Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Σ αυτο πρωταρχικό ρολο δεν παίζει η θρησκεια, αλλά γενικότερα η δομή του κράτους, η νοοτροπία, η λειτουργία των θεσμών κλπ. Η θρησκεια θα πρέπει να ειναι από τα τελευταία που θα έπρεπε να «διορθωθούν» σ αυτο το κράτος. Εξ αλλου, καθένας ζει όπως θέλει, δεν υπάρχει καμία αστυνομία ήθους ή τέτοιου τύπου ακραια φαινόμενα όπως σ άλλες χώρες.
Δεν θα έλεγα ότι είναι από τα τελευταία πράγματα που πρέπει να αλλάξουν όταν ακόμα και σήμερα έχουμε προσευχή και θρησκευτικά στο σχολείο. Όπως επίσης πως θρήσκοι και μη πληρώνουμε φόρους για να συντηρηθούν οι παπάδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά λέω εγώ έκανες κοπάνα στα θρησκευτικά :bleh:

Καμάρι μου στην τρίτη δημοτικού με το που μπαίνουν τα θρησκευτικά πιο πολλά μαθαίνει ένα παιδάκι για τις υπόλοιπες θρησκείες πάρα για την δική μας ;)
Κανονικά η αποχώρηση από το μάθημα των θρησκευτικών θα έπρεπε να γίνεται χωρίς συγκατάθεση των γονέων, δηλαδή μόνο με την επιλογή του μαθητή (μετά από κάποια ηλικία) όπως γίνεται σε κάποιες χώρες της ΕΕ (πχ Ισπανία και Πορτογαλία).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανονικά η αποχώρηση από το μάθημα των θρησκευτικών θα έπρεπε να γίνεται χωρίς συγκατάθεση των γονέων, δηλαδή μόνο με την επιλογή του μαθητή (μετά από κάποια ηλικία) όπως γίνεται σε κάποιες χώρες της ΕΕ (πχ Ισπανία και Πορτογαλία).
Δεν ειναι τυχαιο που μεχρι τα 18ετη ν αποφασιζουν οι γονεις ..
Ενας ανθρωπος μεχρι τα 18 του βαλετε απο παντου με πληροφοριες ..απο παντου ομως, οποτε δεν εχεις το δικαιωμα να τον βαλεις σε μια γυαλα οπως και να λεγεται αυτη ..
Ουτε φυσικα ενα 8 ή 10 ή και 15 χρονο ακομα παιδι εχει την ικανοτητα της κριτικης σκεψης και επιλογης .
Δεν μπορεις να τον αποτρεψεις να γνωρισει ειτε τον χριστιανισμο ειτε τον βουδισμο ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια .
Το ιδιο συμβαινει και σε ολους τους αλλους κοινωνικους τομεις .

Μετα τα 18 και εχοντας ολες αυτες τις πληροφοριες αλλα και εφοδια βγαινοντας στην κοινωνια και με βαση αυτα που θα ζει θα ειναι σε θεση να επιλέξει προς τα που θα στραφει ..

Δεν νομιζω να υπαρχει ενηλικας που να αποφασιζουν οι γονεις του αν θα ειναι κοκκινος ,πρασινος ,μπλε ή θα ειναι χριστιανος βουδιστης ή και εγω δεν ξερω τι αλλο ..

Επειτα σε καμια ηλικια δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις ..
Ακομα και εγω (42) ακομα μαθαινω οπως και ο πατερας μου που κοντευει τα 70...

Το να συζητας ,ανακαλυπτεις ,διαβαζεις ,ακους (το σημαντικοτερο ),φιλτραρεις σε κανει να διαπιστωνεις εσυ ο ιδιος μονο μεσα απο τα δικα σου βιωματα και οχι μεσα απο θεωριες και μασημένη τροφη , ποια θα πρεπει να ειναι τα πιστευω σου ..

Αυτο τα λεει ολα νομιζω ;)
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Προσυλητίζει....μια εικόνα ; Οι περισσότερες δε, απεικονίζουν την Παναγία βρεφοκρατούσα. Αυτό θυμάμαι, εκτός κι αν κάνω λάθος. Και μια μάνα που κρατά ένα βρέφος, μόνο αρνητικά συναισθήματα δεν προκαλεί...

