μερικους βιγκαν που μπορεις να εχεις σε εκτιμηση: Πυθαγορας, Γκαντι, Τολστοι, Ντα Βιντσι, Βουδας, ενω υπερ ηταν και ο Αινσταιν.
Δυστυχως σε τετοια ζητηματα δε μπορει να σε πεισει κανενας αλλος εκτος απο τον εαυτο σου. Μονο αν δοκιμασεις για λιγο και εμπιστευτεις οσα λεει ο οργανισμος σου, τοτε θα εμπιστευτεις και εμενα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Αφου ο ανθρωπος δεν ξεφευγει απο τη φυση του, θελω να μου πεις ποσα ζωα εσφαξες με τα χερια σου τον τελευταιο χρονο. Μηπως πληρωνεις αλλους να το κανουν αυτο;
Αυτό γιατί είναι κακό; Και ναι δεν έχω σφάξει και δεν νομίζω και να μπορούσα να το κάνω υπό τις συνθήκες που γίνεται αυτό το πράγμα σήμερον. Δεν ευθύνομαι εγώ που οι κυβερνήσεις σήμερα δεν μπορούν να κάνουν τις μεταρρυθμίσεις υπέρ των ζώων και της φύσης του Χίτλερ που έφερε τους πιο ριζοσπαστικούς νόμους υπέρ των ζώων και της φύσης σχεδόν 100 χρόνια πριν και τώρα που προόδευσε ο κόσμος δεν μπορεί να κάνει τα ίδια, ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αν γίνονταν υπό τις συνθήκες που είχε ορίσει ο Χίτλερ και που παραδοσιακά κάποιες χώρες υιοθετούν σήμερα τότε εντάξει δεν θα ήτο όνειρο ζωής αλλά θα το έκανα το επάγγελμα αυτό αν ήτο να ζήσω.

Στη πείνα επίσης δεν έχει χορτοφαγία. Καμία κατοχή αν ζήσουμε να δεις τους vegan πως θα μαγειρεύουν τα αδέσποτα της γειτονιάς...

Δυστυχως σε τετοια ζητηματα δε μπορει να σε πεισει κανενας αλλος εκτος απο τον εαυτο σου. Μονο αν δοκιμασεις για λιγο και εμπιστευτεις οσα λεει ο οργανισμος σου, τοτε θα εμπιστευτεις και εμενα.
Ακριβώς επειδή εμπιστεύομαι τον εαυτό μου καταναλώνω κρέας είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για εκείνον. Αλλά θα ήθελα απλά να το περιορίσω. Να μη τρώω συχνά.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μα και οι πρωτεινες που βρισκονται στο κρεας προερχονται απο τα φυτα.

τι εννοείς με αυτό? η πρωτείνη είναι δομικό στοιχείο του οργανισμού, άλλες πρωτείνες
χτίζει ενα φυτό άλλες ενα ζώο..
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μα και οι πρωτεινες που βρισκονται στο κρεας προερχονται απο τα φυτα.
Ναι. Και οι πρωτεΐνες που βρίσκονται στα φυτά προέρχονται από το χώμα. Σκέψου πού οδηγεί ο συλλογισμός σου...
1631714416968.png
ΥΓ Για να προλαβω οσες μαλακιες θα πεταχτουν εναντιον μου, ειμαι κρεατοφαγος.​
Δεν υπάρχουν "κρεατοφάγοι". Όσοι δεν είναι χορτοφάγοι είναι (φυσιολογικοί) παμφάγοι. Δεν υπάρχει κανένας που να τρώει μόνο κρέας και να μην τρώει και ζαρζαβατικά.

1631714907435.png
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Παιδιά ο οργανισμός μας έχει ανάγκη τα αμινοξέα απο τις τροφές που τρώει για να
δημιουργήσει τις δικές του πρωτεινές.

