• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χρειάζεται να ξοδευτείς για να φας υγιεινά; (και θρεπτικά)

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ακολουθεί μια λίστα με φαγητά τα οποία τα θεωρώ εγώ ως τα πλέον υγιεινά και...φθηνά. Υποστηρίζω οτι με περίπου 5 ευρώ τη μέρα μπορείς να έχεις μια πολύ καλή υγεία. Γιατί οτι βάζεις μέσα σου είναι σημαντικό.

-Λάχανο
-Κουνουπίδι
-Μπρόκολο
-Παντζάρια
-Μήλα
-Πορτοκάλια
-Πεπόνι
-Καρπούζι
-Τομάτες
-Καρότα
-Μαρούλι
-σταφύλι
-σταφίδες
-Αυγά
-Μέλι
-Γιαούρτι 2%
-ψωμί ολικής άλεσης
-Σοκολάτα Παυλίδης (υγείας)
-Ρύζι
-Χαμομήλι
-Τσάι
-Νερό

Και να αποφεύγονται:

-γλυκά
-παγωτά
-μπέργκερς
-Σουβλάκια
-πίτσες
-Λευκό ψωμί
-οινοπνευματώδη
-αναψυκτικά

Είναι δύσκολο αλλά όποιος τρώει έτσι θα δει μαζικά οφέλη στην υγεία και στη τσέπη του.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τα λες μωρέ Λουκ αλλά αν θες να τρώς πραγματικά υγιεινά ( και θρεπτικά) πρέπει να αγοράσεις bio και φθηνά δεν θα σου βγεί στην τελική.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Διαφωνώ
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακολουθεί μια λίστα με φαγητά τα οποία τα θεωρώ εγώ ως τα πλέον υγιεινά και...φθηνά. Υποστηρίζω οτι με περίπου 5 ευρώ τη μέρα μπορείς να έχεις μια πολύ καλή υγεία. Γιατί οτι βάζεις μέσα σου είναι σημαντικό.
Καλά
-Ρύζι
-Μαρούλι
-Λάχανο
-Κουνουπίδι
-Μπρόκολο
-Χαμομήλι
-Αυγά
-Μέλι
-Τσάι
-Νερό
-Σουβλάκια
Βλαβερά
-Παντζάρια
-Μήλα
-Πορτοκάλια
-Πεπόνι
-Καρπούζι
-Τομάτες
-Καρότα
-σταφύλι
Άθλια
-Γιαούρτι 2%
-ψωμί ολικής άλεσης
-Σοκολάτα Παυλίδης (υγείας)

Και να αποφεύγονται:

-γλυκά
-παγωτά
-μπέργκερς
-πίτσες
-Λευκό ψωμί
-οινοπνευματώδη
-αναψυκτικά

Είναι δύσκολο αλλά όποιος τρώει έτσι θα δει μαζικά οφέλη στην υγεία και στη τσέπη του.

Όποιος τρώει όπως λες το μόνο που θα δει είναι μυική ατροφία, φλεγμονή του πεπτικού και του γενικότερου οργανισμού, και μειωμένη εγκεφαλική λειτουργία. Εντάξει ειδικά το γιαούρτι 2% από που να το πιάσεις...

Με 5 ευρώ την μέρα δεν τρώς. Δεν καλύπτεις καν ένα σοβαρό ποσό θερμιδών,εκτός και αν εννοείς διατροφή 1200 θερμιδών με ρύζι, μήλα και γιαούρτια.

Αν θες να τρως για να έχεις σοβαρή υγεία, και όχι να είσαι απλά ένα βήμα πάνω από αυτό που οι γιατροί ονομάζουν παθολογική κατάσταση (δηλαδή να βρίσκεσαι σε ιατρική υγεία) τότε θα ξοδευτείς, και πολύ μάλιστα. Το καλό καθαρό κρέας μόνο και μόνο είναι πανάκριβο.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Το πρόβλημα σου hacker είναι οτι είσαι κακομαθημένος.

 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξήγησε μου Luke σε παρακαλώ, τι σχέση ακριβώς έχουν τα υποσιτισμένα παιδιά στην Κένυα με το γεγονός πως πλασάρεις διατροφικά σκουπίδια ως υγιεινά φαγητά, και υποστηρίζεις κιόλας ότι τρως μια χαρά με 5 ευρώ?
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πρέπει να παρακολουθήσεις μερικά βίντεο μου φαίνεται. Βάλε στο youtube "Ακαδημία υγείας".
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ ένα ψάρι θα το ήθελα πάντως στην λίστα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πού είναι το μοσχαρίσιο κρέας από τα 'καλά' μέρη του ζώου; Πρωτεϊνη χρειαζόμαστε :D
Το κοτόπουλο στήθος;

Καρύδια, αμύγδαλα, βρώμη αξίζουν.