Αναφορικά με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, να μπει δίπλα στην εικόνα κι ένα σύμβολο μιας άλλης θρησκείας, θα πω...μια χαρά το πάμε !!! Έτσι, large σε όλα (μας)...
Σε κάθε γειτονιά της Ελλάδας ευτυχώς η δυστυχώς έχουμε και από μια εκκλησία που βρίθει από εικόνες αν θέλει να πάει κανείς ελεύθερα είναι ακόμα και αν είσαι αλλοθρησκος. Και στο σπίτι σου μπορείς να προσεύχεσαι και να το γεμίσεις με εικόνες . Το σχολείο από την άλλη δεν είναι χριστιανική εκκλησία, ξεκάθαρα γίνεται λόγω σχέσεων εκκλησίας κράτους.

αν τα συναισθήματα που προκαλεί σε νοαιζουν ας βάζουν κάναν ωραιο πίνακα ζωγραφικής καλύτερα, εγώ δεν είχα τη παναγία βρεφοκρατουσα είχα τον ημίγυμνο Χριστό

Και για να σου απαντήσω το ερώτημα ναι μια χαρά προσυλητιζει μια εικόνα. όλως τυχαίως, επί σοβιετικής ένωσης σε κάθε τάξη είχαν μια εικόνα του Στάλιν ή του Λένιν... Γιατί άραγε?
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν τα συναισθήματα που προκαλεί σε νοαιζουν ας βάζουν κάναν ωραιο πίνακα ζωγραφικής καλύτερα, εγώ δεν είχα τη παναγία βρεφοκρατουσα είχα τον ημίγυμνο Χριστό
Εμένα προσωπικά, δε με νοιάζει...Είναι απλά που δεν μπορώ να καταλάβω πόσο πολύ ενοχλεί μια εικόνα...
Και για να σου απαντήσω το ερώτημα ναι μια χαρά προσυλητιζει μια εικόνα. όλως τυχαίως, επί σοβιετικής ένωσης σε κάθε τάξη είχαν μια εικόνα του Στάλιν ή του Λένιν... Γιατί άραγε?
Αν δεν την είχαν σε κάθε...τάξη τί θα άλλαζε ; Θα άλλαζαν και οι πεποιθήσεις που κάθε παιδάκι...κουβαλάει από το σπίτι του ;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά, δε με νοιάζει...Είναι απλά που δεν μπορώ να καταλάβω πόσο πολύ ενοχλεί μια εικόνα...

Αν δεν την είχαν σε κάθε...τάξη τί θα άλλαζε ; Θα άλλαζαν και οι πεποιθήσεις που κάθε παιδάκι...κουβαλάει από το σπίτι του ;
Αφου δε σε ενοχλεί να βάλουμε μια εικόνα από κιαλες θρησκείες... Oh wait το ειρωνευτηκες αυτό πριν Λίγο.
Όσο για το δεύτερο... Απλά wow έχεις υποτιμησει και τον αντίκτυπο του να βλέπει κανείς μια φώτο κάποιου που θεοποιειται ,από το δημοτικό κάθε μέρα στον χώρο που υποτίθεται ότι μαθαίνει την αλήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφου δε σε ενοχλεί να βάλουμε μια εικόνα από κιαλες θρησκείες...
Ευτυχώς από τα θρανία έχω τελειώσει...Οπότε δεν τίθεται θέμα τί με ενοχλεί και τί όχι...

Πολύ ωραίο θα ήταν ένα...συνονθύλευμα εικόνων και συμβόλων. Να...πάρει ο καθείς ό,τι θέλει...

Μα να μην είμαστε τόσο...large μόνο στις εικόνες, αλλά να παραπονιόμαστε ύστερα για τα....επιδόματα που αυτοί παίρνουν, ενώ εμείς ως έλληνες δεν παίρνουμε...Γιατί το 'χω δει κι αυτό...