Ολες οι πρωτείνες ανεξαρτήτου πηγής (ζωικής ή φυτικής) διασπόνται στο στομάχι απο το
ένζυμο πεπσίνη, τα αμινοξέα χτίζουν (σχηματίζουν) πρωτείνες, οι πρωτείνες είναι δομικό
υλικό για τον οργανισμό!

Άλλες θρεπτικές ουσίες είναι αυτές που μπορούν να ληφθούν απο το χώμα στο φυτό
και απο το φυτό στο ζώο, τα μέταλλα για παράδειγμα!

επίσης μη αναγκαία μέταλλα ή και βλαβερά (βαρέα μέταλλα) μπορούν να μεταφερθούν με
αυτό το τρόπο βλέπε αρσενικό / υδράργυρος.
 

Ματίνα στ

Νεοφερμένος

Η Ματίνα στ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τεράστιο ψέμα. Το κρέας το χρειαζόμαστε απίστευτα. Τα υποκατάστατα του εκεί κάτι βιταμίνες και τέτοια σε άλλες μορφές είναι τα αφύσικα που δεν χρειάζονται εκτός αν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας.
Ναι αλλά αναρωτιέμαι γιατί συνεχώς αποκλείεις εντελώς τις χορτοφαγίες δίαιτες; Έχουν τοσαααα πλεονεκτήματα... Επίσης, το 2016 η αμερικανική ακαδημία διατροφής και διαιτολογίας, επισήμανε πως κατάλληλα σχεδιασμένες και πλήρεις χορτοφαγίες δίαιτες, είναι ασφαλείς και κατάλληλες για όλα τα στάδια της ζωής !:bear::fish2::kitty:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Ναι αλλά αναρωτιέμαι γιατί συνεχώς αποκλείεις εντελώς τις χορτοφαγίες δίαιτες;
Δεν τις αποκλείω γενικά. Ο/Η οποιοσδήποτε θέλει ας αποφασίζει για το τι θα τρώει απλά μην έρχονται μετά με υπεροπτικό υφάκι ότι κάνουν το καλύτερο και όλοι πρέπει να τους/τις ακολουθούμε γιατί αλλιώς είμαστε πΤωΜαΤοΦαΓοΙ. Εγώ θεωρώ ότι το σωστό για εμένα είναι να καταναλώνω κρέας απλά με μία προσπάθεια να το μετριάσω. Σήμερα έφαγα βέβαια συκωτάκια τι να κάνω ο άνθρωπος...
 

Ματίνα στ

Νεοφερμένος

Η Ματίνα στ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
δεν μπορεί απλά να τρώς χόρτα να σου λείπουν ένα κάρο αναγκαία για τον
οργανισμό σου συστατικά και να λες: "ααα...εγώ κάνω υγιεινή διατροφή!".. δεν είναι
υγιεινή διατροφή αν δεν εχεις λάβει υπόψιν ολα οσα πρέπει.

με καταλαβαίνεις?? :)
Το θέμα ειναι οτι δεν τρως χόρτα λολ. Ίσως το εχετε παρεξηγήσει λιγάκι... ναι μεν υπαρχουν χορτοφάγοι (μη ενημερωμένοι) που δεν τρέφονται σωστά και επιλέγουν μια μακαρονάδα με τυρι πατάτας πχ για μεσημεριανο, αλλά ισως να μην καταλαβες πως υπαρχουν χορτοφάγοι που θα επιλέξουν μια σαλατα με κινοα, αβοκαντο, λαχανικα, τοφου, τεμπε, σπόρους κ.ά. Φυσικά θέλει ψάξιμο και χρόνο, αλλα αμα εχεις θέληση ολα γίνονται. 😉
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το θέμα ειναι οτι δεν τρως χόρτα λολ. Ίσως το εχετε παρεξηγήσει λιγάκι... ναι μεν υπαρχουν χορτοφάγοι (μη ενημερωμένοι) που δεν τρέφονται σωστά και επιλέγουν μια μακαρονάδα με τυρι πατάτας πχ για μεσημεριανο, αλλά ισως να μην καταλαβες πως υπαρχουν χορτοφάγοι που θα επιλέξουν μια σαλατα με κινοα, αβοκαντο, λαχανικα, τοφου, τεμπε, σπόρους κ.ά. Φυσικά θέλει ψάξιμο και χρόνο, αλλα αμα εχεις θέληση ολα γίνονται. 😉

