Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν δηλωνω χριστιανη,οποτε και σαφως θα λεω οτι θελω.Ουτε δηλωσα ποτε σωστη χριστιανη.
Δεν υπάρχει...σωστός Χριστιανός. Εκτός αν μιλάμε με τα ανθρώπινα μέτρα : Ξέρεις...να πηγαίνεις στην εκκλησία κάθε Κυριακή, να κοινωνάς κ.λπ...

Μα κι αυτά, από μόνα τους, δε λένε τίποτα. Μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά (και πολλά παραπάνω...) και πηγαίνοντας σπίτι σου να...συκοφαντείς / κρίνεις το διπλανό/διπλανή...

Τελείωσες...Στα μάτια του Θεού (που εγώ πιστεύω) διαπράττεις ό,τι χειρότερο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για πες μου.
Το κρατος πρεπει να αφηνει κακους εκπαιδευτικους στη θεση τους; Να πουμε λοιπον να αποκτησουν τα παιδια σωστη κριση και να μην ακουν τους κακους εκπαιδευτικους; Ειναι δυνατον;

Κακους αστυνομικους στη θεση τους;Να ξερουμε δηλαδη να μην παμε σε αυτον τον αστυνομικο διοτι ειναι μαλακας;

Κακους γιατρους στη θεση τους;Να αποκτησω γνωσεις ετσι ωστε να μυριζομαι τον καλο γιατρο,αν παω σε κακο ας προσεχα;

Καταλαβαινεις τι λες;
Μαλοον οχι.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τί λέω @Πουπουλίνα . Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι η εκκλησία είναι...κράτος. Και σαν τέτοιο έχει...κύκλους / αυλές...

Είναι το ίδιο εύκολο ν' απομακρυνθεί...ένας μητροπολίτης (με άκρες...) ή ένας δάσκαλος / αστυνομικός / γιατρός κ.λπ. ;

Ναι, η πολιτεία οφείλει...και η εκκλησία οφείλει ν' απομακρύνει όποιον δεν κάνει καλά το έργο του. Αλλά δεν το κάνει. Δυστυχώς. Γι' αυτό και μίλησα για κριτική σκέψη. Σε αυτό επάνω...

Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς. Αφού στα βασικά συμφωνούμε...Δεν είναι στο χέρι μου, ούτε στο δικό σου...οι κακοί ποιμενάχες. Αν ήταν, ήξερα τί θα έκανα. Αλλά επειδή δεν μπορώ να το κάνω, επιλέγω να μην ασχολούμαι...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν καταλάβετε ότι η μεγαλύτερη μπισνα σε αυτή την χώρα ειναι ανάμεσα στην "εκκλησία " και στο κράτος τότε ίσως μπορέσετε να διαχωρίστε τι σημαίνει πραγματική πίστη και γιατί γίνεται όλη αυτή η αναταραχή..

ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΗΜΩΝ άνθρωπος δεν υιοθετεί τα λεγόμενα των Μητροπολιτων και όλων αυτών των διακοσμητικων στοιχείων που θέλουν να λέγονται εκπρόσωποι της πίστη μας ..

Αλλού ειναι το νόημα της πίστης μας ,τουλάχιστον της δικής μας όπως και άλλο είναι το νοημα ενός που δηλώνει άθεος..

Το προβλημα των αθεων προς εμάς δεν μπορώ να καταλάβω έως τώρα και γι αυτους θεωρούσατε ανόητοι ενώ αυτοί θα πρέπει να θεωρούνται έξυπνοι και ψαγμένοι να το πω χύμα :hmm:

Έπειτα γιατί ως μέτρο σύγκρισης να έχω την θείτσα που πάει στην εκκλησία και κάνει τον μεγάλο σταυρό και βγαίνοντας από αυτή έχει φάει όλο τον κόσμο με το κουτσομπολιό της ?