Είναι που είμαστε...πολίτες του κόσμου, αναφορικά με τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις, αλλά στα υπόλοιπα..................
Oh wait το ειρωνευτηκες αυτό πριν Λίγο.
Όσο για το δεύτερο... Απλά wow έχεις υπολογίσει και τον αντίκτυπο του να βλέπει κανείς μια φώτο κάποιου που θεοποιειται ,από το δημοτικό κάθε μέρα στον χώρο που υποτίθεται ότι μαθαίνει την αλήθεια.
Δεν το 'χω σκεφτεί αυτό το αντίκτυπο. Διότι στα δικά μου χρόνια...είχαμε να 'παλέψουμε' με τους 12 Θεούς του Ολύμπου...Τους μάθαμε, τους αγαπήσαμε και μπερδεύτηκαμε, μικρά παιδιά, ανάμεσα στο Θεό...και στους Θεούς. Πιο πολύ άκουγα για το Δία και την Ήρα, παρά για το Χριστό...Κι ας ήταν η εικονα του στον τοίχο κρεμασμένη...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ευτυχώς από τα θρανία έχω τελειώσει...Οπότε δεν τίθεται θέμα τί με ενοχλεί και τί όχι...

Πολύ ωραίο θα ήταν ένα...συνονθύλευμα εικόνων και συμβόλων. Να...πάρει ο καθείς ό,τι θέλει...

Μα να μην είμαστε τόσο...large μόνο στις εικόνες, αλλά να παραπονιόμαστε ύστερα για τα....επιδόματα που αυτοί παίρνουν, ενώ εμείς ως Έλληνες δεν παίρνουμε...Γιατί το 'χω δει κι αυτό...

Δεν το 'χω σκεφτεί αυτό το αντίκτυπο. Διότι στα δικά μου χρόνια...είχαμε να 'παλέψουμε' με τους 12 Θεούς του Ολύμπου...Τους μάθαμε, τους αγαπήσαμε και μπερδεύτηκαμε, μικρά παιδιά, ανάμεσα στο Θεό...και στους Θεούς. Πιο πολύ άκουγα για το Δία και την Ήρα, παρά για το Χριστό...Κι ας ήταν η εικονα του στον τοίχο κρεμασμένη...
Λολ σε κάθε μήνυμα αντιφάσκεις. Το παίζεις ότι δε βάζουμε άλλες εικόνες λόγω οικονομικών τώρα(λες και δε κόστισε να βάλουμε μια σε κάθε τάξη σε κάθε σχολείο σε όλη την Ελλάδα) . Meanwhile, Το κράτος δε δίνει λεφτά στην εκκλησία? Πιο πάνω ανέφερε κάποιος να μη πηγαίνουν τα λεφτά μου από τους φόρους στους παπάδες. Αυτό δε σε ενοχλεί, μόνο ότι αφορά τις άλλες θρησκειες...
Όσο για το δεύτερο, για να μη λεμε ότι θέλουμε, θεούς του ολυμπου εγώ που ειμαι πιο νέος και τώρα τελείωσα το λυκειο έκανα μόνο στην ιστορία της τρίτης δημοτικού. Χριστιανισμό έκανα κάθε χρονιά από τη Τρίτη δημοτικού μέχρι τώρα στην τρίτη λυκείου.
Δεν συνεχίζω άλλο αυτόν τον παραλογισμό.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν αντιφάσκω. Εσύ είσαι προκατειλημμένος. Και μάλιστα πολύ...

Όπως λες κι εσύ, δεν έχει νόημα τέτοια συζήτηση. Δε βγάζει πουθενά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λολ σε κάθε μήνυμα αντιφάσκεις. Το παίζεις ότι δε βάζουμε άλλες εικόνες λόγω οικονομικών...
Αν αυτό κατάλαβες, κατάλαβες λάθος. Καλό θα ήταν μια δεύτερη ανάγνωση, πριν απαντήσεις...

Με λίγα λόγια, είπα να μην είμαστε τόσο προοδευτικοί μόνο σε τέτοια θέματα, αλλά στενόμυαλοι σε άλλα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι είναι από τα τελευταία πράγματα που πρέπει να αλλάξουν όταν ακόμα και σήμερα έχουμε προσευχή και θρησκευτικά στο σχολείο. Όπως επίσης πως θρήσκοι και μη πληρώνουμε φόρους για να συντηρηθούν οι παπάδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η προσευχη και τα θρησκευτικά στο σχολείο δεν έχουν καμία μα καμία σχεση με την γραφειοκρατία, τον νεποτισμό, την διαφθορά και το ρουσφέτι.