εγώ μια χαρά το καταλαβαίνω... :P

υπάρχουν πολύ καλά ενημερωμένοι άνθρωποι όμως στην τελική για να είσαι vegan
ίσως απαιτεί πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια (γνώσεις, χρήμα, αναζήτηση καταστημάτων
για προμήθειες) απ'οτι αν απλώς φρόντιζες να τρώς ισοροπημένα.

η επιστήμη λεει οτι ανοίκουμε στην τάξη προτεύοντα (Prιmates) και στην
οκογένεια των μεγάλων πιθήκων, ανθρωπίδες (Great apes, hominidae) οπου εκτός
απο τον άνθρωπο ανοίκουν οι χιμπατζίδες, οι γορίλες και οι ουρακοτάγκοι.

που είναι παμφάγα, (μικρό ποσοστό της διατροφής τους αποτελείται από κρέας και
το μεγαλύτερο απο φρούτα και βλάστηση).

δηλαδή οτι ακριβώς κάνουμε εξ ορισμού οι περισσότεροι χωρίς ιδιαίτερη σκέψη!
γιατι τελικά ίσως έχει δίκιο η επιστήμη και όντως ήμαστε πιθήκια.. :/:

εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να τρέφεται μόνο με κρέας! και φυσικά κάτι
τέτοιο δεν το θεωρώ ισοροπημένη διατροφή.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,063 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Το ήθελα καιρό. Αφ' ενός επειδή ψιλοθεωρώ πως το κρέας δεν κάνει καλό στην υγεία μου και επειδή θεωρώ τα κοτοπουλάκια και τα γουρουνάκια ψυχές από μια άλλη ζωή που καταδικάστηκαν μετά θάνατον σε αυτή τη μορφή κόλασης, δηλαδή να ζήσουν ως άνοα και η σάρκα τους το κρέας τους να γίνει τροφή και ενέργεια για άλλους. Τελοσπάντων. Είναι και οι οικονομικές συνθήκες τέτοιες που υποβοηθούν αυτήν την απόφαση. Σε λίγο δεν ξέρεις αν θα υπάρχει ακόμα κρέας. Νομίζω λοιπόν πως μπορώ να καλύψω αυτή την ανάγκη για ασβέστιο κτλπ πρωτείνες, με γάλα και αυγά. Κατά τα άλλα χορτοφαγική διατροφή. Πίτσες λαχανικών και τέτοια. Εχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,700 μηνύματα.
Το ήθελα καιρό. Αφ' ενός επειδή ψιλοθεωρώ πως το κρέας δεν κάνει καλό στην υγεία μου και επειδή θεωρώ τα κοτοπουλάκια και τα γουρουνάκια ψυχές από μια άλλη ζωή που καταδικάστηκαν μετά θάνατον σε αυτή τη μορφή κόλασης, δηλαδή να ζήσουν ως άνοα και η σάρκα τους το κρέας τους να γίνει τροφή και ενέργεια για άλλους. Τελοσπάντων. Είναι και οι οικονομικές συνθήκες τέτοιες που υποβοηθούν αυτήν την απόφαση. Σε λίγο δεν ξέρεις αν θα υπάρχει ακόμα κρέας. Νομίζω λοιπόν πως μπορώ να καλύψω αυτή την ανάγκη για ασβέστιο κτλπ πρωτείνες, με γάλα και αυγά. Κατά τα άλλα χορτοφαγική διατροφή. Πίτσες λαχανικών και τέτοια. Εχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;
Μπράβο ! Θα κάνεις και αποτοξίνωση
Επειδή έχω βρεθεί να μαγειρεύω για χρόνια για μέλος της οικογένειας που την ακολουθούσε ως διατροφή ( εγω μόνο περιστασιακά )θα σου έλεγα να υιοθετήσεις τους οσπριοκεφτεδες ( ιδιαίτερα από κόκκινη φακή και ρεβύθια).. Κάνεις κάτι μπέργκερ μουρλια . Ψάξε επίσης το θέμα της διατροφικής μάγιας και πρόσεξε να καταναλώνεις τρόφιμα πλούσια σεΒ12. Σου παραθέτω τι βιταμίνες χρειάζεσαι

