Χριστιανισμός και λογική

Apsekastos

Νεοφερμένος

Ο Apsekastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, μας επέτρεψε την αμαρτωλη φύση, έβαλε δύσκολους κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλα μας έδωσε το δώρο για τον παράδεισο μέσω της πίστης. Όταν τίθεται το θέμα της πίστης δεν ειναι πολυ φυσικο να υπάρξουν και άπιστοι?


Εφόσον η πίστη είναι από εκεί που ξεκινάνε όλα, τότε γιατί επέτρεψε στον κόσμο να υπάρξουν και άλλες θρησκείες παραδόσεις? Νομιζω πολλοί πιστεύουν οτι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστη και πολλοι ίσως θα έχουν να διηγηθουν θαύματα απο την δικια τους θρησκεία. Με αυτη τη σκεψη, δεν ειναι λογικο να υπάρξουν ανθρωποι που δεν θα πιστέψουν ή θα χάσουν την πίστη τους?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί οι άπιστοι θα είναι ΑΙΩΝΙΩΣ στην κόλαση, απο την στιγμη που ειναι φυσικο να υπάρχουν άπιστοι.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, μας επέτρεψε την αμαρτωλη φύση, έβαλε δύσκολους κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλα μας έδωσε το δώρο για τον παράδεισο μέσω της πίστης. Όταν τίθεται το θέμα της πίστης δεν ειναι πολυ φυσικο να υπάρξουν και άπιστοι?


Εφόσον η πίστη είναι από εκεί που ξεκινάνε όλα, τότε γιατί επέτρεψε στον κόσμο να υπάρξουν και άλλες θρησκείες παραδόσεις? Νομιζω πολλοί πιστεύουν οτι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστη και πολλοι ίσως θα έχουν να διηγηθουν θαύματα απο την δικια τους θρησκεία. Με αυτη τη σκεψη, δεν ειναι λογικο να υπάρξουν ανθρωποι που δεν θα πιστέψουν ή θα χάσουν την πίστη τους?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί οι άπιστοι θα είναι ΑΙΩΝΙΩΣ στην κόλαση, απο την στιγμη που ειναι φυσικο να υπάρχουν άπιστοι.
Δεν υπάρχει θεός.
 

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω στον χριστιανισμό όμως σε κάποιον συγκεκριμένο βαθμό. Ό,τι θεωρώ παράλογο δεν το πιστεύω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Ο Θεός δεν μας έχει δώσει ελεύθερη βούληση. Δεν μπορεί να σου λενε "Κάνε ο,τι θες αλλά εαν κάνεις κατι που ΕΓΩ δεν θεωρώ σωστό και ηθικό με βάση τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ηθικά δεδομένα, τότε να ξέρεις, θα πας στην κόλαση. Παρ' όλα αυτά εσύ μπορείς να κάνεις ο,τι θες γιατί εγώ είμαι καλός Θεός και σου δίνω την ελεύθερη βουληση." Εμένα αυτό μου ακούγεται σαν την απόλυτη κοροϊδία. Η θρησκεία είναι κάτι που ο ίδιος ο άνθρωπος έφτιαξε για να καλύψει τα συναισθηματικά κενά του και να προσπαθήσει να εξηγήσει κάποια ανεξήγητα (για την τοτε εποχη) γεγονοτα.
Επίσης, ακόμα κι αν πιστεύει κάποιος, είναι υποκριτικό να πιστεύει "μεχρι κάποιο σημείο". Δεν κατάλαβα, γιατί να πιστεύει κανείς επιλεκτικά; Πιστεύουμε μονο όσα μας συμφέρουν και τα υπόλοιπα τα αγνοουμε;
Όχι, δεν είναι ετσι.
Οι θρησκείες, έτσι οπως τις δημιούργησαν οι οπισθοδρομικοι άνθρωποι, δημιουργούν πολλα προβλήματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Οι θρησκείες ήταν πάντα μέρος της ανθρώπινης ιστορίας. Από πριν καν αναπτυχθεί ο πολιτισμός, είναι μοναδικός τρόπος για την ώρα για να καθησυχάζονται οι άνθρωποι από τις μεταφυσικές ανησυχίες τους και από τους φόβους τους. Άλλωστε οι Αβρααμικές μονοθεϊστικές θρησκείες έχουν δανειστεί άπειρα στοιχεία από τις παγανιστικές προηγούμενες.