Γιατί απ ότι κατάλαβα νομίζεται ότι όλοι εμείς κάπως έτσι είμαστε η έχουμε το ίδιο νοητικό επίπεδο..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Τελείωσες...Στα μάτια του Θεού (που εγώ πιστεύω) διαπράττεις ό,τι χειρότερο...
Εμενα αυτο γιατι θα πρεπει να με αφορα;

Ξαναλεω...ο φαρισαισμος ειναι η υποκρισα αυτου που ΔΗΛΩΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και λεει οτι πιστευει,ενω πραττει τα αντιθετα.
Οταν δεν εισαι χριστιανος για ποιον φαρισαισμο μιλαμε;

Επισης δεν μου απαντησες σε ΚΑΝΕΝΑ απολυτως απο τα ερωτηματα που σου εθεσα σε σχεση με την μεριμνα του κρατους προς το σωμα του ανθρωπου και στην μεριμνα της εκκλησιας προς την ψυχη των ανθρωπων.
Γιατι κατηγορουμε το κρατος οτι οφειλει να μεριμνα για το σωμα μας και να απομακρυνει τους κακους επαγγελματιες και δεν κατηγορουμε(οι πιστοι) την εκκλησια οταν δεν μεριμνα για την ψυχη μας,αφηνοντας κακιστους ανθρωπους να παραπλανουν τον κοσμο;

Οφειλουν ολοι να ειναι εξυπνοι αλλιως καλα να παθουν;
Οφειλουν ολοι να εχουν διαβασει τα παντα;
Οφειλουν ολοι να εχουν σωστη κριση;
Κια ποιος αποφασιζει ποια ειναι η σωστη κριση;
Κια πως την αποκτα καποιος την σωστη κριση;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ; Το να λες να αποκτησουν κριση ειναι απολυτα ΑΚΥΡΟ.

Βασικα λες οτι η εκκλησια ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ/
Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.

ΑΥΤΟ ΛΕΣ.

Ωραια.ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΑΥΤΟ ΛΕΩ.ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΕΥΘΥΝΗ.ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΟΣ ΠΙΛΑΤΟΣ.
Απλα εσυ λες καλα κανει και ειναι ανευθυνη! ΜΠΡΑΒΟ!
Ενω εγω την κατακρινω!

Συ ειπας! :jumpy:
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμενα αυτο γιατι θα πρεπει να με αφορα;
Το ότι μίλησα σε δεύτερο ενικό δε σημαίνει ότι σε αφορά. Γενικά μίλησα...
Ξαναλεω...ο φαρισαισμος ειναι η υποκρισα αυτου που ΔΗΛΩΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και λεει οτι πιστευει,ενω πραττει τα αντιθετα.
Οταν δεν εισαι χριστιανος για ποιον φαρισαισμο μιλαμε;

Επισης δεν μου απαντησες σε ΚΑΝΕΝΑ απολυτως απο τα ερωτηματα που σου εθεσα σε σχεση με την μεριμνα του κρατους προς το σωμα του ανθρωπου και στην μεριμνα της εκκλησιας προς την ψυχη των ανθρωπων.
Γιατι κατηγορουμε το κρατος οτι οφειλει να μεριμνα για το σωμα μας και να απομακρυβει τους κακους επαγγελματιες και δεν κατηγορουμε την εκκλησια οταν δεν μεριμνα για την ψυχη μας,αφηνοντας κακιστους ανθρωπους να [αραπλανουν τον κοσμο;
Οφειλουν ολοιμ να ειναι εξυπνοι αλλιως καλα να παθουν;
Οφειλουν ολοι να εχουν διαβασει τα παντα;
Οφειλουν ολοι ν α εχουν κριση;
Κια ποιος αποφασιζει ποια ειναι η σωστη κριση;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ; Το να λες να αποκτησουν κριση ειναι απολυτα ΑΚΥΡΟ.

Βασικα λες οτι η εκκλησια ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ/
Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.

ΑΥΤΟ ΛΕΣ.

Ωραια.ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΑΥΤΟ ΛΕΩ.Α[ΟΛΥΤΑ ΑΝΕΥΘΥΝΗ.ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΟΣ ΠΙΛΑΤΟΣ.
Απλα εσυ λες καλα κανει και ειναι ανευθηνη! ΜΠΡΑΒΟ!