Μεταξύ μας βέβαια τα γαλακτοκομικά έχουν καταντήσει απλησίαστα.
Καλή αρχή

Κάνε και αιματολογικές να δεις που βρίσκεται ο σίδηρος
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ glayki! Λοιπόν αν γίνει ποτέ φορουμική συνάντηση θα ήθελα πολύ να σε γνωρίσω!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Οι ξηροί καρποί προσφέρουν κάτι; Από θρεπτικής άποψης. Η μαμά μου έλεγε οτι είναι ατομικές μπόμπες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
Οι ξηροί καρποί προσφέρουν κάτι; Από θρεπτικής άποψης. Η μαμά μου έλεγε οτι είναι ατομικές μπόμπες.
Οι ωμοί ξηροί καρποί έχουν θρεπτική αξία (αναλυτικά θα βρείς φαντάζομαι πληροφορίες online, δεν τα γνωρίζω απ'εξω), όμως οι ψημμένοι και αλατισμένοι χάνουν τεράστιο ποσοστό αυτής της αξίας μέχρι και που μπορούν να αχρηστευτούν πλήρως. Φυσικά δεν μιλώ για κάτι τεχνητά κοκτέιλ ξηρων καρπών που σου δίνουν πχ με αλκόολ εξω, μιλώ για τον ωμό καρπό.
Αν και γενικά οι μεγάλες ποσότητες θα σου προσφέρουν και έξτρα λίπος που καλό δεν κάνει, πάρχουν κάποιοι ξηροί που θα πρέπει να προσέχεις πχ τα Brazilian nuts έχουν αρκετό σελήνιο και σε μεγάλη ποσότητα σου δημιουργεί πρόβλημα (λένε νομίζω μπορείς να τρώς έως κάποιον αριθμό την μέρα).
όπως και τα Macadamia έχουν πάρα πολύ λίπος αν και μονοακόρεστο, οπότε με μέτρο και αυτά.

Τα λέω με κάθε επιφύλαξη, δεν ξέρω τι διατροφικές ανάγκες έχεις σε λίπος etc.

Αν και για μένα καλό θα ήταν αν έχεις την διάθεση και την ευχέρεια να πας σε εναν διατροφολόγο ώστε να προσαρμόσει τη νέα σου διατροφή με τρόπο ώστε να μη σου λείψει τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Brazilian nuts έχουν αρκετό σελήνιο και σε μεγάλη ποσότητα σου δημιουργεί πρόβλημα (λένε νομίζω μπορείς να τρώς έως 8/μέρα).
Η μαμά μου τρώει καθημερινά λόγω θυρεοειδή, είναι 3 την ημέρα αλλιώς μετά το σελήνιο γίνεται τοξικό για τον οργανισμό.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
Η μαμά μου τρώει καθημερινά λόγω θυρεοειδή, είναι 3 την ημέρα αλλιώς μετά το σελήνιο γίνεται τοξικό για τον οργανισμό.
Δεν γνωρίζω επ'ακριβώς με βάση το τι θυμόμουν το έγραψα θα σβήσω ομως τον αριθμό για να μην είναι παραπλανητικό απο άγνοια.
Ευχαριστώ!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Το σελήνιο που ακριβώς βοηθάει;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,700 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top