Ο παράδεισος που λες δεν είναι επίσης χριστιανικό ιδίωμα. Και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι πίστευαν στα αποκαλούμενα " νησιά των μακάρων " που ήταν για τους ενάρετους και για τους πρώτους ανθρώπους και πίστευαν ότι ήταν κάπου πιο έξω από τα σημερινά Στενά του Γιβραλτάρ. Η πίστη στον παράδεισο όμως που λες ήταν απλά μία παρηγοριά για τους ανθρώπους του Μεσαίωνα, της Αναγέννησης και λοιπών σκληρών εποχών. Εμείς σήμερα μιλάμε με αισιοδοξία για τα γεράματα μας και για το μέλλον, οι άνθρωποι του τότε θεωρούσαν θαύμα το να βγάλουν μία ακόμη βδομάδα ζωντανοί. Ασθένειες ( όπως ευλογιά, πανούκλα, χολέρα κλπ ), βάρβαροι βασιλιάδες, λεηλασίες, λιμοί κλπ. Δεν υπήρχε επιστήμη να τους προστατεύει έτσι τους φόβους τους ήρθε να τους καλύψει το αίσθημα μίας καλύτερης ζωής μετά το θάνατο. Την μία μέρα ζούσες, την άλλη είχες φύγει, δεν ήξερες αν η οικογένεια σου θα επιζήσει μέχρι το τέλος της βδομάδας. Ήταν τραγικό και αυτό σε απίστευτα μικρό βαθμό το ζήσαμε τώρα με τον κορωνοιο που ήταν η πρώτη φορά που βρεθήκαμε απροστάτευτοι από την επιστήμη σαν σύγχρονη ανθρωπότητα. Αυτό και σε υπερβολικά μεγαλύτερο βαθμό το ζούσαν σε όλη τους την ζωή οι άνθρωποι του τότε.

Έτσι εμφανίστηκαν όλα αυτά και δεν έχει σχέση με το πόσο ενάρετος είσαι ή με τους απίστους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, μας επέτρεψε την αμαρτωλη φύση, έβαλε δύσκολους κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλα μας έδωσε το δώρο για τον παράδεισο μέσω της πίστης. Όταν τίθεται το θέμα της πίστης δεν ειναι πολυ φυσικο να υπάρξουν και άπιστοι?


Εφόσον η πίστη είναι από εκεί που ξεκινάνε όλα, τότε γιατί επέτρεψε στον κόσμο να υπάρξουν και άλλες θρησκείες παραδόσεις? Νομιζω πολλοί πιστεύουν οτι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστη και πολλοι ίσως θα έχουν να διηγηθουν θαύματα απο την δικια τους θρησκεία. Με αυτη τη σκεψη, δεν ειναι λογικο να υπάρξουν ανθρωποι που δεν θα πιστέψουν ή θα χάσουν την πίστη τους?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί οι άπιστοι θα είναι ΑΙΩΝΙΩΣ στην κόλαση, απο την στιγμη που ειναι φυσικο να υπάρχουν άπιστοι.
Το νόημα του χριστιανισμού είναι να στρέψει την κακεντρέχια του ανθρώπου που πηγάζει από το αίσθημα κατωτερότητας του προς τον εαυτό του υπό τη μορφή της αμαρτίας, και όχι προς τους ανωτέρους του. Τα άλλα είναι απλά το περιτύλιγμα.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γνωστός σε παρέα είπε:

Οι θρησκείες είναι όπως η αγορά. Μπορείς να επιλέξεις αυτή που σου ταιριάζει. Έγινα πολυθεϊστής και γλεντάω την ζωή, χωρίς τύψεις και ανησυχίες.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κι αν είναι σωστό. Εμένα δεν με ενδιαφέρει.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη.
:devil: :devil: Είναι που ο διάβολος σε παίρνει με το μέρος του. :devil::devil:

Στα σοβαρά τώρα αν σε απασχολούν τέτοια ζητήματα ψάξου και με άλλες θρησκείες να δεις τι λένε και κυρίως τι πιστευείς εσύ ο ίδιος χωρίς τα δόγματα των θρησκειών. Κάτσε διαλογίσου πάνω σε αυτά που σε απασχολούν και ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, μας επέτρεψε την αμαρτωλη φύση, έβαλε δύσκολους κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλα μας έδωσε το δώρο για τον παράδεισο μέσω της πίστης. Όταν τίθεται το θέμα της πίστης δεν ειναι πολυ φυσικο να υπάρξουν και άπιστοι?
Θα καταθέσω την προσωπική μου οπτική....χωρίς να έχω την ιδιότητα του θεολόγου....
Ο Θεός έδωσε στα πλάσματα του ελεύθερη βούληση από αγάπη.
Η αμαρτωλη φύση που αναφέρεις προέκυψε από την πτώση, δεν είναι όμως η αληθινή φύση του ανθρώπου. Επομένως, ο άνθρωπος καλείται να πολεμήσει την ας πούμε, αμαρτωλη φύση και να την απορρίψει ώστε να επιστρέψει στην πρώτη του θέση. Τον παράδεισο, ο οποίος δεν είναι μέρος, αλλά κατάσταση.
Οι κανόνες που αναφέρεις δεν είναι τοοοοσο δύσκολοι. Ας γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι εννοείς με τους κανόνες. Η ουσία είναι ότι όπως ο μπαμπάς σου λέει για πχ. όταν οδηγείς να μην πας τέρμα γκάζι γιατί υπάρχει κίνδυνος, σου το λέει για την ασφάλεια σου. Όμως είσαι ελεύθερος να πας με όσα χιλιόμετρα θες - φυσικά ακολουθούν συνέπειες σε κάθε περίπτωση ανάλογα με το τι απόφαση θα πάρεις. Και οι άπιστοι, που αναφέρεις, συνέπεια της ελεύθερης βούλησης είναι, έχουν το δίκαιωμα να επιλέξουν τι θα πιστέψουν και τι θα απορριψουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Apsekastos

Νεοφερμένος

Ο Apsekastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οι εκκλησια δεν εχει κανονες? δεν ζηταει να πηγαινουμε εκκλησια και να παιρνουμε μέρος στα μυστήρια? εδω ειχα διαβασει για εναν μοναχο που δεν δεχτηκε δωρο με σεντονια γιατι τα θεωρησε περηφανα που ειχαν λουλουδια.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Είσαι σε καλό δρόμο
Πέρασες από την άγνοια του npc στην συνειδητοποίηση του χάους που περιέχει ο στίβος μάχης της ανθρώπινης ύπαρξης.
τώρα μένει το πιο δύσκολο, να ανακαλύψεις το αντίθετο του χάους που είναι ο λόγος
μέχρι τότε θα υποφέρεις
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
οι εκκλησια δεν εχει κανονες? δεν ζηταει να πηγαινουμε εκκλησια και να παιρνουμε μέρος στα μυστήρια? εδω ειχα διαβασει για εναν μοναχο που δεν δεχτηκε δωρο με σεντονια γιατι τα θεωρησε περηφανα που ειχαν λουλουδια.
Η εκκλησία, ως θεσμός έχει κανόνες. Φυσικά! Ο πιστός οφείλει να κάνει το καλό, στο μέτρο το δικό του - δηλ. ας πούμε δεν μπορώ να ακολουθώ τις νηστείας, μπορώ όμως να λέω μία καλή κουβέντα ή δεν μπορώ να ξυπνάω να πάω στην εκκλησία, αλλά μπορώ να ανάψω ένα κερί όταν περάσω και βρω την πόρτα ανοιχτή.
Οι μοναχοί είναι άλλη κατάσταση από τους λαϊκούς. Μην τα συγκρίνεις.
Τα μυστήρια, είναι ο λόγος που πάει ένας πιστός στην εκκλησία. Αυτά είναι η ένωση του ανθρώπου με τον Θεό, με προϋπόθεση η συνειδητή συμμετοχή. Δηλ. πάω να κοινωνησω γιατί συνειδητοποιω τι θα βάλω στο στόμα μου και όχι πάω σήμερα γιατί είναι γιορτή και πάνε όλοι....
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει θεός.
Αρκετά απόλυτη θέση. Συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει Θεός έτσι όπως τον περιγράφουν οι θρησκείες, δηλαδή από ανθρωποκεντρική σκοπιά, αλλά δεν αποκλείω το να υπάρχει ένα είδος συμπαντικής νοημοσύνης (sic).