Συ ειπας! :jumpy:
Χάνεται το νόημα έτσι. Δεν μπορώ να παίζω με τις λέξεις. Ούτε ν' αναλύω, ακόμα και τα προφανή. Ό,τι είχα να πω το είπα...:)
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Επισης...εδω σε αυτο το θεμα δεν ειμαστε για να δηλωνουμε αν πιστευουμε ή οχι,δεν γραφουμε για να το παιξουμε πιο χριστιανοι απο τους αλλπυς(εγω ειμαι αθρησκη) ,ουτε λεμε εσυ δεν θα μιλας διοτι ψηφισες σε αυτο το ποστ ετσι.

Δεν χρειαζεται καν να σε χαρακτηρισω.
Αυτοχαρακτηριστηκες. :whatever:

ΟΚ εδω μου εξηγησες απολυτα γιατι τα λες ολα αυτα.
Εδω μιλαει ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ! :jumpy:

Α..εισαι και πιστος καμαρι μου; ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΜΕΝΑ;
ΝΑΤΟΣ Ο ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟΣ! :rofl:

Μην διαστρεβλώνεις pls αυτά που γράφω, δεν έγραψα ποτέ να μην μιλάς.
Το αντίθετο, γράψε κι άλλα, όλοι σε έχουμε καταλάβει...

Έχεις γράψει όμως τόσες πολλές φορές αυτό με το δοκάρι και το μάτι, που είναι να απορεί κανείς πως μπορείς να λες ακόμα και τον devil σεξιστή! :hehe:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Το ότι μίλησα σε δεύτερο ενικό δε σημαίνει ότι σε αφορά. Γενικά μίλησα...

Χάνεται το νόημα έτσι. Δεν μπορώ να παίζω με τις λέξεις. Ούτε ν' αναλύω, ακόμα και τα προφανή. Ό,τι είχα να πω το είπα...:)
ΜΝα δεν χαθηκε τιποτα,ολα εδω ειναι.Το ζουμι ειναθι ακριβως στην τελευταια μου προταση του παραπανω ποστ.
Παραδεχεσαι οτι η εκκλησια ειναι ανευθυνη και το επικροτεις,ενω εγω το κατηγορω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην διαστρεβλώνεις pls αυτά που γράφω, δεν έγραψα ποτέ να μην μιλάς.
Το αντίθετο, γράψε κι άλλα, όλοι σε έχουμε καταλάβει...

Έχεις γράψει όμως τόσες πολλές φορές αυτό με το δοκάρι και το μάτι, που είναι να απορεί κανείς πως μπορείς να λες ακόμα και τον devil σεξιστή! :hehe:
Ναι; Ο σεξισμος παλι που κολαει με το δοκαρι; Για ξηγα το μου να το καταλαβω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην διαστρεβλώνεις pls αυτά που γράφω, δεν έγραψα ποτέ να μην μιλάς.
Τιποτα δεν διαστρεβλωνω ολα εδω ειναι.
Λες εμενα για φαρισαισμο ενω εγω δηλωνω ΑΘΡΗΣΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ.
Δες τι σημαινει φαρισαισμος.
ΕΣΥ δηλωνεις πιστος και με κρινεις.
Νη κρινετε για να μην κριθητε λενε οι γραφες.
ΔΕΣ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΡΙΣΑΙΣΤΗΣ!
:rofl:
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΜΝα δεν χαθηκε τιποτα,ολα εδω ειναι.Το ζουμι ειναθι ακριβως στην τελευταια μου προταση του παραπανω ποστ.
Παραδεχεσαι οτι η εκκλησια ειναι ανευθυνη και το επικροτεις,ενω εγω το κατηγορω.
Επικροτώ...την ανευθυνότητα της εκκλησίας ; Είναι δυνατόν να (μου) λες κάτι τέτοιο ; Το ότι παραδέχομαι ότι υπάρχει...πρόβλημα στους κύκλους της, στα δικά σου τα μάτια φαίνεται σαν να την επικροτώ ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Επικροτώ...την ανευθυνότητα της εκκλησίας ; Είναι δυνατόν να (μου) λες κάτι τέτοιο ; Το ότι παραδέχομαι ότι υπάρχει...πρόβλημα στους κύκλους της, στα δικά σου τα μάτια φαίνεται σαν να την επικροτώ ;
Ναι,Εσυ δεν ειπες οτι ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΘΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ; Εσυ δν ριχνεις την ευθυνη ΟΧΙ στην εκκλησια αλλα στους πολιτες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, η πολιτεία οφείλει...και η εκκλησία οφείλει ν' απομακρύνει όποιον δεν κάνει καλά το έργο του. Αλλά δεν το κάνει. Δυστυχώς. Γι' αυτό και μίλησα για κριτική σκέψη. Σε αυτό επάνω...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι,Εσυ δεν ειπες οτι ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΘΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ; Εσυ δν ριχνεις την ευθυνη ΟΧΙ στην εκκλησια αλλα στους πολιτες;
Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι...