Συμφωνω πως πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός και να μην πληρώνονται οι παπάδες από το δημόσιο.

Δε ξερω γιατί καποιοι έχετε τόσο μενος για μια θρησκεια που εν αντιθέσει με την δυτική Ευρώπη έχει πρόσφερει κάποια θετικά στο ελληνικό εθνος.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο για το δεύτερο, για να μη λεμε ότι θέλουμε, θεούς του ολυμπου εγώ που ειμαι πιο νέος και τώρα τελείωσα το λυκειο έκανα μόνο στην ιστορία της τρίτης δημοτικού. Χριστιανισμό έκανα κάθε χρονιά από τη Τρίτη δημοτικού μέχρι τώρα στην τρίτη λυκείου.
Δεν συνεχίζω άλλο αυτόν τον παραλογισμό.
Επειδη ακριβως δεν λεμε οτι θελουμε εδω μεσα και σαν μεγαλυτεροι (δεν θελω να το αναφερω συνεχεια αλλα επιβαλεται πλεον )εχουμε ζησει πολλα περισσοτερα απο εσας ,ο Δωδεκαθεισμος και η λατρεια του ηταν στα φορτε του στα χρονια μας ..

Δεν θα ξεχασω ποτε ποσες οργανωσεις εκδρομων γινοταν στον Ολυμπο και τι συμμετοχη ειχε ολο αυτο ..

Οπως δεν θα ξεχασω και πολλους απο την γεννια μου ,που τοτε ψαχνοταν, που τους βλεπω τωρα και τι αποψεις εχουν γι αυτη τους την προσωπικη αναζητηση ..Μερα με την νυχτα ;)

Και για να μιλησουμε και σχολικα λοιπον και για να κανουμε μια ακριβεστατη συγκριση , η υλη εχει αλλαξει παρα πολύ, μιας που θυμαμαι την δικη μου αλλα θυμαμαι και των παιδιων μου που ο ενας τωρα τελειωνει το λυκειο και η αλλη το εχει τελειωσει πριν δυο χρονια οποτε εχω πολυ καλυτερη εικονα απο εσενα νομιζω ..

Το point ολου αυτου ειναι ο τωρινος φανατισμος που βλεπουμε ..Ανεκαθεν υπηρχε το δικαιωμα της επιλογης της πιστης του καθενος, αλλα ο καθενας μας το εκανε χωρις να λαμβανει το ουσιαστικο μισος και εναντιωση αυτων που δηλωναν αλλοθρησκοι ..

Μονο ο φανατισμος και η εμπαθεια σε κανει να στρεφεσαι τοσο φανατικα σε κατι ,ειτε αυτο ειναι θρησκευτικο ειτε κομματικο ειτε οτιδηποτε αλλο ..


Εν μερη σε δικαιολογω γιατι εισαι πανω στην αναζητηση σου ...κρατα ομως μικρο καλαθι ,μην φανατιζεσαι τοσο και το κυριοτερο μην εμφανιζεις και εσυ το εφηβικό συνδρομο "μολις βγηκα απο το αυγο μου ΑΛΛΑ τα ξερω ολα "..
Πολυ γνώριμο :laugh: :give_rose:

Διαβαζε ,ζησε ,ενημερωσου ,ακου και καποια στιγμη ασε την ιδια την ζωη να σου δείξει τι υπαρχει και τι οχι !
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εγώ είμαι χριστιανός κυρίως γιατί το βασικό θεμέλιο της είναι η αγάπη, η αγάπη για τον συνάνθρωπο και τη ζωή, σου μαθαίνει την ομορφιά της ζωής , να μην εγκαταλείπεις, την αισιοδοξία και το να ζεις τη κάθε στιγμη.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό κράτος" μάλιστα. Εγώ θα ήθελα να εξετάσω μια άλλη πτυχή του ζητήματος αυτού. Μαθαίνουμε από νωρίς στο σχολείο ή στο κατηχυτικό οτι ο θεός δεν ανακατεύεται στη ζωή των θνητών και μάλιστα, δεν μπορεί να αλλιώσει την ελεύθερη μας βούληση. Και ερωτώ: ΓΙΑΤΙ?? Από που προέκυψαν αυτά; Μήπως απλά για να αποκρύπτουν απ' τους νέους και τις ευαίσθητες ψυχές μια εκ' πρώτης όψεως "ζοφερή" πραγματικότητα; Οτι δηλαδή οι θεοί είναι τύρρανοι δικτάτορες και μάλιστα αιώνιοι με απεριόριστοι εξουσία επάνω μας και χωρίς να είμαστε εμείς σε θέση να αλλάξουμε αυτήν τη κατάσταση; Αμέσα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Και ερωτώ: ΓΙΑΤΙ?? Από που προέκυψαν αυτά; Μήπως απλά για να αποκρύπτουν απ' τους νέους και τις ευαίσθητες ψυχές μια εκ' πρώτης όψεως "ζοφερή" πραγματικότητα; Οτι δηλαδή οι θεοί είναι τύρρανοι δικτάτορες και μάλιστα αιώνιοι με απεριόριστοι εξουσία επάνω μας και χωρίς να είμαστε εμείς σε θέση να αλλάξουμε αυτήν τη κατάσταση; Αμέσα.

Δεν ξέρω τι διδάσκουν στα κατηχητικά αλλά η Βασιλεία των Ουρανών είναι εδώ για όσους μπορούν να τη ζήσουν. Αυτό πρεσβεύει ο χριστιανισμός. Ο τρισυπόστατος Θεός μπορεί να ασκήσει επιρροή στα πάντα αλλά δεν το θέλει γιατί είναι άναρχος, αυτοαναφορικός και άπειρος. Δεν είναι σατράπης να εξουσιάζει τη μονάδα. Δεν είναι καν ο Άρχων αυτού του Κόσμου.

Αν ψάχνεις για τέτοιον μπορείς να εμπνευστείς απ' τους πολλούς θεούς του δωδεκάθεου ή του ινδουισμού και να βρεις εκεί μπόλικους τύραννους δικτάτορες.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω τι διδάσκουν στα κατηχητικά αλλά η Βασιλεία των Ουρανών είναι εδώ για όσους μπορούν να τη ζήσουν. Αυτό πρεσβεύει ο χριστιανισμός. Ο τρισυπόστατος Θεός μπορεί να ασκήσει επιρροή στα πάντα αλλά δεν το θέλει γιατί είναι άναρχος, αυτοαναφορικός και άπειρος. Δεν είναι σατράπης να εξουσιάζει τη μονάδα. Δεν είναι καν ο Άρχων αυτού του Κόσμου.

Αν ψάχνεις για τέτοιον μπορείς να εμπνευστείς απ' τους πολλούς θεούς του δωδεκάθεου ή του ινδουισμού και να βρεις εκεί μπόλικους τύραννους δικτάτορες.