Anyway, άθρησκος ως το τέλος. Για όλα τα άλλα βλέπουμε.
 

Apsekastos

Νεοφερμένος

Ο Apsekastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχουν Χριστιανοι που πιστευουν οτι το να μην πας εκκλησια ειναι αμαρτια?

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να συμμετεχω σε τελετουργιες την στιγμη που μπορω να προσευχηθω μονος μου. απλα εμενα ολα αυτα με τις τελετουργιες μου μοιαζουν με ανθρωπινη "κατασκευη" για να αποδειξει στον Θεό οτι τον αγαπαει.

Ας πουμε δεν θα μπορουσα απλα να πιστευψω (εχοντας αμφιβολιες) και παραλληλα προσπαθωντας να ειμαι καλος ανθρωπος? γιατι πρεπει συνεχω να συμμετεχω σε εκκλησια κλπ αμα δεν το θελει η καρδια μου? δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο πρεπει να ειναι αμαρτια.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχουν Χριστιανοι που πιστευουν οτι το να μην πας εκκλησια ειναι αμαρτια?

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να συμμετεχω σε τελετουργιες την στιγμη που μπορω να προσευχηθω μονος μου. απλα εμενα ολα αυτα με τις τελετουργιες μου μοιαζουν με ανθρωπινη "κατασκευη" για να αποδειξει στον Θεό οτι τον αγαπαει.

Ας πουμε δεν θα μπορουσα απλα να πιστευψω (εχοντας αμφιβολιες) και παραλληλα προσπαθωντας να ειμαι καλος ανθρωπος? γιατι πρεπει συνεχω να συμμετεχω σε εκκλησια κλπ αμα δεν το θελει η καρδια μου? δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο πρεπει να ειναι αμαρτια.
Γενικά μην σε ενδιαφέρει το τι λέει το ιερατείο και μην δίνεις σημασία στη προσπάθειά τους να σε γεμίζουν τύψεις και ενοχές. Πίστευε εσύ με τον τρόπο που σου βγαίνει, είναι ό,τι πιο τίμιο και ανεξάρτητο μπορείς να κάνεις στη φάση που είσαι.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να συμμετεχω σε τελετουργιες την στιγμη που μπορω να προσευχηθω μονος μονος μου.

Δεν πάει ακριβώς με το πρέπει.... Μπορείς όντως να προσευχηθεις μόνος σου, το πρέπει για την εκκλησία το αναφέρουν όταν θέλεις να συμμετέχεις στα μυστήρια - δηλ. μπορείς να προσευχηθεις μόνος, αλλά όχι να κοινωνήσεις μόνος.
 

Apsekastos

Νεοφερμένος

Ο Apsekastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και γιατι πρεπει να κοινωνησω? τι θα συμβει αν δεν κοινωνησω?
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
και γιατι πρεπει να κοινωνησω? τι θα συμβει αν δεν κοινωνησω?
Κοίτα, όλο αυτό που λες φαίνεται λίγο καταναγκαστικο και μπορεί να καταλήξει ενοχικο....Δεν πας να κοινωνήσεις γιατί πρέπει και τίποτα δεν θα συμβεί αν δεν το κάνεις.. Καλύτερα δηλαδή να απέχεις αν δεν το λέει η καρδιά σου.. Με αυτό δεν σε αποτρέπω από το μυστήριο, αλλά δεν γίνεται με το ζόρι. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, με την προσευχή σου από το σπίτι και θα έρθει η στιγμή που θα βρεις τις απαντήσεις σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
είδος συμπαντικής νοημοσύνης (sic).