Για ποιές...ευθύνες μού μιλάς ; Αυτό που είπα αναφερόταν στο Μόρφου και στους ομοϊδεάτους του. Που επειδή...η εκκλησία δεν κάνει τίποτα για να τους κλείσει το στόμα...έστω ας αποκτήσουμε κριτική σκέψη, έτσι ώστε να μην υιοθετούμε αυτά που λένε...

Και ναι...ένα μικρό μερίδιο ευθύνης δεν έχουν όσοι δεν εμβολιάστηκαν γιατί άκουσαν τους παπάδες ; Άμοιροι ευθυνών ήταν ;

Πώς τα είπα εγώ και πώς (μου) τα γυρίζεις εσύ...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι...

Για ποιές...ευθύνες μού μιλάς ; Αυτό που είπα αναφερόταν στο Μόρφου και στους ομοϊδεάτους του. Που επειδή...η εκκλησία δεν κάνει τίποτα για να τους κλείσει το στόμα...έστω ας αποκτήσουμε κριτική σκέψη, έτσι ώστε να μην υιοθετούμε αυτά που λένε...

Και ναι...ένα μικρό μερίδιο ευθύνης δεν έχουν όσοι δεν εμβολιάστηκαν γιατί άκουσαν τους παπάδες ; Άμοιροι ευθυνών ήταν ;

Πώς τα είπα εγώ και πώς (μου) τα γυρίζεις εσύ...
Κοιτα..αλλο το μεριδιο ευθυνης των ανθρωπων προς το κρατος καια λλο το μεριδιο της εκκλησιας προς τπυς πιστους.Ο καθενας με την ευθυνη του,
Ομως ο ηλιθιος ειναι ηλιθιος δεν μπορεις να του ζητας και πολλες ευθυνες.Αφου εχει επιλεξει την προβατοιπηση.Διοτι ετσι του εμαθαν.

Αυτος ομως που υποτιθεται οτο σε καθοδηγει και ειναι η δουλεια του αυτη...ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ.Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΗΛΑΔΗ,να απομακρυνει τους κακους ποιμεναρχες.Δεν μπορει να λεμε ας αποκτησιε κριση ο κοσμος.Αυτο δεν σημαινει οτι τους δικαιολογω καμια σχεση,ειμαι μαζι σου σε αυτο.

Ειναι το δικο τους μεριδιο ευθυνης το ατομικο.Ομως ξαναλεω δεν ειναι ολοι υπευθυνοι για τα αικιου /ραδικιου τους.
Αυτοοι που το παιζουν καθοδηγητες ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ,ΑΛΛΙΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΒΓΑΖΕΙ.
Αυτο λεω.Οταν εσυ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΑΙ βασικα με το οτι η εκκλησια οκ,οφειλει..αλλα δεν το κανει....εμεις να αποκτησουμε κριση..δες ποιον δικαιολογεις/

Ειναι απολυτη δικαιολογια στα στραβα της εκκλησιας αυτο απλα ισως δεν το αντιλαμβανεσαι.
Ετσι ειναι ομως.

Λεμε οκ...η εκκλησια δεν το κανει,τι να κανουμε τωρα..ας γινουμε ολοι πιο εξυπνοι.
ΟΧΙ.
Εμεις οφειλουμε να ειμαστε σωστοι ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και στους γυρω μας,η εκκλησια ΟΦΕΙΛΕΙ ,εφοσον το παιζει ΠΟΙΜΕΝΑΡΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΤΗΣ.Οχι μονο για τα ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ.

Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα εσυ δεν καταλαβαινεις οτι ετσι οπως το λες δικαιολογεις την εκκλησια.
Η μαλακια των ανθρωπων γενικα ειναι δεδομενη και ο καθενας υπευθυνος για τις πραξεις του.ΣΤΑΝΤΡΑΡ ΑΥΤΟ.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Πουπουλίνα...1 και 1 κάνουν δυο. Και οι αντιπαραθέσεις δεν βοηθούν...

Δεν δικαιολογώ τίποτα και κανέναν. Ξέρω ποιός ευθύνεται και γιατί. Και με τον τρόπο μου...γυρίζω την πλάτη στα κακώς κείμενα. Αυτό επιλέγω να κάνω. Αν σ' εσένα αυτό φαντάζει ότι δικαιολογώ ανθρώπους και καταστάσεις, οκ. Τί άλλο να σου πω για να σε πείσω ;

Και δε μίλησα πουθενά για εξυπνάδα. Για κριτική σκέψη και περισσότερη μελέτη μίλησα μόνο. Για να μην τρώμε αμάσητα τα λόγια κάποιων...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
@Πουπουλίνα...1 και 1 κάνουν δυο. Και οι αντιπαραθέσεις δεν βοηθούν...

Δεν δικαιολογώ τίποτα και κανέναν. Ξέρω ποιός ευθύνεται και γιατί. Και με τον τρόπο μου...γυρίζω την πλάτη στα κακώς κείμενα. Αυτό επιλέγω να κάνω. Αν σ' εσένα αυτό φαντάζει ότι δικαιολογώ ανθρώπους και καταστάσεις, οκ. Τί άλλο να σου πω για να σε πείσω ;

Και δε μίλησα πουθενά για εξυπνάδα. Για κριτική σκέψη και περισσότερη μελέτη μίλησα μόνο. Για να μην τρώμε αμάσητα τα λόγια κάποιων...
Συμφωνω απολυτα στην κριτικη σκεψη των ανθρωπων δεν το συζητω και δεν τους δικαιολογει τιποτα.
Η διαφορα μας ειναι οτι θα καταγγειλω την εκκλησια που θελει να μου εχει και αποψη στο κρατος,ενω αυτη ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ κρατους δικαιου και υπευθυνοτητας.
Δες τον τιτλο του θεματος.
Αυτη ΕΙΝΑΙ η διαφορα μας.
Η ατομικη ευθυνη υπαρχει και η ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ.Δεν μπορει να τους αφηνουμε στο απυροβλητο.Εσυ με τον τροπο σου αυτο κανεις,εκει διαφωνουμε.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω απολυτα στην κριτικη σκεψη των ανθρωπων δεν το συζητω και δεν τους δικαιολογει τιποτα.
Η διαφορα μας ειναι οτι θα καταγγειλω την εκκλησια που θελει να μου εχει και αποψη στο κρατος,ενω αυτη ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ κρατους δικαιου και υπευθυνοτητας.
Δες τον τιτλο του θεματος.
Αυτη ΕΙΝΑΙ η διαφορα μας.
Η ατομικη ευθυνη υπαρχει και η ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ.
Πώς θα την καταγγείλεις, δηλαδή ; Πιστεύω...εννοείς, βγάζοντας στη φόρα τα κακώς κείμενα. Μα αυτό το κάνουμε όλοι. Άλλοι λιγότερο κι άλλοι περισσότερο. Κι εδώ μέσα και έξω και παραπέρα...

Αλλά δε θ' αναλωθώ σ' αυτό. Δεν είναι ο σκοπός μου. Δεν μπορώ ν' ασχολούμαι συνέχεια...με το σκοτάδι (μ' όλα αυτά τ' άσχημα που συμβαίνουν στους κύκλους της εκκλησίας..). Προτιμώ ν' ασχολούμαι με...το φως και σιγά σιγά - θέλω να πιστεύω - το σκοτάδι θα υποχωρήσει...