Με 15 ευρώ την ημέρα, τα οποία δεν είναι ιδιαίτερα πολλά για διατροφή. Τρως μια χαρά πλήρη γεύματα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να παρακολουθήσεις μερικά βίντεο μου φαίνεται. Βάλε στο youtube "Ακαδημία υγείας".
Προτιμώ να διαβάζω βιβλία και papers από ερευνητές στον τομέα του longevity, παρά βίντεο της "Ακαδημίας" thanks.

By the way. Όλα τα φρούτα που προτείνεις και καταναλώνεις καθημερινά δεν διαφέρουν σε τίποτα από την ωμή ζάχαρη που θεωρείς ανθυγιεινή. Ο άνθρωπος ποτέ δεν έτρωγε φρούτα όλο το χρόνο, τα έτρωγε το καλοκαίρι όταν τα έβρισκε στη φύση, και τα έτρωγε για να παχύνει, επειδή το χειμώνα θα αδυνάτιζε με την έλλειψη τροφής, και πέραν αυτού, τα φυσικά φρούτα του τότε, δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μας τα οποία έχουν προκύψει από αιώνες επιλεκτικής διαστάυρωσης και έχουν πολύ μεγαλύτερη περιεκτηκότητα σε ζάχαρη από τα φρούτα που θα έτρωγε ένας άνθρωπος δέκα χιλιάδες χρόνια πριν. Τις βιταμίνες που έχουν μπορείς να τις πάρεις πλέον πάρα πολύ εύκολα από άλλες πηγές.
εγώ ένα ψάρι θα το ήθελα πάντως στην λίστα

Δε προβλέπεται με 5ευρώ τη μέρα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Μακροπρόθεσμα πόσο βγαίνει η τιμή ρε παιδιά .Αν με σαβουρα ξοδεύεις το μήνα 200 ευρω σε σουπερμάρκετ ...ενώ με ποιοτικό φαγητό 250-300 ....ε αξίζει να πας στον δεύτερο αν αυτά τα 50-100 δεν τα έχεις ανάγκη για κατι άλλο
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν είπαμε οτι πρέπει να διάγεις έναν Σπαρτιατικό βίο;
Ο στενά συνδεδεμένος βίος των Σπαρτιατών, με την οργάνωση της κοινωνίας των, έπαψε να ισχύει απο την ημέρα της κατάρρευσης και διάλυσης της.
Απο εκεί και πέρα, δεν συντρέχουν λόγοι να φτιάχνουμε τον μέλανα ζωμό.

Υ.Γ. καλά τώρα, ενώ προτείνεις να διάγω Σπαρτιάτικο βίο, επικροτείς την κατάργηση της κοινωνίας της Σπάρτης, δηλώνοντας οτι σου αρέσει.

Δουλευόμαστε τώρα;

Διάλογος είναι αυτός ή παίζουμε το παιχνίδι <<ρίξε στη φραπιέρα λέξεις και κούνα - κούνα κάτι θα βγει>>!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ακολουθεί μια λίστα με φαγητά τα οποία τα θεωρώ εγώ ως τα πλέον υγιεινά και...φθηνά. Υποστηρίζω οτι με περίπου 5 ευρώ τη μέρα μπορείς να έχεις μια πολύ καλή υγεία. Γιατί οτι βάζεις μέσα σου είναι σημαντικό.

-Λάχανο
-Κουνουπίδι
-Μπρόκολο
-Παντζάρια
-Μήλα
-Πορτοκάλια
-Πεπόνι
-Καρπούζι
-Τομάτες
-Καρότα
-Μαρούλι
-σταφύλι
-σταφίδες
-Αυγά
-Μέλι
-Γιαούρτι 2%
-ψωμί ολικής άλεσης
-Σοκολάτα Παυλίδης (υγείας)
-Ρύζι
-Χαμομήλι
-Τσάι
-Νερό

Και να αποφεύγονται:

-γλυκά
-παγωτά
-μπέργκερς
-Σουβλάκια
-πίτσες
-Λευκό ψωμί
-οινοπνευματώδη
-αναψυκτικά