Είδος συμπαντικής νοημοσύνης υπάρχει...το σύμπαν κάπως δημιουργήθηκε, κάτι γίνεται...οπότε με αυτή την έννοια θα μπορούσαμε να πούμε πως υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που κινεί τα ινία συνεπώς "Θεός".

Οσο για τον παράδεισο που λέει η θρησκεία για ποιό λόγο να μην πάει και το σκυλάκι μου που έχω αγαπήσει στον παράδεισο ; Γι'αυτό πιστεύω πως λέει μπούρδες.

Επίσης μου κάνει εντύπωση πως από την ειδωλολατρεία και τους θεούς του ολύμπου οδηγηθήκαμε στον χριστιανισμό.Οι απόστολοι έκαναν καλά την δουλειά τους παγκοσμίως.

Τώρα για τον πολυθεϊσμό υπάρχει και η άποψη πως ο Θεός είναι ένας απλά έχει διαφορετικές ιδιότητες και ονόματα...δηλαδή ο Αλλάχ ας πούμε είναι ο ίδιος ο Χριστιανικός Θεός ή ο Βούδας...λέω τώρα. :dance3:
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, μας επέτρεψε την αμαρτωλη φύση, έβαλε δύσκολους κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλα μας έδωσε το δώρο για τον παράδεισο μέσω της πίστης. Όταν τίθεται το θέμα της πίστης δεν ειναι πολυ φυσικο να υπάρξουν και άπιστοι?


Εφόσον η πίστη είναι από εκεί που ξεκινάνε όλα, τότε γιατί επέτρεψε στον κόσμο να υπάρξουν και άλλες θρησκείες παραδόσεις? Νομιζω πολλοί πιστεύουν οτι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστη και πολλοι ίσως θα έχουν να διηγηθουν θαύματα απο την δικια τους θρησκεία. Με αυτη τη σκεψη, δεν ειναι λογικο να υπάρξουν ανθρωποι που δεν θα πιστέψουν ή θα χάσουν την πίστη τους?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί οι άπιστοι θα είναι ΑΙΩΝΙΩΣ στην κόλαση, απο την στιγμη που ειναι φυσικο να υπάρχουν άπιστοι.
Όλοι οι λογικοί άνθρωποι θέλουν να περάσουν στο πανεπιστήμιο όπου θα περάσουν σε άλλο επίπεδο γνώσεων και συνειδητότητας. Όπως ο Παράδεισος και η Κόλαση είναι αλλά επίπεδα κατάστασης και συνειδητότητας του ανθρώπινου πνεύματος.
Όλοι μας έχουμε την ελεύθερη βούληση να μην προσπαθήσουμε να μπούμε στο πανεπιστήμιο πχ λόγω τεμπελιάς αλλά ενδεχομένως (τονίζω το ενδεχομένως) αυτό να μας οδηγήσει σε δυσάρεστες καταλήξεις (πχ ανεργία, φτώχια).
Για να περάσεις όμως στο πανεπιστήμιο χρειάζεσαι έξωθεν βοήθεια όπως ακριβώς και για να πας στον παράδεισο. Χρειάζεται να πας δημοτικό, μετά γυμνάσιο, μετά λύκειο, να παρακολουθείς τα μαθήματα σου, να πηγαίνεις φροντιστήριο, να αγοράσεις εξωσχολικά βιβλία. Κάπως έτσι λειτουργεί και η Εκκλησία. Σαν ένα είδους φροντιστήριο που σου καλλιεργεί το πνεύμα και την ψυχή (όπως το διάβασμα σου καλλιεργεί την σκέψη) και σε προετοιμάζει για την κοινωνία του Θεού.
Μπορείς να διαβάσεις αν θες αλλά βιβλία από αυτά που πρέπει, μπορείς να διαβάσεις άσχετα ερωτικά μυθιστορήματα ή κόμιξ αντί για τα σχολικά σου βιβλία, έχεις αυτό το δικαίωμα, δεν θα περάσεις όμως εκεί που θέλεις...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top