Και επειδή μιλώ για σκοτάδια...μη μου πεις για μεσαίωνες. Ξέρω και τί λέω και πώς το εννοώ... <3
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τα αρνητικά του χριστιανισμου μαζί με τις παθογένειες του ελληνικού κράτους δημιουργούν έναν τρομερό συνδυασμό από πράγματα που πηγαίνουν λάθος
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Ποιος τα πιστεύει όλα αυτά?
Μάλλον δεν έχεις καμία σχέση με την θρησκεία ή σας αρέσει να πίστευε εσείς οι ίδιοι πως οποίος δηλώνει το πιστεύω του ειναι ανόητος επειδή ακριβώς προβάλετε ανόητα επιχειρήματα...
Ο χριστιανισμός αποδέχεται την ύπαρξη των δαιμόνων και του διαβόλου. Αρά δεν είναι και τόσο άκυρο αυτό που γράφω
Έπειτα τι σχέση έχει η πίστη με την αντίληψη περί υγείας και εμβολιασμού που ανέφερες όπως και ο συσχετισμός με την οικονομία :hmm:
Η πίστη εδράζεται σε δοξασίες, σε ιδέες οι οποίες δεν μπορούν να επαληθευτούν με κάποια επιστημονική μέθοδο. Επομένως, δεν την λες και ιδιαίτερα ορθολογική την πίστη σε οποιαδήποτε θεότητα ή θεότητες. Όπως δεν είναι και ορθολογική η αντιεμβολιαστική στάση.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός αποδέχεται την ύπαρξη των δαιμόνων και του διαβόλου. Αρά δεν είναι και τόσο άκυρο αυτό που γράφω

Η πίστη εδράζεται σε δοξασίες, σε ιδέες οι οποίες δεν μπορούν να επαληθευτούν με κάποια επιστημονική μέθοδο. Επομένως, δεν την λες και ιδιαίτερα ορθολογική την πίστη σε οποιαδήποτε θεότητα ή θεότητες. Όπως δεν είναι και ορθολογική η αντιεμβολιαστική στάση.
Αν επαληθευόταν επιστημονικά θα έπαυε το δώρο της ελεύθερης βούλησης. Δεν είσαι ρομπότ, είσαι άνθρωπος ελεύθερος να πιστέψει ή μη ,ελεύθερος να πράξει όπως νομίζει. Υπάρχουν λαμπροί επιστήμονες που πιστεύουν και άλλοι λαμπροί επιστήμονες που δεν πιστεύουν. Δεν μπορείς όμως να χρησιμοποιείς την επιστήμη για να κάνεις προπαγάνδα υπέρ της αθεΐας, αφού ούτε εσύ μπορείς ν αποδείξεις επιστημονικά αυτά που λες.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Αν επαληθευόταν επιστημονικά θα έπαυε το δώρο της ελεύθερης βούλησης. Δεν είσαι ρομπότ, είσαι άνθρωπος ελεύθερος να πιστέψει ή μη ,ελεύθερος να πράξει όπως νομίζει. Υπάρχουν λαμπροί επιστήμονες που πιστεύουν και άλλοι λαμπροί επιστήμονες που δεν πιστεύουν. Δεν μπορείς όμως να χρησιμοποιείς την επιστήμη για να κάνεις προπαγάνδα υπέρ της αθεΐας, αφού ούτε εσύ μπορείς ν αποδείξεις επιστημονικά αυτά που λες.
Τα περί ελεύθερης βούλησης είναι καθαρά μια συζήτηση μεταφυσική. Προσωπικά δεν μπορώ να μπω σε μια τέτοια συζήτηση χωρίς ίχνος υλισμού. Όπως είχα γράψει, μπορεί και γνωστοί επιστήμονες να πίστευαν σε βλακείες, όπως ο Νεύτωνας που είχε ασχοληθεί με αποκρυφισμό.

Δεν κάνω καμιά προπαγάνδα, λολ, συζήτηση καφενείου κάνω σε ένα φορουμ. Εγώ τι ισχυρίστηκα που δεν μπορώ να αποδείξω ;
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Τα περί ελεύθερης βούλησης είναι καθαρά μια συζήτηση μεταφυσική. Προσωπικά δεν μπορώ να μπω σε μια τέτοια συζήτηση χωρίς ίχνος υλισμού. Όπως είχα γράψει, μπορεί και γνωστοί επιστήμονες να πίστευαν σε βλακείες, όπως ο Νεύτωνας που είχε ασχοληθεί με αποκρυφισμό.