Μάλιστα το ερώτημα είναι γιατί εσύ προτιμάς έναν τέτοιο θεό, στη περίπτωση που είναι έτσι, (διότι ο Ιησούς ήταν ένας κοινωνικός μαχητής) από έναν που δεν μένει άπραγος αλλά καταπολεμά το κακό που υπάρχει στο κόσμο ενεργά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μάλιστα το ερώτημα είναι γιατί εσύ προτιμάς έναν τέτοιο θεό, στη περίπτωση που είναι έτσι, (διότι ο Ιησούς ήταν ένας κοινωνικός μαχητής) από έναν που δεν μένει άπραγος αλλά καταπολεμά το κακό που υπάρχει στο κόσμο ενεργά.
Δεν τον προτιμάει κανείς τον πρώτο που λες. Απλά ο δεύτερος δεν υπάρχει οπότε αρκούνται να πιστεύουν οτι υπάρχει αλλά είναι τόσο γαμάτος και δημοκράτης που δεν επεμβαίνει. :look:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Δεν τον προτιμάει κανείς τον πρώτο που λες. Απλά ο δεύτερος δεν υπάρχει οπότε αρκούνται να πιστεύουν οτι υπάρχει αλλά είναι τόσο γαμάτος και δημοκράτης που δεν επεμβαίνει. :look:
Και κοιτα να δεις φαση τωρα,Θεολογικα ο θεος ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ στην ανθρωπινη ζωη,βουληση κλπ.Κια το ξερω πολυ καλα,εκτος απο αυτα που εχω διαβασει..και η αδελφη μου ειναι θεολογος .Λοιπον..ελα ομως που δενεμ χω δει εναν θρησκευαμενο,παπα...,θρησκοληπτο κλπ που να μην λεει οτι με φυλαξε η παναγια, ο αγιος ταδε...ο χριστος,ο θεος και δεν ξερω τι αλλο.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.Η παναγια βοηθησε να νικησουμε και λοιπες μαλακιες.
Οποτε τι σκατα λενε οτι δεν επεμβαινει ο θεος; Κια φου δεν επεμβαινει,γιατι ευχαριστουνε τον θεο ,την παναγια ,τους αγιους και δεν ξερω και εγω τι αλλο επειδη τους φυλαξε την ταδε στιγμη;
Να μην μιλησω για την ακρως εγωιστικη αντιληψη...βλεπεις δηλαδη σε ενα δυστυχημα να εχουν πεθανει 10 ατομα και 5 παιδια και ενας που σωθηκε να λεει με φυλαξε ο θεος.ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΕΣΕΝΑ ΦΥΛΑΞΕ; ΓΙΑΤΙ; ΕΙΣΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ; ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ;

Αη σιχτιρ συγχιστικα βραδυατικα με τα θρησκα.. :hehe:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Μάλιστα το ερώτημα είναι γιατί εσύ προτιμάς έναν τέτοιο θεό, στη περίπτωση που είναι έτσι, (διότι ο Ιησούς ήταν ένας κοινωνικός μαχητής) από έναν που δεν μένει άπραγος αλλά καταπολεμά το κακό που υπάρχει στο κόσμο ενεργά.
Δεν θέλω έναν θεό να μου ικανοποιεί τις ανάγκες μου, αν εννοείς αυτό. Αν το δεις αυστηρά θεολογικά, ο Χριστός φεύγοντας άφησε πίσω του τον Παράκλητο, το Πνεύμα της Αληθείας, την τρίτη υπόσταση του Θεού.

Αυτό ευεργετεί ναι, εν σοφία, αν το ζητήσεις εσύ όμως με αγνή καρδιά και ταπείνωση. Και οι άγιοι, η Παναγία, οι άγγελοι, στρατοί ολόκληροι για σένα, όσο αναζητείς θα βρίσκεις (με ποστ σαν το από πάνω, λίγο δύσκολο :P).

Τώρα αν θέλεις να κάνουμε σοβαρή συζήτηση, θα πρέπει να ξεκινήσεις απ' τα βασικά. Τι είναι το κακό; :scratchhead:

Οι ορθόδοξοι χριστιανοί θα σου πουν ότι δεν είναι δημιούργημα του Θεού άρα "υπάρχει" μόνο στο φαντασιακό των ανθρώπων. Ο σατανάς δε, υπαρκτή οντότητα εκμεταλλεύεται τη δική σου και δική μου λαλακία για να κυριαρχήσει επί των ψυχών, διαβάλλοντας φερόμενος το δικό του "φως", χωρίζοντας εμάς απ' την Πηγή, το άκτιστο, αληθινό Φως.

Όλο αυτό που ζούμε δεν είναι παρά ένα παιχνίδι του μυαλού. Ό, τι και να αποφασίσεις στη ζωή σου, θες να είσαι μαχητής - επαναστάτης, θέλεις να είσαι θεοσεβούμενος, θέλεις πολλά λεφτά, θέλεις πολύ αγάπη, σεξ και βιντεοταινίες, επιλέγεις να έχεις θεό μέσα σου ή όχι; Το θέλεις ή σου είναι αδιάφορο;

Το 80-90% των ανθρώπων αδιαφορεί και απλά ζει τυχαία τη ζωή του. Τι στόρυ παίζεται μετά το θάνατο δεν ξέρω, αλλιώς όμως πεθαίνει ένας ειλικρινής χριστιανός και διαφορετικά ένας άθεος ή κακός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top