Είναι δύσκολο αλλά όποιος τρώει έτσι θα δει μαζικά οφέλη στην υγεία και στη τσέπη του.
το να τον πειραζουν ας πουμε τα μπροκολα για παραδειγμα και τα μαρουλια και οι σταφιδες το σκεφτηκατε?Καποιος μπορει να ειναι αλλεργικος ή δυσανεκτικος σε καποια ή σε ολα τα τροφιμα.Νομιζω απο εκει ξεκιναμε πρωτα,γιατι ο αλλος για παραδειγμα μπορει να εχει ενα θεμα υγειας που να μην του επιτρεπει να φαει αυτα τα συγκεκριμενα ετσι?Και επειτα λεμε για τα "ιδανικα" τροφιμα τα οποια απο οτι βλεπω περιεχονται σε μια διαιτητικη γενικα διατροφη.
Ειναι φρουτα λαχανικα και ροφηματα οπως το τσαι και χαμομηλι και η μαυρη σοκολατα υγειας που εχουν καποια αποδεδειγμενα οφελη στον οργανισμο.
Δεν ειναι τα μονα ετσι?Και η λουιζα και το φασκομηλο και η σεννα και το ταραξακο και ολα τα βοτανα αν θες εχουν την λειτουργικοτητα τους το καθενα οπως και μανταρινια δεν ανεφερες και ειναι ενα ωραιο φρουτο που τρωγεται.Τα ροδακινα/νεκταρινια επισης,οι φραουλες?Και αυτα ειναι ωραια φρουτα θελω να πω ενας εαν εχει προσβαση σε παραγωγο μπορει να προμηθευτει να μη γραψω κατ αποκλειστικοτητα βιολογικα αλλα οσο γινεται με τη λιγοτερη παρεμβαση αν θες.
Κατι αλλο ας πουμε μια σπιτικη τυροπιτα,η φετα,το τυρι το παραδοσιακο το κατσικισιο το προβειο το αγελαδινο δεν το ανεφερες, το γαλα ας πουμε ή μια σπιτικη τυροπιτα διαιτητικα μαγειρεμενη χωρις ελαια αν θες ειναι ενα ωραιο φαγητο,βλεπω εχεις αφαιρεσει το κρεας,ας πουμε καποιος μπορει να τρωει κατσικισιο κρεας ή οποιο αλλο κρεας θελει διαχωρισμενο απο το εμφανες λιπος,να μην μπορει να κοψει τερμα το κρεας.
Θελω να πω ολα αυτα που προτεινουμε ειναι ωραια,ειναι διαιτητικα,προαγουν την γενικοτερη υγεια ναι,η ασκηση?Βοηθαει και αυτη.
Επισης να μην εχει καποιος προδιαθεσιακο προβλημα ας πουμε να εχει υψηλη χοληστερινη ή ζαχαρο,δεν ξερεις ο καθενας τι εχει γιαυτο ολα αυτα τα περι διατροφης καλο ειναι να εχουμε πρωτα τη γνωμη του θεραποντα γιατρου.

Στη διατροφη πιστευω οτι οποιος θελει μπορει να επιλεξει ενα διαιτητικο προγραμμα χωρις να ξοδευτει ιδιαιτερα απλα επιλεγοντας καποια τροφιμα και απλα συνδιαζοντας τα.Ολα αυτα που αναφερατε και άλλα ακομη που υπολειπονται.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Πόση ενέργεια θα σου δωσουν αυτα; Ολα αυτα δεν πρέπει να τα καταναλώνεις σε τεράστιες ποσοτητες. Στην λίστα σου πρέπει να υπάρχουν τα όσπρια, το ψαρι και το κρεας/κοτοπουλο. Αν οχι το κρεας, τοτε τα μανιτάρια (πηγη πρωτεΐνης).
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το ζήτημα είναι πως λέει για 5 ευρώ την ημερα αλλιώς εχω κι εγώ να του προτείνω πολλά υποκατάστατα κρεατος και φυτικές πηγές πρωτεινών

Εγώ κάνω πολύ συγκεκριμένη διατροφή αλλά για να παίρνω όσα πρέπει τα σκάω πολύ αδρά, τώρα με 5 ευρώ τη μέρα πασατέμπο στο πάρκο μόνο.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Ναι το ζήτημα είναι πως λέει για 5 ευρώ την ημερα αλλιώς εχω κι εγώ να του προτείνω πολλά υποκατάστατα κρεατος και φυτικές πηγές πρωτεινών

Εγώ κάνω πολύ συγκεκριμένη διατροφή αλλά για να παίρνω όσα πρέπει τα σκάω πολύ αδρά, τώρα με 5 ευρώ τη μέρα πασατέμπο στο πάρκο μόνο.
5€ σε καμία περίπτωση. Είπαμε, η τιμή δεν μαρτυρά παντα την ποιότητα αλλα κάπου λιγο ωπα εε
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι το ζήτημα είναι πως λέει για 5 ευρώ την ημερα αλλιώς εχω κι εγώ να του προτείνω πολλά υποκατάστατα κρεατος και φυτικές πηγές πρωτεινών

Εγώ κάνω πολύ συγκεκριμένη διατροφή αλλά για να παίρνω όσα πρέπει τα σκάω πολύ αδρά, τώρα με 5 ευρώ τη μέρα πασατέμπο στο πάρκο μόνο.
μα δεν κανουν 5 ευρω αυτα μονο που λεει θα τρελαθουμε κιολας.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top