Δεν κάνω καμιά προπαγάνδα, λολ, συζήτηση καφενείου κάνω σε ένα φορουμ. Εγώ τι ισχυρίστηκα που δεν μπορώ να αποδείξω ;
Γράφεις: Η πίστη εδράζεται σε δοξασίες, σε ιδέες οι οποίες δεν μπορούν να επαληθευτούν με κάποια επιστημονική μέθοδο.
Γιατί η αθεΐα που είναι κι αυτό μια μορφή πίστης μπορεί να επαληθευτεί επιστημονικά;;Όχι.
Οπότε τι την μπλέκεις την επιστήμη;;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως δεν είναι και ορθολογική η αντιεμβολιαστική στάση.
Και ξαναρωτάω τι σχέση έχει η αντιεμβολιαστικη κίνηση με την θρησκεία..

Μην μου πεις για τους τραγοπαπαδες που έβγαιναν στα κανάλια και έλεγαν ότι να ναι ..
Μιλάω καθαρά για την θρησκεία μας ....

Επίσης όποιος νομίζει ότι η θρησκεία μας αναιρεί την ιατρική επιστήμη είναι τουλάχιστον αναλφάβητος σε ένα τόσο σοβαρό θέμα και μιλά πάντα με θεωρίες που δεν υφίσταται καν .

Θα το ξαναπω η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όπως και υιοθέτηση ΜΟΝΟ αυτών που θέλουν!
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Γράφεις: Η πίστη εδράζεται σε δοξασίες, σε ιδέες οι οποίες δεν μπορούν να επαληθευτούν με κάποια επιστημονική μέθοδο.
Γιατί η αθεΐα που είναι κι αυτό μια μορφή πίστης μπορεί να επαληθευτεί επιστημονικά;;Όχι.
Οπότε τι την μπλέκεις την επιστήμη;;
Κάνεις λάθος, η αθεΐα δεν είναι μια μορφή πίστης, είναι η άρνηση, απουσία της πίστης, δεν είναι ένα οργανωμένο σύστημα μεταφυσικών ιδεών όπως μια θρησκεία. Άρα τι ακριβώς να επαληθευτεί; Επιπλέον, λογικά γνωρίζεις το κλισέ αλλά γνωστό επιχείρημα ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει στον πιστό, όχι το αντίστροφο.

Δεν την μπλέκω εγώ την επιστήμη, η επιστήμη μπλέκεται. Πολλές ανακαλύψεις και θεωρίες επιστημονικές έχουν καταρρίψει αντιλήψεις χριστιανικές (πχ η ηλικία της γης, η προέλευση του ανθρώπου και των ειδών).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ξαναρωτάω τι σχέση έχει η αντιεμβολιαστικη κίνηση με την θρησκεία..
Το απάντησα αλλά μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που έγραψα.
Μην μου πεις για τους τραγοπαπαδες που έβγαιναν στα κανάλια και έλεγαν ότι να ναι ..
Μιλάω καθαρά για την θρησκεία μας ....

Επίσης όποιος νομίζει ότι η θρησκεία μας αναιρεί την ιατρική επιστήμη είναι τουλάχιστον αναλφάβητος σε ένα τόσο σοβαρό θέμα και μιλά πάντα με θεωρίες που δεν υφίσταται καν .

Θα το ξαναπω η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όπως και υιοθέτηση ΜΟΝΟ αυτών που θέλουν!
Δεν ξέρω αν αναιρεί την ιατρική επιστήμη, σίγουρα η θρησκεία έχει αντι-επιστημονικές ιδέες, όπως για την ηλικία του σύμπαντος, την προέλευση του ανθρώπου και σε άλλο πολλά ωραία πράγματα. Δεν είναι μόνο οι παπάδες αλλά και τα ίδια τα ιερά κείμενα. Ακόμα χειρότερα σε κοινωνικά θέματα, για την θέση της γυναίκας, τους ομοφυλόφιλους κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top